CS204041B2 - Způsob výroby l-subst.fenoxy-3-aminoderivátů 2-propanoIu - Google Patents

Způsob výroby l-subst.fenoxy-3-aminoderivátů 2-propanoIu Download PDF

Info

Publication number
CS204041B2
CS204041B2 CS759178A CS759178A CS204041B2 CS 204041 B2 CS204041 B2 CS 204041B2 CS 759178 A CS759178 A CS 759178A CS 759178 A CS759178 A CS 759178A CS 204041 B2 CS204041 B2 CS 204041B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
formula
hydrogen atom
group
hydrogen
cleaved
Prior art date
Application number
CS759178A
Other languages
English (en)
Inventor
Brian G Main
Jeffrey J Barlow
Original Assignee
Ici Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ici Ltd filed Critical Ici Ltd
Priority to CS759178A priority Critical patent/CS204041B2/cs
Publication of CS204041B2 publication Critical patent/CS204041B2/cs

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu výroby nových l-subst.fenoxy-3-aminoderivátů 2jpropanolu, které vykazují stimulaci srdeční činnosti.
V britském patentovém spisu č. 1 455 116 jsou popsány a chráněny mj. alkanolaminové deriváty obecného vzorce
OCH£CHOH'CHzNH' CHzCHzNHCO · YR ve kterém
Y znamená iminoskupinu, alkyliminoskupinu, iminoalkylenovou skupinu nebo iminoalkylenoxyskupinu, a
R1 představuje atom vodíku nebo uhlovodíkový zbytek, jako alkylovou, alkenylovou, cykloalkylovou nebo arylovou skupinu.
Pro tyto sloučeniny je uváděno, že kromě blokující účinnosti na adrenergní (S-receptory vykazují rovněž značnou stimulační účinnost na srdeční činnost. Do shora uvedeného rozsahu nespadají ty sloučeniny, v nichž Y znamená disubstituovanou iminoskupinu a symbol R1 představuje alifatický substituent takového charakteru, že seskupení —-YR1 obsahuje atom kyslíku.
Předpokládá se, že ideální stimulátor srdeční činnosti má u psů s potlačenými kardlálními reflexy vyvolat zvýšení srdeční frekvence odpovídající zhruba polovičnímu zvýšení vyvolanému za obdobných podmínek isoprenalinem, výhodně zvýšení odpovídající 45 % až 60 % zvýšení způsobeného isoprenalinem. Tohoto zvýšení srdeční frekvence má být dosaženo při orálním podání nízké dávky, přičemž tato dávka nemá prakticky vůbec vyvolávat snížení krevního tlaku způsobené za analogických podmínek isoprenalinem. Žádná ze sloučenin konkrétně uvedených v britském patentovém spisu . č. 1 455 116 nevykazuje takto přesně vyvážené vlastnosti, které jsou dále označovány jako kardioselektivní stimulační účinky na adrenergní /3-receptory, i když četné ze sloučenin popsaných v citovaném britském patentovém spisu mají opravdu výrazné stimulační účinky na srdeční činnost.
V souhlase s vynálezem bylo nyní zjištěno, že určité sloučeniny, které jsou sice blízce příbuzné látkám popsaným ve shora citovaném patentovém spisu, jež však nicméně do rozsahu ochrany tohoto spisu nespadají, vykazují žádané vyvážené kardioselektivní účinky na adreneirgní /3-receptory. V souhlase s tím popisuje vynález alkanolaminové deriváty obecného vzorce I,
Rt+VocM; CHOH- CtiNH í C H^NHCON χ QR
2+2. (// ve kterém každý ze symbolů R3 a R4, které mohou být stejné nebo rozdílné, znamená atom vodíku nebo hydroxylovou skupinu s tím, že alespoň jeden ze symbolů R3 a R4 znamená hydroxylovou skupinu, a buď R znamená atom vodíku, methylovou nebo ethylovou Skupinu a R2 methylovou skupinu, ethylovou skupinu nebo zbytek vzorce —CH2CH2OR, kde R má shora uvedený význam, nebo
R a R2 společně tvoří ethylenový zbytek —CH2CH2—, a jejich adiční soli s kyselinami.
Alkanolaminové deriváty podle vynálezu obsahují asymetrický atom uhlíku, jmenovitě uhlíkový atom seskupení —CHOH— v alkanolaminovém postranním řetězci, a mohou proto existovat v racemlcké formě a ve formách opticky aktivních. Vynález zahrnuje jak racemickou formu, tak všechny opticky aktivní formy vykazující stimulační účinnost na adrenergní +receptory, přičemž je obecně známo, jak lze racemickou sloučeninu rozštěpit na opticky aktivní formy a jak lze stanovit stimulační účinnost těchto forem na adrenergní /3-receptory. Dále je třeba připomenout, že stimulační účinnost na adrenergní +receptory obvykle převažuje u té opticky aktivní formy, v níž seskupení —CHOH— má absolutní konfiguraci „S“.
Vhodnými adičníml solemi alkanolaminových derivátů podle vynálezu jsou například soli odvozené od anorganických kyselin, například hydrochloridy, hydrobromidy, fosfáty nebo sulfáty, nebo soli odvozené od organických kyselin, například oxaláty, fumaráty, taktáty, tartráty, acetáty, salicyláty, citráty, benzoáty, /J-naftoáty, adipáty nebo 1,1-methylen-bis (2-hy dr oxy-3-naftoáty j, nebo soli odvozené od kyselých syntetických pryskyřic, například od sulfonované polystyrénové pryskyřice.
Specifickými alkanolaminovými deriváty podle vynálezu jsou sloučeniny uvedené níže v příkladech provedení. Z těchto látek je pak výhodný 1-(p-hydroxyfenoxy)-3-+
- (morf olinokairboxamldo) ethylamino-2-propanol, zejména jeho S-( — )-isomer, a jeho adiční soli s kyselinami.
Alkanolaminové deriváty obecného vzorce I je možno vyrobit libovolným chemickým postupem, o němž je známo, že jej lze použít k výrobě chemicky analogických sloučenin, a zejména pak je lze vyrobit kterýmkoli ze způsobů popsaných pro přípravu obdobných sloučenin v britském patentovém spisu č. 1 455 116.
Obecně je možno sloučeniny obecného vzorce I připravit tak, že se za použití chemických metod známých pro tyto účely postupně spojí následujících šest zbytků, a to (i) aryloxyskupina obecného vzorce
ve kterém každý ze symbolů R13a R14, které mohou být stejné nebo rozdílné, znamená atom vodíku nebo zbytek vzorce R5O—, kde R5 představuje atom vodíku nebo chránicí skupinu, s tím, že nejméně jeden ze symbolů R13 a R14 představuje shora definovaný zbytek vzorce R5O—, (iij zbytek obecného vzorce OR6 —CH2.CH—CH2— , ve kterém
R6 znamená atom vodíku nebo chránicí skupinu, (lil) zbytek obecného vzorce —NR7— , ve kterém R7 znamená atom vodíku nebo chránicí skupinu, (iv) zbytek obecného vzorce —CH2CH2NR8— , ve kterém R8 znamená atom vodíku nebo chránicí skupinu, (v) karbonylová skupina —CO— a (vi) zbytek obecného vzorce
R2 /
—N \
CH2CH2OR , ve kterém R a R2 mají shora uvedený význam, načež se v případě, že jeden nebo několik ze symbolů R5, RB, R7 a R8 znamená chránící skupinu, tato jedna nebo několik chránících skupin odštěpí.
Různé stupně výše zmíněného spojení je možno uskutečnit v libovolném možném pořadí. K syntéze alkanolaminových derivátů podle vynálezu lze zejména použít libovolný sled reakcí popsaný v britském patentovém spisu č. 1 455 116. Chrániči skupiny ve významu symbolů R6, R7 a R8 mohou být analogické odpovídajícím chránícím skupinám popsaným ve shora zmíněném patentovém spisu a chránící skupinou ve významu symbolu R5 je s výhodou skupina benzylová.
Podstatou způsobu výroby 1-subst.fenoxy-3-aminoderivátů 2-propanolu shora uvedeného obecného vzorce I a jejich adičních solí s kyselinami podle vynálezu je, že se epoxyderivát obecného vzorce II,
ve kterém každý ze symbolů R13 a R14, které mohou být stejné nebo rozdílné, znamená atom vodíku nebo zbytek vzorce R5O—, kde R5 představuje atom vodíku nebo chránící skupinu s tím, že nejméně jeden ze symbolů R13 a R14 představuje Shora definovaný zbytek vzorce R5O—, nechá reagovat se sloučeninou obecného vzorce III,
R2 /
HNR6(GH2)2NHCON \
CH2CH2OR , (III) ve kterém
R a R2 mají význam jako v obecném vzorci I, a
R6 znamená atom vodíku nebo chránící skupinu, všechny popřípadě přítomné chránící skupiny ve významu symbolu R5 nebo/a R6 se odštěpí, získaný racemický produkt obecného vzorce I se popřípadě rozštěpí na opticky aktivní enantiomorfy nebo/a se získaný produkt ve formě volné báze popřípadě převede reakcí s kyselinou na svoji adiční sůl s kyselinou.
Ve výchozích látkách znamená R6 s výhodou atom vodíku a jeden nebo oba ze symbolů R13 a R14 představují s výhodou benzyloxyskupinu. Benzylová část těchto chrámcích skupin se odštěpuje hydrogenolýzou.
Opticky aktivní enantiomorfy alkanolaminových derivátů podle vynálezu je možno získat běžným rozštěpením odpovídajícího racemického alkanolaminového derivátu podle vynálezu.
Toto rozštěpení je možno uskutečnit tak, že se racemický alkanolaminový derivát nechá reagovat s opticky aktivní kyselinou, takto získaná směs diastereoisomerních solí se podrobí frakční krystalizací z ředidla nebo rozpouštědla, například z ethanolu, načež se ze získané soli působením báze uvolní opticky aktivní alkanolaminový derivát. Vhodnou opticky aktivní kyselinou je například ( + )- nebo ( — )-O,O-di-p-toluylvinná kyselina nebo ( —)-2,3 : 4,5-di-O-isopropyliden-2-keto-L-gulonová kyselina.
Toto štěpení je možno usnadnit tak, že se na parciálně rozštěpený alkanolaminový derivát ve formě volné báze, získané po jediné firakční krystalizací směsi diastereoieomerních solí, působí solubilizačním činidlem, například allylaminem, v relativně nepolárním ředidle nebo rozpouštědle, například v petroletheru.
Alkanolaminový derivát podle vynálezu, ve formě volné báze, je možno obvyklým způsobem převést reakcí s kyselinou na adiční sůl s kyselinou.
Jak již bylo řečeno výše, vykazují alkanolaminové deriváty podle vynálezu a jejich adiční soli s kyselinami stimulační účinnost na udrenergní ,á-receptory, přičemž tato účinnost je kardioselektivní. Tuto účinnost je možno prokázat zvýšením srdeční frekvence vyvolaným podáním sloučeniny podle vynálezu psu předem ošetřenému syrosingopinem k odstranění katecholaminů, jehož vagy byly k izolaci srdce přerušeny, a absencí poklesu krevního tlaku v denervované zadní tlapě téhož psa v případě, že tato tlapa je promývána proudem krve o konstantním objemu. Na rozdíl od isoprenalinu, což je známé činidlo stimulující srdeční činnost, které není kardioselektivní, se výhodný alkanolaminový derivát podle vynálezu nebo jeho sůl při orálním podání dobře absorbuje a má dlouhodobou účinnost. Alkanolaminový derivát podle vynálezu v dávkách, v nichž účinně stimuluje srdeční činnost psa, nevyvolává žádné zřejmé příznaky toxicity.
Alkanolaminové deriváty podle vynálezu je možno podávat teplokrevným živočichům, včetně lidí, ve formě farmaceutických prostředků obsahujících jako účinnou látku alespoň jeden alkanolaminový derivát podle vynálezu nebo jeho adiční sůl s kyseli204041 nou, v kombinaci s farmaceuticky upotřebitelným ředidlem nebo nosičem.
Vhodným prostředkem je například tableta, kapsle, vodný nebo olejový roztok nebo suspenze, emulze, injekční vodný nebo olejový roztok nebo suspenze, dispergo.vatelný prášek, sprejový nebo aerosolový preparát.
Kromě alkanolaminových derivátů podle vynálezu mohou zmíněné prostředky obsahovat ještě jedno nebo několik dalších léčiv vybraných ze skupiny zahrnující sedativa, například fenobarbiton, meprobamát, chlorptromazin a sedativa na bázi benzodiazepinu, jako chlordiazepoxid a diazepam, vasodilatační činidla, například glycerin-trinltrát, pentaerythritol-tetranitrát a isosorbid-dinitrát, diuretika, například chlorothiazid, hypotensivní činidla, například reserpin, bethanidin a guanethidin, stabilizátory srdečních membrán, například chinidin, činidla používaná při léčbě Parkinsonovy choroby a jiných třesů, například benzhexol, kardiotonická činidla, například digitalisové preparáty, činidla blokující adrenergní α-receptory, například phentolamin, a sympatomimetická bronchodilatační činidla, například isoprenalin, orciprenalin, adrenalin a efedrin.
Předpokládá se, že při léčbě akutní nebo chronické srdeční nedostatečnosti u lidí se budou alkanolaminové deriváty podávat pacientům orálně v celkové denní dávce mezi 10 a 200 mg, v dílčích dávkách podávaných v šesti- až osmihodinových intervalech nebo intravenózně v dávce mezi 1 mg a 100 mg.
Výhodnými lékovými formami pro orální podání jsou tablety nebo kapsle obsahující 10 až 100 mg, s výhodou 10 až 50 mg účinné látky. Výhodnými lékovými formami pro podání intravenózní jsou vodné roztoky alkanolaminových derivátů podle vynálezu nebo jejich netoxických adičních solí s kyselinami obsahující mezi 0,05 a 1 % hmotnostním účinné složky, zejména 0,1 procenta (hmotnost/objemj účinné složky.
Vynález Ilustrují následující příklady provedení. jimiž se však rozsah vynálezu v žádném směru neomezuje.
Příklad 1
K směsi 12,7 g N-(N-(3-aminoethylkarbamoyljmorfolinhydrogensulfátu, 7,0 g hydroxidu draselného a 10 ml isopropanolu se za míchní přidá suspenze 11,5 g 1-p-benzyloxyfenoxy-2,3-epoxypropanu v 6 ml isopropanolu, výsledná směs se 1 hodinu míchá při teplotě 45 °C, načež se odpaří za sníženého tlaku k suchu. Olejovitý odparek se rozmíchá s vodou, směs se zfiltruje a pevný zbytek se rozpustí v acetonu. K roztoku se přidává 30% (hmotnost/hmotnost) roztok chlorovodíku v propanolu tak dlouho, až pH směsi poklesne po 2, výsledná směs se zfiltruje a pevný zbytek se krystaluje z vody. Získá se 4,9 g l-p-benzyloxyfenoxy-3- (β-morf olinokarboxamidoethyl j amino-2-propanolhydrochloridu.
Roztok shora připravené sloučeniny ve 20 ml ethanolu a 20 ml kyseliny octové se v přítomnosti 0,1 g 30% paládia na uhlí jako katalyzátoru třepe ve vodíkové atmosféře při teplotě místnosti a za normálního tlaku až do pohlcení 250 ml vodíku. Směs se zfiltruje, filtrát se odpaří za sníženého tlaku k suchu a odparek se přidá k horkému roztoku 1,25 g kyseliny fumarové v 15 ml ethanolu. Směs se 12 hodin chladí na 5 CC, pak se zfiltruje, pevný zbytek se promyje horkým ethanolem a vysuší se. Získá se l-p-hydroxyfenoxy-3-,<3- (morfolinokarboxamido} ethylamino-2-pr opanolhydrogenfumarát, tající za rozkladu při 168 až 169 0 Celsia.
4- (N-/3-aminoethylkarbamoyl j morfolinhydrogensulfát, používaný jako výchozí materiál, je možno připravit následujícím způsobem:
k směsi 10 ml toluenu, 5 ml vody a 2 g hydroxidu sodného se za míchání a udržování teploty na 0°C během 20 minut separátně, ale současně přidá 4,35 g morfolinu a 6,35 g fenylchlorformiátu. Reakční směs se míchá ještě 2 hodiny, přičemž se její teplota nechá vystoupit na 20 °C, pak se .toluenový roztok oddělí, vodný roztok se extrahuje dvakrát vždy 50 ml toluenu, spojené toluenové roztoky se promyjí vodou a po vysušení se odpaří za sníženého tlaku k suchu. Zbytek poskytne po krystalizaci z petroletheru (teplota varu 60 až 80 °C] N-fenoxykarbonylmorfolin o teplotě tání 46,5 až 47,5 °C.
Směs 11 g shora připravené sloučeniny a 27,8 g ethylendiaminu se 3 dny míchá při teplotě místnosti, načež se nadbytek ethylendiaminu odpaří za sníženého tlaku. Odparek se rozpustí v methanolu, roztok se ochladí na 5°C a přidává se k němu koncentrovaná kyselina sírová až k dosažení pH 2. Po přidání 10 g pomocného filtračního prostředku na bázi křemeliny („Celíte“) se směs 1 hodinu míchá, zfiltruje se, filtrát se odpaří za sníženého tlaku k suchu a zbytek se rozmíchá s ethylacetátem. Filtrací směsi se jako pevný zbytek získá 4-(N-/J-aminoethylkarbamoyl)morfolinhydrogensulfát, tající při 168 iaž 169 °C.
Příklad 2
Směs 8,56 g R-(— )-l-p-benzyloxyfenoxy-3-p-toluensulfonyloxy-2-propanolu, 8,76 g β- (morfollnokarboxamido) ethy laminu, 40 ml isopropanolu a 10 ml 2N vodného roztoku hydroxidu sodného se 16 hodin zahřívá k varu pod zpětným chladičem, pak se ochladí a vylije se do směsi vody a ethylacetátu. Organická vrstva se oddělí, vysuší se, zředí se petroletherem (teplota varu 60 až 80 °C) a zfiltruje se. Zbytek se krystaluje ze směsi ethylacetátu a petroletheru (tep204041 lota varu 60 až 80 °C), načež se vyčistí chromatografií na sloupci 200 g silikagelu za použití methanolu jako elučního činidla. Získá se l-p-benzyloxyfenoxy-S-jS-tmorfolinokarboxamido) ethylamino-2-propanol.
Roztok 1,2 g shora připravené sloučeniny v kyselině octové se v přítomnosti 50 mg 30% paládia na uhlí jako katalyzátoru třepe ve vodíkové atmosféře při teplotě místnosti a za atmosférického tlaku až do spotřebování 90 ml vodíku. Směs se zfiltruje, filtrát se odpaří k suchu a zbytek se rozpustí v ethanolu. K roztoku se přidá 5 ml ÍM ethanolického roztoku kyseliny šťavelové a směs se nechá v klidu krystalovat. Po odfiltrování se pevný produkt -překrystaluje ze směsi methanolu -a ethylacetátu. Získá se S- (—) -1-p-hydr oxyf enoxy-3-/3- ( morf olinokarboxamid-o j ethylamino-2-propanolhydrogenxalát o teplotě tání 150 až 151 °C; [w]D 20 = —6,2° (c = 5 % ve vodě).
R- (—) -1-p-benzyloxyf enoxy-3-p-toluensulfonyloxy-2-propanol, používaný jako výchozí materiál, je možno- připravit následovně:
Směs 66 g glycerin-l,2-acetonidu a 74 g ftalanhydridu se 18 hodin zahřívá na 100° Celsia, načež se ochladí. Spojené sirupovité produkty ze tří takovýchto reakcí, o celkové hmotnosti 415 g, -se rozpustí ve 2,5 litru isopropan-olu, přidá se 148,1 g ( — j-a-methylbenzylaminu, směs se nechá 4 hodiny reagovat při teplotě místnosti a pak se zfiltruje. Pevný produkt se dvakrát překrystaluje vždy ze 4 litrů isopropanolu, čímž se získá (—) -α-methylbenzylaml·n-o- (2,3-isopropylidendioxypropoxykarbonyl) benzoát o teplotě tání 153,5 °C.
Roztok 126,5 g shora připravené sloučeniny v chloroformu se protřepe se zředěnou vodnou kyselinou chlorovodíkovou, chloroformová vrstva se oddělí, promyje se vodou a po vysušení se odpaří k suchu. Zbytek o hmotnosti 84,2 g se spolu s 200 ml vody a 50 ml 10N vodného roztoku hydroxidu sodného 10 minut zahřívá na 100 °C, směs se ochladí, na pětkrát se extrahuje etherem. Spojené etherické extrakty se promyjí vodou, po vysušení se odpaří k suchu a odparek se destiluje za sníženého tlaku. Získá -se (R)-( —)-glycerin-l,2-acetonid, vroucí při 84°C/1600 Pa; [a]D 20 = —9,2° (c = 10 % v methanolu).
32,4 g shora připravené sloučeniny se za míchání vnese do chlazené směsi 46,8 g p-íoluensulfonylchloridu a 25 ml pyridinu, výsledná směs -se 1 hodinu míchá, načež se vylije do vody. Vodná směs se extrahuje etherem, extrakt se promyje vodou a po vysušení se odpaří k suchu. Zbytek se při teplotě —78 CC dvakrát překrystaluje z petroletheru (teplota varu 60 až 80 °C), čímž se získá S-( + )-3-p-toluensulfonylglycerin-1,2-acetonid o optické rotaci [«] D 20 = + 3,1° (c = 10 % v methanolu).
Shora připravená sloučenina se převede na R- (—)-1-p-benzyloxyfenoxy-3-p-toluensulfonyloxy-2-propanol (teplota tání 90 až 91 °C; ['«]D 20 = —9,1° (c = 20 % v eťhylacetátu)} reakcí s p-benzyloxyfenolem a hydrolýzou isopropylidendioxyskupiny, reakcí takto získaného (S) -( + )-3-(O-p-henzyloxyfenyljglycerinu (teplota tání 122 až 123 °C; [α)η20 = +4,3° (c = 4,5 o/o v methanolu)) s p-toluensulfonylchloridem a krystalizaci takto získaného produktu z vodného isopropanolu. Tento postup je analogický postupu popsanému v Journal of Medicinal Chemistry 1973, 16, 168—169, pro přípravu S- (+-1- (4-acetamidof enoxy) -3- (4-toluensulfonyloxy)propan-2-olu z R-( — )-«-(4-toluensulf onyl) acetonglycerinu.
Příklad 3
Shora popsaným postupem je možno vyrobit rovněž sloučeniny shrnuté do- následujícího přehledu
HO
^Rz
OCH^CHOH· CH^NH (CHfaNHCON'
CH^H^OR
R R2 Sůl Teplota tání (°C)
H methyl hydrochlorid-diihydrát olej
methyl methyl hydrogenoxalát 158 až 160
H ethyl hydrogenoxalát-hemihydrát 149 až 151
H /3-hydroxyethyl hydrochlorid-trihydrát olej

Claims (3)

  1. PŘEDMĚT VYNALEZU
    1. Způsob výroby l-subst.fenoxy-3-aminoderívátů 2-propa.nolu obecného vzorce I,
    OCIi^CHOH- CH^NH (CH^NHCON
    ČIJ ve kterém každý ze symbolů R3 a R4, které mohou být stejné nebo rozdílné, znamená atom vodíku nebo hydroxylovou skupinu s tím, že alespoň jeden ze symbolů R3 a R4 znamená hydroxylovou skupinu, a buď R znamená atom vodíku, methylovou nebo ethylovou skupinu a R2 methylovou skupinu, ethylovou skupinu nebo zbytek vzorce — CH2CH2OR, kde R má Shora uvedený význam, nebo
    R a R2 společně tvoří ethylenový zbytek —CH2—CH2—, a jejich adičních solí s kyselinami, vyznačující se tím, že se epoxyderivát obecného ve kterém každý ze symbolů R13 a R14, které mohou být stejné nebo rozdílné, znamená atom vodíku nebo zbytek vzorce R5O—, kde R5 představuje atom vodíku, nebo chránící skupinu s tím, že nejméně jeden ze symbolů R13 a R14 představuje shora definovaný zbytek vzorce R5O—, nechá reagovat se sloučeninou obecného vzorce III,
    R2 /
    HNR6(CH2)2NHCON \
    CH2CH2OR , (III) ve kterém
    R a R2 mají význam jako v obecném vzorci I, a
    R6 znamená atom vodíku nebo chránící skupinu, všechny popřípadě přítomné chránící skupiny ve významu symbolu R5 nebo/a R® se odštěpí, získaný racemický produkt obecného vzorce I se popřípadě rozštěpí na opticky aktivní enantlomorfy nebo/a se získaný produkt ve formě volné báze popřípadě převede reakcí s kyselinou na svoji ediční sůl s kyselinou.
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se použijí výchozí látky obecných vzorců II a III, v nichž jeden nebo oba symboly R15 a R14 znamenají vždy benzyloxyskupinu, R® představuje atom vodíku nebo benzylovou skupinu a zbývající obecné symboly mají shora uvedený význam, a z výsledného produktu se všechny přítomné benzylové zbytky odštěpí hydrogenolýzou.
  3. 3. Způsob podle bodu 1 nebo 2, vyznačující se tím, že se použitjí výchozí látky obecných vzorců II a III, v nichž R13 znamená atom vodíku, R14 představuje zbytek R5O—, R a R2 jsou spolu spojeny za vzniku ethylenové skupiny a R5 a R® mají význam jako v bodě 1 nebo 2.
CS759178A 1978-11-21 1978-11-21 Způsob výroby l-subst.fenoxy-3-aminoderivátů 2-propanoIu CS204041B2 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS759178A CS204041B2 (cs) 1978-11-21 1978-11-21 Způsob výroby l-subst.fenoxy-3-aminoderivátů 2-propanoIu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS759178A CS204041B2 (cs) 1978-11-21 1978-11-21 Způsob výroby l-subst.fenoxy-3-aminoderivátů 2-propanoIu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS204041B2 true CS204041B2 (cs) 1981-03-31

Family

ID=5425373

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS759178A CS204041B2 (cs) 1978-11-21 1978-11-21 Způsob výroby l-subst.fenoxy-3-aminoderivátů 2-propanoIu

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS204041B2 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4081447A (en) 5-[2-Hydroxy-3-(3,4-dimethoxy phenethylamino)]-propoxy-3,4-dihydro carbostyril and pharmaceutically acceptable salts thereof
US4059622A (en) Alkanolamine derivatives
FR2479825A1 (fr) Benzodioxanne 1,4 methoxy-2 propanolamines, leur preparation et leur application en tant que medicaments
DD295353A5 (de) Verfahren zur herstellung von benzonitrilderivaten
NO155880B (no) Analogifremgangsmaate til fremstilling av terapeutisk aktivt 2-(2&#39;hydroksy-3&#39;-(1,1-dimetylpropylamino)-propoksy)-beta-fenylpropionfenon.
EP0003664B1 (en) Alkanolamine derivatives, process for their preparation and pharmaceutical compositions containing them
FI62060B (fi) Foerfarande foer framstaellning av beta-blockerande substituerad 2-hydroxi-3-(2-acyl-4-ureido-fenoxi)-propylaminderivat
EP0063084B1 (fr) Dérivés de phénéthanolamine, leur préparation et leur application en thérapeutique
EP0065295A1 (de) Substituierte Tryptaminderivate von Thienyloxypropanolaminen, Verfahren zu ihrer Herstellung, pharmazeutische Präparate auf Basis dieser Verbindungen sowie ihre Verwendung
FR2505826A1 (fr) Derives d&#39;isoprenylamine et compositions pharmaceutiques preparees avec ces derives
US4143140A (en) Morpholine carboxamides and use thereof
CS204041B2 (cs) Způsob výroby l-subst.fenoxy-3-aminoderivátů 2-propanoIu
US4172150A (en) Cardiac stimulants
US5055490A (en) Stereoisomers of benzonitrile derivatives, useful as cardiac arrhythmiac agents
US3961072A (en) Phenoxypropanolamine therapeutic agents
US4153696A (en) Dihydroxyphenylethylaminoalkyl theophyllines
KR820000054B1 (ko) 알카놀아민 유도체의 제법
EP0003461B1 (fr) Amino alcools dérivés de l&#39;ortho-hydroxy cinnamate de méthyle, leur procédé de préparation et médicaments les contenant
CH643250A5 (de) (3-alkylamino-2-hydroxypropoxy)-furan-2-carbonsaeureanilide.
EP0103503A2 (fr) Amides N-substitués, leurs sels, procédé pour leur préparation et compositions pharmaceutiques en contenant
KR790001909B1 (ko) 1-아릴옥시-2-하이드록시-3-알키닐아미노프로판의 제조방법
FR2632641A1 (fr) ((aryl-4-piperazinyl-1)-2 ethoxy)-3 p-cymene, les derives ortho, meta, para monosubstitues ou disubstitues sur le noyau phenyle dudit produit, le procede de preparation desdits derives, et les medicaments contenant lesdits composes comme principe actif
EP0179009A1 (fr) Nouvelles n1-(aminoalcoxy)-4 isopropyl-5 phénoxy)-2 éthyl n4-phényl pipérazines, leur méthode de préparation et leur application thérapeutique
KR810002000B1 (ko) 알카놀아민 유도체의 제조방법
RU2015964C1 (ru) Способ получения замещенных производных амина