CS210212B1 - portable safety valve check device - Google Patents
portable safety valve check device Download PDFInfo
- Publication number
- CS210212B1 CS210212B1 CS906779A CS906779A CS210212B1 CS 210212 B1 CS210212 B1 CS 210212B1 CS 906779 A CS906779 A CS 906779A CS 906779 A CS906779 A CS 906779A CS 210212 B1 CS210212 B1 CS 210212B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- valve
- cavity
- safety valve
- safety
- pressure
- Prior art date
Links
Landscapes
- Safety Valves (AREA)
Abstract
Přenosné zařízeni pro kontrolu poji stných ventilů, zejména důlní hydraulické výztuže. Účelem vynálezu je umožnit kontrolu pojistného ventilu v provozu bez jeho demontáže ze zařízení, které pojiáluje. Podstatou vynálezu je, že k tělesu 1 s měřičem 11 tlaku je výkyvné připojena alespoň jedna páka 6, k níž je kloubově připojen pístek 8, suvně uložený v pouzdru 3 umístěném v dutině 2 tělesa 1. Do duti ny 2 je vyústěn jednak přívodní kanál 12 se sacím ventilem 13, k němuž je připojen zásobník 18 kapaliny, jednak výstupní ka nál 14 s výtlačným ventilem 15.Portable device for checking safety valves, especially mine hydraulic reinforcement. The purpose of the invention is to enable checking of a safety valve in operation without dismantling it from the device it is attached to. The essence of the invention is that at least one lever 6 is pivotally connected to the body 1 with a pressure gauge 11, to which is hingedly connected a piston 8, slidably mounted in a housing 3 located in the cavity 2 of the body 1. The cavity 2 is opened by an inlet channel 12 with a suction valve 13, to which a liquid reservoir 18 is connected, and by an outlet channel 14 with a discharge valve 15.
Description
Vynález se týká přenosného zařízení pro kontrolu pojistných ventilů, zejména hydraulických stojhk důlní výztuže.BACKGROUND OF THE INVENTION The invention relates to a portable device for checking safety valves, in particular hydraulic props for mine supports.
Ke kontrole seřízení pojistných ventilů hydraulických stojek důlní výztuže se dosud používá nejčastěji měřič ventilů. K jeho tělesu je připojen kontrolní manometr, do dutiny tělesa zasahuje pist ovládaný pohybovým šroubem a do otvoru tělesa lze zašroubovat ventilový blok, demontovaný z kontrolované hydraulické stojky. Kontrola se provádí tak, ž® připojením plnicí pistole k ventilovému bloku se dutina tělesa náplni tlakovou kapalinou, jejíž tlak se po odpojení plnicí pistole zvyšuje zasouváním pístu a sleduje na kontrolním manometru.To check the adjustment of the safety valves of the hydraulic props of the mine reinforcement, the valve meter has been used most frequently. A control pressure gauge is connected to its body, a piston controlled by a movement screw protrudes into the body cavity and a valve block disassembled from a controlled hydraulic prop can be screwed into the body opening. Checking is done by connecting the filler gun to the valve block with the cavity of the filling body of the pressurized fluid, the pressure of which, when the filler gun is disconnected, is increased by retracting the piston and monitored on a pressure gauge.
Nevýhodou tohoto měřiče tlaku je závislost na vnějším zdroji tlaku a dále nutnost demontovat ventilový blok s kontrolovaným pojistným ventilem z hydraulické stojky.The disadvantage of this pressure gauge is the dependence on the external pressure source and also the necessity to remove the valve block with the controlled safety valve from the hydraulic prop.
Uvedené nevýhody známého zařízeni odstraňuje přenosné zařízení pro kontrolu pojistných ventilů podle vynálezu s měřičem tlaku, připojeným k dutině tělesa. Podstatou vynálezu je, že k tělesu je výkyvné připojena alespoň jedna páka, k níž je kloubově připojen pistek, těsně a suvně uložený v pouzdru, umístěném v dutině tělesa, do niž je vyústěn jednak přívodní kanál se sacím ventilem, k němuž je připojen zásobník kapaliny, jednak výstupní kanál s výtlačným ventilem.These disadvantages of the known device are overcome by a portable device for checking safety valves according to the invention with a pressure gauge connected to the cavity of the body. It is an object of the invention that at least one lever is pivotably connected to the body, to which a piston is articulated, tightly and slidably mounted in a housing located in the body cavity, into which a supply channel with a suction valve is connected. , on the other hand, an outlet channel with a discharge valve.
Nový účinek přenosného zařízení podle vynálezu spočívá v tom, že umožňuje snadno provést kontrolu stavu pojistného ventilu bez jeho demontáže ze zařízení, které pojištuje a přitom není závislé na jiném zdroji tlakové kapaliny. Obsluha zařízení je snědná i v důlních podmínkách.A novel effect of the portable device according to the invention is that it makes it possible to easily check the condition of the safety valve without removing it from the device it insures and yet does not depend on another source of pressure fluid. The operation of the equipment is also available in mining conditions.
Na připojeném výkresu je jednoduše znázorněn příklad provedení přenosného zařízení pro kontrolu pojistných v.entilů podle vynálezu.The attached drawing shows simply an exemplary embodiment of a portable safety valve inspection device according to the invention.
Na obr. 1 je zařízení v Částečném řezu rovinou, procházející osou.In Fig. 1, the device is partially sectioned by a plane passing through the axis.
Na obr. 2 je v částečném řezu rovinou, procházející osou, adaptér, připojený k hydraulickému zámku se zkoušeným pojistným ventilem.FIG. 2 is a partial cross-sectional view of an adapter connected to a hydraulic lock with a safety valve to be tested in a plane through the axis.
Zařízení pro kontrolu pojistných ventilů podle vynálezu sestává ? tělesa 1, v němž je vytvořena dutina 2, v níž je uloženo pouzdro 3. Těleso 1_ Je po obou stranách dutiny 2 opatřeno jedním nástavcem 4 s čepem 5, k němuž je výkyvné připojena páka 6, k níž je kloubem 7 připevněn pistek těsně a suvně uložený v pouzdře 3, zajištěném šrouby g. Do dutiny 2 je kanálkem 10 připojen měřič 11 tlaku, například ručičkový manometr. Do dutiny 2 je vyústěn i přívodní kanál ig, opatřený sacím ventilem 13 a výstupní kanál 14, opatřený výtlačným ventilem 15. Pouzdro 3 je opatřeno otvory 16, spojujícími jeho vnitřní prostor 17, omezený pfstky 8, s dutinou 2. K přívodnímu kanálu Xg je připojen zásobník j.8 kapaliny, nejlépe emulze oleje ve vodě stejného složení, jaké je použito u hydraulické stojky s tlakovým prostorem 18, jištěné kontrolovaným pojistným ventilem 20. Pojistný ventil gO je obvykle uložen v hydraulickém zšmku 21. provedeném například podle československého autorského osvědčení č. 148 545. Přenosné zařízení podle vynálezu se k pojistnému ventilu 20 respektive k hydraulickému zámku 21 připojí potrubím 22. Mezi výstupní kanál 14 a kontrolovaný pojistný ventil 20 je výhodné vřadit adaptér 23. Adaptér 23 sestává ze šroubenl 24.The device for checking safety valves according to the invention consists of: The body 1 is provided on both sides of the cavity 2 with one extension 4 with a pin 5, to which a lever 6 is pivotably connected, to which a pin 7 is attached tightly and A pressure gauge 11, for example a needle gauge, is connected to the cavity 2 through a channel 10. Inlet cavity 2 is provided with a suction valve 13 and an outlet channel 14 is provided with a discharge valve 15. The housing 3 has openings 16 connecting its inner space 17, limited by fingers 8, with the cavity 2. To the inlet channel Xg is a liquid reservoir 8, preferably an oil-in-water emulsion of the same composition as used in the hydraulic prop with a pressure space 18, secured by a controlled safety valve 20, is connected. The safety valve gO is usually stored in a hydraulic chute 21. 148 545. The portable device according to the invention is connected to the relief valve 20 or to the hydraulic lock 21 via a line 22. It is advantageous to include an adapter 23 between the outlet duct 14 and the controlled relief valve 20.
které je připevněno ke vstupu 25 hydraulického zámku 21 a v němž je uložena dutá jehla 26. jejíž hrot 27 je opatřen těsnicím prvkem 28 a těsně uložen v kanálu 29, spojujícím pojistný ventil 20 s tlakovým prostorem 19 hydraulické stojky. K odvzdušnění zařízení je kanálek 10 opatřen zátkou 30.which is fixed to the inlet 25 of the hydraulic lock 21 and which houses a hollow needle 26, the tip 27 of which is provided with a sealing element 28 and tightly received in a channel 29 connecting the safety valve 20 to the pressure space 19 of the hydraulic prop. To vent the device, the duct 10 is provided with a stopper 30.
Přenosné zařízení pro kontrolu pojistných ventilů podle vynálezu se používá následujícím způsobem :The portable safety valve inspection device according to the invention is used as follows:
K hydraulickému zámku 21. obsahujícímu kontrolovaný pojistný ventil 20 se připojí adaptér 23 tak, že hrot 27 jeho duté jehly 26 uzavře kanál 29 a tím oddělí pojistný ventil 20 od tlakového prostoru 19 hydraulické stojky. Adaptér 23 je potrubím 22 spojen s dutinou 2 v tělese 1 přenosného zařízení. Pohybem pák 6 ve směru od sebe se do dutiny 2 nasaje kapalina. Po krátkém stlačení pák 6 k sobě se dutina 2 odvzdušní zátkou 30. Dalším stlačením pák 6 k sobě se zvýší tlak ve vnitřním prostoru 17 a v dutině 2 natolik, že se otevře výtlačný ventil 15 a propustí tlakovou kapalinu potrubím 22 k pojistnému ventilu 20.Tlak kapaliny se přitom sleduje na měřiči 11 tlaku. Po dosažení otevíracího tlaku pojistného ventilu 20 dojde k výtoku kapaliny z pojistného ventilu 20 a k poklesu tlaku kapaliny na zavírací tlak.An adapter 23 is connected to the hydraulic lock 21 containing the controlled relief valve 20 so that the tip 27 of its hollow needle 26 closes the channel 29 and thereby separates the relief valve 20 from the pressure space 19 of the hydraulic prop. The adapter 23 is connected via a conduit 22 to a cavity 2 in the body 1 of the portable device. By moving the levers 6 apart, liquid is sucked into the cavity 2. After briefly pushing the levers 6 together, the cavity 2 is vented by the plug 30. By further pressing the levers 6 together, the pressure in the interior 17 and in the cavity 2 is increased to such an extent that the discharge valve 15 opens and permits pressure fluid through line 22 to the safety valve 20. The liquid pressure is monitored on the pressure gauge 11. Upon reaching the opening pressure of the safety valve 20, the liquid flows out of the safety valve 20 and the liquid pressure drops to the closing pressure.
Přenosné zařízení pro kontrolu pojistných ventilů podle vynálezu je použitelná i v jiných oborech, než jenom u důlních zařízení. Lze je použít při prováděni zkoušek pojistných ventilů při montáži nebo v provozu bez jejich demontáže, pouze po malé úpravě zařízení, v němž jsou tyto ventily instalovány.The portable device for checking safety valves according to the invention is also applicable in fields other than mining equipment. They can be used to test safety valves during assembly or in service without dismantling them, only after minor modifications to the equipment in which they are installed.
Claims (2)
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS906779A CS210212B1 (en) | 1979-12-20 | 1979-12-20 | portable safety valve check device |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS906779A CS210212B1 (en) | 1979-12-20 | 1979-12-20 | portable safety valve check device |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS210212B1 true CS210212B1 (en) | 1982-01-29 |
Family
ID=5441967
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS906779A CS210212B1 (en) | 1979-12-20 | 1979-12-20 | portable safety valve check device |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS210212B1 (en) |
-
1979
- 1979-12-20 CS CS906779A patent/CS210212B1/en unknown
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US4904150A (en) | Balancing unit for pivotable mechanical elements, such as doors, robot arms, etc. | |
| US1730684A (en) | Fluid-projecting apparatus | |
| US3031845A (en) | Hydraulic system | |
| US4918968A (en) | Apparatus and method of detecting leaks in pressurized piping systems | |
| JPH0581751B2 (en) | ||
| US2645241A (en) | Valve for gas pressure cylinders | |
| CS218582B2 (en) | Overpressure valve for hydraulic elements of the mine support mainly for the anthracite mines | |
| US4617826A (en) | Test system for air data sensor | |
| US2767885A (en) | Strap supported lubricator | |
| CS210212B1 (en) | portable safety valve check device | |
| US2938465A (en) | Combined high and low pressure pumping apparatus | |
| US3892253A (en) | Shear valve with frangible fitting | |
| DE19949733A1 (en) | Device for measuring threshold pressure of safety valve uses cylinder and piston attached to valve plate, valve above piston allowing cylinder to be pressurised and second valve below ensuring cylinder is unpressurised when not operating | |
| US2047489A (en) | Unloading mechanism for compressors | |
| US2678799A (en) | Quick closing valve | |
| US3064481A (en) | Sampling device | |
| US2836978A (en) | Automatic liquid sample dispenser | |
| US4817415A (en) | Fluid line leak detector | |
| US1933905A (en) | Valve for lubricating systems | |
| US2596853A (en) | Hydraulic vise having reservoir, pump, and cylinder carried by movable jaw | |
| KR200471117Y1 (en) | air breather test apparatus | |
| US3430494A (en) | Pneumatic clamp | |
| US4964445A (en) | Apparatus for filling a liquid friction coupling | |
| GB2176846A (en) | Three part telescopic prop | |
| US2343952A (en) | Control unit for compressor systems |