CS210643B2 - Method of recovery of magnesium sulphite coocing acid and apparatus for making the same - Google Patents

Method of recovery of magnesium sulphite coocing acid and apparatus for making the same Download PDF

Info

Publication number
CS210643B2
CS210643B2 CS371680A CS371680A CS210643B2 CS 210643 B2 CS210643 B2 CS 210643B2 CS 371680 A CS371680 A CS 371680A CS 371680 A CS371680 A CS 371680A CS 210643 B2 CS210643 B2 CS 210643B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
magnesium
liquid
washing liquid
sulphite
reactor
Prior art date
Application number
CS371680A
Other languages
English (en)
Inventor
Norbert Meinl
Karl Schwarz
Norbert Brauuer
Heinrich Kolb
Viktor H Gutmann
Original Assignee
Voest Alpine Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Voest Alpine Ag filed Critical Voest Alpine Ag
Publication of CS210643B2 publication Critical patent/CS210643B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01FCOMPOUNDS OF THE METALS BERYLLIUM, MAGNESIUM, ALUMINIUM, CALCIUM, STRONTIUM, BARIUM, RADIUM, THORIUM, OR OF THE RARE-EARTH METALS
    • C01F5/00Compounds of magnesium
    • C01F5/02Magnesia
    • C01F5/06Magnesia by thermal decomposition of magnesium compounds
    • DTEXTILES; PAPER
    • D21PAPER-MAKING; PRODUCTION OF CELLULOSE
    • D21CPRODUCTION OF CELLULOSE BY REMOVING NON-CELLULOSE SUBSTANCES FROM CELLULOSE-CONTAINING MATERIALS; REGENERATION OF PULPING LIQUORS; APPARATUS THEREFOR
    • D21C11/00Regeneration of pulp liquors or effluent waste waters
    • D21C11/06Treatment of pulp gases; Recovery of the heat content of the gases; Treatment of gases arising from various sources in pulp and paper mills; Regeneration of gaseous SO2, e.g. arising from liquors containing sulfur compounds
    • D21C11/063Treatment of gas streams comprising solid matter, e.g. the ashes resulting from the combustion of black liquor

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Compounds Of Alkaline-Earth Elements, Aluminum Or Rare-Earth Metals (AREA)
  • Treating Waste Gases (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu zpětného získávání hořeč.naté sulfitové varné kyseliny s obsahem korozívních látek, zejména chloridů, a při vysokém' výtěžku zpětně získaných užitečných chemikálií, zejména oxidu horečnatého, reakcí plynů obsahujících oxid siřičitý, získaných spálením hořečnatých sulfitových výluhů, s vodnou suspenzí hydroxidu hořečnatého, načež se plyny obsahující oxid siřičitý, zbavené hlavního podílu pevných látek, potom .promývají recirkulovanou promývací kapalinou. Podstata ' vynálezu spočívá v tom, že se z recirkulované promývací kapaliny, mající teplotu 63 až 65 °C a hodnotu pH 3,5 až 4,5, oddělí část promývací kapaliny, načež se tato část promývací kapaliny ochladí na teplotu v rozmezí vymezeném teplotou místnosti a 40 °C nebo se ohřeje na teplotu 75 až 80 °C a vodnou suspenzí hydroxidu hořečnatého se nastaví hodnota pH' části promývací kapaliny
6,8 až 7,8, načež se reakční produkt nechá usadit a jedna část kapaliny nad krystalickou sedlinou se odvede z procesu a druhá část této kapaliny s obsahem chloridu se vede zpět do cirkulace promývací kapaliny.
210/6 43
Vynález se týká způsobu zpětného získávání horečnaté sulfitové varné kyseliny s nepatrnýim obsahem korozívních látek, obzvláště chloridů a s vysokým výtěžkem zpětně získaných využitelných chemikálií, obzvláště kysličníku hořečnatého, a zařízení к provádění tohoto způsobu. Tento způsob je založen na reakci plynů s obsahem kysličníku siřičitého, získaných spalováním hořečnatých sulfitových výluhů, s vodnou suspenzí hydroxidu hořečnatého, načež se plyny obsahující kysličník siřičitý a zbavené hlavního podílu pevných látek potom promývají recyklovanou promývací kapalinou.
Při způsobu zpětného získávání sulfitových varných kyselin, které se používají pro výrobu buničiny, se vychází z požadavku vysokých výtěžků zpětně získaných využitelných chemikálií a z požadavku pokud možno nepatrné kontaminace životního prostředí. Obzvláštním úkolem vynálezu je rovněž zamezení hromadění korozívních látek ve stupni zpětného získávání sulfitové varné kyseliny a tím rovněž zajištění vyšší doby životnosti zařízení.
Při zpětném získávání hořečnatých sulfitových varných kyselin z hořečnatých sulfitových výluhů nastává ten problém, že plyny obsahující kysličník siřičitý, získané spálením sulfitového výluhu, unášejí jemné částečky prachu kysličníku horečnatého·, které se při suchém odlučování v cyklónu nemohou, zcela ze spalin odstranit. Elektrofiltry potom celé zařízení do značné míry prodražují.
Při odlučování za mokra nastává ten problém, že korozivní substance, zejména chloridy, zůstávají v promývací kapalině a tam se hromadí. Aby tyto těžkosti byly potlačeny, bylo podle patentového spisu USA číslo 3 844 879 navrženo odtahovat část recyklované kapaliny, tuto nechat reagovat se suspenzí hydroxidu hořečnatého, vzniklý siřičitan hořečnatý odfiltrovat a přidávat opět do sulfitové varné kyseliny, zatímco filtrát s obsahem chloridů se odvádí.
Tento známý způsob má však různé nevýhody, které spočívají hlavně v tom, že filtrát s obsahem chloridů obsahuje ještě značné množství hořečnatých sloučenin, hlavně siřičitanu hořečnatého, které se ze stupně zpětného získávání sulfitových varných kyselin ztrácejí a tím se výtěžek zpětného získávání těchto chemikálií snižuje. Kromě toho je filtrace nákladný proces, který je velmi náchylný к poruchám.
Úkolem vynálezu je vyřešit možnost reakce dílčího proudu z recyklovaného proudu promývací kapaliny s hydroxidem hořečnatým za dodržení optimálních podmínek určených minimální rozpustností vzniklého siričitanu hořečnatého.
Výše uvedené nedostatky nemá způsob zpětného získávání horečnaté sulfitové varné kyseliny s obsahem korozívních látek, zejména chloridů, nejvýše 200 mg/1 a při výtěžku zpětně získaných užitečných chemikálií, zejména oxidu hořečnatého, alespoň 80 procent, reakcí plynů obsahujících kysličník siřičitý, získaných spálením hořečnatých sulfitových výluhů, s vodnou suspenzí hydroxidu hořečnatého, načež se plyny obsahující kysličník siřičitý, zbavené hlavního podílu pevných látek, potom promývají recirkulovanou promývací kapalinou, jehož podstata spočívá v tom, že se z recirkulované promývací kapaliny, mající teplotu 63 až 65 °C a hodnotu pH 3,5 až 4,5, oddělí část promývací kapaliny, načež se tato část promývací kapaliny ochladí na teplotu v rozmezí vymezeném teplotou místnosti a 40 °C, nebo ohřeje na teplotu 75 až 80 °C a vodnou suspenzí hydroxidu hořečnatého se nastaví hodnota pH části promývací kapaliny na 6,8 až 7,8, načež se reakční produkt nechá usadit a jedna část kapaliny nad krystalickou sedlinou se odvede z procesu a druhá část této kapaliny s obsahem chloridů se vede zpět do cirkulace promývací kapaliny.
Ochlazení části promývací kapaliny, která se oddělí z cirkulované promývací kapaliny, se provádí přídavkem čerstvé studené vody.
Vynález rovněž zahrnuje zařízení к provádění výše uvedeného způsobu, zahrnující odpařovací ,a spalovací zařízení hořečnatého sulfitového výluhu, suchý odlučovač, s výhodou cyklón, к odlučování pevných částic ze spalin, a absorbér к absorpci hlavního podílu kysličníku siřičitého, přičemž mezi odlučovačem a absorbérem je uspořádán oběh promývací kapaliny pro plyny s obsahem kysličníku siřičitého a reaktor pro kontakt dílčího proudu promývací kapaliny s hydroxidem hořečnatým, jehož podstata spočívá v tom, že reaktor je opatřen chladicím a ohřívacím zařízením, míchadlem a druhým přívodním vedením pro přívod vody, přičemž reaktor je spojen s čeřícím tankem к odsazování a dělení reakčního produktu.
Výhodou vynálezu je, že se popsaným způsobem . nejen odstraní korozívně působící látky, zejména chloridy, nýbrž se též ve vysoké imíře zajistí výtěžky zpětného získávání kysličníku hořečnatého a kysličníku siřičitého, a to na provozně jednoduchém zařízení. Minimální rozpustnost siřičitanu hořečnatého se udržuje vymezením teploty a hodnoty pH ve výše stanovených mezích.
Reakce dílčího proudu recyklované promývací kapaliny, obsahující hydrogensiřičitan hořečnatý a chlorid hořečnatý, se suspenzí hydroxidu hořečnatého vyžaduje reakční dobu alespoň 30 minut, přičemž se získá krystalická sraženina. Tato sraženina sestává v podstatě z hydrogensiřičitanu hořečnatého. Přítomný hydrogensiřičitan se v reaktoru přemění vlivem hodnoty pH na normální siřičitan hořečnatý.
Způsob podle vynálezu a zařízení к jeho provádění jsou blíže schematicky zobrazeny na připojeném obrázku.
Uvedené zařízení sestává z promývačky
1, výhodně Venturiho· promývačky, do které jsou vstupním vedením 2 přiváděny spaliny, zbavené hlavního podílu pevných částic. Tyto spaliny však obsahují ještě ve značném množství jemné částice ' kysličníku· horečnatého, jakož i korozívní látky, jako jsou například chloridy. Tyto látky se · vymývají promývací kapalinou, která cirkuluje mezi promývačkbu 1, odlučovací · nádobou 3 kapaliny, čerpadlem 4, chladičem · 5 a promývačkou 1 curkulačním vedením 6. Do tohoto· oběhu se může přivádět čerstvá voda přiváděcím vedením 7. Cirkulační vedení 6 je uzavíratelné uzavíracím ventilem 8.
Z odlučovací nádoby 3 kapaliny proudí promytý .a· prachu kysličníku horečnatého a chloridu zbavený kysličník siřičitý výstupním vedením 9 do absorpčního zařízení, které · v obrázku není znázorněno. Při způsobu podle vynálezu činí teplota promývací kapaliny 63· až 65 °C a hodnota pH je v rozmezí 3,5 až 4. Promývací kapalina obsahuje normální sirLcitan hořečnatý, hydrogensiřičitan · hořečnatý a chlorid hořečnatý vedle nepatrného* · množství síranu horečnatého. Z oběhu promývací kapaliny se odvětvuje v odbočce· · 10 odbočené vedení 12, na kterém je umístěn blokovací ventil 11. Toto odbočené vedení 12 vede k reaktoru 13. Reaktor 13 je opatřen míchadlem 14 a je spojen s prvním přívodním vedením 15 a s druhým· přívodním vedením 16, přičemž prvním přívodním vedením· 15 se přivádí suspenze· hydroxidu hořečnatého a druhým přívodním vedením 16 se přivádí čerstvá voda, a to voda studená. Odbočené vedení 12 . a reaktor 13 mohou být opatřeny dodatečně chladicími a zahřívacími zařízeními, aby se mohly nastavit požadované teploty. Požadovaná teplota leží při jedné formě provedení, způsobu podle vynálezu se zřetelem na první rozpustnostní minimum siřičitanu hořečnatého v rozmezí teploty místnosti a 40 °C, a se zřetelem na druhé rozpustnostní minimum siřičitanu horečnatého· leží v teplotním rozmezí 75 až 80 °C. Vždy podle toho, zda se pracuje při jednom nebo při druhém rozpustnostním minimu, volí se teploty v reaktoru 13. Hodnota pH reakční směsi, která je v reaktoru 13, se nastaví přídavkem odpovídajícího množství hydroxidu hořečnatého1 na hodnotu v rozmezí 6,8 až 7,8. Pro reakci nutná reakční doba je minimálně 30· minut a · výhodná doba je rovna asi jedné hodině.
Reaktor 13 je spojen spojovacím, vedením 17 a čiřícím tankem 18, který je rovněž opatřen chladicím a popřípadě ohřívacím zařízením. Teplota čeřené směsi musí být ve stejném rozmezí jako· teplota v reaktoru. U dna čiřicího· tanku 18 se usazuje krystalický siřičitan hořečnatý 19. Kapalina ·20, ·· jež je nad touto· sedlinou, . . obsahuje chlorid horečnatý, přičemž se tato kapalina· odtahuje přes přepad 21 odtahovým vedením 22, Jeden díl roz · toku s obsahem chloridu horečnatého se odvádí z procesu odpadním vedením 23, druhý díl · tohoto· roztoku se zpětným vedením 24 vrací zpět do- okruhu promývací kapaliny. Tímto způsobem se dosáhne konstantního· obsahu chloridu hořečnatého· v okruhu promývací kapaliny a tím konstantních podmínek oběhu.
Příklad
Při spalování sulfitového výluhu a promývání rezultujícího plynu s obsahem kysličníku siřičitého rezultuje promývací kapalina následujícího složení:
obsah chloridu: 180· mg/1, hydrogensiřičitan hořečnatý: 34 g/1, nezreagovaný oxid hořečnatý: 6 g/1.
Z této promývací rezultující kapaliny se · odtahuje 8 m3 promývací kapaliny za· hodinu; tato kapalina se smísí s vodnou suspenzí hydroxidu hořečnatého k dosažení hodnoty pH 7,5. Přitom veškerý hydrogensiřičitan hořečnatý přejde na siřičitan hořečnatý. Vzhledem k malé· rozpustnosti zbyde v 1 m3 takto zpracované promývací kapaliny rozpuštěno pouze 6 kg siřičitanu hořečnatého.
Odtažená promývací kapalina se potom odstaví v usazovací nádrži, ze které se odebere· 7 m3 čirého supernatantu s obsahem chloridu. Tímto způsobem se z cirkulující promývací kapaliny odebírá 10,8 kg chloridu za hodinu. Získaný supernatant se odstředí. V kapalině nad sedlinou se ztrácí 36 kg siřičitanu hořečnatého. Regeneruje se 275,2 kg, což · odpovídá stupni regenerace 88,49 · °/o. Uvedeným způsobem se sníží obsah chloridu v promývací kapalině asi na 180 mg v litru.

Claims (3)

  1. PŘEDMĚT
    1. Způsob zpětného získávání hořčinaté sulfitové varné kyseliny s obsahem korozívních látek, zejména chloridů, nejvýše 200 mg/1 a při výtěžku z-pětně získaných užitečných chemikálií, zejména oxidu hořečnatého, alespoň 80 °/o, reakcí plynů obsahujících oxid siřičitý, získaných spálením horečnatých sulfitových výluhů, s vodnou suspenzí hydroxidu - horečnatého, načež se plyny obsahující oxid siřičitý, zbavené hlavního- podílu pevných -látek, potom promývají recirkulovanou promývací kapalinou, vyznačený tím, že se z recirkulované promývací kapaliny, mající teplotu 63 až 65 °C a hodnotu pH
    3,5 až 4,,5 oddělí část promývací -kapaiiny, načež se tato část promývací kapaliny ochladí na teplotu v rozmezí vymezeném teplotou místnosti a 40 °C, nebo se ohřeje na teplotu 75 až 80 °C a vodnou suspenzí hydroxidu hořečnatého se nastaví hodnota pH části promývací kapaliny na 6,8- až 7,8, načež se reakční produkt nechá usadit a jedna část kapaliny nad krystalickou sedlinou se odvede -z procesu a druhá část této ka
    VYNÁLEZU paliny s obsahem chloridu se vede zpět do cirkulace promývací kapaliny.
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačený -tím, že ochlazení části promývací kapaliny, která se -oddělí z cirkulované -promývací - kapaliny, se provádí přídavkem čerstvé studené vody.
  3. 3. Zařízení -k provádění způsobu podle bodů 1 a 2, zahrnující -odpařovací a spalovací zařízení hořečnatého sulfitového výluhu, suchý -odlučovač, s výhodou cyklón, k odlučování -pevných částic ze -spalin, a -absorbér k absorpci hlavního podílu oxidu siřičitého, přičemž mezi odlučovačem a absorbérem je -uspořádán oběh promývací kapaliny pro plyny -s obsahem oxidu siřičitého a reaktor pro kontakt -dílčího -proudu promývací kapaliny -s hydroxidem hořečnatým, vyznačené tím, že reaktor (13) je opatřen chladicím a ohřívacím zařízením, míchadlem (14) a druhým přívodním vedením (16) pro přívod vody, přičemž reaktor (13) je spojen s čeřicím tankem (18·) k odsazování a dělení reakčního produktu.
CS371680A 1979-06-08 1980-05-27 Method of recovery of magnesium sulphite coocing acid and apparatus for making the same CS210643B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT411879A AT375418B (de) 1979-06-08 1979-06-08 Verfahren zum rueckgewinnen von magnefite-kochs[ure und vorrichtung zur durchfuehrung des verfahrens

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS210643B2 true CS210643B2 (en) 1982-01-29

Family

ID=3559889

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS371680A CS210643B2 (en) 1979-06-08 1980-05-27 Method of recovery of magnesium sulphite coocing acid and apparatus for making the same

Country Status (3)

Country Link
AT (1) AT375418B (cs)
CS (1) CS210643B2 (cs)
FR (1) FR2458625A1 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT396694B (de) * 1992-02-14 1993-11-25 Waagner Biro Ag Verfahren zur erzeugung eines homogenen abgases

Also Published As

Publication number Publication date
AT375418B (de) 1984-08-10
FR2458625B1 (cs) 1984-10-26
ATA411879A (de) 1981-02-15
FR2458625A1 (fr) 1981-01-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2580834C (en) Method for separating lignin from a lignin containing liquid/slurry
US4976936A (en) Flue gas desulfurization with oxidation of calcium sulfite in FGD discharges
US2828297A (en) Process for the recovery of lignin from black liquors
US5312604A (en) Work-up of waste materials from barium or strontium sulfide leaching
EP0088456B1 (de) Verfahren zur kontinuierlichen Entfernung von Kieselsäure aus Zellstoffablaugen
CN1057712C (zh) 同时生成石膏的除去二氧化硫的加镁洗涤法
JPS60191021A (ja) ウラン回収方法
US2772965A (en) Recovery of chemicals in wood pulp preparation
US4503020A (en) Method of producing calcium sulfate semihydrate in conjunction with the desulfurization of flue gases
US6074521A (en) Method of separating impurities from lime and lime sludge
US3533742A (en) Production of titanium dioxide
US4104365A (en) Method of separating sulfuric acid from neutral sodium sulfate in spent chlorine dioxide generator liquor
US4138312A (en) Process of recovering sodium carbonate from spent pulping liquors
US2792350A (en) Treatment of sodium base sulfite residual liquor
DK156544B (da) Fremgangsmaade til selektiv fjernelse af adsorberet calcium fra kationbytterharpikser
US2775508A (en) Method of treating pickle liquors
CS210643B2 (en) Method of recovery of magnesium sulphite coocing acid and apparatus for making the same
WO1998029524A1 (en) Process and apparatus for the cleaning of crude tall oil soap
US7084238B2 (en) Brine separation in tall soap oil preparation
US4135967A (en) Process for producing cellulose pulp by solid phase digestion
US3887426A (en) Process for producing cellulose pulp by digestion with a diol or triol solvent and an aniline or phenol salt
US4141785A (en) Process for recovery of chemicals from pulping waste liquor
US3650889A (en) Pollution controlled polysulfide recovery process
US2734037A (en) Method of introducing sulfite waste
US3554858A (en) Process for regeneration of white liquor with hydrogen sulfide recycle