CS206546B1 - Peptide cleaning method by liquid chromatography - Google Patents

Peptide cleaning method by liquid chromatography Download PDF

Info

Publication number
CS206546B1
CS206546B1 CS70980A CS70980A CS206546B1 CS 206546 B1 CS206546 B1 CS 206546B1 CS 70980 A CS70980 A CS 70980A CS 70980 A CS70980 A CS 70980A CS 206546 B1 CS206546 B1 CS 206546B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
peptides
liquid chromatography
weight
water
alcohol
Prior art date
Application number
CS70980A
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Miroslav Novak
Martin Flegel
Josef Kriz
Ludek Vodicka
Milan Brezina
Jiri Kolinsky
Milan Krojidlo
Original Assignee
Miroslav Novak
Martin Flegel
Josef Kriz
Ludek Vodicka
Milan Brezina
Jiri Kolinsky
Milan Krojidlo
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Miroslav Novak, Martin Flegel, Josef Kriz, Ludek Vodicka, Milan Brezina, Jiri Kolinsky, Milan Krojidlo filed Critical Miroslav Novak
Priority to CS70980A priority Critical patent/CS206546B1/en
Publication of CS206546B1 publication Critical patent/CS206546B1/en

Links

Landscapes

  • Peptides Or Proteins (AREA)

Description

(54) Způsob čištěni peptidů kapalinovou chromatografii(54) A method for purifying peptides by liquid chromatography

Vynález se týká způsobu čištění peptidů kapalinovou chromatografii.The invention relates to a method for purifying peptides by liquid chromatography.

Syntetické peptidy se používají· jako léčiva v řadě indikací v humánní i veterinární ;Synthetic peptides are used as drugs in a variety of indications, both human and veterinary;

medicíně. Jejich účinky jsou velmi výrazné a často značně specifické. Protože působí intensivně ve velmi malých množstvích, je důležité při výrobě zaručit vysokou čistotu a v maximální míře odstranit ty látky, které by mohly mít nežádoucí nebo nekontrolovatelné vlivy na živý organismus.medicine. Their effects are very pronounced and often quite specific. Since it acts intensively in very small quantities, it is important to ensure high purity in production and to eliminate as much as possible those substances that could have undesirable or uncontrolled effects on the living organism.

Čištění peptidů obsahujících v sekvenci 10 až 20 aminokyselin představuje komplikovaný problém.. V průběhu syntézy vzniká řada vedlejších· produktů s velmi podobnými strukturními rysy a často s molekulovou hmotností blízkou žádoucí látce.Purification of peptides having a sequence of 10 to 20 amino acids is a complicated problem. During the synthesis, a series of by-products with very similar structural features and often with a molecular weight close to the desired substance is produced.

Pro čištění peptidů uvedeného typu je stále ještě používán způsob protiproudého roztřepávání. Způsob je však pracný a zdlouhavý a má omezenou kapacitu. Při separaci dochází často k tvorbě emulsí, což velmi komplikuje separační proces. Čistota získaných peptidů činí zpravidla 90 %.A countercurrent shaking method is still used to purify the peptides of this type. However, the method is laborious and time consuming and has limited capacity. Emulsions are often formed during separation, which complicates the separation process very much. The purity of the peptides obtained is generally 90%.

Čištění peptidů elektroforesou je pomalé, má i v případě použití komplikované přístrojové techniky nedostatečnou kapacitu. Pro separaci látek s nepříliš rozdílným isoelektrickým bodem je nutné používat značně vysoké napětí, někdy 4 až 5 kV, což zvyšuje pracovní riziko a představuje i určitý energetický problém. Čistota peptidů čištěných elektroforesou je do 90 %.Purification of peptides by electrophoresis is slow, and even when using complicated instrumentation, it has insufficient capacity. For the separation of substances with not very different isoelectric point it is necessary to use a very high voltage, sometimes 4 to 5 kV, which increases the working risk and poses a certain energy problem. Purity of peptides purified by electrophoresis is up to 90%.

Nejužívanějším postupem dělení peptidů je v současné době jejich gelová chromatografie na látkách polymerního charakteru. Gelově chromatograficky lze však separovat pouze látky, jejichž molekulová hmotnost se dostatečně liší (např. peptid a sůl nebo peptid a výšemolekulární vedlejěí produkt), čištění pouze touto technikou nemůže tedy v řadě případů zaručit požadovanou čistotu produktu.The most commonly used method of separation of peptides is currently their gel chromatography on polymeric substances. However, only substances whose molecular weight is sufficiently different (e.g., peptide and salt or peptide and higher molecular by-product) can be separated by gel chromatography, so purification only by this technique cannot in many cases guarantee the desired purity of the product.

Proto je nutné kombinovat několik způsobů čištěni,např. gelovou a ionexovou chromatografií, případně použít ještě další separační techniku. Tím se stává separace peptidů značně časově náročnou a ztrátovou operací. Podmínky čištění se nedají v řadě případů reprodukovat.Therefore, it is necessary to combine several cleaning methods, e.g. gel and ion exchange chromatography, possibly using another separation technique. Thus, separation of peptides becomes a considerable time-consuming and lossy operation. The cleaning conditions cannot be reproduced in many cases.

V současné době se začíná pro čištění peptidů používat vysokotlaké kapalinové chromatografie s kolonami plněnými chemicky vázanými fázemi na silikagelu. Jako mobilní fáze se používají směsi metanol-voda, které mají často upravené pH na požadovanou hodnotu. Výhodou je vysoká čistota takto získaných peptidů. Nevýhodou zůstává vysoká cena chemicky vázaných fází.At present, high pressure liquid chromatography with chemically coupled phases on silica gel is used to purify the peptides. Methanol-water mixtures are used as mobile phases, often having a pH adjusted to the desired value. The advantage is the high purity of the peptides thus obtained. The high cost of chemically bonded phases remains a disadvantage.

Uvedené nedostatky odstraňuje způsob čištění peptidů kapalinovou chromatografii podle vynálezu. Jeho podstata spočívá v tom, že se peptidy podrobí působení kapalinové chromatografie, jejíž stacionární fáze je tvořena silikagelem velikosti částic 2 až 200 yum, s výhodou 5 až 25 /im, a mobilní fáze obsahuje směs alkoholu nebo acetonitrilu s vodou v poměru 95:5 až 10:90, s výhodou 90:10, případně směs alkoholu, acetonitrilu a vody s obsahem vody od 5 do 90 % hmot., .výhodně 10 až 20 % hmot.These drawbacks are overcome by the liquid chromatography method of the present invention. It consists in subjecting the peptides to liquid chromatography, the stationary phase of which is a silica gel having a particle size of 2 to 200 µm, preferably 5 to 25 µm, and the mobile phase comprises a 95: 5 mixture of alcohol or acetonitrile with water. % to 10:90, preferably 90:10, optionally a mixture of alcohol, acetonitrile and water with a water content of from 5 to 90% by weight, preferably from 10 to 20% by weight.

Podle dalšího význaku vynálezu se jako alkohol použije metanol a/nebo etanol a/nebo propanol a/nebo isopropylalkohol. Je výhodné použít v mobilní fázi pufr o pH 3 až 8, s výhodou pH 4,4 až 4,8. Jako pufry je možno použít látky na bázi fosfátů alkalických kovů a kyseliny fosforečné. Konečně je možno přidávat látky na bázi solí organické kyseliny v množství od stopového množství do 5 % hmot., tvořící s peptidy iontové péry.According to a further aspect of the invention, the alcohol used is methanol and / or ethanol and / or propanol and / or isopropyl alcohol. It is preferred to use a buffer of pH 3 to 8, preferably pH 4.4 to 4.8, in the mobile phase. As buffers alkali metal phosphates and phosphoric acid can be used. Finally, it is possible to add substances based on organic acid salts in an amount of from trace amounts to 5% by weight, forming ion feathers with the peptides.

Způsobem podle vynálezu se získá vysoká čistota peptidů, většinou vyšší než 95 až 99 %, přičemž jako stacionární fáze je použit namísto drahých ionexů a/nebo chemicky vázaných fází čistý silikagel, který je podstatně lacinější a ve větším množství dostupnější.The process according to the invention yields high purity of the peptides, mostly higher than 95 to 99%, using pure silica gel, which is considerably cheaper and more widely available, in place of expensive ion exchangers and / or chemically bonded phases.

Způsob podle vynálezu je dále blíže popsán podle několika konkrétních příkladů provedení.The process according to the invention is described in more detail below according to several specific examples.

PřikladlHe did

1,0 g surového peptidů (£l-kyselina-3-merkaptopropionová, 8-D-argeninJ vasopressin) rozpuštěného v mobilní fázi byl nanesen na chromatografickou kolonu průměru 40 mm, délky 270 mm, jejíž náplň tvořil silikagel pro chromatografii o velikosti částic 10 až 25/Jm.1.0 g of crude peptides (l1-acid-3-mercaptopropionic, 8-D-argenine) vasopressin) dissolved in the mobile phase was loaded onto a 40 mm diameter, 270 mm length chromatography column packed with silica gel for particle size 10 chromatography. to 25 µm.

Látka byla eluována, za zvýšeného tlaku, mobilní fázi tvořenou 90 % metanolu, 10 % vodného fosfátového pufru o pH 4.6. Retenční čas čištěného peptidů byl 15 min. Bylo získáno 0,72 g peptidů o čistotě 98 %. Čistota byla ověřena vysokotlakou kapalinovou chromatografii s použitím dvou různých kolon.The material was eluted under increased pressure with a mobile phase consisting of 90% methanol, 10% aqueous phosphate buffer pH 4.6. The retention time of the purified peptides was 15 min. 0.72 g of peptides with a purity of 98% were obtained. The purity was verified by high pressure liquid chromatography using two different columns.

Příklad 2Example 2

0,1 g (8-D-argenin) vasopressinu byla rozpuštěna v 1 ml směsi obsahující 50 % metanolu a 50 % vody a nestříknuta na kolonu světlosti 8 mm, délky 250 mm, plněnou silikagelem pro chromatografii, velikosti částic 7,5 ^im. Průtok mobilní fáze, obsahující 90 % metanolu a 10 % vodného fosfátového pufru o pH 4,6,byl 100 ml/hod. Retenční čas čištěného peptidů byl 30 minut, celková délka děleni byla 45 minut. Bylo získáno 0,8 g peptidů čistoty 93 %.0.1 g of (8-D-argenine) vasopressin was dissolved in 1 ml of a mixture containing 50% methanol and 50% water and not sprayed onto an 8 mm, 250 mm long column packed with silica gel for chromatography, particle size 7.5 µm. . The flow rate of the mobile phase, containing 90% methanol and 10% aqueous phosphate buffer at pH 4.6, was 100 ml / h. The retention time of the purified peptides was 30 minutes, the total length of the split was 45 minutes. 0.8 g of peptides of 93% purity were obtained.

Příklad 3Example 3

0,1 g (2-0-methylthyrosin) oxytocinu bylo rozpuštěno v mobilní fázi a nastříknuto na .206546 kolonu světlosti 8 mm, délky 250 min, plněnou silikagelem o velikosti částic 10 (tun. Mobilní fází je směs 80% metanolu a 20 % vody, průtok 50 ml/hod. Celková doba čiětění byla 25 minut, retenční čas čištěného peptidů 10 minut. Bylo získáno 0,7 g peptidů čistoty vyšší než 98 %.0.1 g of (2-O-methylthyrosine) oxytocin was dissolved in the mobile phase and injected onto a 206546 8 mm, 250 min. Column packed with 10 (ton) silica gel. The mobile phase was a mixture of 80% methanol and 20% The total purification time was 25 minutes, the retention time of the purified peptides was 10 minutes, yielding 0.7 g of peptides of purity greater than 98%.

Příklad 4Example 4

Byl čištěn LHRH - releasing factor pro luteinizační a folikuly stimulující hormon. 0,08 g této látky bylo nastříknuto na kolonu jako v případě 2 a eluováno mobilní fází obsa hující 80 % metanolu, 7 % acetonitrilu a 13 % vody. Bylo získáno 0,055 g hormonu čistoty vyšší rtež 99 %.LHRH - releasing factor for luteinizing and follicle stimulating hormone was purified. 0.08 g of this material was injected onto the column as in Case 2 and eluted with a mobile phase containing 80% methanol, 7% acetonitrile and 13% water. 0.055 g of purity hormone higher than 99% was obtained.

Claims (5)

PŘEDMĚT VYNÁLEZUSUBJECT OF THE INVENTION 1. Způsob čištění peptidů kapalinovou chromatografií vyznačený tím, že se peptidy podrobí působení kapalinové <phromatografie, jejíž stacionární fáze je tvořena silikagelem velikosti částic 2 až 200 <um, s výhodou 5 až 25 (Um, a mobilní fáze obsahuje směs alkoholu nebo acetonitrilu s vodou v poměru 95:5 až 10:90, s výhodou 90:10, případně směs alkoholu, acetonitrilu a vody s obsahem vody od 5 do 90 % hmot., výhodně 10 až 20 % hmot.CLAIMS 1. A method for purifying peptides by liquid chromatography, characterized in that the peptides are subjected to liquid chromatography, the stationary phase of which consists of silica gel having a particle size of 2 to 200 [mu] m, preferably 5 to 25 [mu] m. water in a ratio of 95: 5 to 10:90, preferably 90:10, optionally a mixture of alcohol, acetonitrile and water with a water content of from 5 to 90% by weight, preferably 10 to 20% by weight. 2. Způsob podle bodu 1 vyznačený tím, že se jako alkohol použije metanol a/nebo etanol a/nebo propanol a/nebo isopropylalkohol.2. A process according to claim 1, wherein the alcohol is methanol and / or ethanol and / or propanol and / or isopropyl alcohol. 3. Způsob podle bodů 1 a 2 vyznačený tím, že v mobilní fázi se použije pufr o pří 3 až 8, s výhodou pH 4,4 až 4,8.Method according to Claims 1 and 2, characterized in that a buffer of from 3 to 8, preferably pH 4.4 to 4.8, is used in the mobile phase. 4. Způsob podle bodů 1 až 3 vyznačený tím, že se používají pufry na bázi fosfátů alkalických kovů a kyseliny fosforečné.4. A process as claimed in any one of claims 1 to 3, wherein the alkali metal phosphate and phosphoric acid buffers are used. 5· Způsob podle bodů 1 až 4 vyznačený tím, že se přidávají látky, tvořící s peptidy iontové páry, například na bázi soli anorganických a organických kyselin v množství od stopového množství do 5 % hmot.Process according to Claims 1 to 4, characterized in that substances which form ionic vapors with the peptides, for example based on salts of inorganic and organic acids, are added in an amount of trace amounts to 5% by weight.
CS70980A 1980-02-01 1980-02-01 Peptide cleaning method by liquid chromatography CS206546B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS70980A CS206546B1 (en) 1980-02-01 1980-02-01 Peptide cleaning method by liquid chromatography

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS70980A CS206546B1 (en) 1980-02-01 1980-02-01 Peptide cleaning method by liquid chromatography

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS206546B1 true CS206546B1 (en) 1981-06-30

Family

ID=5339692

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS70980A CS206546B1 (en) 1980-02-01 1980-02-01 Peptide cleaning method by liquid chromatography

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS206546B1 (en)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1340237C (en) Process for isolating basic proteins from protein mixtures containing such basic proteins
Swingle et al. Tricalcium phosphate as an adsorbent in the chromatography of proteins
Hancock et al. Use of mixed-mode, high-performance liquid chromatography for the separation of peptide and protein mixtures
EP0134385A3 (en) A protein having cell growth stimulating action, composition thereof and method for producing the same
US4332717A (en) Purification of human growth hormone
JP2002511484A (en) Novel protein separation method using eluent containing Ca ++
Craig et al. Bacitracin A. Isolation by counter double-current distribution and characterization
Gráf et al. On the primary structure of pituitary bovine growth hormone
EP0197764B1 (en) Purifying proinsulin-like materials
Wang et al. SOLID PHASE SYNTHESIS OF BOVINE PITUITARY GROWTH HORMONE‐(123–131) NONAPEPTIDE
CA1305285C (en) Production of proteins in active forms
Bishop et al. High-performance liquid chromatography of amino acids, peptides and proteins: XXI. The application of preparative reversed-phase high-performance liquid chromatography for the purification of a synthetic underivatised peptide
Senshu et al. Fractionation of calf thymus histone by a new method of CM-cellulose chromatography
JPH03118393A (en) Method for purification of low molecular weight compound in peptide or pseudopeptide structure
CS206546B1 (en) Peptide cleaning method by liquid chromatography
EP0209786B1 (en) Process for purifying human tumour necrosis factor
Dobashi et al. Optical resolution of D-and L-amino acid derivatives by silica gel liquid chromatography with chiral additive N-acetyl-L-valine tert-butylamide
Jorgensen et al. Angiotensin II analogs. 6. Stereochemical factors in the 5 position influencing pressor activity. 1
JP2505812B2 (en) Freeze-dried composition of h-PTH (1-34)
US4677192A (en) Process for the separation of mixtures of insulin, insulin derivatives and, where appropriate, impurities
Markussen et al. Duck insulin: isolation, crystallization and amino acid sequence
DE1922562C3 (en) Process for the production of cystine-containing peptides
DD157613A5 (en) METHOD FOR PRODUCING AN INSULIN OR INSULIN ANALOG
DE3605908A1 (en) Process for purifying interferon
KR840001516B1 (en) Process for preparing human fibroblast interferon