CS199796B1 - Svěrnó ústrojí útkové nitě pro tkací stroje s vlnitým prošlupem a kotoučovým přírazným ústrojím - Google Patents

Svěrnó ústrojí útkové nitě pro tkací stroje s vlnitým prošlupem a kotoučovým přírazným ústrojím Download PDF

Info

Publication number
CS199796B1
CS199796B1 CS77579A CS77579A CS199796B1 CS 199796 B1 CS199796 B1 CS 199796B1 CS 77579 A CS77579 A CS 77579A CS 77579 A CS77579 A CS 77579A CS 199796 B1 CS199796 B1 CS 199796B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
clamping
shaft
weft yarn
lever
arm
Prior art date
Application number
CS77579A
Other languages
English (en)
Inventor
Valerijan A Borodin
Lidija M Sudakova
Nikolaj I Kolobanov
Original Assignee
Valerijan A Borodin
Lidija M Sudakova
Nikolaj I Kolobanov
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Valerijan A Borodin, Lidija M Sudakova, Nikolaj I Kolobanov filed Critical Valerijan A Borodin
Priority to CS77579A priority Critical patent/CS199796B1/cs
Publication of CS199796B1 publication Critical patent/CS199796B1/cs

Links

Landscapes

  • Looms (AREA)

Description

Vynález se týká tkacích strojů s vlnitým prošlupem a přesněji řečeno svěrných ústrojí útkové nitg pro tkací stroje s vlnitým prošlupem a a kotoučovým přírazným ústrojím, u něhož jsou kotouče upevněny na hřídeli·
Na tkacích strojích s vlnitým prošlupem a kotoučovým přírazným ústrojím je útková nit zanášena eanášači a přesouvána ke kraji tvořící se tkaniny podél čáry, která je vzhledem k tomuto kraji skloněná· V důsledku toho vzniká v okamžiku výstupu zanášeče útkové nitě z prošlupu v jeho krajovém pásmu přebytek útkové nitě, který js vytvářen jako rozdíl délky spirálové drážky, tvořené prohloubeními v kotoučích, a šířky krajového pásma· Proto js k normálnímu průběhu procesu vytváření tkaniny zapotřebí ústroji, které by zajišťovalo odstraňování přebytku útkové nitě z krajového pásma· Kromě toho tkalcovská praxe ukázala, že proces vytváření kraje tkaniny probíhá stabilněji, tj· neliší se podstatně od vytváření tkaniny ve středovém pásmu, jestliže je konec útkové nitě držen v napnutém stavu až do ukončšnl procesu vytváření tkaniny na celé šířoe návodu·
Při použití známých svěrných ústroji k tomuto účelu, která jsou nehybně uspořádána na výstupu zanášečů útkové nitě z vlnitého prošlupu, js zajišťováno jsn zachycení a držení útkové nitě, avšak na základě konstrukčních charakteristik těchto svěrných ústre199 796
199 796 jí není zajištěno odstranění přebytku útkové nitě za určitého napětí, které je nutné k výrobě tkaniny vysoké jakosti.
V současné době je známé zařízení ke svírání útkové nltěí (viz např. přijatou patentovou přihlášku NSR č. 2529892, tř. 86 o 17), které se nachází na.čelní ploše hřídele kotoučového přírazného ústrojí, na výstupu zanášečů útkové nitě z prostoru návodu osnovních nití tkacího stroje, tj. z vlnitého prošlupu a je určeno k sevření útkové nitě za zanášečem, k její dopravě ke kraji tvořící se tkaniny a k jejímu držení v napnutém stavu kompensováním přebytečné délky útkové nitě, až do provázání ve tkanině.
Toto zařízení zahrnúje svěrací elementy, z niohž jeden je uspořádán posuvně vzhledem ke druhému za účelem zachycování útkové nitě. Přitom je nehybně uspořádány svěrací element vytvořen jako destička, která je upevněna na rámů tkacího stroje, zatímco pohyblivý svěrací element je vytvořen ve tvaru pouzdra se záchytným ozubem, které se otáčí ve stejném smyslu s hřídelem kotoučového přírazného ústroji,
Otočné pouzdro a nehybná destička jsou k sobě přitlačovány pružinou. Během svěracího postupu útkové nitě zavede záchytný ozub konec útkové nitě k nehybné destičce a v důsledku vzájemného třeni je sevřou. Iři dalším posuvu záchytného ozubu vzhledem k nehybné destičce dochází v důsledku rozdílného koeficientu tření nehybné deatičky a ozubu k napíná ní útkové nitě, což znamená, že z prošlupu je vytahována přebytečná délka útkové nitě· Drženi nitě v napnutém stavu trvá tak dlouho, dokud trvá vzájemné působení záchytného ozubu s profilem nehybné destičky,
Avšak vzhledem k tomu, že funkce tohoto zařízeni je založena na třeni mezi nití a nehybným a pohyblivýmsvěracim elementem a jednak vzhledem k nestejnosměrné tlouštoe útkové nitě na jeji upnuté délce, není napínání a drženi nitě stabilní a dochází i k poruchám.
To vše ovlivňuje jakost vyráběné tkaniny.
Kromě toho má toto zařízení jen omezené možnosti napínání konce útkové nitě.
Cílem vynálezu je vytvoření svěrného ústrojí útkové nitě pro tkací stroje s vlnitým prošlupem, umožňující zlepšit proces vytváření kraje tkaniny·
Vynález si klade za úkol vytvořit svěrné ústroji útkové nitě pro tkací stroje s vlnitým prošlupem a kotoučovým přlrazným ústrojím, u něhož by svěrací elementy byly Uspořádány tak, aby umožňovaly držet útkovou nit během jejího přesouvání ke kraji tvořící se tkaniny v napnutém stavu, až do jejího provázání s osnovnlmi nitěmi, což opět zlep^
Suje proces vytváření kraje tkaniny a zvyšuje jakost vyráběné tkaniny·
Stanovený úkol je řešen tím, že u svěrného ústroji útkové nitě pro tkací stroje s vlnitým prošlupem a kotoučovým přlrazným ústrojím, zahrnujícího svěrací elementy, které jsou k sobě elasticky přitlačovány a jsou uspořádány na výstupní straně zanášečů útkové nitě z vlnitého prošlupu, přičemž jeden ze svěracích elementů je uspořádán přesuvně vzhle3
199 799 dem ke druhému za účelem vytvářeni mezery mezi nimi, do níž útková nit přichází, jsou svěrací elementy podle vynálezu uspořádány na hřídeli kotoučového přírazného ústrojí ke společnému, otáčeni s ním a po sevření útkové nitě mezi nimi jsou přesouvány podél osy hřídele směrem od vlnitého prošlupu, přičemž je na témže hřídeli upevněna pevná opera, která spolupracuje s pohyblivým svěracím elementem v okamžiku největšího přiblíženi svěracích elementů k vlnitému prošlupu, za účelem vytvoření zmíněné mezery mezi nimi.
Uspořádání svěracích elementů na hřídeli kotoučového příraznóho ústroji umožňuje přesouvat sevřený koneo útkové nitě synchronizované s přesouváním útkové nitě ke kraji tvořloí ae tkaniny. Kromě toho umožňuje přesouváni svěracích elementů podél osy hřídele př přesouvat sevřený koneo útkové hltě směrem od prostoru návodu osnovních niti tkacího stroje, čímž je zajišťováno odstraňováni přebytku útkové nitě z krajového pásma vytváření tkaniny a umožňováno maximální přiblíženi svěracích elementů k prostoru návodu za účelem uchopení útkové nitě.
Podle vynálezu jsou svěrací elementy uloženy na hřídeli kotoučového příraznóho ústrojí prostřednictvím dvouramenné páky, která může vykyvovat v rovině, rovnoběžné a osou hřídele kotoučového· příraznóho ústroji, a to působením pevné vačky, která je uspořádána na rámu tkacího stroje souose s hřídelem kotoučového příraznóho ústroji, přičemž jedno rameno páky nese kladičku, která je v trvalém styku s pevnou vačkou, zatímco druhé rameno představuje nehybný svěrací element, který je uspořádání na témže ramenu páky pomooí odpružené tyčky, která je přestavovájaňs. pevnou opěrou.
Přitom jsou pevná opěra a otočný Čep dvouramenné páky účelně uloženy na hřídeli kotoučového přirazného ústroji pomocí pouzdra, které je na tomto hřídeli natuho upevněno.
To umožňuje nejjedodušim způsobem upevnit všechny součásti svěrného ústrojí útkové nitě podle vynálezu na hřídeli kotoučového přirazného ústrojí, bez konstrukčních změn samóho hřídele, což opět dává možnost instalovat toto svěrné ústrojí útkové nitě rychle a bez zvláštních obtíži na věeohny stávající tkaoi stroje s vlnitým prošlupem a kotoučovým přirazným ústrojím.
Podle vynálezu je dvouramenná páka pružně přitlačována na pevnou vačku, přičemž ke styku kladičky dvouramenné páky s pevnou vačkou dooházi na její čelní ploše, oož dává možnost, změnou profilu čelní plochy pevné vačky odstraňovat podle potřeby přebytek útkové nitě z krajového pásma vytvářeni tkaniny.
Dále je pouzdro účelně vytvořeno ve tvaru válce, v němž je umístěna nehybná vačka, mající profilovou drážku, v niž je umístěna kladička dvouramenné péky, přičemž čep kladičky prochází otvorem, vytvořeným v boční ploše pouzdra.
Vynález se dále vyznačuje ještě tim, že ke styku pevné opěry s odpruženou tyčkou dochází prostřednictvím otočného vloženého elementu, jehož otočný čep je uložen na dvouramenné páoe, což umožňuje spolehlivé f. rychlé zachyceni útkové nitě.
139 799
Vynález se dále vyznačuje tím, še mezí svěracími elementy, které jsou uloženy na hřídeli kotoučového přírazného ústrojí, a vlnitým prošlupem je na rámu tkaoího stroje, podél pomyslné čáry, představující pokračování kraje tvořící se tkaniny, uspořádána přídavná dvojice svěracích čelistí k sevřeni útkové nitě, které je přirážena ke kraji tvořící se tkaniny a je sevřena svěracími elementy, a déle jsou zde uspořádány nůžky k odstřiženi útkové nitě, sevřené přídavnou dvojicí svěracích čelistí i svěracími elementy, přičemž je na hřídeli kotoučového přírazného ústroji upevněna profilová vačka, která je prostřednictvím kladičky ve stkyu s pohyblivou čelistí nůžek a pohyblivou čelistí dvojice svěracích čelistí za účelem jejich přestavování. To umožňuje držet konec útkové nitě v na_ pnutém stavu až do ukončení procesu vytváření tkaniny na celé šířce návodu.
Pohyblivá čelist dvojice svěracích čelistí a pohyblivá čelist nůžek jaou účelně uspořádány na jednom čepu a prostřednictvím odpružené úhlové páky elasticky přitlačovény k profilové vačce, kterážto úhlová páka je uložena na rámu tkacího stroje, což umožňuje jednou vačkou ovládat přídavnou dvojici svěracích čelistí i nůžky.
Tímto způsobem umožňuje svěrné ústrojí útkové nitě podle vynálezu zlepšit proces vytváření tkaniny, i zvýšit jakost vyráběného zboží.
V následujícím bude vynález objasněn podrobným popisem příkladného provedení svěrného ústroji útkové nitě podle vynálezu, určeného pro tkací stroje s vlnitým prošlupem a kotoučovým přírazným ústrojím, s odkazy na připojené výkresy, na nichž ukazuje obr. 1 schematické znázorněné svěrného ústrojí útkové nitě, uspořádaného na výstupní straně, zanášečůz vlnitého prošlupu, který je znázorněn jen částečně, v pohledu shorat obr. 2 řez..podél čáry II - II na obr. lj obr. 3 řez podél &&řy III - III na obr. 1Ί obr. 4 svěrné ústrojí útkové nitě, znázorněná schematicky a mající přídavnou dvojici svěracích čelistí, jakož i nůžky, uspořádané mezi svěracími elementy a vlnitým prošlupemt obr. 5 pouzdro svěrného ústroji útkové nitě, uspořádané na hřídeli ktoučového přírazného ústroji, jakož i nehybnou vačku, která je v tomto pouzdru umístěna, v podélném řezui obr. 6 totéž jako obr. 5, v pohledu sho ra; obr. 7 totéž jako obr. 41 v poloze v níž svěrací elementy leží na jedné přímce s přidav nou dvojici svěracích čelisti a s nůžkami v pohledu shoral obr. 8 schematické znázorněni dvojice svěracích čelisti| obr. 9 schematické znázornění nůžek, které jsou elasticky přitlač ovány na profilovou vačku.
Svěrné ústrojí útkové nitě podle vynálezu je použito na známých tkacích strojích a vlnitým prošlupem χ, s kotoučovým přírazným ústrojím X, Poněvadž konstrukce svěrného ústrojí útkové nitě je nezávislá na konstrukci tkaciho stroje, na konstrukci zanáěečů g útkové nitě i na zařízeních která zanášeče g útkové nitě posouvají vlnitým prošlupem A, nebudou tyto v popise popisovány, ani na výkresech podrobně znázorňovány, poněvadž je možno použít libovolná známá zařízeni, která zajišťuji činnost takovéhoto tkaciho stroje.
Kotoučové přírazné ústrojí χ zahrnuje hnaci hřídel £, na němž jsou upevněny kotouče 5 s
199 798 ee zuby £ (obr. 2). Kotouče £ (obr. 1) jsou aa hřídeli £ upevněny přesazené, takže vrcholy zubů vytvářejí šroubovicové plochy £, které zachycují útkovou nit 2» odvíjenou s cívky £, zanáěečě, přesouvají ji ke kraji £ tvořící setkaniny 10 a přirážejí ji (na obr. 1 se šrou. bovicová plocha £ v půdorysném pohledu shoduje s útkovou niti £).
Svěrné ústrojí útkové nitě je uspořádáno na výstupní straně zanášečů £ útkové nitě z vlnitého prošlupu fl, tj. z pásma, v němž jsou do tkacího stroje navedeny osnovní nitě £, a zahrnuje svěraoí elementy II a 12, které jsou k sobě elasticky přitlaóovány a jeden z nichž, např. svěrací element 11. je posuvný vzhledem ke svěracímu elementu 12 k vytvářeni mezery mezi nimi, do niž se dostává útková nit 2* Preto bude v následujícím svěrací element 11 označován jako pohyblivý svěrací element 11. Svěrací elementy11 a 12 jsou uloženy na hřídeli £ kotoučového přírazného ústroji X ke společnému otáčení s ním a jsou přesuvné podél osy hřidele &, směrem od vlnitého prošlupu fl. Na téaSe hřídeli £ je upevněna pevná opěra X£ ke spolupráci s pohyblivým svěracím elementem 11 v okamžiku největšího přiblížení svěracích elementů XX a Xg k vlnitému prošlupu fl, k vytvoření/mezery mezi nimi.
Pro usnadněni montáže svěracích elementů XX a Xg na hřídeli £ je na tomto libovolným známým způsobem natuho upevněno pouzdro X£, mající zploštění 15 (obr. 3). Na tomto pouzdru lít je na straně zploštěni 15 pomoci čepu 16 upevněna dvouramenná páka 17 tVaxu'L (obr. 1). Na jednom ramenu IQ dvouramenné páky .1,7 je pomocí čepu 19 uložena volně otočná kladička 22. zatímco druhé rameno této páky má rovný úsek a představuje svěrací element Xg.
Dvouramenná páka 17 je uspořádána na čepu 16 výkyvně, přičemž vykyvování v rovině, rovnoběžné s osou hřídele nad zploštěním 15 (obr. 3)» je zajišťováno nehybnou vačkou gX (obr. 4), která je uspořádána na rámu gg tkacího stroje, souose a hřídelem £, kotoučového přírazného ústrojí χ. Kladička 20 dvouramenné páky 17 je v trvalém styku s profilovou plochou nehybné váčky 21. K této je dvouramenná páka 17 elasticky přitlačována pružinou 25. jejíž jeden koneo je upevněn na čelní straně pouzdra 14 (obr* 3), zatímco její druhý koneo je upevněn v čepu 19 kladičky 20. jak je znázorněno na obr. 3·
Na druhém ramenu páky X2 (obr. 1 a 4) je uspořádán pohyblivý svěrací element XX, vytvořený jako patka, jejíž spodní plocha leží rovnoběžně se svěracím elementem Xg, tj. s rovným úsekem druhého rameny dvouramenné páky X2« K tomu účelu je svěrací element XX upevněn na konci tyčky 24. která prochází vedeními 25 na dvouramenné páce 17. která jsou vytvořena podél jejího druhého ramena. Na tyčoe d® upevněn kámen ££ a navlečena pružina £2, přičemž se pružina 27 jedním koncem opírá o kámen 26 a druhým o vedeni 25. následkem čehož je tyčka 24 odpružena. Pomoci této pružiny 2£ je zajišťováno elastická přitlačování svěracího elementu XX ke svěracímu elementu 12.
Tyčka 24 ve vedeních ££ je uspořádána takovým způsobem, že její koneo gg z nich vyčnívá, jak je znázorněno na obr. 1 a 4. Přitom tento vyčnívájíoí koneo 2£ tyčky spolupracuje s pevnou opěrou 15 za účelem odvádění svěracího elementu XX od svěracího elementu X2«
199 799
V důsledku tohoto uspořádáni svěracích elementů ££ a ££ je během výkyvu dvouramenné páky 12 v závislosti na profilu nehybné vačky 21 zajišťováno odváděni svěracích elementů U a U od vlnitého prošlupu A, případně jejloh přibližováni k němu*
I
Profilová plocha nehybné vačky 21 je vytvořena na čelní straně této vačky, jak je znázorněno na obr. 1, a 4, v důsledku čehož dochází ke styku kladičlcy 22 dvouramenné páky 12 na čelní ploše nehybné vačky. Avšak profilová plocha nehybné vačky 21 niůže být vytvořena ve tvaru profilové drážky 22» je^ 3® znázorněno na obr. 5, která je vytvořena na válcovém povrohu vačky 2i· Přitom je pouzdro 14 vytvořeno jako váleo, v němž je umístěna nehybná vačka 21« V profilové drážoe 22 vačky 21 je uložena kladička 22 dvouramenné páky 17. přičemž čep 12 kladlčky 20 prochází otvorem 2g (obr. 6), vytvořeným na straně zploštěni 15 v boční ploěe pouzdra !£·
Při uspořádání nehybné vačky 2l v pouzdru l£fc má dvouramenná páka 12 účelně tvař, znázorněný na obr. 6, přičemž je styk pevné opěry l£ s odpruženou tyčkou 2£é zajišťován pro atřednictvlm otočného vloženého elementu 31. jehož otočný čep je uložen na dvouramnné páce 12 a je spojen s čepem 12 kladičky 22·
Přitom má otočný element 31 (obr. 6) dvě ramena 22 a 22» z ulchž rameno 22 spoluprauje s koncem 28 tyčky 24 a rameno 22 a výstupkem pevné opěry 12«
Mezi vlnitým prošlupem £ (obr. 7) a svěracími iementy 1,3, a 12, uloženými na hřídeli £ kotoučového přirazného ústrojí 1, jsou podél pomyslné čáry 2, která představuje pokračování kraje 2 tvořící se tkaniny lg, uspořádány přídavná dvojice 34 svěracích čelisti 35 a 36 (obr. 8), jakož i nůžky 37 (obr. 7)·
Přídavná dvojice 34 svěracích čelistí i nůžky 22 Jsou upevněny na konzole 22 (obr. 4) rámu tkacího stroje, přičemž přídavná dvojice 34 svěracích čelisti je určena ke svírání útkové nitě 2» která je přirážena ke kraji 2 tvořící se tkaniny lg a je sevřena svěraoimi elementy 11 a 12, zatímco nůžky 37 jsou určeny k odstřiženi útkové nitě, která je sevřena přídavnou dvojicí 34 svěracích čelistí i svěracími elementy 11 a 12*
Přitom jsou čelist 22 (obr. 8) dvojice 2Í svěracích čelisti a čelist 39 (obr. 9) nůžek 37 natuho upevněny na konzole 22 a jsou tedy nehybné·
Čelist 22 dvojice 2Í svěracích čelistí a čelist £g nůžek 37 jsou volně uloženy na / čepu £1, který je upevněn na konzole 22» což jim umožňuje otáčeni na čepu 41 a proto budou v následujícím čelist 36 a čelist 40 nůžek označovány jako pohyblivé·
Pohyblivá čelist £g nůžek a pihyblivá čelist 2& mají prodloužený tvar, jak Je znázorněno na obr· 8 a 9, který je zakončen příslušnými výstupky 42 a 43» čelist 35 (obr· 8) má zkosení 44. oož umožňuje dosáhnout spolehlivý styk čelisti 33 prostřednictvím zkosení s odpovídajícím úsekem čelisti 33 při zachyceni útkové nitě*
199 798
Na výstupku (obr· 9) čelisti 4£ nůžek je volně otočně upevněna kladička 45.
K natáčeni čelisti 4Q nůžek a čelisti £§ slouží profilová vačka 42, která je upevněna na hřídeli 4 kotoučového přírazného ústrojí a nachází se blíže vlaitého proělupu A než svěrací elementy H a 12, jak je znázorněno na obr. 4 a 7· S profilovou vačkou 46 (obr. 9) je v trvalém styku kladička 45 čelisti 40 nůžek. Za tím účelem je otočná čelist .40 nůžek pomocí úhlové páky 47 a tažné pružiny 48 elasticky přitlačována na profilovou vačku 46. Přitom je úhlová páka 47 uložena na čepu 41 a jedno jeji rhmeno je prostřednictvím čepu 49 spojeno s čelistí 40 nůžek a její druhé rameno je spojeno s tažnou pružinou 4Q. která je svým druhým koncem upevněna na úhlové páce 5S· tlhlová páka j® otočně upevněna na čepu 51, který je uložen na konzole 2§, a je určena k elastickému přitlačování čelisti 55 ua čelist 55· Při elastickém přitlačování čelisti 56 na čelist 58 (obr. 8) stává mezi výstupkem 45 a čepem kladičky 45 mezera která zajišťuje těsný styk čelisti prostřednictvím zešikmeni 44 a následné zavřeni přídavné dvojioe 54 svěracích čelisti a nůžek $%·
Svěrné ústroji útková nitě pracuje následujícím způsobem:
Během posouváni zanášečů 2 útkové nitě (obr. 1) vlnitým prošlupem tkacího stroje je s cívek 8 každého z nioh odvíjena útková nit 2» která je v blízkosti zadní stěny zanášeče 2 zachycena žuby g kotoučů 5 kotoučového přirazného ústrojí 1 a při otáčeni hřídele 4 přesouvají tyto zuby g útkovou nit ke kraji 2 tvoříeí se tkaniny, Sijnž je prováděno přiráženi útkové nitě (poněvadž postup přesouvání a přiráženi útkové nitě ke kraji tvořící se tkaniny je všeobecně známý, nebude v popisu blíže objasňován). Na výstupu zanášeče 2 2 vlnitého prošlupu A projdou pod jeho útkovou nití 2 svěrací elementy 11 a 12 ua dvouramenné páoe 17. které se otáčejí spolu s hřídelem 4 a v tomto okamžiku zaujímají polohu nejblíže vlnitému proělupu. V této době se- konec 22 tyčky 24 nachází na pevné opěře 12 a svěrací element U je odveden od svěracího elementu 12, takže je mezi nimi mezera, do níž se v následujícím okamžiku otáčeni hřídele 4'dostane útková nit 2» poněvadž útková nit leží v dráze pohybu svěracích elementů 11 a 12*
V této době začíná dvouramenná páka 17 (obr. 4) působením pružiny 25 nehybné vačky 21» s níž je v trvalém etyku kladičky 2fi dvouramenné páky 12» vykyvovat ve směru naznačeném šipkou fi, přičemž jsou svěraoí elementy 11 a 12 oddalovány od prostoru návodu osnovních nití tkacího stroje, tj. směrem od vlnitého prošlupu. Konec 28 tyčky opustí pevnou narážku 15 a působením pružiny 27 je svěrací element U přitlačen na svěrací element 12» následkem čehož je jimi zachycená útková nit sevřena.
V dalším odstraní dvouramenná páka 17 přebytečnou délku útkové nitě z prostoru návodu, tím, že pokračuje ve společném otáčeni s hřídelem 4 a ve výkyvu, zajišťovaném pružinou 25· Dříve než se poloha z osnovních niti vytažené útkové nitě začne shodovat s pomyslnou čárou β (obr. 7), představující pokračováni kraje 2 vytvářené tkaniny 10.
199 799 dojde k otevřeni nůžek g2 a čelistí gg a gg přídavné dvojioe g£ svěracích čelisti.
Za tim účelem tlačí profilová vačka ftg (°br. 9)» která se otáčí spolu β hřídelem g, na kladičku ftg a natočí pohyblivou čelist nůžek vzhledem k čepu ϋ a k nehybné čelisti gg, Při dalším přesouváni kladičky 45 působením vačky gg dosáhne její čep výstupku 45 pohyblivá čelisti gg* natočí tuto čelist gg vzhledem k čepu (fcX a ódtlači ji od nehybné čelisti gg·1
V příštím okamžiku otáčeni hřídele £ se útková nit 2t která je na jednom konoi sevřena svěracími elementy 3,1, a X2, zastaví na jedné čáře a krajem g tvořící se tkaniny Xg, to znamená, že lepě! podél čáry g, a dostane se do mezery mezi čelistmi gg a 56 přídavné dvojioe 54 svěraoích čelisti a mezi čelisti 59 a gg nůžek g£·
Podle změny profilu vačky 46' pak kladička 45 opustí výstupek gg pohyblivé čelisti gg a tato se působením úhlové páky gg a pružiny 4S natočí a přitlačí útkovou nit k čelisti 55. Na to se pohyblivá čelist 40 nůžek působením úhlové páky ££ a pružiny gg natočí a přestřihne útkovou nit, která je sevřena čelistmi gg a 56 přídavné dvojioe gg svěracích čelisti 1 svěracími elementy XX a X£«
Podle změny profilové plochy nehybné vačky £X začne potom dvouramenná páka Xg vykyvovat ve zpětném směru, přičemž se přibližuje k prostoru návodu osnovních niti tkaclho stroje· Během výkyvu dvouramenné páky X£ vejde koneo £g tyčky d0 vzájemného půso beni s pevnou opěrou Xg, pružina 27 je stlačena a svěrací element 11 se oddálí od svěracího elementu 12» následkem čehož je uvolněn odstřižený koneo útkové nitě a svěrací elementy 11 a 12 jsou nyni připraveny sevřít další útkovou nit, která je přiváděna z prošlupu vystupujícím zanášečem.
Celý zde popsaný postup proběhne během jedné otáčky hřídele £· V dalším se cyklus opakuje·
PŘEDMĚT VYNÁLEZU

Claims (9)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1· Svěrné ústroji útkové nitě pro tkací stroje s vlnitým prošlupem a kotoučovým přirazným ústrojím, zahrnující svěrací elementy, které jsou k sobě elasticky přitlačovány a jsou uspořádány na výstupní straně zanášečů útkové nitě z vlnitého prošlupu, přičemž jeden ze svěracích elementů je uspořádán posuvně vzhledem ke druhému za účelem vytvářeni mezery mezi nimi,.do niž se dostává útková nit, vyznačujíoí se tim, že svěrací elementy (11, 12) jsou upevněny na hřídeli (4) kotoučového přiraznóho ústroji (1) ke společnému otáčeni s nim a jsou přesuvné podél osy hřídele (4) směrem od vlnitého pro šlupu (a) po sevřeni útkové nitě (?) mezi nimi a že na témže hřídeli (4) je upevněna pevná opěra (13), která v okamžiku největšího přiblížení svěracích elementů (11, 12) k vlnitému prošlupu (a) spolupracuje s pohyblivým svěracím elementem (ll) za účelem vytvoření zmíněné mezery mezi nimi.
    199 798
  2. 2· Svěrné ústrojí podle bodu 1, vyznačující se tím, že svěrací elementy (11,12) jsou na hřídeli (4) kotoučového přírazného ústroji (1) uloženy prostřednictvím dvouramenné páky (17), která může vykyvovat v rovině, rovnoběžné s osou hřídele (4), působením nehybné vačky (2l), upevněné na rámu tkaoího stroje souose a hřídelem (4) kotoučového přírazného ústrojí, přičemž jedno rameno páky (1?) má kladičku (20), která je v trvalém styku s nehybnou vačkou (21), zatímco druhé rameno představuje nehybný svěrací element (12), a nimž přichází do styku pohyblivý svěrací element (ll), který je uložen na témže ramenu páky (17) prostřednictvím odpružené tyčky (24), která je přestavována pevnou opěrou (13).
  3. 3· ávěrné ústroji podle bodu 2, vyznačující se tím, že pevná opěra (13) a otočný čep (16) dvouramenné páky (1?) jsou na. hřídeli (4) kotoučového přírazného ústrojí (1) uloženy prostřednictvím pouzdra (14), které je na tomto hřídeli (4) upevněno natuho·
  4. 4· Svěrné ústrojí podle bodů 2 a 3, vyznačující se tím, že dvouramenné páka (17) je elastloky přitlačována aa nehybnou vačku (2l), přičemž ke styku kladičky (20) dvouramenné páky (17) a nehybnou vačkou (21) dochází na její čelní ploše·
  5. 5· Svěrné ústroji podle bodů 2 a 3, vyznačující se tím, že pouzdro(14) je vytvořeno ve tvaru váloe, v němž je umístěna nehybná vačka (2l), mající profilovou drážku ,(29), v níž je uspořádána kladička (20) dvouramenné páky (17), přičemž čep (19) kladičky (20) prochází otvorem (30), vytvořeným v boční ploěe pouzdra (14)·
  6. 6» Svěrné ústrojí podle bodů 2 a 5, vyznačující se tím, že styk pevné opěry (13) s Odpruženou tyčkou (24) je uskutečňován prostřednictvím otočného vloženého elementu (31), jehož otočný čep je uložen na dvouramenné páce (17)·
  7. 7· Svěrné ústroji podle bodu 1, vyznačující se tím, že mezi svěracími elementy (11, 12) uloženými na hřídelí (4) kotoučového přírazného ústrojí a vlnitým prošlupem (a), podél pomyslné čéry (D), představující pokračování kraje (9) tvořící se tkaniny, jsou na rámu tkaoího stroje uspořádány přídavná dvojice (34) svěracích čelistí (35, 36) ke svírání útkové nitě přirážené ke kraji (9) tvořící se tkaniny a sevřené svěracími elementy (11,12) jakož i nůžky (37) k přestřižení útkové nitě, která je sevřena přídavnou dvojicí (34) svěracích čelistí a svěracími elementy (11, 12), přičemž je na hřídeli (4) kotoučového přírazného ústrojí upevněna profilová vačka (46), která prostřednictvím kladičky (45) přichází do styku s pohyblivou čelistí (40) nůžek (37) a s pohyblivou čelisti (36) dvojice (34) svěracích čelistí za účelem jejich přesouváni·
  8. 8· Svěrné ústroji podle bodu 7, vyznačující se tím, že pohyblivá čelist (36) dvojice (34) svěracích čelistí a pohyblivá čelist (40) nůžek (37) jsou uspořádány na jednom ěéptt (41) a k profilové vačoe (46) jsou elasticky přitlačovány prostřednictvím úhlové páky (50), která je uložena na rámu tkaoího stroje·
  9. 9 výkresů
CS77579A 1979-02-05 1979-02-05 Svěrnó ústrojí útkové nitě pro tkací stroje s vlnitým prošlupem a kotoučovým přírazným ústrojím CS199796B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS77579A CS199796B1 (cs) 1979-02-05 1979-02-05 Svěrnó ústrojí útkové nitě pro tkací stroje s vlnitým prošlupem a kotoučovým přírazným ústrojím

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS77579A CS199796B1 (cs) 1979-02-05 1979-02-05 Svěrnó ústrojí útkové nitě pro tkací stroje s vlnitým prošlupem a kotoučovým přírazným ústrojím

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS199796B1 true CS199796B1 (cs) 1980-08-29

Family

ID=5340510

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS77579A CS199796B1 (cs) 1979-02-05 1979-02-05 Svěrnó ústrojí útkové nitě pro tkací stroje s vlnitým prošlupem a kotoučovým přírazným ústrojím

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS199796B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4708174A (en) Weft gripper for weaving machine
US4817681A (en) Weft thread brake mechanism for shuttleless looms
SU1050579A3 (ru) Устройство дл формировани закладной кромки на бесчелночном ткацком станке с питанием уточной нитью с неподвижных бобин
US2389809A (en) Method and device for cutting weft thread ends projecting from the fabric
EA039748B1 (ru) Захватное устройство для вставки уточной пряжи в ткацких станках без челнока
CS199796B1 (cs) Svěrnó ústrojí útkové nitě pro tkací stroje s vlnitým prošlupem a kotoučovým přírazným ústrojím
CA2234464C (en) Weaving machine with pneumatic weft thread insertion
US3347282A (en) Weft thread-cutting mechanism for shuttleless looms
US3851679A (en) Device for retaining the end of a weft thread in looms
US3157208A (en) Weaving frame having improved weft handling means
RU2501893C2 (ru) Головка рапиры для ткацкой машины
US4194538A (en) Weft thread gripping mechanism for a loom with a travelling-wave shed and a disk-type beat-up motion
JP4431640B2 (ja) 緯糸切断装置及びその切断装置を有する織機
US4949762A (en) Weft gripper for shuttleless loom
US3844316A (en) Weft thread holding and cutting device for looms
CZ356899A3 (cs) Tkací stroj
US4875507A (en) Process and apparatus for guiding the weft threads in weaving looms
CS203124B2 (en) Travelling wave shedding loom with weft inserting gripper
JPS63196745A (ja) 杼無織機用よこ糸切断装置
CN109844197B (zh) 用于无梭织机的纬纱夹持装置
US3626991A (en) Selvage-forming motion operable in conjunction with a filling-cutting mechanism of a shuttleless loom
US3012587A (en) Automatic nipper temple for weaving looms
EP0285591A1 (en) Thread clamp
TWI732251B (zh) 用於無梭子紡織機的緯紗切割裝置
US3424207A (en) Shuttleless wire loom