CS205487B1 - Výtlačný ventil pro vysokotlaké pístové čerpadlo - Google Patents

Výtlačný ventil pro vysokotlaké pístové čerpadlo Download PDF

Info

Publication number
CS205487B1
CS205487B1 CS487579A CS487579A CS205487B1 CS 205487 B1 CS205487 B1 CS 205487B1 CS 487579 A CS487579 A CS 487579A CS 487579 A CS487579 A CS 487579A CS 205487 B1 CS205487 B1 CS 205487B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
valve
diameter
valve body
pressure piston
return
Prior art date
Application number
CS487579A
Other languages
English (en)
Inventor
Jaromir Indra
Original Assignee
Jaromir Indra
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jaromir Indra filed Critical Jaromir Indra
Priority to CS487579A priority Critical patent/CS205487B1/cs
Publication of CS205487B1 publication Critical patent/CS205487B1/cs

Links

Landscapes

  • Safety Valves (AREA)
  • Fuel-Injection Apparatus (AREA)

Description

Vynález se týká výtlačného ventilu pro vysokotlaké pístové čerpadlo, např* pro vstřikovací čerpadlo vznštového motoru, skládajícího se ze zpětného ventilu a z přepouětěoího ventilu.
U známýoh provedení výtlačnýoh ventilů, skládajících se ze zpětného ventiln a z přepouětěoího ventilu, je sedlo přepouětěoího ventilu vytvořeno přímo ve zpětném ventiln, přičemž je vedlejší pružina, zatěžující přepouštěoí ventil, opřena o podložka drženou pojistným kroužkem zapuštěným ve vnitřní dréžoe ve vývrtu ve zpětném ventilu, popřípadě o šroubek, zašroubovaný do zpětného ventilu a v něm pojištěný proti samovolnému uvolnění. Rozměry zmíněných podložek, pojistných kroužků popřípadě šroubků, zejména u vysokotlakých pístových čerpadel menšíoh rozměrů, jsou velmi malé, jejioh výroba a hlavně montáž je pro jejioh malé rozměry obtížná a v provozu jsou nespolehlivé.
*
Výnález si klade za úkol vytvořit takovou konstrukci výtlačného ventilu pro vysokotlaká pístová čerpadla, skládajícího se ze zpětného ventilu a z přepouětěoího ventilu, která by ee obešla bez zmíněnýoh drobných součástí a zaručovala větší spolehlivost v provozu.
Tento úkol je podle vynálezu vyřešen tím, že je zpětný ventil tlačen hlavní pružinou prostředniotvím oentrační misky a tělesa přepouštěoího ventilu do sedla tělesa zpětného ventilu směrem k pracovnímu prostoru vysokotlakého pístového čerpadla, zatímco přepouštěoí
205 487
OS 487 ventil je tlačen vedlejší pružinou, opírájíoí ae o dno zpětného ventilu, proatředniotvím opěrky do sedla tělesa přepouStěoího ventilu směrem od praoovního prostoru vysokotlakého pístového čerpadla, přičemž zpětný ventil a těleso přepouStěoího ventilu tveří dvě samostatné části, oentrované navzájem oentrační miskou a slepované tak, ie spodní plooha tělesa přepouštěoíhe ventilu těsní na horní ploše zpětného ventilu, opatřené vybráním·
Jiným význakem je, že ve dně zpětného ventilu, opatřeného pod dosedaoí ploohou protenoovitým vybráním, do něhož ústí nejméně jedna podélná povrchová drážka, ja vyvrtán kanálek, jehož průměr je menží nežli průměr kanálku vyvrtaného nad sedlem tělesa přepoužtěoího ventilu, ústící buá přímo nebe prostřednictvím kanálku e jeitě větším prflměru do prostoru nad tělesem přepouStěoího ventilu·
Dalším význakem je, že je předpětí hlavní pružiny větší nežli předpští vedlejží pružiny.
Jiným význakem je, že je průměr vybrání v horní ploše zpětnéhoventilu menší nežli průměr váloovltého otvoru v tělese zpětného ventilu, v němž je zpětný ventil veden.
Výtlačný ventil podle vynálezu je znázorněn na obr· 1, kde je zpětný ventil tveřen kuličkou, a na obr· 2, kde je zpětný ventil tvořen jehlou·
V tělese 1 zpětného ventilu je veden zpětný ventil 2* opatřený pod dosedaoí ploohou 22 prstenoovltým vybráním 25. do něhož ústí nejméně jedna podélná povrohová drážka 26, ústíoí na druhém konoi do prostoru pod zpětným ventilem 2. Zpětný ventil 2 je opatřen centrálním slepým vývrtem 28, jehož dno 21 je provrtáno kanálkem 27» propojujíoím dutinu v centrálním slepém vývrtu 28 a prostorem pod zpětným ventilem 2. Horní plooha 22 zpětného ventilu 2 je lepovaná a ja v ní provedeno oentrieky vybrání 23 o průměru menžía nežli je průměr váloovltého otvoru 12 v tělese 1 zpětného ventilu, v němž je zpětný ventil 2 veden·
Ha horní ploohu 22 zpětného ventilu 2 doléhá spodní plooha 32 tělesa 2 přepeuštěoího ventilu, která je rovněž lapovaná· Těleso J přepoužtěoího ventilu je drženo oentrioky vzhledem ke zpětnému ventilu 2 oentrační miskou 8, na níž tlačí předepnutá hlavní pružina 6. V tělese 2 přepoužtěoího ventilu je vytvořeno sedle 31. do něhož je vedlejší pružinou 2 tlačen proatředniotvím opěrky 2 přepouštěoí ventil 4, který mflže být tvořen kuličkou, t
jak ukazuje obr· 1, nebe jehlou, jak ukazuje obr· 2 Vedlejší pružina J, jejíž předpětí je menží nežli předpětí hlavní pružiny 6, se opírá druhým konoem o dno 21 oontrálního slepého vývrtu 28.
Průměr kanálku 33. v nějž přeohází sedlo 31 v tělese 2 přepoužtěoího ventilu, je větší nežli prflměr kanálku 27 vyvrtaného ve zpětném ventilu 2. Kanálek 33 ústí buS přímo - obr. 2 - nebo prostřednictvím kanálku 34 o ještě větěím průměru - obr· 1 do prostoru nad těleso 2 přepouětěcího ventilu.
Při výtlaku paliva pístem z praoovního prostoru vysokotlakého čerpadla, které na při205 487 pojených obrázcích není nakresleno, roste v proetoru pod zpětným ventilem £ tlak paliva. Jakmile síla, působící vlivem tohoto tlaku ze spodu na zpětný ventil, vzroste nad sílu vyvozovanou na zpětný ventil j? shora hlavní pružinou £ a tlakem paliva, který zbyl nad tímto ventilem po předchozím cyklu, zvedne se zpětný ventil 2 spolu a tělesem J přepouštěoího ventilu, oentraění miskou £ 1 zavřeným přepouštěcím ventilem jako oelek a vytlačované palivo proudí z prostoru pod zpětným ventilem 2 nejméně jednou podélnou povrchovou drážkou 26 do prstenoovitého vybrání 25 a odtud odkrytým sedlem 11 do prostoru nad výtlačný ventil a do nenakresleného výtlačného potrubí.
Po odlehčení tlaku paliva v pracovním prostoru nenakresleného vysokotlakého pístového čerpadla, např. propojením tohoto prostoru s nenakreslenou palivovou nádrží, dosedne zpětný ventil 2 svou dosedací plochou 24 do sedla 11 v tělese i zpětného ventilu působením hlavní pružiny £ a tlaku paliva nad ventilem. V okamžiku tohoto dosedu otevře tlak paliva nad ventilem přepouštěcí ventil £ proti přeďpětí vedlejší pružiny J a palivo expanduje kanálkem 33 a odkrytým sedlem 31 do dutiny v centrálním slepém vývrtu 28 přímo - obr. 1 -, popřípadě přes vybrání 35 a kanálek 36 - obr. 2 -.
Z dutiny v centrálním slepém vývrtu 28 pak palivo expanduje dále kanálkem 27 do odlehčeného pracovního prostoru nenakresleného vysokotlakého pístového čerpadla. Tato expanze probíhá tak dlouho, až tlak paliva nad ventilem klesne na hodnotu zavíracího tlaku přepouŠtěeího ventilu 4, určenou jeho rozměry a předpětím vedlejší pružiny J. V průběhu popsané expanze těsní těleso 2 přepouštěcího ventilu svou lepovanou spodní plochou 32 na lepované horní ploše 22 zpětného ventilu 2.
Volbou menšího průměru kanálku 27 nežli činí průměr kanálku 33 se zabrání prudkému potttsu tlaku paliva pod sedlem Ji při otevření přepouštěcího ventilu 4 a tím jeho nadměrnému zdvihu a eventuálnímu přeodlehčení tlaku paliva v prostoru nad ventilem.

Claims (4)

  1. PftlDlt1 VYNÁLEZU
    1. Výtlačný ventil pro vysokotlaké pístové čerpadlo, zejména pro vstřikovací čerpadlo vznětového motoru, skládající se ze zpětného ventilu a z přepouštěcího ventilu, vyznačující ee tím, že zpětný ventil (2) je tlačen hlavní pružinou (6) proatředniotvim centrační misky (8) a tělesa (3) přepouštěcího ventilu de sedla (ll) tělesa (1) zpětného ventilu směrem k pracovnímu prostoru vysokotlakého pístového čerpadla, zatímoo přepouštěcí ventil (4) je tlačen vedlejší pružinou (7), opírající ee o dno (21) zpětného ventilu (2), prostřednictvím opěrky (5) do sedla (31) těleea (3) přepouštěcího ventilu směrem od pracovního prostoru vysokotlakého pístového čerpadla, přičemž zpětný ventil (2) a tělese (3) přepouštěoího ventilu tvoří dvě samostatné části, centrované navzájem oentračnl miskou (8) a navzájem slepované, přičemž spodní plooha (33) tělesa (3) přepouštěcího ventilu těsní na horní ploše (22) zpětného ventilu (2), opatřené vybráním (23)·
    205 487
  2. 2» Výtlačný ventil podle bodu 1, vyznačujíoí se tím, že ve Anč (21) epštnáho ventilu (2), opatřeného pod dosedaol ploohou (24) prstenoovitým vybráním (25), do něhož ústí nejméně jedna podélná povrchová drážka (26), je vyvrtán kanálek (27), jehož průměr je menší nežil průmčr kanálku (33) vytvořeného nad sedlem (31) tělesa (3) přepouátěoího ventilu • ústící buň přímo nebo prostřednlotvím kanálku (34) o ježtč větším průměru de prostoru nad tělesem (3) přepouštěoího ventilu·
  3. 3· Výtlačný ventil podle bodů 1 a 2, vysnačujíoí se tím, že předpětí hlavní pružiny (6) je větší nežil předpětí vedlejSÍ pružiny (7)·
  4. 4. Výtlačný ventil podle bodů 1 a 3, vyznačujíoí se tím, že průměr vybrání (23) v horní ploše (22) zpětného ventilu (2) je menší nešli průměr váloovitáho otvoru (12) v tělese (1) zpětného ventilu, v němž je zpětný ventil (2) veden·
CS487579A 1979-07-12 1979-07-12 Výtlačný ventil pro vysokotlaké pístové čerpadlo CS205487B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS487579A CS205487B1 (cs) 1979-07-12 1979-07-12 Výtlačný ventil pro vysokotlaké pístové čerpadlo

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS487579A CS205487B1 (cs) 1979-07-12 1979-07-12 Výtlačný ventil pro vysokotlaké pístové čerpadlo

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS205487B1 true CS205487B1 (cs) 1981-05-29

Family

ID=5392471

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS487579A CS205487B1 (cs) 1979-07-12 1979-07-12 Výtlačný ventil pro vysokotlaké pístové čerpadlo

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS205487B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US1933454A (en) Delivery valve of reciprocating pumps
US2264375A (en) Unloading valve
KR102081212B1 (ko) 길이 조정가능한 연결 로드
US4541607A (en) High-pressure ball valve
US4579283A (en) Pressure responsive fuel injector actuated by pump
KR910004937Y1 (ko) 연료 송출밸브에서의 등압밸브구조
US5161500A (en) Outlet valve lifter for an internal combustion engine
JPS6319682B2 (cs)
JPH0561461B2 (cs)
US4419977A (en) Fuel injection system and timing advance device therefor
CN101815848A (zh) 带有机械削升装置的液压间隙补偿装置
GB2028953A (en) An Internal Combustion Engine with Exhaust Braking
US4076036A (en) Hydraulic flow control valve assemblies
JPS61129456A (ja) 燃料噴射ポンプの圧力ビルドアツプ一時的中断装置
KR20020069263A (ko) 엔진용 연료 분사 시스템
CS205487B1 (cs) Výtlačný ventil pro vysokotlaké pístové čerpadlo
US4254749A (en) Fuel injection system and timing advance device therefor
US2449382A (en) Fuel injection device
US3084710A (en) Pressure relief valve
US3722801A (en) Fuel injector
GB893294A (en) Hydraulic lifting gear
USRE21802E (en) Valve operating mechanism
US1970131A (en) Relief valve
JPS6339792B2 (cs)
US2612840A (en) Fuel injection system