CS199861B1 - Perforated nozzle device for processing and airborne guiding webs - Google Patents
Perforated nozzle device for processing and airborne guiding webs Download PDFInfo
- Publication number
- CS199861B1 CS199861B1 CS828276A CS828276A CS199861B1 CS 199861 B1 CS199861 B1 CS 199861B1 CS 828276 A CS828276 A CS 828276A CS 828276 A CS828276 A CS 828276A CS 199861 B1 CS199861 B1 CS 199861B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- nozzle
- ducts
- rows
- processing
- perforations
- Prior art date
Links
- 239000004753 textile Substances 0.000 claims abstract description 3
- 239000000463 material Substances 0.000 claims description 34
- 239000007921 spray Substances 0.000 claims description 2
- 235000014755 Eruca sativa Nutrition 0.000 claims 1
- 244000024675 Eruca sativa Species 0.000 claims 1
- 238000005259 measurement Methods 0.000 claims 1
- 239000003795 chemical substances by application Substances 0.000 description 3
- 229910000831 Steel Inorganic materials 0.000 description 1
- 235000015107 ale Nutrition 0.000 description 1
- QVGXLLKOCUKJST-UHFFFAOYSA-N atomic oxygen Chemical compound [O] QVGXLLKOCUKJST-UHFFFAOYSA-N 0.000 description 1
- 230000003534 oscillatory effect Effects 0.000 description 1
- 229910052760 oxygen Inorganic materials 0.000 description 1
- 239000001301 oxygen Substances 0.000 description 1
- 238000005507 spraying Methods 0.000 description 1
- 239000010959 steel Substances 0.000 description 1
Classifications
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F26—DRYING
- F26B—DRYING SOLID MATERIALS OR OBJECTS BY REMOVING LIQUID THEREFROM
- F26B13/00—Machines and apparatus for drying fabrics, fibres, yarns, or other materials in long lengths, with progressive movement
- F26B13/10—Arrangements for feeding, heating or supporting materials; Controlling movement, tension or position of materials
- F26B13/101—Supporting materials without tension, e.g. on or between foraminous belts
- F26B13/104—Supporting materials without tension, e.g. on or between foraminous belts supported by fluid jets only; Fluid blowing arrangements for flotation dryers, e.g. coanda nozzles
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Textile Engineering (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- Advancing Webs (AREA)
- Nozzles (AREA)
- Treatment Of Fiber Materials (AREA)
- Preliminary Treatment Of Fibers (AREA)
Abstract
Description
Vynález ee týká zařízení děrovaných trysek pro zpracování a vznášivé vedení materiálových pásů, zejména textilních a papírových, plynným zpracovacím prostředkem, přičemž, je uspořádáno několik tryskových kanálů za sebou napříč ke směru běhu materiálu s . meziprostory.The invention relates to an apparatus of perforated nozzles for processing and hovering of material strips, in particular textile and paper, through a gaseous treatment means, wherein several nozzle channels are arranged one after the other transverse to the direction of travel of the material s. interspaces.
Jsou známa zaMzení, která umořují vznášivé vedení materiálových. - pásů. .Mají .. vsak tu nevýhodu, že se dosahuje tohoto vznášivého vedení uvolněného materiálu jenom , ztěží, . ačkoliv jeou taková zařízení spojena většinou z vysokými montážními náklady.J hazy sum of us, and amortized importance that Si has conduction s t er ial s Y is CH. - belts. They have a t u .. However, the disadvantage that achieves this hovering keeping the released material only, barely,. although such devices are mostly associated with high assembly costs.
V DE-AS č. 1,143.474 se popisuje takové zařízení, u něhož není uvnitř tryskového. . kanálu ve směru běhu materiálu upraven jednotný odstup mezi materiálovým . pásem ,a .. tryskovým kanálem. Uprostřed tryskového kanálu je odstup manší než v blízkosti . oblasti.zpětného proudění na okraji tryskového kanálu. Tím je dána zpracovacímu prostředku dráha.proudění, která může vést v oblasti kanálu pro zpětné proudění k nestálosti v průběhu tlaku a ke kmitání materiálového pásu.DE-AS No. 1,143,474 discloses such a device in which it is not inside the nozzle. . a uniform distance between the material channel and the material flow direction. and a jet channel. In the middle of the nozzle channel there is a spacing between strings than in the vicinity. the return flow region at the edge of the nozzle channel. Thereby, a flow path is provided to the processing means, which can lead to instability during pressure and vibration of the material web in the region of the return flow channel.
U jiného známého zařízení, např. podle DE-AS č. 1,041.455, se výfukové otvory umístují se vzdáleností od vrátného kanálu těsněji k sobě. Přitom zůstává oblast zpět prodícího vzduchu bez povšimnutí, takže doohází ke kmitání a přisávání materiálového. pásu na kanály pro zpětné proudění.In another known device, for example according to DE-AS No. 1,041,455, the exhaust openings are positioned closer to each other at a distance from the door channel. In this case, the return air region remains unnoticed, so that material vibration and suction occur. belt for return flow channels.
Další známé zařízení, např. podle DE-AS č. 2,061.311, se pokouší čelit této nevýhoděAnother known device, for example according to DE-AS No. 2,061,311, attempts to overcome this disadvantage
199 861199 861
199 861 tím* že ее kanály pro zpětná proudění vytvářejí jako poměrně krátká štěrbiny uspořádané v podstatě ve směru běhu materiálu. Toto zařízení se dá kombinovat nad materiálovým páeem se samo o sobě známými tryskovými kanály. Přitom jsou na obou vnějšíoh stranáoh každého tryskového kanálu oepořádány děrované txyeky e nepatrnou roztečí nebo také štěrbinové trysky jako hradioí trysky napříč ke směru běhu materiálu. Samo o sobě známé tryskové kanály u takovýohto velmi výkonných soustav mají ve směru běhu materiálu poměrně velký odět up od sebe. Tím nepostačují tlaková pásma, která mají vytvářet hradioí trysky, pro dobrou vznášivou polohu materiálového pásu a v kanáleoh pro zpětné proudění ее musí upravovat navíc škrtíoí a uzavírací ústrojí pro škroení, resp. uzavírání svisléhovýstupu praoovního prostředku.To s sebou přináší vysoké montážní náklady a odchylky přes šířku materiálového pásu mohou být velmi značné. Nevýhoda zařízení epočívá ještě v tom, že ae nedají samotná používat jako vznášivé nebo nosné tryskové soustavy. Musí se v určitých mezíoh upravovat, když ее na opačné straně materiálového pásu vyskytuje funkčně spolehlivá nosná a vznášivá trysková soustava.199 861 in that the return flow channels form relatively short slots disposed substantially in the direction of travel of the material. This device can be combined over a material web with known nozzle channels. In this case, perforated oxygen nozzles are provided on both outer sides of each nozzle channel with a slight pitch or also slot nozzles as gate nozzles transversely to the direction of travel of the material. The nozzle ducts known per se in such high performance systems have a relatively large upward spacing in the material direction. In this way, the pressure zones to be formed by the nozzle nozzles are not sufficient for the good floating position of the material belt and, in the return flow ducts ее, must additionally provide a throttle and a shut-off device for damaging or deflecting. This entails high assembly costs and variations over the width of the material web can be very considerable. The disadvantage of the device is that it is not possible to use it as a floating or support nozzle system. It must be adjusted at certain intervals when a functionally reliable support and hover nozzle system is present on the opposite side of the material web.
Rozdílné vypouštěcí otvory a jejich uspořádání podle předem daného schématu jsou popsány v DE-AS č. 2,131.434, tř. F 26 b, 13/20. Vlivem rozdílné intenzity plošného ostřiku může dooházet к nevhodnému otiskování praoovního prostředku na materiálovém pásu. Ve výstupní oblasti nevznikají tlaky působíoí proti kmitavému pohybu a přibližování, resp. styku materiálového páeu s tryskovými skříněmi.Different discharge openings and their arrangement according to a predetermined scheme are described in DE-AS No. 2,131,434, cl. F 26 b, 13/20. Due to the different intensity of the spray pattern, improper imprinting of the agent on the material web can occur. There are no pressures in the output area counteracting the oscillating movement and the approaching, respectively. contact of the material web with the jet cabinets.
Účelem vynálezu je umožnit zpracování materiálovýoh pásů plynným zpraoovaoím prostředkem tak, aby se jim dostávalo intenzivního zpraoování a odlehčeného vznášivého vedení.The purpose of the invention is to enable the treatment of the material strips with a gaseous treatment means so as to receive intensive treatment and a lightweight floating guide.
Úkolem vynálezu je zařízení, v němž lze dosahovat pomooí jednoduchých prostředků a в nepatrnými montážními náklady nekmitavé a uvolněné polohy materiálovýoh pásů při intenzivním zpraoování plynným zpraoovaoím prostředkem.SUMMARY OF THE INVENTION The object of the present invention is to provide a device in which the non-oscillatory and relaxed position of the material strips can be achieved by means of a gaseous spraying agent by means of simple means and at low assembly costs.
Podle vynálezu se toho dosahuje tím, Že na vnějším okraji tryskových kanálů následují za sebou alespoň dvě řady děr v menším odstupu od sebe než ostatní a že vždy právě vnější z těsně za sebou následujíoíoh děrovýoh řad tryskových kanálů sahají až bezpro středně ke škrtící štěrbině tvořené dvěma sousedními tryskovými kanály.According to the invention, this is achieved by the fact that at least two rows of holes are spaced apart from each other at the outer edge of the nozzle ducts, and that the outer rows of the closely adjacent successive nozzle duct rows extend almost immediately to the throttle slot formed by the two adjacent nozzle channels.
Přitom plooha škrtíoí štěrbiny může tvořit 2 až 8 % oelkové oetřikované plochy materiálu, oož odpovídá při obvyklýoh šířkáoh tryskových kanálů štěrbinové Sířoe 5 až 20 mm.In this case, the area of the throttle slot can comprise 2 to 8% of the steel surface area of the material which corresponds to a slot width of 5 to 20 mm at the usual width of the nozzle channels.
Podle jiného znaku vynálezu jeou jednotlivé středy děr každého tryskového kanálu, promítnuté na rovinu kolmo ke směru běhu materiálu, uspořádány ve stejném odstupu.According to another feature of the invention, the individual hole centers of each nozzle channel projected on a plane perpendicular to the direction of travel of the material are arranged equidistantly.
Vynález bude nyní blíže popsán na příkladě provedení podle výkresu, na němž představují iThe invention will now be described in more detail with reference to the drawing, in which: FIG
Obr. 1 podélný řez zařízením děrovaných trysek kolmo к rovině materiálového pásu, obr. 2 pohled shora na zařízení děrovanýoh trysek podle obr. 1, a obr. 3 pohled na tryskový kanál ve směru běhu materiálu.Giant. 1 is a longitudinal cross-sectional view of the perforated nozzle apparatus perpendicular to the plane of the material web; FIG. 2 is a top view of the perforated nozzle apparatus of FIG. 1; and FIG.
Materiálový pás 1 ke zpraoovávání běží, jak znázorněno šipkou, zleva doprava. Zářízení děrovanýoh trysek sestává z jednotlivých tzyskovýoh kanálů 2, 2 oůdělenýoh od sebe meziprostorem tvoříoím úzkou škrtíoí štěrbinu 4· Zpraoovaoí prostředek se dostává tryskovými kanály 2 2 děrovanýoh trysek 6 к materiálovému páeu 1 a potom proudí přes škrtícíThe material web 1 to be processed runs from left to right as shown by the arrow. Děrovanýoh device consists of individual nozzles tzyskovýoh channels 2, 2 from each other by an interspace oůdělenýoh tvoříoím škrtíoí narrow slit 4 · Zpraoovaoí agent gets nozzle channels 2 2 děrovanýoh nozzles 6 к páeu the material 1 and then flows through the throttle
199 861 štěrbinu 4 a vratný kanál % zase zpět·do koloběhu. Vnější děrové řady J, 10, 11. ,14 sahající bezprostředně ke škrtící štěrbině 4, pr^emž alespon obě vnější děrové řady J, 8;199 861 slot 4 and return channel% back to the cycle. Outside the hole rows J, 10, 11., 14 extending immediately šk r e s c Ste three bi r n of 4, PR-P he EMZ ales about BE outer row d of Rove J 8;
22' 22> 22l 22» 21' následují za sebou у těsnějším odstupu než ostatní děrové řady.22 '22> 22l 22 »21' follow one another у closer than other hole rows.
Jak je zřejmé z obr. 1, těsněji rozmístěné děrové řady jsou vůči sobě přesazeny. Stejnoeměrnost zpracování přes šířku materiálu ukazuje obr. 3. Jednotlivé středy děr každého tryskového kanálu ,2, 2, promítnuté na rovinu kolmo ke směru běhu materiálu jsou uspořádány přes šířku materiálu ve stejném odstupu. Průmět všech tryskových proudů 15 tryskového kanálu 2, 2 vyplývá ze šrafovaně ,vyznačené plochy.As can be seen in FIG. 1, the closely spaced hole rows are offset from one another. The uniformity of processing across the width of the material is shown in FIG. 3. The individual hole centers of each nozzle channel, 2, 2, projected on a plane perpendicular to the direction of material travel, are arranged equally spaced across the width of the material. The projection of all nozzle streams 15 of the nozzle channel 2, 2 results from the shaded area indicated.
K dosažení dobrého vznášivého účinku nutno dodržovat štěrbicí štěrbinu £ tak úzkou, aby plocha škrtících štěrbin 4 činila 2 až,Q % celkové ostřikované plochy materiálu. Při obvyklých šířkách tryskových kanálů to odpovídá štěrbinové šířce 5 až 20 mm. Škrtící štěrbina 2 je vytvořena jako rovnoběžná, napříč ke směru běhu materiálu protažená štěrbina o nepatrné hloubce, jež ae potom rozšiřuje ve vratný kanál · £.In order to achieve a good buoyancy, it is necessary to keep the slit slot 6 so narrow that the area of the throttle slots 4 is 2 to 10% of the total sprayed area of the material. When a B YK LYC h- of K, and C h tryskovýc hk anal br s, this corresponds to a bi ER new E IRCE 5 and 20 mm. S K RTIC Ste The slot 2 is formed as a parallel, transversely to the running direction of the material of the elongated slot low depth, which ae then expands in the return duct · £.
Obr. 1 až 3 ukazují zařízení děrovaných trysek podle vynálezu jenom pod materiálovým pásem 1. Nad ním bu!to nedochází k ostřiku aneto je uspořádáno jiné, . zpravila normální tryskové provedení. Samozřejmě lze také zařízení děrovaných trysek podle vynálezu umístit po obou stranách materiálového pásu 1·Giant. 1-3 show a device according to the invention a nozzle perforated just beneath the first material fr here Above b u! It nedoch plated ost i K of iku Aneto US P series of no others. zpravila norm AL nus nozzle embodiment. Of course, the perforated nozzle device according to the invention can also be placed on both sides of the material web.
Claims (3)
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| DD19043875A DD123678A1 (en) | 1975-12-22 | 1975-12-22 |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS199861B1 true CS199861B1 (en) | 1980-08-29 |
Family
ID=5503014
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS828276A CS199861B1 (en) | 1975-12-22 | 1976-12-16 | Perforated nozzle device for processing and airborne guiding webs |
Country Status (4)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS199861B1 (en) |
| DD (1) | DD123678A1 (en) |
| DE (1) | DE2640773A1 (en) |
| SU (1) | SU703611A1 (en) |
Families Citing this family (1)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| AT376723B (en) * | 1982-05-17 | 1984-12-27 | Stroemungsmasch Anst | NOZZLE DRYER FOR DRYING MOVING MATERIALS |
-
1975
- 1975-12-22 DD DD19043875A patent/DD123678A1/xx unknown
-
1976
- 1976-09-10 DE DE19762640773 patent/DE2640773A1/en not_active Withdrawn
- 1976-12-16 SU SU762428804A patent/SU703611A1/en active
- 1976-12-16 CS CS828276A patent/CS199861B1/en unknown
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| DE2640773A1 (en) | 1977-11-10 |
| SU703611A1 (en) | 1979-12-15 |
| DD123678A1 (en) | 1977-01-12 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| JP2659865B2 (en) | Apparatus for guiding a sheet or web in a floating manner | |
| US3982328A (en) | Dryer for material coated on two surfaces | |
| FI68278C (en) | FICKVENTILATIONSANORDNING FOER EN MAONGCYLINDERTORK I EN PAPPERSMASKIN | |
| EP0236819A2 (en) | Non-contact web turning and drying apparatus | |
| GB999248A (en) | Finishing treatment of filamentary materials | |
| CA1107062A (en) | Air nozzle for a jet dryer | |
| US4767042A (en) | Paper web handling apparatus having improved air bar with fine scale turbulence generators | |
| FI89980B (en) | Arrangement to influence a material web with air or other flowing medium | |
| CS199861B1 (en) | Perforated nozzle device for processing and airborne guiding webs | |
| US9636702B2 (en) | Apparatus and method for controlled application of liquid streams to a substrate | |
| US20160184855A1 (en) | Apparatus for Controlled Application of Liquid Streams to a Substrate with Diverted Liquid Collection System | |
| JP4138951B2 (en) | Floating method | |
| FI76144C (en) | MUNSTYCKSTORK FOER TORKNING AV EN ROERLIG MATERIALBANA. | |
| DE102013112172B3 (en) | Dryers for webs | |
| US5031339A (en) | Film dryer for photographic film | |
| JPH11248350A (en) | Floating nozzle unit for sheet material | |
| JPH0461696B2 (en) | ||
| JPS59100381A (en) | Nozzle for floating drying | |
| JPS6333115Y2 (en) | ||
| DK2601338T3 (en) | APPARATUS FOR THE CONTROLLED APPLICATION OF LIQUID CIRCUITS TO A SUBSTRATE WITH STRAIGHT BREAD MOUNTING SYSTEM | |
| CS204097B1 (en) | Apparatus for heat treatment of fabrics | |
| FI76264B (en) | LUFTSTRYKARE. | |
| KR20210073941A (en) | Drying apparatus and method for improving drying mark of coating film | |
| JP3263758B2 (en) | Web heating equipment | |
| JPS60172542A (en) | Dryer |