CS196640B1 - Facility for treating the material by explosion - Google Patents

Facility for treating the material by explosion Download PDF

Info

Publication number
CS196640B1
CS196640B1 CS635876A CS635876A CS196640B1 CS 196640 B1 CS196640 B1 CS 196640B1 CS 635876 A CS635876 A CS 635876A CS 635876 A CS635876 A CS 635876A CS 196640 B1 CS196640 B1 CS 196640B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
explosion
chamber
acoustic
hardness
inserts
Prior art date
Application number
CS635876A
Other languages
English (en)
Inventor
Polikaro P Smirnov
Viktor M Sojtu
Andrej A Deribas
Alexandr F Demcuk
Original Assignee
Polikaro P Smirnov
Viktor M Sojtu
Andrej A Deribas
Alexandr F Demcuk
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Polikaro P Smirnov, Viktor M Sojtu, Andrej A Deribas, Alexandr F Demcuk filed Critical Polikaro P Smirnov
Priority to CS635876A priority Critical patent/CS196640B1/cs
Publication of CS196640B1 publication Critical patent/CS196640B1/cs

Links

Landscapes

  • Soundproofing, Sound Blocking, And Sound Damping (AREA)

Description

Československa SOCIALISTICKÁ REPUBLIKA POPIS VYNALEZU K AUTORSKÉMU OSVĚDČENI 196640 (11) (Bl) (22) Přihlášeno 01 10 76(21) (PV 6358-76) (51) Int. C1.3 o (40) Zveřejněno 31 07 79 B 21 D 26/08 ÚŘAD PRO VYNÁLEZY A OBJEVY (45) Vydané 15 11 81
(75) 1 * * * V
Autor vynálezu SMIRNOV Polikarp Polikarpovič ing., SOJTU Viktor Matvejevič ing., Leningrad, DERÍBAS Andrej Andrejeviča DEMCUK Alexandr Fjodorovič, Novosibirsk (SSSR) (54) Zařízení k zpracování materiálu výbuchem i 1
Vynález se týká zařízení k zpracovánímateriálu výbuchem, kterýžto způsob je po-užíván v hutnictví železa a oceli a barevnýchkovů, dále také v různých odvětvích strojí-renských atd.
Zpracování materiálů výbuchem se pro-vádí takto·:
Na volném prostranství se zřídí samostat-ná pracoviště, která jsou vybavena vhodnýmiprostředky a na kterých jsou prováděny tytopráce. Jako ochrana proti těmto rušivýma ničivým účinkům exploze, například protinárazové vlně, od sebé se oddělivším deto-načním produktům a také proti střepinámmateriálu vzniklým roztržením, slouží v tom-to případě pouze vzdálenost pracovišť. V jiných případech se používají při pro-vádění těchto prací spojených se zpracová-ním materiálu, podzemní komory, napříkladstaré uhelné sloje, opuštěné tunely, přírodníjeskyně atd. Veškeré přípravné práce jsouprováděny zpravidla v dosavadních průmys-lových stavbách, avšak trhací práce jsouprováděny v podzemních komorách.
Jsou známy dále ocelobetonové výbucho-vé komory, které se používají při zkušebníchpracech. Tyto ocelobetonové výbuchové ko-mory jsou provedeny ve tvaru polokulovýchskříní, které se opírají svými čelními stěna-mi o plochý základ z ocelobetonu. 2 V dnešní době je známo též zařízení slou-žící k zpracování materiálu výbuchem, dojehož komory je postaven stůl, na němž senalézá materiál, kterýmá být zpracován,dále trhavina a prostředek k roznícení ná-lože, přičemž toto zařízení je vybaveno spe-ciální soustavou pro roznět nálože. Toto za-řízení je opatřeno ventilační soustavou proventilaci pracovního prostoru komory. Stůlsestává z několika desek, které jsou od sebeodděleny vložkami.
Zpracování materiálu výbuchem v otevře-ném prostranství závisí na povětrnostníchpoměrech a na roční době. Velmi jsou tytopráce ztíženy zejména na otevřeném pro-stranství v zimním období. Kromě toho k zří-zení, tj. k vytvoření takového volného pro-stranství je zapotřebí poměrně velkého úze-,mí.
Práce v podzemních komorách je velmiztížena, protože pracovní prostor je omeze-ný a je od hlavní výroby výrobního závoduoddělen.
Ocelobetonové komory mají při intenzív-ním využívání krátkou životnost a kromětoho vyzařují seismické vlny. Žádné z výše uvedených zařízení neumož- ňuje dostatečně mechanizovat pochod zpra- cování materiálů výbuchem, jakož i zajistit . potřebné pohodlí a dodržování zdravotnic- 196640 196640 4 kých pracovních norem pro obsluhující per-sonál. . Komora se stolem sestávajícím z desek,které jsou nad sebou uspořádány a od sebeodděleny vložkami má tu nevýhodu, že. připoužívání vložek z materiálů, jejichž akustic-ká tvrdost je vyšší nebo stejná jako akustic-ká tvrdost desek, je stůl ihned při prvníchpracech trháním zničen. To má za následek,že celé zařízení musí být hodnoceno jakomálo účinné a výkonné.
Vynález si vytkl za úkol vytvořit takovoukonstrukci stolu pro zařízení k zpracovánímateriálu výbuchem, která by umožňovalazvýšit životnost a výkonnost celého zařízení.Tento úkol se podle vynálezu řeší tím, žev zařízení k zpracování materiálu výbuchem,které sestává z komory, ve které je umístěnstůl skládající se z nad sebou uspořádanýcha od sebe oddělených desek, na kterémžtostolu je umístěn zpracovávaný materiál, dález trhaviny a prostředku k roznětu nálože,jakož i z ventilační soustavy, je podle vyná-lezu akustická tvrdost vložek oddělujícíchod sebe desky stolu rozdílná od akustickétvrdosti spolu spojených desek.
Je účelné, aby akustická tvrdost vložekbyla menší nežli akustická tvrdost desek. Tímto řešením je možno vytvořit vysocevýkonné zařízení k zpracování materiálu vý-buchem, protože taková konstrukce stoluumožňuje, aby stůl byl používán vícekrát.Následkem toho může zařízení k zpracovánímateriálu výbuchem být použito ve výrobnímpochodu běžných průmyslových dílen.
Příklad vynálezu je znázorněn na připo-jeném výkresu, přičemž zařízení k zpracová-ní materiálu výbuchem je zobrazeno ve svis-lém řezu. I
Zařízení podle vynálezu má komoru 1,která sestává ze dvou do sebe vložených ko-vových skříní 2 a 3, mezi nimiž je umístěnazvukově izolační vrstva 4, například písek.Uvnitř komory 1, a to v její dolní části, jepostaven stůl 5. Komora 1 má otvor pro vra-ta, který může být uzavřen silovými vraty 6a hermetizačními vraty 7. Silová vrata 6 za-chycují zatížení vznikající roztržením nálo-že v komoře 1 a hermetizační vrata 7 utěs-ňují pracovní prostor komory 1 od okolníhoprostoru. Komora i je opatřena ventilačnísoustavou, která za účelem jednoduchostivýkresu je znázorněna pouze dvěma trubko-vými hrdly 8, 9, která jsou spojena s přivá-děcím a odváděcím potrubím, která nejsouna výkresu znázorněna. Mezi trubkovýmihrdly 8, 9 a přiváděcími ;a odváděcími potru-bími jsou umístěny tlumiče 10 a 11, kterézabraňují přenášení vysokofrekventních kmi-tů z komory 1 na potrubí. Kromě toho je ko-mora 1 vybavena soustavou 12 k roznětu ná-lože, kterážto soustava 12 je na obrázku za-kreslena jako dvě vodorovné čáry. V komoře 1 je na stole 5 uložen zpraco-vávaný materiál 13, který je spojen s náloží 14, Do^této nálože 14. je vložen rozněcovacíprostředek 15, například elektrická rozbuš-ka.
Stůl 5 sestává z kovových desek 16, mezinimiž jsou uspořádány vložky. 17, jejichžakustická tvrdost se liší od akustické tvrdos-ti kovových desek 16. Kovové desky 16 jsouspolu pohyblivě spojeny, například kovovýmityčemi 18. Při roztržení umožňují kovové ty-če 18 přiblížení k sobě kovových desek 16nebo naopak jejich oddálení od sebe, při-čemž však zabraňují tómu, aby stůl 5 se ne-rozložil na své součásti.
Po výbuchovém pochodu se šíří v tělesustolu 5 silná nárazová vlna. Ve stole 5, kte-rý je vyroben z homogenního materiálu, na-příklad z kovu, vznikají velká napětí vedou-cí k zvýšení stolu 5. K intenzivnímu dozní-vání nárazové vlny v tělesu stolu 5 je zapo-třebí, oby tento stůl 5 byl zhotoven z vrstevs rozličnou akustickou tvrdostí.
Akustická tvrdost kovových desek 16 ávložek 17 se může navzájem velmi lišit. Címje rozdíl akustických tvrdostí kovových de-sek 16 a vložek 17 větší, a tím více odeznívánárazová vlna v tělesu stolu, a tím je výkon-nost celého zařízení vyšší.
Akustická tvrdost pro vložky 17 má býtmenší nežli akustická tvrdost'kovových de-sek 16. Jako materiál pro vložky 17 používa-né v konstrukci stolu 5, může být použitotechnické gumy, šrotu, písku apod.
Zařízení k zpracování materiálu výbu-chem pracuje takto: Při otevřených vratech 6 a 7 je do komory1, a to ručně nebo mechanicky, dopravenmateriál 13 s náloží 14 s ním spojenou. Donálože 14 je vložen prostředek 15 k jejímuroznětu. Jak již bylo uvedeno, může být jakoprostředku k roznětu použito elektrické roz-bušky. Prostředek 15 k roznětu je spojen ve-deními se soustavou 12 k roznětu. Nyní seuzavřou jak silová vrata 6, tak i hermetickávrata 7. Prostředek 15 k roznětu nálože 14 jenyní pomocí soustavy 12 k roznětu spojens elektrickým napětím, nálož 14 explodujea tímto způsobem dochází k zpracování ma-teriálu 13. Během exploze zachycuje vnitřníSkříň 2 komory 1 vzniklá namáháním. Vnějšískříň komory 1 á vzduchově izolační vrstva4 slouží k částečnému odlehčení vnitřní skří-ně 2 a k snížení zvukového účinku komory 1. Během detonačního pochodu zabraňujíkovové tyče 18 rozložení stolu 5 na jehosoučásti.
Po výbuchu nálože 14 je pracovní prostorkomory 1 očištěn od detonačních produktůpomocí ventilační soustavy. Přívodním po-trubím, tlumičem 11 a trubkovým hrdlem 9je do komory 1 přiváděn vzduch a trubkovýmhrdleme, tlumičem 10 a odváděcím potrubímje z pracovního prostoru komory 1 odváděnvzduch smíšený s detonačními produkty ná-lože 14. Silová vrata 7 a hermetizační vrata6 se nyní otevřou, materiál 13 se ručně nebo

Claims (2)

196640 mechanicky z komory 1 odstraní a celý pra-covní cyklus se může opakovat. Zařízení podle vynálezu umožňuje vytvo-ření technologického zařízení o vysoké vý-konnosti. Kromě toho může být zařízení PREDMET . 1. Zařízení k zpracování materiálu výbu-chem, které obsahuje komoru, ve které jepostaven stůl sestávající z nad sebou uspořá-daných a-vložkami od sebe oddělených de-sek, s na něm uloženým materiálem k zpra-cování, trhavinou a prostředkem k roznětutrhací nálože, a dále obsahuje ventilační sou - k zpracování materiálu výbuchem podle vy-nálezu použito v obyčejných průmyslovýchdílnách, čímž je možno provádět technolo-gické pochody za účelem zpracování mate-riálu výbuchem s velikým účinkem. V Y N Á L E Z U . stavu, vyznačené tím, že akustická tvrdostvložek (7) se liší od akustické tvrdosti desek(16), které jsou spolu spojeny.'
2. Zařízení podle bodu 1, vyznačeně tím,že akustická tvrdost vložek (17) je menšínež akustická tvrdost desek (16). mtz h 25 81 · 663
CS635876A 1976-10-01 1976-10-01 Facility for treating the material by explosion CS196640B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS635876A CS196640B1 (en) 1976-10-01 1976-10-01 Facility for treating the material by explosion

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS635876A CS196640B1 (en) 1976-10-01 1976-10-01 Facility for treating the material by explosion

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS196640B1 true CS196640B1 (en) 1980-03-31

Family

ID=5410424

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS635876A CS196640B1 (en) 1976-10-01 1976-10-01 Facility for treating the material by explosion

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS196640B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU697732B2 (en) Method and apparatus for containing and suppressing explosive detonations
EP1128875B1 (en) Method and apparatus for containing and suppressing explosive detonations
AU728716B2 (en) Method and apparatus for containing and suppressing explosive detonations
US4329925A (en) Fracturing apparatus
US2201290A (en) Method and means for perforating well casings
KR100643593B1 (ko) 화공품류와 화약류를 조합한 발파진동 저감 굴착공법
US4079612A (en) Arrangement for explosion treatment of materials
KR101921925B1 (ko) 터널 굴착 공법 및 시스템
KR100450056B1 (ko) 폭약 발파장치 및 방법
CS196640B1 (en) Facility for treating the material by explosion
Gupta Emerging explosives and initiation devices for increased safety, reliability, and performance for excavation in weak rocks, mining and close to surface structures
DE2645347A1 (de) Anlage zur explosionsbearbeitung von werkstoffen
RU2107255C1 (ru) Шланговый заряд с регулируемым энерговыделением для отделения блочного камня
Correa Use of air-decks to reduce subdrillings in Escondida mine
SU1765403A1 (ru) Способ повторной отработки шахтного пол
JPS6039836B2 (ja) 熱交換装置の座屈破砕工法
RU2100762C1 (ru) Прострелочно-взрывное устройство
UA141507U (uk) Спосіб підривної підготовки залізної руди для наступного технологічного циклу збагачення
SU815292A1 (ru) Способ отбойки полезных ископаемых
SU1254838A1 (ru) Взрывной способ разрушени железобетонных фундаментов
RU2531670C2 (ru) Способ уничтожения дымных порохов методом подрыва с использованием в качестве средства инициирования взрывчатого вещества
Lauritzen Development of explosives and blasting technology for the demolition of concrete
KR100955240B1 (ko) 다발식 및 파트별 암반 발파공법
PL82288B2 (cs)
SU1280130A1 (ru) Способ вскрыти и пересечени выбросоопасных пластов