BG98303A - Метод за възстановяване на засипани тръбопроводи - Google Patents

Метод за възстановяване на засипани тръбопроводи Download PDF

Info

Publication number
BG98303A
BG98303A BG98303A BG9830393A BG98303A BG 98303 A BG98303 A BG 98303A BG 98303 A BG98303 A BG 98303A BG 9830393 A BG9830393 A BG 9830393A BG 98303 A BG98303 A BG 98303A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
sleeve
pipeline
inflatable
filled
water
Prior art date
Application number
BG98303A
Other languages
English (en)
Other versions
BG61010B1 (bg
Inventor
Doncho I Donchev
Liljana N Popova
Lina D Doncheva
Original Assignee
Donchev
Popova
Doncheva
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Donchev, Popova, Doncheva filed Critical Donchev
Priority to BG98303A priority Critical patent/BG61010B1/bg
Publication of BG98303A publication Critical patent/BG98303A/bg
Publication of BG61010B1 publication Critical patent/BG61010B1/bg

Links

Landscapes

  • Pipe Accessories (AREA)

Abstract

Методът се прилага в строителството за възстановяване на тръбопроводи с малък диаметър. С него чрез опростени съоръжения се осигурява гладка и плътна вътрешна повърхност в дълги участъци на тръбопрово да. По метода се почиства вътрешната повърхност на тръбопровода (1), след което в него се вкарват две групи гъвкави надлъжни тръби (7), а между тях се разполага надуваем полиетиленов ръкав (2) в ненад уто състояние. Ръкавът (2) се задънва чрез капаци (3), а пространството между външните му стени и вътрешните стени на тръбопровода (1) се задънва с други капаци (8). Опори (12) осигуряват стабилност и а конструкцията. Надуваемият полиетиленов ръкав (2) се запълва чрез подаване на вода през входяща тръба (4) при отворена изходяща обезвъздушителна тръба (6) до неговото запълване и изтичане на вода пр ез обезвъздушителната тръба (6). Тръбата (6) се затваря, а подаването на вода продължава до достигане на налягане половин атмосфера, след което входящата тръба (4) се затваря и се подава водоплътният материал (11) през инжекционна тръба (9) при отворена обезвъздушителна тръба (10). Подаването се прекратява, след като част от разтвора (11) излезе през отвърстието на обезвъздушителната тръба (10). И зчаква се циментовият разтвор (11) да набере якост, след което се изпуска водата (5)

Description

Изобретението се отнася до метод за възстановяване на засипани тръбопроводи, приложим в строителството, по-специално за рециклиране на безнапорни и слабо напорни засипани тръбопроводи с малък диаметър.
ПРЕД1ПЕСТВУВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХТИКАТА
Известен е метод за възстановяване на засипани тръбопроводи с малък диаметър, при който след почистване на вътрешните повърхности на тръбите в тях се вкарва каучуков ръкав, който в последствие се прилепва към стените на тръбопровода чрез раздуване под налягане на допълнително вкаран в него пластмасов ръкав, който остава прилепен към вътрешната повърхност на каучуковия ръкав. [ 1 ].
Недостатък на известния метод за възстановяване на засипани тръбопроводи е, че тъй като вътрешната повърхност на някои, например бетонови, тръбопроводи е с повишена грапавина, а в местата на фугите има широки участъци с различен диаметър, е възможно лошокачествено прилепване на каучуковия ръкав. Освен това след почистването е трудно да се осъществи пълно подсушаване на вътрешните стени, което също може да доведе до понижено качество на прилепването и от там до понижена надежност на полученото покритие.
Известен е метод за възстановяване на засипани тръбопроводи с малък диаметър, при който след почистване на вътрешната повърхност на тръбопровода в него се монтира бутало с прикачен
към него надуваем ръкав, а подаване на водоплътен разтвор, например цименто-пясъчен, става през канали в буталото при едновременно негово движение и разгъване на надуваемия ръкав, който в единия си край е фиксиран към вътрешната повърхност на тръбата. Подвижното бутало е радиално направлявано и фиксирано в средата на тръбопровода чрез направляващи елементи, закрепени към буталото. Надуваемият ръкав се подържа в надуто състояние по време на подаването на водоплътния разтвор чрез налягане от половин до една атмосфера по-голямо от налягането на подавания водоплътен разтвор. След запълване на пространството между вътрешната стена на тръбопровода и външната стена на надуваемия ръкав подаването на разтвор се прекратява, изчаква се нанесеният слой да набере якост, след което надуването на ръкава се прекратява и допълнителните съоръжения се отстраняват [ 2 ].
Недостатък на известния метод за възстановяване на засипани тръбопроводи е, че при тръбопроводи със значителни пукнатини и неравности е възможно задиране на направляващите елементи, което води до ниска надежност и ефективност на метода. Този метод е трудно приложим за дълги участъци на тръбопровода по същите причини. Освен това известният метод изисква сложни и скъпи съоръжения за своята реализация.
Задачата на изобретението е да се създаде метод за възстановяване на засипани тръбопроводи с повишено качество и ефективност, реализиращ се с опростени съоръжения и позволяващ възстановяването на дълги участъци от тръбопровода.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Тази задача се решава, като се създава шетод за възстановяване на засипани тръбопроводи, при който се извършва почистване на вътрешните повърхности на тръбопровода и последващо тяхно облицоване чрез нанасяне на водоплътен материал. В тръбопровода предварително се разполага фиксиран към единия край на тръбопровода, подържан в надуто състояние по време на нанасянето на водоплътния материал надуваем ръкав чрез подаване на налягане в него, по-голямо от налягането на подавания водоплътен материал, който се разполага между вътрешната стена на тръбопровода и външната стена на надуваемия ръкав. След като това пространство се запълни, подаването на • · · ·
водоплътен материал се прекратява и се изчаква той да набере якост, след което надуването на на ръкава се прекратява, а материалът за надуване и допълнителните съоръжения се отстраняват. Надуваемият ръкав е предварително фиксиран и към другия край на участъка на тръбопровода, подлежащ на възстановяване, в който след почистването се вкарват разположени равномерно по вътрешната повърхност на тръбопровода гъвкави надлъжни тръби с външен диаметър, равен на дебелината на облицовката. Между тях се вкарва надуваемият ръкав в ненадуто състояние, след което участъкът на тръбопровода и участъкът на надуваемия ръкав в него се задънват в двата си края, а надуваемият ръкав се надува със зададеното налягане,
след което се осъществява инжектирането на водоплътния
материал.
Предимство на метода за възстановяване на засипани
тръбопроводи е, че осигурява гладка и плътна вътрешна
повърхност чрез упростени съоръжения, което увеличава
ефективността и качеството на възстановяването и прави възможно възстановяването на дълги участъци от тръбопровода.
ОПИСАНИЕ НА ПРИЛОЖЕНИТЕ ФИГУРИ
По-подробно изобретението е пояснено на приложените фигури, при което:
- фигура 1 е надлъжен разрез на съоръженията, чрез които се реализира метода за възстановяване на засипани тръбопроводи;
- фигура 2 е напречен разрез на същите съоръжения.
ПРИМЕР ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Съоръженията на фигурите, реализиращи метода за възстановяване на засипани тръбопроводи 1, се състоят от полиетиленов надуваем ръкав 2, задънен от двете страни с капаци 3. Единият от капаците 3 е снабден с входяща тръба 4 за запълване на ръкава 2 с течност 5, например вода, а другият е снабден с изходяща обезвъздушителна тръба 6. Между външната повърхност на ръкава 2 и вътрешната повърхност на тръбопровода 1 равномерно са разположени, свързани меридианно, в горна и долна група гъвкави надлъжни тръби 7. В двата края на тръбопровода 1 има пръстеновидни капаци 8, единият от които е снабден с инжекционна тръба 9, а другият - с обезвъздушителна тръба 10. Разстоянието между външната повърхност на тръбопровода вътрешната повърхност материал 11, на ръкава запълнено водоплътен опори 12 тръбопровода5* 1 е подземен и е засипан между две ревизионни шахти 13.
са монтирани например циментов към капаците 3 разтвор. Регулируеми и 8. ' Участъкът от
ПРИЛОЖЕНИЕ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Методът за възстановяване на засипани тръбопроводи се осъществява по следния начин:
След като се почисти вътрешната повърхност на тръбопровода 1, например чрез интензивно промиване, в него се вкарват двете групи гъвкави надлъжни тръби 7, а между тях се разполага надуваемият полиетиленов ръкав 2 в ненадуто състояние. Той се задънва чрез капаците 3, а пространството между външните му стени и вътрешните стени на тръбопровода 1 се задънва с капаците 8. Опорите 12 осигуряват стабилност на конструкцията. Осъществява се последващо запълване на надуваемия полиетиленов ръкав 2 чрез подаване на вода през входящата тръба 4 при отворена изходяща обезвъздушителна тръба 6 до запълване на ръкава и изтичане на вода през обезвъздушителната тръба 6. След това тя се затваря, а подаването на вода продължава до достигане на налягане половин атмосфера. След това входящата тръба 4 се затваря. Започва подаване на водоплътния материал циментовия разтвор 11 през инжекционната тръба 9 при отворена обезвъздушителна тръба 10. Подаването се прекратява, след като част от разтвора 11 излезе през отверстието на обезвъздушителната тръба 10. Изчаква се циментовият разтвор 11 да набере якост, след което се изпуска водата 5 от ръкава 2 и допълнителните съоръжения се демонтират. Полиетиленовият ръкав 2 остава в тръбата 1 здраво свързан с циментовата облицовка. Завършеното възстановяване на тръбопровода 1 е с осигурена гладкост на вътрешната повърхност и повишена непроницаемост благодарение на осигурената възможност за пълно запълване на всички пукнатини в статично положение. При това се използват прости съоръжения.

Claims (1)

  1. ПАТЕНТНИ ПРЕТЕНЦИИ
    Метод за възстановяване на засипани тръбопроводи, при който се извършва почистване на вътрешните повърхности на тръбопровода и последващо тяхно облицоване чрез нанасяне на водоплътен материал, като в тръбопровода предварително се разполага фиксиран към единия край на тръбопровода, подържан в надуто състояние по време на нанасянето на водоплътния материал «»· надуваем ръкав чрез подаване на налягане, по-голямо от налягането на подавания водоплътен материал, който се разполага между вътрешната стена на тръбопровода и външната стена на надуваемия ръкав, а след като това пространство се запълни, подаването на водоплътен материал се прекратява и се изчаква той да набере якост, след което надуването на на ръкава се прекратява, а материалът за надуване и допълнителните съоръжения се отстраняват, характеризиращ се с това, че надуваемият ръкав (2) е предварително фиксиран и към другия край на участъка на тръбопровода (1), подлежащ на възстановяване, в който след почистването се вкарват разположени равномерно по вътрешната повърхност на тръбопровода (1) гъвкави надлъжни тръби (7) с външен диаметър, равен на дебелината на облицовката, а между тях се вкарва надуваемият ръкав (2) в ненадуто състояние, след което участъкът на тръбопровода (1) и участъкът на надуваемия ръкав (2) в него се задънват в двата си края, а надуваемият ръкав (2) се надува със зададеното налягане, след което се осъществява инжектирането на водоплътния материал.
BG98303A 1993-12-15 1993-12-15 метод за възстановяване на засипани тръбопроводи BG61010B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG98303A BG61010B1 (bg) 1993-12-15 1993-12-15 метод за възстановяване на засипани тръбопроводи

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG98303A BG61010B1 (bg) 1993-12-15 1993-12-15 метод за възстановяване на засипани тръбопроводи

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG98303A true BG98303A (bg) 1995-06-30
BG61010B1 BG61010B1 (bg) 1996-08-30

Family

ID=3925522

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG98303A BG61010B1 (bg) 1993-12-15 1993-12-15 метод за възстановяване на засипани тръбопроводи

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG61010B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG61010B1 (bg) 1996-08-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5656117A (en) Method of lining passageways by applying a pre-liner sleeve and hardenable composition
US4456401A (en) Method and apparatus for relining underground passageway
FI94079C (fi) Menetelmä vaihtoputken asentamiseksi olemassa olevaan maanalaiseen putkijohtoon
KR0178144B1 (ko) 지관라이닝공법
US4778553A (en) Method of lining a pipeline with a flexible tubular sleeve
US4366012A (en) Impregnation process
US4401696A (en) Lining of pipelines and passageways
US5244624A (en) Method of installing a new pipe inside an existing conduit by progressive rounding
US4385885A (en) Lining of passageways
CA2059643C (en) Method and apparatus for repairing ruptures in underground conduits
EP0082212B1 (en) Method for sealing pipes
US4135958A (en) Method of lining a passageway with a resin absorbent tube
US4602974A (en) Method of sealing pipe
US8186385B2 (en) Packer for installing sealant in defective conduits
US5049003A (en) Method and apparatus for repairing ruptures in underground conduits
US7905255B2 (en) Installation of sealant materials for repair of underground conduits
US5384086A (en) Lining of pipelines or passageways
JP6855507B2 (ja) 導管を復元するためのライナーを含むアセンブリ
GB2082285A (en) Lining Passageways
BG98303A (bg) Метод за възстановяване на засипани тръбопроводи
CN209816859U (zh) 通信管道内障碍点修复用喷浆抹平装置
WO2002090676A1 (en) An apparatus and method for repairing pipelines without digging
JP3281940B2 (ja) 地中管補修方法
JP3594573B2 (ja) 地中管補修方法
JPH0135236B2 (bg)