CS198852B1 - Netkané textilie pro hloubkovou filtraci - Google Patents

Netkané textilie pro hloubkovou filtraci Download PDF

Info

Publication number
CS198852B1
CS198852B1 CS784774A CS477478A CS198852B1 CS 198852 B1 CS198852 B1 CS 198852B1 CS 784774 A CS784774 A CS 784774A CS 477478 A CS477478 A CS 477478A CS 198852 B1 CS198852 B1 CS 198852B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
fibers
fabric
layer
inlet side
nonwoven
Prior art date
Application number
CS784774A
Other languages
English (en)
Inventor
Vaclav Mrstina
Original Assignee
Vaclav Mrstina
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vaclav Mrstina filed Critical Vaclav Mrstina
Priority to CS784774A priority Critical patent/CS198852B1/cs
Publication of CS198852B1 publication Critical patent/CS198852B1/cs

Links

Landscapes

  • Filtering Materials (AREA)
  • Nonwoven Fabrics (AREA)

Description

Vynález řeší netkanou textilii pro hloubkovou filtraci, např. pro atmosférickou i vysokotlakou filtracivzdušin a pro vodohoepodóřskou ntelioraci. Tato netkaná textilie sestává alespoň z jednoho druhu chemických vláken, z niohž aleapoň část jsou vlákna termoplastické, a tato chemická vlákna vytvářejí soudržnou vlékennou vrstvu, jejíž vstupní strana se liší od výstupní strany.
Při filtraci atmosférického vzduchu se používá různých netkaných filtračních rohoží vyráběných převážně technologii pojení. Nejčastěji to bývají vlákenná rouna zpevněné pojivém, kterése zpravidla nanáší postřikem a potom se suší, což je poměrně náročný technologický postup.
Je známé, že dobrého filtračního efektu se dosahuje u pojených rohoží, v nichž se střídají vlékenné vrstvy lišící se jemností vláken a kde se pojivo nanáší během vrstvení vlákenných vrstev. Nevýhodou tohoto vrstveného filtračního materiálu je přerušovaný a poměrně pracný technologický postup jeho výroby.
Jiný známý druh filtrační textilie se vyrábí z nekonečných skleněných vláken, která jsou navzájem spojené e k dosažení lepšího filtračního účinku jsou olejovaná. Takto vytvořená rohož má na jedné své straně pojivém přichycenou armaturu, která umožňuje lepší manipulaci s textilií, např. při jejím použití na převíjecí filtry.
Právě popsané známé filtrační textilie vykazují sice potřebnou jímavost pevných částic,
198 852
198 832 avšak neuspokojivou schopnost odlučovat malé částice. Také hmotnost a tím i tloušťka známých pojených rohoží je velká, takže nelze z nich vytvářet delší nébel na cívkách převíjecích filtrů. Z tohoto důvodu ae pro dofiltrování jemných částic používá na převíjací filtry nebo na pevné rámečky speciálně zhotovený vícevrstvý filtrační papír, který však je nedostatečně pevný.
Rovněž je známé, zejména při odlučování tlakového vzduchu v chemiatrech, používat filtračního materiálu z velmi jemnýoh vláken upravených do tvaru koše nebo navíjených filtračních svíček. I když je u tohoto filtračního materiálu použito hrubších vláken na vstupní straně, tak přesto je poměrně malý rozdíl v pórovitoati mezi oběma stranami.
Známé vpiohované filtrační textilie jsou o hmotnosti převážně nad 300 g/m2, aby ae zajistila potřebná filtrační účinnost. Při této hmotnosti je poměrně tlustá, tedy nevhodná k vytváření delšího nábalu. U hmotnosti pod 300 g/m se u známých vpic hovených filtračních textilií nedosahuje ani potřebné pevnosti, ani filtrační účinnosti.
Právě popsané nevýhody známých filtračních textilních materiálů odstraňuje netkaná textilie pro hloubkovou filtraci, sestávající alespoň z jednoho druhu chemických vláken, z nichž alespoň část jsou vlákna termoplastická, a tato chemická vlákna vytvářejí soudržnou vlákennou vrstvu, jejíž vstupní strana ee liší od výstupní strany, a podstata této natkané textilie spočívá podle vynálezu v tom, že netkaná textilie, vytvořená z vlákenné vrstvy o hmotnosti 100 až 300 g/m , je na výstupní straně hladká, tuhá, podobná spíše pspíru než, textilii, kdežto na vstupní straně má povahu měkké textilie a nahodile uspořádaným, převážně však ležíoím vlasem, vytvořeným z jednotlivých vláken vlákenné vrstvy a pórovitost výstupní strany je v rozmezí od 75 % do 90 %, kdežto pórovitost vstupní strany je od 90 % do 99 %, přičemž vlákenná vrstva je zpevněna jednak ve své tloušťce 30 až 100 vaznými body/cm , sestávájíoími z některých vláken této vrstvy, protažených částí své délky tloušťkou této vrstvy a jednak na avé výstupní straně termoplastickými vlákny, vytvářejícími svary v místech překřížení i dotyku vláken. U jednoho možného provedení netkané textilie sestává vlákenná vrstva ze syntetických jednosložkových vláken o jemnosti 3,3 dtex až 35,0 dtex, např. z vláken polyesterových, polypropylenových, polyamidových. Ja však možné použit i vícesložkových syntetických vláken eamých nebo ve směsi s jednosložkovými syntetickými vlákny. U jiného možného provedení netkané textilie sestává vlákenná vrstva ze dvou dílčích vrstev odlišných vláken, např. z dílčí vrstvy viskózových vláken, umístěné na vstupní straně netkané textilie, a z dílčí vrstvy jednosložkových nebo/a vícesložkových syntetických vláken, umístěné na výstupní straně netkané textilie.
Netkaná textilie podle vynálezu je výhodná tím, že ee při její výrobě nepoužívá pojivá, které zpravidla má jiné vlastnosti než vlákna vytvářející netkanou textilii. Další její výhodou je nápadně velká rozdílnost obou povrchů. Na vstupní straně, tj. ns straně vstupu vzdušiny nebo kapaliny do filtrační netkané textilie, je povrch řídký a zhušťuje se va směru ka druhému povrchu, který je nejhuatěí a je podobný apíěe papíru než textilii. Tento, v porovnání se vstupní stranou, poměrně hustý a tuhý povrch, vzniká tepelným netavením termoplastických vláken, čímž se vytvoří hladká tuhá povrchová vrstva, která nejenže vykazuje
198 8S2 požadovanou prodyšnost, ale také v sobě zakotvuje vlékna vytvářející netkanou textilii.
Tím se zabrání uvolňování vláken z textilie. Dále třeba vyzvednout jednoduchý výrobní postup, který pouze vyžaduje u podniků vybavených rounotvorným zařízením a vpichovacím strojem, zařadit do výrobní linky ještě natavovací zařízení, které však najde uplatnění i při · výrobě jiných filtračních netkaných textilií. Konečně třeba upozornit, že pro výrobu netkaných textilií podle vynálezu lze použít nejen standardních vláken, ale jsou vhodná i odpadové vlákna.
Další výhody netkané textilie pro hloubkovou filtraci lépe vyniknou z popisu příkladů jejího provedení.
Příklad 1
Netkaná textilie pro hloubkovou filtraci, určená pro přfevíjecí filtry klimatizačního zařízení v textilním průmyslu se vyrobí takto :
Ze střížových polyesterových vláken o jemnosti 20 dtex a délce 90 mm se připraví
2 vlákenné rouno o hmotnosti 300 g/m , které se předzpevní 3,2 vpichy/cm .
Předzpevněné vlákenné rouno se vpichuje plstícími jehlami 15 x 18 x 36 x 3,5 RB NKU 2 měrným počtem 50 vpichů/cm při hloubce vpichu 17 mm.
Potom se vpichovaná textilie na straně vpichu tepelně natavuje a uhlazuje, přičemž se polyesterové vlékna, nacházející se na povrchu této strany, alespoň částečně roztaví a vytvoří svary v místech překřížení i dotyku vláken.
Hladká natavená strana, vytvářející výstupní stranu vzdušiny, vykazuje porovitost kolem 86 %, kdežto porovitost vstupní strany je kolem 98 %, Tato vstupní strana má povahu měkké textilie s nahodile uspořádaným, převážně však ležícím vlasem, vytvořeným z jednotlivých vláken rouna, přičemž většina těchto vláken je zakotvena v netavené vrstvičce, vytvořené na výstupní straně netkané textilie pro hloubkovou filtraci.
Vyrobená netkaná textilie má tloušťku kolem 2 mm a hmotnost kolem 200 g/m^.
Příklad 2
Netkaná textilie pro hloubkovou filtraci, určená na vstupní i výstupní vrstvu filtračních náplní pro ehemistry k čištění tlakového vzduchu v agresivním prostředí, se vyrobí takto :
Ze střížových polypropylenových vláken o jemnosti 17 dtex a délce 90 mm se připraví p
vlákenné rouno o hmotnosti 450 g/m .
Takto připravené, případně ještě vpichováním předzpevněné vlákenné rouno se vpichuje 2 2 vpichy/cm z každé strany, tj. celkem 100 vpichy/cm za použití plstících jehel 15 x 18 x 36 x 3,5 RB SUPER SPECIÁL. Při prvním průchodu vpichovacím strojem je hloubka vpichu 17 mm, kdežto při druhém průchodu 19 mm.
Potom se strana prvního vpiohovéní tepelně nataví a uhladí, aby se vytvořil hladký, tuhý, papíru podobný povrch, vytvářející výstupní stranu filtrační netkané textilie.
p
Vyrobená netkaná textilie pro hloubkovou filtraci vykazuje hmotnost 250 až 300 g/m
198 8S2 y a pórovitost na vstupní straně keleo 97 %, kdežto na výstupní straně kolem 84 %» Tlouštka textilie je kolem 2,5 mm a vzhled vstupní strany je jako u textilie z příkladu 1«
Příklad 3
Netkaná textilie pro hloubkovou filtraci, určené pro rámečkové nebo převíjecí filtry na atmosférickou filtraci se vyrobí takto :
Ze atřižovýoh vláken o jemnosti 3,9 dtex a délce 60 mm ae připraví první dílčí vrstva o hmotnosti kolem 90 g/m , určené na vstupní stranu netkané textilie.
Ze atřižovýoh bikomponentních vláken polyestsr/polypropylen o jemnosti 3,3 dtex a o
délce 60 mm se připraví druhá dílčí vrstva o hmotnosti kolem 90 g/m určená na výstupní střenu netkaná textilie.
Potom se druhá dílčí vrstva položí na první dílčí vrstvu a takto navrstvené rouno o hmotnosti kolem 180 g/m2 se vpichuje ze strany druhé dílčí vrstvy, tj. ze strany bikomponeútních vláken pomocí plstících jehel 15 x 18 x 36 x 3 CB NKU při měrném počtu 70 vpio ohů/cm a hloubce vpichu 13 mm*
Vpichovaná textilie se nataví ze strany bikomponentních vláken, vytvářejících výstupní stranu. Netavením se dosáhne stejného účinku jako u příkladu 1 a 2, tj. hladkého tuhého povrchu textilie na výstupní straně a zakotvení vláken v natavené vrstvičce bikomponentních vláken, což je v tomto příkladě důležité, protože při nízké hmotnosti textilie, pohybu2 jící ae mezi 100 až 120 g/m , by pouhým vpichováním nebylo možné vyrobit filtrační netkanou textilii o požadované pevnosti a filtrační účinnosti.
Takto vyrobená netkaná textilie je tlustá kolem 0,8 mm a její pórovitost se pohybuje na Vstupní straně v rozmezí 90 % až 95 %, kdežto na výstupní straně kolem 75 %·
Přiklad 4
Netkaná textilie pro hloubkovou filtraci, určená pro vodohospodářskou melioraci, např. k obalování děrovaných pólyvinylchloridovýeh drenážních trubek, se vyrobí takto :
Připraví as směs hrubých odpadových syntetických vláken, zde polypropylenových stříŽových vláken, která obsahuje 70 hmot. % vláken jemnosti 17 dtex a 30 hmot. % vláken jemnosti 35 dtex, přičemž délka obou druhů vláken ae pohybuje v rozmezí 60 až 120 mm.
Z této směsi hrubých syntetických vláken se vyrobí vlákenné rouno o hmotnosti kolem
2 350 g/m , které se potom vpichuje z jedné strany intenzitou 30 vpichů/om za použití plstících jehel 15 x 18 X 32 X 3,5 BB NKU při hloubce vpichu 15 mm.
Vpichovaná textilie se nataví a uhladí na straně vpichováním protažených vláken.
Takto zhotovená netkaná textilie o tlouěíce kolem 3 mm vykazuje hmotnost kolem 220 g/m a pórovitost ne vstupní straně kolem 99 %, kdežto na výstupní straně kolem 90 %.
Je ložné zde použít místo odpadových polypropylenových vláken i odpadová polyesterová a polyamidová vlákna. Při navíjení netkané textilie na děrované drenážní trubky se poohopitel ně textilie dotýká svou hladkou netavenou stranou drenážní trubky. Při filtraci se VětSi půdní Částice zachytí ve vlasu řídká vetupni strany, takte nedojde k ucpání otvorů v drenážní
198 852 trubce, jak k tomu docházívá bez použití netkané textilie jako obalu.

Claims (3)

1. Netkané textilie pro hloubkovou filtraci, vytvořená z vlákenné vrstvy o hmotnosti 100 až 300 g/m a sestávající alespoň z jednoho druhu chemických vláken, z nichž alespoň část jsou vlákna termoplastická, a tato chemické vlákna vytvářejí soudržnou vlékennou vrstvu, jejíž vstupní strana se 11SÍ od výstupní strany, vyznačené tím, že je na výstupní straně hladká, tuhá, podobná spíše papíru než textilii, kdežto na vstupní straně mé povahu měkké textilie s nahodile uspořádaným, převážně však ležícím vlasem, vytvoře ným z jednotlivých vláken vlákenné vrstvy, a pórovitost výstupní strany je v rozmezí od 75 % do 90 %, kdežto pórovitost vstupní strany je od 90 % do 99 %, přičemž vlákenné vrstva je zpevněna jednak ve své tloušťce 30 až 100 vaznými body/cm^, sestávajícími z některých vláken této vrstvy, protažených částí své délky tloušťkou této vrstvy, a jednak na své výstupní straně termoplastickými vlákny, vytvářejícími svary v místech překřížení i dotyku vláken.
2. Netkaná textilie podle bodu 1, vyznačující se tím, že vlákenné vrstva sestává ze syntetických jednosložkových vláken, např. polyesterových, polypropylenových, polyamidových o jemnosti 3,3 dtex až 35,0 dtex nebo/a vícesložkových syntetických vláken, např. polyester/polypropylenových.
3. Netkaná textilie podle bodu 1, vyznačující se tím, že vlákenné vrstva sestává ze dvou dílčích vrstev odlišných vláken, např. z dílčí vrstvy viskózových vláken, umístěné na vstupní straně netkané textilie, a z dílčí vrstvy jednosložkových nebo/a vícesložkových syntetických vláken, umístěné na výstupní straně netkané textilie.
CS784774A 1978-07-18 1978-07-18 Netkané textilie pro hloubkovou filtraci CS198852B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS784774A CS198852B1 (cs) 1978-07-18 1978-07-18 Netkané textilie pro hloubkovou filtraci

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS784774A CS198852B1 (cs) 1978-07-18 1978-07-18 Netkané textilie pro hloubkovou filtraci

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS198852B1 true CS198852B1 (cs) 1980-06-30

Family

ID=5391247

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS784774A CS198852B1 (cs) 1978-07-18 1978-07-18 Netkané textilie pro hloubkovou filtraci

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS198852B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN103069065B (zh) 图案化气纺非织造驻极体纤维网及其制备和使用方法
US9802187B2 (en) Non-woven electret fibrous webs and methods of making same
US9771675B2 (en) Patterned air-laid nonwoven fibrous webs and methods of making and using same
US9475034B2 (en) Nonwoven fibrous webs containing chemically active particulates and methods of making and using same
EP2634300B1 (en) Nonwoven fabric, manufacturing method thereof and filters formed by it
KR100278033B1 (ko) 스티치접합된 물품 및 그 제조 방법
EP2561127B1 (en) Nonwoven nanofiber webs containing chemically active particulates and methods of making and using same
US20080105612A1 (en) Composite filter media with high surface area fibers
MXPA01011381A (es) Procedimiento para producir un material no tejido triboelectricamente cargado.
EP2122030A1 (en) Microfiber split film filter felt and method of making same
KR20010008271A (ko) 공기 청정기용 필터 여재와 그 제조방법
CS198852B1 (cs) Netkané textilie pro hloubkovou filtraci
JPH04228717A (ja) 地盤用フィルター材料
MAT et al. STRIPPER ROLLS WORKER ROLLS
JP3146443B2 (ja) 磁気記録媒体用クリーニングシート
JPH0848408A (ja) コンクリート成形品製造用コンベアベルト
CS213168B1 (cs) Vysokoúiinná vpichovaná textilie pro filtraci kapalin
CS217894B1 (cs) Vpichovaná netkaná textilie pro filtraci aerosolů, zejména v agresivním prostředí
HU177212B (hu) Szíírőtextília és eljárás annak előállítására
CS243366B1 (cs) Vpichovaná filtrační textilie
JPH0848409A (ja) コンクリート成形品製造用コンベアベルト及びその製造方法
PL185227B1 (pl) Materiał filtracyjny na zbiornik kurzu do odkurzacza domowego i sposób wytwarzania tego materiału filtracyjnego
CS256807B1 (cs) Vpichovaná filtrační textilie
CS248063B1 (cs) Netkaná vícevrstvá textilie
BG60872B1 (bg) нетъкан текстилен материал за студозащитно облекло и метод за неговото производство