CS200000B1 - Hydraulic lock valve - Google Patents

Hydraulic lock valve Download PDF

Info

Publication number
CS200000B1
CS200000B1 CS306278A CS306278A CS200000B1 CS 200000 B1 CS200000 B1 CS 200000B1 CS 306278 A CS306278 A CS 306278A CS 306278 A CS306278 A CS 306278A CS 200000 B1 CS200000 B1 CS 200000B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
hydraulic
piston
control
branch
lock valve
Prior art date
Application number
CS306278A
Other languages
Czech (cs)
Slovak (sk)
Inventor
Frantisek Fikar
Original Assignee
Frantisek Fikar
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Frantisek Fikar filed Critical Frantisek Fikar
Priority to CS306278A priority Critical patent/CS200000B1/en
Priority to PL21514379A priority patent/PL215143A2/xx
Publication of CS200000B1 publication Critical patent/CS200000B1/en

Links

Landscapes

  • Fluid-Pressure Circuits (AREA)

Description

Vynález se týká hydrauliokého zamykaoího ventilu, který uzamyká hydraulický obvod při poruše hydraulických dílů, např, hadic, trubek a jiných, vyskytujících se zejména u hydrauliokýoh jeřábů a nakladačů, případně jiných hydraulických obvodů·BACKGROUND OF THE INVENTION The present invention relates to a hydraulic lock valve which locks a hydraulic circuit in the event of failure of hydraulic components, such as hoses, pipes and the like, particularly occurring in hydraulic cranes and loaders or other hydraulic circuits.

Hydraulické zamykaoí ventily obvyklého typu, připojené k hydraulickému válci, pracují poměrně dobře, avšak při spuštění břemene musí být brzděny odporem, seřízeným na největší zařízení, aby pohyb břemene dolů byl plynulý· Tím značně klesá celá účinnost hydxauliokého obvodu·Hydraulic lock valves of the usual type, connected to the hydraulic cylinder, work relatively well, but when the load is lowered, it must be braked by the resistor adjusted to the largest device to keep the load moving downwards smoothly.

Tento základní nedostatek dosavadních hydraulických ventilů je odstraněn uspořádáním hydrauliokého zamykaoího ventilu podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že k výložniku s břemenem je přikloubena pístnice hydraulického váloe, nad jehož píst je přivedena první výstupní větev tlakové kapaliny z hydraulického rozvaděče, napojená odbočkou nad regulační píst hydraulického zamykaoího ventilu, kterýžto regulační píst je ve styku s regulační kuželkou, která doléhá na uzavírací těleso anebo je s ním spojena, přičemž uzavírací těleso je umístěno společně s regulační kuželkou v prostoru sedla hydraulického zamykaoího ventilu a mezi jeho regulační píst a regulační kuželku je přivedena druhá výstupní větev tlakové kapaliny z hydraulického rozvaděče, kdežto na druhou stranu uzavíracího tělesa je zavedena spojovací větev kapaliny, napojená ná hydraulický váleo pod jeho píst·This basic drawback of the prior art hydraulic valves is eliminated by the arrangement of the hydraulic locking valve according to the invention, which is based on the fact that the hydraulic boom piston is articulated to the boom with a load above its piston. a hydraulic lock valve piston, the control piston in contact with a control plug that abuts or is connected to the shut-off body, wherein the shutter is located together with the control plug in the seat of the hydraulic lock valve seat and between its control piston and the control plug is a second pressure fluid outlet branch from the hydraulic distributor is supplied, while a fluid connecting branch is connected to the other side of the closure member, connected to the hydraulic cylinder below its piston.

200 000200 000

Výhodou vynálezu je, že maximální odpor hydraulického zamykaoího ventilu je pouze při plném zatěžování hydraulické soustavy, které se vyskytuje při Činnosti jeřábů i nakladačů v nalém procentu. Jeho využitím se tedy oproti dosavadním provedením zvyšuje účinnost hydraulického obvodu a odpor je poměrný podle velikosti zatížení. Břeíaeno působí přes hydraulický rozvod na píst hydraulického zamykaoího ventilu. Ten přizvedává regulační kuželku a jejím tvarem je dosažena regulace, přičemž spolupůsobí tvar zúženého prostoru průtoku a velikost zdvihu regulační kuželky.It is an advantage of the invention that the maximum resistance of the hydraulic locking valve is only at full load of the hydraulic system, which occurs at the operating percentage of both cranes and loaders. Its use thus increases the efficiency of the hydraulic circuit compared to the previous embodiments and the resistance is proportional to the load. The hydraulic actuator acts on the piston of the hydraulic locking valve via a hydraulic manifold. It lifts the control plug and its shape is achieved by regulating the shape of the constricted flow space and the stroke size of the control plug.

Na připojených výkresech je schematicky znázorněn příklad provedení ventilu podle vynálezu. Obr. 1 představuje hydraulické schéma aplikace vynálezu na nakladači, obr. 2 je řezem hydraulického zamykaoího ventilu v provedení s kuželkou a obr. 3 řezem hydraulického zamykaoího ventilu v provedení a uzavírací kuličkou.An exemplary embodiment of a valve according to the invention is shown schematically in the accompanying drawings. Giant. 1 is a hydraulic diagram of an application of the invention to a loader; FIG. 2 is a cross-sectional view of a hydraulic lock valve in a plug design; and FIG. 3 is a cross-sectional view of a hydraulic lock valve in a design and shut-off ball.

K výložníku 1, zatěžovanému břemenem g, je přikloubena pístnice 2 hydraulického váloe g, ukončená pístem £. Čerpadlo 2. tlakové kapaliny je napojeno na hydraulický rozvaděč 6, přičemž celý hydraulický obvod je jištěn ventilem χ. Trvní výstupní větev 8 hydraulického rozvaděče 6 vede nad píst hydraulického válce g a je opatřena odbočkou 12 do hydraulického zamykaoího ventilu 10 nad jeho regulační píst 15« Druhá výstupní větev g z hydraulického rozvaděče 6 vede do hydraulického zamylcacího ventilu 10. Ten je spojen spojovací větví 11 s prostorem pod pístem £ hydraulického válce g. Hydraulický zamykací ventil 10 je opatřen regulační kuželkou 13« s níž je buS spojeno uzavírací těleso 19 v podobě kužele, obr. 2, anebo kuličky, obr. 3« Regulační kuželka 13 je umístěna v zúženém sedle 14 a je ve styku s regulačním pístem 15. Ten je utěsněn těsněním 18 a je ve své dráze pohybu omezen jednak zarážkou 16, jednak dorazem 17.The piston rod 2 of the hydraulic cylinder g, terminated by the piston 6, is articulated to the boom 1 loaded by the load g. The pressure fluid pump 2 is connected to a hydraulic distributor 6, the entire hydraulic circuit being protected by a valve χ. The last outlet branch 8 of the hydraulic distributor 6 extends above the piston of the hydraulic cylinder g and is provided with a branch 12 to the hydraulic locking valve 10 above its control piston 15. The second outlet branch gz of the hydraulic distributor 6 leads to the hydraulic locking valve 10. The hydraulic locking valve 10 is provided with a regulating plug 13 «with which either the cone 19 in the form of a cone, FIG. 2, or a ball is connected, FIG. 3« The regulating plug 13 is located in a tapered seat 14 and it is in contact with the control piston 15. This is sealed by a seal 18 and is limited in its travel by a stop 16 and a stop 17.

K zarážce 16 je regulační píst 15 přitlačován pružinou 21. Na uzavírací těleso lg, doléhá uzavírací pružina 20, která he přltlačuje do zúženého sedla 14,The control piston 15 is pressed against the stop 16 by a spring 21. A closure spring 20 engages the closure body 18, which presses it into the tapered seat 14,

Zařízení podle vynálezu pracuje takto» čerpadlo g dodává tlhkovou kapalinu do hydraulického rozvaděče 6, Od něj je vedena druhou výstupní větví g mezi regulační píst 15 a regulační kuželku 13. Vzniklým tlakem je uzavírací těleso 19 odtlaoeno ze zúženého sedla 14 a kapalina protéká spojovací větví 11 pod píst £ hydraulického válce g. Tím nastahe pohyb pístu £ proti hmotnosti břemena £· Olej z prostoru- nad pístem £ odtéká pevní výstupní větví 8 přes hydraulický rozvaděč 6, Přestane-li působit tlak ve druhé výstupní větvi g, nastane vlivem břemeno £ tlak pod pístem £, který uzavírá hydraulický zamykací ventil 10 působením flaku spojovací větví 11 pod uzavírací těleso 19. které je přitlačeno do zúženého sedla 14.The device according to the invention operates as follows: the pump g supplies the fluid to the hydraulic distributor 6, from which a second outlet branch g is guided between the regulating piston 15 and the regulating plug 13. The pressure 19 causes the closing body 19 to be depressurized. This causes the piston to move against the weight of the load. The oil flows out of the space above the piston through the fixed outlet branch 8 via the hydraulic distributor 6. below the piston 6 which closes the hydraulic locking valve 10 by the action of the flange through the connecting branch 11 under the closure body 19 which is pressed into the tapered seat 14.

Třivádí-li se tlaková kapalina od hydraulického rozvaděče 6 první výstupní větví 8, vznikne v odbočce 12 tlak, který působí shora na negulační píst 15. Tím nastane jeho pohyb směrem k zúženému sedlu 14 a prostřednictvím regulační kuželky 13 je nuceně odflačeno uzavírací těleso 19. Současně tlaková kapalina v první výstupní větvi 8 posunuje píst £ hydraulického válce g a kapalina z prostoru pod pístem £ odtéká spojovací větví 11 přes zúžené sedlo 14, přičemž velikost odporu je dána polohou regulačního pistu 15 a tím i polohou regulační kuželky 14.When the pressure fluid from the hydraulic distributor 6 flows through the first outlet branch 8, a pressure is exerted in the branch 12, which acts from above on the negating piston 15. This moves it towards the narrowed seat 14 and forces the closing body 19 through the control plug 13. At the same time, the pressure fluid in the first outlet branch 8 shifts the piston 6 of the hydraulic cylinder g and the fluid flows from the space below the piston 8 through the connecting branch 11 through the tapered seat 14, the resistance being determined by the position of the regulating piston 15 and thus the position

Předmět vynálezuObject of the invention

Claims (1)

Předmět vynálezuObject of the invention Hydraulioký zamykaoí ventil, zařazený do obvodu β hydraulickým váloem, na jehož obě strany pístu jsou napojena přívodní a odvodní potrubí od hydraulického rozvaděče, napojeného na čerpadlo tlakové kapaliny, vyznačený tím, že k výložníku /1/ s břemenem /0/ je přikXoubena pístnice /2/ hydrauliokého váloe -./3/, nad jehož píst /4/ je přivedena první výstupné větev /8/ tlakové kapaliny z hydraulického rozvaděče /6/, napojeni odbočkou /12/ nad regulační píst /15/ hydrauliokého zanykaoího ventilu /10/, kterýžto regulační piet /15/.je ve styku s regulační kuželkou /13/» která doléhá na uzavírací těleso /19/ anebo je s ním spojena, přičemž uzavírací těleso /19/ je umístěno společné s regulační kuželkou /13/ v prostoru zúženého sedla /14/ hydrauliokého zamykacího ven· tilů /10/ a mezi jeho regulační píst /15/ a regulační kuželku /13/ je přivedena druhá výstupní větev /9/ tlakové kapaliny z hydrauliokého rozvaděče /6/ a na druhou stranu uzavíracího tělesa /19/ je zavedena spojovací větev /11/ kapaliny, napojené na hydraulioký válec /3/ pod jeho píst /4/·A hydraulic lock valve connected to the circuit β by a hydraulic cylinder, to which both sides of the piston are connected the inlet and outlet piping from a hydraulic distributor connected to the pressure fluid pump, characterized in that a piston rod is attached to the boom (1). 2), over whose piston (4) the first outlet branch (8) of pressure fluid from the hydraulic distributor (6) is connected, connected by a branch (12) above the control piston (15) of the hydraulic blocking valve (10) wherein the control rod (15) is in contact with or is connected to the control plug (13), which abuts or is connected to the closure body (19), wherein the closure body (19) is located in common with the control plug (13) in the confined space and a second outlet branch (9) of the hydraulic fluid pressure (9) is supplied between its control piston (15) and the control plug (13). a fluid connecting branch (11) connected to the hydraulic cylinder (3) beneath its piston (4) is introduced on the other side of the closure body (19). 3 výkresy 3 drawings .1.1
CS306278A 1978-05-12 1978-05-12 Hydraulic lock valve CS200000B1 (en)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS306278A CS200000B1 (en) 1978-05-12 1978-05-12 Hydraulic lock valve
PL21514379A PL215143A2 (en) 1978-05-12 1979-04-25

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS306278A CS200000B1 (en) 1978-05-12 1978-05-12 Hydraulic lock valve

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS200000B1 true CS200000B1 (en) 1980-08-29

Family

ID=5369588

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS306278A CS200000B1 (en) 1978-05-12 1978-05-12 Hydraulic lock valve

Country Status (2)

Country Link
CS (1) CS200000B1 (en)
PL (1) PL215143A2 (en)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL446308A1 (en) 2023-10-05 2025-04-07 Akademia Górniczo-Hutnicza Im.Stanisława Staszica W Krakowie Device and method for measuring rubber casing losses on the edges of a belt conveyor moving on pulleys

Also Published As

Publication number Publication date
PL215143A2 (en) 1980-02-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3906991A (en) Hydraulic lowering check valve
US3972557A (en) Hydraulic cab-tilting systems
US6502500B2 (en) Hydraulic system for a work machine
US3113432A (en) Method and apparatus for controlling high pressure fluid by low pressure blocking
JPS6143591B2 (en)
GB929481A (en) Hydraulic mechanism
US3495501A (en) Valve operating and emergency closing mechanism
US4018136A (en) Hydraulic apparatus for controlling movement of a member under loading
CN109626215B (en) Get-on proportional multi-way valve for lorry-mounted crane
US3213874A (en) Pressure responsive flow control valve for directional control valve
US3707984A (en) Hydraulic valve with leakage control
DE2211404A1 (en) UNLOCKABLE NON-RETURN VALVE
ES359167A1 (en) Unitary combination of pressure-responsive flow control unidirectional valves for hydraulic systems
CS200000B1 (en) Hydraulic lock valve
US3557829A (en) Pilot valve for actuating a main control of the hydraulic circuit
GB1328663A (en) Hydraulic vavle assemblies
US2750743A (en) Control devices for hydraulic motors
CN205715031U (en) A kind of multiple directional control valve of band mechanical release device
US3178886A (en) Method and apparatus for control of fluid systems
US3460567A (en) Relief-makeup check assembly for directional control valves
JPS62278302A (en) Variably regenerating circuit
US3713703A (en) Shuttle valve
US3776273A (en) Directional control valve
US4535804A (en) Conduit-break valve for a pressure conduit or hose with a surrounding protective conduit or hose
EP0099751A1 (en) Hydraulic unloader valve