CS195713B2 - Způsob výroby nových amfeoglykosidů 2-dsoxystreptaminu - Google Patents

Způsob výroby nových amfeoglykosidů 2-dsoxystreptaminu Download PDF

Info

Publication number
CS195713B2
CS195713B2 CS645576A CS645576A CS195713B2 CS 195713 B2 CS195713 B2 CS 195713B2 CS 645576 A CS645576 A CS 645576A CS 645576 A CS645576 A CS 645576A CS 195713 B2 CS195713 B2 CS 195713B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
formula
compounds
acid addition
deoxystreptamine
group
Prior art date
Application number
CS645576A
Other languages
English (en)
Inventor
James W Moore
Original Assignee
Pfizer
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from GB1542576A external-priority patent/GB1512475A/en
Application filed by Pfizer filed Critical Pfizer
Publication of CS195713B2 publication Critical patent/CS195713B2/cs

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)

Description

(54) Způsob výroby nových amfeoglykosidů 2-dsoxystreptaminu
Vynález se týká antibakteriálních činidel a zejména pak skupiny nových aminoglykosldů 2-deoxystreptaminu, které jsou antibakteriálně účinné, jakož i způsobu výroby těchto látek.
V čs. patentu č. 195 712 jsou popsány nové sloučeniny obecného vzorce X cw/wr'
OR1*
OH 1
7XJ ve kterém
R1 znamená atom vodíku nebo nižší alkylovou skupinu,
R2 představuje aminoskupinu nebo hydroxylovou skupinu, jeden ze symbolů R3 a R4 znamená atom vodíku a druhý z těchto symbolů představuje níže definovanou glykosylovou skupinu a , n má hodnotu 1, 2 nebo 3, ,a jejich farmaceuticky upotřebitelné adiční soli s kyselinami.
Znamená-li R4 glykosylovou skupinu, může být touto skupinou jediná hexopyranosylová skupina obsahující s výhodou amínoskupinu, jako například 3-amino-3-deoxy-oí-D-glykopyranosylová skupina vyskytující se v kanámycinu A a B. Znamená-li R3 glykosylovou skupinu, je touto skupinou obecně pentofuranosylová skupina, popřípadě spojená s další hexopyranosylovou skupinou další glykosidickou vazbou. Tak například symbol R3 může představovat /3-D-ribofuranosylovou skupinu, jaká se nachází v ribostamycinu.
Výrazem „nižší alkylová skupina“ se míní skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku, s přímým nebo rozvětveným řetězcem.
Předmětem tohoto vynálezu je způsob výroby nových amínoglykosidů 2-deoxystreptaminu, obecného vzorce I
Ηθ~ζ~°\θ\
OH
NHCH^CH(CH^NHX
HO OHHO OR1* (I) ve kterém ·
R4 znamená 3-amino-3-deoxy-a-D-glykopyranosylovou skupinu a n má hodnotu 4, 5 nebo 6,. a jejich farma195713
4 ceuticky upotřebitelných edičních solí s kyselinami, vyznačující se tím, že se sloučenina obecného vzorce II
CHNH, NH.
pg K pL 0 OH
NH-C-CH (CUZ)„ . 1 -X NM,
HO OHHÓOR* (ID ve kterém
R4 a n mají shora uvedený význam a
X znamená skupinu CH2 nebo CO, podrobí redukci a získaná sloučenina obecného vzorce I se izoluje nebo/a se popřípadě převede na svou adlční sůl s kyselinou.
Redukce ketoskupiny nebo ketoskupin ve výchozích látkách obecného vzorce II se provádí o sobě známým způsobem, s výhodou za použití diboranu.
Farmaceuticky upotřebitelnými adičními solemi sloučenin podle vynálezu jsou soli tvořené s kyselinami vedoucími k netoxickým adičním solím obsahujícím farmaceuticky upotřebitelné anionty, například hydrochloridy, hydrobromidy, hydrojodídy, sulfáty nebo bisulfáty, fosfáty nebo kyselé fosfáty, acetáty, maleáty, fumaráty, laktáty, tartráty, citráty, glukonáty, p-toluensulfonáty a soli s kyselinou uhličitou.
Četné sloučeniny obecného vzorce II jsou známými a již dříve popsanými látkami. Tak například 1-N- (6-amino-2-hydroxyhexanoyl) kanamycin A je popsán v J. Antibiotics, 1974, 27, 851. Ostatní sloučeniny je možno připravit postupy analogickými postupům popsaným v této práci.
V nových sloučeninách podle vynálezu jsou obecně oba kruhy v „židličkové“ konformaci a všechny substituenty mají vzhledem ke kruhu ekvatorlální polohu. Dále pak glykosidlcká vazba mezi hexopyranosylovým kruhem a 2-deoxystreptaminovým kruhem je nejobvykleji α-vazbou vzhledem k prvnímu z jmenovaných kruhů, zejména pak v případech, kdy se sloučeniny obecného vzorce. II odvozují od přírodních amlnoglykosidů 2-deoxystreptaminu. jS-hydroxy-w-aminoalkylová skupina na dusíku N1 může dále existovat v S nebo R konfiguraci nebo jako směs obou optických isomerů.
Hodnocení antibakteriální účinnosti sloučenin podle vynálezu In vitro se provádí tak, že se zjišťuje minimální inhibiční koncentrace testované sloučeniny ve vhodném prostředí, při níž nedochází k růstu pokusného mikroorganismu. V praxi se postupuje tak, že se agarové plotny s přídavkem testované sloučeniny v příslušné koncentraci inokulují standardním počtem buněk testovaného mikroorganismu a každá z ploten se pak 24 hodiny inkubu je při teplotě 37 °C. Pak se zjistí, zda na pokusných plotnách došlo nebo. nedošlo k růstu bakterií a stanoví se příslušné hodnoty minimálních inhibičních koncentrací. Mikroorganismy používané při těchto testech zahrnují kmeny Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Próteus mirabilis, Pseudomonas aerugi.no.sa, Staphylococcus aureus a Streptococcus faecalis.
Testy in vivo se provádějí tak, že se testované sloučeniny podávají subkutánně myším vystaveným infikaci kmenem Escherichia coli. Každá z testovaných sloučenin se podává v řadě různých dávek skupinám myší a její účinost se vyjadřuje jako dávka poskytující 50% ochranu proti letálnímu účinku organismu Escherichia coli během 72 hodin.
K použití v humánní medicíně je možno antibakteriálně účinné sloučeniny podle vynálezu podávat samotné, obecně se však aplikují ve směsi s farmaceuticky upotřebitelným nosičem vybíraným s ohledem na zamýšlený způsob podání a na standardní farmaceutickou praxi. Tak například je možno popisované sloučeniny podávat orálně ve formě tablet obsahujících jako nosnou látku například škrob nebo laktózu, nebo ve formě kapslí, které obsahují buď samotné účinné látky nebo jejich směsi s nosnými a pomocnými látkami, nebo ve formě elixírů nebo suspenzí obsahujících chuťové přísady nebo barviva. Účinné látky je možno podávat rovněž v parenterálních, například intravenózních, intramuskulárních nebo subkuj:ánních injekcích. K parenterálnímu podání se účinné látky podle vynálezu nejvýhodněji používají ve formě sterilních vodných roztoků, které mohou obsahovat další rozpustné látky, například vhodné množství solí nebo glukózy, k isotonizaei roztoku.
Očekává set že při aplikaci v humánní medicíně se budou antibakteriálně účinné sloučeniny podle vynálezu podávat v denních dávkách srovnatelných s aminoglykosidickými antibakteriálními činidly používanými v současné praxi, například v dávkách od 0,1 do 50 mg/kg (v dílčích dávkách) při aplikaci parenterální nebo v dávkách od 10 do 100 mg/kg (v dílčích dávkách) při aplikaci orální. Tak je možno očekávat, že tablety nebo kapsle určené k orálnímu podání až čtyřikrát denně budou obsahovat od 0,1 do 1 g účinné látky, zatímco jednotkové dávky k parenterální aplikaci budou obsahovat od 10 do 500 mg účinné látky.
Ďude věcí lékaře stanovit příslušnou dávku, která bude nejvhodnější pro toho kterého pacienta, a která se bude měnit v závislosti na stáří pacienta, na jeho hmotnosti a odezvě na aplikovaný preparát. Shora uvedené dávky jsou příklady dávek pro průměrného pacienta. Mohou pochopitelně existovat individuální případy, kdy bude zapotřebí použít vyššího nebo nižšího dávkování, kteréžto případy rovněž spadají do rozsahu vynálezu.
Vynález ilustruje následující příklad provedení, jímž se však rozsah vynálezu nijak neomezuje. Všechny teploty jsou v tomto příkladu udávány ve stupních Celsia.
Příklad
1,0 g (1,36 mmolj dikarbonátu l-N-[ (Sj-2-hydroxy-6-aminohexanoyl]kanamycinu A se rozpustí v 10 ml bezvodé trifluoroctové kyseliny a roztok se odpaří ve vakuu k suchu. K viskóznímu pryskyřičnatému zbytku se v atmosféře suchého dusíku přidá 75 ml
M roztoku dlboranu v tetrahydrofuranu a výsledný roztok se 5 hodin zahřívá na teplotu 50 až 55 °C. Odpařením organického rozpouštědla za sníženého tlaku se získá pryskyřiěnatý zbytek, který se vyjme 10 ml
N kyseliny chlorovodíkové. Po 10 minutách se roztok zalkalizuje 5 N roztokem hydroxidu sodného na pH 10 a nakonec se okyselí 2 N kyselinou chlorovodíkovou'na pH
6. Výsledný roztok se chromatografuje na sloupci iontoměniče (Sephadex CM-25) v NH4+ cyklu (3,5 x 90 cm). Sloupec se vymývá vodou a roztokem hydroxidu amonného o stoupající koncentraci hydroxidu amonného od 0 do 0,6 N. Frakce, které po6 dle chromatografie na tenké vrstvě obsahují žádaný produkt, se spojí a odpaří se ve vakuu. Získá, se 0,64 g (63 %) l-N-[(S)-2-hydroxy-6-aminohexyl]kanamycinu A. Elektroforéza v tenké vrstvě
Produkt má Rf 0,85. Jako elektrolyt se používá směs stejných dílů kyseliny octové a kyseliny mravenčí o pH 2 a rozdíl napětí 900 V se aplikuje na protilehlé konce desek, pokrytých silikagelem (délka 20 cm) po dobu 45 minut. Detekce se provádí tak, že se deska vysuší, postříká se cyklohexanovým roztokem chlornanu terc.butylnatého, pak se vysuší a po ochlazení se vyvíjí roztokem škrobu a jodidu draselného. Za těchto podmínek má výchozí materiál Rf = 1,0. Hmotová spektrometrie
Vzorek produktu se převede na těkavý penta-N-acetyl-okta-O-trimetylsilylderivát dvacetičtyřhodinovou reakcí s acetanhydridem v metanolu při teplotě místnosti, a následující dvacetičtyřhodinovou reakcí se směsí hexametyldisilazanu a trimetylchlorsilanu (2:1) při teplotě místnosti.
Pro C58H123N5O17SÍ8 vypočteno: m/e 1385 nalezeno: m/e 1385.
Výsledky testů antibakteriální účinnosti sloučeniny z předchozích příkladů in vitro·, za použití shora popsaných metod, jsou shrnuty v následujícím přehledu:
Účinnost in vitro ' minimální inhibiční koncentrace v fxg/ml
Escherichia Klebsiella Próteus Pseudomonas Staphylococcus eoli pneumoniae mirabilis aeruginosa aureus
6,2 6,2 3,1
3,1 1,6
Z u.vedeného je zřejmé, že vynález zahrnuje nové aminoglykosidy 2-deoxystreptaminu shora uvedeného obecného vzorce I a způsob jejich výroby, farmaceutické prostředky obsahující jako účinné látky nové aminoglykosidy shora uvedeného obecného vzorce I nebo jejich farmaceuticky upotřebitelné adiční soli s kyselinami, a způsob léčby infekcí živočichů, včetně lidí, způsobených grampozitivními a gramnegativními bakteriemi, spočívájící v aplikaci terapeutických dávek nových aminoglykosidů obecné- , ho vzorce I.
PREDMET

Claims (4)

1. Způsob výroby nových aminoglykosidů 2-deoxystreptaminu, obecného vzorce I ve kterém
R4 a n mají shora uvedený význam a
X znamená skupinu CHz nebo CO, podrobí redukci a získaná sloučenina obecného vzorce I se izoluje nebo/a se popřípadě převede na svou adiční sůl s kyselinou.
2. Způsob podle bodu 1, k výrobě sloučenin obecného vzorce I, ve kterém R4 'má význam jako v bodu lan má hodnotu 4, a jejich farmaceuticky upotřebitelných edičních solí s kyselinami, vyznačující se tím, že se jako výchozí látky použijí sloučeniny obecného vzorce II, ve kterém R4 a X mají ve kterém
R4 znamená 3-amino-3-deoxy-a-D-glykopyranosylovou skupinu a n má hodnotu 4, 5 nebo 6, a jejich farmaceuticky upotřebitelných adičních solí s kyselinami, vyznačující se tím, Že se sloučenina obecného vzorce Π
0 OH
C-CHÍCH^.f-XN^ (II) význam jako v bodu 1 a n má v tomto bodu uvedený význam.
3. Způsob podle bodu 1, k výrobě sloučenin obecného vzorce Ϊ, ve kterém R4 mé význam jako v bodu 1 a n má hodnotu 5 nebo 6, a jejich farmaceuticky upotřebitelných adičních solí s kyselinami, vyznačující se tím, že se jako výchozí látky použijí sloučeniny obecného vzorce 11, ve kterém R4 a X mají význam jako v bodu 1 a n má v tomto bodu uvedený význam.
4. Způsob podle bodů 1 až 3 vyznačující se tím, že se redukce provádí dlboranem.
CS645576A 1976-04-14 1976-10-06 Způsob výroby nových amfeoglykosidů 2-dsoxystreptaminu CS195713B2 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NZ17905076 1976-04-14
GB1542576A GB1512475A (en) 1974-10-26 1976-04-15 Aminoglycosides

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS195713B2 true CS195713B2 (cs) 1980-02-29

Family

ID=26251288

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS645576A CS195713B2 (cs) 1976-04-14 1976-10-06 Způsob výroby nových amfeoglykosidů 2-dsoxystreptaminu

Country Status (2)

Country Link
CS (1) CS195713B2 (cs)
IL (1) IL50576A0 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
IL50576A0 (en) 1976-11-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3294653B2 (ja) アシルカルニチンエステル類および抗菌活性医薬組成物
US4169141A (en) 1-Peptidyl derivatives of di-O-aminoglycosyl-1,3-diaminocyclitol antibacterial agents
US4170642A (en) Derivatives of kanamycin A
US3784541A (en) Polyamine compounds and methods for their production
KR900008676B1 (ko) 항균성 9-데옥소-9a-알릴 및 프로파길-9a-아자-9a-호모에리트로마이신 A유도체
US3769346A (en) Diammonium salts and process for preparation
IL46650A (en) Antibiotic compositions containing sodium 7-(d-2 formyloxy-2-phenyl-acetamido)-3-(1 methyl-1h-tetrazole-5-ylthiomethyl)-3-cephem-4 carboxylate
US11135237B2 (en) Lipophosphonoxins of second generation, and their use
CS195713B2 (cs) Způsob výroby nových amfeoglykosidů 2-dsoxystreptaminu
EP0174395A2 (en) Salts of erythromycin with mercapto-succinic acid having therapeutic activity, process for their preparation and pharmaceutical compositions containing them
DE3036172A1 (de) 2-desoxy-3-0-demethylfortimicine und diese verbindungen enthaltende arzneimittel
KR790001305B1 (ko) 2-데옥시스트랲트아민아미노그리코시드류의제조방법
US4362866A (en) Aprosamine derivatives
CA1039275A (en) 2-hydroxy-w-aminoalkyl-derivatives of aminoglycoside antibiotics
US4146617A (en) Desoxystreptamine derivatives, salts, pharmaceutical compositions and method of use
CA1050975A (en) 2-HYDROXY-.omega.-AMINOALKYL-DERIVATIVES OF AMINOGLYCOSIDE ANTIBIOTICS
HU188079B (en) Process for producing 3-o-dimethyl derivatives of istamycin b
IE45029B1 (en) Aminoglycosides
US4217446A (en) ωAmino-2-hydroxyalkyl derivatives of aminoglycoside antibiotics
US3790679A (en) Urinary antiseptic method with thioacetamidines
KR790001020B1 (ko) 항균물질인 2-데옥시 스트렙타민-아미노 배당체류의 제조방법
US4399066A (en) Novel peptide, process for preparation thereof and use thereof
WO2002085867A1 (en) Antibiotics aa-896
US11912650B2 (en) Bakuchiol derivatives, pharmaceutically acceptable salts thereof, and preparation method and use of the same
PL110865B1 (en) Process for the preparation of novel 2-desoxystreptamine aminoglycosides