Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Filter

Classifications

B01D46/2411 Filter cartridges
View 2 more classifications

Landscapes

Show more

CS207810B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Peter Schubert
Helmut Beyerlein
Gerhard Erben
Ewald Sawistovski

Worldwide applications
1974 DD 1975 DE AT PL FR RO CS

Application CS876875A events

Description

Vynález se týká filtru k odprašování plynu, zejména městského, dálkově vedeného a zemního plynu. Mimoto je možné jej použít při odprašování jiných plynných medií, jako například vzduchu.
Je známo, že k dočisťování plynu se ke keramickým filtrům přiřazuje druhý filtrační stupeň nebo také samostatné nezávislé filtry, a to zařízení, známá pod obchodním názvem „Peerlesovy svíčky“. Válcovité vytvořené Peerlesovy svíčky jsou vytvořeny z vyztužené trubky z ocelového plechu s kruhovými otvory, na níž je nanesen povlak ze skleněných vláken, sloužící jako filtrační látka působí v podstatě jako povrchový filtr s četnými, po délce filtrační svíčky nanesenými, kruhovými drážkami, jako sběrač prachu.
Jako nevýhodná se projevuje ta skutečnost, že není možno Peerlesovy svíčky částečně regenerovat čistým plynem, čímž se také stanou při vyčerpání zatěžovací kapacity zcela nepotřebnými. Jedná se tedy o tak zvané jednocestné, případně jednoúčelové svíčky.
Opakující se poškození Peerlesových svíček v důsledku místní poruchy filtrační látky znamenají neúnosně vysoké risiko při jejich použití v národním hospodářství.
Tyto nedostatky stávajících Peerlesových svíček .
daly podnět k vývoji filtrační svíčky stejných
Г02Й1ёш. Filtrační svíčka je opatřena na plechové výztužné trubce více vrstvami skleněných nánosů a přes ně nanesena jedna vrstva pojivých staplů zé skleněných vláken nebo polyamidové vlny. Velmi nepříznivě vystupují do popředí filtračně technické vlastnosti. Tato svíčka nedosáhne takový stupeň odloučení prachu jako Peerlesova svíčka a má mimoto při shodném průchodu plynu podstatně vyšší prostupní odpor (tlakovou ztrátu) a je tedy v nejčastějších případech použití nevhodná.
Účel vynálezu spočívá ve vytvoření takového filtru, který by měl oproti stávajícím filtrům nejméně stejný stupeň odlučování a který by dával stejné průchozí výkony při vyšší provozní stálosti.
Tato úloha byla podle vynálezu vyřešena tím. že na děrovanou plechovou výztužnou trubku je po celé ploše nanesena jemná filtrační látka s velikostí pórů g 10 μηι a na tuto jemnou filtrační látku vrstva porézního materiálu, s otevřenými nebo otevřenými a uzavřenými buňkami, kde velikost a objem pórů v radiálním směru z vnitřku směrem ven přibývá nejméně o 30 %.
Vedle značných úspor na nákladech dosahuje filtrační svíčka podle vynálezu dvojnásobnou zatěžovací kapacitu, což odpovídá stoupající potřebě filtrů, dané stále stoupající spotřebou plynu v komunálních a průmyslových provozech.
Technické výhody řešení podle vynálezu jsou charakterizovány následujícím přehledem:
Označení - Peerlesova Svíčka s fil- Filtr
svíčka trační látkou
stupeň odlučování 1 0,8....0,1 1
obsah prachu 1 0,4 2..... 4
tlaková ztráta 1 0,3 0,1 ... . 0,2
vlastní náklady 1 0,15 0,07
Na připojeném obrázku je znázorněna konstrukce filtru podle vynálezu. Plechová výztužná trubka 10, opatřená děrováním a zesílená zpevňovacími žebry, případně kotouči 9, je po celé ploše opatře-

Claims (2)
Hide Dependent

  1. PŘEDMĚT ’ 1. Filtr к odprašování plynu nebo vzduchu, zvláště к odprašování městského, dálkově rozváděného nebo zemního plynu, opatřený děrovanou, plechovou, výztužnou trubkou, vyznačený tím, že na celou její plochu je nanesena vrstva jemné filtrační látky (5) s velikostí pórů ž 10 μηι a na tuto jemnou filtrační látku vrstva porézního materiálu * na jemnou filtrační látkou 5, která je impregnována proti vlhkosti. Na jemnou filtrační látku 5 je nanesena vrstva pěnové látky 6 s otevřenými nebo otevřenými a uzavřenými buňkami (porézní materiál). Jeden konec filtru je uzavřen spodním víkem 8, zalitým zalévací hmotou 7, zatímco druhý konec je opiatřen pružným těsněním 3, upevněným zalévací hmotou 4, čímž je zaručeno utěsnění vůči nosné desce 2. Filtr je pak neprůchozí pro plyn přes těsnění 12.. Filtrovaný plyn proudí přes výstup plynu 1 ven. Dále je ve filtru upraveno zesilovací drátěné vinutí 11, aby se zachytil vnější tlak plynu. *
    VYNÁLEZU s otevřenými nebo s otevřenými a uzavřenými buňkami (6), kde velikost a objem pórů v radiálním směru z vnitřku směrem ven přibývá nejméně o 30%.
  2. 2. Filtr podle bodu 1, vyznačený tím, že jemná filtrační látka je impregnována proti vlhkosti.