BG66930B1 - 3адвижващо средство 3а ролка от ролков конвейер и метод 3а приложението му - Google Patents

3адвижващо средство 3а ролка от ролков конвейер и метод 3а приложението му Download PDF

Info

Publication number
BG66930B1
BG66930B1 BG112123A BG11212315A BG66930B1 BG 66930 B1 BG66930 B1 BG 66930B1 BG 112123 A BG112123 A BG 112123A BG 11212315 A BG11212315 A BG 11212315A BG 66930 B1 BG66930 B1 BG 66930B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
electromagnets
teeth
stator
rotating body
roller
Prior art date
Application number
BG112123A
Other languages
English (en)
Other versions
BG112123A (bg
Inventor
Димитър ПЕТРОВ
Иванов Петров Димитър
Georg Malina
Randall Combs Charles
Charles Combs
Helmut Malina Georg
Ивайло Андонов
Тодоров Андонов Ивайло
Original Assignee
Тодоров Андонов Ивайло
Helmut Malina Georg
Randall Combs Charles
Иванов Петров Димитър
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Тодоров Андонов Ивайло, Helmut Malina Georg, Randall Combs Charles, Иванов Петров Димитър filed Critical Тодоров Андонов Ивайло
Priority to BG112123A priority Critical patent/BG66930B1/bg
Publication of BG112123A publication Critical patent/BG112123A/bg
Publication of BG66930B1 publication Critical patent/BG66930B1/bg

Links

Landscapes

  • Linear Motors (AREA)
  • Rollers For Roller Conveyors For Transfer (AREA)

Abstract

Задвижващото средство за ролка от ролков конвейер и методът за приложението му са предназначени за транспортиране на товари, особено при висока плътност на транспортиране. Позволяват лесно производство и намалени инсталационни разходи. 3адвижващото средство включва ролка (1) с ротор (3) и монтиран външно на ротора коаксиален статор. Роторът представлява ротационно тяло (12), фиксирано към тръбния елемент (4) на ролката. По една от външните повърхности на ротационното тяло (12) са оформени зъби (13) от феромагнетик. Електромагнитите (7) на статора (6, 61) формират поне една група (14) от поне три електромагнита (7), при което на всяка група съответства поне един зъб от ротационното тяло, при съотношение на броя на електромагнитите (7) от групата (14) и броя на съответстващите им зъби (13) различно от единица. Статорът включва и поне един елемент (15, 151), позволяващ затваряне на магнитното поле (71) през един от електромагнитите (7) на групата (14) и през два от зъбите (13) на ротационното тяло (12), чрез подадено посредством управляващ модул (9) напрежение по избор към всяка от намотките на електромагнитите (7). Методът включва подаване на напрежение към всеки електромагнит на статора, като отначало се извършва измерване на позицията на зъбите (13) спрямо електромагнитите (7), установява се максималното препокриване на електромагнити (7) от съответните групи (14, 15) и зъбите (13) и се подава напрежение към следващите електромагнити (7) в групите (14, 15) по избор в зависимост от желаната посока на въртене. Операциите по измерване на позицията и установяване на завъртането, следвано от подаване на напрежение към следващ електромагнит (7) се повтарят през времето, в което е необходимо да се върти всяка ролка (1) на конвейера.

Description

Област на техниката
Задвижващото средство за ролка от ролков конвейер и методът за приложението му са предназначени за транспортиране на товари, като са особено подходящи при висока плътност на транспортиране.
Предшестващо състояние на техниката
Известно е от WO 2009073906 А1 задвижващо средство за ролка от ролков конвейер, включващо ролка с ротор, която ролка включва тръбен елемент и лагерувана ос. Външно на ротора, е монтиран статор, припокриващ поне частично ротора и разположен коаксиално на ролката. Статорът е съставен от електромагнити, със съответни намотки, а всеки електромагнит, за създаване на магнитно поле, е свързан чрез управляващ модул към източник на напрежение. Роторът е оформен от постоянни магнити или от магнитни елементи, разположени симетрично по периферията на вътрешността на ролката и подредени с редуваща се полярност. Статорът е свързан към рамата на конвейера, като е поместен изцяло под равнината на транспортиране. Електромагнитите на статора, са разположени така, че от тях и от магнитните елементи на ротора са образувани поне две двойки магнитни елементи с противоположна полярност, а поне една друга двойка от магнитните елементи на ротора и електромагнитите на статора е ъглово изместена. Методът за използване на задвижването се състои в подаване на напрежение към електромагнитите на статора с редуване, с което се осъществява привличане на постоянните магнити на ротора и завъртане на съответната ролка.
Недостатъците на известното решение се състоят в следното: труден монтаж и високи инсталационни разходи, дължащи се на използването на постоянни магнити, за които се използват предимно редкоземни метали, които се добиват в ограничени от разположението на залежите райони. Това прави комплектовката на конвейера, като цяло, скъпа.
Техническа същност на изобретението
Задача на изобретението е да се създаде задвижващо средство за ролка от ролков конвейер, което да има улеснен монтаж при ниски инсталационни разходи.
Задачата е решена със задвижващо средство за ролка от ролков конвейер, включващо ролка с ротор, която ролка има тръбен елемент и лагерувана ос. Външно на ротора е монтиран статор, припокриващ поне частично ротора и разположен коаксиално на ролката, като статорът е съставен от електромагнити, със съответни намотки. Всеки от електромагнитите, за създаване на магнитно поле, е свързан чрез управляващ модул към източник на напрежение. Съгласно изобретението, роторът има форма на ротационно тяло, фиксирано към тръбния елемент на ролката. По една от външните повърхности на ротационното тяло са оформени зъби от феромагнетик. Електромагнитите на статора формират поне една група от поне три електромагнита, при което на всяка група съответства поне един зъб от ротационното тяло, а съотношението на броя на електромагнитите от групата и броя на съответстващите им зъби на ротационното тяло е различно от единица. Статорът включва и поне един елемент, позволяващ затваряне на магнитното поле през един от електромагнитите на поне едната група и през два от зъбите на ротационното тяло, чрез подадено посредством управляващия модул 9 напрежение по избор към всяка от намотките на всяка група електромагнити 7.
Предвидено е, като вариант, елементът, позволяващ затваряне на магнитното поле да е група, подобна на групата от поне три електромагнита, като намотките на подобната група електромагнити са навити така, че намотките на съответстващите си по поредност електромагнити от съседни групи, да са навити в различни посоки.
Съгласно друг вариант, елементът, позволяващ затваряне на магнитното поле, е пасивен електромагнит, изцяло формиран от феромагнитен материал и заемащ пространство, съответстващо на това на една група от електромагнити.
Подходящо е ротационното тяло да е изработено изцяло от феромагнетик, а зъбите да са оформени от нарязани в него радиални канали с дължина по направление на ролката.
Описания на издадени патенти за изобретения № 09.1/16.09.2019
При вариант, при който ротационното тяло е пръстеновидно, зъбите са оформени по околната му повърхнина, е външна повърхнина, съвпадаща е тази на тръбния елемент на ролката.
Когато тръбният елемент на ролката е изработен от феромагнетик, зъбите са оформени от радиални канали по част от повърхността на тръбния елемент.
За препоръчване е радиалните канали да са запълнени е немагнитен материал.
Съгласно друг вариант на изпълнение е предвидено зъбите от феромагнетик да са оформени от вградени феромагнитни елементи в ротационното тяло, изпълнено от немагнитен материал.
Предвидено е, при всеки от посочените варианти, статорът да е разположен под ротационното тяло, като то е обхванато частично от статора.
Съгласно друг основен вариант, зъбите от феромагнетик са оформени върху челната повърхност на ротационното тяло, а статорът е разположен срещуположно на тази челна повърхност.
За улесняване на производството, електромагнитите на статора са оформени от феромагнитно тяло е прорези, в които прорези са положени намотките.
Методът за приложение на задвижващото средство, съгласно изобретението, включва подаване на напрежение към всеки електромагнит на статора, като след монтажа към конвейера на статора и на ролката, носеща ротационното тяло със зъби от феромагнетик, се извършва измерване на позицията на зъбите спрямо електромагнитите. С това измерване се установява е кои електромагнити от съответните им групи зъбите имат максимално припокриване и се подава напрежение към следващите електромагнити в групите по избор в зависимост желаната посока на въртене. След това се извършва следващо измерване на позицията и при установено завъртане на ротационното тяло до покриване на електромагнитите, към които е подадено напрежение, със зъби от ротационното тяло, се извършва аналогично подаване на напрежение на следващите електромагнити според желаната посока на въртене. Операциите по измерване на позицията и установяване на завъртането, следвано от подаване на напрежение към следващия електромагнит, се повтарят през времето в което е необходимо да се върти всяка ролка на конвейера.
Предимствата на изобретението се състоят в технологично лесното производство на ротора, както и използването на масово произвеждани в промишлеността материали, е което значително са намалени инсталационните разходи.
Пояснение на приложените фигури
Фигура 1 представлява аксонометричен изглед на част от ролков конвейер, със задвижващо средство, съгласно изобретението;
фигура 2 - детайл А от фиг. 1;
фигура 3 - вертикален разрез по В-В от фиг. 1;
фигура 4 - вертикален разрез по В-В при вариант на изпълнение на статор, включващ две групи по три електромагнита;
фигура 5 - вертикален разрез по В-В при вариант на изпълнение на статор, включващ две групи по три електромагнита, редувани е пасивен електромагнит;
фигура 6 - схема на разположение и свързване на намотките на електромагнитите на статора при вариант на изпълнение, показан на фиг. 3;
фигура 6.1- вариант на схема на разположение и свързване на намотките на електромагнитите на статора при изпълнението, показано на фиг. 3;
фигура 7.1- вертикален разрез по В-В при първи етап от завъртане на ротора;
фигура 7.2 - вертикален разрез по В-В при втори етап от завъртане на ротора; фигура 7.3 - вертикален разрез по В-В при трети етап от завъртане на ротора;
фигура 8 - аксонометрия при вариант на изпълнение на зъби от феромагнетик, оформени върху челната повърхност на ротационното тяло и срещуположно разположен статор;
фигура 9 - аксонометрия при вариант на изпълнение на зъби от феромагнетик, оформени върху челната повърхност на ротационното тяло и срещуположно разположен статор, частично припокриващ челната повърхност;
Описания на издадени патенти за изобретения № 09.1/16.09.2019 фигура 10 - аксонометрия на вариант на изпълнение на ротационно тяло с вградени феромагнитни елементи, образуващи зъби по околната повърхнина на ротационното тяло;
фигура 11 - аксонометрия на вариант на изпълнение на ротационно тяло с вградени феромагнитни елементи, образуващи зъби по челната повърхност на ротационното тяло.
Примери за изпълнение на изобретението
Задвижващото средство за ролка 1 от ролков конвейер 2, показан на фиг. 1, включва ролка с ротор 3, която ролка има тръбен елемент 4 и лагерувана ос 5. Външно на ротора е монтиран статор 6, припокриващ поне частично ротора 3 и разположен коаксиално на ролката 1, както е показано на фиг. 3. Статорът 6 е съставен от електромагнити 7, със съответни намотки 8, частично показани на фиг. 3, а и отделно на фиг. 6, съгласно един от вариантите на изпълнение, описани по-долу. Всеки електромагнит 7, за създаване на магнитно поле 71, е свързан чрез управляващ модул 9 към източник на напрежение (непоказан). Всяка от ролките 1 на конвейера 2 е монтирана към рама 10 чрез своята лагерувана ос 5. Лагеруването на осите 5 може да бъде изпълнено по всеки от известните на специалистите в областта начини. Така например, при един вариант, лагеруването на осите 5 е осъществено в мястото на монтажа им към рамата 10. При друг вариант на изпълнение, монтирането на осите 5 на ролката 1 към рамата 10 е изпълнено чрез неподвижно свързване на оста й 5 към рамата 10, съгласно показания на фиг. 2 пример. В този случай лагеруването е между тръбния елемент 4 на ролката 1 и оста й 5 с лагер 11. Изборът на лагеруване на ролката 1 не влияе върху същността на изобретението. Съгласно изобретението, роторът 3 има форма на ротационно тяло 12, фиксирано към тръбния елемент 4 на ролката 1, по една от външните повърхности на което ротационно тяло 12 са оформени зъби 13 от феромагнетик. Фиксирането на ротора 3 към тръбния елемент 4 на ролката 1 е изпълнено чрез известни свързващи средства, използвани в техниката, като например набиване, пресоване, винтова връзка и т.н. Електромагнитите 7 на статора 6 формират поне една група 14 от поне три електромагнита 7, при което на всяка група 14 съответства поне един зъб 13 от ротационното тяло 12. При това съотношението на броя на електромагнитите 7 от групата и броя на съответстващите им зъби 13 на ротационното тяло е различно от единица. Статорът 6 включва и поне един елемент 15, 151, позволяващ затваряне на магнитното поле през един от електромагнитите 7 на поне едната група 14 и през поне два от зъбите на ротационното тяло 12, като чрез управляващия модул 9 е осигурено подаване на напрежение по избор към всяка от намотките 8 от всяка група 14 електромагнити 7.
За всяка ролка 1 е предвидено задвижващо средство, съгласно изобретението. Статорът 6, обикновено, е свързан към рамата 10 на конвейера 2 и е поместен изцяло под равнината на транспортиране. Свързването на статора 6 с рамата 10 може да бъде реализирано по всеки известен на специалиста в областта начин и не е предмет на настоящото изобретение.
Когато са предвидени повече от една група 14 електромагнити 7, като вариант, всички намотки от една група са в една и съща посока, като е изпълнено условието намотките 8 на съответстващите си по поредност електромагнити в съседни групи, да са навити в различни посоки. Този вариант на изпълнение е показан на фиг. 6. Възможен е и друг вариант на навиване на намотките, с редуване на посоката, като е изпълнено условието намотките 8 на съответстващите си по поредност електромагнити в съседни групи, да са навити в различни посоки, както е показано на фиг. 6.1.
Елементът, позволяващ затваряне на магнитното поле може да бъде изпълнен в различни варианти. Съгласно един от тях, както е илюстрирано на фиг. 3 и фиг. 4, този елемент е група електромагнити 15, подобна на групата 14 от електромагнити 7 и включваща поне три електромагнита 7, като намотките 8 от две съседни групи 14,15 са в противоположни посоки, аналогично на показаното на фиг. 6 и на фиг. 6.1. Съгласно втори вариант, показано на фиг. 5, елементът, позволяващ затваряне на магнитното поле, е пасивен електромагнит 151, изцяло формиран от феромагнитен материал и заемащ пространство, съответстващо на това на една група 14 от електромагнити 7. С пасивния електромагнит 151 е избегнато използването на намотки в неговите очертания, като е реализирано действието му на затварящ магнитното поле 71 елемент и са намалени производствените разходи.
Самото ротационно тяло 12 може да бъде изпълнено с форма на пресечен конус или друга подходяща
Описания на издадени патенти за изобретения № 09.1/16.09.2019 ротационна форма. Съгласно един вариант на изпълнение, илюстриран на фиг. 3, 4 и 5, ротационното тяло 12 е изработено изцяло от феромагнетик, а зъбите 13 са оформени от нарязани в него радиални канали 16 с дължина по направление на ролката 1. При обичайно изработваните конвейери, подходящ вариант на изпълнение е ротационното тяло 12 на ротора да е пръстеновидно, при което зъбите 13 са оформени по околната му повърхнина, като външната им повърхнина е съвпадаща с тази на тръбния елемент 4 на ролката 1, както се вижда на фиг. 2. Тъй като самата ролка 1 включва тръбен елемент 4, представляващ ротационно тяло, един подходящ вариант (непоказан) на изпълнение е зъбите 13 от феромагнетик да са оформени от радиални канали по част от повърхността на тръбния елемент 4 на ролката 1, когато той е изработен от феромагнетик. Това оформяне може да бъде постигнато чрез валцоване или по друг известен начин. Добре е радиалните канали 16 да са запълнени с немагнитен материал 17, независимо дали е диамагнитен или парамагнитен, за да е улеснено използването на повърхността на ротационното тяло като част от транспортиращата повърхност на ролката.
Съгласно следващ вариант на изпълнение, зъбите 13 от феромагнетик са оформени от вградени феромагнитни елементи в ротационното тяло 12, изпълнено от немагнитен материал. Този вариант на изпълнение на зъбите 13 от феромагнетик може да бъде приложен при всеки от вариантите на разположение на тези зъби, описани по-горе. Вграждането може да бъде изпълнено по който и да е известен начин - чрез шприцване, отливка, залепване, набиване на елементите от феромагнетик и т.н. Примерно изпълнение на зъби 13 от вградени феромагнитни елементи по околната повърхнина на ротационното тяло 12 от немагнитен материал е показано на фиг. 10.
При всеки от вариантите, съгласно които зъбите 13 от феромагнетик са оформени по околната повърхнина на ротационното тяло 12, е предвидено статорът 6 да е разположен под ротационното тяло 12, като то е обхванато частично от статора 6. При тези варианти, обикновено статорът 6 има дължина, съответна на дължината на ротора, мерено по направление на дължината на ролката 1.
При ротационни тела 12, които имат челна повърхност 18, видима на фиг. 9 ифиг. 11, като например, пръстеновидното, зъбите 13 от феромагнетик са оформени, като вариант, върху челната повърхност 18 на ротационното тяло 12, както е показано на фиг. 8 до фиг. 11. При това изпълнение, статорът 6,61 е разположен срещуположно на челната повърхност 18. Съответно, статорът 61 може да бъде изпълнен както изцяло припокриващ челната повърхност 18 на ротационното тяло 12, както е показано на фиг. 8, така и частично припокриващ тази челна повърхност 18 - фиг. 9. Определянето на варианта на изпълнение зависи от необходимата мощност на задвижването. Зъбите 13 от феромагнитен материал и при варианта на разположение по челната повърхност 18 на ротационното тяло 12, могат да бъдат оформени от прорези 19 в тази челна повърхност 18 на ротационното тяло 12, когато то е от феромагнитен материал, съгласно показаните на фиг. 8 и фиг. 9 примери или, когато ротационното тяло 12 е от немагнитен материал - да бъдат вградени в челната му повърхност 18, съгласно примера, показан на фиг. 11.
Електромагнитите 7 на статора 6, 61 са оформени от феромагнитно тяло с прорези 20, в които прорези са положени намотките 8, както е показано частично на фиг. 3. При варианта на изпълнение на елемента, позволяващ затваряне на магнитното поле, като пасивен електромагнит 151, този елемент също е оформен чрез прорезите 20 във феромагнитното тяло на статора, отделящи пространството, съответстващо на това на една група 14 от електромагнити 7.
Съгласно изобретението, статорът 6, 61 има две групи 14, 15 или няколко групи 14, 15 по поне три броя електромагнити 7 или поне една група 14, например от три електромагнита 7 и един пасивен електромагнит 151.
Като феромагнетик е подходящо използването на магнитно-меки феромагнетици, например на CT3/S235, като най-разпространена. Примерът не е ограничаващ по отношение на конкретните феромагнетици.
Чрез управляващия модул 9 е реализирано управление на подаване на необходимите напрежения към намотките 8 на електромагнитите 7 на статора 6, като е създадено контролирано магнитно поле 71, чрез използване на външно електрозахранване, което може да е постоянно или променливотоково.
Съгласно един предпочитан вариант на изпълнение, напрежение се подава на всеки от електромаг
Описания на издадени патенти за изобретения № 09.1/16.09.2019 нитите 7, включени в една група 14, с редуване. Групата може да е от три или повече електромагнита.
Основният принцип е, че ролките се въртят от контролираното магнитно поле 71, създавано от електромагнитите 7 на статора 6,61, което магнитно поле 71 привлича последователно всеки от зъбите 13 от феромагнетик на ротационното тяло 12.
На този принцип е създаден и метод за приложение на задвижващото средство за ролка 1 от ролков конвейер 2, при който се извършва подаване на напрежение към всеки електромагнит 7 на статора 6, 61. Съгласно изобретението, след монтажа на статора 6, 61 и ролката 1, носеща ротационното тяло 12 със зъби 13 от феромагнетик, се извършва измерване на позицията на зъбите 13 спрямо електромагнитите 7, с което се установява с кои електромагнити 7 от групите 14, 15 зъбите 13 имат максимално припокриване и се подава напрежение към следващите електромагнити 7 в групите 14, 15, по избор, в зависимост желаната посока на въртене, след което се извършва следващо измерване на позицията и при установено завъртане на ротационното тяло 12 до покриване на електромагнитите 7, към които е подадено напрежение, със зъби 13 от ротационното тяло, се извършва аналогично подаване на напрежение на следващите електромагнити 7 според желаната посока на въртене, като операциите по измерване на позицията, установяване на завъртане, следващо от подаване на напрежение към следващия електромагнит 7 се повтарят през времето, в което е необходимо да се върти всяка ролка на конвейера.
По-подробно използването на изобретението е илюстрирано на фигури 7.1. до 7.3 с пример за приложение на изобретението, в който се подава на напрежение към три електромагнита на статора 6, формиращи една група 14. В конкретния пример на фиг. 3 и, съответно, на фиг. 6, са показани четири групи по три електромагнита - две групи 14 от електромагнити 7 и две други групи 15 от електромагнити 7, разположени с редуване. Съгласно този пример, електромагнитите 7 имат намотки, навити така, че при подаване на напрежение, първата намотка I от първата по ред група 14 и първата намотка I от втората по ред група 14 стават южни полюси, а първата намотка I от първата по ред група 15 и първата намотка I от втората по ред група 15 стават северни полюси. При това, статорът 6, съгласно илюстрираното на фиг. 6 изпълнение на намотките, е с 12 електромагнита. За яснота те са обозначени, както следва: групите от електромагнити - с възприетите в описанието по-горе арабски цифри -14,15, а намотките - с римски -1, II, III, указващи поредността на включване. По отношение на зъбите 13 на ротационното тяло са въведени означения, съответни на поредността, с римски цифри, разположени след означението 13. Управляващият модул 9 подава напрежение, например, на всяка първа намотка I от всяка група 14, 15 от три електромагнита на статора 6. Протеклият ток образува магнитно поле 71, както е показано с пунктир на фиг. 7.1 до фиг. 7.3, което привлича най-близките зъби 13.1 от феромагнетик и ротационното тяло 12 се завърта, стремейки се да минимизира магнитното съпротивление на образуваната верига, съставена от електромагнита I от групи 14 и групи 15, към който е подадено напрежение и привлечения най-близък зъб 13.1 от феромагнетик на ротационното тяло 12 на ролката 1. При посоченото по-горе съотношение на броя на зъбите 13 на ротационното тяло 12 и електромагнитите на статора 6, когато зъбите 13.1, привлечени от електромагнити I от групи 14,15 застанат напълно върху тях, съществуват по два електромагнита II, III във всяка група 14,15, които са покрити частично от по един зъб 13.11 на ротационното тяло 12. Групите 14, 15 електромагнити могат да са свързани последователно или успоредно. На фиг. 6 е илюстрирано последователно свързване.
Управляващият модул прави измервания за позицията на ротационното тяло 12 спрямо статора 6 и отчита завъртането на ротационното тяло 12, след което спира подаването на напрежение към активния до този момент електромагнит I и го подава към следващия електромагнит II от групите 14, 15 в зависимост от желаната посока на въртене. Това предизвиква завъртане на ротационното тяло 12, така че от частично покриване от зъбите му 13.11 на съответните електромагнити да се постигне пълно покриване на един от тях, означен в случая с II. На фиг. 7.2 и фиг. 7.3 е илюстрирано завъртане спрямо позицията от фиг. 7.1 в посока на часовниковата стрелка, обозначено съответно със стрелка, като за постигането на тази посока следващите активни намотки, към които е подадено напрежение са III от групите 14,15.
Когато статорът има поне една група 14, например от три електромагнита 7 и един пасивен електромагнит 151, методът се реализира по следния начин.
Управляващият модул 9 подава напрежение, например, на намотката на всеки първи I електромаг26
Описания на издадени патенти за изобретения № 09.1/16.09.2019 нит от всяка група 14, от три електромагнита 7 на статора. Протеклият ток образува магнитно поле 71, както е показано с пунктир на фиг. 5, което привлича най-близките зъби 13.1 от феромагнетик на ротационното тяло 12 към захранения I електромагнит от групата 14, завъртайки ротационното тяло 12, поради стремежа му да минимизира магнитното съпротивление на образуваната верига, затваряща се през пасивния електромагнит 151. При посоченото по-горе съотношение на броя на зъбите 13 на ротационното тяло 12 и електромагнитите 7 на статора, когато зъбите 13.1, привлечени от електромагнитите I от групи 14 и от пасивните електромагнити 151, застанат напълно върху електромагнитите I, съществуват по два електромагнита II и III от захранваните групи 14, които са частично покрити от зъби 13.11 от ротора. Пасивният електромагнит 151 винаги е ефективно покрит от два зъба 13.1 и 13.11 на ротационното тяло 12 на ротора. Използването на пасивния електромагнит 151 дава възможност за изработване на технологични отвори в него, например, за отвеждане на попаднали частици в междината между ротационното тяло и статора под нивото на статора. И при този вариант на изпълнение, намотките на групите електромагнити могат да са свързани последователно или успоредно.

Claims (12)

Патентни претенции
1. Задвижващо средство за ролка от ролков конвейер, включващо ролка с ротор, която ролка включва тръбен елемент и лагерувана ос, при което външно на ротора е монтиран статор, припокриващ поне частично ротора и разположен коаксиално на ролката, като статорът е съставен от електромагнити, със съответни намотки, а всеки електромагнит, за създаване на магнитно поле, е свързан чрез управляващ модул към източник на напрежение, характеризиращо се с това, че роторът (3) има форма на ротационно тяло (12), фиксирано към тръбния елемент (4) на ролката (1), по една от външните повърхности на което ротационно тяло (12) са оформени зъби (13) от феромагнетик, а електромагнитите (7) на статора (6, 61) формират поне една група (14) от поне три електромагнита (7), при което на всяка група (14) съответства поне един зъб от ротационното тяло (12), а съотношението на броя на електромагнитите (7) от групата (14) и броя на съответстващите им зъби (13) на ротационното тяло (12) е различно от единица, при което статорът (6, 61) включва и поне един елемент (15, 151), позволяващ затваряне на магнитното поле (71) през един от електромагнитите (7) на поне едната група (14) и през два от зъбите (13) на ротационното тяло (12), чрез подадено посредством управляващия модул (9) напрежение по избор към всяка от намотките на всяка група електромагнити (7).
2. Задвижващо средство съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че елементът, позволяващ затваряне на магнитното поле (71) е група (15), подобна на групата (14) от поне три електромагнита (7), като намотките на подобната група (15) електромагнити (7) са навити така, че намотките (8) на съответстващите си по поредност електромагнити (7) в съседни групи (14, 15), са навити в различни посоки.
3. Задвижващо средство съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че елементът, позволяващ затваряне на магнитното поле, е пасивен електромагнит (151), изцяло формиран от феромагнитен материал и заемащ пространство, съответстващо на това на една група (14) от електромагнити (7).
4. Задвижващо средство съгласно която и да е от претенции от 1 до 3, характеризиращо се с това, че ротационното тяло (12) е изработено изцяло от феромагнетик, а зъбите (13) са оформени от нарязани в него радиални канали (16) с дължина по направление на ролката (1).
5. Задвижващо средство съгласно претенция 4, характеризиращо се с това, че ротационното тяло (12) е пръстеновидно, при което зъбите (13) са оформени по околната му повърхнина, с външна повърхнина, съвпадаща с тази на тръбния елемент (4) на ролката.
6. Задвижващо средство съгласно претенция 5, характеризиращо се с това, че зъбите (13) от феромагнетик са оформени от радиални канали по част от повърхността на тръбния елемент (4) на ролката (1), който е изработен от феромагнетик.
7. Задвижващо средство съгласно която и да е от претенции от 4 до 6, характеризиращо се с това, че радиалните канали (16) са запълнени с немагнитен материал (17).
8. Задвижващо средство съгласно която и да е от претенции от 1 до 3, характеризиращо се с това, че зъбите (13) от феромагнетик са оформени от вградени феромагнитни елементи в ротационното тяло (12), изпълнено от немагнитен материал.
27 Описания на издадени патенти за изобретения № 09.1/16.09.2019
9. Задвижващо средство съгласно всяка от претенции от 1 до 8, характеризиращо се е това, че статорът (6) е разположен под ротационното тяло (12), като то е обхванато частично от статора (6).
10. Задвижващо средство съгласно която и да е от претенции от 1 до 3, характеризиращо се е това, че зъбите (13) от феромагнетик са оформени върху челната повърхност (18) на ротационното тяло (12), а статорът (6, 61) е разположен срещуположно на тази челна повърхност (18).
11. Задвижващо средство съгласно която и да е от претенции от 1 до 10, характеризиращо се е това, че електромагнитите (7) на статора (6, 61) са оформени от феромагнитно тяло е прорези, в които прорези са положени намотките (8).
12. Метод за приложение на задвижващото средство съгласно претенции от 1 до 11, при който се подава напрежение към всеки електромагнит на статора, характеризиращ се е това, че след монтажа към конвейера (2) на статора (6, 61) и на ролката (1), носеща ротационното тяло (12) със зъби (13) от феромагнетик, се извършва измерване на позицията на зъбите (13) спрямо електромагнитите (7), е което се установява е кои електромагнити (7) от съответните им групи (14, 15) зъбите (13) имат максимално припокриване и се подава напрежение към следващите електромагнити (7) в групите (14,15) по избор в зависимост желаната посока на въртене, след което се извършва следващо измерване на позицията и при установено завъртане на ротационното тяло (12) до покриване на електромагнитите (7), към които е подадено напрежение, със зъби (13) от ротационното тяло (12), се извършва аналогично подаване на напрежение на следващите електромагнити (7) според желаната посока на въртене, като операциите по измерване на позицията и установяване на завъртането, следвано от подаване на напрежение към следващия електромагнит (7) се повтарят през времето, в което е необходимо да се върти всяка ролка (1) на конвейера (2).
BG112123A 2015-10-23 2015-10-23 3адвижващо средство 3а ролка от ролков конвейер и метод 3а приложението му BG66930B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112123A BG66930B1 (bg) 2015-10-23 2015-10-23 3адвижващо средство 3а ролка от ролков конвейер и метод 3а приложението му

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112123A BG66930B1 (bg) 2015-10-23 2015-10-23 3адвижващо средство 3а ролка от ролков конвейер и метод 3а приложението му

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG112123A BG112123A (bg) 2017-04-28
BG66930B1 true BG66930B1 (bg) 2019-08-15

Family

ID=59012360

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG112123A BG66930B1 (bg) 2015-10-23 2015-10-23 3адвижващо средство 3а ролка от ролков конвейер и метод 3а приложението му

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG66930B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG112123A (bg) 2017-04-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN104272567B (zh) 无刷直流电机
US7204012B2 (en) Method for fabricating a rotor arrangement and a rotor arrangement for an electric machine
US9906116B2 (en) Compact implementation for a high-efficiency, variable-speed permanent magnet motor
JP5660686B2 (ja) 磁気駆動ローラを有するコンベヤベルト装置及び方法
ITTO20100025A1 (it) Rotore a magneti permanenti per un motore brushless in corrente continua
CN105052032B (zh) 用于运行直线电机总成的方法和直线电机总成
US8772998B2 (en) Electric machine
EP2237390A3 (en) Electric machine
US10910934B2 (en) Electric motor
US20180351422A1 (en) Dc generator without reversing
CN107591979A (zh) 转子轴向磁化永磁开关磁阻电机
BG66930B1 (bg) 3адвижващо средство 3а ролка от ролков конвейер и метод 3а приложението му
US20160324610A1 (en) Actuator with enhanced magnetic spring function for personal care appliance
JP2020524972A (ja) 改良型磁気クラッチアセンブリ
SI23253A (sl) Solenoidni generator za proizvodnjo izmenične napetosti
US10566861B2 (en) Magnetic electric impulse motor
CN103066710B (zh) 电机以及电机的应用
JPS57128909A (en) Manufacture of permanent magnet having a plurality of radial magnetic dipoles
CN206353728U (zh) 全载发电装置
TWI528685B (zh) 電馬達及用於控制電馬達之方法
US20090009024A1 (en) Electromagnetic energy device and method
RU2417505C1 (ru) Электродвигатель горнорудной мельницы системы прямого привода
JP2000512838A (ja) 自己起動式ブラシレス電気モータ
CN107959359A (zh) 全载发电装置
RU2586116C1 (ru) Электродвигатель с возвратно-поступательным движением якоря