BG66722B1 - Метод за получаване на цинк от цинкова пепел и топилна пещ за осъществяване на метода - Google Patents

Метод за получаване на цинк от цинкова пепел и топилна пещ за осъществяване на метода Download PDF

Info

Publication number
BG66722B1
BG66722B1 BG111477A BG11147713A BG66722B1 BG 66722 B1 BG66722 B1 BG 66722B1 BG 111477 A BG111477 A BG 111477A BG 11147713 A BG11147713 A BG 11147713A BG 66722 B1 BG66722 B1 BG 66722B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
melting
zinc
drum
ash
melting furnace
Prior art date
Application number
BG111477A
Other languages
English (en)
Other versions
BG111477A (bg
Inventor
Здравков Васев Венелин
Original Assignee
"Ви Вас Цинк" Еоод
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Ви Вас Цинк" Еоод filed Critical "Ви Вас Цинк" Еоод
Priority to BG111477A priority Critical patent/BG66722B1/bg
Publication of BG111477A publication Critical patent/BG111477A/bg
Publication of BG66722B1 publication Critical patent/BG66722B1/bg

Links

Landscapes

  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
  • Vertical, Hearth, Or Arc Furnaces (AREA)
  • Muffle Furnaces And Rotary Kilns (AREA)

Abstract

Изобретението се отнася до метод за получаване на цинк от цинкова пепел и топилна пещ за осъществяване на метода. Съгласно изобретението топилен барабан (7) се запълва с цинкова пепел, затваря се и се полага в топилна пещ (1). Топилният барабан (7) се завърта и едновременно с това се нагрява до точката на топене на цинковата пепел. Продължителността на един цикъл на топене е около 120-140 min, като оптималната температура на топене на цинковата пепел през първия етап на топенето е от 450 до 480 градуса С, а през втория е от 550 до 560 градуса С. След приключване на процеса на стопяване на цинковата пепел се спира въртеливото движение на топилния барабан (7) и с помощта на метален шиш се пробива, предварително запечатания с огнеупорен материал отвор в дъното на барабана (7). Стопеният цинк се стича към дъното на барабана (7), а пепелта остава в горната му част. През изпускателен улей (11), изработен в топилната пещ (1), течният цинк се изпуска в кокила. Стопеният цинк се оставя да изстине постепенно до температурата на околната среда.

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до метод за получаване на цинк от цинкова пепел и топилна пещ за осъществяване на метода, което ще намери приложение в металургичната промишленост.
Предшестващо състояние на техниката
Известно е, че при процес на поцинковане възниква известно количество страничен продукт, представляващ цинкова пепел, която се образува върху повърхността на цинковата пещ. За да се гарантира качеството на поцинковането, пепелта трябва редовно да се отстранява от цинковата повърхност. Тази цинкова пепел, която се събира, отстранява и изхвърля, замърсява околната среда. Цинковата пепел представлява частици с различна големина на зърната. Изследванията показват, че частиците цинкова пепел са със съдържание от над 50 % цинк.
Природосъобразно и целесъобразно е цинковата пепел да бъде обработена и от нея да бъде добит цинк.
Не са известни метод и устройство за преработка на цинковата пепел и извличане на цинк от нея.
Техническа същност на изобретението
Задача на изобретението е да се създаде метод за получаване на цинк от цинкова пепел, с помощта на който цинковата пепел да бъде преработена и да се получи относително чист цинк.
Задача на изобретението е и да се създаде и топилна пещ за осъществяване на метода.
Тази задача е решена чрез метод за получаване на цинк от цинкова пепел, при който първоначално топилен барабан се пълни с цинкова пепел, затваря се плътно, и се полага в топилна пещ. След това топилният барабан се завърта в топилната пещ и едновременно с това започва процеса на нагряване и разтопяване на цинковата пепел. Този процес е с продължителност 120-150 min, което се извършва при температура от 450° до 560°С. След като се установи, че цинковата пепел е разтопена, се спира въртенето на топилния барабан. При това остатъчната пепел остава отделена в горната част на топилния барабан, а стопеният цинк, след пробиване на предварително оформен отвор странично в долната част на топилния барабан, се стича надолу и се излива през улей на топилната пещ в кокила. Течният цинк се оставя да се охлади постепенно до температурата на околната среда.
Топенето на цинковата пепел се извършва на два етапа при различна температура. Характерно за метода е, че температурата през първия етап на топенето, който е с продължителност 60-70 min, е от 450° до 480°С, а през втория етап, който е с продължителност 60-70 min, е от 550° до 560°С.
Топилната пещ за осъществяване на метода представлява тяло с формата на паралелепипед, чиято горна част е оформена като полуцилиндър. Топилната пещ е изградена от стоманен кожух с разположена отвътре огнеупорна изолация, и в предната си част е снабдена със стоманена врата с огнеупорна изолация. Вътре в топилната пещ е оформен отвор, в който е поместен стоманен пръстен, в който е положен топилен барабан.
В задната част на топилната пещ, срещуположно на стоманената врата, е монтиран електродвигател с редуктор за завъртане на топилния барабан. От едната страна на топилната пещ е монтирана газова горелка, а срещуположно на нея е монтиран улей за стопения цинк. Улеят е свързан с отвора в топилната пещ, а отгоре на топилната пещ е установен комин за отпадъчните газове от горенето на газовата горелка.
Топилната пещ е монтирана неподвижно към платформа под ъгъл а = 10° - 30°.
Топилният барабан, който при процеса на разтопяване на цинковата пепел е положен в топилната пещ, е изработен от стомана, притежава цилиндрична форма, завършваща с пресечен конус с отвор, с монтиран към него капак. Странично, в дъното на топилния барабан е оформен отвор, който при запълване на топилния барабан с цинкова пепел е запечатан с огнеупорен материал.
Предимствата на изобретението се изразяват в това, че е създадена технология с необходимата за нейното осъществяване топилна пещ, с чиято помощ се постига оползотворяване на вредни за здравето
Описания на издадени патенти за изобретения № 09.2/28.09.2018 на хората отпадъци и опазване на околната среда.
Полученият по описаната технология цинк е с изключително високо качество, като съдържанието му в сместа надхвърля 97-99 %.
Пояснение на приложените фигури
Примерно изпълнение на изобретението, с което то се илюстрира е показано на приложените фигури, където:
фигура 1 представлява поглед отстрани на топилната пещ;
фигура 2 - поглед отгоре на топилната пещ и фигура 3 - поглед отпред на топилната пещ за цинкова пепел.
Примерно изпълнение на изобретението
Методът за получаване на цинк от цинкова пепел се изразява в следните операции.
Първоначално топилният барабан 7 се запълва с цинкова пепел, след което се затваря плътно с принадлежащия му капак. След това напълненият топилен барабан 7 се транспортира с билков товарач (електро или мотокар) със специално приспособление в зоната на топилната пещ 1 и се полага в нея - фиг. 1, фиг. 2 и фиг. 3. Топилният барабан 7 се поставя отпред през металната врата 4 на топилната пещ 1. На самия топилен барабан 7, странично в долната му част, е оформен отвор, който преди да се постави барабана 7 в топилната пещ 1 се запечатва с огнеупорен материал.
След полагане на топилния барабан 7 вратата 4 на топилната пещ 1 се затваря плътно и започва процеса на загряване и топене на цинковата пепел, като едновременно с това електродвигател 8 с редуктор 9, завърта топилния барабан 7 и продължава да го върти с постоянни обороти до пълното стопяване на цинковата пепел.
Зоната на загряване на топилната пещ 1 е в долната й цилиндрична част, в областта където е горелката 10.
Продължителността на един цикъл на топене е около 120-150 min.
Температурата на топене на цинковата пепел в топилната пещ 1 е450°-560°С. Топенето се извършва на два етапа при различна температура. Оптималната температура през първия етап на топенето, който е с продължителност 60-70 min, е от 450° до 480°С, а през втория етап, който е с продължителност също 60-70 min, е от 550° до 560°С.
След приключване на процеса на стопяване на цинковата пепел се спира въртеливото движение на намиращия се в топилната пещ 1 барабан 7 и с помощта на метален шиш се пробива, предварително запечатания отвор в дъното на топилния барабан 7. Стопеният цинк се стича надолу към дъното на топилната пещ 1, а пепелта остава в горната й част.
Течният цинк се изпуска през изпускателен улей 11, изработен в топилната пещ 1, в кокила. При това нагряването на топилната пещ 1 се настройва на минимум.
Стопеният цинк се оставя да изстине постепенно до температурата на околната среда.
Следва отваряне на вратата 4 на топилната пещ 1 и топилния барабан 7 с остатъчната пепел се вади от топилната пещ 1 с помощта на билковия товарач.
След това в топилната пещ 1 се поставя следващия, пълен с цинкова пепел, топилен барабан 7, включва се задвижването и нагряването на топилната пещ 1 и се настройва на оптималната температура. Процесът се повтаря и на практика е непрекъснат.
Все още горещият, след процеса на стопяване, топилен барабан 7 се транспортира с помощта на билковия товарач за охлаждане и изпразване до мястото за разтоварване от остатъчната пепел. След което топилния барабан 7 се запълва отново с цинкова пепел за следващия цикъл.
След това операциите се повтарят като се използват и повече от един топилен барабан 7. В случая те са шест броя за 24 h, което е с цел за спазване на определена технология.
Процесът на топене на цинковата пепел се следи, контролира и управлява с помощта на контролно табло, към което са свързани редици измервателни уреди и датчици, отчитащи параметрите на целия работен процес. На таблото например са установени ключ за командване на електродвигателя 8, бутони за командване на горелката 10 и часовници за контрол на времето на топене и термометри, отчитащи
Описания на издадени патенти за изобретения № 09.2/28.09.2018 температурата в топилната пещ 1.
Топилната пещ 1 за получаване на цинк от цинкова пепел представлява тяло с формата на паралелепипед, чиято горна основа е оформена като полуцилиндър.
Топилната пещ 1 е изградена от стоманен кожух 2 с огнеупорна изолация 3, разположена вътре в стоманения кожух 2, като топилната пещ 1 е снабдена в предната си част със стоманена врата 4 с огнеупорна изолация - фиг. 1. Вътре в топилната пещ 1 е оформен отвор 5, в който е поместен стоманен пръстен 6. В стоманения пръстен 6 се полага топилен барабан 7, предварително запълнен с цинкова пепел.
В задната част на топилната пещ 1, срещуположно на стоманената врата 4, затваряща отвора 5 за топилния барабан 7, е монтиран електродвигател 8 с редуктор 9. В работно положение изходящият вал на редуктора 9 се установява в дъното на топилния барабан 7, като по този начин се предава въртящия момент от редуктора 9 към топилния барабан 7 по време на процеса на топене на цинковата пепел.
От едната страна на топилната пещ 1 е монтирана газова горелка 10, чрез която се загрява топилния барабан 7. От другата страна на топилната пещ 1, срещуположно на газовата горелка 10, е монтиран улей 11 за стопения цинк, който улей 11 е свързан с отвора 4 в топилната пещ 1.
Отгоре на топилната пещ 1 е установен комин 12 за отпадъчните газове от горенето на газовата горелка 10. Коминът 12 е свързан с отвора 5 в топилната пещ 1.
Топилната пещ 1 е монтирана неподвижно и наклонено под ъгъл а, който е в диапазон от 10° до 30°, към платформа 13, представляваща метална конструкция - фиг. 1, фиг. 2 и фиг. 3.
Топилният барабан 7, изработен от стомана, е с цилиндрична форма, завършваща с пресечен конус с отвор, който се затваря с монтиран към него капак. Странично в дънната част на топилния барабан 7 е оформен отвор, който при запълване на топилния барабан 7 с цинкова пепел се запечатва с огнеупорен материал. След разтопяването на цинковата пепел и разделянето на остатъчната пепел и цинка този отвор се пробива с помощта на метален шиш.
Капацитетът на един топилен барабан 7 е 350 kg цинкова пепел, като от тези 350 kg цинкова пепел се получават 190-220 kg цинкови блокчета с чистота около 99 % и 130-160 kg остатъчна пепел, която съдържа до 20 % примеси на цинк, цинков окис и други цветни метали.
Производителността на настоящата топилна пещ 1 е преработка на 2100 kg цинкова пепел на денонощие или това са 6 партиди, т.е. 6 топилни барабана 7, запълнени с цинкова пепел осигуряват непрекъснат процес на преработка на цинковата пепел.
Процесът е екологичен и безотпадъчен, защото остатъчната пепел се преработва отново и се използва като начален продукт при други технологии.

Claims (4)

  1. Патентни претенции
    1. Метод за получаване на цинк от цинкова пепел, характеризиращ се с това, че първоначално с цинкова пепел се запълва топилен барабан (7), който след това се затваря плътно и се полага в топилна пещ (1), след което топилният барабан (7) се завърта и едновременно с това започва процеса на нагряване и разтопяване на цинковата пепел в продължение на 120-140 min, което се извършва при температура от 450° до 560°С, след което се спира въртенето на топилния барабан (7), като остатъчната пепел остава в горната част на топилния барабан (7), а стопеният цинк, след пробиване на предварително оформен технологичен отвор в дъното на топилния барабан (7), се стича надолу в топилната пещ (1), излива се през улей (11) на топилната пещ (1), в кокила и се оставя да се охлади постепенно до температурата на околната среда.
  2. 2. Метод за получаване на цинк от цинкова пепел съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че топенето на цинковата пепел се извършва на два етапа, като оптималната температура през първия етап на топене на цинковата пепел, който е с продължителност 60-70 min, е от 450° до 480°С, а през втория етап на топене, който е с продължителност 60-70 min, е от 550° до 560°С.
  3. 3. Топилна пещ за осъществяване на метода съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че топилната пещ (1) представлява тяло с формата на паралелепипед, чиято горна част е оформена като полуцилиндър, като топилната пещ (1) е изградена от стоманен кожух (2) с разположена отвътре огнеу
    88 Описания на издадени патенти за изобретения № 09.2/28.09.2018 порна изолация (3), и в предната си част е снабдена със стоманена врата (4) с огнеупорна изолация, при което вътре в топилната пещ (1) е оформен отвор (5), в който е поместен стоманен пръстен (6), в който е положен то пилен барабан (7), а в задната част на топилната пещ (1), срещуположно на стоманената врата (4), е монтиран електродвигател (8) с редуктор (9) за завъртане на топилния барабан (7), като от едната страна на топилната пещ (1) е монтирана газова горелка (10), а срещуположно на нея е монтиран улей (11) за стопения цинк, свързан с отвора (5) в топилната пещ (1) и отгоре на топилната пещ (1) е установен комин (12) за отпадъчните газове от горенето на газовата горелка (10), като топилната пещ (1) е монтирана неподвижно към платформа (13) под ъгъл а = 10°-30°.
  4. 4. Топилна пещ съгласно претенция 3, характеризираща се с това, че топилният барабан (7), изработен от стомана, е с цилиндрична форма, завършваща с пресечен конус с отвор, с монтиран към него капак, като странично, в дъното на топилния барабан (7) е оформен отвор, който при запълване на топилния барабан (7) с цинкова пепел е запечатан с огнеупорен материал.
BG111477A 2013-05-21 2013-05-21 Метод за получаване на цинк от цинкова пепел и топилна пещ за осъществяване на метода BG66722B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG111477A BG66722B1 (bg) 2013-05-21 2013-05-21 Метод за получаване на цинк от цинкова пепел и топилна пещ за осъществяване на метода

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG111477A BG66722B1 (bg) 2013-05-21 2013-05-21 Метод за получаване на цинк от цинкова пепел и топилна пещ за осъществяване на метода

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG111477A BG111477A (bg) 2014-11-28
BG66722B1 true BG66722B1 (bg) 2018-08-31

Family

ID=56847700

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG111477A BG66722B1 (bg) 2013-05-21 2013-05-21 Метод за получаване на цинк от цинкова пепел и топилна пещ за осъществяване на метода

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG66722B1 (bg)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN113444887A (zh) * 2021-06-29 2021-09-28 海西华汇化工机械有限公司 一种利用锌灰制备锌镍合金的资源化利用方法

Also Published As

Publication number Publication date
BG111477A (bg) 2014-11-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN101956083B (zh) 菱镁矿石一步法炼镁工艺方法及设备
EP2261383B1 (en) Method, installation and rotating drum to process ladle slag
JP5250238B2 (ja) アルミニウム・スクラップの精製方法及びその精製装置
JP2006009151A (ja) 回転反応器におけるリサイクル材料のバッチ式処理
US20230357888A1 (en) Energy efficient salt-free recovery of metal from dross
CN102392139A (zh) 一种利用回转炉处理冷铝灰渣的工艺
BG66722B1 (bg) Метод за получаване на цинк от цинкова пепел и топилна пещ за осъществяване на метода
CN103264041B (zh) 日常金属垃圾热加工处理装置及处理方法
US20170326622A1 (en) Core sand regeneration system
US8685138B2 (en) Tilting rotary furnace system and methods of aluminum recovery
JP2007224349A (ja) マグネシウム合金切削屑の処理方法
BG1799U1 (bg) Топилна пещ за получаване на цинк от цинкова пепел
JP3671099B2 (ja) アルミニウムとそれより高融点の金属とを含んだ原材料からアルミニウムを溶解して分離する方法および装置
CN110042250B (zh) 冷铝渣再生循环利用系统及冷铝渣再生方法
CN208825529U (zh) 一种镁炉加工装置
AU719425B2 (en) Method and device to obtain molten light metal from a dispersed mixture
KR101489379B1 (ko) 원료 처리 방법
GB2493493A (en) A reverbatory furnace with a dry hearth for preheating scrap metals and a barrier to prevent waste gases entering the main chamber
JP2020059007A (ja) 無機産業廃棄物の溶融処理方法
JPS6333529A (ja) 含銅廃棄物からの銅回収方法
CN102994763A (zh) 铝屑和切边料的加料方法
JP2019002616A (ja) 焼却灰の溶融処理装置および貴金属回収方法
RU2407811C1 (ru) Способ переплавки лома меди и получения латунь и бронз и печь для осуществления способа
CN107891130A (zh) 一种铝合金铸锭炉
EP1834000A1 (en) A method and use of an apparatus for recovery of metals or metal compounds