CS205260B1 - Soft flat porous material with improved resistance to cyclic bending and method of its manufacture - Google Patents

Soft flat porous material with improved resistance to cyclic bending and method of its manufacture Download PDF

Info

Publication number
CS205260B1
CS205260B1 CS431679A CS431679A CS205260B1 CS 205260 B1 CS205260 B1 CS 205260B1 CS 431679 A CS431679 A CS 431679A CS 431679 A CS431679 A CS 431679A CS 205260 B1 CS205260 B1 CS 205260B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
polymeric
mixture
elastomeric material
fibrous
polyurethane
Prior art date
Application number
CS431679A
Other languages
Czech (cs)
Hungarian (hu)
Inventor
Pavel Novak
Miroslav Tomasek
Jarmila Kubatova
Otakar Karasek
Karel Hlustik
Original Assignee
Pavel Novak
Miroslav Tomasek
Jarmila Kubatova
Otakar Karasek
Karel Hlustik
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pavel Novak, Miroslav Tomasek, Jarmila Kubatova, Otakar Karasek, Karel Hlustik filed Critical Pavel Novak
Priority to CS431679A priority Critical patent/CS205260B1/en
Publication of CS205260B1 publication Critical patent/CS205260B1/en

Links

Landscapes

  • Treatments For Attaching Organic Compounds To Fibrous Goods (AREA)
  • Synthetic Leather, Interior Materials Or Flexible Sheet Materials (AREA)

Description

Vynáiez se týká měkkého plošného porézního materiálu, připraveného z elastomerní hmoty popřípadě kombinovaného s vláknitou hmotou a způsobu výroby tohoto materiálu.BACKGROUND OF THE INVENTION The present invention relates to a soft sheet of porous material prepared from an elastomeric material optionally combined with a fibrous material and to a process for the manufacture of this material.

Syntetické plošné materiály, které jsou používány jako náhrada přírodní kůže, jsou nej častěji představovány polymerní elastomerní hmotou popřípadě kombinovanou s vláknitým materiálem. Pro dosažení hygienických vlastností je polymerní hmota v průběhu procesu výroby převedena do porézní formy. Nachází pak použití jako samonosný polymerní film, kterému pigmentovaná kycí vrstva dává nepropustnost pro kapalnou vodu a vhodné organoleptické vlastno ti. Pro omezení tažnosti je porézní polymerní hmota jako krycí vrstva spojena s přiléhající textilní tkanou nebo netkanou vrstvou. Tato textilní vrstva je pro zlepšení ohybových vlast ností propojena polymerním pojivém, s výhodou rovněž v nespojité formě.Synthetic sheet materials, which are used as a substitute for natural leather, are most often represented by a polymeric elastomeric composition optionally combined with a fibrous material. In order to achieve hygienic properties, the polymer mass is converted into a porous form during the manufacturing process. It then finds use as a self-supporting polymer film, to which the pigmented rinsing layer imparts liquid water impermeability and suitable organoleptic properties. To limit the ductility, the porous polymeric mass as a cover layer is bonded to an adjacent textile woven or nonwoven layer. This textile layer is interconnected with a polymeric binder, preferably also in a discontinuous form, to improve the bending properties.

Jako porézní polymerní hmoty je nejčastěji používáno polyéterových a polyesterových lineárních nebo téměř lineárních polyuretanů nebo polyuretanmočovin, pro impregnaci pak i vodné disperze kopolymeru butadien-akrylonitrylstyren. Do nespojité porézní formy jsou v procesu výroby převáděny koagulací ve směsi rozpouštědlo-voda nebo odpařením disperzního prostředí, eventuálně po předchozí termokoagulaci a vulkanizaci.Polyether and polyester linear or near-linear polyurethanes or polyurethane ureas are most commonly used as porous polymeric materials, but also aqueous dispersions of butadiene-acrylonitrylstyrene copolymer for impregnation. They are converted into a discontinuous porous form in the production process by coagulation in a solvent-water mixture or by evaporation of the dispersion medium, possibly after previous thermo-coagulation and vulcanization.

Tyto materiály lze využít v mnoha odvětvích spotřebního průmyslu, oděvnictví, galanterii, nejčastější je však jejich uplatnění v podobě svrškového materiálu pro výrobu obuvi.These materials can be used in many branches of consumer industry, clothing, haberdashery, but the most common is their application in the form of uppers for shoe production.

Na takový materiál jsou kladeny vysoké požadavky, jak ze strany zpracovatele, tak ze strany uživatele výrobků vyrobených z těchto materiálů.Such material is subject to high demands, both from the processor and from the user of the products made from these materials.

Jednou z nejpožadovanějších vlastností syntetických usní nahrazujících přírodní kůži je měkkost, poddajnost materiálu, která se positivně projevuje v komfortnosti nošené obuvi i ostatních výrobků. Výrazná měkkost materiálu však nesmí být dosahována na úkor zhoršení ostatních vlastností, z nichž především ohybové mají prvořadou důležitost.One of the most desirable properties of synthetic leather replacing natural leather is softness, flexibility of material, which is positively reflected in the comfort of worn footwear and other products. However, the significant softness of the material must not be at the expense of deterioration of other properties, of which bending in particular is of paramount importance.

Je totiž obecnou zkušeností, že zlepšení jedné vlastnosti, například pevnostních parametrů, vede ke zhoršení jiné vlastnosti, například odolnosti proti mnohonásobnému Bally-ohybu.Indeed, it is a general experience that an improvement in one property, for example strength parameters, leads to a deterioration of another property, such as resistance to multiple Bally-bending.

z tohoto důvodu použití zvláště měkkých vlákenných substrátů a polymerních hmot pro jejich nevyhovující pevnostní parametry není vhodné. Naopak využití hutných vlákenných substrátů a tvrdých polymerních hmot sice zajištuje požadované pevnostní parametry, tyto materiály však nemají vyhovující ohybové vlastnosti.therefore, the use of particularly soft fiber substrates and polymeric materials for their inadequate strength parameters is not appropriate. Conversely, the use of dense fibrous substrates and hard polymeric materials provides the required strength properties, but these materials do not have satisfactory bending properties.

V oblasti vlákenných surovin existuje cesta,jak dospět k výrobku měkkému, majícímu ohybové a pevnostní parametry na požadované úrovni. Je to například použití vláken typu ostrůvky v moři nebo jádro-plášt. Výroba těchto vláken je však velmi nákladná, technologicky velmi náročná, zavádí rovněž řadu komplikaci do následujícího technologického procesu.In the field of fiber raw materials, there is a way to arrive at a soft product having bending and strength parameters at the desired level. For example, the use of islet-like fibers in the sea or core-sheath. However, the production of these fibers is very costly, technologically demanding, and also introduces a number of complications into the subsequent technological process.

Ve fázi zpracování vláknitého substrátu do podoby kůži podobnému materiálu existují možnosti, jak ovlivnit vlastnosti výsledného výrobku. Je to impregnace polymery o různém modulu nebo roztoky nebo disperzemi o různém obsahu polymeru. Praktický výsledek těchto způsobů je však velmi omezen. Impregnace roztoky nebo disperzemi o nízkém obsahu polymeru je doprovázena právě výrazným zhoršením odolnosti vůči opakovanému ohybu Bally, výrazná změna modulu výchozího polymeru je spojena se změnou tepelné odolnosti polymeru. Při výrobě polymerních usní bez textilní vrstvy nebo při výrobě krycích polymerních porézních nánosů je možno vlastnosti polymerní hmoty regulovat výběrem polymeračních složek, u polyuretanu zejména volbou polyeterů nebo polyesterů, diizokyanátů a prodlužovadla. Řadu vlastností, včetně .například rychlosti koagulace je možno regulovat přídavkem vhodného modifikačního polymeru nejčastěji vinylického. Jsou známy také postupy, které ke zlepšení některých vlastností využívají směsí elastomerních látek skládajících se z polyuretanového elastomeru a kopolymeru odvozeného od vinylových nebo akrylových monomerů a látek obecného vzorce XCH = CYX, kde alespoň jeden ze substituentů X nebo Y je akrylová skupina nebo její derivát a zbývající substituenty je možno vybrat ze skupin -H, -CH^, -CgH^, -CN, -CONHg, -COOR, za eventuálního přídavku polymerů alifatických monomerů.At the stage of processing the fibrous substrate to form a skin-like material, there are possibilities to influence the properties of the resulting product. It is impregnation with polymers of different modulus or solutions or dispersions of different polymer content. However, the practical outcome of these methods is very limited. Impregnation with solutions or dispersions with low polymer content is accompanied by a significant deterioration of the resistance to repeated bending of Bally, a significant change in the modulus of the starting polymer is associated with a change in the heat resistance of the polymer. In the manufacture of polymer leather without a textile layer or in the production of opaque polymer porous deposits, the properties of the polymer material can be controlled by the choice of polymerization components, in the case of polyurethane in particular by the choice of polyethers or polyesters, diisocyanates and extenders. A number of properties, including for example the coagulation rate, can be controlled by the addition of a suitable modifying polymer, most often vinyl. Methods are also known which use mixtures of elastomeric materials consisting of a polyurethane elastomer and a copolymer derived from vinyl or acrylic monomers and compounds of the formula XCH = CYX to improve some properties, wherein at least one of X or Y is an acrylic group or a derivative thereof and the remaining substituents may be selected from -H, -CH4, -CgH4, -CN, -CONHg, -COOR, optionally adding polymers of aliphatic monomers.

Tuhost, mechanickou odolnost je možno usměrňovat přídavkem anorganických nebo organických plniv například sazí, solí.Stiffness, mechanical resistance can be controlled by the addition of inorganic or organic fillers such as carbon black, salts.

Podle některých postupů přídavek vyšších alkoholů nebo vyšších mastných kyselin umožňuje regulovat rychlost srážení roztoků polyuretanu při přípravě porézních struktur.According to some processes, the addition of higher alcohols or higher fatty acids makes it possible to control the precipitation rate of polyurethane solutions in the preparation of porous structures.

Nevýhodou těchto lttek je, že přecházejí do koagulačních lázní, některé z nich zhoršují kvalitu mlkroporézní struktury a její fyzikálně-mechanioké vlastnosti a déle pak v procesu praktického užití migrují na povrch útvaru, čímž zhoršují kvalitu povrchových úprav.The disadvantage of these filters is that they are transferred to the coagulation baths, some of them deteriorate the quality of the micro-porous structure and its physico-mechanical properties, and migrate to the surface of the body for a longer period of time, thereby deteriorating the quality of surface treatments.

Modifik&ční polymery typu polyvinylchloridu nebo výše uvedených kopolymerů vinylového nebo akrylového typu plošný útvar-však ztužují a zhoršují jeho odolnost přo ti mnohanásobnému ohybu Bally za normálních i nízkých teplot. Přitom tento parametr je pro užitné vlastnosti plošných ohebných útvarů jedním z rozhodujících.However, polyvinyl chloride-type modification polymers or the above-mentioned vinyl or acrylic-type copolymers solidify and deteriorate its resistance to multiple Bally bending at normal and low temperatures. This parameter is one of the decisive factors for the utility properties of the sheet-like flexible structures.

Uvedené nevýhody v převážné míře odstraňuje měkký plošný porézní materiál a způsob jeho výroby podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že samonosná vrstva sestává ze směsi porézní polymerní elastomerní hmoty a modifikující látky, kterou je silikonový olej, nebo silikonový olej v kombinaci s polypropylenovým olejem ve vzájemném poměru 5:95 až 95:5 v množství 0,2 až 50 % vztaženo na hmotu elastomeru, přičemž struktura polymerní elastomerní hmoty může být prostoupena vláknitou hmotou a že roztok nebo disperze elastomerní hmoty se smísí s modifikační látkou v poměru 1:0,005 až.1:0,5 hmotnostních dílů, vztaženo na sušinu elastomerní hmoty, vzniklá směs se nanáší na dočasnou podložku nebo se touto směsí pojí, nebo pojí a nanáší vláknitý útvar, směs polymerní hmoty a modifikační látky se pak v dalším stupni zpevní koagulací a/nebo odpařením těkavého prostředí.These disadvantages are largely eliminated by the soft sheet material and the process according to the invention, characterized in that the self-supporting layer consists of a mixture of a porous polymeric elastomeric material and a modifying agent, which is a silicone oil or a silicone oil in combination with polypropylene oil. in a ratio of 5:95 to 95: 5 in an amount of 0.2 to 50% based on the elastomer mass, wherein the structure of the polymeric elastomer mass can be permeated by the fibrous mass and that the elastomer mass solution or dispersion is mixed with the modifying agent in a ratio of 1: 0.005 up to 1: 0.5 parts by weight, based on the dry weight of the elastomeric mass, the resulting mixture is applied to or bonded to a temporary backing, or bonded and applied to a fibrous formation, the polymeric mass and modifying substance mixture is then solidified by coagulation in a further step; or by evaporation of the volatile environment.

Mechanismus působení silikonového oleje není přesně objasněn. Některé práce se snaží vysvětlit jeho působení v ovlivnění adheze pojivo - vlákno. Toto vysvětleni však není dostačující. Právě z vynálezu vyplývá jeho vnitřní mazací účinek při přípravě samonosné jednovrstvé syntetické usně. Podle nejnovějších poznatků způsobují modifikační činidla botnéní povrchové vrstvičky vlákna, která se podstatnou měrou podílí na fyzikálně-mechanických vlastnostech vlákna jako celku. Právě těmto jevům se přisuzuje nově zjištěný a prokázaný účinek vynálezu popsané směsi elastomerní hmoty a silikonového oleje popřípadě ve směsi s polypropylenovým olejem, která způsobuje výrazně zvýšeni odolnosti proti cyklickému namáhání ohybem. Rozhodující pro mazací účinek se přitom jeví být jak množství modifikačního činidla, pouze však do určitého limitujícího obsahu, tak především chemická podobnost nebo afinita vlákna a modifikující látky a z toho vyplývající jeho schopnost pronikat do povrchové vrstvičky vlákna.The mechanism of action of silicone oil is not clearly explained. Some works try to explain its effect in influencing adhesion of binder - fiber. However, this explanation is not sufficient. It is precisely from the invention that its internal lubrication effect results in the preparation of a self-supporting single-layer synthetic leather. According to the latest knowledge, the modifying agents cause swelling of the fiber surface layer, which contributes substantially to the physico-mechanical properties of the fiber as a whole. It is precisely these phenomena that are attributed to the newly discovered and proven effect of the inventive blend of elastomeric mass and silicone oil, optionally in admixture with polypropylene oil, which causes a marked increase in resistance to cyclic bending stress. The amount of the modifying agent, but only up to a certain limiting content, and above all the chemical similarity or affinity of the fiber and the modifying substance and the consequent ability to penetrate into the surface layer of the fiber appear to be decisive for the lubricating effect.

Elastomerním polymerem bývá nejčastěji polyuretan připravený reakcí polyeterového nebo polykaprolaktonového diolu s diizokyanátem s bifunkčním prodlužovadlem řetězce, jako jsou například hydrazin, etylendiamin nebo butylenglykol, ponejvíce v prostředí dimetylformamidu. Roztok tohoto polymeru může být modifikován přídavkem dalšího polymeru, z nichž polyvinylchlorid je nejčastěji používaný. Pro dosažení vysoké hodnoty odolnosti proti opakovanému ohybu za nízkých teplot je však tento přídavek polyvinylchloridu méně vhodný. Zvláště pro pojení lze pak s výhodou využít vodních disperzí elastomerů, připravených kopolymerací butadienu, styrenu a derivátů kyseliny akrylové. Použitý vláknitý substrát nejčastěji netkaná vláknitá vrstva,může být vyrobena známými technologiemi, jako jsou jehlovéní a sráženi, papírenským způsobem nebo spřádáním pod tryskou. Tkaná nebo pletená textilní vrstva může samotná nebo propojená polymerním pojivém vytvářet zpevňující kostru, popřípa dě výztuž vrstveného materiálu. Polymerní směsi podle tohoto vynálezu je možno běžnými způsoby upravovat, zejména pigmentovat, stabilizovat a podobně.The elastomeric polymer is typically a polyurethane prepared by reacting a polyether or polycaprolactone diol with a diisocyanate with a bifunctional chain extender, such as hydrazine, ethylenediamine, or butylene glycol, most preferably in dimethylformamide. The solution of this polymer can be modified by adding another polymer, of which polyvinyl chloride is the most commonly used. However, this polyvinyl chloride addition is less suitable to achieve high low temperature bending resistance. Especially for the bonding, aqueous dispersions of elastomers prepared by copolymerization of butadiene, styrene and acrylic acid derivatives can be advantageously used. The fibrous substrate used, most commonly a nonwoven fibrous layer, can be made by known techniques such as needling and shrinking, by a papermaking process, or by spinning. The woven or knitted textile layer may, alone or interconnected with the polymeric binder, form a reinforcing carcass or reinforcement of the laminate. The polymer blends of the present invention may be formulated by conventional methods, in particular, pigmented, stabilized, and the like.

Útvary je rovněž běžnou technikou možno dále upravovat, zejména opatřovat líc požadovaným desénem, pigmentovaným finišem zvyšujícím mechanickou odolnost, nepropustnost pro kapalnou vodu a podobně.The formations can also be further customized by conventional techniques, in particular providing the desired design, pigmented finish enhancing mechanical resistance, liquid impermeability, and the like.

K bližšímu objasnění podstaty tohoto vynálezu jsou uvedeny následující příklady, které však jeho rozsah neomezují.The following examples are intended to illustrate the invention in more detail, but do not limit it.

PřikladlHe did

Ze 20% roztoku lineární polyuretanmočoviny v dimetylformamidu připraveného reakcí polyetylenbutylenadipátu o mol. hmotnosti 1 800 a difenylmetandiizokyanátu a butylenglykolu jako prodlužovadlo řetězce byly připraveny dva typy roztoků podle následujících receptur:From a 20% solution of linear polyurethane urea in dimethylformamide prepared by the reaction of polyethylene butylene adipate with a mol. Weight of 1,800 and diphenylmethane diisocyanate and butylene glycol as chain extenders two types of solutions were prepared according to the following recipes:

A) 100 h.d. 20% roztoku polyuretanu v dimetylformamidu 15 h.d. směsi obsahujícíA) 100 h.d. 20% solution of polyurethane in dimethylformamide for 15 h.d. mixtures containing

- 15 h.d. -,,5 h.d. - 15 h.d. - ,, 5 h.d. koagulantu, 28% roztok Coagulant, 28% solution 20% roztok syntetické třísloviny 20% solution  synthetic tannins 50% ro 50% ro - 1, - 1, 0 h.d 0 h.d 15 h., 15 h., i. batche obsahujícího i. a batch containing - 30 - 30 h.d. h.d. práškového pigmentu powder pigment - 1 0 - 1 0 h.d. h.d. hydrolytického stabilizátoru a hydrolytic stabilizer - 10 - 10 h.d. h.d. UV-stabilizátoru UV-stabilizer - 50 - 50 h.d. h.d. dimetylformamid-voda 1: dimethylformamide-water 1: 1 1

B) mimo výše uvedených složek navícB) in addition to the above ingredients

h.d. metylfenylsilikonový olej.h.d. methylphenylsilicone oil.

**

Směsi byly déle zpracovány stejným způsobem: nános 2,4 mm byl na dočasné podložce srážen v lázních dimetylformamid-voda s klesajícím obsahem dimetylformamidu, po zpevnění zbaven dimetylformamidu vybíráním a vysušen-při 120 °C.The mixtures were treated in the same way for a longer time: a 2.4 mm deposit was precipitated on a temporary substrate in a dimethylformamide-water bath with a diminishing dimethylformamide content, after being solidified free of dimethylformamide by removal and dried at 120 ° C.

Při hodnocení zkouškou odolnosti proti mnohonásobnému ohybu na Bally-flexometru vykazoval vzorek A stupeň poškození 2/2, vzorek B stupeň 4/4 (stupnice 5 až 1, 5 nejlepší, hodnota líc/rub). Při hodnocení tuhosti počátečním modulem pružnosti Εθ stanoveném na přístroji Instron, vykazoval vzorek A hodnotu 8,6 MPa, vzorek B 6,4 MPa.In the Bally flexometer test, the multiple bend resistance test showed Sample A of 2/2, Sample B of 4/4 (Scales 5 to 1, 5 Best, Face / Back). In the stiffness evaluation with the initial modulus of elasticity θθ determined on the Instron instrument, sample A showed a value of 8.6 MPa and sample B a value of 6.4 MPa.

Příklad 2Example 2

Netkaná vláknitá vrstva připravená ze směsi vláken polypropylenu (30 %) a polyetylentereftalátu (70 %) jehlováním a srážením byla impregnována 12% roztokem polyuretanu připraveného reakcí polypropylenglykolu o mol. hmotnosti 1500, difenylmetandiizokyanátu a hydrazinhydrátu jako prodlužovadla řetězce, v prvním případě bez přídavku silikonového oleje, v druhém případě s obsahem Si-oleje typu M-200 v množství 22 g/1 kg impregnačního roztoku. Koagulace byla provedena v lázni dimetylformamid-voda s obsahem 30 % dimetylformamidu po dobu 20 min., potom byl dimetylformamid z plošného útvaru odstraněn vypíráním, útvar vysušen při 120 °C, oboustranně obroušen a rozštípnut na dvě stejné poloviny. Při zkoušce odolnosti proti mnohonásobnému ohybu na Bally flexometru vykazovaly vzorky následující stupen poškození:A nonwoven fibrous layer prepared from a blend of polypropylene fibers (30%) and polyethylene terephthalate (70%) by needling and shrinkage was impregnated with a 12% solution of polyurethane prepared by reacting polypropylene glycol with a mole. weight of 1500, diphenylmethane diisocyanate and hydrazine hydrate as chain extenders, in the first case without the addition of silicone oil, in the second case containing Si-oil of type M-200 in an amount of 22 g / 1 kg of impregnating solution. Coagulation was performed in a dimethylformamide-water bath containing 30% dimethylformamide for 20 min, then the dimethylformamide was removed from the sheet by scrubbing, dried at 120 ° C, sanded on both sides and split into two equal halves. In the multiple bending test on a Bally flexometer, the samples showed the following degree of damage:

+ 23 °C + 22 ° C - 25 °C - 25 ° C 100 kC 100 CZK 200 kC 200 kC 25 kC 25 kC 50 kC 50 kC standard standard 5/5 5/5 3/3 3/3 4-3/3 4-3 / 3 1/1 1/1 vzorek s přídavkem sample with addition Si-oleje Si-oils 5-5 5-5 5/5-4 5 / 5-4 5-4/5 5-4 / 5 3/3 3/3 Výrazné snížení tuhosti se projevilo na A significant reduction in stiffness was manifested in hodnotách values počátečního initial modulu tuhosti takto: Stiffness module as follows: Εθ (MPa) Εθ (MPa) standard standard 16,1/11,3 16.1 / 11.3 vzorek s pattern with přídavkem addition Si-oleje Si-oils 8,6/5,2 8.6 / 5.2

Příklad 3Example 3

Vláknitá vrstva, připravená postupem jako v bbdě 2,ale ze směsi 40 % polyuretanu a 60 % polyetylentereftalátových vláken o objemové hmotnosti 200 kg/m^, byle impregnována směsí latexu karboxylovaného akrylonitrylbutadienového kopolymerů, koagulační pasty, vulkanizačního činidla, kaolinu jako plniva a alternativně s a bez přídavku metylsilikonového oleje podle receptur (hmot. díly):The fibrous layer prepared as in point 2 but from a mixture of 40% polyurethane and 60% polyethylene terephthalate fibers having a density of 200 kg / m @ 2 was impregnated with a mixture of carboxylated acrylonitrylbutadiene copolymers latex, coagulation paste, vulcanizing agent, kaolin as filler. without addition of methyl silicone oil according to recipes (parts by weight):

recepturarecipe

složka component A AND B (B) Latex Latex 100 100 ALIGN! 100 100 ALIGN! koagulační pasta coagulation paste 8,5 8.5 8y5 8y5 pigment, disp. 30% pigment, disp. 30% 1,5 1.5 ’,5 ’, 5 vulkanizační pasta vulcanizing paste 0,5 0.5 0,5 0.5 silikonový olej silicone oil 6 6 - -

Po úpravě obsahu pojivá na 40 % odždímnutím byl termosensibilni latex zkoagulován tepelným Sokem při expozici 2 min. při teplotě 120 °C, potom byly z útvaru vypíráním odstraněny emulgační přísady a kopolymer převeden do konečné formy vulkanizaeí při teplotě 130 °C po dobu cca 30 min. Po finálních úpravách jako broušení, štípání, byly vzorky podrobeny hodnocení odolnosti proti cyklickému ohybu na Bally-flexometru při 23 °C.After adjusting the binder content to 40% by de-aging, the thermosensitive latex was coagulated by thermal shock at a 2 min exposure. at 120 ° C, then emulsifying ingredients were removed from the formation by scrubbing, and the copolymer was converted to the final vulcanization at 130 ° C for about 30 min. After final treatments such as grinding, splitting, the samples were subjected to cyclic flexural resistance evaluation on a Bally-flexometer at 23 ° C.

100 kC 150 kC vzorek A 4/4 3/3 vzorek B 3-2/2 1/1100 kC 150 kC sample A 4/4 3/3 sample B 3-2 / 2 1/1

Mimo výrazné zlepšení odolnosti proti cyklickému namáhání vykazoval vzorek A i výrazné změkčení.In addition to significant improvement in cyclic stress resistance, sample A also exhibited significant softening.

PříkladěExample

Oboustranně počesaná textilie ze směsi vláken polyetylentereftalátu (65 %) a viskčzy (35 %) byla na upraveném impregnačním zařízení impregnována a současné nánosována 6% roztokem polyesterového typu polyuretanu s obsa em 3,8 % silikonového oleje typu M-500 vztaženo na sušinu polyuretanu. Nánosovaný útvar byl v následujícím postupu zkoagulován ve 20% lázni dimetylformamidu,po zpevnění odstraněn dimetylformamid vypíráním a vysušen. Takto získaný materiál byl povrchově upraven polyuretanovou povrchovou úpravou z dočasné desénované separační podložky. Materiál je určen pro svršky holeňové obuvi a pro oděvní aplikace.The double-brushed fabric of a mixture of polyethylene terephthalate fibers (65%) and viscose (35%) was impregnated on the treated impregnation machine and simultaneously coated with 6% polyester-polyurethane solution containing 3.8% silicone oil type M-500 based on polyurethane dry matter. The deposition was coagulated in a 20% dimethylformamide bath in the following procedure, after solidification, the dimethylformamide was removed by washing and dried. The material thus obtained was surface treated with a polyurethane surface treatment of a temporary, desirably separating pad. The material is designed for uppers of shin shoes and for clothing applications.

Při hodnocení Odolnosti proti cyklickému namáhání vykazoval materiál při 100 kC stupeň poškození 5/5-4. Stejným způsobem připravený materiál, kde však nebyl do impregnačního roztoku přidán Si-olej, vykazoval při Bally-testu stupeň poškození 4/3 při 100 kC.The material exhibited a degree of damage of 5 / 5-4 at 100 kC when evaluating cyclic stress resistance. The material prepared in the same manner, but with no Si-oil added to the impregnation solution, showed a B / B damage level of 4/3 at 100 kC.

Příklad 5Example 5

Netkaná vláknitá vrstva o složení 70 % polypropylenových a 30 % polyamidových vláken o objemové hmotnosti 300 kg/πΡ byla zhotovena vpichováním, srážením a dodatečným zhutněním na lisovacím zařízení za tepla a vlhka. Polyuretan byl připraven reakcí 4,4*-difenylmetandiizokyanátu, polypropylenglykolu o střední molekulové hmotnosti 1 500 a hydražinu v dimetylformamidu.A nonwoven fibrous layer of 70% polypropylene and 30% polyamide fibers having a density of 300 kg / πΡ was made by needling, shrinking and post-compaction on a hot and wet press. Polyurethane was prepared by reaction of 4,4'-diphenylmethane diisocyanate, 1,500 average molecular weight polypropylene glycol and hydrazine in dimethylformamide.

Roztok polyuretanu byl déle přídavkem pigmentu, stabilizátorů, dimetylformamidu a alternativně metylsilikonového oleje upraven na obsah sušiny polyuretanu 12 % a obsah Si-oleje 0,respektive 33 % vztaženo na sušinu polymeru. Výsledné viskozity roztoků byly 0,305, respektive 0,32 Pa.s/30 °C. Netkaná vláknitá vrstva byla takto upravenými roztoky impregnována na 30% obsah pojivá v sušině výsledného produktu. Další zpracování impregnované netkané vláknité vrstvy bylo shodné jako v příkladě 2. Získaná podkladová vrstva byla laminována do nánosu 1,2 mm 20% roztoku polyuretanu, připraveného z výše uvedených surovin, silikonový olej byl přidán v množství 0,2 % na hmotnost sušiny polyuretanu.The polyurethane solution was adjusted to a dry matter content of 12% and a Si-oil content of 0 and 33%, respectively, based on the dry matter of the polymer, by adding pigment, stabilizers, dimethylformamide and alternatively methyl silicone oil. The resulting viscosities of the solutions were 0.305 and 0.32 Pa.s / 30 ° C, respectively. The nonwoven fibrous layer was impregnated with the treated solutions to a 30% binder content in the dry product. Further processing of the impregnated nonwoven fibrous layer was the same as in Example 2. The obtained undercoat was laminated to a 1.2 mm 20% polyurethane solution prepared from the above raw materials, silicone oil was added in an amount of 0.2% by weight of the polyurethane dry weight.

Koagulace proběhla v první fázi v parní atmosféře s 92 % relativní vlhkosti při teplotě 31 °C, ve druhém stupni v lázni s obsahem 30 % dimetylformamidu při teplotě 35 °C. Po odstranění dimetylformamidu a odsušeni vlhkosti byl materiál povrchově upraven. Základní nános tvořila vrstva polyakrylátu nanesené stříkáním, následovala úprava desénováním, finální úprava byla provedena roztokovým typem polyesterového polyuretanu.The coagulation was carried out in the first stage in a steam atmosphere with 92% relative humidity at 31 ° C, in the second stage in a bath containing 30% dimethylformamide at 35 ° C. After removal of the dimethylformamide and drying of the moisture, the material was surface treated. The basic coating consisted of a layer of polyacrylate applied by spraying, followed by a design by design, the final treatment was carried out with a solution type of polyester polyurethane.

Při porovnání obou materiálů Bally-testem byly získány tyto výsledky:The following results were obtained when comparing both materials with the Bally-test:

150 kC 200 kC standard 4/3 3/1 materiál s přídavkem Si-oleje 5-4/5150 kC 200 kC standard 4/3 3/1 material with addition of 5-4 / 5 Si-oil

4/44/4

Příklad 6Example 6

Vláknitá vrstva byla připravena a po úsek koagulace zpracována jako v příkladě 5. Po zpevnění koagulací byl materiál zbaven přebytečné vlhkosti odždímnutím a na částečně odsuSený povrch byl nanesen roztok polyuretanu připravený podle receptury B z přikladu 1. Následovala koagulace ve 40% lázni dimetylformamid-voda, vypírání dimetylformsmidu a sušení. Spodní část podkladové vrstvy byla odštípnuta, horní s nánosem polyuretanu v mikroporéznl formě byla povrchově upravena jako v příkladě 5. Materiál, při jehož přípravě bylo použito impregnačního roztoku s přídavkem Si-oleje, vykazoval při hodnoceni na Bally-testu stupeň poškozeni 4/4 při 200 kC, standardní materiál při stejném namáhání 3/2. Měkkost vyjádřená počátečním modulem pružnosti EQ byla u prvního vzorku 24/16,3 MPa, u druhého 38,2/31,8 MPa.The fibrous layer was prepared and treated for coagulation as in Example 5. After solidification by coagulation, the material was dehumidified by peeling off and a partially dried surface was coated with a polyurethane solution prepared according to recipe B of Example 1. Coagulation in a 40% dimethylformamide-water bath followed. washing the dimethylformsmide and drying. The lower part of the undercoat was chipped, the upper with the polyurethane deposit in microporous form was surface treated as in Example 5. The material used in the preparation was an impregnating solution with the addition of Si-oil. 200 kC, standard material at the same load 3/2. The softness expressed by the initial modulus of elasticity E Q was 24 / 16.3 MPa for the first sample and 38.2 / 31.8 MPa for the second sample.

Claims (8)

PŘEDMĚT VYNÁLEZUSUBJECT OF THE INVENTION 1. Měkký plošný porézní materiál se zvýšenou odolností proti opakovanému ohybu, sestávající ze samonosné vrstvy, která může být jedno nebo oboustranně povrchově upravena, vyzná čený tím, že samonosná vrstva sestává ze směsi porézní polymerní elastomerní hmoty a modifikující látky, kterou je silikonový olej, nebo silikonový olej v kombinaci s polypropylenovým olejem ve vzájemném poměru 5:95 až 95:5, v množství 0,2 až 50 % vztaženo na hmotu elastomeru, přičemž struktura polymerní elastomerní hmoty může být prostoupena vláknitou hmotou.1. Soft sheet of porous material with increased resistance to repeated bending, consisting of a self-supporting layer which can be surface-treated on one or both sides, characterized in that the self-supporting layer consists of a mixture of porous polymeric elastomeric material and a modifying substance, silicone oil; or silicone oil in combination with polypropylene oil in a ratio of 5:95 to 95: 5, in an amount of 0.2 to 50% based on the elastomer mass, wherein the structure of the polymeric elastomer mass can be permeated by the fibrous mass. 2. Měkký plošný porézní materiál podle bodu 1, vyznačený tím, že směs polymerní elasto měrní hmoty a modifikující látky, která je prostoupena vláknitou hmotou, současně vytváří alespoň jednu povrchovou vrstvu.2. A soft sheet material according to claim 1, characterized in that the mixture of polymeric elastomer and modifying substance which is permeated by the fibrous material simultaneously forms at least one surface layer. 3. Materiál podle bodů 1 a 2, vyznačený tím, že polymerní elastomerní hmotou je lineární nebo téměř lineární polyuretan nebo polyuretanmočovina připravená reakci polyolu polyeterového nebo polyesterového typu, diizokyanátu a bifunkčniho prodlužovadla řetězce, popři pádě ve směsi s polyvinylchloridem nebo kopolymer připravený polymerací alespoň'dvou monomerů ze skupiny styren, butadien, derivát kyseliny akrylové, nebo směs těchto kopolymerů.3. The material according to claim 1, wherein the polymeric elastomeric material is a linear or near linear polyurethane or polyurethane prepared by reacting a polyether or polyester type polyol, diisocyanate and a bifunctional chain extender, optionally mixed with polyvinyl chloride or a copolymer prepared by at least polymerization. two styrene monomers, butadiene, an acrylic acid derivative, or a mixture of these copolymers. 4. Materiál podle bodů 1 až 3, vyznačený tím, že silikonový olej je alkyl-, aryl-/ popřípadě alkylaryl- polysiloxan, o viskozitě 0,01 až 20 Pa.s/25 °C.4. A material as claimed in any one of claims 1 to 3, wherein the silicone oil is an alkyl, aryl and / or alkylaryl polysiloxane having a viscosity of 0.01 to 20 Pa.s / 25 ° C. 5. Materiál podle bodů 1 až 3, vyznačený tim, že polypropylenový olej je směs homologů polypropylenu o počtu uhlíkových atomů v řetězci 6 až 90 a viskozitě 0,05 efít 205. The material of claims 1 to 3, wherein the polypropylene oil is a blend of polypropylene homologues having a carbon number of 6 to 90 and a viscosity of 0.05 effith 20 Pa.s/25 °C.Mp / 25 ° C. 6. Materiál podle bodů 1 až 5, vyznačený tim, že obsaženou vláknitou hmotou je netkaný vláknitý útvar ze syntetických vláken nebo jejich směsi.6. A material as claimed in any one of Claims 1 to 5, characterized in that the fibrous material contained is a non-woven fibrous formation of synthetic fibers or a mixture thereof. 7. Způsob výroby materiálu podle bodů 1 až 6, vyznačený tím, že roztok nebo disperze elastomerní hmoty se smísí s modifikační látkou v poměru 1:0,005 až 1:0,5 hmotnostních dílů, vztaženo na sušinu elastomerní hmoty, vzniklá směs se nanáší na dočasnou podložku nebo se touto směsí pojí, nebo pojí a nanáší vláknitý útvar, směs polymerní hmoty a modifikující látky se pak v dalším stupni zpevní koagulací a/nebo odpařením těkavého prostředí.7. A method according to claim 1, wherein the solution or dispersion of the elastomeric material is mixed with the modifying agent in a ratio of 1: 0.005 to 1: 0.5 parts by weight, based on the dry weight of the elastomeric material. The mixture of polymeric material and modifying agent is then consolidated in the next step by coagulation and / or evaporation of the volatile medium. 8. Způsob výroby materiálu podle bodů 1 až 6, vyznačený tlm, že směs polymerní elastomerní hmoty a modifikující látky se pojí a nanáší ve dvou oddělených stupních a nánosování se provádí po částečném nebo úplném zpevnění polymerní elastomerní hmoty.8. A method according to any one of claims 1 to 6, wherein the blend of the polymeric elastomeric material and the modifying agent is bonded and applied in two separate steps and the deposition is carried out after partial or complete consolidation of the polymeric elastomeric material.
CS431679A 1979-06-22 1979-06-22 Soft flat porous material with improved resistance to cyclic bending and method of its manufacture CS205260B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS431679A CS205260B1 (en) 1979-06-22 1979-06-22 Soft flat porous material with improved resistance to cyclic bending and method of its manufacture

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS431679A CS205260B1 (en) 1979-06-22 1979-06-22 Soft flat porous material with improved resistance to cyclic bending and method of its manufacture

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS205260B1 true CS205260B1 (en) 1981-05-29

Family

ID=5385628

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS431679A CS205260B1 (en) 1979-06-22 1979-06-22 Soft flat porous material with improved resistance to cyclic bending and method of its manufacture

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS205260B1 (en)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0454391B1 (en) Film-forming copolymers and their use in water vapour permeable coatings
CS214805B2 (en) Method of making the combined foil material
US3369925A (en) Method of manufacturing leather substitutes and a product of the same
US5518764A (en) Process for coating textiles
US3645775A (en) Process for production of an artificial leather and product
CS205260B1 (en) Soft flat porous material with improved resistance to cyclic bending and method of its manufacture
KR101504905B1 (en) Grain type artificial leather and method of manufacturing thereof
MXPA02010877A (en) Coated natural leather having low deformation.
JPH06240581A (en) Highly moisture-permeable waterproofing material and its production
JPH0784711B2 (en) Flame-retardant synthetic leather
US3676206A (en) Porous coated fibrous material
JPH0299671A (en) Production of coated fabric
DE1619251A1 (en) SUEDE-LIKE MATERIAL AND METHOD FOR MANUFACTURING IT
JPH0784710B2 (en) Flame-retardant synthetic leather and its manufacturing method
CA1175310A (en) Impregnation of leather with polyurethane dispersions
JPS5943590B2 (en) sheet-like material
DE2364938C3 (en) Artificial leather and process for its manufacture
JPH0662907A (en) Manufacture of injection molded cloth shoes
JPH06158557A (en) Leather-like sheet material
JPS6249899B2 (en)
JPS59146602A (en) Production of artificial leather shoes
JPS6134289A (en) Production of porous sheet having improved
JPH0347841B2 (en)
JPS5810516B2 (en) Suede
JPH06240582A (en) Highly moisture-permeable waterproofing material and its production