CS199229B2 - Method of obtaining polymers - Google Patents

Method of obtaining polymers Download PDF

Info

Publication number
CS199229B2
CS199229B2 CS711159A CS115971A CS199229B2 CS 199229 B2 CS199229 B2 CS 199229B2 CS 711159 A CS711159 A CS 711159A CS 115971 A CS115971 A CS 115971A CS 199229 B2 CS199229 B2 CS 199229B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
stripper
solvent
steam
water
polymer
Prior art date
Application number
CS711159A
Other languages
English (en)
Inventor
Anacleto Clementi
Original Assignee
Anacleto Clementi
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Anacleto Clementi filed Critical Anacleto Clementi
Publication of CS199229B2 publication Critical patent/CS199229B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08CTREATMENT OR CHEMICAL MODIFICATION OF RUBBERS
    • C08C2/00Treatment of rubber solutions
    • C08C2/06Wining of rubber from solutions
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F10/00Homopolymers and copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S159/00Concentrating evaporators
    • Y10S159/10Organic

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
  • Processes Of Treating Macromolecular Substances (AREA)
  • Extraction Or Liquid Replacement (AREA)
  • Vaporization, Distillation, Condensation, Sublimation, And Cold Traps (AREA)
  • Separation, Recovery Or Treatment Of Waste Materials Containing Plastics (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu získávání polymerů z organických roztoků, a to polymerů připravených polymerací nebo kopolymerací monomerů obsahujících nejvýše 10 atomů uhlíku, obsahujících skupinu СНг -С<, zvolených zejména ze skupiny zahrnující styren, akrylonitril, methylakrylát, methylmethakrylát, vinylchlorid, ethylen, propylen, 1-buten, konjugované dieny se 4 až 8 atomy uhlíku, zejména ze skupiny zahrnující 1,3-butadien, isopren, 2,3-dimethylbutadien, 2-methoxybutadien, 1,3-hexadien, 1,3-oktadien, z uhlovodíkových rozpouštědel, jako parafinu, cykloparafinu a aromatických uhlovodíků obsahujících 3 až 7 atomů uhlíku.
Jedním z nejzávažnějších problémů při výrobě kaučukovitých polymerů v roztoku je odstranění rozpouštědla z kaučukovitého polymeru.
Rozpouštědlem je ve většině případů uhlovodík nebo uhlovodíková frakce s úzkým destilačním rozmezím. Jeho odstranění musí být pokud možno úplné, protože jinak by mohlo dojít při následujících dokončovacích a sušicích operacích к vážným závadám.
Tato operace se obvykle provádí odehnáním rozpouštědla ostrou párou, čímž se zís2 ká polymer prostý rozpouštědla a ve formě drti ve vodné suspenzi.
Při realizaci tohoto jednoduchého principu še však naráží na potíže vzhledem к vlastnostem kaučukovitých polymerů, jako je polybutadien, polyisopren a terpolymery.
Aby se zamezilo zachycení rozpouštědla v drti, která se vylučuje během odstraňování rozpouštědla, а к usnadnění dopravy suspenze к následujícímu zpracování, je nutno, aby drť byla drobná. Pro usnadnění filtrace je však na druhé straně zapotřebí, aby drť nebyla drobnější než do určité velikosti.
Pro každý polymer je třeba volit podle použitého polymeračního postupu, podle Mooneovy viskózity, koncentrace roztoku polymeru a použitého rozpouštědla vhodnou kombinaci pracovních podmínek, umožňující nejsnadnější práci.
Jako pomocného prostředku se při této operaci často používá dispergačního činidla, které působením na povrchové napětí ve vodném roztoku umožňuje, aby se drť, i když pohltila velké množství rozpouštědla, smočila vodou a nevytvářela shluky.
Na tuto operaci má také vliv druh použitého míchání a poměry mezi kaučukem, rozpouštědlem a vodou.
Protože se polymerace provádí při velkém zředění polymeru, je množství rozpouš199229 tědla. ve., srovnání s vyrobeným . polymerem vysoké, takže spotřeba páry značně , ovlivňuje výrobní , náklady.
Aby se tato spotřeba omezila, využívá se podle řady patentů vhodně modifikovaného známého principu vícečlenného , odpařování.
Odstraňování rozpouštědla se v obvyklých postupech provádí ve dvou stupních o rozdílných teplotách a tlacích, aby se využilo páry vytvořené ve . stupních .při vyšších teplotách a tlacích . jako vypuzovacího prostředku ve stupních používajících nižších teplot a tlaků.
Tyto postupy jsou však zejména při použití na polymery s vysokou tendencí k aglomeraci, jako je polyisopren, spojeny s takovými provozními obtížemi, že výhody spojené s vícečlenným odpařováním zanikají. Aby se získal polymer, který se dá snadno převést . z jednoho. . stupně .. do. . druhého, . je prakticky nutno odstranit celé množství rozpouštědla v prvém stupni, . čímž se snižuje hospodárnost postupu.
Ještě jedna okolnost je důležitá z ekonomického hlediska při použití vícečlenného odpařování.
Protože z prvého stupně se získá pára, která kondenzuje, je třeba za účelem zamezení provozních komplikací, aby tento stupeň nepracoval při tlacích nižších než je tlak atmosférický.
Druhý stupeň proto musí pracovat při tlacích vyšších, než je tlak atmosférický, takže při vypouštění polymeru do filtrace, která se provádí při atmosférickém tlaku, dochází k poklesu tlaku. Proto se u vařící vody obsahující suspenzi . během filtrace uvolňuje tlak, čímž dochází ke značné ztrátě tepla vzhledem k rozmezí teplota bodu varu vody· při obou tlacích, a to v rozsahu 837. dž 1256 kj na kg polymeru.
Podle jiného z literatury známého způsobu se...reakční směs a voda smísí za intenzivního· míchání při tlaku od 0,68 do 3,43 MPa, který postačuje k udržení směsi v kapalném stavu při pracovní teplotě, přičemž se směs . současně ohřívá nepřímým teplem na teplotu . v rozmezí 38 až 93 °C.
Pak se provede u směsi uvolnění tlaku na relativní tlak o hodnotě 0 až 0,1 MPa. Tímto způsobem se odstraní z pásma uvolnění tlaku rozpouštědlo ve formě páry s malým množstvím nezreagovaného monomerů a zůstane prakticky jen voda a drť polymeru. ’
Jak je zřejmé, účelem uvolnění tlaku je odstranění rozpouštědla ze směsi.
Předmětem vynálezu je způsob, při kterém se roztok polymeru vede do první odháněcí nádoby, přičemž se současně přivádí voda a teplo prostřednictvím páry a odvádí se směs páry a rozpouštědla jako horní produkty a směs drti polymeru, rozpouštědla a vody jako spodní produkty a tyto spodní produkty se vedou do druhé odháněcí nádoby, do které se současně přivá4 dí pára a teplo, přičemž se odtud odvádí směs vodní páry a rozpouštědla jako horní produkt a směs drti polymeru a vody jako spodní produkt, který se vede k filtraci. Podstata vynálezu spočívá v tom, že první odháněcí nádoba pracuje při teplotě v rozmezí od 90 do 180 °C a absolutním tlaku v rozmezí od 0,09 do 0,5 MPa a druhá odháněcí nádoba pracuje za teploty v rozmezí od 80 do 140 °C a tlak v této druhé nádobě je nižší než v prvé odháněcí, nádobě o 0,09 až 0,2 MPa, přičemž směs opouštějící spodek prvé odháněcí nádoby se podrobí uvolnění tlaku dříve, než se přivede do druhé odháněcí nádoby, a páry opouštějící druhou odháněcí nádobu se podrobí termokompresi dříve, než se přivedou do dna prvá odháněcí nádoby. 1 .
U způsobu podle vynálezu se tedy používá dvou nádob, pracujících za tlaků klesajících ve směru,.....kterým postupuje . roztok polymeru.
Tento roztok je veden společně s vodou do prvého stupně opatřeného míchadlem. Do prvého stupně je přiváděn po kompresi také proud páry, obsahující malé množství rozpouštědla ze druhého stupně. Z hlavy prvé odháněcí nádoby se odvádí proud páry, rozpouštědla a nezreagovaného monomeru, který se vede do zařízení na regeneraci rozpouštědla. Dno nádoby opouští suspenze vody, polymeru, malého množství rozpouštědla a nezreagovaného monomeru, která vzhledem k tomu, že tlak v prvé odháněcí nádobě je vyšší než v druhé, odtéká samovolně, přičemž prochází expanzním ventilem.
Tímto způsobem dochází ve druhé odháněcí nádobě k uvolnění tlaku. Do této druhé nádoby je přiváděna též pára zvenčí, která má za účel odstranit zbývající rozpouštědlo z polymeru.
Hlavu druhé odháněcí nádoby opouští proud páry a rozpouštědla. Tato pára je po termokompresi přiváděna jako vypuzovací prostředek do dna prvé odháněcí nádoby. Ze dna se odvádí směs polymeru a vody k dalšímu zpracování.
V prvé odháněcí nádobě panuje teplota až 180 °C, s výhodou 100 až 130 °C, a absolutní tlak 0,09 až 0,5 MPa, s výhodou 0,19 až 0,31 MPa. .
V druhé odháněcí nádobě je teplota 80 až 140 °C, s výhodou 100 až 120 °C, a tlak nižší než v prvé odháněcí nádobě o 0,09 až 0,2 MPa.
Rozdíly a výhody způsobu podle vynálezu ve srovnání . se známými způsoby jsou zřejmé.
Ve srovnání s prvým z uvedených způsobů, při kterém se používá vícečlenné odparky, se způsob podle vynálezu liší zejména v tom, že pracovní tlaky v odháněcích nádobách klesají ve směru toku drti polymeru, že se nepoužívá čerpadla k převedení drti z jedné odháněcí nádoby do druhé, a dále že se používá termokomprese.
U druhého z uvedených způsobů se používá prvého . ' nepřímo vyhřívaného stupně, pracujícího za vysokého tlaku, po němž následuje uvolnění tlaku, v důsledku kterého se odstraní většina rozpouštědla. Při tom je značný pokles tlaku. Na rozdíl od ’ toho je u způsobu podle vynálezu vyhřívání přímé a většina rozpouštědla se odežene v prvém stupni. Rozdíl tlaku mezi oběma stupni slouží k tomu, aby polymer samovolně odtékal, takže odpadá použití dopravních prostředků. Uvolnění tlaku v druhé odháněcí nádobě, kdý je ' již . většina rozpouštědla odstraněna, slouží pouze k dosažení ’ rekuperace tepla:
Těmito rozdíly se ’ dosahuje ’ neobyčejných výhod způsobu podle vynálezu. Pracovní podmínky obou odháněcích nádob umožňují přirozený tok drti polymeru z jedné nádoby do druhé, čímž odpadá potřeba přečerpávání.
To je velmi důležité, protože v provozu, a to zejména v případě cis—isoprenu, nelze uskutečnit čerpání, protože polymer, i když obsahuje malé množství rozpouštědla, je vysoce lepivý, takže drť v důsledku aglomerace ucpává průchody čerpadla, čímž se znemožní celý odháněcí postup.
Kromě toho, vzhledem k tomu, že drť postupuje z odháněcí nádoby’ . pracující za vyššího tlaku do odháněcí nádoby pracující za vyššího tlaku, je ’ možno zařadit stadium uvolnění tlaku, které umožňuje uskutečnit rekuperaci tepla ’ termokompresí, což přispívá kladně k hospodárnosti provozu.
Způsobem podle vynálezu je možno získávat polymery z různých typů roztoků polymerů.
Uvedené polymery lze ’ připravit reakcemi monomerů téhož typu nebo monomerů různého typu, zejména konjugovaných díenů obsahujících 4 až 8 atomů uhlíku.
Jako konjugovaných dienů lze použít například 1,3-butadienu, isoprenu, 2,3-dimethylbutadienu, ’ 2-methoxybutadienu, 1,3-hexadienu, 1,3-oktadienu a podobně.
Tyto konjugované dieny lze polymerovat jako takové ’ nebo ve směsi s některým z nich a/nebo s jedním nebo několika monomery obsahujícími skupinu / . · CH2=C.
\
Komonomery obsahujícími tuto skupinu jsou styren, akrylonitril, methylmethakrylát, methylakrylát, vinylchlorid, ethylen, propylen, 1-buten a podobně.
Polymery se 'připravují v přítomnosti organických rozpouštědel, jako například parafinů, cykloparafinů a aromatických uhlovodíků, které jsou poměrně inertní a kapalné za provozních podmínek.
Těmito rozpouštědly ’ jsou nízkomolekulární 'alkany, jako propan, butan a pentan, parafiny a cykloparafiny o vyšší molekulové hmotě, .. jako isooktan, cyklohexan a . methylcyklohexan, aromatické sloučeniny, jako benzen, toluen a podobně.
Vynález bude nyní objasněn na příkladech provedení, znázorněných ’ na · výkresech.
Obr. 1 a 2 představují . dvě možná provedení způsobu podle vynálezu. Na obr, 1 je pára opouštějící druhou odháněcí . nádobu stlačována . ejektorem. Na obr. 2 je místo ejektoru použito kompresoru..
Jak patrno ’ z obr. 1, roztok polymeru .. vstupuje potrubím 1 do odháněcí . nádoby 3, opatřené míchadlem 15. . Do odháněcí nádoby 3 je přiváděna potrubím 2 voda a potrubím 12 .pára. Je to pára opouštějící odháněcí nádobu 7, smíšená s ostrou párou z vnějšího ’ zdroje.
Proud páry,. rozpouštědla a nezreagovaného monomeru, z čehož rozpouštědla se regeneruje, opouští hlavu odháněcí nádoby 3 potrubím 4. Směs vody, drti polymeru a zbývající části neodstraněného rozpouštědla opouští dno nádoby.
Vzhledem k . vyššímu tlaku panujícímu ’ v odháněcí nádobě 3 ve srovnání s odháněcí nádobou 7, teče směs . samovolně a před vstupem do odháněcí nádoby 7 se podrobí dekompresi průchodem ventilem 6. Tímto způsobem dojde v odháněcí nádobě 7, jež je opatřena též míchadlem 16 a do níž je .. potrubím 10 přiváděna ostrá pára pro odhánění, . k uvolnění tlaku.
Ze dna odháněcí nádoby 7 se odvádí potrubím 9 směs vody a drti polymeru zbavené rozpouštědla. Tato ’ směs se vede k obvyklé filtrací. Pára s posledními stopami ’ rozpouštědla opouští hlavu odháněcí nádoby 7 potrubím 8.
Tato pára se ’ podle jednoho provedení vynálezu, znázorněného ’ na obr. 1, stlačuje v ejektoru 11, přičemž se jako hnací tekutiny použije ostré páry ’ přicházející z vnějšího zdroje potrubím 17.
V tomto případě se čerstvá ostrá . pára potřebná’ k odhánění přivádí zčásti do odháněcí nádoby 7 a zčásti do odháněcí nádoby 3, přičemž působí jako hnací1 tekutina.
Směs páry . opouštějící ejektor 11 má tlak, jaký panuje v odháněcí nádobě 3, do něhož tato směs přichází potrubím 12.
Na obr. 2 označuje vztahová značka 21 kompresor, nahrazující ejektor.
V tomto případě je veškerá ostrá pára pro odhánění přiváděna do odháněcí nádoby 7 potrubím 10.
Co se týká regulačních přístrojů znázorněných v . obr. 1, tedy regulátor 13 teploty uvnitř odháněcí nádoby 3 reguluje pomocí ventilu 14 přívod ostré páry do odháněcí nádoby 7. Tímto způsobem je teplota v odháněcí nádobě .3 udržována na žádané výši pomocí množství páry přiváděné do odháněcí nádoby 7.
Regulátor 19 tlaku reguluje . tlak ’ uvnitř odháněcí nádoby 7 pomocí ventilu 18,. jímž se mění přívod hnací tekutiny do ejektoru
11.
V obr. 2 ' je jedinou změnou, pokud jde o použité · regulační přístroje, regulátor 20 spojený se snímačem 19. Tento regulátor 20 reguluje rychlost kompresoru 21 změnou průtokové rychlosti proudu opouštějícího odháněcí nádobu 7.
Dále jsou s odkazem na vztahové značky ze schématu znázorněného v obr. 3 uvedeny příklady provedení izolace polyisoprenu z organického rozpouštědla způsobem podle vynálezu. Vztahové značky v obr. · 3 jsou · identické se vztahovým značkami použitými v obr. ' 1 a označují jednotlivá potrubí a nádoby použité při provádění · způsobu _ podle vynálezu, v nichž jsou příslušné tekutiny za podmínek uvedených v tabulkách.
Příklad 1
Vztahová značka Tekutina Průtoková rychlost (kg/h) Teplota j°C] Tlak (MPa)
1 hexan {.dále jen rozpouštědlo) 25 000 25 0,196
— nezreagovaný monomer polyisopren (dále jen polymer) 3 737 25 0,196
voda ' 630 25 0,196
2 voda 25 820 80 0,216
3 80 0,216
5 rozpouštědlo , — nezreagovaný monomer 415 106 0,216
polymer . 3 737 106 0,216
voda · i .... 33 774 106 0,216
5’ nezreagovaný monomer — rozpouštědlo 65 99 0,118
polymer 3 737 99 0,118
voda . 33 374 99 0,118
5' pára 400 99 0,11«
páry rozpouštědla — nezreagovaný monomer 350 99 0,118
7 ——. 102 0,118
10 pára 15 000 180 0,539
8 páry rozpouštědla — · nezreagovaný monomer 396 102 0,118
pára 15 207 102 0,118
9 rozpouštědlo 19 102 0,118
polymer 4 737 102 0,118
voda z. 33 567 102 0,118
4 páry rozpouštědla — nezreagovaný monomer 25 181 106 0,216
pára / 7 883 106 0,216
Příklad 2
Vztahová značka Tekutina Průtoková rychlost (kg/h) Teplota (°C) Tlak (MPa)
1 , n-pentan (dále jen rozpouštědlo) · + nezreagovaný 25-200 25 0,196
monomer cis-polyisporen (dále jen polymer) 3 737 25 0,196
voda 630 25 0,196
2 voda , 24 173 80 0,196
5 rozpouštědlo + nezreagovaný monomer 415 80 0,196
polymer 3 737 80 0,196
voda 32 211 80 ' 0,196
10 pára 10 415 180 0,539
8 rozpouštědlo + nezreagovaný monomer ' 396' 102 0,118
pára 9 396 102 0,118
9 rozpouštědlo 19 102 0,118
polymer 3 737 102 0,118
voda 33 230 102 0,118 '
4 rozpouštědlo + nezreagovaný monomer 25 181 80 0,196
pára 1988 80 0,196
I
Příklad 3
Vztahová Tekutina Průtoková Teplota (°C) Tlak (MPa) značka rychlost (kg/h) n-heptan (dále jen rozpouštědlo) + nezreagovaný
monomer 25 200 25 0,196
cis-polyisopren (dále jen polymer) 3 737 25 0,196
voda 630 25 0,196
2 voda 23 420 80 0,196
5 rozpouštědlo + nezreagovaný monomer 415 107 0,196
polymer 3 737 107 0,196
voda 36 104 107 0,196
10 pára 19 497 180 0,539
8 rozpouštědlo + nezreagovaný monomer 378 102 0,118
pára 22 371 102 0,118
9 rozpouštědlo 37 102 0,118
polymer 3 737 102 ' 0,118
voda 33 230 102 0,118
4 rozpouštědlo + nezreagovaný
monomer 25 163 107 0,196
pára 10 317 107 0,196
íklad 4
Vztahová Tekutina Průtoková Teplota (°C) Tlak (MPa)
značka rychlost (kg/h) toluen (dále jen rozpouštědlo) + nezreagovaný
monomer 25 200 25 0,196
cis-polyisopren (dále jen
polymer) 3 737 25 0,196
voda 630 25 0,196
2 voda 22 190 80 0,196
5 rozpouštědlo + nezreagovaný
monomer 415 111 0,196
polymer 3 737 111 0,196
voda 35 492 111 0,196
10 pára 26 766 180 0,539
8 rozpouštědlo + nezreagovaný
monomer 378 102 0,118
pára 29 028 102 0,118
9 rozpouštědlo 37 102 0,118
polymer 3 737 102 0,118
voda 33 230 102 0,11.8
4 rozpouštědlo + nezreagovaný
monomer 25 163 111 0,196
pára 16 356 111 0,196
PŘEDMĚT vynálezu

Claims (2)

  1. PŘEDMĚT vynálezu
    1. Způsob získávání polymerů připravených polymerací nebo kopolymerací monomerů obsahujících nejvýše 10 atomů uhlí.ku, obsahujících skupinu /
    CH2=C, \
    zvolených zejména ze skupiny zahrnující styren, akrylonttríl, methylakrylát, methylmethakrylát, vinylchlorid, ethylen, propylen, 1-buten, konjugované dieny se 4 až 8 atomy uhlíku, zejména ze skupiny zahrnující 1,3-butadien, isopren, 2,3-dimethylbutadien, 2-methoxybutadien, 1,3-hexadien, 1,3-oktadien, z uhlovodíkových rozpouštědel, jako parafinu, cykloparafinu a aromatických uhlovodíků obsahujících 3 až 7 atomů uhlíku, spočívající v tom, že se roztok polymeru vede do první odháněcí nádoby, přičemž se současně přivádí voda a teplo prostřednictvím páry, a odvádí se směs páry a rozpouštědla jako horní produkty a směs drti polymeru, rozpouštědla a vody jako spodní produkty a tyto 'spodní produkty se vedou do druhé odháněcí nádoby, do které se současně přivádí pára a teplo, přičemž se odtud odvádí směs vodní páry a rozpouštědla jako horní produkt a směs drtí polymeru a vody jako spodní produkt, který se vede к filtraci, vyznačující se tím, že první odháněcí nádoba pracuje při teplotě v rozmezí od 90 do 180 °C a absolutním tlaku v rozmezí od 0,09 do 0,5 MPa a druhá odháněcí nádoba pracuje za teploty v rozmezí od 80 do 140 °C a‘tlak v této druhé nádobě je nižší než v prvé odháněcí nádobě o 0,09 až 0,2 MPa, přičemž směs opouštějící spodek prvé odháněcí nádoby se podrobí uvolnění tlaku dříve, než se přivede do druhé odháněcí nádoby, a páry opouštějící druhou odháněcí nádobu se podrobí termokompresi dříve, než se přivedou do dna prvé odháněcí nádoby.
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že první odháněcí nádoba pracuje při teplotě od 100 do 130 °C a absolutním tlaku od 0,19 do 0,31 MPa a druhá odháněcí nádoba pracuje za teploty od 100 do 120 stupňů Celsia.
CS711159A 1970-02-18 1971-02-16 Method of obtaining polymers CS199229B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT2074570 1970-02-18

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS199229B2 true CS199229B2 (en) 1980-07-31

Family

ID=11171424

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS711159A CS199229B2 (en) 1970-02-18 1971-02-16 Method of obtaining polymers

Country Status (21)

Country Link
US (1) US3772262A (cs)
JP (1) JPS502190B1 (cs)
AT (1) AT307725B (cs)
BE (1) BE762922A (cs)
CA (1) CA959197A (cs)
CH (1) CH520716A (cs)
CS (1) CS199229B2 (cs)
DE (1) DE2106797C3 (cs)
DK (1) DK130686B (cs)
ES (1) ES388730A1 (cs)
FR (1) FR2078683A5 (cs)
GB (1) GB1284045A (cs)
HU (1) HU169123B (cs)
LU (1) LU62619A1 (cs)
NL (1) NL164566C (cs)
NO (1) NO138950C (cs)
PL (1) PL70897B1 (cs)
RO (1) RO61957A2 (cs)
SE (1) SE375312B (cs)
SU (1) SU620213A3 (cs)
ZA (1) ZA71660B (cs)

Families Citing this family (25)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3925298A (en) * 1973-04-25 1975-12-09 Grow Chemical Corp Method of making dry pigmented powder paint
US3933574A (en) * 1973-08-07 1976-01-20 Alexandr Fedorovich Zinoviev Method of and device for isolation of rubber-like polymers from hydrocarbon solutions
US3968003A (en) * 1974-08-29 1976-07-06 Shell Oil Company Process of recovering polymers from their solutions
US4171427A (en) * 1975-05-16 1979-10-16 Hoechst Aktiengesellschaft Process for continuously removing monomers from an aqueous dispersion of a polymer
DE2526728A1 (de) * 1975-06-14 1976-12-30 Huels Chemische Werke Ag Kontinuierliches verfahren zur entfernung von monomeren verunreinigungen aus waessrigen dispersionen von homo- und copolymerisaten des vinylchlorids
US4168373A (en) * 1975-11-24 1979-09-18 Borden, Inc. Removal of residual vinyl chloride monomer from polyvinyl chloride latex
IT1121993B (it) * 1979-07-02 1986-04-23 Montedison Spa Procedimento migliorato per l'essiccamento di materiali incoerenti
US4347098A (en) * 1980-08-14 1982-08-31 Phillips Petroleum Company Solvent vapor recovery from a polymer solution
US4411736A (en) * 1980-08-14 1983-10-25 Phillips Petroleum Company Method for vapor recovery from a polymer slurry
US4423207A (en) * 1980-12-18 1983-12-27 General Electric Company Process for recovery of solid thermoplastic resins from solutions thereof in organic solvents
US4408040A (en) * 1981-05-12 1983-10-04 General Electric Company Slurry granulation-steam stripping process for solvent removal
CA1206299A (en) * 1981-11-26 1986-06-17 John P. Duffy Polymer recovery
FR2776664B1 (fr) 1998-03-26 2000-09-15 Ferrari S Tissage & Enduct Sa Procede de recyclage d'articles a base de polymeres du chlorure de vinyle
US6855386B1 (en) 1999-03-19 2005-02-15 3M Innovative Properties Company Wet surface adhesives
US6624273B1 (en) 1999-03-19 2003-09-23 3M Innovative Properties Company Plasticized acrylics for pressure sensitive adhesive applications
US6383958B1 (en) 1999-06-18 2002-05-07 David P. Swanson Nonwoven sheets, adhesive articles, and methods for making the same
US6518343B1 (en) 1999-06-18 2003-02-11 3M Innovative Properties Company Wet-stick adhesives, articles, and methods
US6441092B1 (en) 1999-06-18 2002-08-27 3M Innovative Properties Company Wet-stick adhesives
US6652970B1 (en) 2000-07-07 2003-11-25 3M Innovative Properties Company Degradable crosslinkers, compositions therefrom, and methods of their preparation and use
FR2857669B1 (fr) * 2003-07-15 2005-09-09 Solvay Procede de recuperation d'un polymere en solution
FR2857670B1 (fr) * 2003-07-15 2006-02-03 Solvay Procede de recuperation d'un polymere en solution
US7109290B2 (en) * 2004-06-07 2006-09-19 Chevron Phillips Chemical Company Lp Polymer transfer within a polymerization system
US10005925B2 (en) 2011-10-19 2018-06-26 3M Innovative Properties Company Articles with thin melt coatings and methods for making same
WO2021048713A1 (en) 2019-09-09 2021-03-18 3M Innovative Properties Company Coextruded polymeric adhesive article
US11549748B1 (en) 2021-10-26 2023-01-10 Chevron Phillips Chemical Company Lp Emission free fluff transfer system and integrated nitrogen cycle

Also Published As

Publication number Publication date
DE2106797C3 (de) 1974-07-18
DE2106797A1 (cs) 1971-09-16
ZA71660B (en) 1971-10-27
NL164566B (nl) 1980-08-15
RO61957A2 (cs) 1977-09-15
US3772262A (en) 1973-11-13
DK130686B (da) 1975-03-24
ES388730A1 (es) 1973-05-16
PL70897B1 (cs) 1974-04-30
NL164566C (nl) 1981-01-15
CA959197A (en) 1974-12-10
DE2106797B2 (de) 1973-12-06
HU169123B (cs) 1976-09-28
SU620213A3 (ru) 1978-08-15
NO138950B (no) 1978-09-04
LU62619A1 (cs) 1971-08-19
NL7102190A (cs) 1971-08-20
NO138950C (no) 1978-12-13
JPS502190B1 (cs) 1975-01-24
AT307725B (de) 1973-06-12
CH520716A (fr) 1972-03-31
FR2078683A5 (cs) 1971-11-05
SE375312B (cs) 1975-04-14
BE762922A (fr) 1971-07-16
GB1284045A (en) 1972-08-02
DK130686C (cs) 1975-09-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS199229B2 (en) Method of obtaining polymers
EP0027700B2 (en) Flash-drying process for a solvent solution of a polymer or copolymer
US6143833A (en) Method and apparatus for producing hips using continuous polybutadiene feed
KR20110070877A (ko) 무수 무용매 중합체의 제조 방법
US3306342A (en) Fluid processes useful in precipitation of dissolved solids
US5181987A (en) Device and process for precipitating polymers
US3202647A (en) Elastomer recovery process
US2940960A (en) Process for recovering polymers
US2514207A (en) Simultaneous recovery of styrene, etc., and concentration of latex
US3279087A (en) Solid polymer and liquid diluent separator apparatus and method
US7541427B2 (en) Method for desolvation of polymer solution
KR20130020660A (ko) 무수 무용매 중합체의 제조 방법
US8618227B2 (en) Process for improving the devolatilization of polymer slurry produced in a polymerization reactor
JPH07258459A (ja) 改良された溶液ポリマー回収方法
US3903040A (en) Preparation of polymer-in-polymerizable monomer solution
CN111234077A (zh) 丁基橡胶的生产方法及装置
US2557910A (en) Chemical reactor and recovery unit
US2556851A (en) Use of recycle aqueous acrylonitrile condensate in butadiene-1,3 emulsion polymerization
US2463866A (en) Process for the production and recovery of olefinic elastomers
US3112288A (en) Method for latex coagulation
US3431249A (en) Recovery of alpha-olefin polymers from solution
CN108341897B (zh) 一种从聚合物溶液中脱除溶剂的方法
SU410631A1 (ru) Способ выделени синтетических каучуков
US3241600A (en) Recovery of rubbery polymer from solution
US3535296A (en) Continuous process for the production of alfin polymers in crumb form