CS210151B1 - Method of knittong the heel of stocking and sock ware and circular warp knitting machine for executing the said method - Google Patents

Method of knittong the heel of stocking and sock ware and circular warp knitting machine for executing the said method Download PDF

Info

Publication number
CS210151B1
CS210151B1 CS793886A CS388679A CS210151B1 CS 210151 B1 CS210151 B1 CS 210151B1 CS 793886 A CS793886 A CS 793886A CS 388679 A CS388679 A CS 388679A CS 210151 B1 CS210151 B1 CS 210151B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
knitting
additional
warp
rubberized
shaft
Prior art date
Application number
CS793886A
Other languages
English (en)
Inventor
Igor V Ragoza
Petr M Begunov
Robert T Tonikjan
Petr J Vasiljuk
Original Assignee
Igor V Ragoza
Petr M Begunov
Robert T Tonikjan
Petr J Vasiljuk
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from SU782686186A external-priority patent/SU918354A1/ru
Priority claimed from SU792704501A external-priority patent/SU896106A1/ru
Priority claimed from SU792707351A external-priority patent/SU896107A1/ru
Application filed by Igor V Ragoza, Petr M Begunov, Robert T Tonikjan, Petr J Vasiljuk filed Critical Igor V Ragoza
Publication of CS210151B1 publication Critical patent/CS210151B1/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04BKNITTING
    • D04B25/00Warp knitting machines not otherwise provided for
    • D04B25/02Tubular machines
    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04BKNITTING
    • D04B25/00Warp knitting machines not otherwise provided for
    • D04B25/06Galloon crocheting machines
    • D04B25/14Galloon crocheting machines specially adapted for producing articles of particular configuration

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Knitting Machines (AREA)
  • Knitting Of Fabric (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu pletení paty punčochového a ponožkového zboží na okrouhlém osnovním pletacím stroj kde jsou na pletací jehly kladeny dva systémy osnovních přizí, a okrohhLého osnovního pletacího stroje pro provádění tohoto způsobu.
Je znéta postup pletení paty na punčochovém zboží na okrouhlém osnovním pletacím stroji, podle něhož se vyrábí pata na punčochovém a -ponožkovém zboží ze dvou systémů osnovních přízí, které jsou kladeny prostřednictvím dvou systémů vodicích oček, kterým je udělován pohyb jak podél řady pletacích jehel, tak mezi pletací jehly a pletou se řádky hlavních otáček a mezi nimi se pletou doplňkové řádky oček, ktéré jsou kratší než hlavní řádky oček a jsou pleteny z části osnovních přízí obou systémů vyřazením části pletacích jehel v části obvodu jehelního válce.
Přesto při pletení - paty na punčochovém a ponožkovém zboží na okrouhlém osnovním pletacím stroji tímto postupem nemá pata pevnou vazbu kliček, jeká je docilována při pletení na zátažném pletacím stroji. Taková pata osnovnS pleteného výrobku se například proti dolní části chodidla rychle prodře. Mimoto je prostorové vytvoření paty punčochového a ponožkového zboží v tomto případě nedootatečné.
Úcolem vynálezu je v/tvoořt takový způsob pletení paty punčochového a ponožkového zboží a takový okrouhlý osnovní pletací stroj pro provádění tohoto způsobu, který by změnou pohybu vodícího očka a následkem tohoto způsobu kladeni osnovních přízí umožnni vytvořit pevnnjěí patu punčochového a ponožkového zboží, zvýšit jeho výrobní jakost a dodat prostorový charakter. ' x,.
Tento úkol je vyřešen způsobem pletení paty punčochového a ponožkového zboží na okrouhlém osnovním pletacím stroji, kde jsou na pletací jehly kladeny dva systémy osnovních přízí dvěma systémy vodicích oček, jimž se uděluje pohyb jak podél řady pletacích jehel, tak i mezi pletací jehly a pletou se - hlavní řádky oček, mezi nimi přídavné řádky oček, které jsou kratší než hlavní - řádky oček z části osnovních přízí obou systémů vyřazením pletacích jehel v části obvodu jehelního válce, podle vynálezu, jehož podstatou je, že oba systémy osnovních nití se během pletení přídavných řádků posouvvjí podél řady pletacích jehel za jejich hřbety, přičemž tento posuv je větší než posuv těchto systémů osnovních nití při pletení hlavních řádků oček.
Při zvětšování hodnoty posuvu systémů osnovních nití za pletacími jehlami narůstá počet průchodů křížících vazbu oček přídavných řádků, čímž se dosáhne zvýšení pevnosti paty při natahování podél řádků oček, z^ěení odco-noo!! proti oděru, protože na třecích plochách jsou vystaveny tření pouze silnější přídavné a nikoliv hlavní řádky oček, výška přídavných řádků je větší a následkem toho je prostorová forma paty výraznéěší.
Je výhodné, když osnovní příze obou systémů poclííející se na tvorbě krajových oček přídavných řádků se podávaj pod vyšším napětím než ostatní příze a nižší rychlostí než je rychlost podávání osnovních přízí pro pletení ostatních oček přidávných řádků. Tím se dosáhne pevného zatažení otvorů na okrajích paty a plynulý přechod od vazby oček na nártu punčochového nebo ponožkového zboží k vazbě oček na patě.
S výhodou je rychlost podávání osnovních přízí pro pletení krajových oček na jedné straně přídavných řádků vySSÍ než rychlost podávání osnovních přízí pro pletení dalších krajových oček na druhé straně přídavných řádků.
Pro provedení způsobu podle vynálezu je použžt okrouhlý osnovní pletací stroj, obsahující jehelní válec s pletacími jehlami a platinami, dva systémy vodítek, posimuuící- se mezi pletací jehly a umístěné ve dvou soustředných, kruhovitých hřebenech vodicích oček, po)hyblivých podél řady pletacích jehel pomocí mechanismu obsahujícího hlavní vačky umístěné na společném hnacím hřídeli v závislosti na počtu kruhovitých hřebenů, u každého z nich jsou na odpružené páce upevněny rolničky kinematicky spojené s přiřaeeým kruhovitým hřebe210151 nem, mechanismus pro positivní podávání osnovnich přízí do každého systému, odpružené osnovní svůrky, rozdělovači buben ovládacího zařízení pro ovládání všech mechanismů stroje, na kterém je pro vyřazeni části pletacích jehel při pletení přídavných řádků.
Podstatou vynálezu je, že mechanismus pro posun kruhovitých hřebenů vodítek podél řady pletacích jehel je opatřen přídavnými vačkami, které maaí jiný prooil než hlavni vačky, jsou umístěny v blízkosti hlavních vaček v osové shodě se společrým hnacím hřídelem, který pro přivedení přídavné vačky do styku s rolničkami.na odpružených pákách při pletení přídavných řádků je axiálně posuvný a kinematicky spojen s rozděl.ovacím bubnem ovládacího zařízení pro ovládání všech mechanismů okrouhlého osnovního pletacího stroje, přičemž u mechanismu pro positivní podávání osnovnich přízí do každého systému je na hnací bubínek pružně přetlačován přídavný pogumovaný váleček, který je opásán osnovni přízí jeho systému, sloužící pro tvorbu okrajových oček přídavných řádků a tyto přídavné pogumované válečky jsou odkkopptelné od hnacího bubínku mechanismu pro positivní podávání osnovnich přízí a jsou opatřeny pohonem pro otáčení v poloze odklopené od pogumovaného hnacího bubínku. .
Konstrukční provedení mechanismu pro posunování.hřebenů vodicích oček podle vynálezu řeší problém automaaické výroby osnovně pleteného punčochového a ponožkového zboží s patou, v němž jsou pleteny přídavné řádky s hodnotou přesunu vodicích oček za hřbety pletacích jehel větší než je hodnota přesunu těchto vodicích oček při pletení hlavních řádků oček.
Mechanismus řeší konstrukčně jednoduše a dostatečně spolehlivě problém automatického přechodu stroje z jedné vazby na druhou a může být pouuit na výrobu jiných dílů nebo především na výrobu osnovně pletených hadicových výrobků se vzorovými efekty po celém obvodu.
Mecheanismus positivního podávání osnovnich přízí dovoluje automatický přechod od jedné dané rychlosti podávání osnovni příze na krajová očka v přídavných řádcích na jinou rychlost při přepnutí stroje · na pletení paty a obráceně.
Je výhodné, když ke společnému hnacímu hřídeli, který nese hlavní vačky a přídavné vačky, je přiřazena kluzná vidlice s drážkami pro axiální posun společného hnacího hřídele, když kluzná vidlice je kinematicky spojena jednak s rozdělovacím bubnem ovládacího zařízení pro ovládání všech mechanismů stroje, jednak prostřednictvím čepů uložených v drážkách s objímkou otočně uloženou na společném hnacím hřídeli a zajištěnou proti axiálnímu, přičemž . objímka je opatřena zařízením pro zabránění jejího otáčení současně se společrým hnacím hřídelem.
Dále je výhodné, když otáčivý pohon přídavného pogumovaného válečku obsahuje přírubový variátor, jehož hnací příruba · je kinematicky spojena s hřídelem pogumovaného hnacího bubínku, zatímco hnaná příruba je upevněna na dalším hřídeli přídavného pogumovaného válečku. To umoonuje spolehlivé zapnutí a vypnutí otáčivého pohybu přídavného pogumovaného válečku, jakož i stálou regulaci a ·bezpečné dodržení rychosti otáčení pogumovaného válečku při výrobě paty. '
Výhodným se jeví, když rozdělovači buben ovládacího zařízení pro ovládání všech mechanismů stroje je kinematicky spojen s pákovým syséémem pro odklopení přídavného pogumovaného válečku od pogumovaného hnacího bubínku, přiCemž páky jsou upevněny na nosném hřídeli uspořádarým rovnoběžně s přídaviým pogumovaným válečkem a svými volnými konci jsou ve stálém styku s kulisami, tvořícími uložení pro hřídel přídavného pogumovaného válečku.
Je také výhodné, když přídavný pogumovaný váleček je vytvořen ze dvou částí, které jsou uloženy na společném hřídeli a jejich otáčivý pohyb je odvozen od dvou . přírubových variátorů, uspořádaných na čelních stěnách přídavného pogumovaného válečku, jejichž hnací příruby jsou kinematicky spojeny s·hřídelem hnacího bubínku, přičemž hnaná příruba jednoho přírubového variátorů je upevněna na společném hřídeli, vy&nívejícím z čásiti přídavného pogumovaného válečku, zatímco hnaná příruba druhého přírubového variátorů je upevněna na objímce nesoucí druhou část přídavného pogumovaného válečku a je volně uložena na společném hřídeli. To dovoluje vyřeěení problému positivního podávání osnovních přízí na krajová očka přídavných řádků dvěmi různými rychlostmi· konstrukčně jednoduše při dobré stabilitě rychlosti podávání osnovních přízí při všech provozních podmíincách. Obě ryclhLosti podávání krajových přízi jsou řízeny jednotlivě a plynuLe.
Příkladné provedení způsobu pletení paty punčochového a ponožkového zboží a okrouhlého osnovního pletacího stroje podle vynálezu jsou znázorněny na výkresech, kde značí obr. 1 schematické znázornění grafického záznamu práce jednoho z kruhovitých hřebenů vodicích oček při zakládání osnovní příze v pásmu· pletení paty, obr. 2 vzájemnou polohu očkotvorných orgánů okrouhlého osnovního pletacího stroje, obr. 3 kinemEitické schéma mechanismu pro posun kruhovitých hřebenů vodicích oček podél řady pletacích jehel, obr. 4 totéž jako na obr. 3, avšak v pohledu shora, obr. 5 a 6 profily hlavních a přídavných vaček mechanismu podle obr. 3, obr. 7 kinematické schéma mechanismu positivního podávání osnovních přízí v pohledu z boku, obr. 8 totéž jako na obr. 7, avšak v pohledu zepředu, obr. 9 část, kinematického schéma podle obr. 7 s přídavným pogumovaným válečkem složeiým ze dvou částí.
Na obr. 1 jsou znázorněny první pletací jehly 1, které jsou při pletení přídavných řádků £ a b paty vyřazeny; stále pracující druhé pletací jehly la během pletení přídavných řádků a a b oček paty; předposlední řádek k hrdlové části punčochového a ponožkového zboží; předposlední řádek k hrdlové části; plné kruhové hlavní řádky c a d °éek·pletené na pletacích jehlách 1 a •la; kruhové hlavní řádky 2 oček v chodidlové část.!.
Postup pletení paty podle vynálezu se provádí takto.
Hlavní části punčochy nebo ponožky se pletou vazbou trikot-trikot ze dvou systémů osnovních přízí A; a Ag - obr. 2, které jsou kladeny dvěma systémy vodicích oček díky jejich posunu mezi pletací jehly 1 a la s udělením protiposunu těmto očkům podél řady pletacích jehel 1 a la, čímž se pletou hlavni řádky kp k, c, d a 2 oček zboží (obr. 1).
Proces výroby patové části je vysvětlen na příkladu grafického znázorněni osnovních přízí Aj jednoho systému. Grafické znázornění zakládáni osnovních přízí Ag druhého systému je podobné jako znázorněné na obr. 1, ale směr posunu vodicích oček před jehlami 1 a la a za jejich hřbety je opačný·
Před začátkem tvoření patové části se upletou dva poslední hlavní řádky k a k, oček hrdlové části punčochového a ponožkového zboží, přičemž z příze A] každého vodícího očka se pletou očka například v trikotové vazbě na všech pletacích jehlách 1 a la. Při pletení patové části jsou první pletací jehly 1 v části obvodu jehelního válce vyřazeny z práce a dále pracujícími druhými pletacími jehlami la se upletou dva první přídavné řádky £ a b.
Při zakládání osnovních přízí pro pletení přídavných řádků £ a b jsou vodicí očka posunuta podél řady pletacích jehel lg za jejich hřbety s určitým přesunem, jehož hodnota je vfšší než přesunntl těchto vodicích oček například o jeden krok při pletení hlavních řádků žš a ·· v hrdlové části. Následkem toho dostanou očka přídavných řádků £ a b protažení θ, jehož délka je větší než délka protažení e, kliček hlavních řádků k a kj nebo c a £.
Po upletení přídavných řádků £ a b na druhých pletacích jehlách 1 a se první pletací jehly 1 uvedou do činnooti a upletou se například dva plné - kruhové - hlavni řádky c · a d na všech pletacích jehlách 1 a lg jehelního válce. Při pletení hlavních řádků c a j je vodicím očkům udělen pohyb s toutéž hodnotou přesunu jako při výrobě hlavních částí punčochového a ponožkového zboží, meeltím i hlavních řádků k a k,.
Poté se začnou znovu dříve zmíněným způsobem plést přídavné řádky £ a b, které se střídají s hlavními řádky c a £, přičemž toto se opakuje tolikrát, kolikrát je třeba. Přitom. jsou během pletení přídavných řádků £ a b osnovní příze A] a Ag obou systémů, které se podílejí na tvorbě krajových oček 2 přídavných řádků a a L, přiváděny pod vyšším napětím než ostatní příze a nižší ryclh.ostí podávání než je rychlost podávání pro pletení ostatních oček přídavných řádků a a b.
Tím a rovněž i vlivem vysazení šásti pletacích jehel v ěásti obvodu jehelního válce jsou protažení .gg krajových oěek J kratší než protažení e a leží tak, jak jsou znázorněna na obr. 1, přičemž poloha těchto protažení ag závisí na druhu vazby zvolené pro.pletení výrobku.
Rchlost podávání osnovních přízí pro tvorbu krajových oček na obou stranách přídavných řádků a a b může být udržena ve stejné výáš·· Přesto je výhodné rychlost podávání přízí například na krajová očka 4. s protažením aj nacházeeící se na jedné streně přídavných řádků a a L, nastavit na vyšší rychlost než je rychlost podávání osnovních přízí pro pletení například krajových oček J nacházzeících se na druhé straně přídavných řádků á a b. Jelikož se část pletacích jehel nepoodlí na tvorbě přídavných řádků a a b, leží v tomto případě krajová očka J a 4 a jejich protažení ag a a^ tak, jak je znázorněno na obr· 1 ·
Po upletení patové části a jejích posledních přídavných řádků a a &,·přejde se na pletení kruhových . hlavních řádků 2 chodidla a následujících částí výrobku na všech pletacích jehlách 1 a la·
Postup pro pletení paty podle vynálezu je proveden na známém okrouhlém osnpvním pletacím stroji, který není na obr. 2 zcela znázorněn, aby byly výkresy přehledné. Tento osnovní pletací stroj obsahuje jehelní válec Z s pletacími jehlami 1 a La, které jsou pomocí známých zařízení posunovány sem a tam ve · svislé rovině. V jehelním válci % jsou uloženy platiny 6, které jsou rovněž známým způsobem a zařízení posunovány·v radiálním směru. K jehelnímu válci Z · jsou přiřazeny dva systémy vodicích oček 18 na vodítkách Z a 8, pohybujících se mezi pletacími jehlami L a 1 a a v drážkách 2 dvou soustředných kruhovitých hřebenů 10 a 11 vodítek Z a 8, posiunuících se podél řady pletacích jehel 1 a la. Kruhovité hřebeny 10 a 11 vodicích oček jsou opatřeny mechanismem 12 - obr. 3 až 6 - pro posunování těchto kruhovitých hřebenů LO, Ц podél řady pletacích jehel L> Li·
Ve vodicích očkách .18 jsou navlečeny dva systémy osnovních přízí Aj a Ag (obr. 2) - podávaných mechanismem 13 (obr. 7) - pro positivní podávání osnovních přízí A1 a A2 pro každý systém osnovních přízí Aj a A2 · Stroj je dále opatřen odpruženými osnovními svůrkami 14 a 15 a známým ovládacím zařízením ovládajícím práci všech mechanismů okrouhlého osnovního pletacího stroje, které na výkresech není znázorněno, a známým mechanismem pro vysazení.části pletacích jehel L během pletení přídavných řádků a a Z, jako například ve kterékoliv okrouhlém pletacím stroji. Na stroji je také uspořádán rozdělovači buben B (obr. 3), pro udělování pohybu všem mechanimnům prostřednictvím systému pák.
Mimo jmenované mechanismy obsahuje okrouhlý osnovní pletací stroj i jiné mechanismy a zařízení · dovvdujíhí automatickou práci stroje, které jsou odborníkům v tomto oboru známy·
Vojtka Z a 8 (obr. 2) - jsou tvořena srpkovitými: destičkami s kulatou nožkou 16 a prodlouženou částí 17 vodicím očkem 18 pro průchod osnovních přízí A, a Ag· Nožky 16 každého vidítka Z a 8 jsou umístěny v kruhových zámcích 19 a 20, které jsou libovolým neznázornětým a známým mechanismem, použitým ve stroji, posunovány sem a tam ve směru naznačeném Šipkou C. V^o^ditka Z a 8 provádějí v postupu kyvný pohyb ve směru šipky D a procházejí mezi pletacími jehlami L·
V okrouhlém osnovním pletacím stroji podle vynálezu obsahuje mechanismus LZ (obr. 3 a 4) pro posunování kruhovitých hřebenů 10 a 1_1 vodítek Z a 8 současně s . vodítky Z a 8 po^ť^Zl řady pletacích jehel L a 1 a společný hnací hřídel 21, který nese pevně uložené hlavní vačky 22 a 23* .
Na jednu hlavní vačku 22 dosedá rolnička, 24. upevněná na vidlici 25 odpružené páky 26 a na druhou hlavní vačku 23 dosedá další rolnička 27. upevněná ve vidlici 28 další odpružené páky 29. Odpružené páky 26 a 29 (obr. 4) jsou upevněny na stojanu kloubově a jejich jeden konec je odpružen pery 30 a JI, zatímco druhé konce těchto pák 26 a 29 jsou táhly 32 a 33 spojeny s vnějším kruhovitým hřebenem 10 vodicích oček a vnitřním kruhovitým hřebenem 11 vodicích oček.
Krúiooité hřebeny 10 a ££ vidítek 2 a 8 jsou na stroji uloženy v pevných vedeních 34 a JI otočně kolem osy Oq - Oq stroje - obr. 2. Na hnacím hřídeli 21 (obr. 3) je v osové shodě v blízkosti první hlavní vačky 22 umístěna první párová přídavná vačka 36. zatímco v blízkosti druhé hlavní vačky 23 je umístěna druhá párová přídavná vačka 37.
Hiací hřídel 21 je uložen osově suvně, aby bylo možno ,přivést přídavné vačky 36 a 37 do záběru s rolničkami 24 a 27 na odpružených pákách 26 a 29 a pro kinematické spojení s rozdělovacím ' bubnem B ovládacího zařízení -pro ovládání všech mechanismů okrouhlého osnovního pletacího stroje. K tomu je hnací hřídel 21 svým jedním koncem uložen ve vedení 38 stojanu, zatímco jeho druhý konec je opatřen kuželovým kolem 39 a je s ním spojen posuvným perem £0, přičemž kuželové kolo 39 je v záběru s dalším kuželovým kolem £1. upevněným na hřídeli £2, který je spojen s pohonem stroje.
Pro osový posun hnacího hřídele 21 je v mechanismu ,1.2 použitá kluzná vidlice £3 a objímka 44. která je umístěna na hnacím hřídeli 21 a proti axiálnímu posunu na hnacím hřídeli 21 je zajištěna například pojistnými kroužky 45 a £6. Objímka 44 nese dva proti sobě ležící čepy £7? zasahnuící do drážek £8 v kluzné vidlici £3· Kluzná vidlice 43 je uložena ve vedení £2 ve stojanu a je kloubově spojena s rozdělovacím bubnem B, například táhlem £0 a pákového systému. Pro zajištění, objímky 44 proti otáčení současně se společným hřídelem 21 je použito zařízení například ve tvaru tyčinky 51. upevněné na jednom z čepů £2 a uložené volně ve vývrtu $2 vytvořeném ve stojanu.
Na obr. 5 a 6 jsou znázorněny profily hlavních vaček 22 a 23, jakož i přídavných vaček a 32Hlavní vačky 22 a 2£ s profily £•2 ™2 “2 —2 ~2 &2 ™2 ^·2 ~2 ~2 ®2 ~2 bq c1 t] f] h1 i] k] 11 пц n] o1 r] a θ2 “2 *ísou иг^епУ například během jedné otáčky ky pro pletení čtyř řádků trikotové vazby s uzavřenými očky, přičemž hlavní vačky 22
J&o
V8Č23 jsou na hnacím hřídeli 21 přesazeny tak, že dovvoují pletení oček dvouppístrojové vazby trikot-trikot s protibžný^m posunem.
Přídavné vačky 36, a 32 (obr. 5 a 6) mmjí profily, které se liší od prifilů hlavních vaček 22 a -23, které jsou na obr. 5 a 6 zakresleny čárkovaně a označeny pozicemi - , hq * i^ kq ‘ giq * a £g Eg ng —2* £2 —2 a ^sou určeny například během jedné otáčky pro pletení současně s hlavními vačkami 22 a 23 dvou hlavních řádků v trikotové vazbě a dvou přídavných řádků vazbou sukno s uzavřenými očky, přičemž tyto přídavné vačky J6 a 32 jsou na hnací hřídeli 21 , přesazeny tak, že umo0nupí současně s hlavními vačkami 22 a'23 pletení dvou řádků dvouppístrujo>ié vazby trikot-trikot a dvou řádků dvouppístrujuvé vazby sukno-sukno.
Meehanismy 13 (obr. 7) positivního podávání osnovních přízí A, a Ag každého systému obsahují cívku £3 s osnovní přízí Ak>, procházeeící vodícími očky £8 vodítek 8 (obr. 2) jednoho systému, například vnitřního, a další cívku JJa (obr. 7) s osnovní přízí Aq, která prochází vodícími očky £8 vodítek J (obr. 2) druhého systému, například vnějšího Pogumované hnací bubínky' ££ a H pro podávání příze, nad nimiž jsou umístěny odpružené osnovní svůrky 1£ ε 15, jsou ve styku s pogumovanými přidanými bubínky £6 a uloženými otočně na pákách 22 « £0 odpružených pružinami 60 a ,61. Odddleně jsou uloženy cívky 62, s osnovními přízemi Ag 2s sloužícími pro tvorbu krajových oček 3 a £ vodítky 8 vnitřního systému a další cí^ky 6^ s osnovami přízemm Aq ?, slou^cími pro ^orbu krajových oček J a £ dalšími vodítky 2 vnějšího systému.
Mimoto jsou použity mechanismy £3 s přídavnými pogumovanými válečky 64 a 65 pružně dotlačovařýfai k pogumovaným hnacím bubínkům 54 a 55, které jsou opásány osnovními přízemi .Д2 2 a A1 j > slonícími pro tvorbu krajových oček J a £ v přídavný^ řádcích a a £. '
Přídavné pogumované válečky 64 a 65 jsou odklopitelnéod jim přiřazených pogumovaných hnacích bubínků ££ a 55. a každý z nich má pohon pro otáčení v odklopené poloze.
Přídavný pogumovaný váleček 64 je uložen na hřídeli 66 (obr. 8) nad pogumovaným hnacím bubínkem 24· Hídel 66 je uložen v kulisách 67. a £8, tvořících podpěry hřídele 5£. Kulisy 22 a 6g jsou zespodu drženy vodicím! rámy 69 a 70 a shora jsou odpruženy pružinami 71 a . 22. Vedle osnovní svůrky J_£ (obr. 7) jsou stejné, jednotlivé odtahy 73 příze pro každou z osnovních přízí A2)2’ sloužících pro tvorbu krajových oček } a 1 vodítky 8 vnitřního systému.
Přídavný pogumovaný váleček 6,2 (obr. 8) je umístěn na dalším hřídeli 74 a je poháněn pogumovaným hnacím bubíhsem 55· .
Hídel 24 j® uložen v dalěích kulisách 75. a 76. které jsou uloženy ve vodicích rámech ais a shora jsou odpruženy pružinami 79 a 22· Vedle osnovní svůrky 15 (obr. 7) jsou stejné individuálníodtahy £1 příze pro každou z osnovních přízí Д. ,, určenou pro tvorbu
1,1 krajových oček J a £ vodítky 2 vnějšího systému.
Odtahy 22' a §1 příze jsou odpruženy například stejrými spirálovými pružinami 82 a 83.
Pod kulisami 62 a 6£ (obr. 8) jsou páky 8£ a 8.5. které jsou pevně uchyceny na nosném hřídeli 86 a pod dalšími kulišími 75 a 76 jsou další páky 87 a 2š» upevněné pevně na nosném hřídeli 82· Páky 84 a 87 jsou spolu kloubově spojeny táhlem 22» přičemž páka 82 je dvouramenná a například lankem 91 spojena s neznázorněrým bubnem ovládacího zařízení pro ovládání všech mechanismů okrouhlého osnovního pletacího stroje, což skýtá moonoot provést, v případě nutnosti, odklopení přídavných pogumovainých válečků 64 a 65 od pogumovainých hnacích bubínků 54 a 55.
Otáčivý pohon přídavného pogumovaného válečku 64 je proveden znátaým příuubovým variátorem, jehož hnaná příruba 92 je pojisným šroubem 93 připevněna na hřídeli .66, zatímco hnací příruba 94 je s hřídelem 95 pogumovaného hnacího bubínku 54 kinematicky spojena pomocí svislého mezzihídele 96. na němž je hnací příruba 94. upevněna, a pomocí dvooice kuželových kol 97 a .93, 2 nichž jedno kuželové . kolo 97 je upevněno na svislém mezzihřdeli 96 a druhé kuželové kolo 98 je upevněno na hřídeli 95.
Otáčivý pohyb druhého přídavného ného válečku 64 a jeho přírubový 74, zatímco hnací příruba 100 je želovými koly 102 a 103 spojen ε pogumovaného válečku 6£ je podobný pohonu prvního pogumovavariátor obsahuje hnanou přírubu 22» upevněnou na hřídeli upevněna na svislém mezžihřdeli 101. který je dalšími.kuhřídelem 104. na kterém je uložen druhý pogumovaný hnací bubínek 55.
U tohoto konstrukčního provedení mechanismu 13 pro poo3tivní podávání osnovních přízí obou systémů se dosáhne stejné ryc^Losti podávání osnovních přízí při pletení krajových oček J a 4 v přídavných řádcích a a b.
Jestliže pak je rychlost podávání osnovních přízí na krajová očka } a 4 na jedné straně přídavných řádků a a b nastavena na vyšší hodnotu než rychlost podávání osnovní příze na krajová očka 2 a 4na druhé straně těchto přídavných řádků a a b, musí být přídavné pogumované válečky 6£, 65 složeny ze dvou Částí 105 a 106 (obr. 9) přičemž provedení přídavných pogumovaných válečků 64 a 65 je znázorněno na příkladu jednoho z mechanismů £2 Pro podávání osnovních. přízí vnějším hřebenem 10 vodítek 2» to je, druhým přídavným pogumovaným válečkem 62. Části 105 a 106 jsou umístěny na spoleČném hřídeli 107 a jejich pohon obsahuje dva přírubové variátory 108 a 109 známé konstrukce, které jsou upevněny na čelních stranách přídavného pogumovaného válečku .65, to je na jeho částech 105 a . 106.
Jedna část 105 druhého přídavného pogumovaného válečku 65 je upevněna na společném hřídeli 107. na jehož konci je kulisa 75 a hnaná příruba 110 přírubového variátoru 1013.. taiací příruba 111 přírubového variátoru 108 je uložena na svislém meziihídeei 110. spojerým kuželovými koly 113 a 114 s hřídelem 104 pogumovaného hnacího bubínku 55.
Druhá část 106 druhého přídavného pogumovaného válečku 65 je upevněna na pouzdru 115. které je volně otočně uloženo na společném hřídeli 107. Na konci pouzdra 115. vyčnívajícím z části 106. je upevněna ku.isa 76 a hnaná příruba 116 přírubového variátoru 109. foiací příruba 117 přírubového variátoru 109 je upevněna na svislém meziihídeli 1113. spojeným kuželovými koly 119 a 100 s hřídelem 1 04 pogumovaného hnacího bubínku 55«
Činnost okrouhlého osnovního pletacího stroje probíhá takto:
Pletení hlavních částí punčochy nebo ponožky probíhá tak, jak je běžné při výrobě dvoupřístooóových osnovních pletenin, a to pohybem pletacích jehel 1 a ±a (obr. 0) ve směru šipky E .a kladením dvou systémů osnovních přízí A, a Aj pomocí dvou systémů vnějších vodítek 1 a wiitíWch vodítek 8, přičemž v^chna vodítkza j a 8 provádějí ratoá^-ní kyvný požhyb mezi jehly 1 a 1 a. jakož i protiposun podél řady .pletacích jehel 1, 1 . .a. Tím jsou tvořeny kruhové hlavní řádky c a £ výrobku, například ve vazbě trikot-trikot, které jsou působením radiálně se polhrbbjících platin 6 plynule odtahovány za hřbety jehel 1 a 1 a.
Při pletení výrobku po poslední hlavní .řádky kae^ . (obr. 1) je spotřeba všech osnovních přízí A| a A2 stejná, jelikož na všech pletacích jehlách 1 a 1 a v jehelním válci £ (obr. 0) jsou tvořena stejná očka. Přitom vodítka 1 a 8 obou . systémů provádějí stejný posun podél řady pletacích jehel 1 a 1 a a při pletení všech částí výrobků mimo paty pracují hlavní vačky 00 a 23 (obr. 3) které svými rolnA<*kemi 04 a 27. vidlicemi 05 a 08, pákami 26 a 09. táhly 30 a 33 (obr. 4) působí na hřebeny 10. a 11 vodítek 1 a 8 a jim podélný posun po<^<^Zl řady pletacích jehel j_ a la·· PřiOm společný hnací hřídel 01 , na němž jsou upevněny hlavní vačky 00 a 03. dostává otáčivý pohyb od pohonu okrouhlého osnovního pletacího stroje pomocí hřídele £2. (obr. 3) kuželových kol 41 a 39» posuvného pera £0, přičemž hnací hřídel 21 s hlavními vačkami 22, 23 a přídavnými vačkami 36, 37 je v dolní poloze a svisle od objímky . 44 doléhající na pojistné kroužky 45 a 46 a kluzná vidlice 43 je fixována.
Při tomto způsobu provozu se odvaluje jedna rolnička 24 (obr. 5) po profilu a, . —1 —1 ώ 1, Í^1 £) jq K, 1| H] o1 první hlavní vačky 22 a druhá rolnička 27 (obr. 6) se o^a^c^3^i^;0z po profilu д2 £2 2s £2 —2 -2 &2 . ~2 ^2 —2 -2 ®2 -2 -2 £2 -2 ^ruhé hlavní vačky 23. přičemž během jedné otáčky hnacího hřídele 21 (ob]?. 5 a 6) ud^ě-lují hřebenům 1 0. a 11 vodítek 1 a 8 (obr. 4) podélný posun stejné hodnoty podél řady pletacích jehel 1 a .La. které jsou nutné . pro výrobu hlavních řádků c a £ dvouupístrojové vazby, například vazby trikoo-trikot.
Při přepnutí stroje na pletení paty punčochového a ponožkového zboží, tj. přídavných řádků a a b, přesune rozdělovači buben B (obr. 3) ovládacího zařízení pro ovládání všech mechanismů okrouhlého osnovního pletacího stroje pomocí táhla 50 kluznou vidlici 43 kolmo vůči hnacímu hřídeli 21. kluzná vidlice A..v níž stěny drážky 48 působí na čep ££, prostřednictvím objímky 44) pojistného kroužku 45. zvedne celý hnací hřídel 21 s hlavními vačkami 02 a 23 a přídavnými vačkami 36 a 37· V ho^^zí poloze je hnací hřídel 21 zajištěn ve svislé poloze pomocí pojistrých kroužků 45 a 46. objímky 44 a kluzné vidlice 43.
Při zv^^r^u^^ celého hnacího hřídele 21 vzhůru přenáší kuželové kolo 39 díky posuvnému peru 40 otáčivý pohyb na hnací hřídel 2£ a přídavné vačky 36 a 37 se dostanou do s^ddavého záběru s rolničkami 24 a 27.
21015^1
Přitom hlavní vačky 22.a 23 nevyjdou ze záběru s těmito rolničkami 24 a 27. Následkem toho se jedna rolnička 24 během pletení paty odvaluje během jedné otáčky hnacího hřídele 2j po profilu m, n, o, .. rj .. b, Cj .. t; £, .. jedné hlavní vačky 22 (obr. 5) a profilu gj h' iq ' kj ' m1 přídavné vačky 36 a dru roi-^čka 27 (otor. 6) se během jedné otáčky hnacího hřídele 2j_ odvaluje po profilu £g £2 —2 ^2 —2 —2 ^2 &2 ^2 —2 —2 ^ruhé hlavní vačky 22 a profilu lg jg ' Ug ' ^2* £2* ^2 * druhé přídavné vačky 37. Přiom je během pletení dvou hlavních řádků c a J (obr. 1) v pásmu paty na všech pletacích jehlách j a J a pomocí hlavních vaček 22 a 22 (obr. 5 a 6) hřebenů j0 a U vodítek Z a 8 udělen protiposun například pro pletení oček ve dvoopřístrojové vazbě trikot-trikot a po upletení ' dvou přídavných řádků a e b na části pletacích ny 10 a 11 vodítek Z hodnota je větší než jehel la, přesunou hlavní vačky 22 a 23 a přídavné vačky 36 a. 37 hřebea 8 podél řady pletacích jehel X a la za^jejich hřbety s posunem, jehož hodnota posunu těchto vodítek Z a 8 při. pletení hlavních řádků c a d.
Tím dojde během jedné otáčky hnacího hřídele 2j s hlavními vačkami 22 a 23 ' a přídavnými vačkami 36 a 37 k úplnému cyklu vytvoření dvou hlavních řádků c a cj na všech pletacích jehlách j a fi, jakož i dvou přídavných řádků £ a b na jehlách £a.
Po upletení patové části pomocí ovládacího zařízení pro ovládání všech mechanismů okrouhlého osnovního pletacího stroje prostřednictvím táhla 50 (obr. 3) je kluzná vidlice 43 posunuta v opačném směru a celý hnací hřídel 2j je stažen do výchozí polohy a poté je v této poloze zajištěn. Přitom klesnou přídavné vačky 36 a 37 současně s hnacím hřídelem 2j dolů a vyjdou ze styku s rolničkami 24 a 27. V dalším dostávají hřebeny j0 a U vodítek Ϊ a 8 posun podél řady pletacích jehel j a j a pouze působením hlavních vaček 22. a 23.
Svvslé posuny mohou být hnacímu hřídeli 2j_ uděleny pouze tehdy, proo^íí^ají-^li pod oběma rolničkami 24 a 27 části profilů hlavních vaček 22 a 23. které jsou při obou způsobech provozu stále ve funkci.
Objímka 44 je zajištěna proti otáčení současně s hnacím hřídelem 2j tyčinkou uloženou ve vývrtu .52·
Přídavné vačky 36 a 37 mohou byt připevněny na hnacím hřídeli 2j jednoolivě anebo na nepracujícím povrchu jim párově přiřazených hlavních vaček 22 a 23.
Při pletení přídavných řádků a a b.paty výrobku jsou osnovní příze A; , a —g g ob0U systémů určené pro tvorbu krajových oček 2 a A podávány pod vyšším napětím než osnovní příze Aj a Ag pro tvorbu eíývvjících oček přídavných řádků a a b a nižší rychlostí než je rychlost podávání osnovních přízí A, a £2 Pr0 pletení ostatních oček přídavných řádků a a b. Přioom procházejí osnovní příze A2 (obr. 7) cívky 53 štěrbinou mezi pogumovaným hnacím bubínkem 54 pro podávání této příze A2 a pogumovaným příllčnnm bubíikcem .56. jsou jimi odvíjeny s cívky 53 a opásávají pogumovaný hnací bubínek .54; odtud jsou vedeny na odpruženou osnovní svůrku j4. probíhají kolem ní a do vodicích oček !8 vodítek .8, a dále tvoří očka hlavních řádků c. a d paty výrobku a očka přídavných řádků a a b mimo krajových oček } a £.
Osnovní. příze A. jsou odvíjeny podobným způsobem pomocí pogumovaného hnacího bubínku 55 i pogumovaného. píítlannéht bubínku 57 z cívky .52a. opásávají odpruženou osnovní svůrku j5 a jsou vedeny vodícími očky j8 vodítek Z a tvoří hlavní řádky c i d, jakož i přídavné řádky a a b mimo krajových oček 2 a A·
Příze Ag g jednoho systému, určené pro tvorbu . krajových oček } a 4 přídavných řádků a a b paty, je každá odvíjena vždy ze své cívky 62 pomoci přídavného pogumovaného válečku 64. který má positivní pohon, procházeei odtahy 73 příze a jsou vedeny do vodicích oček j8 vodítek 8 vnitřního systému.
Příze A, j druhého systému, určené rovněž pro tvorbu krajových oček Jal přídavných řádků a a b paty, je každá odvíjena vždy ze své cívky 63 pomocí dalšího přídavného pogumo9 váného válečku 62, který má positivní pohon, procházejí odtahy 81 příze a jsou vedeny do vodicích oček 18 vodítek 2 vnějšího systému. Přitom jsou pogumované hnací bubínky 54 a 55 poháněny danou rychlostí hřídeli 95 a 104 které je nesou, a které jsou kinematicky spojeny s pohonem stroje.
Při výrobě všech oček výrobku, mimo oček v patě, jsou rychlosti podávání osnovních přízí A|, A2, Ag 2 stejné. Za tohoto provozního stavu stroje jsou přídavné pogumované válečky 64 a 65 pružírigmi 71 · 22 a 79· 80 prostřednictvím kiuis 67 · 68 a 75 , 22, jakož i hřídelí 66, 74 přitlaoovány k pogumovaným hnacím bubínkům 54 a 25. a dostávají od nich otáčivý pohyb o téže obvodové rycch-ooti, jakou maj pogumované hnací bubínky 54 a 55· Přitom je lanko 91 uvolněno a páky .84· 85· 87 a 88 (obr. 8) nepůsobína kulisy 67· 68, 75 a 76· zatímco hnací příruby 94 a 100· jakož i hnané příruby 92 a 99 přírubových variátorů jsou odpojeny.
Po přepnutí stroje na pletení paty otočí lanko 91 na povel neznázorněného rozdělovacího bubnu ovládací zařízení pro ovládání všech mechanismů stroje páku 87 a zajistí ji a současně š ní prostřednictvím nosného hřídele 89 i páku 88, zatímco táhlem 90 otočí a zajistí páku 84· pomocí dalšího nosného hřídele 86 pak další páku 85·
Následkem toho tlačí páky 84 · 8£, 87 a 88 kulisy 62· 68 75 a 76 ve vodicích rámech 69· 70· 77 a 78 vzhůru· Současně s kulišími 67 a 68 je zvednut i hřídel 66 · na němž je uložen přídavný pogumovaný váleček 64 pro podávání osnovních přízí Ag g a hnaná příruba 92 přírubového variátoru, a současně s kulišími 22 a 76 se zvedene hřídel 74 a na něm umístěný další přídavný pogumovaný váleček 65 pro podávání osnovních přízí Aj bového variátorů· a hnaná příruba 99 příruPřitom se přídavné pogumované válečky 64 a 65 vzdálí od pogumovaných hnacích bubínků 54. a 55 a hnané příruby 92 a 99 přírubového variátoru vejdou do styku s hnacími přírubami 94 a 100 čímž se přídavné pogumované válečky 64 a 65 začnou otáčet danou obvodovou rychlostí, která je nižší než obvodová rychlost pogumovaných hnacích bubínků 54 a 55 a rychlost podávání osnovních přízí Ag . 2 a A, 1 se změní·
Pro upletení paty výrobku uvolní lanko 91 na povel ovládací zařízení pro ovládání všech mechanismů stroje páku 87 a současně s ní i další páky 88, 84 a 82· Kuuisy .67· 68 75 a 77 jsou působením jejich pružin 21, 77< 79 a 80 stlačeny dolů, současně s nimi i hřídele 66 a 74· takže tím jsou variátory odpojeny a přídavné pogumované válečky 64 a ' 65 vstoupí do styku s pogumovanými hnacími bubínky 54 a 55 a dostávají od nich otáčivý pohyb·
Řízení rychlosti podávání osnovních přízí ' 2 a A, 1 sloužících pro tvorbu krajových oček 1 a 1 je prováděno přesunováním hnaných přírub 92 a 99 podél hřídelí 66 a 74 a jejich následrým za^^ěčním· Ovládání schopnosti záběru přírub 92 a 99 variátorů se děje přesunováním hnacích přírub 94 a 100 podél svislých meezihídelů 96 a 101 a jejich následrým zajiŠěnním v nové poloze.
Činnost přídavných pogumovaných válečků 65 sestávajících ze dvou částí 105. a 106 (obr· 9) probíhá následujícím způsobem·
Pri-stejné rychlosti podávání všech osnovních přízí h^» A2 2» Aj a Aj , jsou páky 87 a 88 drženy ovládacím zařízením pro ovládání všech mechanismů stroje v dolní poloze· Přioom tlačí pružina 80 prostřednictvím kulisy 76 'a pouzdra 115 z jedné strany a další pružina 79 prostřednictvím další kulisy 75 a společného hřídele 107 z druhé strany obě části 105 a 106 přídavného pogumovaného válečku 65 k povrchu pogumovaného hnacího bubínku 55 a obě tyto části 102 a £06 přídavného pogumovaného válečku 65 se otáčejí obvodovou rychlostí rovnající se obvodové rychlosti pogumovaného hnacího bubínku 77·
Následkem toho jsou všechny osnovní příze podávané pogumovaným hnacím bubínkem 77· a oběma částmi £02 a £06 přídavného pogumovaného válečku 62 podávána positivně stejnou rychlos10 ti. Za tohoto stavu provozu stroje je mezi hnací přírubou 111 a hnanou přírubou . 110 přírubového variátoru 108 a hnanou přírubou 116 a hnací přírubou 117 přírubového variátoru 109 mmzera a následkem toho nepřenášejí žádný otáčivý pohyb na společný hřídel 107.
Při přepnutí stroje na pletení paty tlačí na povel ovládacího zařízení pro ovládání všech mechanismů stroje páky 87 a 88 svými konci kulisy 75 a 76 dolů, čímž jsou pružiny 79 a 80 stlačeny dohromacdy. Přioom se obě části 105 a 106 přídavného pogumovaného válečku 65 oddělí od povrchu pogumovaného hnacího bubínku 55 a hnané . příruby 110 a 116 přírubových variátorů 108 a 109 vejdou do styku s hnacími přírubami 111 a 117. které dostávej konstantní otáčky od hřídele 104 pogumovaného hnacího bubínku 55 prostřednictvím kuželových kol Ш. 114 a £19, 120 a svislých meziihhdelů 112 a £18·
Za tohoto stavu provozu stroje při výrobě paty dostává část 105 přídavného pogumovaného válečku 65 otáčivý pohyb o jedné rychlosti prostřednictvím společného hřídele 107, která ji nese od hnané příruby 110 přírubového variátoru 106, zatímco druhá část 106 přídavného _ pogumovaného válečku 65 dostává otáčivý pohyb o jiné rychlosti prostřednictvím pouzdra 115, které ji nese, od hnané příruby 116 přírubového variátoru _109.
Rychhost otáčení obou částí 105 a _106 přídavného pogumovaného válečku 65 je řízena posunutím hnané příruby 110 podél společného hřídele 107 a zajištěním pomocí pojistného šroubu a posunutím hnané příruby 116 podél pouzdra 115 a zajištěním pomocí pojistného šroubu.
Po skončeném pletení paty jsou páky 87 a 88 na povel ovládacího zařízení pro ovládání všech mechanismů stroje sklopeny a pružiny 79 a 80 přivedou části 105 a 106 opět do původní polohy.

Claims (8)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1 · Způsob pletení paty punčochového a ponožkového zboží na okrouhlém osnovním pletacím stroji, kde jsou na pletací jehly kladeny dva systémy osnovních přízí dvěma systémy vodicích oček, jimiž se uděluje pohyb jak podél řady pletacích jehel, tak i mezi pletací jehly, a pletou se hlavní řádky oček, mezi nimi přídavné řádky oček, které jsou kratší než hlavní řádky oček z části osnovních přízí obou systémů vyřazením pletacích jehel v části obvodu jehelní ho válce, se _ tím, že oba systémy osnovních přízí (A , Ag) se během pletení přídavných řádků (a, b) posouvají podél řady pletacích jehel (1a) za jejich hřbety, přičemž tento posuv je větší než posuv těchto systémů osnovních nití (Aj, Ag) při pletení hlavních řádků (c, d).
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyzaaaující se tím, že osnovní příze_(A, a Ag) obou systémů, podííeeící se na tvorbě krajových oček (3 a 4) přídavných řádků (a, b), se podávaaí pod vyšším napětím než ostatní příze a nižší rychlostí než je rychlost podávání osnovních přízí pro pletení ostatních oček přídavných řádků (a, b).
  3. 3. Způsob podle bodu 2, ^zn^č^ící se tím, že rychLost podávání osnovních přízí pro pletení krajových oček (4) na jedné straně přídavných řádků (a, b) je vySš než rychLost podávání osnovních přízí pro pletení dalších krajových oček (3) na druhé straně přídavných řádků (a, b).
  4. 4. OkrouhLý osnovní pletací stroj pro provedení způsobu podle bodů 1 a 2, obe^nuící jehlení válec s pletacími jehlami a platinami, dva systémy vodítek posiunuící se mezi pletací jehly a umístěné ve dvou soustředných, kruhovitých hřebenech, přičemž.vodítka jsou potydivá podél řady pletacích jehel pomocí mechanismu obsahujcího hlavní vačky uložené na společném hnacím hřídeli v závislosti na počtu kruhovitých hřebenů, u každého z nich jsou na odpružené páce upevněny rolničky kinem eticky spojené s přiřzený^m kruhovitým hřebenem,
    11 210151 mechanismus pro positivní podávání osnovních přízí do každého systému, odpružené osnovní svůrky, rozdělovači buben ovládacího zařízení pro ovládání všech mechanismů stroje, ve kterém je mechanismus pro vyřazení částí pletacích jehel při pletení přídavných řádků, vyznačující se tím, že mechanismus (12) pro posun kruhovitých hřebenů (10 a 11) vodítek (7 a 8) podél řady pletacích jehel (1, 1a) je opatřen přídavnými vačkami (36 a 37), které mají jiný profil než hlavní vačky (22 a 23), jsou umístěny v blízkosti hlavních vaček (22 a 23) v osové shodě se společným hnacím hřídelem (21), který pro přivedení přídavné vačky (36 a 37) do styku s rolničkami (24 a 27) na odpružených pákách (26 a 29) při pletení přádavných řádků (a, b) je axiálně posuvný a kinematicky spojen s rozdělovacím bubnem (B) ovládacího zařízení pro ovládání všech mechanismů okrouhlého osnovního pletacího stroje, přičemž u mechanismu (13) pro positivní podávání osnovních přízí (Ap A^) do každého systému je na pogumovaný hnací bubínek (54 nebo 55) pružně přitlačován přídavný pogumovaný váleček (64 nebo 65), který je opásán osnovní přízí jeho systému, sloužící pro tvorbu krajových oček (3 a 4) přídavných řádků (a, b) a tyto přídavné pogumované válečky (64 nebo 65) jsou odklopítelné od pogumovaného hnacího bubínku (54 nebo 55) mechanismu (13) pro positivní podávání osnovních přízí a jsou opatřeny pohonem pro otáčení v poloze odklopené od pogumovaného hnacího bubínku (54 nebo 55).
  5. 5. Okrouhlý osnovní pletací stroj podle bodu 4, vyznačující se tím, že ke společnému hnacímu hřídeli (21), který nese hlavní vačky (22, 23) a přídavné vačky (36, 37), je přiřazena kluzná vidlice (43) s drážkami (48) pro axiální posun společného hnacího hřídele (21), když kluzná vidlice (43) je kinematicky spojena jednak s rozdělovacím bubnem (B) ovládacího zařízení pro ovládání všech mechanismů stroje, jednak prostřednictvím čepů (47) uložených v drážkách (48) s objímkou (44) otočně uloženou na společném hnacím hřídeli (21) a zajištěnou proti axiálnímu posunu, přičemž objímka (44) je opatřena zařízením pro zabránění jejího otáčení současně se společným hnacím hřídelem (21).
  6. 6. Okrouhlý osnovní pletací stroj podle bodu 4, vyznačující se tím, že otáčivý pohon přídavného pogumovaného válečku (64 nebo 65) obsahuje přírubový variátor, jehož hnací příruba (94 nebo 100) je kinematicky spojena s hřídelem (95 nebo 104) pogumovaného hnacího bubínku (54 nebo 55), zatímco hnaná příruba (92 nebo 99) je upevněna na dalším hřídeli (66 nebo 74) přídavného pogumovaného válečku (64 nebo 65).
  7. 7. Okrouhlý osnovní pletací stroj podle bodu 4, vyznačující se tím, že rozdělovači buben (B) ovládacího zařízení pro ovládání všech mechanismů stroje je kinematicky spojen s pákovým systémem pro odklopení přídavného pogumovaného válečku (65 nebo 64) od pogumovaného hnacího bubínku (54 nebo 55), přičemž páky (84, 85 nebo 87, 88) jsou uloženy na nosném hřídeli (86 nebo 89), uspořádaném rovnoběžně s přídavným pogumovaným válečkem (64 nebo 65) a svými volnými konci jsou ve stálém styku s kulisami (67, 68 nebo 75, 76), tvořícími uložení pro hřídel (66 nebo 74) přídavného pogumovaného válečku (64 nebo 65)c
  8. 8. Okrouhlý osnovní pletací stroj podle bodu 4 a pro provedení způsobu podle bodu 3, vyznačující se tím, že přídavný pogumovaný váleček (65) je vytvořen ze dvou částí (105 a 106), které jsou uloženy na společném hřídeli (107) a jejich otáčivý pohyb je odvozen od dvou přírubových variátorů (108 a 109) uspořádaných na čelních stěnách přídavného pogumovaného válečku (64 nebo 65), jejichž hnací příruby (111 a 117) jsou kinematicky spojeny s hřídelem (104) pogumovaného hnacího bubínku (55), přičemž hnaná příruba (110) jednoho přírubového variátoru (108) je upevněna na společném hřídeli (107), vyčnívajícím z části (105) přídavného pogumovaného válečku (65), zatímco hnaná příruba (116) druhého přírubového variátoru (109) je upevněna na objímce (115), nesoucí druhou část (106) přídavného pogumovaného válečku (65) a je volně uložena na společném hřídeli (107)o
CS793886A 1978-11-20 1979-06-06 Method of knittong the heel of stocking and sock ware and circular warp knitting machine for executing the said method CS210151B1 (en)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SU782686186A SU918354A1 (ru) 1978-11-20 1978-11-20 Механизм подачи нитей основы круглой основ зальной машины
SU792704501A SU896106A1 (ru) 1979-01-17 1979-01-17 Механизм сдвига ушковых гребенок круглой основов зальной машины
SU792707351A SU896107A1 (ru) 1979-01-23 1979-01-23 Механизм подачи нитей основы круглой основов зальной машины

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS210151B1 true CS210151B1 (en) 1982-01-29

Family

ID=27356336

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS793886A CS210151B1 (en) 1978-11-20 1979-06-06 Method of knittong the heel of stocking and sock ware and circular warp knitting machine for executing the said method

Country Status (5)

Country Link
US (1) US4292820A (cs)
CS (1) CS210151B1 (cs)
DE (1) DE2926005C2 (cs)
GB (1) GB2034359B (cs)
IT (1) IT1121881B (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6105402A (en) * 1995-10-24 2000-08-22 Lee; Kyung-Mok Design of sinker and sinker cam shape for a circular knitting machine and method for patterning fabric with the combination of an actuator and these newly designed tools
US10385486B2 (en) 2017-02-06 2019-08-20 Nike, Inc. Garment for foot with triangular ankle panels

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US732433A (en) * 1902-01-11 1903-06-30 Mortonfield Mfg Company Warp and weft knitting machine.
US732434A (en) * 1902-11-18 1903-06-30 Mortonfield Mfg Company Warp and weft knitting machine.
US1998473A (en) * 1929-05-16 1935-04-23 Celanese Corp Knitting machine
US2312965A (en) * 1940-02-03 1943-03-02 Celanese Corp Production of knitted fabrics
FI46189C (fi) * 1966-03-22 1973-01-10 Gassol Manuf Antonio Menetlmä letkumaisen tekstiilituotteen valmistamiseksi loimineulekonee lla.
GB1235134A (en) * 1967-10-18 1971-06-09 Renfro Hosiery Mills Company Circular warp knitting machine
US3570268A (en) * 1968-11-07 1971-03-16 Federico Sanfeliu Nogues Yarn guide means for circular warp knitting machine
US3566618A (en) * 1969-10-13 1971-03-02 Renfro Hosiery Mills Co Individual needle control means for circular warp knitting machines
US3693378A (en) * 1970-10-27 1972-09-26 Federico Sanfeliu Nogues Yarn feeding method and apparatus for circular warp knitting machines
SU388067A1 (ru) * 1971-12-13 1973-06-22 Способ вязания двойного борта чулка на круглой основовязальной машине

Also Published As

Publication number Publication date
IT7923782A0 (it) 1979-06-21
GB2034359B (en) 1983-05-05
DE2926005C2 (de) 1984-07-19
IT1121881B (it) 1986-04-23
US4292820A (en) 1981-10-06
DE2926005A1 (de) 1980-05-29
GB2034359A (en) 1980-06-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN103946432B (zh) 制造袜子制品的方法和实施该方法的双针筒圆型织机
SK83694A3 (en) Connection method of two edges of knitted products and device for realization of this method
RU2121536C1 (ru) Способ изготовления носков и подобных им изделий, имеющих закрытый мысок, на одноцилиндровой кругловязальной машине
EP1127971A2 (en) Method and apparatus for manufacturing tubular items, particularly hosiery items, closed at an axial end
KR920004241B1 (ko) 팬티스타킹등과 같은 복수개의 관형편물제품을 동시에 제조하기 위한 원형편물기
CS210151B1 (en) Method of knittong the heel of stocking and sock ware and circular warp knitting machine for executing the said method
US3636730A (en) Textile mesh and method and apparatus for its manufacture
GB2117805A (en) A method of producing a knitted product
KR20190018458A (ko) 양말 편성방법
US4270368A (en) Method and circular warp knitting machine for knitting stockings
SK395990A3 (en) Knitting machine for production of knitting of stocking type
CS92891A2 (en) Circular knitting frame and method of knitted goods with floated patterns production
CS276597B6 (en) Sinker radial position setting-up in circular knitter.
US2181679A (en) Knitting machine
US3172274A (en) Sinker control means and method for circular knitting machine
EP0387208A2 (en) Mechanism for selecting and controlling the needles of knitting machines, and needle for said mechanism
CZ344095A3 (en) Knitting machine for producing tights and the like articles
US2705878A (en) Circular knitting machine
US2191577A (en) Method of and apparatus for knitting stockings
CS210008B1 (en) Method of knitting the stocking products and circukar warping knitting machine for executing the same
WO2003025274A1 (en) Device for the tensioning of four sides of textile materials, relative method and relative quilting/embroidering machine
US806921A (en) Knitting-machine.
GB2035389A (en) Improvements in or relating to knitting
JPS5839942B2 (ja) くつ下のヒ−ル部を編む方法及びその方法を実施する円形経編機
SU1432111A1 (ru) Кругла основов зальна машина