CS199285B2 - Photochromic boron-free aluminosiliceous glass - Google Patents

Photochromic boron-free aluminosiliceous glass Download PDF

Info

Publication number
CS199285B2
CS199285B2 CS77624A CS62477A CS199285B2 CS 199285 B2 CS199285 B2 CS 199285B2 CS 77624 A CS77624 A CS 77624A CS 62477 A CS62477 A CS 62477A CS 199285 B2 CS199285 B2 CS 199285B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
weight
glass
photochromic
oxide
bao
Prior art date
Application number
CS77624A
Other languages
English (en)
Inventor
Edric Ellis
Richard Gelder
Allan Hale
Original Assignee
Pilkington Brothers Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pilkington Brothers Ltd filed Critical Pilkington Brothers Ltd
Publication of CS199285B2 publication Critical patent/CS199285B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C4/00Compositions for glass with special properties
    • C03C4/04Compositions for glass with special properties for photosensitive glass
    • C03C4/06Compositions for glass with special properties for photosensitive glass for phototropic or photochromic glass
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C3/00Glass compositions
    • C03C3/04Glass compositions containing silica
    • C03C3/062Glass compositions containing silica with less than 40% silica by weight

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)

Description

Vynález se týká fotochromických skel, to jest skel, která ztemní při vystavení aktinickému záření a rozsvětlí se do svého původního normálního bezbarvého stavu, když není dále tomuto záření vystaveno.
V britském patentovém spisu č. 1 367 903 jsou nárokována fotochromická skla obsahující alespoň 17 hmotnostních % kysličníku fosforečného P2O5 jako jedné sklotvorné složky, s krystaly haíogenidu stříbra roz ptýlenými ve skle, přičemž celkový obsah stříbra ve skle je alespoň 0,05 hmotnostních °/o stříbra Ag.
Speciálními skly uvedenými v tomto spisu jsou hlinitofosforečná skla obsahující nejvýše 40 hmotnostních o/o kysličníku křemičitého SÍO2 a mezi 9 až 34 hmotnostními proč. AI2O3 jako dalších sklotvorných složek a alespoň 10 hmotnostních % R2O, kde R = draslík K, sodík Na nebo lithium Li. Mohou také obsahovat až 19 hmotnostních proč, kysličníku boritého B2O3, ačkoli většina uvedených skel obsahuje nejvýše 3 až hmotnostních % B2O3, a některá neobsahují vůbec žádný.
Skla spadající do rozsahu předmětu vynálezu britského patentu 1 367 903 se nyní používají při výrobě brýlových čoček jak pro protisiunecní skla, tak pro brýle dioptrické.
Tato hlinitofosforečná skla, stejně jako fo2 tochromická boritokřemičitá skla, která jsou také na trhu, vykazují požadované fotochromické vlastnosti, ale mají relativně pomalé odezvy na vystavení a odstranění aktinického záření, to jest malé ztemňovací a rozsvětlovací rychlosti.
Pro účely oční optiky je zejména důležité mít skla s rychlejšími odezvami, zejména s větší rychlostí rozvětlení. Rychlé rozsvětlení je potřebné k dosažení nastavení na náhlý pokles dostupného světla, jako je v případě, když nositel brýlí s čočkami z fotochromického skla vstoupí do slabě osvětlené místnosti.
Účelem tohoto vynálezu je vytvoření fotochromických skel s lepšími vlastnostmi, a to zejména skel, která mají lepší kombinaci fotochromického účinku (měřeno jako vyvolaná optická hustota nebo změna v prostupnosti světla, když jsou ozářena aktinickým zářením) a rychlosti odezvy na ozáření nebo odstranění záření.
Předmětem vynálezu je fotochromické bezborité sklo, které má krystaly halogenidu stříbra rozptýlené ve hmotě skla, jehož podstata spočívá v tom, že obsahuje jako nefotochromické složky 10 až 17 hmotnostních °/o kysličníku křemičitého SIO2, 20 až 29,1 hmotnostních °/o kysličníku hlinitého AI2O3, 30 až 40 hmotnostních % kysličníku fosforečného P2O5, 8,5 až 17 hmotnostních proč. R2O, 4 až 18 hmotnostních % RO, kde R2O představuje kysličník sodný Na20 a/nebo kysličník draselný . K2O a RO představuje kysličník vápenatý CaO a/nebo kysličník barnatý BaO, přičemž když ve ' skle je obsažen kysličník barnatý i kysličník vápenatý, podíl kysličníku vápenatého je nejvýše 7 hmotnostních °/o a podíl součtu množství kysličníku křemičitého, kysličníku hlinitého a kysličníku fosforečného je roven alespoň 69 hmotnostním 0/0 hmoty skla, a jako fotochromické složky vyjádřené v hmotnostních % nad 100 % celkového množství nefotochromických složek 0,07 až 0,35 kysličníku stříbrného Ag2O, 0,005 až 1,0 kysličníku měďnatého CuO a 0,4 až 2,0 chloru Cl a bromu Br, přičemž podíly chloru i bromu o sobě jsou nejvýše 1 hmotnostní % a podíl bromu je alespoň 0,2 hmotnostních %.
Výhoda skel podle vynálezu spočívá v tom, že lze u nich získat dobrou kombinaci vyvolané optické hustoty při . ozáření aktinickým zářením a vysoké rychlosti ztemnění a rozsvětlení při zahájení a skončení ozařování.
Jako základní pravidlo je třeba uvést, že doby ztemnění a rozsvětlení jsou delší, když je větší vyvolaná optická hustota.
Pro účely oční optiky je vhodné, aby sklo mělo index lomu (nD), měřený pro světlo vlnové délky čáry D sodíku, co nejblížší standardní hodnotě 1,523. Pro upravení indexu lomu na tuto hodnotu může být výhodný přídavek kysličníku titaničitého T1O2, kysličníku zirkoničitého ZrO2, a/nebo kysličníku olovnatého PbO, ale je třeba vyvarovat se problémů vznikajících z příliš vysokého množství jedné nebo více složek. Množství použitého kysličníku titaničitého T1O2 by nemělo překročit 6 hmotnostních %, aby nedošlo . k nebezpečí krystalizace a k nežádoucímu zbarvení skla, přičemž normálně výhodnou hranicí jsou 3 hmotnostní °/o. Obsah kysličníku zirkoničitého ZrC2 by neměl přesáhnout 10 hmotnostních %, aby nedošlo k nežádoucímu vzrůstu teploty liquidus, přičemž normální výhodnou hranicí je 7 hmotnostních %. Kysličník olovnatý ' . PbO se může začlenit v množstvích až do 4 hmotnostních %, ačkoli normální výhodnou hranicí je 1,5 hmotnostního %. Mohou být zavedena malá . množství jiných aditiv. Například může .být · zaveden kysličník ceričitý CeO2 v množství až do 3 hmotnostních . °/o.
Také se mohou přidat známým způsobem tónovací činidla, čímž se vytvoří stálý .odstín v přídavku k proměnlivému fotochromickému zbarvení.
Jak je známo, fotochromický jev je způsoben krystaly halogenidu stříbra, jak bylo uvedeno výše. Menší množství kysličníků mědi a možná jiných redukčních kysličníků, jako je kysličník arsenitý AS2O3, pomáhají rozvinutí fotochromického jevu a větší množství kysličníku měďnatého CuO se mohou použít pro zajištění stálého . odstínu. Vý0,07 až 0,35 %
0,05δ az 1,0 %
0,4 až 2,0 % 0 až 1,0 o/o 0,20 až 1,0 .°/o.
hodná množství fotochromických složek, zejména stříbra (vyjádřeno jako Ag2O), kysličníku měďnatého a halogenidů (Cl a Br), která jsou vyjádřena v souhlase s normálními ·zvyklostmi jako množství nad 100 % celkového . množství všech složek skla, jsou následující:
Ag2O CuO Cl + Br Cl Br
Ve většině případů se fotochromický · jev může zvýšit tepelným zpracováním skla, přičemž vhodný program tepelného zpracování se v prvé řadě určí na základě viskozitně teplotních vztahů příslušného skla. Obvykle leží teplota tepelného zpracování mezi dolní chladicí teplotou a bodem měknutí skla, přičemž požadovaná doba tepelného zpracování je několik hodin při nižší teplotě, ale jen několik minut při vyšší teplotě.
Při vyšší teplotě se však může vyskytnout deformace skla a jeho zakalení, takže je obvykle výhodné použít teploty 20 až 100 °C nad horní chladicí teplotou a dobu zpracování od 10 do 60 minut.
Program tepelného zpracování může . být uplatněn na sklo přímo po vytvarování · nebo se sklo · může vychladit a ochladit na teplotu místnosti před tepelným zpracováním. Rychlost chlazení, kterou je sklo chlazeno po tepelném zpracování, má někdy vliv na fotochromické vlastnosti konečného produktu. To se však nemůže stanovit jako 0becné pravidlo, ale musí se to určit zkoušením jednotlivých skel.
Program teplota/čas, uplatňovaný na sklo je určen koncentracemi fotochromických činidel ve skle a požadavky na fotochromické · vlastnosti konečného produktu. Obecně platí, že čím jsou vyšší obsahy složek přispívajících k fotochromismu, tím je kratší program tepelného zpracování, a v některém případě · se fotochromismus může vyvinout během ochlazení taveniny nebo během chlazení skla. Příliš dlouhým tepelným zpracováním je třeba se· vyvarovat, protože mohou vést k zakalení . skla.
Příklady provedení tohoto vynálezu budou dále popsány s odkazem na následující tabulku, která shrnuje příklady složení skla podle vynálezu, přičemž jsou v ní uvedena složení na bázi kysličníků a dosažený fotochromický účinek v hodnotách vyvolané optické hustoty (ODd) a doby v sekundách, které je třeba k rozsvětlení na stav poloviny celkové vyvolané optické hustoty ( ——— ODFT), naměřených u standardních vzorků skla o tloušťce 2 mm, za. standardních simulovaných solárních podmínek při vzdušné hmotě 2 [viz Parry Moon, J. Franklin Inst. 230 (1940), strany 583—617). Vyvolaná optická hustota je rozdílem mezi optickou .hustotou skla ve zcela ztmavlém stavu a optickou hustotou ve . zcela rozsvětleném stavu, přičemž optická hustota je definována obvyklým způsobem jako , li logio ——- , kde li je intensita dopadajícího světla a It je intensita propuštěného světla.
Vyvolaná optická hustota je tedy skutečnou mírou fotochromického jevu a je ve skutečnosti přímo úměrná počtu fotochromicky aktivovaných atomů stříbra v daném objemu skla. Doba potřebná k rozsvětlení ze zcela ztmavlého stavu do stavu poloviny vyvolané optické hustoty ( —~ ODFT) je takto účinným měřítkem pro porovnání dob rozsvětlení skel majících rozdílné hodnoty propustnosti světla v zběleném neboli rozsvětleném stavu.
Tabulka také zahrnuje teplotu (HT °C), při níž bylo každé ze . skel tepelně zpracováno. V každém případě byla použita doba zpracování 20 minut pouze pro srovnávací účely.
Konečná tabulka shrnuje index lomu nD každého ze skel.
TABULKA
Hmot. — % sklo č.
1 2 3 4
SiOž 10,3 10,5 11,0 13,0
AI2O3 27,3 . 27,7 29,1 26,5
P2O5 36,5 37,1 39,0 35,4
Β2Ό3
Na2O 6,1 6,3 6,5 6,0
KzO 9,2 9,4 . 9,9 9,0
CaO 4,1...... 4,1 4,3....... ..... 4,0
BaO 6,3 6,1
PbO 1,5
TiO2' 1,3
ΖγΌ2 2,1
CeOz
AgzO 0,13 0,12 0,14 0,13
CuO 0,036 0,032 0,032 0,032
Cl 0,33 0,35 0,29 0,51
Br 0,41 0,51 0,36 0,42
ODd -1 0,477 0,448 0,409 0,338
—-OD FT 15 89 41 18
HT °C 625 620 620 630
n0 1,506 1,506 1,495 1,508
Hmot. % sklo č.
5 6 7 8
SiO2 13,9 10,5 10,7 10,1
AI2O3 25,5 27,9 28,4 26,8
P2O5 33,9 37,3 38,1 35,8
B2O3
N32O 6,4 6,3 6,4 6,0
K2O 9,6 9,4 9,6 9,1
CaO 4,3 . 5,4 6,7 2,9
BaO 6,5 3,2 9,3
PbO
TÍO2
ZrOž
CeO2
AgzO 0,12 0,12 0,12 . 0,14
CuO 0,032 0,031 0,033 0,033
Cl 0,45 0,46 0,41 0,35
Br 0,39 0,42 0,38 0,38
ODd 0,450 0,381 0,428 0,459
1
y-OD FT 66 27 70 45
HT °C 580 600 582 580
Пи 1,511 1,506 1,502 1,512
Hmot. % 9 sklo č. 12
10 11
S1O2 10,0 10,5 10,7 10,7
A12O3 26,2 27 7 28,2 28,2
P2O5 35,1 37,1 37,8 37,8
B2O3
NazO 5,9 5,6 5,0 5,0
K2O 8,9 8,4 7,5 7,5
CaO 1.7 4,1 4,2 4,2
BaO 12,2 6,4 6,5 6,5
PbO
Т1О2
ZrO2
CeCh
Ag2O 0,13 0,11 0,13 0,13
CuO 0,031 0,033 0,032 0,041
Cl 0,44 0,45 0,43 0,38
Br 0,44 0,42 0,58 0,40
ODd 0,428 0,377 0,271 0,286
2-ODFT 44 20 8,5 8
HT °c 580 630 630 630
nD 1,513 1,506 1,509 1,509
Hmot. % sklo č.
13 14 15 16
S1O2 10,1 10,5 10,0 10,3
AI2O3 26,9 21,8 25,5 27,3
P2O5 35,9 37,3 36,3 36,5
B2O3
Na2O 6,7 5,0 6,0 4,9
K2O 10,1 7,4 9,0 7,3
CaO 4,0 4,2 4,0 4,1
BaO 6,2 6,5 6,1 6,3
PbO
T1O2 1,2 1,2
ZrO2 7,30 2,0 2,1
CeOž
Ag2O 0,13 0,12 0,12 0,10
CuO 0,032 0,034 0,036 0,032
Cl 0,38 0,56 0,29 0,51
Br 0,37 0,51 0,28 0,54
ODd 0,0516 0,262 0,437 0,264
2-OD FT 47 22,5 12 6
HT °c 580 710 630 620
11D 1,507 1,530 1,521 1,521
19928S
Hmot. % sklo č.
17 18 у 19 20
S1O2 10,5 10,8 10,8 10,5
A12O3 27,8 28,7 28,5 27,9
P2O5 37,1 38,4 38,2 37,3
B2O3
Na2O 4,3 4,4 6,4 6,3
K2O 6,4 6,6 9,7 9,5
CaO 4,2 4,3 3,1 3,6
BaO 6,4 6,6 3,4 4,9
PbO
T1O2 1,3
Ζ1Ό2 2,1
CeO2
Ag2Í) 0,088 0,14 0,11 0,13
CuO 0,033 0,037 0,035 0,040
Cl 0,58 0,38 0,49 0,29
Br 0,38 0,36 0,34 0,32
ODd 0,244 0,228 0,276 0,337
T0D l'T 8 8 25 20
HT °c 665 665 630 610
nD 1,522 1,510 1,501 1,505
Hmot. °/o sklo č.
21 22 23 24
S1O2 10,1 10,0 10,8 10,0
A12O3 26,7 26,2 22,4 25,3
P2O5 35,8 35,0 38,2 33,8
B2O3
Na2O 6,0 5,9 5,1 5,7
K2O 9,1 8,9 7,6 8,6
CaO 4,6 5,0 4,3 4,9
BaO 7,7 9,0 6,6 8,8
PbO
TiOž 1,2
Ζ1Ό2 5,0 1,9
СеОг
Ag2O 0,14 0,11 0,132 0,11
CuO 0,043 0,040 0,042 0,035
Cl 0,41 0,33 0,38 0,42
Br 0,40 0,32 0,45 0,42
ODd 0,398 0,304 0,313 0,305
у OD FT 20 25 10 15
HT °c 610 630 610 625
nD 1,513 1,516 1,524 1,527
19928S
I-Imot. % sklo č.
25 26 27 28
SiO/ 10,0 10,0 10,2 10,0
A12O3 26,2 24,3 25,1 25,3
P2O5 34,9 37,9 39,1 36,1
B2O3
NazO 4,7 5,9 4,8 6,0
K2O 7,0 8,9 7,2 9,0
CaO 5,1 3,9 4,1 4,0
BaO 9,1 6,0 6,3 6,1
PbO
TÍO2 1,2 1,2 1,2 1,2
ZrO2 2,0 2,0 2,0 2,0
CeO? 0,5
AgžO 0,11 0,13 0,15 0,14
CuO 0,038 0,043 0,044 0,039
Cl 0,43 0,49 0,42 0,44
Br 0,41 0,49 0,44 0,41
ODd 0,251 0,345 0,248 0,322
~ OD FT 30 21 12 12
HT °c 625 635 615 635
nD 1,525 1,521 1,521 1,521
Hmot. % sklo č.
29 30 31 32
S1O2· 10,2 10,7 10,0 10,0
AI2O3 27,1 28,2 25,5 25,5
P2O5 36,3 37,8 36,3 36,3
B2O3
Na20 4,9 5,0 6,0 6,0
K2O 7,3 7,5 9,0 9,0
CaO 4,1 4,2 4,0 4,0
BaO 6,3 6,5 6,1 6,1
PbO
T1O2 1,2 1,2 1,2
ZrO2 2,0 2,0 2,0
CeOž 0,5
Ag2O 0,12 0,33 0,19 0,15
CuO 0,043 0,054 0,038 0,045
Cl 0,40 0,31 0,54 0,36
Br 0,39 0,24 0,38 0,26
ODd 0,242 0,513 0,450 0,377
OD FT 12 42 25 35
HT°C 615 662 625 645
nD 1,521 1,509 1,521 1,521
Hmot. % sklo č.
33 34 35 36
S1O2 10,0 10,3 10,3 10,3
A12O3 25,5 27,3 27,3 27,3
P2O5 36,3 36,5 36,5 36,5
B2O3
NažO 6,0 4,9 4,9 4,9
K2O 9,0 7,3 7,3 .7,3
CaO 4,0 4,1 4,1 4,1
BaO 6,1 6,3 6,3 6,3
PbO
T1O2 1,2 1,2 1,2 1,2
ΖΓΟ2 2,0 2,0 2,0 2,0
CeCh
AgzO 0,13 0,21 0,27 0,13
CuO 0,071 0,036 0,045 0,075
Cl 0,44 0,41 0,23 0,36
Br 0,44 0,34 0,25 0,40
ODd 0,48 0,447 0,848 0,324
4 OD TT 20 40 75 6
HT °c 610 585 585 590
nD 1,521 1,522 1,522 1,522
Hmot. % sklo č.
37 38 39 40
S1O2 10,3 10,3 10,3 10,3
A12O3 27,3 27,3 27,3 27,3
P2O5 36,5 36,5 36,5 36,5
B2O3
NažO 4,9 4,9 4,9 4,9
K2O 7,3 7,3 7,3 7,3
CaO 4,1 4,1 4,1 4,1
BaO 6,3 6,3 6,3 6,3
PbO
T1O2 1,2 1,2 1,2 1,2
ZrO2 2,0 2,0 2,0 2,0
СеОг
AgžO 0,20 0,24 0,24 0,24
CuO 0,045 0,043 0,039 0,043
Cl 0,27 0,34 0,24 0,44
Br 0,24 0,30 0,40 0,26
ODd 0,509 0,616 0,299 0,443
1
OD FT 20 42 8 36
HT °C 640 615 650 680
nD 1,522 1,522 1,522 1,522
Hmot. % sklo č.
41 42 43 44
S1O2 10,0 10,0 10,0 10,0
A12O3 25,5 25,4 25,4 25,3
P2O5 36,3 36,2 36,2 36,0
Na2O 6,0 6,0 6,0 6,0
K2O 9,0 9,0 9,0 8,9
B2O3
CaO 4,0 4,0 4,0 4,0
BaO 6,1 6,1 6,1 6,1
PbO 0,2 0,4 0,6
TÍO2 1,2 1,2 1,2 1,2
Zro2 2,0 2,0 2,0 2,0
СеОг
AS2O3
AgžO 0,18 0,12 0,12 0,12
CuO 0,034 0,036 0,036 0,036
Cl 0,43 0,29 0,29 0,29
Br 0,44 0,28 0,28 0,28
ODd 0,408 0,323 0,452 0,533
-i OD FT 27 30 50 170
HT°C 647 635 635 645
nD 1,521 1,521 1,521 1,521
Hmot. % sklo č.
45 46 47 48
SiOz 10,0 10,0 10,0 10,0
AI2.O3 25,5 25,5 25,5 25,5
P2O5 36,3 36,3 36,3 36,3
B2O3
Na2O 6,6 6,0 6,0 6,0
K2O 9,0 9,0 9,0 9,0
CaO 4,0 4,0 4,0 4,0
BaO 6,1 6,1 6,1 6,1
PbO
T1O2 1,2 1,2 1,2 1,2
ZrO2 2,0 2,0 2,0 2,0
CeOž
AS2O3 0,1
Ag2O 0,13 0,12 0,13 0,095
CuO . 0,038 0,039 0,044 0,042
Cl 0,37 0,50 0,35
Br 0,44 0,41 0,31 0,97
ODd 0,359 0,288 0,385 0,357
OD FT 15 12 42 27
HT°C 635 630 645 680
nD 1,521 1,521 1,521 1,521
19-928 5
Hmot. % sklo . č.
49 50 51 52
SiO2 10,5 16,4 10,0 10,0
A12O3 26,3 23,2 26,2 25,5
P2O5 36,7 30,8 35,0 36,3
B2O3
NH2O 6,3 5,9 6,0
K2O 8,5 9,5 8,9 9,0
CaO 4,2 4,0
BaO 18,0 6,4 13,9 6,1
PbO
T1O2 1,4 1,2
ZrO2 2,0 2,0
CeOz
AgzO 0,12 0,12 0,13 0,07
CuO 0,034 0,040 0,037 0,041
Cl 0,17 0,56 0,57 0,56
Br 0,27 0,45 0,53 0,53
ODd 0,194 0,398 0,294 0,262
1
~ OD FT 13,5 38 27 32
HT°C 680 625 625 625
nD 1,519 1,521 1,508 1,521
Skla o složeních uvedených v tabulce se mohou vyrobit následujícím způsobem. Kmen se utaví za oxidačních nebo neutrálních podmínek při teplotě v rozmezí 1200 až 1600 °C a po ochlazení se chladí při teplotách mezi 450 až 650 °C. Konečné tepelné zpracování se může pak provést při teplotách mezi 20 až 100 CC nad horní chladicí teplotou po dobu 10 až 60 minut. Optimální oblast tepelného zpracování pro určité sklo se může stanovit pomocí spádové pece. V některých případech může být nutné podložit sklo během tepelného zpracování, aby nedošlo k průhybu.
Kmen se může vyrobit z obvyklých sklářských surovin, jako jsou uhličitany, metanebo ortho-fosforečnany, dusičnany a kysličníky. Stříbrné a halogenidové složky se mohou přidat do kmene ve formě jemné mletých solí stříbra a halogenidu draslíku nebo sodíku.
Během procesu je třeba věnovat pozornost tomu, aby byly ' na minimum sníženy ztráty vzniklé vypařováním složek vsázky během tavení. Tímto způsobem může dojít ke ztrátě až 60 % halogenidových složek a 30 % stříbra a jsou tedy nutné přídavky během přípravy vsázky.
Skla výše uvedená mají vhodnou kombinaci fotochromického jevu, měřenou jako vyvolaná optická hustota s rychlostí odezvy na vystavení nebo odstranění aktinického záření. I když u některých skel je zřejmé, že vyvolaná optická hustota není vysoká, rychlost odezvy u těchto skel je zvláště velká. Skel se může použít pro účely oční optiky a pro jiná použití, kde se požaduje přechodná ochrana před aktinickým zářením, jako je sluneční světlo, s návratem k normální propustnosti, když je aktinické záření nepřítomné. Mohou se tedy použít za určitých okolností pro zasklívání budov nebo aut.

Claims (4)

  1. PŘEDMĚT VYNALEZU
    1. Fotochromické bezborité hlinitofosforečné sklo, které má krystaly halogenidu stříbra rozptýlené ve hmotě skla, vyznačené tím, že obsahuje jako nefotochromické složky 10 až 17 hmotnostních % kysličníku křemičitého, 20 až 29,1 hmotnostního o/0 kysličníku hlinitého, 30 až 40 hmotnostních ' % kysličníku fosforečného, 8,5 až 17 hmotnostních % RžO, 4 až 18 hmotnostních % RO, kde R2O představuje kysličník sodný nebo/ /a kysličník draselný a RO představuje kysličník vápenatý nebo/a kysličník barnatý, přičemž když ve skle je obsažen kysličník barnatý i kysličník vápenatý, podíl kyslič níku vápenatého je nejvýše 7 hmotnostních procent, a podíl součtu množství kysličníku křemičitého, kysličníku hlinitého a kysličníku fosforečného je roven alespoň 69 hmotnostním % hmoty skla, a jako fotochromické složky vyjádřené ve hmotnostních % nad 100 0/0 celkového množství nefotochromických složek 0,07 až 0,35 hmotnostního '% kysličníku stříbrného, 0,005 až 1,0 hmotnostní o/o kysličníku mědnatého a 0,4 až 2,0 hmotnostních % 'chloru a bromu, přičemž podíly chloru i bromu o sobě jsou nejvýše 1 hmotnostní % a podíl bromu je alespoň 0,20 hmotnostního °/o.
  2. 2. Fotochromické bezborité hlinitofosforečné sklo podle bodu 1, vyznačené tím, že obsahuje stopy až 6 hmotnostních % kysličníku titaničitého.
  3. 3. Fotochromické bezborité hlinitofosforečné sklo podle bodu 1 nebo 2, vyznačené tím, že obsahuje stopy až 10 hmotnostních procent kysličníku zirkoničitého.
  4. 4. Fotochromické bezborité hlinitofosforečné sklo podle bodů 1 až 3, vyznačené tím, že obsahuje stopy až 4,0 hmotnostní % kysličníku olovnatého.
CS77624A 1976-01-30 1977-01-31 Photochromic boron-free aluminosiliceous glass CS199285B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB3813/76A GB1540471A (en) 1976-01-30 1976-01-30 Photochromic glasses

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS199285B2 true CS199285B2 (en) 1980-07-31

Family

ID=9765391

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS77624A CS199285B2 (en) 1976-01-30 1977-01-31 Photochromic boron-free aluminosiliceous glass

Country Status (12)

Country Link
US (1) US4088501A (cs)
JP (1) JPS52107016A (cs)
AR (1) AR211949A1 (cs)
BR (1) BR7700545A (cs)
CA (1) CA1087436A (cs)
CS (1) CS199285B2 (cs)
DD (1) DD128805A5 (cs)
DE (1) DE2703860A1 (cs)
FR (1) FR2339579A1 (cs)
GB (1) GB1540471A (cs)
IT (1) IT1117103B (cs)
NL (1) NL7700770A (cs)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BR8006255A (pt) * 1979-10-12 1981-04-14 Pilkington Brothers Ltd Vidro fotocromico de aluminio-fosfato
DE3204625C2 (de) * 1982-02-10 1986-07-10 Schott Glaswerke, 6500 Mainz Alumosilico-Phosphat-Brillenglas mit einer Abbezahl über 46, mit einem Brechungsindex über 1,56 und einer sehr niedrigen Dichte
US4549894A (en) * 1984-06-06 1985-10-29 Corning Glass Works Ultraviolet absorbing photochromic glass of low silver content
JPH0451968U (cs) * 1990-09-11 1992-05-01
US5445903A (en) * 1993-09-09 1995-08-29 Technology Management, Inc. Electrochemical apparatus
US5589285A (en) * 1993-09-09 1996-12-31 Technology Management, Inc. Electrochemical apparatus and process
JP3883527B2 (ja) 2003-07-17 2007-02-21 ニプロ株式会社 トランスファーニードル
BR112014011561A2 (pt) 2011-11-16 2017-05-09 Corning Inc vidro de troca iônica com alto limiar de iniciação de craqueamento

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3615761A (en) * 1968-01-31 1971-10-26 Ppg Industries Inc Phototropic articles containing thallous halide
GB1367903A (en) 1971-07-12 1974-09-25 Pilkington Brothers Ltd Photochromic glasses
AR204329A1 (es) * 1974-02-01 1975-12-22 Jenaer Glaswerk Schott & Gen Vidrio fototropo libre de fluor y acido borico

Also Published As

Publication number Publication date
FR2339579A1 (fr) 1977-08-26
US4088501A (en) 1978-05-09
NL7700770A (nl) 1977-08-02
JPS569464B2 (cs) 1981-03-02
AR211949A1 (es) 1978-04-14
GB1540471A (en) 1979-02-14
DD128805A5 (de) 1977-12-14
JPS52107016A (en) 1977-09-08
CA1087436A (en) 1980-10-14
BR7700545A (pt) 1977-10-04
IT1117103B (it) 1986-02-10
FR2339579B1 (cs) 1982-05-14
DE2703860A1 (de) 1977-08-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4102693A (en) Photochromic boro-silicate glass
US4374931A (en) Photochromic glass suitable for ophthalmic applications
US5281562A (en) Ultraviolet absorbing glasses
CA1333760C (en) High index photochromic glasses
US4549894A (en) Ultraviolet absorbing photochromic glass of low silver content
US5932501A (en) High-index glasses that absorb UV radiation
JP2645288B2 (ja) 急速退色、高屈折率光互変性ガラス
US3630765A (en) Photochromic glass containing tantalum oxide for optical fiber fabrication
JPS6411581B2 (cs)
KR900005007B1 (ko) 급속 페이딩(Fading)되는 광가역변색 유리
US3998647A (en) Reversible light-sensitive glass
EP0592864B1 (en) Polarizing glasses
CS199285B2 (en) Photochromic boron-free aluminosiliceous glass
US5256601A (en) Slow fading photochromic glass
JPS6172649A (ja) フオトクロミツクガラス
US3548060A (en) Phototropic glass and method
US4092174A (en) Photochromic glasses
JPS6046945A (ja) 光学ガラス
CS205067B2 (en) Photochromic aluminophosphoric glass
US3617316A (en) Phototropic glass
KR800000326B1 (ko) 착색 초자
CS196244B2 (cs) Fotochromické hlinitofosforečné sklo