BG67001B1 - Метод и система за телемониторинг на сърдечната дейност в реално време - Google Patents
Метод и система за телемониторинг на сърдечната дейност в реално време Download PDFInfo
- Publication number
- BG67001B1 BG67001B1 BG112219A BG11221916A BG67001B1 BG 67001 B1 BG67001 B1 BG 67001B1 BG 112219 A BG112219 A BG 112219A BG 11221916 A BG11221916 A BG 11221916A BG 67001 B1 BG67001 B1 BG 67001B1
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- patient
- telemonitoring
- file server
- signals
- real
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61B—DIAGNOSIS; SURGERY; IDENTIFICATION
- A61B7/00—Instruments for auscultation
- A61B7/02—Stethoscopes
- A61B7/04—Electric stethoscopes
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61B—DIAGNOSIS; SURGERY; IDENTIFICATION
- A61B5/00—Measuring for diagnostic purposes; Identification of persons
- A61B5/0002—Remote monitoring of patients using telemetry, e.g. transmission of vital signals via a communication network
- A61B5/0004—Remote monitoring of patients using telemetry, e.g. transmission of vital signals via a communication network characterised by the type of physiological signal transmitted
- A61B5/0006—ECG or EEG signals
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61B—DIAGNOSIS; SURGERY; IDENTIFICATION
- A61B5/00—Measuring for diagnostic purposes; Identification of persons
- A61B5/24—Detecting, measuring or recording bioelectric or biomagnetic signals of the body or parts thereof
- A61B5/25—Bioelectric electrodes therefor
- A61B5/279—Bioelectric electrodes therefor specially adapted for particular uses
- A61B5/28—Bioelectric electrodes therefor specially adapted for particular uses for electrocardiography [ECG]
- A61B5/282—Holders for multiple electrodes
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61B—DIAGNOSIS; SURGERY; IDENTIFICATION
- A61B5/00—Measuring for diagnostic purposes; Identification of persons
- A61B5/24—Detecting, measuring or recording bioelectric or biomagnetic signals of the body or parts thereof
- A61B5/316—Modalities, i.e. specific diagnostic methods
- A61B5/318—Heart-related electrical modalities, e.g. electrocardiography [ECG]
- A61B5/339—Displays specially adapted therefor
- A61B5/341—Vectorcardiography [VCG]
Landscapes
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Physics & Mathematics (AREA)
- Animal Behavior & Ethology (AREA)
- Veterinary Medicine (AREA)
- Heart & Thoracic Surgery (AREA)
- Medical Informatics (AREA)
- Molecular Biology (AREA)
- Surgery (AREA)
- Biomedical Technology (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Public Health (AREA)
- Cardiology (AREA)
- Biophysics (AREA)
- Pathology (AREA)
- Acoustics & Sound (AREA)
- Physiology (AREA)
- Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
- Measuring And Recording Apparatus For Diagnosis (AREA)
- Measurement And Recording Of Electrical Phenomena And Electrical Characteristics Of The Living Body (AREA)
Abstract
Изобретението се отнася до метод и система за телемониторинг на сърдечната дейност в реално време, които намират приложение при наблюдението както на болнично лежащи пациенти, така и на амбулаторни такива. Широката гама на приложение включва мониторинг при въздушен транспорт, морски транспорт, фитнес тренировки, застрахователни рискове и други. Системата за телемониторинг на сърдечната дейност в реално време включва последователно разположени и функционално свързани гъвкава печатна платка, оформена като лепенка за многократно използване (1), пациентско устройство (4), свързано посредством безжична 3G или WiFi връзка с файлов сървър (7) и център за телемониторинг (8), включващ компютър или мобилни устройства, свързани с файловия сървър (7) през интернет. Лепенката за многократно използване (1) е оборудвана със сменяеми електроди (2) и с най-малко два микрофона (3), а пациентското устройство (4) е разделено на две части. Едната част на пациентското устройство представлява медицинско устройство (5), разположено на гърдите на пациента, а втората част представлява комуникационно устройство (6), което е поставено на колана или в специален калъф на ръката на пациента. Медицинското устройство (5) и комуникационното устройство (6) са свързани безжично, а комуникационното устройство (6) представлява 3G или WiFi комуникационен модул за връзка с файловия сървър.
Description
(54) МЕТОД И СИСТЕМА ЗА ТЕЛЕМОНИТОРИНГ НА СЪРДЕЧНАТА ДЕЙНОСТ В РЕАЛНО ВРЕМЕ
Област на техниката
Настоящото изобретение се отнася до метод и система за телемониторинг на сърдечната дейност в реално време и ще намери приложение при наблюдението както на болнично лежащи пациенти, така и на амбулаторни такива. Широката гама на приложение включва мониторинг при въздушен транспорт, морски транспорт, фитнес тренировки, застрахователни рискове и други.
Предшестващо състояние на техниката
Известните апарати за кардиологичен мониторинг изискват присъствие на пациента в специализиран кабинет или болнично заведение и продължават да бъдат статични, големи и офлайн. В практиката се известни и различни системи за дистанционно наблюдение на сърдечната дейност онлайн. Тези системи се състоят от индивидуални модули - сензори, разположени по тялото на пациента, които отчитат сърдечната дейност и други витални параметри на пациента.
Известни са метод и система, включващи гъвкава печатна платка, под формата на лепенка, на която са оформени 3, 5 или 12 полета, които чрез порест материал, напоен с електролит, осъществяват контакт с човешкото тяло в сърдечната област и изпращат електрически сигнали. Така приетите слаби електрически сигнали постъпват в пациентско устройство, където се усилват и дигитализират чрез прецизни аналогово-цифрови преобразователи. След филтрация, сигналите се излъчват към Интернет посредством 3G или WiFi връзка. Файлов сървър посредством Интернет приема тези данни и ги съхранява за по-нататъшна обработка. След необходимите изчисления и трансформации, информацията е достъпна за визуализация в център за телемониторинг. Устройствата, чрез които лекарите наблюдават пациентите, се свързват отново през Интернет с файловия сървър и визуализират информацията по подходящ графичен и текстови режим.
При известните методи и системи за дистанционно наблюдение на сърдечната дейност основната батерия в пациентското устройство много бързо се изтощава, което предполага зареждането й на 4 h и ограничава свободата на мобилност на пациента. Закачването на електродите е посредством тежки и неудобни кабели, които също пречат на нормалния живот. От друга страна, заместването им с еднократна лепенка води до значително оскъпяване на изследването. Освен това, през времето когато пациентът е извън обхвата на мобилния оператор, данните не се съхраняват. Информацията, постъпваща в сървъра, е с много смущения и артефакти и липсва средство, чрез което пациента да извести за наличието на сериозен проблем.
Техническа същност на изобретението
Задача на изобретението е да се създадат метод и система за телемониторинг на сърдечната дейност в реално време, които да доведат до получаване на максимално точен и прецизен резултат при изследванията. Системата да е олекотена и компактна и същевременно да осигурява по-голяма прецизност на измерванията, отстранявайки смущенията и артефактите.
Задачата е решена чрез създаване на метод за телемониторинг на сърдечната дейност в реално време.
Създаденият метод включва операциите: предаване на електрически сигнали от сърдечната област към пациентско устройство; усилване, дигитализиране и изпращане посредством безжична връзка на тези сигнали към файлов сървър, където получените данни се съхраняват за последваща обработка; и визуализация на обработените данни в център за телемониторинг. Съгласно изобретението, едновременно с предаването на електрическите сигнали от сърдечната дейност се предават и аудиосигнали от различни аускултаторни точки, при което предаването на двата вида сигнали към пациентското устройство се осъществява безжично. Обработката на получените два вида сигнали във файловия сървър се осъществява в реално време и представлява векторен анализ в три равнини, при който резултатният среден вектор се визуализира във всеки кадър на 3D изображението в устройствата от центъра за телемониторинг.
Задачата е решена и чрез създадената система за телемониторинг на сърдечната дейност в реално време.
Описания на издадени патенти за изобретения № 01.2/31.01.2020
Системата за телемониторинг на сърдечната дейност в реално време включва последователно разположени и функционално свързани гъвкава печатна платка, оформена като лепенка, пациентско устройство, свързано посредством безжична 3G или WiFi връзка е файлов сървър и център за телемониторинг, включващ компютър или мобилни устройства, свързани е файловия сървър през интернет.
Лепенката е за многократно използване и е оборудвана със сменяеми електроди и е най-малко два микрофона, а пациентското устройство е разделено на две части. Едната част на пациентското устройство представлява медицинско устройство, разположено на гърдите на пациента, а втората част представлява комуникационно устройство, което е поставено на колана или в специален калъф на ръката на пациента.
Медицинското устройство и комуникационното устройство са свързани безжично, а комуникационното устройство представлява 3G или WiFi комуникационен модул за връзка е файловия сървър.
Изобретението позволява вариантни изпълнения, при които сменяемите електроди са от два до дванадесет, а медицинското устройство може да бъде от едноканално до дванадесетканално.
Методът и системата осигуряват следните предимства:
• Мобилност: наблюдението се извършва в реално време при обичайни условия за пациента - когато работи, пътува, спортува или си почива, благодарение на използването в системата на малки и леки модули;
• Сигурност: по всяко време на денонощието пациентът е под наблюдение от специализиран екип. При спешни ситуации центърът за телемониторинг реагира е обаждане и инструкции до пациента, неговия лекуващ лекар или спешен център при необходимост;
• Превенция: чрез натрупване на данни се създава изкуствен интелект, е помощта на който чрез анализи се прогнозират и навреме могат да се лекуват редица сърдечни заболявания. Освен това, чрез системата могат да се откриват аномалии и състояния, които са предвестници на тежки заболявания в бъдеще време - внезапна сърдечна смърт, инфаркт на миокарда, инсулт и др.
Чрез създадената система са осигурени и:
• Дълъг живот на батериите на медицинското устройство, което гарантира непрекъснатост на данните за повече от 72 h;
• По-ниска икономическа себестойност на изследванията, поради факта, че се сменят само електродите, а не цялата лепенка;
• Много по-голяма прецизност на получения сигнал поради премахване на смущенията от мускулите по време на движение;
• Въведено е средство в медицинското устройство, чрез което се получава сигнал в сървъра, ако пациента не се чувства добре;
• Пациентът има постоянна аудиовръзка е медицинския екип в центъра.
Пояснение на приложените фигури
Настоящото изобретение е илюстрирано на приложените фигури, където:
фигура 1 представлява блокова схема на системата за телемониторинг на сърдечната дейност в реално време; и фигура 2 представлява схема на лепенка за многократно използване.
Примери за изпълнение на изобретението
Системата за телемониторинг на сърдечната дейност в реално време е система от медицински модули, които дистанционно предават информация за жизнените показатели на пациента. Системата включва последователно разположени и функционално свързани лепенка за многократно използване 1, пациентско устройство 4, файлов сървър 7 и център за телемониторинг 8, включващ компютър или мобилно устройство, за визуализиране на информацията - фигура 1.
Лепенката за многократно използване 1, показана на фигура 2, представлява гъвкава печатна платка, разположена в сърдечната област на пациента. Лепенката 1 е оборудвана със сменяеми електроди 2, които могат да бъдат от два до дванадесет броя, и които електроди 2 предават електрически сигнали, отразяващи електрическата активност на сърцето (ЕКГ). Лепенката 1 е оборудвана и е микрофони 3,
Описания на издадени патенти за изобретения № 01.2/31.01.2020 разположени в различни аускултаторни точки, които предават аудиосигнал. към пациентското устройство 4, без необходимостта от допълнителни кабели. Лепенката 1 може да се използва многократно.
Пациентското устройство 4 е разделено на две части, като едната част е медицинско устройство
5, което се намира на гърдите на пациента, а втората част представлява комуникационно устройство
6, което може да бъде поставено на колана или в специален калъф на ръката. Медицинското устройство 5 може да бъде от едноканално до дванадесетканално. Електрическите сигнали от сменяемите електроди 2 и микрофоните 3 едновременно постъпват в медицинското устройство 5, което ги усилва и дигитализира чрез прецизни аналогово-цифрови преобразователи. Размерите и консумацията на медицинското устройство 5 са много малки, което гарантира непрекъснатост на данните за повече от 72 h. Комуникационното устройство 6 представлява 3G или WiFi комуникационен модул, който след филтрация на сигналите, получени от медицинското устройство 5, препраща данните до файловия сървър 7. Връзката между медицинското устройство 5 и комуникационното устройство 6 се осъществява по безжичен начин, което елиминира неудобството от допълнителни кабели и тежко устройство на гърдите. Файловият сървър 7 посредством Интернет приема изпратените данни от комуникационното устройство 6 и ги съхранява за по-нататъшна обработка.
За постигането на по-голяма прецизност на сигнала и премахване на смущенията от мускулите по време на движение, върху лепенката за многократно използване 1 са поставени най-малко два микрофона 3 така, че да се получи аудиосигнал от двете противоположни части на сърцето, касаещи сърдечни и извънсърдечни звукови феномени в аудио и графичен (фонокардиографичен) режим. След филтрирането, усилването и дигитализирането на тези аудиосигнали се получава графика, отразяваща получените аудиоданни. Сигналът от сменяемите електроди 2, представляващ ЕКГ е детайлен и динамичен е много смущения наречени артефакти, докато графиката от аудиосигналите е заоблена, но точна по максимални и минимални стойности. Чрез подходящи математически модели и филтри се получава трета графика, представляваща своеобразно сливане между графиките на ЕКГ и аудиоданните. Така получената графика също е толкова детайлна, но при нея са премахнати смущенията и тя е е много по-точна амплитуда на сигнала.
Освен това, обработката на получените два вида сигнали във файловия сървър 7 се осъществява в реално време и представлява векторен анализ в три равнини, при който резултантният среден вектор се визуализира във всеки кадър на 3D изображението в устройствата от центъра за телемониторинг 8. Устройствата, чрез които лекарите наблюдават пациентите са компютри или мобилни устройства от центъра 8, които се свързват е файловия сървър 7 отново през Интернет.
Приложение на изобретението
Системата за телемониторинг на сърдечната дейност в реално време е система от медицински модули, които дистанционно предават информация за жизнените показатели на пациента. Информацията се предава постоянно в реално време, чрез Интернет в специализиран център за телемониторинг. Отчитаните жизнени показатели включват сърдечна дейност, показатели на дишане, кислородна сатурация, артериално налягане, физическата активност, температура на тялото, положение на тялото в пространството (прав, седнал, легнал, паднал). В центъра за телемониторинг постъпилата информация се анализира, като се изчислява актуалния сърдечносъдов и общ риск за възникване на тежки заболявания и/или критични ситуации. При регистриране на критични състояния, се инициира процедура по спешност е обаждания към пациента, негови близки и/или наблюдаващ лекар. Системата следи за здравословното състояние на пациента в реално време, като чрез GPS модула в пациентското устройство 4 е осигурена възможност пациента да бъде локализиран и при възникване на критична ситуация към него да бъде насочен специализиран екип.
Claims (4)
1. Метод за телемониторинг на сърдечната дейност в реално време, включващ операциите: предаване на електрически сигнали от сърдечната област към пациентско устройство; усилване, дигитализиране и изпращане посредством безжична връзка на тези сигнали към файлов сървър, където получените данни се съхраняват за последваща обработка; и визуализация на обработените данни в център за телемониторинг,
Описания на издадени патенти за изобретения № 01.2/31.01.2020 характеризиращ се е това, че едновременно е предаването на електрическите сигнали от сърдечната дейност се предават и аудиосигнали от различни аускултаторни точки, при което предаването на двата вида сигнали към пациентското устройство (4) се осъществява безжично, като обработката на получените два вида сигнали във файловия сървър (7) се осъществява в реално време и представлява векторен анализ в три равнини, при който резултатният среден вектор се визуализира във всеки кадър на 3D изображението в устройствата от центъра за телемониторинг (8).
2. Система за телемониторинг на сърдечната дейност в реално време, включваща последователно разположени и функционално свързани гъвкава печатна платка, оформена като лепенка, пациентско устройство, свързано посредством безжична 3G или WiFi връзка е файлов сървър и център за телемониторинг, включващ компютър или мобилно устройство, свързани е файловия сървър през интернет, характеризираща се е това, че лепенката е за многократно използване (1) и е оборудвана със сменяеми електроди (2) и най-малко е два микрофона (3), а пациентското устройство (4) е разделено на две части, като едната част представлява медицинско устройство (5), разположено на гърдите на пациента, а втората част представлява комуникационно устройство (6), което е поставено на колана или в специален калъф на ръката на пациента, при което медицинското устройство (5) и комуникационното устройство (6) са свързани безжично, а комуникационното устройство (6) представлява 3G или WiFi комуникационен модул.
3. Система за телемониторинг съгласно претенция 2, характеризираща се е това, че сменяемите електроди (2) са от два до дванадесет.
4. Система за телемониторинг съгласно претенция 2, характеризираща се е това, че медицинското устройство (5) е от едноканално до дванадесетканално.
Priority Applications (3)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG112219A BG67001B1 (bg) | 2016-02-23 | 2016-02-23 | Метод и система за телемониторинг на сърдечната дейност в реално време |
PCT/BG2017/000002 WO2017143411A1 (en) | 2016-02-23 | 2017-02-20 | Method and system for real time telemonitoring of cardiac activity |
EP17716442.3A EP3419506A1 (en) | 2016-02-23 | 2017-02-20 | Method and system for real time telemonitoring of cardiac activity |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG112219A BG67001B1 (bg) | 2016-02-23 | 2016-02-23 | Метод и система за телемониторинг на сърдечната дейност в реално време |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG112219A BG112219A (bg) | 2017-08-31 |
BG67001B1 true BG67001B1 (bg) | 2019-12-31 |
Family
ID=59684836
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG112219A BG67001B1 (bg) | 2016-02-23 | 2016-02-23 | Метод и система за телемониторинг на сърдечната дейност в реално време |
Country Status (3)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP3419506A1 (bg) |
BG (1) | BG67001B1 (bg) |
WO (1) | WO2017143411A1 (bg) |
Families Citing this family (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
WO2020014045A1 (en) * | 2018-07-11 | 2020-01-16 | Cardiac Pacemakers, Inc. | Supervised cardiac event detection |
Family Cites Families (8)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US4928690A (en) * | 1988-04-25 | 1990-05-29 | Lifecor, Inc. | Portable device for sensing cardiac function and automatically delivering electrical therapy |
US6856832B1 (en) * | 1997-12-25 | 2005-02-15 | Nihon Kohden Corporation | Biological signal detection apparatus Holter electrocardiograph and communication system of biological signals |
US7054679B2 (en) * | 2001-10-31 | 2006-05-30 | Robert Hirsh | Non-invasive method and device to monitor cardiac parameters |
DE202005020525U1 (de) * | 2005-12-20 | 2006-04-27 | Oestreich, Wolfgang, Dr.med. | System zur mobilen Überwachung der Herzfunktionen |
US9131892B2 (en) * | 2006-07-25 | 2015-09-15 | Gal Markel | Wearable items providing physiological, environmental and situational parameter monitoring |
EP2262419B1 (en) * | 2008-03-10 | 2019-06-26 | Koninklijke Philips N.V. | Wireless outpatient ecg monitoring system |
JP2016523174A (ja) * | 2013-06-26 | 2016-08-08 | ゾール メディカル コーポレイションZOLL Medical Corporation | 音響センサを含む治療デバイス |
US20160150958A1 (en) * | 2013-06-29 | 2016-06-02 | Vladimir Kranz | Live holter |
-
2016
- 2016-02-23 BG BG112219A patent/BG67001B1/bg unknown
-
2017
- 2017-02-20 WO PCT/BG2017/000002 patent/WO2017143411A1/en active Application Filing
- 2017-02-20 EP EP17716442.3A patent/EP3419506A1/en not_active Ceased
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
EP3419506A1 (en) | 2019-01-02 |
BG112219A (bg) | 2017-08-31 |
WO2017143411A1 (en) | 2017-08-31 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US20210267465A1 (en) | Systems and methods for detecting strokes | |
Zheng et al. | A wearable mobihealth care system supporting real-time diagnosis and alarm | |
KR102582824B1 (ko) | 사용자의 근전도 신호 측정용 휴대용 장치, 시스템 및 방법 | |
ES2843648T3 (es) | Sistema portátil y ponible para la adquisición, visualización, almacenamiento y elaboración proximal de una señal electrocardiográfica (ECG), para reconocer acontecimientos arrítmicos e isquémicos, con transmisión remota | |
KR101839751B1 (ko) | 웨어러블 심장 이상 징후 감지 스마트 워치, 디지털 ecg 좌표를 이용한 급성 심장마비 예방 시스템 및 그 방법 | |
US9357939B1 (en) | Method and apparatus for a self-programmable wireless medical monitoring device | |
KR20160116186A (ko) | 바이오 레이더 기능과 이동 통신 기능을 연동한 생체 신호 감지 시스템 | |
Trobec et al. | Multi-functionality of wireless body sensors | |
Rebolledo-Nandi et al. | Design of a versatile low cost mobile health care monitoring system using an android application | |
KR20040072553A (ko) | 심전도 측정 목걸이와 휴대용 심전도 측정 시스템 | |
BG67001B1 (bg) | Метод и система за телемониторинг на сърдечната дейност в реално време | |
Kher et al. | A comprehensive review on wearable health monitoring systems | |
US11197629B2 (en) | Method and portable monitoring module for monitoring a plurality of electrical biosignals of a person | |
KR20160110109A (ko) | 다중 생체 신호를 측정하기 위한 방법, 시스템 및 비일시성의 컴퓨터 판독 가능한 기록 매체 | |
RU168748U1 (ru) | Прибор для кардиомониторинга | |
BG2313U1 (bg) | Система за телемониторинг на сърдечната дейност в реално време | |
WO2021133360A1 (en) | Heart attack detection and emergency response system | |
Castano et al. | Redundant measurement of vital signs in a wearable monitor to overcome movement artifacts in home health care environment | |
Hernández et al. | Multi agent application for chronic patients: monitoring and detection of remote anomalous situations | |
Shin et al. | WHAM: A novel, wearable heart activity monitor based on Laplacian potential mapping | |
Laurino et al. | Psycho-physiological tele-monitoring of human operators in commercial diving: The Life Support System in the SUONO project | |
Saeed | A Conceptual System on Ubiquitous Cardiovascular Health-Care System (UCHS) | |
US11602297B2 (en) | Device for recording a multi-channel-ECG and a method there for | |
CN108926346A (zh) | 一种穿戴诊疗系统 | |
Lee et al. | Acute myocardial infarction detection system using ECG signal and cardiac marker detection |