CS206791B1 - Refining method of alcohols,having less than 4 carbon atoms,by alcaline hydroxide solution - Google Patents

Refining method of alcohols,having less than 4 carbon atoms,by alcaline hydroxide solution Download PDF

Info

Publication number
CS206791B1
CS206791B1 CS228779A CS228779A CS206791B1 CS 206791 B1 CS206791 B1 CS 206791B1 CS 228779 A CS228779 A CS 228779A CS 228779 A CS228779 A CS 228779A CS 206791 B1 CS206791 B1 CS 206791B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
concentration
alcohol
refining
column
vapors
Prior art date
Application number
CS228779A
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Miroslav Huml
Ivan Kopecky
Rudolf Kubicka
Bohumil Novotny
Josef Rosak
Jaroslav Veprek
Original Assignee
Miroslav Huml
Ivan Kopecky
Rudolf Kubicka
Bohumil Novotny
Josef Rosak
Jaroslav Veprek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Miroslav Huml, Ivan Kopecky, Rudolf Kubicka, Bohumil Novotny, Josef Rosak, Jaroslav Veprek filed Critical Miroslav Huml
Priority to CS228779A priority Critical patent/CS206791B1/en
Publication of CS206791B1 publication Critical patent/CS206791B1/en

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Vynález se týká zlepšeného způsobu rafinace alkoholů pomocí roztoku alkalických hydroxidů, při kterém jsou při styku par rafinovaného alkoholu s alkoholickým roztokem rafinačního činidla odstraňovány zbytky nečistot, ovlivňujících jakost rafinovaného alkoholu posuzovanou jako odolnost vůči oxidaci KMnO4.The invention relates to an improved process for the refining of alcohols by means of an alkali hydroxide solution, wherein the contact of the refined alcohol vapors with the alcoholic refining agent solution removes impurities affecting the quality of the refined alcohol judged to be KMnO 4 oxidation resistance.

Alkoholy s počtem uhlíkových atomů menším než 4, tj. metanol, etanol, n-propanol a isopropylalkohol, vyrobené chemickou syntézou nebo biochemickými tj. fermentačními pochody, se obvykle ; čistí tak, že se využívá změn poměrné těkavosti požadovaného alkoholu a znečišťujících látek při změně koncentrace vody v roztoku. Proto se v destilační soustavě, sloužící k čištění alkoholu, pracuje nejprve v tzv. předkové koloně, která se : nazývá podle zvyklostí v daném průmyslovém odvětví také kolona epurační nebo kolona extraktivní destilace tak, že v převážné části celkové výšky kolony se udržuje vysoká koncentrace vody. Při uvedeném pracovním režimu se v destilátu této ; prvé kolony odvedou nejen látky o nižším bodu i varu než má požadovaný alkohol, ale také látky se ' stejným, případně vyšším bodem varu, které však i mají méně polární charakter než tento alkohol.Alcohols with a carbon number of less than 4, ie methanol, ethanol, n-propanol and isopropyl alcohol, produced by chemical synthesis or by biochemical ie fermentation processes, are usually; Purified by utilizing changes in the relative volatility of the desired alcohol and pollutants as the concentration of water in the solution changes. Therefore, the distillation system used for alcohol purification works first in the so-called ancestor column, which is also called, according to industry practice, also an epuration column or an extractive distillation column so that a high concentration of water is maintained for most of the total column height. . In the said operating mode, the distillate of this; the first columns carry not only substances of lower boiling point than those of the desired alcohol, but also substances of the same or higher boiling point, which, however, are less polar in nature than this alcohol.

V následujícím destilačním stupni se pak oddělí j alkohol od vody a oblast v destilační koloně, ve které je vysoká koncentracealkohblu^amalá' koncentrace vody, se využije k oddělení dalších1 nečistot, odlišných svým charakterem od nečistot, i které se oddělují při vysoké koncentraci vody. iIn the next distillation step, the alcohol is then separated from the water and the area in the distillation column in which the high alcohol concentration and the low water concentration is high is used to separate other impurities different in nature from those which separate at high water concentration. and

Destilační linka pro rafinaci alkoholů může být vybavena i větším počtem kolon než popsané dva ! hlavní aparáty, v zásadě se vsak střídají vždy · destilační kolony, ve kterých se udržuje vysoká koncentrace vody, s kolonami, které obsahují úsek s malou koncentrací vody v procházejících proudech.The distillation line for refining alcohols can be equipped with more columns than the two described! however, distillation columns, in which a high water concentration is maintained, alternate with columns which contain a section with a low concentration of water in the passing streams.

Pro udržování vysoké koncentrace vody v prvé koloně se obvykle používá vody, oddělené od alkoholu ve druhé destilační koloně, tzn. je zaveden recykl vody mezi kolonami.In order to maintain a high water concentration in the first column, water separated from the alcohol in the second distillation column is usually used; a water recycle between the columns is introduced.

Popsaným způsobem se provádí rafinace metanolu, vyrobeného syntézou z vodíku a kysličníku uhelnatého, etanolu vyrobeného ať již kvasným způsobem nebo přímou hydratací etylenu, případně i rafinace C3 — alkoholů.The described process involves the refining of methanol produced by synthesis from hydrogen and carbon monoxide, ethanol produced either by fermentation or by direct hydration of ethylene, possibly also by refining C 3 - alcohols.

I při pečlivě provedené destilační rafinaci zůstávají ve vyráběném alkoholu ve stopových množi stvích obsaženy nečistoty, jejichž přítomnost lze zjistit např. manganistanovým testem. Příměsi, které ovlivňují tento analytický údaj, jsou většinou aldehydy nebo nenasycené uhlovodíky, vznikající i při výrobě alkoholu vedlejšími reakcemi.Even with careful distillation refining, impurities are present in the alcohol produced in trace amounts, the presence of which can be detected, for example, with a permanganate test. The impurities that influence this analytical data are mostly aldehydes or unsaturated hydrocarbons, which are also produced by side reactions in alcohol production.

Je, žnámÍ^.^et1 obsah zbytkových aldehydů v alkoholu lze snížit stykem s roztokem alkalickéhó hydroxidu, prakticky obvykle hydroxidu sodného.It is known in ^. ^ 1, et residual aldehyde content in the alcohol may be reduced by contact with an alkali hydroxide solution practically usually sodium hydroxide.

Jsou popsány způsoby, při kterých se roztok kolony, ve které se odděluje alkohol od vody. Přívod roztoku alkalického hydroxidu do této kolony však znamená, žé tento hydroxid přechází do vody, odcházející že spodku kolony a ztěžuje její další využití,. Jedním z nejdůležitějších negativních aspektů je skutečnost, že při cirkulaci vody obsahující alkalický hydroxid na prvou (předkovou) destilační kolonu může docházet v alkalickém prostředí k aldoližaci přítomných aldehydů, což j ztěžuje jejich oddělení v destilátu této předkové kolony. Vzniklé: sloučeniny jsou termicky labilní a rozkládají se v dalším destilačním stupni za tvorby látek, zhoršujících kvalitu vyráběného alkoholu.Described are methods in which a solution of a column in which alcohol is separated from water is described. However, the supply of an alkaline hydroxide solution to the column means that the hydroxide passes into the water leaving the bottom of the column and makes it difficult to use again. One of the most important negative aspects is that when the alkali hydroxide-containing water is circulated to the first (ancestor) distillation column, the aldehydes present may be aldolized in an alkaline environment, making it difficult to separate them in the distillate of this ancestor column. The resulting compounds are thermally labile and decompose in the next distillation step to form substances that impair the quality of the alcohol produced.

Jsou rovněž popsány způsoby, podle kterých se sice rafinace hydroxidem sodným provádí v separátním stupni, ten však nepracuje za hej výhodnějších podmínek jak pro rafinační reakce,! tak pro výměnu hmoty mezi stýkajícími se fázemi. Rovněž ; tepelně-technlické řéšění nezaručuje minimalizaci : spotřeby energie pro rafinaci alkoholu alkalickým i hydroxidem.Also described are methods in which sodium hydroxide refining is carried out in a separate step, but it does not operate under more favorable conditions than for refining reactions. and for the exchange of matter between the contacting phases. Also; the thermo-technical solution does not guarantee the minimization of: energy consumption for alcohol and alkali refining.

i Byl například popsán způsob, podle kterého se oddělí etanol od vody ve dvou stupních:For example, a process has been described in which ethanol is separated from water in two stages:

V prvém stupni se destilační zbytek z předkové kolony tj. kolony extraktivní destilace zakončen- i i truje z počáteční koncentrace cca 8 % hmot. na i koncentraci destilátu cca 80 % hmot. a voda, která i ) je destilačním zbytkem tohoto prvého stupně , ! koncentrování etanolu, se využije ať jíž v koloně extraktivní destilace, nebo v syntéze etanolu. Ve druhém stupni se pak koncentrace etanolu zvýší na výslednou hodnotu až 94,5 % hmót. v destilátu kolony, do Jejíž horní části sé přivádí roztok hydroxidu sodného, sloužící k chemické rafinaci etanolu. Hydroxid sodný, který prošel kolonou, pak odchází v odpadní Vodě - destilačním zbytku kolony. Koncentrace hydroxidu sodného v kapalině na destilačních patrech kolonyse udržuje navýší max. 0,1 % hmot. ; Popsaný způsób, který sice* umožňuje využití převážné části vody, obsažené v nástřiku prvého stupně koncentrování etanolu, je energeticky velmi náročný v dělení libovolného z alkoholů, kterých se vynález týká. V případě výroby etanolu, jehož rovnovážná křivka kapalina| pára směsi s vodou má inflexní bod, je oddělování j etanolu od vody ve dvou stupních při požadované j (koncentraci produktu cca 94,5 % hmot. zvláště nevýhodně. Druhá kolona, ve které se odděluje ; etanol od vody, musí totiž pracovat se stejným refluxním poměrem a stejnou spotřebou tepla ve ί velmi širokém rozmezí koncentrací etanolu v nástřiku. Spotřeba tepla je vzhledem k tomuto . specifickému tvaru rovnovážné křivky určena tzv. i sevřenou oblastí při tangenciálním styku pracovní | čáry s rovnovážnou křivkou v okolí koncentrací í etanolu v kapalině rovných cca 80 % mol, a je j ovlivňována výhradně požadavkem na složení dě-;· stilátu. Ve druhém stupni koncentrování etanolu se tak spotřebuje stejné množství tepla jako pří jednostupňovém í koncentrování, veškeré teplo; spotřebované v prvém stupni koncentrování etanolu se tedy přivádí navíc. ·'.In the first step, the distillation residue from the ancestor column, i.e. the extractive distillation column, is terminated from an initial concentration of about 8% by weight. 80% by weight. and water which i) is the distillation residue of this first step; concentration of ethanol is used either in the extractive distillation column or in ethanol synthesis. In the second stage, the ethanol concentration is then increased to a final value of up to 94.5% by weight. in a distillate of the column to which a sodium hydroxide solution for the chemical refining of ethanol is fed. The sodium hydroxide which has passed through the column is then discharged in the effluent - the distillation residue of the column. The concentration of sodium hydroxide in the liquid on the distillation trays maintains a maximum of 0.1% by weight. ; The method described, which, while allowing the use of the bulk of the water contained in the feed of the first stage of ethanol concentration, is very energy intensive in separating any of the alcohols to which the invention relates. In the case of the production of ethanol whose equilibrium curve liquid the vapor of the mixture with water has an inflection point, the separation of ethanol from water in two stages at the desired j (product concentration approx. 94.5% by weight is particularly disadvantageous. The second column separates; The heat consumption is due to this specific shape of the equilibrium curve determined by the so-called closed area at tangential contact of the working line with the equilibrium curve in the vicinity of the ethanol concentrations in the liquid equal to 80% mol, and is solely influenced by the composition of the distillate, so that in the second stage of ethanol concentration the same amount of heat is consumed as in the one-stage concentration, all the heat consumed in the first stage of ethanol concentration is added. · '.

Byl rovněž popsán způsob, podle kterého pró1 bublávají páry etanolu, získané odpařením chemicI ky nerafinovaného produktu o požadované konečné koncentraci, vrstvou roztoku rafinačního činidίla. Nevýhodou tohoto způsobu je především špatný, styk mezi párami etanolu a roztokem rafinačního činidla, stejně tak spotřeby tepla pro nové odpaření rafinovaného produktu. , ,The process according to which ethanol vapors obtained by evaporating a chemically unrefined product of the desired final concentration through a layer of a refining agent solution has also been described. The disadvantage of this process is, in particular, poor contact between ethanol vapors and the refining agent solution, as well as heat consumption for re-evaporation of the refined product. ,,

Nyní bylo zjištěno, že optimálních výsledků .při rafinaci alkoholů s méně, než 4 uhlíkovými atomy; roztokem alkalického hydroxidu se dosáhne způsobem podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že. se páry alkoholu o koncentraci vyšší než. 80 % hmót., uvádějí do intenzivního styku sroztoi kem alkalického hydroxidu v protiproudu usku! tečněném ve svislém směru, přičemž roztok alkai lického hydroxidu při rafinaci cirkuluje zespodu;It has now been found that optimum results in refining alcohols with less than 4 carbon atoms; with an alkaline hydroxide solution is obtained by the process according to the invention, which consists in that:. with alcohol vapors of a concentration greater than. 80% by weight, are brought into intensive contact with an alkali hydroxide solution in countercurrent. tangent in a vertical direction, the alkali hydroxide solution being circulated from below during refining;

; nahoru a jeho koncentrace v kapalném proudu, i stýkajícím se s parami rafinovaného alkoholu, je jv rozmezí 0,1 až 5,0 % hmot, s výhodou 0,1 až j 1,0% hmot. Pro úsporu energie potřebné pro provádění rafinace je výhodné odebírat alkohol, který má být rafinován alkalickým hydroxidem, z předchozího stupně destilačního zpracování ve formě par, aniž by byl kondensován do kapalného skupenství. Jiná možnost úspory tepla spočívá v tom, že alkohol, který má být rafinován alkalickým hydroxidem, se sice zavádí do kolonového aparátu v kapalné fázi a odpaří se ve vařáku přiřazeném k tomuto aparátu, rafinace však probíhá za zvýšeného tlaku a odpovídajícím způsobem zvýšené teploty tak, že kondenzační teplo odebrané při opětném převedení par alkoholu do kapalné fáze lze užitečně využít při jeho čištění a koncentrování v předcházejících; stupních výrobní linky. Zvýšený tlak a teplota přitom příznivě ovlivňují průběh rafinace. Prakticky lze použít tlaky až do 2,0 MPa. ; ; and its concentration in the liquid stream contacting the vapor of the refined alcohol is in the range of 0.1 to 5.0% by weight, preferably 0.1 to 1.0% by weight. In order to save the energy required to carry out the refining, it is advantageous to remove the alcohol to be refined with the alkali hydroxide from the previous stage of the distillation treatment in the form of vapors without being condensed to a liquid state. Another possibility of saving heat is that although the alcohol to be refined with the alkali hydroxide is introduced into the column apparatus in the liquid phase and evaporated in the reboiler associated with the apparatus, the refining is carried out at elevated pressure and correspondingly elevated temperature, whereas the heat of condensation collected when the alcohol vapors are returned to the liquid phase can be usefully used in the purification and concentration thereof in the preceding; stages of the production line. The increased pressure and temperature favorably influence the refining process. Practically, pressures up to 2.0 MPa can be used. ;

Výhody uvedeného způsobu rafinace alkoholů spočívají, zejména v energetických úspórách, projevujících se ve snížení spotřeby tepla při rafinaci. Přitom se dosáhne vysoké čistoty produkovaného alkoholu. iThe advantages of this method of refining alcohols are, in particular, the energy savings that result in a reduction in refining heat consumption. This results in a high purity of the alcohol produced. and

Rafinaci alkoholů podle vynálezu lze provádět ; v zařízení, jehož princip je nakreslen na přiloženém < schématu. Hlavním aparátem rafinačního zařízení je kolona 1, vybavená vestavbou 2, kterou může j být vrstva sypané náplně, několik destilačních pater, případně jiné podobné zařízení. Do spodní ! části kolony 1 se přivádí alkohol, který má být J rafinován, potrubím 3 z destilační kolony 4, ve které byl zakoncentrován. Alkohol se z kolony 4 odebírá ve formě par, a to bud z místa pod hlavou destilační kolony, jak je zakresleno na schématu, nebo z hlavy této kolony. Stejně tak lze alkohol z kolony 4 nebo z refluxní nádrže 5 odebíratThe refining of the alcohols according to the invention can be carried out; in a device, the principle of which is illustrated in the attached diagram. The main apparatus of the refining plant is a column 1 equipped with a built-in 2, which may be a layer of loose filling, several distillation trays, or other similar device. Do the bottom! of the column 1 is fed the alcohol to be refined via line 3 from the distillation column 4 in which it was concentrated. The alcohol is withdrawn from the column 4 in the form of vapors, either from below the head of the distillation column, as shown in the diagram, or from the top of the column. Likewise, alcohol can be withdrawn from column 4 or reflux tank 5

L v kapalném skupenství a dopravovat do rafinační kolony 1 čerpadlem, instalovaným na trase potrubí; 3, např. v místě označeném A. jL in liquid form and conveyed to the refining column 1 by means of a pump installed along the pipeline; 3, e.g. at the location indicated by A. j

Rafinační kolona 1 je opatřena vařákem 6, kterým se přivádí teplo potřebně pro krytí tepel- j ných ztrát a případně též pro odpařování alkoholu, pokud se do kolony 1 zavádí v kapalném skupen-, ství. Pro ohřev vařáku 6 lze s výhodou použít zjevného tepla destilačního zbytku z destilační kolony 4 (lutrové vody). Roztok alkalického hydroxidu, používaný k rafinaci, se cirkuluje ze spodku kolony 1 pomocí čerpadla 7 potrubím 8 nad vestavbu kolony 2. Část vyčerpaného roztoku alkalického hydroxidu se z okruhu odvádí potrub.The refining column 1 is equipped with a boiler 6, which supplies the heat necessary to cover the heat losses and possibly also for the evaporation of alcohol when introduced into the column 1 in a liquid state. Preferably, the apparent heat of the distillation residue from the distillation column 4 (liters water) can be used to heat the digester 6. The alkaline hydroxide solution used for refining is circulated from the bottom of the column 1 by means of a pump 7 through a line 8 above the installation of the column 2. A part of the spent alkaline hydroxide solution is discharged from the circuit via a line.

a slouží například k výrobě alkoholu druhé kvality nebo se využívá při neutralizaci reakčních produktů přímé hydratace. Potřebné množství čerstvého alkalického hydroxidu se do okruhu přidává potrubím- 10 ve formě vodného nebo alkoholického roztoku o koncentraci 5 až 50 % hmot., s výhodou jl5 až 20 % hmot. Volbou poměru průtoku přívodu a odtahu roztoku alkalického hydroxidu potrubími 10 a 9 se udržuje optimální koncentrace v proudu cirkulující kapalin; y :U 7 Páry rafinovaného alkoholu, které prošly vrstvou vestavby 2 procházejí před výstupem z kolony 1 pomocnou vrstvou vestavby, případně odlučovacím nezaplněným prostorem 11, sloužícím k oddělení stižených kapiček alkalického hydroxidu. Tato pomocná vťsíva náplně může být zkrápěna malým proudem alkoholu potrubím 12 pomocí čerpadla 13, aby se Zlepšil u$ineik: pří odlučování stržených kapek. Páry vyrafinovaného alkoholu pak kondensují ve výměníku tepla 14 a stékají do mezizásobníku 15. Pokud pracuje kolona rafinace alkoholu alkalickým hydroxidem il za zvýšeného tlaku, Slouží jako kondenzátor 14 některý vařák nebo ohřívač předchozích stupňů rafinace a koncentrování alkoholu. Rafinovaný alkohol se ze zařízení odvádí potrubím 16 k dalšímu použití, případně k expedici.and is used, for example, to produce a second-quality alcohol or to neutralize the reaction products of direct hydration. The required amount of fresh alkaline hydroxide is added to the circuit via line 10 in the form of an aqueous or alcoholic solution having a concentration of 5 to 50% by weight, preferably 15 to 20% by weight. By selecting the ratio of the supply and exhaust flow rate of the caustic alkali solution lines 10 and 9 is maintained at the optimum concentration of the circulating stream kappa lin · s; y U 7 refined alcohol vapors that passed internals layer 2 pass prior to exiting the column internals one auxiliary layer, optionally a separating nezaplněným space 11 serving to separate the droplets of alkali metal hydroxide stricken. This auxiliary filling of the cartridge may be sprinkled with a small stream of alcohol through line 12 by means of a pump 13 to improve the efficiency of the entrainment of entrained drops. The refined alcohol vapor then condenses in the heat exchanger 14 and flows to the intermediate storage 15. When the alcohol refining column 11 is operated at elevated pressure, a reboiler or heater of the preceding stages of refining and alcohol concentration serves as condenser 14. Refined alcohol is removed from the plant via line 16 for reuse or shipping.

inace alkoholu zamezuje á. se 'od ^lkoholy oddělí v destilační koloně 4j alkalickým i hydroxidem a umožňuje její i využití, ke kterému sei odvádí potrubíml7. 7 7 'J·. 1' b7· y 7 'U Výhody (popsaného způsobu rafinace alkoholu alkalickými hydroxidy ijiop zřejmé z následujících příkladů. ' ' : '7 ΊΝΓ R 7 7f 7 7 í- 1 < 7alcohol prevention avoids. The alcohols are separated from the alcohols in the distillation column 4 with an alkali hydroxide and allow its use to which it is discharged via line 17. 7 7 'J ·. 1 'b7 · y 7' U advantages (described refining process ijiop alcohol with alkali hydroxides in the following examples. '': '7 ΊΝΓ 7f R 7 7 7 1 I- <7

Popsaný způsob znečištění vody, kter “' · .Described method of water pollution, which "".

________206791________206791

Přikladl iExample i

Porovnávají se spotřeby 7Eplapro-dva_způsuby ráfináce etanolu roztokem hydroxidu sodného. Při prvém z nich se v prvé koloně zvýší koncentrace etanolu z 8 % hmot. na 80% hmot., kolona pracuje s refluxním poměrem Rx = 2,34 při; hodnotě minimálního refluxního poměru (Ri)min. = 1,56. V další koloně, do jejíž horní části se přivádí roztok hydroxidu sodného, se končen- trace etanolu zvýší z 80 % hmot. na 94,5 % hmot., rafinačním účinkem hydroxidu sodného stoupne hodnota mangariistanového testu podle ČSN 1 66 0805 na 35 minut. Tato druhá kolona pracuje i s refluxním poměrem R2 = 3,9 při hodnotě | minimálního refluxního poměru rovné (Ř2 jmin. =j i = 2,6. Tok pár v hlavách obou kolon, kterému je . úměrná spotřeba tepla pro destilaci, je cca 8,24 t/t ‘ produkovaného etanolu.Consumption of ethanol-two-mode ethanol raffinate solution is compared. In the first one, the ethanol concentration is increased from 8% by weight in the first column. to 80% by weight, the column is operated at a reflux ratio R x = 2.34 at; minimum reflux ratio (Ri) min. = 1.56. In a further column, the top of which is fed with sodium hydroxide solution, the ethanol concentration is increased from 80% by weight. The value of the manganese test according to ČSN 1 66 0805 rises to 94.5% by weight by the refining effect of sodium hydroxide for 35 minutes. This second column operates with a reflux ratio R 2 = 3.9 when the value of | the minimum reflux ratio equal to (Ø 2 µ min = = = 2.6. The vapor flow in the heads of both columns, which is proportional to the heat consumption for distillation, is about 8.24 t / t 'of ethanol produced.

Ve druhém případě se etanol v jednom stupni zakoncentruje z 8 % hmot. až na výslednou koncentraci 94,5 % hmot. a páry odtahované z horní části (kolony se rafinují způsobem podle vynálezu. V rafinační koloně se v její horní části pro zlepšení funkce odlučování kapek použije refluxního pomě- ! ru R = 0,1, koncentrační kolona pracuje s refluxním poměrem Rj = 3,9 při hodnotě minimálního refluxního poměru rovné (Ri)min = 2,6. Tok par, srovnatelný s předchozím případem je 5,0 t/t produkovaného etanolu, což znamená zhruba 40%ní úsporu tepla.In the second case, ethanol is concentrated to 8% by weight in one step. up to a final concentration of 94.5 wt. and steam withdrawn from the upper portion (column are refined according to the invention. In the refining column at an upper portion thereof for improving the function of the separation of drops applied reflux oranges! ru R = 0.1, the concentration column operating with a reflux ratio R = 3.9 at a minimum reflux ratio equal to (R 1) min = 2.6 The vapor flow, comparable to the previous case, is 5.0 t / t of ethanol produced, which means about 40% heat savings.

Příklad 2Example 2

V laboratorním měřítku se sleduje za atmosféric- j kého tlaku vliv koncentrace roztoku hydroxidu i sodného na hodnotu manganistanového testu rafinovaného etanolu.On a laboratory scale, the influence of the concentration of both sodium hydroxide and sodium hydroxide solution on the permanganate test value of refined ethanol is monitored at atmospheric pressure.

Při přídavku 20%ního alkoholického roztoku i hydroxidu sodného do rafinační kolony v takových množstvích, že koncentrace NaOH v kapalném (proudu stýkajícím se s parami etanolu je v rozmezí j od 0,05 do 5 % hmot., se dosáhlo u rafinovaného etanolu těchto hodnot manganistanového testu:With the addition of a 20% strength alcoholic solution and sodium hydroxide to the refining column in amounts such that the concentration of NaOH in the liquid (stream contacting ethanol vapors is in the range of from 0.05 to 5% by weight) permanganate test:

_______ ί _ ~ manganistanový koncentrace testpermanganate concentration test

NaOH (minut) (% hmot.) 20NaOH (minutes) (wt.%) 20

3535

0,05 450,05 45

0,1 530,1 53

0,5 550,5 55

Claims (4)

1. Způsob rafinace alkoholů š méně než 4 uhlíkovými atomý roztokem alkalického hydroxidu, vyznačený tím, že páry alkoholu o koncentraci i vyšší než 80 % hmot. se uvádějí dó intenzivního j styku s roztokem alkalického hydroxidu v ptotíproudu uskutečňovaném vé svislém směru, přičemž roztok alkalického hydroxidu při rafinaci?Process for refining alcohols with less than 4 carbon atomic alkali hydroxide solution, characterized in that the alcohol vapors with a concentration even higher than 80 wt. are introduced into intensive contact with an alkaline hydroxide solution in a three-stream flow in a vertical direction, wherein the alkaline hydroxide solution during refining? cirkuluje' zespodu náhoru a jeho koncentrace v kapalném proudu, stýkajícím se s parami rafinovaného alkoholu, je v rozmezí 0,1 až 5,0 % hmot., s výhodou 0,1 až 1,0 % hmot.it circulates from the bottom of the sweep and its concentration in the liquid stream contacting the vapors of the refined alcohol is in the range of 0.1 to 5.0 wt%, preferably 0.1 to 1.0 wt%. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že 206791 _J...2. The method according to claim 1, wherein the 206791 ... alkohol, ktěřý se má rafinovat alkalickým hydroxidem, se odebírá z předchozího stupně destilačního zpracování ve formě par bez předchozí koncentra: ce do kapalného skupenství a takto se uvádí do procesu.the alcohol to be refined with the alkali hydroxide is withdrawn from the previous stage of the distillation treatment in the form of vapors without prior concentration to the liquid state and is thus introduced into the process. 3. Způsob podle bodu 1 vyznačený tím, že : rafinace sé provádí při tlaku vyšším než 0,1 MPa a nižším než 2 MPa a že se kondenzační teplo par rafinovaného alkoholu využívá při čištění a koncentrování v předcházejících stupních technologie-! ké soustavy.3. A process according to claim 1, characterized in that : the refining is carried out at a pressure of more than 0.1 MPa and less than 2 MPa, and that the condensation heat of the refined alcohol vapor is used for purification and concentration in the preceding stages of the technology. system. 4. Způsob podle bodů 1 až 3, vyznačený tím, že alkalický hydroxid se do cirkulačního okruhu ! přivádí ve formě vodného nebo alkoholického roztoku o koncentraci 5 až 50 % hmot., přičemž ! koncentrace alkalického hydroxidu v kapalině; ; stýkající se s parami rafinovaného alkoholu se řídí poměrem mezi množstvím přiváděného roztoku ; a množstvím odpouštěné kapaliny.4. A process as claimed in claim 1, wherein the alkali hydroxide is introduced into the circulation circuit. it is supplied in the form of an aqueous or alcoholic solution at a concentration of 5 to 50% by weight, wherein: the concentration of the alkali hydroxide in the liquid; ; contacting the vapors of the refined alcohol is governed by the ratio between the amount of feed solution; and the amount of liquid drained.
CS228779A 1979-04-04 1979-04-04 Refining method of alcohols,having less than 4 carbon atoms,by alcaline hydroxide solution CS206791B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS228779A CS206791B1 (en) 1979-04-04 1979-04-04 Refining method of alcohols,having less than 4 carbon atoms,by alcaline hydroxide solution

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS228779A CS206791B1 (en) 1979-04-04 1979-04-04 Refining method of alcohols,having less than 4 carbon atoms,by alcaline hydroxide solution

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS206791B1 true CS206791B1 (en) 1981-06-30

Family

ID=5359546

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS228779A CS206791B1 (en) 1979-04-04 1979-04-04 Refining method of alcohols,having less than 4 carbon atoms,by alcaline hydroxide solution

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS206791B1 (en)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPH07505390A (en) Aldolization-dehydration method
US2859154A (en) Process for concentrating acetic acid and other lower fatty acids using entrainers for the acids
JPS6261312B2 (en)
US8846994B2 (en) Method for producing low-odor n-butane
KR101435569B1 (en) Method for recovering acetic acid in preparing aromatic carboxylic acid
CS206791B1 (en) Refining method of alcohols,having less than 4 carbon atoms,by alcaline hydroxide solution
US3098017A (en) Process of separating unsymmetrical dimethylhydrazine from aqueous solutions containing same
PL99233B1 (en) A CONTINUOUS METHOD OF MANUFACTURING 2-ETHYLHEXANOL
TWI714775B (en) Method for producing acetic acid
JP2023535357A (en) Method for producing low aldehyde content acetone
US4237073A (en) Process for the manufacture of acetaldehyde
RU2689594C2 (en) Apparatus and method for producing refined methanol
TWI828204B (en) Method for producing acetic acid
CN110049961A (en) The preparation method of acetic acid
CN108034453A (en) The method that phenolic compound is extracted from coal direct liquefaction oil
SU334691A1 (en) METHOD OF OBTAINING LOWER ALIPHATIC MERCAPTANS
TWI778272B (en) Method for producing acetic acid
TWI701234B (en) Method for producing acetic acid
CN117529353A (en) Method for separating a product mixture
RU2112576C1 (en) Method of refining crude alcohol and other alcohol-containing mixtures
RU2287518C1 (en) Method of recovering acetic acid in aromatic carboxylic acid production process
RU2470002C1 (en) Method of cleaning and drying propane fraction from methanol
TW202003436A (en) Method for producing acetic acid
CN110248921A (en) The preparation method of acetic acid
CS212573B1 (en) Method of rafination of univalent alcohols