BG66767B1 - Биологично активен състав - Google Patents

Биологично активен състав Download PDF

Info

Publication number
BG66767B1
BG66767B1 BG111454A BG11145413A BG66767B1 BG 66767 B1 BG66767 B1 BG 66767B1 BG 111454 A BG111454 A BG 111454A BG 11145413 A BG11145413 A BG 11145413A BG 66767 B1 BG66767 B1 BG 66767B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
preparation
biologically active
wounds
wound
healing
Prior art date
Application number
BG111454A
Other languages
English (en)
Other versions
BG111454A (bg
Inventor
Драгомир ДАРДАНОВ
Тодоров Недков Петър
Йовчо Топалов
Младенов Христов Пламен
Петър Недков
Боянов Топалов Йовчо
Пламен ХРИСТОВ
Данаилов Дарданов Драгомир
Original Assignee
Институт по органична химия с център по фитохимия
Тодоров Недков Петър
Младенов Христов Пламен
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Институт по органична химия с център по фитохимия, Тодоров Недков Петър, Младенов Христов Пламен filed Critical Институт по органична химия с център по фитохимия
Priority to BG111454A priority Critical patent/BG66767B1/bg
Publication of BG111454A publication Critical patent/BG111454A/bg
Publication of BG66767B1 publication Critical patent/BG66767B1/bg

Links

Landscapes

  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)

Abstract

Изобретението се отнася до биологично активен състав, който може да се използва както за лечение на хронични рани, така и за козметични цели. Препаратът решава проблема за ускоряване оздравителния процес на разнообразни по произход и състояние рани. Биологично активният състав съгласно изобретението съдържа относително ниска концентрация на стабилизирана в глицеринов гел алкална протеиназа, колагенов хидролизат, магнезиеви и цинкови йони, витамини, антисептици. Така създаденият препарат показва широк спектър на действие и редица положителни ефекти, което прави препарата многофункционален. Предложената комбинация от привидно противоположно действащи вещества позволява възстановяването на досега известните като незаздравяващи хронични рани при болни от диабет или страдащи от лошо кръвоснабдяване (артериална недостатъчност), като същевременно може да се използва и при разнообразни кожни дефекти като ужилване, възпаление от изгаряне или от насекоми, при различни хематоми от удар, при лишеи или струпеи от псориазис и др.

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до биологично активен състав на база протеолитични ензими, който намира приложение в медицината, фармацевтичната промишленост и козметиката.
Предшестващо състояние на техниката
Усилията на редица изследователи са насочени към разработване на такива биологично активни състави, чието действие може да намали времето за заздравяване на рани с различен произход при прилагане на индивидуални терапевтични дози. Такива състави могат да съдействат за отстраняване на стари клетъчни остатъци и генериране на нова тъкан и следователно повишаване скоростта на зарастване на тъканите. При това хроничните рани показват различен профил на лечение от нормалните остри рани, тъй като те обикновено остават възпалени за продължителен период от време.
Известни са препарати за лечение на рани като йодова тинктура, 3%-ен разтвор на водороден прекис, разреден разтвор на калиев перманганат, йодасепт и други окислители. Теса предназначени да обеззаразят раната [1] и с това да се даде възможност на организма да изгради собствената си тъкан. Основният проблем при тези препарати е, че те имат ограничено приложение - окисляват (изгарят) не само микроорганизмите в раната, но и здрава тъкан на болния [1]. Приложението им може да доведе до зачервяване, подуване и са подходящи само при хора със съхранени защитни способности и добро кръвообращение, каквито обикновено са младите пациенти. Ежедневната практика показва, че споменатите дезинфекционни агенти при пациенти със затруднено кръвообращение или болни от диабет обикновено водят до некрози, удълбочаване и разширяване на раната и дори до ампутация на крайник.
Известни са състави, чието приложение са методи, разчитащи на механичното изтегляне на ексудата от раната с помощта на силно набъбващ патентиран “мек силиконов материал с включен в превръзката антисептик” [2].
Тези превръзки намаляват възможността за развитие на голям брой микроорганизми в раната, защото постоянно ги изтеглят извън областта на раната. Това разбира се подпомага лечението, но се оказва, че и тези методи не водят до излекуване на хроничните незаздравяващи рани. Известно е използване на готови лепенки, съдържащи антисептици, например хлорхексидин ацетат [3], които се поставят директно върху раната. При тях обаче, контактът между лепенката и релефа на раната не винаги е добър, некротизиралата тъкан и фибриновите налепи почти не се повлияват и резултатите при хроничните незаздравяващи рани също не водят до затваряне на раната. Обикновено е трудно да бъде установена терапевтично ефективната доза за получаване на желания биологичен резултат. Най-новите тенденции при състави с биологично действие са такива, при които се използват ензими, съчетани с антисептици с широк спектър на действие [4,5]. Предложен е също състав [6], според който гел от полиетиленов оксид, съдържащ колагеназа от Clostridium histolyticum (вид микроорганизъм) и гентамицин осигурява безкръвно ензимно почистване на раната, стимулира развитието на здрави гранулации и не пречи на епителизационния процес. Ензимите разграждат некротизиралата тъкан, гнойта и фибриновите налепи и с това дават възможност на организма да започне да изгражда собствената си тъкан. Антисептикът осигурява стерилност в областта на раната. В повечето случаи това е достатъчно и раните заздравяват, но особено когато кръвообращението е слабо или болният е и диабетик, пациентът се нуждае и от допълнително подпомагане и ускоряване на заздравяването. Вече надделява мнението, че задоволителен резултат може да бъде постигнат само ако се намерят начини за стимулиране на пролиферацията на здравите клетки, гранулацията и ангиогенезата в областта на раната. В американски патент [7] много задълбочено е разработен въпросът за т.нар. „оздравяващи раната пептиди” [Wound Healing Peptides WHPs]. Те са получени при разграждане на нативен колаген с човешка или бактериална колагеназа. Тези пептиди притежават различни много положителни свойства - да ускоряват пролиферативните свойства на здравите епителни клетки (гранулация), засилват свойствата им да се ориентират и придвижват към определен химичен агент (хемотактични свойства), ускоряват капилярната морфогенеза и др. Описани са и начини за изолирането им например чрез временна химична модификация с оглед специфичната
Описания на издадени патенти за изобретения № 12.1/17.12.2018 им абсорбция върху специфични носители, елуиране в пречистен вид и превръщането им отново в нативна форма. С такава цел се прилагат препарати, като разграден с ензим денатуриран колаген [8].
Проблем има при бавно заздравяващи рани, при които много често се появява т.нар. фибринов налеп. Той представлява съсирек, образуван от наличния в кръвта и лимфата фибриноген, който като дойде в контакт с активирани тромбоцити, каквито има в изобилие в такива рани, се превръща в неразтворима пространствена мрежа от фибрин. Това е свойствена тъкан на организма. По естествен път тя бавно се разгражда и се налага отново да бъде разградена с протеолитичен препарат, което в много случаи налага лечението да се провежда от лекар - тесен специалист в областта. Освен това бавният процес на разграждане на фибриновия налеп допълнително забавя и общия процес на заздравяване на раната.
За ускоряване на гранулацията на раната са предложени различни вещества, които не е известно да са намерили съответно приложение в практиката: панкреатични ензимни инхибитори [9], полипептиди и нуклеинови киселини, които стимулират жизнеността на кератиноцитите и ендотелните клетки [7], ко-ензима Q-10 [10] или съдържанието им остава тайна като например гел, съдържащ ензим - от антарктичен планктон с почти универсално действие [11].
Техническа същност на изобретението
Изобретението представлява биологично активен препарат на база протеолитични ензими, характеризиращ се с това, че 100 g препарат съдържат: 0,1-10 g ензимно хидролизиран стерилизиран колаген, 0,01-0,04 g магнезиев оксид, 0,01-0,04 g цинков оксид, 0,9-18 mg витамин А (ретинол), 25-300 pg витамин D (холекалциферол), 0,2-50 mg витамин Е (алфа-токоферол), 0,05-0,2 g хлорхексидиндиглюконат (хибитан) и 10-500 СТА протеолитични единици [12] пречистена стабилизирана алкална протеиназа.
Биологично активният състав съгласно изобретението съдържа относително ниска концентрация на стабилизирани в глицеринов гел алкални протеинази, колагенов хидролизат, магнезиеви и цинкови йони, витамините A, D, Е и хибитан. Така създаденият препарат показва широк спектър на действие и редица положителни ефекти, което прави препарата многофункционален.
Изобретението решава поставения проблем за ускоряване на оздравителния процес на разнообразни по произход и състояние рани, при това е налице проява на синергизъм - като необичайно в един и същ препарат са обединени противоположни по своето действие върху организма вещества. От една страна това са ензими, които селективно разграждат некротизиралите части от раната, и от друга такива вещества, които стимулират, подхранват изграждането на здравата тъкан в ранения участък - колагенов хидролизат, магнезиеви и цинкови йони, витамините A, D, Е, при това при осигурена стерилност [13]. Неочакваният ефект е, че неконвенционалните за такива случаи съставки не инхибират ензима, нито понижават неговата активност при съхранение, а довеждат до синергичен ефект по отношение на заздравяването на раните. Така става възможно с един препарат да се лекуват хроничните рани на диабетици, възрастни хора или такива с проблеми на кръвоснабдяването в областта на раната. Новата комбинация не променя стабилността на ензима при съхранение. В продължение на една година при температура под 17°С протеолитичната активност на новия препарат не се промени повече от 5%.
Съдейки по отличните резултати (бързо заздравяване на хронични рани), които се получават при прилагането на състава, съгласно изобретението, при лекуване на рани, съвсем неочаквано при ензимната хидролиза на денатурирания колаген с помощта на протеаза с много широка специфичност, се получават къси пептиди, които имат подобни действия на високомолекулните пептиди (Wound Healing Peptides -WHPs), описани в американския патент [7], които там са получени при разграждане на нативен колаген с помощта на много специфичен ензим, каквито са колагеназите.
Предимствата на новия препарат са следните. Предложената комбинация от привидно противоположно действащи вещества позволява възстановяването на досега известните като незаздравяващи хронични рани дори при болни от диабет или страдащи от лошо кръвоснабдяване (артериална недостатъчност), като същевременно може да се използва и при разнообразни кожни дефекти като ужилване, възпаление от изгаряне или от насекоми, при различни хематоми от удар, при лишеи или струпеи от псориазис и др.
Колагеновият хидролизат съдържа свободни аминокиселини и къси пептиди, които могат да се
Описания на издадени патенти за изобретения № 12.1/17.12.2018 вградят в екстрацелуларния матрикс и с това да направят кожата по-здрава, плътна и устойчива, без да е необходимо тези аминокиселини да бъдат доставени по кръвен път, което ускорява заздравяването на раната и намалява вероятността от бръчки.
Препаратът доставя витамините A, D и Е, както и йоните на магнезия и цинка, всички участващи в метаболизма на колагена, което прави кожата пожизнена.
Алкалната протеиназа разтваря често появяващия се в раната и свойствен за организма фибринов налеп и с това ускорява заздравяването й.
Препаратът може да се използва и при леки възпаления, предизвикани от прекомерно слънчево облъчване, докосване до горещ предмет, ухапване от насекоми, прищипване, порязване, при поява на струпеи или лишеи и др.
Съставът на препарата осигурява хидрофилна среда при изграждането на новата тъкан, а това води до естествената среда на изграждане на тъканта. По този начин разработеният препарат ускорява зарастването, избягва се залепването на превръзката, и води да намаляване на вероятността от появата на цикатрикс.
Препаратът, прониквайки в дълбочина, показва неочакван ефект, тъй като разтваря дори намиращите се там хематоми (синина от съсирена кръв), както и фибриновите налепи в капилярите, последните стават по-проходими и кръвообращението се подобрява (появява се контролирано зачервяване около раната), т.е., което също ускорява зарастването на раната.
Препаратът поддържа средата стерилна и с това дава възможност дори на организми със слаби съпротивителни сили, в които почти всички процеси се извършват бавно все пак да изградят отново своя кожен дефект.
Използването на препарата съгласно изобретението позволява прилагането на автотрансплантация на кожа от същия пациент и така може да се постигне зарастването дори на обширни нелечими хронични рани.
Използването на препарата съгласно изобретението позволява заздравяването на рани дори при диабетици на инсулин, псориазис и възрастни хора със силно затруднено кръвообращение.
С един и същи препарат се извършва както почистването на раната, така и стимулирането на нейното заздравяване.
Примери за изпълнение на изобретението
Пример 1 за получаване на 5%-ен гел
В 100 g водно-глицеринов разтвор (50:50 об/т) се поставят 5 g депротеинизирано нишесте, разбърква се добре и температурата на сместа постепенно се повишава до достигане на хомогененна маса. След охлаждане до стайна температура, на 100 g гел се добавят 0,1 g хидролизиран стерилизиран колаген, 0,01 g магнезиев оксид, 0,01 g цинков оксид, 0,9 mg витамин А (ретинол), 25 pg витамин D (холекалциферол), 2 mg витамин Е (алфа-токоферол), 0,2 g хлорхексидиндиглюконат и 10 СТА протеолитични единици [12] пречистена стабилизирана алкална протеиназа. Следи се pH 5,0. Полученият препарат се опакова в тубички от по 10, 50 или 100 ml и се съхранява при температура под 17°С.
Пример 2 за получаване на 10%-ен гел
В 100 g водно-глицеринов разтвор (50:60 об/т) се поставят 10 g депротеинизирано нишесте, разбърква се добре и температурата на сместа постепенно се повишава до достигане на хомогенна маса. След охлаждане, на 100 g гел се добавят 2 g хидролизиран стерилизиран колаген, 0,02 g магнезиев оксид, 0,02 g цинков оксид, 1,8 mg витамин А (ретинол), 50 pg витамин D (холекалциферол), 4 mg витамин Е (алфа-токоферол), 0,2 g хлорхексидин-диглюконат и 50 СТА протеолитични единици пречистена и стабилизирана алкална протеиназа [12]. pH 7,0. Полученият препарат се опакова в тубички от по 10, 50 или 100 ml и се съхранява при температура под 17°С. Срок на годност две години.
Пример 3 за получаване на 15%-ен гел
В 100 g водно-глицеринов разтвор (50:80 об/т) се поставят 15 g депротеинизирано нишесте, разбърква се добре и температурата на сместа постепенно се повишава до достигане на хомогенна маса. След охлаждане, на 100 g гел се добавят 5 g хидролизиран стерилизиран колаген, 0,04 g магнезиев оксид,
Описания на издадени патенти за изобретения № 12.1/17.12.2018
0,04 g цинков оксид, 3 mg витамин А (ретинол), 100 pg витамин D (холекалциферол), 6 mg витамин Е (алфа-токоферол), 0,2 g хлорхексидин-диглюконат и 100 СТА протеолитични единици [12] пречистена и стабилизирана алкална протеиназа. pH 5,0. Полученият препарат се опакова в тубички от по 10, 50 или 100 ml и се съхранява при температура под 17°С.
Пример 4 за получаване на 15%-ен тел
В 100 g водно-глицеринов разтвор (10:90 об/т) се поставят 15 g депротеинизирано нишесте, разбърква се добре и температурата на сместа постепенно се повишава до достигане на хомогенна маса. След охлаждане, на 100 g гел се добавят 5 g хидролизиран стерилизиран колаген, 0,04 g магнезиев оксид, 0,04 g цинков оксид, 6 mg витамин А (ретинол), 200 pg витамин D (холекалциферол), 10 mg витамин Е (алфа-токоферол), 0,5 g хлорхексидин-диглюконат и 200 СТА протеолитични единици [12] пречистена и стабилизирана алкална протеиназа. pH 9,0. Полученият препарат се опакова в тубички от по 10, 50 или 100 ml и се съхранява при температура под 17°С.
Пример 5 за получаване на 18%-ен гел
В 100 g глицерин се поставят 18 g депротеинизирано нишесте, разбърква се добре и температурата на сместа постепенно се повишава до достигане на хомогенна маса. След охлаждане, на 100 g гел се добавят 10 g хидролизиран стерилизиран колаген, 0,04 g магнезиев оксид, 0,04 g цинков оксид, 18 mg витамин А (ретинол), 300 pg витамин D (холекалциферол), 50 mg витамин Е (алфа-токоферол), 0,5 g хлорхексидин-диглюконат и 200 СТА протеолитични единици [12] пречистена и стабилизирана алкална протеиназа. pH 7,0. Полученият препарат се опакова в тубички от по 10, 50 или 100 ml и се съхранява при температура под 17°С.
Пример 6 за получаване на 2,5%-ен полиакриламиден гел
Процедира се както е описано в пример 4, но вместо нишесте се прибавя 2,4 g акриламид, 0,07 g метиленбисакриламид, останалите компоненти както в пример 1 и накрая се добавят 0,04 g тетраметилетилендиамин и 0,05 g амониев персулфат. Оставя се на стайна температура да желира, разбърква се и полученият препарат се опакова в тубички от 10, 50 или 100 ml. Съхранява се при стайна температура под 17°С. Срок на годност 2 години.
Пример 7 за получаване на 2%-ен полиакриламиден гел
Процедира се както е описано в пример 4, но вместо нишесте се поставят 1,9 g акриламид, 0,08 g метиленбисакриламид, останалите компоненти както в пример 1 и накрая се добавят 0,03 g тетраметилетилендиамин и 0,04 g амониев персулфат. Оставя се на стайна температура да желира, разбърква се и полученият препарат се опакова в тубички от 10, 50 или 100 ml. Съхранява се при стайна температура под 17°С. Срок на годност 2 години.
Пример 8 за получаване на 1,5%-ен полиакриламиден гел
Процедира се както е описано в пример 3, но вместо нишесте се поставят 1,4 g акриламид, 0,07 g метиленбисакриламид, останалите компоненти както в пример 1 и накрая се добавят 0,03 g тетраметилендиамин и 0,04 g амониев персулфат. Оставя се на стайна температура да желира, разбърква се и полученият препарат се опакова в тубички от 10, 50 или 100 ml. Съхранява се при стайна температура под 17°С. Срок на годност 2 години.
Пример 9. Изпитване ефективността от приложение на препарата
Кожният дефект се почиства механично с памук напоен с риванолов или физиологичен разтвор или най-добре с преварен разтвор на натриев бикарбонат (1/2 чаена лъжичка сода за пиене в 200 ml вряща вода). Увреденият участък се покрива с 1-2 mm от препарата най-добре директно или такъв слой се нанася върху марля и тя се прилепва върху кожата на всеки 24 h. При нормално здрави организми и когато раната е повърхностна, обикновено след 4 до 6 превръзки областта от увредена кожа е почистена от гной и фибринови налепи (белезникави области), и се появява розова или червена здрава тъкан на дъното на раната, а ръбовете на раната стават добре оформени, леко зачервени поради засиленото кръвообращение и започват да се прибират към центъра на раната. По-нататък раната се обработва по същия начин до пълно заздравяване. Поради това, че раната е почистена, че появяващият се фибринов налеп непрекъснато се отстранява, че процесът на възстановяване протича във влажна естествена среда, и че възпалителният процес приключва бързо, вероятността от поява на цикатрикс е малка дори и при
Описания на издадени патенти за изобретения № 12.1/17.12.2018 обширни рани. Процесът на заздравяване на раната е значително по-бавен от този на почистване на раната и зависи много силно от степента на кръвоснабдяване на участъка, в който се намира раната.

Claims (3)

  1. Патентни претенции
    1. Биологично активен състав под формата на гел, съдържащ протеолитични ензими, характеризиращ се с това, че 100 g от него съдържат 0,1-10 g хидролизиран стерилизиран колаген, 0,01-0,04 g магнезиев оксид, 0,01-0,04 g цинков оксид, 0,9-18 mg витамин А (ретинол), 25-300 pg витамин D (холекалциферол), 0,2-50 mg витамин Е (алфа-токоферол), 0,05-0,2 g хлорхексидиндиглюконат и 10-500 СТА протеолитични единици пречистена стабилизирана алкална протеиназа.
  2. 2. Биологично активен препарат съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че гелът е на база депротеинизирано нишесте във водно-глицеринова среда.
  3. 3. Биологично активен препарат съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че гелът е на база полиакриламид.
BG111454A 2013-04-25 2013-04-25 Биологично активен състав BG66767B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG111454A BG66767B1 (bg) 2013-04-25 2013-04-25 Биологично активен състав

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG111454A BG66767B1 (bg) 2013-04-25 2013-04-25 Биологично активен състав

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG111454A BG111454A (bg) 2014-11-28
BG66767B1 true BG66767B1 (bg) 2018-11-15

Family

ID=56847690

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG111454A BG66767B1 (bg) 2013-04-25 2013-04-25 Биологично активен състав

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG66767B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG111454A (bg) 2014-11-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Falabella Debridement and wound bed preparation
Molan Re-introducing honey in the management of wounds and ulcers-theory and practice
Schultz et al. Wound bed preparation: a systematic approach to wound management
Colenci et al. Fundamental aspects of the local approach to cutaneous ulcers
Molan Using honey in wound care
JP2014513696A (ja) セアプローゼを含有する創傷デブリードマン組成物およびそれを用いた創傷治療の方法
Vachhrajani et al. Science of wound healing and dressing materials
KR102376363B1 (ko) 만성 상처의 괴사조직제거 방법
EP2249879B1 (en) Pharmaceutical composition, dressing and method for treating skin lesion, intermediate composition and process for preparing said dressing, and use of cerium salt associated with a collagen matrix
US20160346335A1 (en) Honey-based dressing for the treatment of wounds and burns
Hasegawa et al. Wound, pressure ulcer and burn guidelines–1: Guidelines for wounds in general
RU2512681C2 (ru) Способ лечения длительно незаживающей раны и/или раневой полости
Karri et al. Understanding the implications of pharmaceutical excipients and additives in the treatment of diabetic foot ulcers
Tatu The use of a topical compound cream product with Chitosan, Silver Sulfadiazine Bentonite hidrogel and Lactic acid for the treatment of a patient with Rosacea and ulcerated Livedoid Vasculopathy
BG66767B1 (bg) Биологично активен състав
Liden et al. Hypochlorous acid: Its multiple uses for wound care
Weinstein Update on wound healing: a review of the literature
Molan The use of manuka honey to promote wound healing
Balasubrahmanya et al. A prospective study on effectiveness of use of papain urea based preparation in dressings compared with regular conventional dressings in diabetic foot ulcers
Gupta et al. UrgoClean Ag in real life
IVINS Evaluation of the mode of action of a new gel wound dressing.
RU2732224C9 (ru) Раноочищающая композиция для лечения ран
Popli et al. Current Aspects and Therapies for Wound healing
Mukarramah et al. Comparison of Wound-bed Preparation Time in Chronic Traumatic Wound Using Topical Honey Application and Conventional Dressing
Shai et al. Debridement