CS207921B1 - Dynamicky podobný model řídicí plochy letounu - Google Patents

Dynamicky podobný model řídicí plochy letounu Download PDF

Info

Publication number
CS207921B1
CS207921B1 CS373979A CS373979A CS207921B1 CS 207921 B1 CS207921 B1 CS 207921B1 CS 373979 A CS373979 A CS 373979A CS 373979 A CS373979 A CS 373979A CS 207921 B1 CS207921 B1 CS 207921B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
axis
rotation
control surface
rigid sections
hinges
Prior art date
Application number
CS373979A
Other languages
English (en)
Inventor
Jiri Behal
Jaromir Malecek
Original Assignee
Jiri Behal
Jaromir Malecek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jiri Behal, Jaromir Malecek filed Critical Jiri Behal
Priority to CS373979A priority Critical patent/CS207921B1/cs
Publication of CS207921B1 publication Critical patent/CS207921B1/cs

Links

Landscapes

  • Toys (AREA)

Abstract

Vynález se týká dynamicky podobného modelu řídicí plochy letounu určeného pro aeroelastické zkoušky,které jsou jednou z možností vyšetřování dynamické stability konstrukce letounu. Při modelování základní konstrukce s kinematicky svázanou řídicí plochou jsou pro aeroelastické zkoušky síly od řídicí plochy na základní konstrukci přenášeny v místech otočných závěsů. Podstata vynálezu spočívá v tom, že řídicí plocha 2, otočně uložená na základní konstrukci 1 nejméně ve třech závěsech 11,6.,1 a 8 se společnou osou otáčení χ, je sestavena alespoň ze dvou krajních tuhých úseků g,g, oddělených navzájem v dělicích rovinách protínajících osu otáčení v místech středových závěsů a navzájem elasticky spojených. Jednotlivé sousední tuhé úseky g,£ a jsou elasticky spojeny pomocí kloubů, tvořících jednotlivé středové závěsy 6,1, a pomocí elastických členů 12. umístěných mimo osu otáčení χ v dělicích rovinách.Šest bodů předmětu vynálezu chrání různé alternativy jeho provedení znázorněné na 5 obrázkách. Vynález je zejména určen pro vývojoyš sfceušlsy konstrukce leteunu,

Description

Vynález se týká dynamicky podobného modelu řídicí plochy letounu určeného pro aeroelastické zkoušky.
Aeroelastické zkoušky na dynamicky podobných modelech jsou jednou z možností vyšetřování dynamické stability konstrukce letounu. Dynamicky podobný model je podobný skutečné konstrukci letounu v tuhostních, hmotnostních a geometrických parametrech. Tuhostní parametry konstrukce bez pohyblivé plochy jsou modelovány podle vhodného statického schématu, pozůstávajícího z jednoho nebo více nosníků, z rámu, z desky nebo spočívajícího v miniaturizaci skutečné konstrukce. Takto lze modelovat v praxi základní konstrukce křídla a ocasních ploch bez s nimi kinematicky svázaných řídicích ploch i tyto řídicí plochy samotné.
Při modelování základní konstrukce s kinematicky svázanou řídicí plochou jsou pro aeroelastické zkoušky síly od řídicí plochy na základní konstrukci přenášeny v místech otočných závěsů. Základní konstrukce i řídicí plocha jsou u známého provedení podobné skutečné konstrukci letounu v tuhostních, hmotnostních a geometrických parametrech. Řídicí plocha je na základní konstrukci otočně uložena zpravidla ve více než dvou závěsech.
Nevýhodou známého provedení základní konstrukce a řídicí plochy dynamicky podobného modelu je vznik přídavných sil způsobených výrobními a montážními odchylkami otočných závěsů od přímkové osy otáčení při staticky neurčitém uložení řídicí plochy vůči základní konstrukci, to jest při více než dvou otočných závěsech.
Uvedené nevýhody odstraňuje dynamicky podobný model řídicí plochy letounu podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že řídicí plocha, otočně uložená na základní konstrukci nejméně ve třech závěsech se společnou osou otáčení, je sestavena alespoň ze dvou krajních tuhých úseků, oddělených navzájem v dělicích rovinách, protínajících osu otáčení v místech středových závěsů a navzájem elasticky spojených.
Podle jedné z podstatných alternativ provedení vynálezu jsou jednotlivé sousední tuhé úseky elasticky spojeny pomoci kloubů, tvořících jednotlivé středové závěsy, a pomocí elastických členů, umístěných mimo osu otáčení v dělicích rovinách.
Podle jiné z podstatných alternativ provedení vynálezu jsou alespoň dva sousední tuhé úseky opatřeny společnou ploškou, rozdělenou na dva tuhé díly dělicí rovinou příslušnou těmto sousedním tuhým úsekům, a otočně uloženou v ose otáčení vůči oběma sousedním tuhým úsekům, přičemž oba tuhé díly jsou navzájem elasticky spojeny nejméně jedním elastickým členem.
Rozdělením řídicí plochy na tuhé úseky elasticky spojené podle vynálezu je umožněno nahradit elastické parametry konstrukčního celku základní konstrukce a řídicí plochy elastickými parametry základní konstrukce, přičemž deformovaná řídicí plocha přispívá k tuhosti základní konstrukce pouze přídavnou tuhostí elastického spojení tuhých úseků. Přenos zatížení od vnějších sil působících na řídicí plochu do základní konstrukce v místě otočných závěsů a do ovládacího mechanizmu řídicí plochy zůstává zachován. Hlavní výhodou dosahovanou vynálezem je, že samostatné tuhostní modelování řídicí plochy odpadá. Mezi další výhody lze řadit i možnost využití plných výchylek řídicí plochy i při deformaci základní konstrukce, na které jsou uchyceny otočné závěsy-, a paralelní uspořádání dvou elasticky spojených konstrukčních celků při modelování řídicích ploch s ploškami. Výhodou rovněž je, že výrobní a montážní odchylky otočných závěsů od přímkové osy otáčení při staticky neurčitém uložení řídicí plochy vůči základní konstrukci nezpůsobují vznik přídavných sil deformujících konstrukční celek základní konstrukce a řídicí plochy již ve statickém stavu.
Příklad provedeni vynálezu je znázorněn na výkresech, kde znázorňuje obr. 1 schematicky základní konstrukci a elasticky spojenou dělenou řídicí plochu s ploškou, a dále ve zvětšeném měřítku obr. 2 elastický člen elastického spojení tvořený pinzetou, obr. 3 planžetový kloub elastického spojení, obr. 4 kloub tvořený místním zeslabením čepu a obr. 5 detail otočného uložení plošky z obr. 1.
Na základní konstrukci 1, představované kýlovou plochou směrového kormidla, je kolem osy otáčení χ otočně uložena řídicí plocha 2, sestavená ze spodního krajního tuhého úseku 2, středního tuhého úseku 4. a horního krajního tuhého úseku 2· Jednotlivé tuhé úseky 2>
A> 2 jsou navzájem odděleny v dělicích rovinách, protínajících osu otáčení χ v místech prvního středového závěsu jó a druhého středového závěsu 2»
Řídicí plocha 2 je otočně uložena ve středových závěsech 6, 2» v krajním závěsu 8 a v axiálním závěsu 11, který je připevněn k základní konstrukci 1. Všechny závěsy 11. 6, 2, 8 leží na ose otáčení χ. Uchycení závěsů 6, 2, θ na základní konstrukci 1 je v axiálním směru volné. Celek řídicí plochy 2, tuhý ve směru osy otáčení χ, je axiálně fixován k základní konstrukci 1 axiálním závěsem 11.
Tuhé úseky 2> 4» 2 0SOU navzájem v dělicích rovinách elasticky spojeny pomocí kloubů, tvořících částí středových závěsů 6, 2j a pomocí elastických členů 12, které jsou umístěny mimo osu otáčení χ. Klouby ležící na ose otáčení χ jsou umístěny zpravidla u náběžné hrany 2 a elastické členy 12 u odtokové hrany 10 řídicí plochy 2.. Klouby a elastické členy 12 umožňují vzájemné natáčení sousedních tuhých úseků 2» 4 a 4» 2 ve dvou stupních volnosti. Je to za prvé klonění kolem osy klonění x-j. ležící v příslušné dělicí rovině těch to tuhých úseků 2» 4 a 4» 2» protínající osu otáčení χ a ležící v rovině symetrie řídicí plochy 2. Za druhé je to klopení kolem osy klopení ζ^, která je kolmá na rovinu symetrie řídicí plochy 2 a prochází příslušným kloubem.
Elastický člen 12 je tvořen dvěma esovitě prohnutými planžetami 13. které jsou svými jedněmi konci 14 navzájem pevně spojeny například nýtem 23 a zapájením do tvaru pinzety 16. Rozevřené druhé konce 15 pinzety 16 jsou pevně spojeny s příslušnými sousedními tuhými úseky 2» 4 a 4» 2·
Planžetový kloub je tvořen dvěma krátkými planžetami 12, které jsou svými blízkými konci navzájem pevně spojeny křížovou spojkou 24 a svými vzdálenými konci připevněny k sousedním tuhým úsekům 2» 4 a 4» 2 jednak přímo a jednak prostřednictvím závěsového čepu 22. Závěsový čep 25 je otočně uložen v ose otáčení χ v ložisku 26. jehož vnější kroužek je uložen v závěsové konzole 22 připevněné k základní konstrukci 1. Roviny krátkých planžet 17 planžetového kloubu, procházejí osou otáčení χ a jsou na sebe kolmé.
Zápichový kloub je tvořen čepem 18. na němž je upraveno, místní zeslabení 19 o průřezu osově symetrickém k ose otáčení χ, na níž je čep 18 otočně Uložen v ložisku 26. Místním zeslabením 19 prochází příslušná dělicí rovina sousedních tuhých úseků 2· 2 a 2· 2·
Na řídicí ploše 2_ bývá zkonstruována ploška 20 zasahující například do dvou sousedních tuhých úseků X, 2· Tato ploška 20 je rozdělena na spodní tuhý díl 21 a horní tuhý díl 22 dělicí rovinou příslušnou sousedním tuhým úsekům Ploška 20 je otočně uložena v ose otáčení χ' vůči oběma sousedním tuhým úsekům 2» 2 a °ňa tuhé díly 21, 22 jsou navzájem elasticky spojeny nejméně jedním elastickým členem 12. Použije-li se pinzeta 16, montuje se přednostně svými rozevřenými druhými konci 15 směrem k ose otáčení χ' a co nejblíže k ní. Tuhé díly 21, 22 jsou v tuhých úsecích 2» Á. otočně uloženy v ploškovýoh závěsech 28.
Při prováděni aeroelastických zkoušek dovoluje axiální závěs 11 natáčení spodního krajního úseku 2 a přenáší axiální sílu, vznikající při kmitání řídicí plochy 2, ve směru osy otáčení χ do základní konstrukce 1, a dále přenáší kroutící moment ze soustavy řízení na řídicí plochu 2, Klouby v závěsech 6, ]_, 8 umožňují takovou deformaci osy otáčení χ řídicí plochy 2, která odpovídá deformaci základní konstrukce 1, protože elastické členy 12 jsou poddajné i v axiálním směru.
Torzní tuhost řídicí plochy ,2 je způsobena deformací prvků elastického spojení, to jest,kloubů a elastických členů 12, tuhých úseků 2» 2» 2 při přenosu krouticího momentu dvojicí sil mezi tuhými úseky 2» 2» 2 řídicí plochy 2.» přičemž tato dvojice působí v kloubu a elastickém členu 12 ve směru osy klopení z·^. Ohybová tuhost kolem osy klonění x^ při vzájemném klonění tuhých úseků 2» 2 J® způsobena deformací horní krátké planžety 17 a zkrucováním esovitě prohnutých planžet 13 pinzety 16 ohybovým momentem kolem osy klonění x^. Ohybová tuhost kolem osy klopení z-^ je způsobena deformací spodní krátké planžety 17 a ohybem esovitě prohnutých planžet 13 pinzety 16 kolem osy klopení z·^.
Spojení tuhých úseků 2, 2 řídicí plochy 2 s tuhými díly 21, 22 plošky 20 je umožněno paralelním spojením dvou systémů elastického spojení. Spodní a horní tuhý díl 21. 22 jsou v ose otáčení χ' plošky 20 uchyceny k tuhým úsekům 2« 2 pomocí ploškových závěsů 28 a elastického členu 12, popřípadě pinzety 16. Takové uchycení umožňuje otáčení plošky 20 v ose otáčení χ', ale blokuje vzájemný pohyb tuhých dílů 21, 22 plošky 20 v příslušných tuhých úsecích 2» 2 ve směru osy otáčení χ'.
Vynález umožňuje, že základní konstrukce 1 tuhostně modeluje konstrukční celek základní konstrukce 1 a řídicí plochy 2., přičemž deformovaná řídicí plocha 2, k tuhosti základní konstrukce 1 přispívá pouze přídavnou tuhostí prvků elastického spojení. To dovoluje modelovat torzní tuhost řídicí plochy 2, kolem osy otáčení χ skokově v dělicích rovinách, přičemž ohybová tuhost spojení kolem os x^ a je tvořena pouze přídavnou tuhostí prvků elastického spojení.
Vynález je zejména určen k provádění aeroelastických zkoušek dynamicky podobných modelů řídicích ploch letounů.

Claims (6)

  1. P fi E D Iá Ě T VYNÁLEZU
    1. Dynamicky podobný model řídicí plochy letounu, otočně uložené na základní konstrukci letounu, vyznačený tím, že řídicí plocha (2), otočně uložená na základní konstrukci (1) nejméně ve třech závěsech (11, 6 nebo 7, 8) se společnou osou otáčení (y), je sestavena alespoň ze dvou krajních tuhých úseků (3, 5), oddělených navzájem v dělicích rovinách protínajících osu otáčení (y) v místech středových závěsů (6, 7) a navzájem elasticky spojených·
  2. 2. Dynamicky podobný model podle bodu 1, vyznačený tím, že jednotlivé sousední tuhé úseky (3, 4 a 4, 5) jsou elasticky spojeny pomocí kloubů, tvořících jednotlivé středové závěsy (6, 7), a pomocí elastických členů (12), umístěných mimo osu otáčení (y) v dělicích rovinách.
  3. 3. Dynamicky podobný model podle bodu 2, vyznačený tím, že elastický člen (12) je tvořen dvěma esovitě prohnutými planžetami (13) navzájem pevně spojenými svými jedněmi konci (14) do tvaru pinzety (16) a svými druhými konci (15) pevně spojenými se sousedními tuhými úseky (3, 4 a 4, 5).
  4. 4. Dynamicky podobný model podle bodů 2 a 3, vyznačený tím, že planžetový kloub je tvořen dvěma krátkými planžetami (17), pevně navzájem spojenými svými blízkými konci, a svými vzdálenými konci pevně spojenými se sousedními tuhými úseky (3, 4 a 4, 5), přičemž roviny obou krátkých planžet (17) procházejí osou otáčení (y) a jsou na sebe kolmé.
  5. 5. Dynamicky podobný model podle bodů 2 a 3, vyznačený tím, že zápichový kloub je tvořen čepem (18), na němž je upraveno místní zeslabení (19) o průřezu osově symetrickém k ose otáčení (y) v dělicí rovině, přičemž konce čepu (18) jsou pevně spojeny se sousedními tuhými úseky (3, 4 a 4, 5).
  6. 6. Dynamicky podobný model podle bodů 1 až 5, vyznačený tím, že alespoň dva sousední tuhé úseky (3, 4) jsou opatřeny společnou ploškou (20), rozdělenou na dva tuhé díly (21, 22) dělicí rovinou příslušnou těmto sousedním tuhým úsekům (3, 4), a otočně uloženou v ose otáčení (y') vůči oběma sousedním tuhým úsekům (3, 4), přičemž oba tuhé díly (21, 22) jsou navzájem elasticky spojeny nejméně jedním elastickým členem (12).
CS373979A 1979-05-31 1979-05-31 Dynamicky podobný model řídicí plochy letounu CS207921B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS373979A CS207921B1 (cs) 1979-05-31 1979-05-31 Dynamicky podobný model řídicí plochy letounu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS373979A CS207921B1 (cs) 1979-05-31 1979-05-31 Dynamicky podobný model řídicí plochy letounu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS207921B1 true CS207921B1 (cs) 1981-08-31

Family

ID=5378350

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS373979A CS207921B1 (cs) 1979-05-31 1979-05-31 Dynamicky podobný model řídicí plochy letounu

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS207921B1 (cs)

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN104833538A (zh) * 2015-02-17 2015-08-12 北京交通大学 一种模拟隧道施工的相似模型试验方法
CN104833537A (zh) * 2015-02-17 2015-08-12 北京交通大学 一种模拟隧道施工的相似模型试验装置
CN105136507A (zh) * 2015-09-16 2015-12-09 长安大学 一种室内模拟隧道开挖的实验装置及方法

Cited By (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN104833538A (zh) * 2015-02-17 2015-08-12 北京交通大学 一种模拟隧道施工的相似模型试验方法
CN104833537A (zh) * 2015-02-17 2015-08-12 北京交通大学 一种模拟隧道施工的相似模型试验装置
CN105136507A (zh) * 2015-09-16 2015-12-09 长安大学 一种室内模拟隧道开挖的实验装置及方法
CN105136507B (zh) * 2015-09-16 2016-08-24 长安大学 一种室内模拟隧道开挖的实验装置及方法

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6010098A (en) Aerodynamic structure, for a landing flap, an airfoil, an elevator unit or a rudder unit, with a changeable cambering
JP2795897B2 (ja) 減衰装置内蔵式の弾性復帰用羽根間控え棒を有する回転翼航空機のロータヘッド
Goldfarb et al. A well-behaved revolute flexure joint for compliant mechanism design
AU2015224387B2 (en) Methods and apparatus for integrating rotary actuators in flight control systems
ITMI20001097A1 (it) Pattino di appoggio per elicottero con rigidita' disaccoppiata.
US3360255A (en) Universal flexure unit
JP2000255494A (ja) ロータブレードのフラップ駆動装置
US6196800B1 (en) Rotor blade for a bearingless rotor of a helicopter
US3845917A (en) Helicopter vibration isolation
JPH0411599A (ja) 回転翼航空機用の無関節ハブ構造
JPH04266597A (ja) ヘリコプタ用の共振防止懸垂装置
JP2004352231A (ja) 航空機エンジン用後部締結装置
US5788182A (en) Bidirectional antivibration suspension device for helicopter rotor
CN104334914A (zh) 阻尼机械联动机构
US4918786A (en) Hinge with leaves which reinforce one another against bending deflection
US3858831A (en) Nodal beam inertial flexure
CS207921B1 (cs) Dynamicky podobný model řídicí plochy letounu
US2969933A (en) Linking airplanes and wings of airplanes
JPS5825898B2 (ja) ばね・質量共振形吸振器
JPS6160397A (ja) 可撓性スオツシユプレート心出し部材
EP2949579B1 (en) Flexbeam unit with at least one twisted flexbeam element
EP0452248B1 (en) Composite scissors for a swashplate
US4874292A (en) Apparatus for damping helicopter rotor blade oscillations
US11691723B2 (en) Rotor assembly with static mast and pivoting rotor hub
US6530544B2 (en) Device and mechanism for transmission of radial forces between the central and end regions of this device