CS199231B2 - Hydraulické řídicí zařízení pró řízení mechanizované výztuže - Google Patents

Hydraulické řídicí zařízení pró řízení mechanizované výztuže Download PDF

Info

Publication number
CS199231B2
CS199231B2 CS567271A CS567271A CS199231B2 CS 199231 B2 CS199231 B2 CS 199231B2 CS 567271 A CS567271 A CS 567271A CS 567271 A CS567271 A CS 567271A CS 199231 B2 CS199231 B2 CS 199231B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
control
valve
control device
hydraulic
line
Prior art date
Application number
CS567271A
Other languages
English (en)
Inventor
Walter Weirich
Volker Behrens
Alfred Marquardt
Original Assignee
Walter Weirich
Volker Behrens
Alfred Marquardt
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE19702038663 external-priority patent/DE2038663C3/de
Priority claimed from DE19702038661 external-priority patent/DE2038661B2/de
Application filed by Walter Weirich, Volker Behrens, Alfred Marquardt filed Critical Walter Weirich
Publication of CS199231B2 publication Critical patent/CS199231B2/cs

Links

Landscapes

  • Fluid-Pressure Circuits (AREA)

Description

Vynález se vztahuje na hydraulické řídicí zařízení pro řízení mechanizované výztuže s hydraulickými stojkami s kombinovaným ručním a automatickým řízením, u něhož v hydraulickém obvodu mechanizované výztuže jsou uspořádány ručně nebo automaticky ovládané řídicí přístroje nebo řídicí ventily pro řízení jednotlivých pracovních postupů.
Pořizovací náklady na hydraulické řídicí zařízení pro mechanizovanou výztuž stěnových porubů jsou značné, a to zejínéna při kombinaci ručního a automatického řízení, kdy se požaduje, aby automatický řídicí pochod mohl být kdykoliv ovlivněn ručním zásahem. Pořizovací náklady lze snížit použitím typizovaných stavebních prvků řídicího zařízení, použitelných pro rozličné pracovní pochody za rozmanitých podmínek. Splnit tento požadavek ža současného zajištění bezpečnosti a spolehlivosti provozu v podmínkách důlního dobývání je velmi obtížné.
Jsou známa hydraulická řídicí zařízení pro řízení mechanizované výztuže, u nichž se řízení mechanizované výztuže provádí centrálně pomocí řídicího potrubí, uloženého ve stěnovém porubu. Jiné známé hydraulické řídicí zařízení pracuje na principu tak zvaného řízení ze sousedství, kdy ručně o2 vládané řídicí hydraulické přístroje jsou uspořádány na sousedních sekcích výztuže, takže obsluhující osoba řídí pohyb sekce výztuže vždy ze sousední zajištěné sekce výztuže.
Známé systémy řízení mechanizované výztuže jsou buď ruční, nebo automatické. U ručního řízení je každý jednotlivý pochod, to jest plenění, posouvání a usazení výztuže, prováděn na základě samostatného ručně vydaného povelu. U automatických řídicích systémů je sled jednotlivých pochodů regulován v závislosti na tlaku, dráze nebo času, takže ručně se vydá pouze povel k zahájení celého cyklu, vlastní cyklus je pak již řízen, popřípadě regulován automaticky.
Jak již řečeno, celý cyklus se skládá z vyplenění výztuže, to jest odlehčení hydraulických stojek, posunutí vypleněné výztuže a jejího usazení. U hladkých a rovných nadloží je možno provádět posouvání i při zatížení, a to buď při zatížení plném, nebo zmenšeném.
Úkolem vynálezu je vytvořit hydraulické řídicí zařízení pro řízení mechanizované výztuže, jež by bylo levné, a to zejména použitím technicky jednoduchým stavebnicových prvků, použitelné v rozmanitých těžebních podmínkách a jež by umožňovalo pro199231 vádět nejen cyklus obvyklý, ale i zrychlený a automaticky řízený.
Úloha je řešena vytvořením hydraulického řídicího zařízení pro řízení mechanizované výztuže s hydraulickými stojkami s kombinovaným ručním a automatickým řízením, u něhož v hydraulickém obvodu mechanizované výztuže jsou uspořádány ručně nebo automaticky ovládané řídicí přístroje a řídicí ventily pro řízení jednotlivých pracovních postupů, jehož podstata je podle vynálezu v tom, že každý řídicí ventil je opatřen dvěma servopísty s oddělenými tlakovými prostory, napojenými na řídicí potrubí, přičemž první servopíst je pomocí ručně řiditelného přípoje spojen s ručně ovládaným řídicím přístrojem a druhý servopíst je pomocí automaticky řiditelného přípoje spojen s okruhem automatického řízení, a ručně ovladatelný řídicí přístroj je nejméně čtyřpolohový pomocí šoupátkového kotouče, nastavitelného nejméně do čtyř poloh, přičemž v jednotlivých polohách je zapojeno ústrojí pro řízení plenění výztuže, ústrojí pro řízení posouvání výztuže, ústrojí pro řízení zabudování výztuže a konečně ústrojí pro současné plenění a posouvání výztuže.
V některých případech je účelné plenit a/nebo usazovat přední hydraulické stojky a zadní hydraulické stojky samostatně. V tom případě má podle vynálezu ručně ovladatelný řídicí přístroj dvě další polohy, přičemž v jedné z nich je zapojeno ústrojí pro řízení plenění a/nebo zabudování předních hydraulických stojek a v druhé ústrojí pro plenění a/nebo zabudování zadních hydraulických stojek.
Pokud je účelné řídit celý cyklus plenění, posouvání a usazování mechanizované výztuže automaticky, má podle vynálezu ručně ovladatelný řídicí přístroj ještě další polohu, v níž je zapojen automatický řídicí okruh.
Při automatickém řízení mechanizované výztuže je podle vynálezu ústrojí pro řízení plenění výztuže zapojeno na jeden výstup, kdežto ústrojí pro řízení posouvání na druhý výstup přepojovacího ventilu, jehož ovládací vstup je spojen s výstupem časového členu, uspořádaného v automatickém řídicím okruhu, přičemž rovněž podle vynálezu sestává časový člen z regulačního ventilu, seřiditelného na předvolený tlak, spojeného se zásobníkem, opatřeným škrticí clonou.
Pro automatické řízení hydraulické mechanizované výztuže je podle vynálezu řídicí ventil, uspořádaný v ústrojí pro řízení plenění výztuže, připojen svým automaticky řiditelným přípojem na výstup měřicí clony, jež je uspořádána v tlakovém potrubí posouvacího válce.
Pro postupné usazování nejprve předních a potom zadních hydraulických stojek je podle vynálezu ústrojí pro řízení zabudování výztuže opatřeno jedním řídicím ventilem, spojeným s předními hydraulickými stojkami, a dalším řídicím ventilem, spojeným se zadními hydraulickými stojkami.
Pro posouvání hřeblového dopravníku je ústrojí pro řízení posouvání výztuže podle vynálezu opatřeno porubním regulačním potrubím, jímž je paralelně spojeno několik posouvacíeh válců, kinematicky spřažených s dopravníkem.
Pro snadnou montáž hydraulického řídicího zařízení je podle vynálezu ručně ovladatelný řídící přístroj a několik řídicích ventilů uspořádána v jednom bloku.
Ručně ovladatelný řídicí přístroj sestává podle vynálezu ze šoupátkového kotouče, otočně uloženého na regulační ploše plochého tělesa, v němž jsou na roztečné kružnici vytvořeny vývodní otvory, z nichž je v každé řídicí poloze šoupátkového kotouče vždy pouze jeden souosý s axiálním řídicím otvorem, vytvořeném v šoupátkovém kotouči, přičemž šoupátkový kotouč ie v přívodu k axiálnímu řídicímu otvoru opatřen zpětným ventilem, spojeným s ovládacím členem. V plochém tělese řídicího přístroje je vytvořen vstupní připojovací otvor pro hlavní tlakové potrubí, vytvořený mimo roztečnou kružnici vývodních otvorů pro připojení na spotřebiče, který je přitom souosý s dutým otáčivým čepem. V plochém tělese řídicího přístroje je dále vytvořen i výstupní připojovací otvor pro zpáteční potrubí, uspořádaný rovněž mimo roztečnou kružnici vývodních otvorů, vyústěný do prostoru prstencové spáry mezi čelní plochou šoupátkového kotouče a regulační plochou plochého tělesa. Šoupátkový kotouč je přitom opatřen blokovacím ústrojím polohy.
Řídicí ventil je podle vynálezu vytvořen tak, že první a druhý servopíst jsou uspořádány souose v kinematické vazbě s prvním a druhým ventilovým uzávěrem, jež jsou uspořádány proti souosým tělesům, a to prvnímu a druhému sedlovému tělesu. Mezi prvním a druhým ventilovým uzávěrem je uspořádána ventilová tyčka, posuvně v axiálním směru. První a druhý servopíst jsou uspořádány ve společném válcovém vedení, tvořeném vodicím pouzdrem. První ventilový uzávěr je přitom veden v prvním vnějším rozpěrném pouzdru, kdežto druhý ventilový uzávěr v druhém vnějším rozpěrném pouzdru.
Hlavní výhoda hydraulického řídicího zařízení pro řízení mechanizované výztuže vyplývá z jeho stavebnicového uspořádání, jež umožňuje jeho mnohostrannou použitelnost v různých těžebních podmínkách při poměrně nízkých pořizovacích nákladech. Řídicí ventily jsou standardního provedení a jsou použitelné v nejrůznějších variantách hydraulického řídicího zařízení. Pro tutéž funkci se používá vždy týž řídicí ventil jak při ručním, tak i automatickém řízení mechanizované výztuže, Čímž se počet potřebných řídicích ventilů snižuje. Hydraulické řídicí zařízení umožňuje používat i zvláštních postupů, jako plenění a posouvání vý199231 ztuže, současně. Ručně ovladatelný řídicí přístroj je poměrně jednoduchý, provozně spolehlivý a jeho použití je mnohostranné.
Příklad hydraulického řídicího zařízení pro řízení mechanizované výztuže je uveden na přiložených výkresech, kde na obr. 1 je schematicky znázorněno zapojení hydraulického řídicího zařízení pro mechanizovanou výztuž, používanou při těžbě uhelným pluhem, na obr. 2 schéma hydraulického řídicího zařízení pro rámové sekce mechanizované výztuže, na obr. 3 podrobnost zapojení řídicího potrubí ve stěnovém porubu, na obr. 4 ručně ovladatelný řídicí přístroj v řezu, na obr. 5 blok řídicích prvků v bokorysu, na obr. 6 blok z obr. 5 znázorněný v půdorysu, na obr. 7 řídicí ventil v podélném řezu, na obr. 8 řídicí ventil z obr. 7 v pohledu, na obr. 9 pak schéma hydraulického řídicího zařízení pro řízení sekcí důlní mechanizované výztuže regulací ze sousedství a s dávkovaným zatěžováním posouvacího válce.
Ručně ovladatelný regulační přístroj S obsahuje ploché těleso 10, vytvořené jako kotouč, který současně tvoří připojovací a montážní desku. Ploché těleso 10 je opatřeno vývodníml otvory Zi až Z12, jichž je ve znázorněném příkladu dvanáct. Vývodní otvory Zi až Z12 jsou uspořádány rovnoměrně na společné roztečné kružnici, přičemž svými konci vyúsťují na regulační ploše 11 plochého tělesa 10. Kolem regulační plochy 11 je vytvořeno kruhové osazení 12, takže mezi regulační plochou 11 a kruhovým osazením 12 je vytvořen svislý prstenec 13.
Ručně ovladatelný řídicí přístroj S je 0patřen zvonovým krytem 1.4, který je sešroubován s plochým tělesem 10. V tomto zvonovém krytu 14 je uložen šoupátkový kotouč 15, který je ve zvonovém krytu 14 usazen přesně a vzhledem k vnitřní válcové stěně zvonového krytu 14 je utěsněn šoupátkovým těsnicím prstencem 16.
Šoupátkový kotouč 15 je na ploše přivrácené k regulační ploše 11 plochého tělesa 10 opatřen dutým otáčivým čepem 17, který je uložen ve vstupním připojovacím otvoru 18 a čepovým těsnicím prstencem 19 je utěsněn vzhledem ke stěně vstupního připojovacího otvoru 18. Dutý otáčivý čep 17 slouží jednak ke středění šoupátkového kotouče 13, jednak jako přípojka pro hlavní tlakové potrubí P, napojené na vstupní připojovací otvor 18. Zpáteční potrubí R je napojeno na výstupní připojovací otvor 23, vytvořený v plochém tělese 10, přičemž tento výstupní připojovací otvor 20 je vytvořen jak mimo roztečnou kružnici vývodních otvorů Zi až Z12, tak i mimo střed plochého tělesa 10, a to tak, že ústí do ploché prstencové spáry 21 mezi regulační plochou 11 plochého tělesa 10 a čelní plochou šoupátkového kotouče 15.
Šoupátkový kotouč 15 má na straně odvrácené od regulační plochy 11 plochého tělesa 10 vytvořen centrální nástavec 22, který prochází středovým otvorem ve dnu zvonového krytu 14 a je proti stěnám tohoto středového otvoru utěsněn jednak vnějším nástavcovým těsnicím prstencem 23, jednak vnitřním nástavcovým těsnicím prstencem
24. Centrální nástavec 22 je opatřen stupňovitým vnitřním axiálním otvorem 25, v němž je uložen zpětný ventil 26, ovládaný otevírací tyčkou 32. Uzavírací orgán zpětného ventilu 26 sestává z ventilové kuličky 27, která je ventilovou pružinou 28 tlačena k ventilovému sedlu prstencového sedlového tělesa 29 do uzavírací polohy. Prstencové sedlové těleso 29 je uloženo ve stupňovitém vnitřním axiálním otvoru 25 a je opřeno o jeho osazení. Na druhé straně prstencového sedlového tělesa 29 je uspořádáno pouzdro 30. Obě tyt.o součásti, to jest prstencové sedlové těleso 29 a pouzdro 39, jsou ve své poloze přidržovány uzávěrem 31 zašroubovaným do stupňovitého vnitřního axiálního otvoru 25 v centrálním nástavci 22 . Ve středovém vnitřním otvoru uzávěru 31 je vedena otevírací tyčka 32, opatřená na předním konci tlačítkem 33 a opřená zadním koncem o výstředníkovou páku 34, jež je výkyvné uložena na příčném čepu 35, uloženém v centrálním nástavci 22, Vykývnutím výstředníkové páky 34 se otevírací tyčka 32 stlačí 'dovnitř, takže tlačítko 33 posune ventilovou kuličku 27 proti síle ventilové pružiny 28.
Zvonový kryt 14 je na svém dně opatřen prstencovou drážkou 36, jejíž průměr je poněkud větší, než průměr roztečné kružnice, na níž jsou uspořádány vývodní otvory Zi až Z12. V této prstencové drážce 36 je uloženo valivé ložisko 37, opřené svou zadní stranou o šoupátkový kotouč 15.
V šoupátkovém kotouči 15 je vytvořen výstředně uspořádaný otvor 38, v němž je uložena zajišťovací kulička 40, zatížená zajišťovací pružinou 39. Ve dně zvonového krytu 14 jsou vytvořena zajišťovací zahloubení 41, do nichž je zatlačována zajišťovací kulička 40 působením zajišťovací pružiny 39, čímž zajišťuje nastavenou polohu šoupátkového kotouče 15. ·
V šoupátkovém kotouči 15 je dále vytvořen nejméně jeden axiální řídicí otvor 42, vyústěný na čelní straně šoupátkového kotouče 15, jež je přivrácena k regulační ploše 11 plochého tělesa lil, který je radiálním otvorem 43 spojen se stupňovitým vnitřním axiálním otvorem 25 zpětného ventilu 26. Radiální otvor 43 je vyústěn do prostoru’ mezi oběma radiálními přírubami pouzdra 30. Pouzdro 30 je opatřeno spojovacími otvory 44, které spojují axiální řídicí otvor 42 a radiální otvor 43 se vstupním připojovacím otvorem 18 hlavního tlakového potrubí P.
Axiální řídicí otvor 42 je vytvořen na roztečné kružnici, jejíž průměr je shodný s průměrem roztečné kružnice, na níž jsou vytvořeny vývodní otvory Zi až Z12. V axiálním řídicím otvoru 42 je vedeno střižné pouzdro 45, vytvořené jako píst a přitlačované tlačnou pružinou 4S k regulační ploše 11 plochého tělesa 10. Střižné pouzdro 45 je na své čelní ploše opatřeno prstencovým čelním těsněním 47, které utěsňuje spojení mezi axiálním řídicím otvorem 42 a nastaveným vývodním otvorem Z proti ploché prstencové spáře 21, spojené se zpátečním potrubím R.
Jednotlivé vývodní otvory Zi až Z12 jsou připojeny k různým řídicím ventilům 111, jakož i k jiným spotřebičům hydraulického řídicího zařízení. Při uzavření zpětného ventilu 26 je přerušeno spojení mezi vstupním připojovacím otvorem 18 a vývodními otvory Zi až Z12. Vychýlením výstředníkové páky 34 přitlačí otevírací tyčka 32 ventilovou kuličku 27 do otevřené polohy, takže vznikne spojení mezi hlavním tlakovým potrubím P a některým z výchozích otvorů Zi až Z12, a to pomocí vstupního připojovacího otvoru 18, spojovacího otvoru 44, radiálního otvoru 43 a axiálního řídicího otvoru 42. Tlak kapaliny, působící na zadní prstencovou plochu střižného pouzdra 43, přitlačí toto střižné pouzdro 45 jeho prstencovým čelním těsněním 47 k,regulační ploše 11 plochého tělesa 10, takže vzájemně lícující axiální řídicí otvor 42 a příslušný zvolený vývodní otvor Z jsou spolehlivě utěsněny vzhledem k ploché prstencové spáře 21. Zpětným vychýlením výstředníkové páky 34 se ventilová kulička 27 dostane opět do uzavřené polohy, takže spojení mezi vstupním připojovacím otvorem 18 a příslušným vývodním otvorem Z je opět přerušeno. V této poloze výstředníkové páky 34 je možno touto pákou otáčet šoupátkovým kotoučem 15. Postupným otáčením šoupátkového kotouče 15 lícuje axiální řídicí otvor 42 s jednotlivými vývodními otvory Ži až Z12 v předem stanoveném sledu, přičemž v případě potřeby je možno volit i sled odlišný. Při otáčení šoupátkovým kotoučem 15 nejsou,střižná pouzdra 45 pod tlakem kapaliny, takže prstencové čelní těsnění 47 není namáháno značnější přítlačnou silou. V jednotlivých řídicích polohách je šoupátkový kotouč 15 zajištěn zajišťovací kuličkou 40.
Ručně ovladatelný řídicí přístroj S, jak znázorněno na obr' -5 a 6, je upevněn na rozdělovači desce 110, v níž jsou vytvořeny přípojné otvory 113 pro spojení jednotlivých vývodních otvorů Zi až Z12 ručně ovladatelného řídicího přístroje S s řídicími otvory ostatních prvků hydraulického řídicího zařízení, umístěných na rozdělovači desce 110, nebo s řídicími potrubími prvků umístěných mimo rozdělovači desku 110. Příslušné přípojné otvory 113 spojují i vstupní připojovací otvor 18 ručně ovladatelného řídicího přístroje S s blokovým vstupním otvorem 114, vytvořeným v rozdělovači desce 110, jakož i výstupní připojovací otvor 20 ručně ovladatelného řídicího přístroje S s blokovým výstupním otvorem 115. Na rozdělovači desce 110 jsou uspořádány i řídicí ventily 111 a pracovní ventily 112 hydraulického řídicího zařízení. Blokový vstupní otvor 114 je napojen na hlavní tlakové potrubí P a Μοβ kový výstupní otvor 115 na zpáteční potrubí R. Tato stavební jednotka tvoří jeden ucelený řídicí blok, uspořádaný na výztuži.
Řídicí ventil 111, jak znázorněno na obr. 7 a obr. 8, je opatřen skříní 300, uzavřenou a utěsněnou na jednom konci první zátkou 301 a na druhém konci druhou zátkou 313. Uvnitř skříně 300 mezi první zátkou 301 a druhou zátkou 313 jsou uspořádány axiálně za sebou v uvedeném pořadí tyto prvky řídicího ventilu 111: první vnější rozpěrné pouzdro 318, první sedlové těleso 304, střední rozpěrné pouzro 308, druhé sedlové těleso 305, druhé vnější rozpěrné pouzdro 315 a konečně vodicí pouzdro 320. Uvedené prvky řídicího ventilu 111 jsou přitlačeny k sobě navzájem axiálně nepohyblivě sevřením mezi první zátkou 301 a druhou zátkou 313. První sedlové těleso 304 je opatřeno prvním ventilovým závěrem 306, tvaru kuličky, a druhé sedlové těleso 305 je opatřeno druhým ventilovým uzávěrem 307, vytvořeným rovněž jako kulička. Mezi prvním ventilovým uzávěrem 306 a druhým ventilovým uzávěrem 397 je uspořádána ventilová tyčka 311, procházející axiálním otvorem 308‘ středního rozpěrného pozdra 308. Dřík ventilové tyčky 311 je menšího průměru, než oba její hlavové konce. Přitom jeden hlavový konec ventilové tyčky 311 je opřen o první ventilový uzávěr 306 a druhý ventilový uzávěr 307. Soustava prvků: první ventilový uzávěr 308, ventilová tyčka 311 a druhý ventilový uzávěr 397 je vytvořena tak, že vždy je otevřen buď první ventilový uzávěr 306, nebo druhý ventilový uzávěr 307, kdežto ten z ventilových uzávěrů, jež je na opačné straně ventilové tyčky 311, je vždy uzavřen. Druhý ventilový uzávěr 307 je veden ve druhém vnějším opěrném pouzdře 315, jež je opatřeno radiálními otvory 315‘.
Na straně druhého ventilového uzávěru 337, jež je odvrácena od ventilové tyčky 311, jsou ve vodicím pouzdru 320 uspořádány axiálně za sebou axiálně posuvně první servopíst 309 a druhý servopíst 310, jež jsou vzhledem k vodícímu pouzdru 320 utěsněny těsnicími prstenci. Mezi prvním servopístem 309 a druhým servopístem 310 je vytvořen první servoválec 316 a mezi druhým servopístem 310 a druhou zátkou 313 je vytvořen druhý servoválec 317.
V prvním servopístu 309 je vytvořen axiální otvor, v němž je uspořádána protitlaková pružina 312, opřen svým volným koncem o pružinový talíř 319, který je tak přitlačen k druhému ventilovému uzávěru 307 z opačné strany, než ventilová tyčka 311. V první zátce 301, tedy na opačné straně skříně, než je první servopíst 309 a druhý sprvopíst 310, je vytvořena pružinová komora 302, v níž uspořádaná pružina 303 se svým volným koncem opírá o opěrný čep 314, který je axiálně posuvný a je opřen o první ventilový uzávěr 306 rovně ze strany protilehlé ventilové tyčce 311. Přítlačné síly pružiny 303 a protitlakové pružiny 312 působí proti sobě a udržují opěrný čep 314, první ventilový uzávěr 306, ventilovou tyčku 311, druhý ventilový uzávěr 307 a pružinový talíř
319 v trvalém vzájemném styku bez jakékoliv vůle. Protože tlačná síla pružiny 303, umístěné v pružinové komoře 302, je větší, než přítlačná síla protitlakové pružiny 312, umístěné v axiálním otvoru prvního servopístu 309, je v klidovém stavu, kdy na řídicí ventil 111 nepůsobí'tlak řídicí kapaliny, první ventilový uzávěr 306 uzavřen a druhý ventilový uzávěr 307 otevřen.
Skříň 300 řídicího ventilu 111 je opatřena, připojovacími otvory pro hlavní tlakové potrubí P a pro zpáteční potrubí R. Vývodní otvor Z, na nějž se z vnější strany napojuje potrubí vedoucí k některému ze spotřebičů mechanizované výztuže, jako je například přední hydraulická stojka 60 nebo zadní hydraulická stojka 60A nebo posouvací válec 62 nebo dvojčinný krokový válec 182, je uvnitř řídicího ventilu 111 příčným otvorem 308“ středního rozpěrného pouzdra 308 spojen s axiálním otvorem 308‘ tohoto středního rozpěrného pouzdra 308. Ve skříni 300 řídicího ventilu 111 je vytvořen též ručně řiditelný přípoj STi, spojený pomocí dostředného otvoru 320‘ vodícího pouzdra
320 s prvním servoválcem 316, a automaticky řiditelný přípoj STž, spojený s druhým servoválcem 317.
První ventilový uzávěr 306 přerušuje v uzavřené poloze spojení s hlavním tlakovým potrubím P, kdežto druhý ventilový uzávěr přerušuje spojení se zpátečním potrubím R. Pokud řídicí ventil 111 není pod tlakem tlakového řídicího média, je první ventilový uzávěr 306 uzavřen a druhý ventilový uzávěr 307 otevřen. Spotřebič mechanizované výztuže, napojený na řídicí ventil 111 v popsané poloze, je potrubím spojeným s vývodním otvorem Z spojen se zpátečním potrubím R pomocí axiálního otvoru 308* a příčných otvorů 308“ středního rozpěrného pouzdra 308 a otevřeného druhého ventilového uzávěru 307. V této poloze je řídicí ventil 111 znázorněn na obr 7.
Když se do řídicího ventilu 111 přivede tlakové médium, a to buď ručně řiditelným přípojem STi do prvního servoválce 316, nebo automaticky řiditelným přípojem ST2 do druhého servoválce 317, pak první servopíst 309, popřípadě druhý servopíst 310, přestaví první ventilový uzávěr 306 a druhý ventilový uzávěr 307 proti tlaku pružiny 303 tak, že první ventilový uzávěr 306 se otevře a druhý ventilový uzávěr 307 se uzavře. Tím je příslušný spotřebič mechanizované výztuže spojen s hlavním tlakovým potrubím P, a to opět pomocí vývodního otvoru Z, axiálního otvoru 308‘ a příčných otvorů 308“, vytvořených ve středním rozpěrném pouzdře 308, avšak v daném případě přes otevřený první ventilový uzávěr 306. Aby při přepojování řídicího ventilu 111 nevznikaly hydraulické nárazy, má dřík ventilové tyčky 311 menší průměr než její rozšířené hlavo10 vé konce, jež jsou s dříkem spojeny kuželovitými náběhy. Při otevírání, popřípadě uzavírání jak prvního ventilového uzávěru 306, tak i druhého ventilového uzávěru 307 se průtok tlakového média nejprve škrtí, dříve než se příslušný ventilový uzávěr zcela otevře, popřípadě uzavře. Velikost škrcení se plynule mění v závislosti na axiálním pohybu ventilové tyčky 311. Při poklesu tlaku média v prvním servoválci 316, popřípadě druhém servoválci 317 vrátí tlak pružiny 303 jak první ventilový uzávěr 306, tak i druhý ventilový uzávěr 307 do jejich původních poloh a příslušný spotřebič mechanizované výztuže je opět připojen na zpáteční potrubí R.
Opěrný čep 314, zatížený pružinou 303, je na svém čele opatřen středěním pro první ventilový uzávěr 306. Protože první ventilový uzávěr 306 je současně veden středním rozpěrným pouzdrem 308, dosedne vždy přesně a těsně na první sedlové těleso 304. Rozšířené hlavové konce ventilové tyčky 311 jsou vedeny kluzně v axiálních otvorech prvního sedlového tělesa 304, popřípadě druhého sedlového tělesa 305 na způsob pístu. Cela obou rozšířených hlavových konců ventilové tyčky 311 jsou vytvořeny miskovitě pro přesné usazení prvního ventilového uzávěru 306, popřípadě druhého ventilového uzávěru 307. Dřík ventilové tyčky 311 je co nejslabší, aby axiální průtočné otvory jak v prvním sedlovém tělese 304, tak i v druhém sedlovém tělese 305 byly dříkem ventilové tyčky 311 zmenšeny co nejméně. Jak první servopíst 309, tak druhý servopíst 310 jsQU ve vodicím pouzdře 320 vedeny kluzně.
Řídicí ventil 111 je vytvořen tak, že spotřebič mechanizované výztuže je řízen týmiž prvky řídicího ventilu 111, to jest prvním sedlovým tělesem 304, druhým sedlovým tělesem 305, prvním ventilovým uzávěrem 306 a druhým ventilovým uzávěrem 307 za spolupůsobení ventilové tyčky 311, ať je řídicí impuls vydán ručně pomocí ručně ovladatelného řídicího přístroje S, nebo automatickým řídicím systémem.
Za použití ručně ovladatelného řídicího přístroje S a řídicích ventilů 111 jako stavebnicových prvků lze vytvářet různá provedení hydraulického řídicího zařízení pro řízení mechanizované výztuže.
Příklad hydraulického řídicího zařízení pro řízení mechanizované výztuže, používaného ve stěnovém porubu, kde se těžba provádí za pomoci uhelného pluhu, je schematicky znázorněn na obr. 1. Řízenými prvky každé sekce mechanizované výztuže, to jest spotřebiči, jsou přední hydraulické stojky 60, zadní hydraulické stojky BOA a posouvací válec 62, jehož pístnice 61 je kinematicky spřažena s dopravníkem.
Podél jednotlivých sekcí mechanizované výztuže jsou ve stěnovém porubu uspořádána dvě hlavní potrubí, a to hlavní tlakové potrubí P a zpáteční potrubí R. Od hlavního tlakového potrubí P odbočují k vstupním připojovacím otvorům 18 ručně ovladatelného řídicího přístroje S, popřípadě k blokovým vstupním otvorům 114 řídicích bloků jednotlivé tlakové přípoje P‘. Obdobně odbočují od zpátečního potrubí R jednotlivé zpáteční přípoje R‘ k výstupním připojovacím otvorům 20 ručně ovladatelného řídicího přístroje S, popřípadě k blokovým výstupním otvorům 115 řídicích bloků.
Stojkové válcové prostory 60“ předních hydraulických stojek 60 jsou spojeny předním pracovním potrubím 64 s předním řídicím ventilem 63, opatřeným jednak předním řídicím ručně ovladatelným servopístem 63‘, jednak předním řídicím automaticky ovladatelným servopístem 63“. Přitom jako přední řídicí ventil 63 je použit řídicí ventil 111 z obr. 7 a 8 a jako přední řídicí ručně ovladatelný servopíst 63‘ pak první servopíst 309 z obr. 7, kdežto jako přední řídicí automaticky ovladatelný servopíst 63“ je použit druhý servopíst 310. Přední pracovní potrubí 64 je napojeno na vývodní otvor Z řídicího ventilu 111. Z předního pracovního potrubí 64 odbočuje přední regulační potrubí 66, napojené druhým svým koncem na zpáteční potrubí R, přičemž v předním regulačním potrubí 66 je zapojen přední pracovní ventil 65, vytvořený jako přetlakový a plenicí ventil. Přední řídicí ventil 63 je pomocí přední přívodní větve 67 napojen na hlavní tlakové potrubí P a přední vypouštěcí větví 68 na zpáteční potrubí R.
Zcela obdobně jsou stojkové válcové prostory 60“ zadních hydraulických stojek 60A spojeny pomocí zadního pracovního potrubí 64A se zadním řídicím ventilem 63A, který je opatřen jak zadním řídicím ručně ovladatelným servopístem 63A‘, tak i zadním řídicím automaticky ovladatelným servopístem 63A“. Zadní řídicí ventil 63A je spojen zadní přívodní větví 67A s hlavním tlakovým potrubím P a zadní vypouštěcí větví 68A se zpátečním potrubím R. Zadní pracovní ventil 65A je uspořádán v zadním regulačním potrubí 66A.
Stojkové prstencové prostory 60‘ jak předních hydraulických stojek 60, tak i zadních hydraulických stojek 60A jsou pomocí společného pracovního potrubí 70 spojeny se společným řídicím ventilem 69, který je opatřen společným řídicím ručně ovladatelným servopístem 69* a společným řídicím automaticky ovladatelným servopístem 69“. Společný řídicí ventil 69 je spojen další přívodní větví 71 s hlavním tlakovým potrubím P a další vypouštěcí větví 72 se zpátečním potrubím R.
Posouvací válcový prostor 62“ posouvacího válce 62 je spojen posouvacím potrubím 74 s posouvacím řídicím ventilem 73, který je opatřen posouvacím řídicím ručně ovladatelným servopístem 73‘ a posouvacím řídicím automaticky ovladatelným servopístem 73“. Z posouvacího potrubí 74 odbočuje posouvací regulační potrubí 78, napojené dru12 hým koncem na zpáteční potrubí R, přičemž v posouvacím regulačním potrubí 78 je uspořádán posouvací pracovní ventil 77, za'pojený jako přetlakový ventil. Posouvací řídicí ventil 73 je pomocí posouvací přívodní větve 75 napojen na hlavní tlakové potrubí P a pomocí, posouvací vypouštěcí větve 76 na zpáteční potrubí R.
Posouvací prstencový prostor 62* posouvacího válce 62, vytvořený na straně pístnice 61, je spojen vratným potrubím 82 s vratným řídicím ventilem 79, který je opatřen vratným řídicím automaticky ovladatelným servopístem 79* a vratným řídicím ručně ovladatelným servopístem 79“. Tento vratný řídicí ventil 79 slouží k posouvání výztuže a je spojen vratnou přívodní větví 80 s hlavním tlakovým potrubím P a vratnou vypouštěcí větví 81 se zpátečním potrubím R.
Ve vratném potrubí 82 je uspořádána měřicí .clona 83, z níž je vyvedeno clonkové potrubí 84 na přídavný řídicí pomocný píst 85* zapojeného přídavného řídicího ventilu 85, ovládaného v závislosti na průtoku vratným potrubím 82. Přídavnému řídicímu ventilu 85 je přiřazen přepojovací ventil 86 s přepojovacím pomocným pístem 86*. Přepojovací ventil 86 je spojen s hlavním tlakovým potrubím P a zpátečním potrubím R. Přepojovací pomocný píst 86* je připojen na hlavní tlakové potrubí P pomocí propojovacího potrubí 87, v němž je uspořádán časový člen 88. Mimoto je přídavný řídicí ventil 85 spojen s přetlakovým ventilem 89 sousední sekce mechanizované výztuže, a to pomocí spojovacího řídicího potrubí ST.
Ručně ovladatelný řídicí přístroj S je svými vývodními otvory Z napojen na šest řídicích potrubí, přičemž první řídicí potrubí 90 je svým druhým koncem napojeno na zadní řídicí ručně ovladatelný servopíst 63A*, druhé řídicí potrubí 91 na společný řídicí ručně ovladatelný servopíst 69*^ třetí řídicí potrubí 92 na posouvací řídicí ručně ovladatelný servopíst 73‘, čtvrté řídicí potrubí 93 na vratný řídicí ručně ovladatelný servopíst 79“, jakož 1 posouvací pracovní ventil 77, páté řídicí pqtrubí 94 na přední pracovní ventil 65 a zadní pracovní ventil 65A a šesté řídicí potrubí 95 na přední řídicí ručně ovladatelný servopíst 63*.
Hydraulické řídicí zařízení pro řízení mechanizované výztuže podle uvedeného příkladu provedení pracuje takto:
Nastavením ručně ovladatelného řídicího přístroje S do polohy III uvede se hydraulické řídicí zařízení a s ním i celá příslušná sekce mechanizované výztuže do neutrálního klidového stavu. , První řídicí potrubí 90 až šesté řídicí potrubí 95 jsou .příslušným nastavením šoupátkového kotouče 15 ručně ovladatelného řídicího přístroje S napojena na zpáteční potrubí R, takže v nich není žádný tlak. Jak přední hydraulické stojky 60, tak i zadní hydraulické stojky 60A jsou usazeny. Posouvací pracovní ventil 77 je uza199231 vřen, takže spojení mezi válcovým posouvacím prostorem 62“ posouvacího válce 62 a zpátečním potrubím R je přerušeno a posouvací válec 62 pevně podepírá hřeblový dopravník pomocí pístnice 61. Přední pracovní ventil 65 zajišťuje přední hydraulické stojky 60 před přetížením, a to tak, že při přetížení předních hydraulických stojek 60 stoupne tlak média ve stojkových válcových prostorech 60“ a tím i v předním pracovním potrubí 64 a v předním regulačním potrubí 66 nad míru, na kterou je přední pracovní ventil 65 seřízen, takže tento přední pra« covní ventil 65 přepustí nadbytečné tlakové médium do zpátečního potrubí R, a tím přední hydraulice stojky 60 odlehčí. Zcela obdobně zajišťuje zadní pracovní ventil 65A t před přetížením zadní stojky 80A.
Pootočením ručně ovladatelného řídicího přístroje S do polohy II spojí se třetí řídicí potrubí 92 s hlavním tlakovým potrubím P. Pomocí třetího řídicího potrubí 92 přivede se tlakové médium k posouvacímu řídicímu ručně ovladatelnému servopístu 73‘ posouvacího řídicího ventilu 73, který pomocí posouvací přívodní větve 75 a posouvacího potrubí 74 spojí válcový posouvací prostor 62“ posouvacího válce 62 s hlavním tlakovým potrubím P. Tím pístnice 61 přitlačí hřeblový dopravník k čelbě.
Pootočením ručně ovladatelného řídicího přístroje S do polohy IV napojí se druhé řídicí potrubí 91 a páté řídicí potrubí 94 na hlavní tlakové potrubí P. Páté řídicí potrubí 94 přivede tlakové médium do předního pracovního ventilu 65 a zadního pracovního ventilu 65A, jež pak pomocí předního pracovního potrubí 64 a zadního pracovního potrubí 64A spojí stojkové válcové prostory 60“ předních hydraulických stojek 60 i zadních hydraulických stojek 60A se zpátečním potrubím R. Zároveň druhé řídicí potrubí 61 přivede tlakové médium ke společnému řídicímu ručně ovladatelnému servopístu 69‘ společného řídicího ventilu 69, čímž stojkové prstencové prostory 60 se pomocí další přívodní větve 71 a společného pracovního • potrubí 70 spojí s hlavním tlakovým potrubím P a jak přední hydraulické stojky 60, tak i zadní hydraulické stojky 6QA se tím nucené vyplení.
v Pootočením ručně ovladatelného řídicího přístroje S do polohy V se čtvrté řídicí potrubí 93 a páté řídicí potrubí 94 napojí na hlavní tlakové potrubí P. Působením tlakového média, přivedeného pátým řídicím potrubím do předního pracovního ventilu 85 a zadního pracovního ventilu 65A, se stojkové válcové prostory 60“ předních hydraulických stojek 60 i zadních hydraulických stojek 60A spojí pomocí předního pracovního potrubí 64 a zadního pracovního potrubí 64A se zpátečním potrubím R. Současně čtvrté řídicí potrubí 93 přivede tlakové médium k vratnému řídicímu ručně ovladatelnému servopístu 79“ vratného řídicího ventilu 79, jenž spoji prstencový posouvací prostor 62‘ posouvacího válce 62 pomocí vratného potrubí 82 s hlavním tlakovým potrubím P. Při tomto nastavení ručně ovladatelného řídicího přístroje S se mechanizovaná výztuž současně plení a posouvá, takže foto nastavení ručně ovladatelného řídicího přístroje S je nastavením rychloběžným.
Pootočením ručně ovladatelného řídicího přístroje S do polohy VI se šesté řídicí potrubí 95 napojí na hlavní tlakové potrubí P. Šesté řídicí potrubí 95 přivede tlakové médium k přednímu řídicímu ručně ovladatelnému servopístu 63‘ předního řídicího ventilu 63, který přivede tlakové médium pomočí předního pracovního potrubí 64 z hlavního tlakového potrubí P do stojkových válcových prostorů 60“ předních hydraulických stojek 60, takže přední hydraulické stojky 60 se usadí nezávisle na zadních hydraulických stojkách 60A.
Pootočením ručně ovladatelného řídicího přístroje S do polohy VII se první řídicí potrubí 90 a šesté řídicí potrubí 95 napojí na hlavní tlakové potrubí P. Tím se tlakové médium přivede k přednímu řídicímu ručně ovladatelnému servopístu 63‘, jakož i k zadnímu řídicímu ručně ovladatelnému servopístu 83A‘, takže přední hydraulické stojky 60 a zadní hydraulické stojky 60A se usazují současně.
Místo tohoto ručního řízení mechanizované výztuže je možno hydraulickým řídicím zařízením podle uvedeného příkladu řídit mechanizovanou výztuž i automaticky.
Potočením ručně ovladatelného řídicího přístroje S do polohy pro automatické řízení se přepojovací ventil 86 přepojí do polohy, v níž se sedmé řídicí potrubí 96 napojí na hlavní tlakové potrubí P a tím otevře přední pracovní ventil 65 a zadní pracovní ventil 65A, takže stojkové válcové prostory 60“ předních hydraulických stojek 60 a zadních hydraulických stojek 60A se pomocí předního pracovního potrubí 64 a předního regulačního potrubí 66, popřípadě zadního pracovního potrubí 64A a zadního regulačního potrubí 66A spojí se zpátečním potrubím R a tím se odlehčí. Zároveň řídicí odbočkou 96‘ pronikne tlakové médium ke společnému řídicímu automaticky ovladatelnému servopístu 69“ společného řídicího ventilu 89, takže stojkové prstencové prostory 60‘ jak předních hydraulických stojek 60, tak i zadních hydraulických stojek 60A jsou pomocí další přívodní větve 71 a společného řídicího potrubí 70 spojeny s hlavním tlakovým potrubím P, takže jak přední hydraulické stojky 60, tak i zadní hydraulické stojky 60A jsou nucené vypleněny.
Současně s přepojovacím ventilem 86 se uvede v činnost i časový člen 88, který po předvolené době, jež postačí k vyplenění předních hydraulických stojek 60 i zadních hydraulických stojek 60A, přepojí přepojovací ventil 86 tak, že sedmé řídicí potrubí 98 je spojeno se zpátečním potrubím R, kdežto řídicí spojka 97 a osmé řídicí potru199231 bí 99 jsou napojeny na hlavní tlakové potrubí P. Tím se přivede tlakové médium vratnému řídicímu automaticky ovladatelnému pístu 791 vratného řídicího ventilu 79. Vratný řídicí ventil 79 spojí prstencový posouvací prostor S2! posouvacího válce 62 s hlavním tlakovým potrubím P, čímž se sekce mechanizované výztuže posune dopředu. Přitom médium obsažené v posouvacím válcovém prostoru 62“ posouvacího válce 62 odtéká posouvacím potrubím 74, otevřeným posouvacím pracovním ventilem a posouvacím regulačním potrubím 78 do zpátečního potrubí R.
Po ukončení posouvání sekce mechanizované výztuže klesne průtok tlakového média vratným potrubím 82 na nulu, přičemž velikost průtoku je měřena měřicí clonou 83, takže tlak v clonkovém potrubí 84 poklesne rovněž na nulu. Tím se odlehčí přídavný pomocný píst 85‘ a přídavný řídicí ventil 85 připojí spojovací řídicí potrubí ST na hlavní tlakové potrubí P. Spojovacím řídicím potrubím ST a pobočným řídicím potrubím 38 se tlakové médium přivede k přednímu řídicímu automaticky ovladatelnému servopístu 63“, jakož i k zadnímu řídicímu automaticky ovladatelnému servopístu B3A“, jejichž působením se usadí jak přední hydraulické stojky 60, tak i zadní hydraulické stojky 60A.
Po usazení zadních hydraulických stojek 60A stoupne tlak média v zadním pracovním potrubí 64A, na něž je napojeno přídavné řídicí potrubí 99‘, jehož druhý konec je vyveden u posouvacího řídicího automaticky ovladatelného servopístu 73“ posouvacího řídicího ventilu 73. Posouvací řídicí ventil 73 spojí posouvací válcový prostor 62“ posouvacího válce 62 s hlavním tlakovým potrubím P, takže pístnice 61 posune hřeblový dopravník.
Mimo to se stoupnutím tlaku ve spojovacím řídicím potrubí ST otevře přetlakový ventil 89 sousední sekce mechanizované výztuže*, čímž se uvede v chod automatické řízení této sousední sekce. Spojovacím řídicím potrubím ST lze tak vzájemně propojit několik, například pět navzájem sousedících sekcí mechanizované výztuže, které se posouvají automaticky jedna po druhé, jakmile je uvedeno v chod řízení první sekce.
Časový člen 88 je tvořen zpožďovacím ventilem, napojeným na tlakový zásobník. Tento tlakový zásobník je zatěžován regulačním tlakem, vedeným přes clonu z řídicího potrubí, jež je s ním spojeno, takže plyn v zásobníku se podle nastavení škrticí clony stlačuje nastavenou rychlostí. Po dosažení určitého tlaku se zpožďovací ventil přeřadí.
Příklad hydraulického řídicího zařízení pro řízení mechanizované výztuže na principu regulace ze sousedství je schematicky znázorněn na obr. 9. Řízenými prvky každé sekce mechanizované výztuže, to jest spotřebiči, jsou i v tomto případě přední hydraulické stojky 69, zadní hydraulické stojky
60A a posouvací válec 62, jehož pístnice 61 je kinematicky spřažena s dopravníkem.
Uspořádání hlavního tlakového potrubí P, zpátečního potrubí R, příslušných přípojů, jakož i ručně ovladatelného řídicího přístroje S je stejné jako v předcházejícím příkladu.
Stojkové prstencové prostory 60‘, tak i zadních hydraulických stojek BOA jsou spojeny pomocí společného plenícího potrubí 468 s plenicím ventilem 463, opatřeným pomocným plenicím pístem 464, který je s pomocí řídicího plenícího potrubí 465 spojen s jedním z vývodních otvorů Zi až Z12 ruč- « ně ovladatelného řídicího přístroje S. Plenicí ventil 463 je připojen přívodní plenicí větví 467 na hlavní tlakové potrubí P a vypouštěcí plenicí větví 466 na zpáteční po- t trubí R.
Stojkové válcové prostory 60“ předních stojek 60 jsou pomocí předního usazovacího potrubí 472 spojeny s předním usazovacím ventilem 469, opatřeným předním pomoc- ným usazovacím pístem 473, jenž je předním řídicím usazovacím potrubím 474 spojen s ručně ovladatelným řídicím přístrojem S. Z předního usazovacího potrubí 472 je vyvedeno přední odbočné usazovací potrubí 481, připojené k přednímu přetlakovému pracovnímu ventilu 483, z něhož vede přední odlehčovací potrubí 484 ke zpátečnímu potrubí R. Přední usazovací ventil 489 je s pomocí usazovací plnicí větve 471 spojen s hlavním tlakovým potrubím Pas pomocí usazovací vypouštěcí větve 470 se zpátečním potrubím R.
Řídicí systém usazování zadních hydraulických stojek 60A obsahuje zcela obdobně uspořádané zadní usazovací ventil 475, zadní pomocný usazovací píst 479 a zadní přetlakový pracovní ventil 483A společně se zadním usazovacím potrubím 478, zadním řídicím usazovacím potrubím 480, zadním odbočným usazovacím potrubím 482, zadním odlehčovacím potrubím 484A, zadní usazovací vypouštěcí větve 476 a zadní usazovací plnicí větví 477.
Válcový posouvací prostor 62“ posouvací- · ho válce 62 je pomocí přisouvacího potrubí 488 spojen přisouyacím ventilem 490, 0patřeným přisouvacím pomocným pístem 494, spojeným s přisouvacím řídicím potrubím „
494, s ručně ovladatelným řídicím přístrojem
S. Z přisouvacího potrubí 488 odbočuje odlehčovací přisouvací potrubí 487, jehož druhý konec je připojen na zpáteční potrubí R.
V odlehčovacím přisouvacím potrubí 487 je uspořádán přisouvací přetlakový pracovní ventil 486. Přisouvací ventil 499 je spojen pomocí přisouvací vypouštěcí větve 491 se zpátečním potrubím R a přisouvací plnicí větví 492 s hlavním, tlakovým potrubím P.
Prstencový posouvací prostor 62‘ posouvacího pístu 62 je spojen pomocí přemisťóvacího potrubí 496 s přemisťovacím ventilem
495, který je opatřen přemisťovacím pomocným pístem 499, spojeným s přemisťovacím řídicím potrubím 509 s ručně ovladatelným řídicím přístrojem S. Premis ťovací ventil 495 je spojen přemisťovací plnicí větví 497 s hlavním tlakovým potrubím P a přemisťovací vypouštěcí větví 498 se zpátečním potrubím 498.
Válcový posouvací prostor 82“ posouvacího válce 82 je spojen rovněž s výstupem dávkovacího ústrojí 501, spojeného jak s hlavním tlakovým potrubím P, tak i se zpátečním potrubím R. Řídicí orgán dávkovacího ústrojí 501 je dávkovacím řídicím potrubím 501* spojen se spojovacím řídicím potrubím ST.
Hydraulické řídicí zařízení pro řízení mechanizované výztuže podle popsaného příkladu pracuje takto:
Nastavením ručně ovladatelného řídicího přístroje S do polohy III se stejně jako v předchozím příkladu uvede hydraulické řídicí zařízení a s ním i celá příslušná sekce mechanizované výztuže do neutrálního klidového stavu. Řídicí plenicí potrubí 465, přední řídicí usazovací potrubí 474, zadní řídicí usazovací potrubí 480, sběrné řídicí potrubí 485 a přisouvací řídicí potrubí 494 jsou napojena na zpáteční potrubí R. Přisouvací přetlakový pracovní ventil 488 je uzavřen a posouvací válec 62 pevně podepírá hřeblový dopravník s pomocí pístnice 61. Přední přetlakový pracovní ventil 483, popřípadě zadní přetlakový pracovní ventil 483A chrání přední hydraulické stojky 60, popřípadě zadní hydraulické stojky 60A před přetížením.
Pootočením ručně ovladatelného řídicího přístroje S do/ polohy II napojí se přisouvací řídicí potrubí 494 na hlavní tlakové potrubí P. Tím se uvede v činnost přisouvací ventil 490, který propustí tlakové médium přisouvací plnicí větví 492 a přisouvacím potrubí 488 do válcového posouvacího prostoru 62“ posouvacího válce 62, takže pístnice 61 přitlačí hřeblový dopravník k čelbě. Velikost posunutí hřeblového dopravníku je stanovena pomocí dávkovacího zařízení 501.
Pootočením ručně ovladatelného řídicího přístroje S do polohy IV napojí se řídicí plenicí potrubí 465 a sběrné řídicí potrubí 485 na hlavní tlakové potrubí P. Tlakem ve sběrném řídicím potrubí 485 se otevře přední přetlakový pracovní ventil 483 a zadní přetlakový pracovní ventil 483A. Přední přetlakový pracovní ventil 483 spojí válcový stojkový prostor 60“ předních hydraulických stojek 60 se zpátečním potrubím R pomocí předního usazovacího potrubí 472 a přední odlehčovací potrubí 484, čímž přední hydraulické stojky 60 odlehčí. Obdobně zadní přetlakový pracovní ventil 483A odlehčí zadní hydraulické stojky 60A. Tlak v řídicím plenicím potpubí 465 uvede v činnost pomocný plenicí píst 464, který přes přívodní plenicí větev 467 a společné plenicí potrubí otevřením plenícího ventilu 463 propustí tlakové médium do prstencových prostorů 60‘ předních hydraulických stojek 60 i zadních hydraulických stojek BOA, čímž se tyto stojky nucené vyplení.
Pootočením ručně ovladatelného řídicího přístroje S do polohy V spojí se sběrné řídicí potrubí 485 a odlehčovací přisouvací potrubí 489 s hlavním tlakovým potrubím P. Působením tlakového média ve sběrném řídicím potrubí 485 se otevře jak přední přetlakový pracovní ventil 483, tak i zadní přetlakový pracovní ventil 483A, čímž se vyplení jak přední hydraulické stojky 60, tak i zadní hydraulické stojky 60A. Současně přivedením tlakového média do odlehčovacího prisotivacího potrubí 489 přemlsťovací ventil 495 vpustí tlakové médium od prstencového posouvacího prostoru 62‘ posouvacího válce 62, takže mechanizovaná výztuž se přemisťuje směrem vpřed. Při tomto nastavení ručně ovladatelného řídicího přístroje S se mechanizovaná výztuž současně plení a přemísťuje, takže toto nastavení ručně ovladatelného řídicího přístroje S je nastavením rychloběžným. ' '
Pootočením ručně ovladatelného řídicího přístroje S do polohy VI se přední řídicí usazovací potrubí 474 napojí na hlavní tlakové potrubí P. Tím se uvede v činnost přední usazovací ventil 469 a přední hydraulické stojky 60 se usadí nezávisle na zadních hydraulických stojkách 60A.
Pootočením ručně ovladatelného řídicího přístroje S do polohy VII se přední řídicí usazovací potrubí 474 a zadní řídicí usazovací potrubí 480 napojí na hlavní tlakové potrubí P, takže přední hydraulické stojky 60 i zadní hydraulické stojky 60A se usazují současně.
Příklad hydraulického řídicího zařízení v provedení pro řízení rámových sekcí mechanizované výztuže je schematicky znázorněn na obr. 2. Řízenými prvky každé sekce mechanizované výztuže jsou přední hydraulické stojky 60 a zadní hydraulické stojky 60A, uspořádané do dvou rámů, a to levého rámu A a pravého rámu B, jakož i dvojčinný krokový válec 182.
Prstencové stojkové prostory 60‘ jak předních hydraulických stojek 60, tak i zadních hydraulických stojek BOA jsou plenicím potrubím 201 spojeny se společným plenicím ventilem 163, který je opatřen prvním plenicím servopístem 163* a druhým plenicím servopístem 163“.
Válcové stojkové prostory 60“ jak předních hydraulických stojek 60, tak i zadních hydraulických stojek 60A jsou spojeny každý individuálně s příslušnými usazovacími ventily, a to zadním pravým usazovacím ventilem 165, předním pravým usazovacím ventilem 167, levým předním usazovacím ventilem 170 a levým zadním usazovacím ventilem 172, přičemž každý usazovací ventil je opatřen dvěma servopísty. Spojení mezi hydraulickými stojkami a usazovacími ventily je provedeno individuálními usazovacími potrubími 200. Na každé usazovací potrubí 2.00 je napojen i příslušný přetlako199231 vý ventil, a to zadní pravý přetlakový ventil 184, přední pravý přetlakový ventil 166, levý přední přetlakový ventil 171 a levý zadní přetlakový ventil 173.
Přední prostor 162* dvojčinného krokového válce 162 je levým posouvacím potrubím 202-spojen přes levou clonu 208 k levému posouvacímu ventilu 169, který je opatřen prvním levým posouvacím servopístem 169‘ a druhým levým posouvacím servopístem 169“. Měřicí výstup levé clony 208 je napojen na pomocný píst levého clonkového ventilu 176, který je dále napojen na levý připojovací ventil 174. Zcela obdobně je zadní prostor 162“ dvojčinného krokového válce 162 spojen pomocí pravého posouvacího potrubí 205 přes pravou clonu 206 s pravým posouvacím ventilem 168, který je opatřen prvním pravým posouvacím servopístem 168‘ a druhým pravým posouvacím servopístem 168“. Měřicí výstup pravé clony 206 je napojen na pomocný píst pravého clonkového ventilu 179, který je dále napojen na pravý připojovací ventil 175.
V hydraulickém řídicím zařízení je vytvořena i soustava zpětných ventilů, která obsahuje levý sekundární dvojcestný zpětný ventil 190, levý primární dvojcestný zpětný ventil 191, pravý primární dvojcestný zpětný ventil 192, pravý sekundární dvojcestný zpětný ventil 193, první plenicí dvojcestný zpětný ventil 195 druhý plenicí dvojcestný zpětný ventil 194 jakož i levý jednocestný zpětný ventil 196 a pravý jednocestný zpětný ventil 197.
Ručně ovladatelný řídicí přístroj S využívá jedenácti poloh a je spojen s ostatními prvky hydraulického řídicího zařízení pomocí devíti ovládacích potrubí. První ovládací potrubí 180 je napojeno na levý zadní přetlakový ventil 173. Druhé ovládací potrubí 181 je napojeno na první levý přední usazovací servopíst 170‘ levého předního usazovacího ventilu 170 a na první levý zadní usazovací servopíst 172‘ levého zadního usazovacího ventilu 172. Třetí ovládací potrubí 183 je napojeno na levý sekundární dvojcestný zpětný ventil 190, na pravý sekundární dvojcestný zpětný ventil 193 a na druhý plenící dvojcestný zpětný ventil 194. Čtvrté ovládací potrubí 183 je napojeno na první levý posouvací servopíst 169‘ levého posouvacího ventilu 169. Páté ovládací potrubí 184 je napojeno na druhý pravý posouvací servopíst 168“ pravého posouvacího ventilu 168. Šesté ovládací potrubí 185 je napojeno na pravý časový člen 199, jehož výstup je spojen s pomocným pístem pravého časového ventilu 178,. Sedmé ovládací potrubí 186 je napojeno na druhý zadní pravý usazovací servopíst 165“ zadního pravého usazovacího ventilu 165 a na druhý přední pravý usazovací servopíst 167“ předního usazovacího ventilu 167. Osmé ovládací potrubí 187 je napojeno na zadní pravý přetlakový ventil 164, Deváté ovládací potrubí 188 je napojeno na první plenicí dvoicestný zpětný ventil 195.
Od pravého připojovacího ventilu 175 a pravého jednocestného zpětného ventilu 197 je vyvedeno časové regulační potrubí 207 k levému časovému členu 198, jehož výstup je připojen na pomocný píst levého časového ventilu 177.
Hydraulické řídicí zařízení pro řízení rámových sekcí mechanizované výztuže pracuje takto:
Nastavením ručně ovladatelného řídicího přístroje S do polohy VI se uvede hydraulické řídicí zařízení a s ním i celá rámová sekce mechanizované výztuže do neutrálního klidového stavu. První ovládací potrubí 180 až deváté ovládací potrubí 188 jsou připojena na zpáteční potrubí R. Přední hydraulické stojky 69 i zadní hydraulické stojky 60A jak levého rámu A, · tak i pravého rámu B jsou usazeny. Zadní pravý přetlakový ventil 164, přední pravý přetlakový ventil 166, levý přední přetlakový ventil 171 a levý zadní přetlakový ventil 173 ochraňují přední hydraulické stojky 60 i zadní hydraulické stojky 60A před přetížením. Přední prostor 162‘ i zadní prostor 162“ dvojčinného krokového válce 162 jsou odlehčeny.
Pootočením ručně ovladatelného řídicího přístroje S do polohy V se řídí plenění levého rámu A. První ovládací potrubí 180 a deváté ovládací potrubí 188 jsou připojeny na hlavní tlakové potrubí P. Tlakové médium pronikne prvním ovládacím potrubím 180 k levému zadnímu přetlakovému ventilu 173, který se otevře a spojí válcový stojkový otvor 60“ zadní hydraulické stojky 60A levého rámu A se zpátečním potrubím R, čímž tuto stojku odlehčí. Z prvního ovládacího potrubí 180 pronikne tlakové médium přes levý sekundární dvojcestný zpětný ventil 190 a od něho přes levý primární dvojcestný zpětný ventil 191 k levému přednímu přetlakovému ventilu 171, který se rovněž otevře a odlehčí přední hydraulickou stojku 60 levého rámu A. Devátým ovládacím potrubím 188 pronikne tlakové médium přes první plenicí dvojcestný zpětný ventil 195· k prvnímu plenícímu servopístu 163‘ společného plenícího ventilu 163, který plenicím potrubím 201 vpustí tlakové médium do prstencovitých stojkových prostorů 60‘, čímž §e přední hydraulická stojka 60 a zadní hydraulická stojka 60A levého rámu A nuceně vyplení. Přední hydraulická stojka 60 a zadní hydraulická stojka 60A pravého rámu B zůstanou usazeny, protože jejich válcové stojkové prostory 60“ nejsou spojeny se zpátečním potrubím R.
Pootočením ručně ovladatelného řídicího přístroje S do polohy IV se řídí rychloběžné posunutí levého rámu A. První ovládací potrubí 180 a čtvrté ovládací potrubí 183 jsou napojeny na hlavní tlakové potrubí P. Tlakové médium v prvním ovládacím potrubí 180 vyplení již popsaným způsobem přední hydraulickou stojku 60 a zadní hydrau199231
·)
lickou stojku 60A levého rámu A. Tlakové médium ve čtvrtém ovládacím potrubí 183 ovlivní první levý posouvací servopíst 189’, takže levý posouvací ventil 169 vpustí levým posouvacím potrubím 2d2 tlakové médium do dvojčinného krokového válce 162 a odlehčený vypleněný levý rám A se posune. Tak se levý rám A současně plení a posouvá.
Pootočením ručně ovladatelného řídicího přístroje C do polohy III se řídí posouvání levého rámu A. Na hlavní tlakové potrubí P «i fa i® lit r i i f i jiz popsaným posune levý ram
A. Tímto postupem se levý rám A posouvá buď po předcházejícím vyplenění, nebo pod zatížením.
Pootočením ručně ovladatelného řídicího přístroje S do polohy li se levý rám A usazuje. Na hlavní tlákové potrubí P je napojeno druhé ovládací potrubí 131, jež přivede tlakové médium k prvnímu levému přednímu usazovacímu servopístu I70‘ a k prvnímu levému zadnímu usazovacímu servopístu 172’, takže levý přední usazovací ventil 179 a levý zadní usazovací ventil 172 propustí potrubími 200 tlakové médium do válcových stojkových prostorů 60“ přední hydraulické stojky 60 i zadní hydraulické stojky 60A levého rámu A, takže se obě stojky usazuji současně.
Pootočením ručně ovladatelného řídicího přístroje S do polohy I se řídí plenění předních hydraulických stojek 60 levého rámu A i pravého rámu B současně. K hlavnímu tlakovému potrubí P se připojí třetí ovládací potrubí 182. Tlakové médium pronikne přes levý sekundární dvojcestný zpětný ventil 190 a levý primární dvojcestný zpětný ventil 191 k levému přednímu přetlakovému ventilu 171, který se otevře a usazovacím potrubím 290 odlehčí přední hydraulickou stojku 60 levého rámu A. Přední hydraulická stojka 60 pravého rámu B se odlehčí obdobně použitím pravého sekundárního dvojcestného zpětného ventilu 193, pravého primárního dvojcestného zpětného ventilu 192 a předního pravého přetlakového ventilu 166. Odlehčení zadní sydraulické stojky 60A levého rámu A je blokováno levým sekundárním dvojcestným zpětným ventilem 190, který nepropustí tlakové médium k levému zadnímu přetlakovému ventilu 173. Odlehčení zadní hydraulické stojky BOA pravého rámu B je obdobně blokováno pravým sekundárním dvojcestným zpětným ventilem 193. Z třetího ovládacího potrubí 182 pronikne tlakové médium obkročným řídicím potrubím 203 přes druhý plenicí dvojcestný zpětný ventil 194 k druhému plenícímu servopístu 163“, takže společný plenicí ventil 163 přivede tlakové médium plenicím potrubím 201 do všech prstencových stojkových prostorů 69‘. Vyplení se však pouze přední hydraulické stojky 63, protože zadní hydraulické stojky 63A nejsou odlehčeny. Tento postup se volí tehdy, když je třeba vyrovnat přední hydraulické stojky 60 nebo posunout důlní pažinu, podepřenou předními hydraulickými stojkami 6Θ.
Pootočením ručně ovladatelného řídicího přístroje S do polohy VII se řídí plenění pravého rámu B. Na hlavní tlakové potrubí P je napojeno osmé ovládací potrubí 187 a deváté ovládací potrubí 108. Tlakové médium procházející osmým ovládacím potrubím 187 odlehčí přední hydraulickou stojku 60 a zadní hydraulickou stojku 60A obdobným způsobem jako při plenění levého
ního dvojcestného zpětného ventilu 193, pravého primárního dvojcestného zpětného ventilu 192 a předního pravého přetlakového ventilu 186. Tlakové-médium vedené devátým ovládacím potrubím 188 vyplení přední hydraulickou stojku BS a zadní hydraulickou stojku 6BA pravého rámu B stejným způsobem jako při plenění levého rámu A.
Pootočením ručně ovladatelného řídicího přístroje S do polohy Vílí se řídí rychloběžné posunutí pravého rámu B. Na hlavní tlakové potrubí P je napojeno páté ovládací potrubí 184 a osmé ovládací potrubí 187. Tlakové médium vedené osmým ovládacím potrubím 187 odlehčí přední hydraulickou stojku 60 a zadní hydraulickou stojku 60A pravého rámu B způsobem již popsaným. Tlakové médium v pátém ovládacím potrubí 184 ovlivní druhý pravý posouvací servopíst 168“, takže pravý posouvací ventil 188 vpustí pravým posouvacím potrubím 205 tlakové médium do dvojčinného krokového válce 162 a odlehčený vypleněný pravý rám B se posune. Tak se pravý rám B současně plení a posouvá.
Pootočením ručně ovladatelného řídicího přístroje S do polohy IX se řídí posouvání pravého rámu B. Na hlavní tlakové potrubí P je napojeno jen páté ovládací potrubí 184, jež způsobem již popsaným posune pravý rám B.
Pootočením ručně ovladatelného řídicího přístroje S do polohy X se pravý rám B usazuje. Na. hlavním tlakovém potrubí P je napojeno sedmé ovládací potrubí 188, Usazování pravého rámu B se děje způsobem již popsaným při usazování levého rámu A, avšak za použití pravého zadního usazovacího ventilu 165 a pravého předního usazovacího ventilu 187.
Pootočením ručně ovladatelného řídicího přístroje S do polohy XI se postupné plenění, posouvání i usazování jak levého rámu A, tak i pravého rámu B řídí automaticky. Na hlavní tlakové potrubí P je napojeno šesté ovládací potrubí 185. Působením tlakového média se uvede v činnost pravý časový člen 190. Zároveň tlakové médium přes první odštěpnou větev 185‘, pravý časový ventil 178 a druhou odštěpnou větev 185“ vypne pravý zadní přetlakový ventil 164 a přes pravý primární dvojcestný zpětný ven199231 til 192 vypne přední pravý přetlakový ventil 166. Tím se odlehčí přední hydraulická stojka 60 a zadní hydraulická stojka 60A pravého rámu B. .Zároveň tlakové médium usazovací ventil 167 usadí pak pravý rám B způsobem již popsaným.
Na automatické řídicí usazovací potrubí 208' je napojen pravý připojovací ventil 175
134, uspořádaný v druhé odštěpné větvi 183“, uvede v činnost druhý plenicí servopíst 163“, takže společný plenicí ventil 163 zavede tlakové médium do prstencových stojkových prostorů 60‘ a odlehčené stojky pravého rámu B se nucené vyplení.
Po předem nastavené době, jež postačí k vyplenění pravého rámu B, propustí pravý časový člen 199 tlakové médium na pomocný píst pravého časového ventilu 178, který se přepne a připojí automatické řídicí posouvací potrubí 294 k první odštěpné větvi 183‘, takže tlakové médium začne působit na první pravý posouvací servopíst 168‘, pravý posouvací ventil 168 propustí tlakové médium do dvojčinného krokového válce, který vypleněný pravý rám B posune.
Ukončení posunutí se projeví změnou signálu na měřicím výstupu pravé clony 206, což zapůsobí na pomocný píst pravého clonkového ventilu 179, který se přepne a spojí automatické řídicí usazovací potrubí 208‘ s první odštěpnou větví 183‘, čímž tlakové médium pronikne k prvnímu pravému přednímu usazovacímu servopístu 167‘ a prvnímu pravému zadnímu servopístu 163'. Zadní pravý usazovací ventil 163 a přední pravý
ho řídicího potrubí 207, na které je napojen levý časový člen 198. Na časové řídicí potrubí 207 je napojen levý zadní přetlakový ventil 173 a s pomocí levého primárního dvojcestného zpětného ventilu 191 i levý přední přetlakový ventil 171, který se rovněž otevře. Tím se popsaným již způsobem nuceně vyplení levý rám A. Po předvolené době, postačující k vyplenění, přepne levý časový člen 198 levý časový ventil 177, načež levý posouvací ventil 169 způsbbem obdobným, jako u pravého rámu B, řídí posunutí levého rámu A. Po ukončení posunutí levého rámu A na signál levé clony 208 se přepojí levý clonkový ventil 176, čímž vydá impuls k usazení levého rámu A za pomoci levého předního usazovacího ventilu 170 a levého zadního usazovacího ventilu 172. Tím je automaticky řídicí cyklus ukončen.
Při těžbě brázděním je někdy účelné posouvat dopravník v několika sekcích mechanizované výztuže současně. V tom případě je účelné porubní řídicí potrubí 100, jak znázorněno na obr. 3, dvojcestnými zpětnými ventily 192, napojenými na skupinové řídicí potrubí 101, na něž je svými servopísty napojena vždy skupina posouvacích řídicích ventilů 73.

Claims (24)

  1. p R E d Μ β T
    1. Hydraulické řídicí zařízení pro řízení mechanizované výztuže s hydraulickými stojkami s kombinovaným ručním a automatickým řízením, kde v hydraulickém obvodu mechanizované výztuže jsou uspořádány ručně nebo automaticky ovladatelné řídicí přístroje a řídicí ventily pro řízení jednotlivých pracovních postupů, vyznačující se tím, že každý řídicí ventil (111) je opatřen dvěma servopísty s oddělenými tlakovými prostory, napojenými na řídicí potrubí, přičemž první servopíst (309) je pomocí ručně řiditelného přípoje (STi) spojen s ručně ovladatelným řídicím přístrojem (S) a druhý servopíst (31.0) je pomocí automaticky řiditelného přípoje (ST2) spojen s okruhem automatického řízení a ručně ovladatelný řídicí přístroj (Sj je nejméně čtyřpolohový pomocí šoupátkového kotouče (15), nastavitelného nejméně do čtyř poloh, přičemž v jednotlivých polohách je zapojeno ústrojí pro řízení plenění výztuže, ústrojí pro řízení posouvání výztuže, ústrojí pro řízení usazení výztuže a konečně ústrojí pro současné plenění a posouvání výztuže.
  2. 2. Hydraulické řídicí zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že ručně ovladatelný řídicí přístroj (S) má dvě další polohy, přičemž pomocí šoupátkového kotouče (15) je v jedné z nich zapojeno ústrojí pro
    VYNALEZU řízení plenění a/nebo usazení předních hydraulických stojek (60) a v druhé ústrojí pro řízení plenění a/nebo usazení zadních hydraulických stojek (60A).
  3. 3. Hydraulické řídicí zařízení podle bodů 1 a 2, vyznačující se tím, že ručně ovladatelný řídicí přístroj (S) má ještě další polohu, v níž je pomocí šoupátkového kotouče (15) zapojen automatický řídicí okruh.
  4. 4. Hydraulické řídicí zařízení podle bodů 1 až 3, vyznačující se tím, že ústrojí pro řízení plenění výztuže je zapojeno na jeden výstup, kdežto ústrojí pro řízení posouvání na druhý výstup přepojovacího ventilu (86), jehož ovládací vstup je spojen s výstupem časového členu (88), uspořádaného v automatickém řídicím okruhu.
  5. 5. Hydraulické řídicí zařízení podle bodu 4, vyznačující se tím, že časový člen (88) sestává z regulačního ventilu, seřiditelného na předvolený tlak, spojeného se zásobníkem, který je opatřen škrticí clonou.
  6. 6. Hydraulické řídicí zařízení podle bodů 1 až 5, vyznačující še tím, že řídicí ventil (111), uspořádaný v ústrojí pro řízení plenění výztuže, je svým automaticky řiditelným přípojem (ST2) spojen s měřicím výstupem měřicí clony (83), jež je uspořádána v tlakovém potrubí posouvacího válce (62), popřípadě dvojčinného krokového válce (162).
  7. 7. Hydraulické řídicí zařízení podle bodů 1 až 6, vyznačující se tím, že ústrojí pro ří; zení usazení výztuže je opatřeno jedním řídicím ventilem (111), spojeným s předními hydraulickými stojkami (60), a dalším řídicím ventilem (lil), spojeným' se zadními hydraulickými stojkami (60A).
  8. 8. Hydraulické řídicí zařízení podle bodů 1 až 7, vyznačující se tím, že ústrojí pro řízení posouvání výztuže je opatřeno porubním řídicím potrubím (100), jímž je paralel) ně spojeno několik posouvacíeh válců (62), kinematicky spřažených s dopravníkem.
  9. 9. Hydraulické řídicí zařízení podle bodů 1 až 8, vyznačující se tím,, že ručně ovlada* telný řídicí přístroj (S) a několik řídicích ventilů (111) je uspořádáno v jediném řídicím bloku.
  10. 10. Hydraulické řídicí zařízení podle bodů 1 až 9, vyznačující se tím, že ručně ovladatelný řídicí přístroj (S) sestává ze šoupátkového kotouče (15), otočně uloženého na regulační ploše (11) plochého tělesa (10), v němž na roztečné kružnici jsou vytvořeny vývodní otvory (Zi až Z12), z nichž vždy pouze jeden v nastavené poloze šoupátkového kotouče (15) je souosý s axiálním řídicím otvorem (42), vytvořeným v šoupátkovém kotouči (15), přičemž šoupátkový kotouč (15) je y přívodu k axiálnímu řídicímu otvoru (42) opatřen zpětným ventilem (26), spojeným S ovládacím členem.
  11. 11. Hydraulické řídicí zařízení podle bodu 10, vyznačující se tím, že ručně ovládatelný řídící přístroj (S) je opatřen ovládacím členem, zejména výstředníkovou pákou (34), pro natáčení šoupátkového kotouče (15) a ovládání zpětného ventilu (26).
  12. 12. Hydraulické řídicí zařízení podle bodů 10 a 11, vyznačující se tím, že šoupátkový kotouč (15) je opatřen centrálním válcovým nástavcem (22), na němž je upravena výstředníková páka (34), přičemž centrální válcový nástavec (22) šoupátkového kotouče (15) je vyveden směrem ven centrálním
    7 , otvorem ve zvonovém krytu (14).
  13. 13. Hydraulické řídicí zařízení podle bodů 10 až 12, vyznačující se tím, že zpětný ventil (26) je uložen v axiálním otvoru (25) « šoupátkového kotouče (15) a je opatřen otevírací tyčkou (32).
  14. 14. Hydraulické řídicí zařízení podle bodů 10 až 13, vyznačující se tím, že v plochém tělese (10) ručně ovladatelného řídicího přístroje (S) je vytvořen vstupní připojovací otvor (18) pro hlavní tlakové potrubí (P), uspořádaný mimo roztečnou kružnici vývodních otvorů (Zi až Z12) pro připojení na spotřebiče, přičemž vstupní připojovací otvor je souosý s dutým otáčivým čepem (17) a ploché těleso (10) je dále opatřeno vý29 stupním připojovacím otvorem (20) pro zpáteční potrubí (R), přičemž tento výstupní připojovací otvor (20), vyústěný do prostoru ploché prstencové spáry (21), vytvořené mezi čelní plochou šoupátkového kotouče (15) a regulační plochou (11) plochého tělesa (10), je rovněž vytvořen mimo roztečnou kružnici vývodních otvorů (Zi až Z12).
  15. 15. Hydraulické řídicí zařízení podle bodů 10 až 14, vyznačující se tím, že v axiálním řídicím otvoru (42) šoupátkového kotouče (15) je uspořádáno střižné pouzdro (45) přitlačitelné ve funkční poloze proti regulační ploše (11) plochého tělesa (10).
  16. 16. Hydraulické řídicí zařízení podle bodu 15, vyznačující se tím, že střižné pouzdro (45) je opatřeno prstencovým čelním těsněním (47).
  17. 17. Hydraulické řídicí zařízení podle bodů 10 až 16, vyznačující se tím, že šoupátkový kotouč (15) je opatřen blokovacím ústrojím polohy.
  18. 18. Hydraulické řídicí zařízení podle bodů 10 až 17, vyznačujíc^ se tím, že šoupátkový kotouč (15) je na straně odvrácené od regulační plochy (11) plochého tělesa (10) opatřen tlačným, zejména valivým ložiskem (37).
  19. 19. Hydraulické řídicí zařízení podle bodů 1 až 18, vyznačující se tím, že oba servopísty, to jest první servopíst (309) a druhý servopíst (310), jsou uspořádány souose v kinematické vazbě se souose uspořádaným prvním ventilovým uzávěrem (306) a druhým ventilovým uzávěrem (307), ježjsou uspořádány proti rovněž souosým tělesům, a to prvnímu sedlovému tělesu (304) a dřuhému sedlovému tělesu (305).
  20. 20. Hydraulické řídicí zařízení podle bodu 19, vyznačující se tím, že mezi prvním ventilovým uzávěrem (306) a druhým ventilovým uzávěrem (307) je uspořádána v axiálním směru posuvně ventilová tyčka (311).
  21. 21. Hydraulické řídicí zařízení podle bodů 19 a 20, vyznačující se tím, že první servopíst (309) a druhý servopíst (310) jsou uspořádány ve společném válcovém vedení, tvořeném vodicím pouzdrem (320).
  22. 22. Hydraulické řídicí zařízení podle bodů
    19 až 21, vyznačující se tím, že první ventilový uzávěr (306) je veden v prvním vnějším rozpěrném pouzdru (318) a druhý ventilový uzávěr (307) je veden v druhém vnějším rozpěrném pouzdru (315).
  23. 23. Hydraulické řídicí zařízení podle bodů
    20 až 22, vyznačující se tím, že ventilová tyčka (311), je tvořena zúženým dříkem s rozšířenými hlavovými konci, přičemž přechod mezi dříkem a každým hlavovým koncem je vytvořen plynule, zejména kuželovité.
  24. 24. Hydraulické řídicí zařízení podle bodu 23, vyznačující se tím,, že ventilová tyčka (311) je svými rozšířenými hlavovými kon28 ci uložena axiálně posuvně v lícovaných otvorech, vytvořených v prvním sedlovém tělese (304) a v druhém sedlovém tělese
CS567271A 1970-08-04 1971-08-04 Hydraulické řídicí zařízení pró řízení mechanizované výztuže CS199231B2 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19702038663 DE2038663C3 (de) 1970-08-04 1970-08-04 Hydraulische Steuervorrichtung für rückbare Ausbaueinheiten in Form von Rahmen, Böcken u.dgl.
DE19702038661 DE2038661B2 (de) 1970-08-04 1970-08-04 Hydraulische Ausbausteuerung

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS199231B2 true CS199231B2 (cs) 1980-07-31

Family

ID=25759536

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS567271A CS199231B2 (cs) 1970-08-04 1971-08-04 Hydraulické řídicí zařízení pró řízení mechanizované výztuže

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS199231B2 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3531949B2 (ja) 圧力の補償と最大圧力の選択とを組合わせ、フィードポンプを制御する油圧方向制御弁と複数のそのような制御弁を含む多連型油圧制御装置
US4154262A (en) Hydraulic control system
GB2113310A (en) Device for controlling a hydromotor
GB2049850A (en) Hydraulic brake pressure boosters
US4307654A (en) Filling and exhaust valve for the control of the hydraulic flow on presses and shears
US4697498A (en) Direction control valve fitted with a flow control mechanism
US2844942A (en) Valve
US5261232A (en) Valve system for supplying fluid from a pair of fluid pressure sources to a load
US3973595A (en) Arrangement for actuating mechanically independent valves in a pressure fluid system
GB1352310A (en) Hydraulic control valves
US3068841A (en) Hydraulic pressure system
US4242942A (en) Hydraulic positioner with feedback device
CZ278203B6 (en) Pilot valve of a mechanical support hydraulic prop
CS199231B2 (cs) Hydraulické řídicí zařízení pró řízení mechanizované výztuže
US4185660A (en) Directional control valve
US4145957A (en) Pilot-operated valve structure
US2826178A (en) Hydraulic control valve mechanism
US2980064A (en) Control units for hydraulic rams
DE1964076B2 (de) Arbeitszylinder mit eilgang und krafthub
FR2559595A1 (fr) Distributeur hydraulique a compensation de pression
US4095616A (en) Hydraulic controller
US2411837A (en) Full cycle hydraulic valve
US2883859A (en) Operating mechanism for a pipe testing machine
SU506316A3 (ru) Устройство дл перемещени и установки рабочего органа машины в заданном положении
US4274443A (en) Directional control valve