CS199243B2 - Method of deformation of internal structure of clouds and equipment for execution of this method - Google Patents

Method of deformation of internal structure of clouds and equipment for execution of this method Download PDF

Info

Publication number
CS199243B2
CS199243B2 CS734289A CS428973A CS199243B2 CS 199243 B2 CS199243 B2 CS 199243B2 CS 734289 A CS734289 A CS 734289A CS 428973 A CS428973 A CS 428973A CS 199243 B2 CS199243 B2 CS 199243B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
burner
acetylene
hail
air
explosions
Prior art date
Application number
CS734289A
Other languages
English (en)
Inventor
Fred Ollivier
Gerald Ollivier
Original Assignee
Pepro
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from FR7222941A external-priority patent/FR2188939B1/fr
Priority claimed from FR7241746A external-priority patent/FR2214400B2/fr
Application filed by Pepro filed Critical Pepro
Publication of CS199243B2 publication Critical patent/CS199243B2/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01GHORTICULTURE; CULTIVATION OF VEGETABLES, FLOWERS, RICE, FRUIT, VINES, HOPS OR SEAWEED; FORESTRY; WATERING
    • A01G15/00Devices or methods for influencing weather conditions
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01GHORTICULTURE; CULTIVATION OF VEGETABLES, FLOWERS, RICE, FRUIT, VINES, HOPS OR SEAWEED; FORESTRY; WATERING
    • A01G13/00Protecting plants
    • A01G13/08Mechanical apparatus for circulating the air

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Toxicology (AREA)
  • Atmospheric Sciences (AREA)
  • Feeding And Controlling Fuel (AREA)
  • Catching Or Destruction (AREA)
  • Toys (AREA)
  • Constitution Of High-Frequency Heating (AREA)
  • Radar Systems Or Details Thereof (AREA)
  • Lighters Containing Fuel (AREA)
  • Gas Burners (AREA)
  • Road Signs Or Road Markings (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu přetváření vnitřní struktury mraků, umožňující odvrátit krupobytí od pozemků s kulturními plodinami; vynález se rovněž týká ' zařízení k provádění tohoto způsobu.
Používání protikroupových děl je známé. Jejich -činnost spočívá v zapálení třaskaviny, která· vystřeluje do nebe proti mraku raketu. Tato raketa má v sobě uzavřenu třaskavinu, která působením . vznětového systému se zpožděním exploduje v kumtilonimbu, nesoucím kroupy.
Použití tohoto způsob je do jisté míry nebezpečné -a jednak není tento způsob vždy dostatečně účinný. Protikroupové dělo musí být obsluhováno pyrotechniky-specialisíy. Při -použití dosud známého protikroupového děla je - třeba znát coslatečně přesně výšku mraků, - aby exploze měla - požadovaný - účinek.
Výše uvedené nedostatky nemá způsob přetvoření vnitřní struktury mraků podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že se v úrovni mraků vytvoří nárazové vlny, vzniklé následkem - explozí opakovaných v intervalech kratších než 25 sekund a vytvořených vzplanutím látky nebo směsi, zvolené ze skupiny zahrnující acetylen, methan, butan, propan a výbušninu, která je -schopna exploze sama a sobě nebo stykem s jinou lát kou nebo směsí, jakou je například vzduch, a rychlým ' - transportem . vzniklé energie vzhůru.
Mezi následujícími - explozemi - se s výhodou použije intervalu - 8 až 15 - sekund.
Předmětem vynálezu je rovněž zařízení kprovádění výše - uvedeného - způsobu, jehož podstata - spočívá v tom, že je tvořeno hořákem pro vzplanutí - výše uvedené látky nebo směsi, který sestává z válcové části, ve které -dochází k vzplanutí uvedené látky nebo směsi a komokuželové části, spojené - ' s užším koncem kuželovitého komínu, který je -uspořádán nad - uvedeným hořákem.
U výše uvedeného zařízení leží poměr velkého průměru - - uvedené válcové části hořáku k malému průměru nejužšího místa komokuželové části hořáku s výhodou v rozmezí 2,5 až 4, zejména výhodně v rozmezí 2,7 až 3,5.
Mezi nejužším místem uvedené komokuželové části hořáku a spodní částí- uvedeného komínu se - s výhodou nachází válec, - jehož délka je rovna 4 až 20 cm.
Malý průměr nejužšího - místa komokuželové části hořáku a průměr přilehlé spodní části komína je s výhodou roven 13 až 20 centimetrům.
Při- způsobu podle vynálezu se s výhodou použije směsi acetylenu a vzduchu.
Zařízení podle vynálezu rovněž zahrnuje systém pro přívod vzduchu a cetylenu v předem stanoveném množství, umožňujícím optimální explozi výše uvedené směsi.
Zařízení podle vynálezu rovněž s výhodou zahrnuje napájecí vedení acetylenu a svíčku pro jeho zapálení, které . jsou ovládány dvoupolohovým časovým spínačem s automatickým přepínáním.
Podstata způsobu přetvoření vnitřní struktury mraků podle vynálezu a zařízení k provádění tohoto způsobu je ilustrována - připojenými výkresy na kterých:
ohr. 1 představuje zjednodušené obecné schéma zařízení podle vynálezu, obr. 2 představuje příkladné provedení, zařízení podle- vynálezu, obr. 3 představuje tři možné polohy distribučního ventilu zařízení podle vynálezu, obr. 4 představuje druhé příkladné provedení zařízení podle vynálezu a obr. 5 představuje třetí příkladné provedení podle vynálezu.
Z obr. 1 je zřejmé, že zařízení ' podle vynálezu sestává z:
vyvíječe 1 plynného acetylénu, obsahujícího vodu a karbid vápníku, které spolu reagují podle následující reakce:
ЙСг-2 H2O.—-C22H+Ca(OH)2 hydroxid vápenatý se periodicky odstraňuje vývodem' 56; nová náplň se vkládá přívodem 57;
trubky ' 2, kterou se' přivádí acetylen v surovém ' stavu do -promývačky 3; na trubce 2 je navlečena ohebná pryžová spojovací hadice . 21;
promývačky 3, v 'níž acetylen prochází nucené vodní ' lázní, přičemž je veden stěnami syfonu 4; promytý plyn vystupuje z ' promývačky - 3 potrubím 5 hladina vody ve- skleněném vodoznaku 35 - ukazuje stav vody při protlačování plynu;
syfonu 4, - u jehož dna je výpustná zátka 28, - která umožňuje periodické proplachování přístroje a odstranění - odpadních produktů, jakými - jsou čpavek, sirovodík a vápenný prach;
potrubí 5 - pro převádění plynu z- promývačky 3 do čisticího zařízení 6;
čisticího zařízení - 6, v němž je voda; nálevka 36- umožňuje trvalé udržování- vodní hladiny, v požadované výši a zkušební kohout 37 - umožňuje - kontrolu vodní hladiny, zda je trvale udržována v požadované výši; plyn - probublává vodou načež je veden do přívodní trubky 7;
přívodní trubky - 7 pro přívod vyčištěného plynu do ventilu 8 pro regulaci jeho průtočného množství;
ventilu 8, který lze klikou nařídit na převod - plynu jak potrubím 9 do - plynojemu 10, tak do hořáku 13 jednak - tryskou 11 k vytvoření - zápalného plamínku a jednak trubicí - 12 k - náhlému přivedení nadměrného množství -plynu do hořáku 13; přepínání ventilu 8 lze řídit termoelektricky, mechanicky nebo elektronicky;
potrubí - 9, vedoucího z ventilu' 8 do plynojemu 10;
plynojemu 10; plynojem 10 má horní zvon, který umožňuje udržování plynu pod stálým tlakem; tlak plynu zdvíhá - -totiž zvon zdola nahoru; potrubí 9 zajišťuje přívod, odvod ' a zpětné vedení plynu do ventilu 8; je třeba uvést, že spalování plynu v hořáku začíná- zapálením plynu, přivedeného d.o' - hořáku 13 trubicí 12, -zápalným plamínkem, vytvořeným -na konci trysky- 11, a končí odvedením spalin z hořáku 13; tato fáze se podle potřeby opakuje;
trysky 11 pro - vytvoření zápalného plamínku; tento plamínek se zapálí jednou při každém přiblížení bouře;
trubice - 12, - která - umožňuje prudký a náhlý přívod značného objemu plynu přes ventil- 8;
hořáku 13, který má -vstup 31 čerstvého vzduchu v nejspodnějším místě a nahoře komín 14; tento komín 14 má kuželovitou konstrukci z ocelového plechu relativně velké tloušťky, schopné odolat přerušovaným namáháním, vyvolaným explozemi, vzniklými vzplanutím - -acetylenu;.
komínu 14 ve tvaru komolého kužele, otevřeného nahoru směrem k obloze rozevřenou částí. .........
Hořák 13 a komín 14 jsou .výhodně velmi robustní a jsou, zakotveny - k - zemi, například kotevními šrouby z oceli. V hořáku 13 dochází k prudkým explozím, přičemž - takto uvolněná energie je prudce vyhnána - do velké výšky -komokuželovým komínem 14, připojeným k horní části hořáku 13. :
Exploze se získají s výhodou spalováním směsi ecetylenu se vzduchem.
První a nejdůležitější- - podmínkou úspěšného provádění způsobu podle vynálezu je dosažení vhodného - intervalu mezi jednotlivými po sobě následujícími explozemi. Na splnění této podmínky závisí přímo účinnost zařízení podle vynálezu.
Praktické pokusy vedly ke zjištění, - že - maximální časový interval, oddělující - dvě následující exploze musí být kratší než -25 sekund, s- výhodou kratší - než 15 sekund. Je-li tento interval delší než uvedených 25 sekund, nedosahuje se - požadovaného účinku. Optimálních výsledků se dosáhne- při - intervalu mezi následujícími explozemi rovném 8 až 15 sekundám. Tak například, opakované exploze každých 12 - sekund během - krupobití, mají za následek -postupné přetvoření struktury krup na déšť.
Je samozřejmě možné použít i -intervalů kratších než 8 sekund; to však vede k nadměrné a zbytečné spotřebě hořlavých plynů. Takto krátkých intervalů je však -možné použít k dosažení rychlého účinku v -případě, kdy je nebezpečí obzvláště hrozivé.
Obecně je možné konstatovat, že - - interval až 15 sekund dává optimální výsledky, tj.
poskytuje relativně vyso'ký účinek při relativně nízkých nákladech.
V nejspodnější části pláště hořáku 13 je proveden alespoň jeden ' ' vstup 31 čerstvého vzduchu. Tento vstup 31 je během exploze uzavřen. Vstup 31 může pozůstávat z klapky, která je volně otočná kolem své vodorovné osy nebo svislé osy a která má rozměry poněkud větší, než je otvor provedený v plášti hořáku 13, přičemž . tato klapka se· při uzavřeném vstupu 31 · přitlačuje k vnitřní ploše · pláště hořáku 13.
Účelem tohoto vstupu 31 čerstvého vzduchu je přivedení okysličovadla, . potřebného pro spalování acetylenu; tohoto vstupu 31 lze též použít v případě, kdy se do · hořáku vhání směs acetylenu se vzduchem.
V klidové poloze uvedená klapka tedy zakrývá otvor, provedený v plášti hořáku 13, o který se normálně opírá vlivem· své hmotnosti. Když se směs vzduchu s acetylenem zapálí, exploze přirazí klapku prudce na . plášť, ·•načež se klapka vlivem nárazu odrazí a · je prudce vymrštěna · do výše, · což . umožní náhlý přívod vzduchu, přispívajícího k vytvoření · v hořáku 13 .a dále v komíně 1,4 stoupajícího · proudu vzduchu, vedoucího k požadovanému · vytvoření rázové · vlny. · Potom se klapka · opět · skloní zpět, několikrát zakmitá a konečně zaujme klidovou polohu, ve které je takto připravena na novou · explozi.
Klapka v klidové poloze · s výhodou nepřiléhá těsně na plášť ale svírá s t'ním určitý úhel, obvykle úhel mezi 10 až . 45 ° a s výhodou úhel · mezi 15 až 30 °.
K tomuto účelu může být klapka opatřena systémem protizávaží nebo spirálovou pružinou, namontovanou na ose klapky a umístěnou. tak, aby udržovala klapku v klidové poloze, svírající s · pláštěm hořáku 13 úhel, který je výše uveden.
Z obrázku 2 je zřejmé,. že · dalším důležitým· prvkem zařízení podle vynálezu je při dané výšce hořáku 13 poměr velkého průměru 38 hořáku 13 (tj. průměr jeho · válcové části 22, v níž dochází k explozi) k malému průměru 55 v nejužším místě komokuželové části 25, kterou je k hořáku 13 připojen komín 14.
Bylo zjištěno, že k dosažení dobré . účinnosti zařízení podle vynálezu při nezbytné bezpečnosti je třeba, aby . tento poměr měl hodnotu pro výšku hořáku 13, rovnou asi trojnásobku jeho průměru, v rozmezí 2,5 až
4. Je-li uvedený poměr vyšší než 4, zmenšuje . se účinnost . vytvořené rázové vlny, úbytkem . energie této vlny odrazem na příliš šikmých stěnách komokuželové části 25.
Je-li uvedený poměr menší než 2,5, potom nemá . . vytvořená rázová vlna uspokojivou prudkost.
Mezi vrcholem . komokuželové části 25 hořáku 13 a spodní částí komínu 14 je s výhodou uspořádán válec 30, který zajišťuje spojení mezi oběma uvedenými díly. Bylo zjištěno, . že tento . válec 30 zaručuje . vyšší účinnost získané rázové vlny.
Plyn . spalovaný v hořáku . 13 může být . do hořáku . 13 .. přiváděn alespoň jednou tryskou klasického typu, . jakých se například použízá pro autogenní hořáky. V tomto případě může být tato tryska nebo trysky spojeny přímo se zdrojem . acetylenu vedením, do něhož je vestavěno vhodné dávkovači ústrojí, . jákým je například elektrický ventil, tlakový ventil nebo jakýkoliv jiný automatický ventil, . . kterým se nastaví přítok plynu potom, když již .byl ..do hořáku ' 13 vpuštěn vhodný objem.
' Plyn určený ke spálení může být rovněž vháněn do hořáku 13 bez předchozího . smísení se vzduchem; ke smísení může docházet teprve v hořáku 13» do kterého je přiveden vzduch prostřednictvím klapky, jejíž úkol a činnost již byly popsány výše.
Plyn určený ke spálení je s výhodou vháněn . do . hořáku 4 13 vedením, které . vyčnívá uvnitř hořáku . 13 a směřuje shora dolů, přičemž .. spodní- konec . tohoto vyčnívajícího vedení . se . nachází . přibližně v úrovni vstupu vzduchu, což . umožňuje . získání homogenní směsi plynu se vzduchem.
Zapalovacím . ústrojím může být jakékoliv vhodné . ústrojí, mechanické, elektrické, piezoelektrické .a jakékoliv ústrojí, které je schopné . vyvolat . zapálení . plynu . v požadovaném okamžiku.. Jde-li ·'·o dobře zápalnou směs, do- > sáhne . se zapálení velice snadno jiskrou, vzniklou například na svíčce, která . je podobná svíčce . spalovacích výbušných motorů, nebo piezoelektrickým . krystalem . nebo odporem zahřátým do červeného žáru. . Jiný . systém . .pozůstává . v udržování stálého zapalovacího plamínku vně hořáku, napájeného například . acetylenem. . Tento . zapalovací plamínek . je umístěn několik centimetrů před malým otvorem, provedeným v plášti .hořáku, a je-li třeba vyvolat . . explozi, přivede se .do zapalovacího plamínku - určité množství acetylenu, které dá vznik delšímu plameni, který vnikne do hořáku. 13 a zapálí směs.
Zásadní . výhodou způsobu a . zařízení podle vynálezu oproti . známému stavu techniky je skutečnost, že aplikace zařízení podle vynálezu . je v rámci možností všech, kteří chtějí svůj majetek ochránit před škodlivými následky krupobití. Obsluha zařízení podle vynálezu nevyžaduje speciálně vyškolených osob, jakými jsou například pyrotechnici. . Není ani zapotřebí znát . přesnou výšku kroupotvorných mraků ani není . nutné rozprašovat protikroupové . prostředky . z letadla. .
Za účelem ujištění . účinnosti zařízení podle . vynálezu . byly s tímto . zařízením konány . četné praktické . pokusy. Zařízení podle vynálezu byla umístěna do zemědělských oblastí, . které bývají často . ničeny krupobitím. Během .jednoho roku bylo . 32 zařízeními podle vynálezu vystřeleno 122 000 ran . při celkově době střelby 350 hodin; během toho199243 to roku bylo v okolí zaznamenáno 255 bouřek a pouze 32 krupobití.
Následujícího roku bylo 28 zařízeními podle vynálezu vystřeleno celkem 78 630 ran při celkové době střelby; během této doby bylo v okolí zaznamenáno 35 krupobití . a 148 bouřek.
V následující tabulce jsou uvedeny výsledky, kterých se dosáhlo během několika měsíců tohoto roku v okruhu 500 m a v okruhu 1506 m od místa střelby.
Měsíc Počet střeleb značné Škody vzniklé . krupobitím· v
okruhu 500 m značné v okruhu 1500 střední malé
střední malé
Duben 2
Květen 35 1 3 4 2
Čeřve,n 52 3 1 1
Červenec 23 1 2
Srpen 31 2 2
Září 14 1 1
Říjen 2
Kromě toho bylo provedeno zajímavé pozorování v okruhu 3 km od dvou zařízení podle vynálezu. Ačkoliv byla zařízení podle vynálezu uvedena‘do chodu se zpožděním v době, kdy již · kroupy padaly, byl zjištěno, že v okruhu 100 m od děla podle vynálezu došlo. ' k . poškození pouze ' 20 % kulturních plodin, zatímco v okruhu 1500 m došlo k poškození 80 % kuturních plodin.· · Vzhlemi · k tomu, · že není obvyklé, · aby kroupy v epicentru krupobití · padaly v menším množství, je z tohoto pozorování zřejmý příznivý účinek způsobu · podle vynálezu.
Na · obr. 2 · je zobrazeno příkladné zařízení k provádění způsobu . podle vynálezu.
Toto zařízení se skládá z hořáku 13, · zhotoveného z ocelového . plechu o tloušťce · 10 centimetrů, který má · válcovou část 22 o velkém · průměru 38, rovném 45 cm, k níž je přivařeno dno 23, opatřené ve své · střední části otvorem 24 malého průměru, který umožňuje automatické odvádění · vody, · která se hromadí · na dně hořáku 13.
Výška · válcové části · 22 je rovná 100 · cm. Na vrcholu*této · válcové části 22 je připevněna, například přivařením, komokuželová část 25, jejíž · užší konec má malý průměr 55, rovný 16 cm; ke komokuželové části je přivařena kruhová příruba 28, · opatřená otvory pro vsunutí potřebných spojovacích šroubů, které zajišťují upevnění jednak držáku 27, jednak komínu 14, opatřeného přírubou 29, na své spodní části.
Výška· komínu 14 je 4 m a tvar vnitřku je takový, že vytváří válec 30 s výškou rovnou přibližně 12 cm.
Na nejspodnější . části hořáku 13 je kruhový otvor 31 o· ploše · 120 cm2. Uvnitř hořáku je klapka (není znázorněna), otočná kolem vodorovné osy, umístěné nad kruhovým otvorem 31. Spadne-li klapka · do své spodní polohy, zakrývá uvedený kruhový otvor 31. Tato klapka má dále systém protizávaží, umístěný tak, aby klapka svírala ve své spodní poloze s pláštěm · hořáku 13 úhel 21°.
Na plášti hořáku 13 . jsou ještě dva další boční otvory 32 a · 33, z nichž první je · umístěn proti zapalovacímu· plamínku 34 na plášti hořáku 13 a slouží pro zapálení · směsi ve vhodném okamžiku. Druhý boční otvor 33. slouží pro prostrčení trubice 12 pro · přívod acetylenu, která probíhá šikmo dolů do hořáku 13, přičemž sahá · do hořáku · v délce . asi 20 cm.
Tato trubice 12 je na svém druhém konci připojena k plynojemu 10 třícestným ventilem 8, který je také připojen k zapalovacímu plamínku 34 a k · vyvíječi 1 plynného a- . . cetylenu. Ventil 8 má jeden kanál pro trvalý průtok acetylenu, který umožňuje přímé spojení mezi -vyvíječem 1 plynného acetylenu a trubicí 12, zajišťující kontinuální napájení zapalovacího plamínku 34·
Plynojem 10 sestává ze zvonu 39 ponořeného do vody, obsažené · v nádrži · 40, jejíž vnitřní průměr je větší, než vnější průměr ponořeného . zvonu 39.
Na obr. 3 je vysvětlena · činnost zařízení podle vynálezu při třech možných polohách I, Π a III ventilu 8.
Při nastavení ventilu 8 do polohy I napájí . vy ví ječ 1 plynného acetylenu plynojem 10. Zvon 39 se zvedne o určitou výšku, odpoví-, dající objemu · acetylenu, který má být vpuštěn do hořáku 13 (5 až 10 ·1). Systém viditelných značek umožňuje · pozorovateli zjistit, bylo-li již dosaženo · požadovaného · objemu. V poloze II ventilu 8 se objem· acetylenu nahromaděný v plynojemu 10 vhání do hořáku 13 trubicí 12. V poloze III· ventilu 8 se rychle vhání přídavné množství acetylenu do zapalovacího plamínku 34, takže tímto· vzniklý delší plamínek· vnikne do hořáku· 13 bočním otvorem 32 a zapálí směs vzduchu a acetylenu. Tím dojde k explozi, která vyšle k obloze komínem 14 rázovou vlnu, jejíž opakování v uvedených intervalech umožňuje přetváření vnitřní struktury · mraků, což · vede k odvrácení krupobití. Po této explozi je zařízení připraveno k opakování _ dalšího cyklu.
Podle jiné formy provedení způsobu podle vynálezu, zobrazené na · obr. 4, je acetylen veden zúžením 41, ve kterém* automaticky dochází k vytváření směsi vzduchu s acetylenem; toto zúžení 41 je připojeno na zdroj acetylenu (není znázorněn) · spojením 42, na kterém je uspořádán elektrický ventil 43, ovládaný časovým ' spínačem 44, regulujícím současně přívod acetylenu a jeho zapalování.
V uvedeném případě je · časový spínač 44 elektronický s automatickým spínáním; který v první poloze pro· otevření elektrického ventilu v daném čase uvolní přítok acetylenu a v druhé poloze uzavře napájecí okruh, což 'vyvolá · při použití přerušovače 45 a transformační cívky 46 vznik jiskry na svíčce 47 (automobilová svíčka) čímž dojde k zapálení směsi.
Je zřejmé, že časový spínač 44, elektrický ventil 43 a zapalovací svíčka 47 jsou napájeny vhodným zdrojem elektrické energie buď z akumulátoru 48 nebo z jiného obvyklého zdroje · elektrické energie.
Konečně na obr. 5 je zobrazeno další možné provedení zařízení podle vynálezu. Tato forma provedení odpovídá automatické alternativě provedení z obr. 2.
Acetylen přitéká spojením 49, napájející jednak zapalovací plamínek 34 tryskou 11,

Claims (10)

1. Způsob přetvoření vnitřní struktury mraků za účelem zabránění krupobití, vyznačený tím, že se v úrovni mraků vytvoří rázové vlny, vzniklé následkem explozí opakovaných v · intervalech kratších než 25 sekund a vytvořených vzplanutím látky · nebo směsi, zvolené ze skupiny zahrnující acetylen, methan, butan, propan a výbušinu, která je schopna exploze sama o sobě nebo stykem s jinou látkou nebo směsí, jakou je například vzduch, a rychlým · transportem vzniklé energie vzhůru směrem ke kroupo- tvorným mrakům.
2. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že se použije intervalu mezi po sobě následujícími explozemi 8 až 15 sekund.
3. Způsob podle bodů 1 a 2, vyznačený tím, že^ se jako směsi, jejímž vzplanutím · se vytvoří exploze, použije směsi vzduchu a plynné hořlavé látky,
4. · Způsob podle bodu 3, vyznačený tím, že se jako plynné hořlavé látky ' použije acetylenu. .
5. Zařízení k provádění způsobu podle bodu 1 a 2 vyznačené tím, že je tvořeno hořákem (13), ’ který sestává z válcové části (22) a komokuželové části (25), spojené s užším v níž je pro bezpečnost uspořádána zpětná klapka 52 a jednak jedno nebo několik zúžení 41, . umístěných proti bočnímu otvoru 32, provedenému v · plášti hořáku 13. Do spoje 49 pro přívod acetylenu je vsazen 'trojcestný elektrický ventil ' 8, který je otáčen motorem ' 57, ovládaným časovým spínačem 44, napájeným ze zdroje 59 proudu. .
Obě zařízení zobrazená na obr. 4 a 5 mají tu výhodu, · že pracují zcela automaticky'. Jejich napájení z nezávislého zdroje energie, ' jakým je například akumulátor, umožňuje jejich snadnou instalaci v · prostorech nenapájených normálním síťovým střídavým proudem, · jako například v terénu na pozemcích s kulturními plodinami, které mají být chráněny před krupobitím (ovocné sady, vinice, tabákové plantáže, obilná ' pole a podobně).
Způsobu podle vynálezu musí být · použito v okamžiku, kdy je zjištěno přiblížení kroupotvorných mraků k prostoru, který má být před krupobitím chráněn. Jsou-li exploze vyvolávány · každých 8 až 15 sekund, lze pozorovat rychlé přetváření struktury mraků a zažehnání nebezpečí ' krupobití. V explozích’^ pokračuje tak dlouho, až zmizí veškerá hrozba krupobití. Chráněné · území má plochu minimálně 50 až 100 ha. Větší plochy lze chránit vyvoláváním mocnějších explozí.
VYNALEZU koncem kuželovitého · komínu (14), který je uspořádán nad hořákem (13).
6. Zařízení podle bodu 5, · vyznačené tím, že poměr velkého průměru ' (38) válcové části (22) hořáku (13) k malému průměru (55) nejužšího místa komokuželové · části (25)· hořáku (13) je roven 2,5 a 4, s výhodou 2,7 až 3,5.
7. Zařízení podle bodů 5 a 6, vyznačené tím, že · mezi nejužším místem komokuželové části (25) a spodní části komínu (14) je' uspořádán válec (30), jehož délka je rovna 4 až 20 · cm.
8. Zařízení podle bodů 5 a 6, vyznačené tím, že malý průměr (55) komokuželové části (25) a průměr přilehlé spodní části komína (14) je roven 13 · až · 20 cm.
9. Zařízení k provádění způsobu podle ' bodů 3 a 4, vyznačené tím, že hořák (13) je vybaven systémem přívodu vzduchu · a · acetylenu, který je výhodně tvořen trubicí · (12) a ventilem (8).
10. Zařízení podle bodu 9, vyznačené tím, že zahrnuje napájecí vedení (42) ' acetylenu a svíčku (47), které jsou spojeny ' s dvoupolohovým časovým spínačem (44) s automatickým přepínáním.
CS734289A 1972-06-16 1973-06-13 Method of deformation of internal structure of clouds and equipment for execution of this method CS199243B2 (en)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR7222941A FR2188939B1 (cs) 1972-06-16 1972-06-16
FR7241746A FR2214400B2 (cs) 1972-06-16 1972-11-20
FR7321153A FR2231312B2 (cs) 1972-06-16 1973-05-29

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS199243B2 true CS199243B2 (en) 1980-07-31

Family

ID=27249895

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS734289A CS199243B2 (en) 1972-06-16 1973-06-13 Method of deformation of internal structure of clouds and equipment for execution of this method

Country Status (22)

Country Link
US (1) US3848801A (cs)
JP (1) JPS6131974B2 (cs)
AR (1) AR202895A1 (cs)
AT (1) AT324750B (cs)
BE (1) BE800975A (cs)
BG (1) BG21359A3 (cs)
CA (1) CA976832A (cs)
CH (1) CH575204A5 (cs)
CS (1) CS199243B2 (cs)
CY (1) CY983A (cs)
DD (1) DD104415A5 (cs)
DE (1) DE2329395C2 (cs)
ES (1) ES415994A1 (cs)
FR (1) FR2231312B2 (cs)
GB (1) GB1434112A (cs)
HU (1) HU169117B (cs)
IL (1) IL42432A (cs)
IT (1) IT990663B (cs)
NL (1) NL7308353A (cs)
OA (1) OA04532A (cs)
RO (1) RO63863A (cs)
TR (1) TR17720A (cs)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3503138A1 (de) * 1985-01-31 1986-08-07 Heinz 4100 Duisburg Pinders Verfahren zur verminderung von smog nach dem kamin-umkehr/injektor effekt
DE4109054A1 (de) * 1991-03-15 1992-09-17 Gisela Kielmann Verfahren zur bekaempfung von wirbelstuermen
US5381955A (en) * 1993-10-18 1995-01-17 Ollivier; Gerald Anti-hail shock wave generator
US5445321A (en) * 1993-10-18 1995-08-29 Ollivier; Gerald Anti-hail shock wave generator
US5411209A (en) * 1993-10-18 1995-05-02 Ollivier; Gerald Anti-hail shock wave generator
EP0855853A1 (en) * 1997-01-22 1998-07-29 John H. Hogue Apparatus for disturbing and removing electrons and protons from the atmosphere and outer space
CA2862959C (en) * 2012-03-20 2017-02-28 Ecoserv Remote Observation Centre Co. Ltd. An automated wide-ranging anti-hail protection method and a network
PL245637B1 (pl) * 2020-08-11 2024-09-09 Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie Sposób obniżenia stężenia pyłów w warstwie smogu, stanowiącej warstwę inwersyjną
CN118274676B (zh) * 2024-06-04 2024-08-09 湖北省气象服务中心(湖北省专业气象服务台) 基于高能催化方式消减雷暴系统的方法

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US990121A (en) * 1908-04-22 1911-04-18 Franklin J Drake Method of and apparatus for lifting fogs.
US2665168A (en) * 1948-04-19 1954-01-05 Clellan Ross Pleasants Atmospheric conditioning method and apparatus
US3135466A (en) * 1960-11-10 1964-06-02 Robert L Reid Means for lifting moisture from a body of water

Also Published As

Publication number Publication date
AR202895A1 (es) 1975-07-31
OA04532A (fr) 1980-03-30
AT324750B (de) 1975-09-10
FR2231312A2 (cs) 1974-12-27
ES415994A1 (es) 1976-06-01
HU169117B (cs) 1976-09-28
BG21359A3 (bg) 1976-05-20
JPS6131974B2 (cs) 1986-07-24
DE2329395A1 (de) 1974-01-03
CY983A (en) 1979-03-23
DD104415A5 (cs) 1974-03-12
GB1434112A (en) 1976-05-05
US3848801A (en) 1974-11-19
IL42432A (en) 1976-12-31
AU5672673A (en) 1974-12-12
BE800975A (fr) 1973-12-17
JPS4954106A (cs) 1974-05-25
IL42432A0 (en) 1973-08-29
NL7308353A (cs) 1973-12-18
RO63863A (fr) 1979-01-15
CA976832A (en) 1975-10-28
CH575204A5 (cs) 1976-05-14
DE2329395C2 (de) 1985-08-08
FR2231312B2 (cs) 1977-02-11
IT990663B (it) 1975-07-10
TR17720A (tr) 1975-07-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5864517A (en) Pulsed combustion acoustic wave generator
US7707938B2 (en) Apparatus and method for avalanche control
US5107765A (en) Process and device for triggering an avalanche
RU2486462C2 (ru) Устройство, инициирующее сход лавин
CS199243B2 (en) Method of deformation of internal structure of clouds and equipment for execution of this method
CN102791336A (zh) 用于对油罐中油和石油产品灭火的方法和设备
US20060230671A1 (en) Remote operated varmint control device
US5411209A (en) Anti-hail shock wave generator
US4431402A (en) Waste gas flare igniter
RU159593U1 (ru) Генератор аэрозоля
CN2276920Y (zh) 用于储存易燃液体容器的防爆、灭火自动安全装置
US6279481B1 (en) Device for provoking the collapse of snow cornice
RU2452542C1 (ru) Система пожаротушения в вертикальных резервуарах
RU177480U1 (ru) Модуль порошкового пожаротушения
CN205402711U (zh) 爆炸燃烧模拟发生装置
CA1112888A (en) Offshore/subsea flares
CN205827769U (zh) 一种模拟爆炸燃烧发生装置
JP4912659B2 (ja) 衝撃波連続発生装置
RU2348753C2 (ru) Способ активных воздействий на теплые и переохлажденные туманы и устройство для его осуществления
CN1111910C (zh) 用于储存易燃液体容器的防爆、灭火方法和自动安全装置
US5381955A (en) Anti-hail shock wave generator
US5975424A (en) Electric control for ultrasonic vertical anti-hail cannon
RU2320385C2 (ru) Способ и устройство противопожарной защиты резервуаров с нефтепродуктами
RU2553956C1 (ru) Система пожаротушения в вертикальных резервуарах
CN212184880U (zh) 一种驱鸟装置