BG67420B1 - Мултифункционална платформа за мултифункционален електрически автомобил за градска среда - Google Patents

Мултифункционална платформа за мултифункционален електрически автомобил за градска среда Download PDF

Info

Publication number
BG67420B1
BG67420B1 BG112953A BG11295319A BG67420B1 BG 67420 B1 BG67420 B1 BG 67420B1 BG 112953 A BG112953 A BG 112953A BG 11295319 A BG11295319 A BG 11295319A BG 67420 B1 BG67420 B1 BG 67420B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
chassis
platform
multifunctional
electric vehicle
multifunctional platform
Prior art date
Application number
BG112953A
Other languages
English (en)
Other versions
BG112953A (bg
Inventor
Росен Даскалов
Стефанов Даскалов Росен
Original Assignee
"Син Карс Интернешънъл" Еоод
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Син Карс Интернешънъл" Еоод filed Critical "Син Карс Интернешънъл" Еоод
Publication of BG112953A publication Critical patent/BG112953A/bg
Publication of BG67420B1 publication Critical patent/BG67420B1/bg

Links

Landscapes

  • Body Structure For Vehicles (AREA)
  • Arrangement Or Mounting Of Propulsion Units For Vehicles (AREA)
  • Electric Propulsion And Braking For Vehicles (AREA)

Abstract

Предмет на изобретението е да се осигури мултифункционална платформа с цел осигуряване на изцяло мултифункционален електрически автомобил предимно за използване в градска среда. Мултифункционалната платформа, предмет на изобретението, ще даде възможност за лесен преход на автомобила към различните сфери на употреба и ще спести производствени разходи, поради унифицираността на основните компоненти и детайли. По-специално мултифункционалната платформа за мултифункционален електрически автомобил за градска среда, съгласно изобретението, включва шаси (1), което е оформено като правоъгълна триизмерна тръбна конструкция, в задната част на която е монтиран асинхронен електродвигател (9), който е куплиран към редуктор, за предаване на мощност към задвижвани колела, свързани с шасито (1) посредством свързани долен носач (2) и горен носач (3), които са разположени от двете противоположни страни на шасито (1), при което към долния носач (2) и горния носач (3) са предвидени ляв шенкел (4) и десен шенкел (5), към всеки от които са свързани последователно хебел (6) и главина (7), на която е монтирана джанта и гума (8), при което централно между хоризонтална долна и горна страна на шасито (1) е монтирана батерия (10).

Description

(54) МУЛТИФУНКЦИОНАЛНА ПЛАТФОРМА ЗА МУЛТИФУНКЦИОНАЛЕН ЕЛЕКТРИЧЕСКИ АВТОМОБИЛ ЗА ГРАДСКА СРЕДА
Област на техниката
Изобретението от настоящата заявка за патент се отнася до областта на автомобилното производство и намира приложение в производството на електрически автомобили, за предпочитане за градска среда.
Предшестващо състояние на техниката
Въпреки, че идеята за електрическия автомобил се заражда още през 19 век, истинският бум на автомобилите с електрическо задвижване настъпва преди около 10 години, вследствие на редица фактори във връзка с опазването на околната среда, цените на петрола и ръстът на модерните технологии в областта на производството на контролери и акумулатори.
Като всяка иновативна технология, развитието на електрическите автомобили предлага различни възможности и предизвикателства, както в техническо отношение, така и като реализация на пазара. Въпреки, че пазарът на електрически автомобили е на сравнително ранен етап от своето развитие, той има своите предпоставки да се разрасне до нивото на бензиновите автомобили. Както при всяка нова технология, потребителят има нужда от време, за да надрасте статуквото и да се довери на новите технологии.
Имайки предвид многоцелевото използване на съвременните автомобили, днес е трудно да си представим, че има област, в която те нямат приложение. Ако, обаче стесним сегмента на използване на автомобила, неговите свойства и качества могат да допринесат много за бъдещото състояние на техниката, икономиката, градската среда и екологията.
На фона на опита, натрупан в производството на електрически автомобили се стига до извода, че поради своята многофункционалност те са скъпи и с малък пробег. За пример може да се посочи електрическия автомобил на Тесла, чиято цена е висока и е с максимален пробег 400 km и батерии 80 kwh.
Други електрически автомобили от по-нисък клас са с максимален пробег 150 km.
Друг съществен проблем е, че всеки един електрически автомобил е произведен с вече заложени функции - пътнически, комби, за малки товари или лекотоварен, като промяната на предназначението, ако не е невъзможна, е прекалено скъпа, за да има рентабилност в подобно преустройство.
Всички електрически автомобили, произвеждани до момента имат следните основни проблеми малък пробег и много висока цена.
Известна е заявка за патент DE 10154353, където е разкрита рамка, създадена след обработка на листов материал. Листовата стомана се формова със скъпи преси и машини, отрязва се и се заварява, за да се получи шасито. Това е конвенционалният начин за конструиране на шаси, който изисква както за изработване, така и впоследствие особено за поддръжката и ремонт на превозното средство сложни ремонтни дейности при високи разходи.
Техническа същност на изобретението
Предметът на настоящата заявка за патент е да се създаде мултифункционална платформа за мултифункционален електрически автомобил за градска среда, като се преодолеят по-горе изложените проблеми, като едновременно с това се пестят ресурси по създаването и на производствената база. Производството да се осъществява по-бързо, което обаче да не е за сметка на качеството. Освен това се цели ресурсите да се използват високоефективно при оптимални разходи и поддръжката и ремонтът на превозното средство, а също и да се провеждат лесно и при ниски разходи. По -конкретно, освен това, предметът на заявката за патент за изобретение е да се осигури мултифункционална платформа за електрически автомобил, предимно за използване в градска среда.
По-точно, мултифункционалната платформа, предмет на настоящото изобретение, включва шаси и асинхронен електродвигател. Шасито е оформено като правоъгълна триизмерна тръбна конструкция, в задната част на която е монтиран асинхронният двигател, който е куплиран към редуктор, за предаване на мощност към задвижвани колела, свързани с шасито посредством свързани долен носач и горен носач, които са разположени от двете противоположни страни на шасито. Към долния носач и горния носач са предвидени ляв шенкел и десен шенкел, към всеки от които са свързани последователно хебел и главина, на която е монтирана джанта и гума, при което централно между хоризонтална долна и горна страна на шасито е монтирана батерия.
Възможни са също и варианти на мултифункционалната платформа, съгласно изобретението, където са предвидени четири задвижващи и управляващи колела, както и такива с електромотори, монтирани директно в колелата на автомобила.
С мултифункционалната платформа съгласно изобретението се осигурява изцяло градски електрически автомобил с възможност например за пробег от 200 km на ден, което вече става напълно достатъчен за всякакъв вид дейност (в рамките на града). Чрез използването на съвременен тип батерии, електрически автомобил, с платформата съгласно изобретението ще използва батерия за 200 km пробег на стойност два пъти по-ниска от цената на стандартна такава. Тъй като мултифункционална платформа съгласно изобретението е за мултифункционален електрически автомобил за градска среда, то пробегът няма да представлява сериозен проблем. Соларното зареждане на батериите също ще позволи по-голяма гъвкавост в областта на пробега и съответно употребата на автомобила. Освен това специалния химичен състав на батерията елиминира опасността от възпламеняване, което е проблем при батерии от литиевойонен тип.
Мултифункционалната платформа, предмет на изобретението осигурява възможност за лесен преход на автомобила към различните сфери на употреба и ще спести производствени разходи поради унифицираността на основните компоненти и детайли.
Електрозадвижващата система, поради използването предимно в градска среда, ще има възможност да се опрости с цел намаляване на себестойността й.
Мултифункционалната платформа, предмет на изобретението, дава възможност да се надграждат различни варианти, съобразно нуждите на използване. Конструкцията позволява във всеки един момент да бъде надграждана спрямо нуждите на различните клиенти. Използването на стандартно управление с волан, педали и седалка ще бъде предвидено да бъде заменено лесно с електрохидравлична система за управление и спиране. От своя страна, тя е нужна, за да могат автомобилите за градска среда с мултифункционална платформа, съгласно изобретението, да могат да преминат възможно най-лесно към напълно автономни системи за управление, които вече навлизат на пазара при по-високите класове автомобили. Пълната автоматизация на контролните елементи позволява лесното надграждане и приспособяването към различни такива самоуправляващи се превозни средства. Автомобилите с мултифункционалната платформа, съгласно изобретението, на първо място биха се произвеждали основно като транспортни с максимум две места в категория L6-E и ЕУ-Е, които позволяват лесна хомологация и регистрация за движение в Европа. Скоростите за придвижване ще бъдат, съответно, лесно регулируеми, като не се предвиждат скорости поголеми от 70 km/h.
Съществена характеристика на мултифункционалната платформа, предмет на настоящата заявка за патент е, че всички системи, които са необходими за движението, управлението, сигурността и автономията се вграждат в самата платформа, с изключение на волана и седалките (ако има човек).
Мултифункционалната платформа, предмет на настоящата заявка за патент осигурява лесна модификация и приспособяване, тъй като е налице готова платформа, която може да бъде дори и произведена предварително и съобразно зададените очаквания се надгражда без усилие, като се постига вида и качествата, които са очаквани.
Мултифункционалната платформа от настоящото изобретение е конструирана като в най -сигурната й средна част е осигурено място за фиксиране на батериите, което е възможно да се изменя в зависимост от дължината на автомобила като при 3 m примерно е 0.29 m3, 3,50 m - 0.39 m3; 4 m - 0.48 m3.
За платформата, съгласно настоящото изобретение батериите, които могат да бъдат вградени на практика нямат ограничения от стандартните киселинни батерии - никел метал-хидридни или литиевойонните, най-новите с 48V с течен електролит.
Автономното управление на системите за управление на платформата е възможно да са електромеханични рейки, използвани в масовото производство на автомобили в момента. Същите с подходящо управление могат да бъдат заменени с нова генерация такива или могат да бъдат трансформирани чрез подходяща система и добавяйки допълнително автономна система като единен компонент с множество сензори и датчици - мултифункционалната платформа, предмет на настоящата заявка за патент е напълно приспособима за такова.
От изложеното става ясно за всеки специалист в областта, че мултифункционалната платформа от настоящото изобретение е готова основа, върху която наслагвайки автономна система за управление, без прилагане на допълнителни знания и усилия освен тези присъщи на специалист в областта става готова за това.
Шасито на мултифункционалната платформа, предмет на настоящата заявка за патент, е изработено от триизмерна тръбна конструкция, като предният и задният мост се свързват допълнително към конструкцията, Те могат да бъдат подменени много лесно или да бъдат взаимозаменяеми с друг/и автомобили. Освен това всички пластмасови части, които следва да се прикрепят се прикрепват към шасито с възможност за лесна подмяна (например след разрушаване при пътен инцидент).
Предвидена е възможност за осигуряване на предпазна защитна тръбна конструкция, която е възможно да бъде закрепена с болтове за самото шаси и също има възможност за лесна подмяна. Всички пластмасови елементи така ще бъдат лесни за сваляне и с възможност за рециклиране при нужда. Основно е залегнато на новите принципи в модерната кръгла икономика, зададена в европейските и световни директиви за развитие. Всеки един компонент ще може лесно да бъде рециклиран и използван отново. Освен това всички елементи, които се надграждат над самата платформа и оформят специфичната нужда на автомобила - купе, врати, товарни помещения, седалки, са закрепени върху самата платформа с връзки, които могат лесно да бъдат премахнати и демонтирани при нужда.
Необходимо е да се посочи, че материалите за изработка на мултифункционалната платформа, съгласно изобретението за предпочитане са тръби от стомана, като за предпочитане е поликарбонат за частите на купето. На тавана на готов автомобил с мултифункционалната платформа, съгласно изобретението, е важно осигуряване на соларни панели за тавана.
Предимства на изобретението
Мултифункционалната платформа, предмет на настоящата заявка за патент е приспособима за различни видове двигатели, различни видове купета, възможност за модифициране според нуждите на клиента - за 2, 4 или 6 души, товарен автомобил тип пикап, тип бус или отворен тип с товарна платформа.
Мултифункционалната платформа е за целите на разширяването на производството на електрически автомобил, които ползват литиево-йонни батерии, стандартни или друг вид батерии и са щадящи за околната среда. Батериите са разположени в пода, позволява използването на различни комплекти батерии, които могат да носят до 600 km пробег при необходимост.
Мултифункционалната платформа съгласно изобретението и електроавтомобилите, за които служи, са напълно рециклируеми - тръбна стоманена или алуминиева рама, която на практика няма амортизация, пластмасови външни части на купето от рециклируема ABS пластмаса, стъкла, електромотор и контролер.
Мултифункционалната платформа, съгласно изобретението, е с ниски производствени разходи и високо качество, обосновано от различната опростена тръбна конструкция и елементи по шаси, окачване и детайли по каросерията.
Предвидено е мултифункционалната платформа съгласно изобретението да е с ниски транспортни разходи и възможност за сглобяване от модулен тип на превозните средства в различни точки на света.
Освен това е предвидено мултифункционалната платформа, съгласно изобретението, да е с възможност за автономно управление - управлението на електродвигателя и кормилната рейка е електромеханично, което позволява управлението да бъде автоматизирано чрез компютър за автономно управление.
Пояснение на приложените фигури
Фигура 1 представлява изглед отгоре на 3D схематичен модел на структурата и разположението на основните елементи на платформата за представяне на основната конструкция, върху която се надграждат модулните елементи (купе, пластмасови елементи);
фигури 2, 2’, 3 и 3’ показват различните версии и дължини на платформата съгласно изобретението, като различните дължини се постигат чрез удължаване на средната секция на шасито, т.е. окачването и позицията на електромотор и редуктор остават непроменени;
фигури 4, 5, 5’ и 6 показват концептуални графични изгледи на завършена платформа на автомобил, съгласно изобретението;
фигура 7 показва концептуално графично представяне на завършен автомобил с платформата, съгласно изобретението;
фигура 8 представлява примерна блок-схема на метода на действие на електрическото задвижване и захранване на другите агрегати в платформата;
фигура 9 представлява примерна блок-схема на автоматичния контрол при платформата, съгласно изобретението;
фигура 10 показва 3D модел на товарна автономна платформа, съгласно изобретението, например за вътрешнофирмена употреба;
фигура 11 показва пикап за градска употреба, който е автомобил тип пикап с възможност за автономно или неавтономно управление с цел превоз на товари в градски условия и платформата, съгласно изобретението;
фигури 12 и 13 показват вариантни изпълнения на товарен автомобил тип бус с платформата, съгласно изобретението, който товарен автомобил е с предназначение за градска среда с две места с възможност за автономно управление с дължина 3-3.5 и 4 m;
фигура 14 показва автомобил за превоз на хора в градска среда с автономно управление и вариантни изпълнения съответно с две места, с четири места, с шест места, включващ платформата, съгласно изобретението;
фигура 15 показва автомобил с отворена товарна платформа, изпълнена съгласно изобретението;
фигура 16 показва малък автомобил за градско шофиране с две или четири места, включващ платформата, съгласно изобретението.
Примерно изпълнение на изобретението
В едно примерно изпълнение мултифункционалната платформа за мултифункционален електрически автомобил, съгласно изобретението, включваща шаси и асинхронен електродвигател, което шаси 1 е оформено като правоъгълна триизмерна тръбна конструкция, в задната част на която е монтиран асинхронният двигател 9, който е куплиран към редуктор, за предаване на мощност към задвижвани колела, свързани с шасито 1 посредством свързани долен носач 2 и горен носач 3, които са разположени от двете противоположни страни на шасито 1. Към долния носач 2 и горния носач 3 са предвидени ляв шенкел 4 и десен шенкел 5, към всеки от които са свързани последователно хебел 6 и главина 7, на която е монтирана джанта и гума 8, при което централно между хоризонтална долна и горна страна на шасито 1 е монтирана батерия 10.
В допълнение е необходимо да се посочи, че възможните вариантни изпълнения на мултифункционалната платформа, съгласно изобретението, се групират според:
1. Дължината и обема на автомобила, като
а. например дължина - 3 m; 3,5 m и 4 m обща с дължина с габаритна широчина 1,80 m
b. обема на следните групи:
i. товарна секция, изцяло за товар със съответната дължина по-горе;
ii. пътническа секция - управляван от човек с две, четири или шест места в зависимост от дължината;
iii. комбинирана секция - товарна и пътническа - едно или две места отпред и товарно помещение отзад с различни възможности за товарене.
2. Според възможностите за отваряне:
а. отзад;
b. отстрани;
с. плъзгащи врати за куриерски услуги и бързо разтоварване;
d. открита платформа за пренос на близки разстояния.
3. Според двигателя и задвижването:
а. двигателите са изцяло електрически - могат да бъдат двигатели вътре в колелетата - (inwheel motors) с две или четири колелета и могат да бъдат електродвигател с редуктор и полуоски, който служи за задвижването на единия мост. Мултиплициран и за два двигателни задвижващи моста.
b. Двигателите могат да бъдат с различна мощност от 5 до 30 кв номинална мощност.

Claims (1)

  1. Мултифункционална платформа за мултифункционален електрически автомобил за градска среда, включваща шаси и асинхронен електродвигател, характеризираща се с това, че шасито (1) е оформено като правоъгълна триизмерна тръбна конструкция, в задната част на която е монтиран асинхронният двигател (9), който е куплиран към редуктор, за предаване на мощност към задвижвани колела, свързани с шасито (1) посредством свързани долен носач (2) и горен носач (3), които са разположени от двете противоположни страни на шасито (1), при което към долния носач (2) и горния носач (3) са предвидени ляв шенкел (4) и десен шенкел (5), към всеки от които са свързани последователно хебел (6) и главина (7), на която е монтирана джанта и гума (8), при което централно между хоризонтална долна и горна страна на шасито (1) е монтирана батерия (10)
BG112953A 2018-06-26 2019-06-25 Мултифункционална платформа за мултифункционален електрически автомобил за градска среда BG67420B1 (bg)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG4051 2018-06-26
BG405118 2018-06-26

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG112953A BG112953A (bg) 2020-10-30
BG67420B1 true BG67420B1 (bg) 2022-02-28

Family

ID=75537151

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG112953A BG67420B1 (bg) 2018-06-26 2019-06-25 Мултифункционална платформа за мултифункционален електрически автомобил за градска среда

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG67420B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG112953A (bg) 2020-10-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN111372837B (zh) 汽车的车身平台以及包括这种车身平台的汽车
Chan et al. Modern electric vehicle technology
CN102164806B (zh) 气压车辆
JP2010254150A (ja) 集電装置付きハイブリッド自動車及びその運行システム
CN204055966U (zh) 一种汽车验证模型用车架总成
GB2470105A (en) Universal platform vehicle chassis with variable geometry
KR20230010721A (ko) 자동차 그룹
KR102134736B1 (ko) 전기 자동차 조립 생산 시스템
Ulrich et al. Technologies for a modular vehicle concept used in passenger and goods transport
CN103781652A (zh) 具有再生制动力分配控制功能的电驱动式多功能运载车辆及其再生制动力分配控制方法
BG67420B1 (bg) Мултифункционална платформа за мултифункционален електрически автомобил за градска среда
Armengaud et al. E-Mobility-opportunities and challenges of integrated corner solutions
CN103465769A (zh) 一种模块化车身与轮毂式电驱动的车辆
CN204586472U (zh) 一种五座电动轿车布局结构
Luccarelli et al. Impact of electromobility on automotive architectures
Galmarini et al. A quadricycle for urban mobility
BG3015U1 (bg) Мултифункционална платформа за мултифункционален електрически автомобил за градска среда
CN103318264B (zh) 简化微型电动车开发平台
CN206049331U (zh) 一种电动货车
Dower Modularity for greening the automobile
CN218316232U (zh) 一种无人车线控底盘布置结构
Knotz et al. Challenges of Passenger Cars
US20230135613A1 (en) Product Integrated Manufacturing of Emission Free Vehicles
Trancossi et al. Optimized modular design for energy efficiency: The case of an innovative electric hybrid vehicle design
CN2598796Y (zh) 客货两用微型电动汽车