BG65951B1 - Метод за in vitro определяне на автоантитела в серум на човек - Google Patents

Метод за in vitro определяне на автоантитела в серум на човек Download PDF

Info

Publication number
BG65951B1
BG65951B1 BG109907A BG10990707A BG65951B1 BG 65951 B1 BG65951 B1 BG 65951B1 BG 109907 A BG109907 A BG 109907A BG 10990707 A BG10990707 A BG 10990707A BG 65951 B1 BG65951 B1 BG 65951B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
serum
autoantibodies
determination
antibodies
human serum
Prior art date
Application number
BG109907A
Other languages
English (en)
Other versions
BG109907A (bg
Inventor
Мариан ДРАГАНОВ
Мариана МУРДЖЕВА
Original Assignee
Мариан ДРАГАНОВ
Мариана МУРДЖЕВА
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Мариан ДРАГАНОВ, Мариана МУРДЖЕВА filed Critical Мариан ДРАГАНОВ
Priority to BG109907A priority Critical patent/BG65951B1/bg
Publication of BG109907A publication Critical patent/BG109907A/bg
Publication of BG65951B1 publication Critical patent/BG65951B1/bg

Links

Landscapes

  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)
  • Measuring Or Testing Involving Enzymes Or Micro-Organisms (AREA)

Abstract

Изобретението се отнася до метод за in vitro определяне на автоантитела в серум на човек, по-специално на антинуклеарни и антимитохондриални антитела, с участието на щам постоянна клетъчна линия, депозирана в НБПМКК под № 8574.

Description

(54) МЕТОД ЗА IN VITRO ОПРЕДЕЛЯНЕ HA АВТОАНТИТЕЛА В СЕРУМ НА ЧОВЕК
Област на техниката
Изобретението се отнася до метод за in vitro определяне на автоантитела в серум на човек, по-специално на антимитохондриални и антинуклеарни антитела, приложим за изследване на автоимунното състояние на човек в норма и патология.
Предшестващо състояние на техниката
Известно е, че изследването на автоимунното състояние на човека при норма и патология се осъществява чрез прилагане на специфични имунологични методи и тяхната интерпретация. Основна цел при тези изследвания е осигуряването на ранна и надеждна информация за промените в основните показатели на имунната система.
Известно е също, че автоимунните заболявания се характеризират с появата на антитела, насочени срещу молекули и структури на собствения организъм, означавани като автоантителата. Автоантителата, насочени срещу компоненти на ядрото се означават като антинуклеарни, а такива насочени срещу митохондриите, се наричат антимитохондриални антитела. Доказването на антинуклеарните и антимитохондриални автоантитела в серума на човек може да се използва за диагностика и оценка на автоимунния феномен при колагенози, лекарствени интоксикации, заболявания на черния дроб и жлъчни пътища, малигнени процеси и др.
Известно е, че като основен имунологичен тест за in vitro доказване на антинуклеарни и антимитохондриални антитела се използва методът на индиректна имунофлуоресценция, при който в качеството на субстрат се използват замразени животински срези от различни видове чернодробни или бъбречни тъкани /1,2/, а в качеството на антитяло, насочено срещу антигенните детерминанти на присъстващото в серума антитяло, се използва флуоресцентно- маркирано антитяло. Този метод, обаче, изисква непрекъснато изготвяне на препарати от прясно изолирани органи. Друг недостатък се явява тъкан ната архитектура на среза, определяща по-малките размери на клетките в субстрата, което затруднява визуализацията.
Известно е също, че в качеството на субстрат при индиректната имунофлуоресценция за определяне на антинуклеарни и антимитохондриални антитела могат да се използват и клетки от малигнени бъбречни тумори, по-специално хипернефромни клетки /3/. Този метод изисква намножаване на клетките в подходяща хранителна среда в първична тъканна култура, стабилизирана като клетъчна линия и на 50-тия пасаж съхранена в течен азот при -196°. Недостатък на този метод е, че с оглед определяне на антинуклеарните антитела, клетъчният субстрат трябва да се фиксира, а за определяне на антимитохондриални антитела клетъчният субстрат следва да се използва като изсушен на въздух.
Известно е още /4/, че като субстрат в имунофлуоресцентен тест за in vitro диагностика на автоимунни заболявания, по-специално системен лупус еритематозус, могат да се използват фетални телешки тимоцити след специална обработка. Недостатък на този метод е, че изисква прясно изолиране на тимоцити, както и това, че поради спецификата натимоцигната морфология е приложим единствено за определяне на антинуклеарните антитела в серум на човек.
Известно е също използването на имунопероксидазен метод за доказване на антинуклеарни антитела в серум на човек, при който антисерумът е маркиран с пероксидаза /5/. Основен недостатък на този метод е неговата ниска чувствителност.
Техническа същност на изобретението
Изобретението се отнася до метод за in vitro определяне на автоантитела в серум на човек, по-специално на антинуклеарни и антимитохондриални антитела посредством индиректна имунофлуоресценция, съгласно който в качеството на антиген се използва специално създаден за целта щам постоянна клетъчна линия, регистрирана в НБПМКК под № 8574 на 20.03.2007. Клетъчната линия е миша по произход, съдържа фибробластоподобни клетки и е специално адаптирана за култивиране в свободна от протеин и серум среда.
Методът включва последователност от
65951 Bl операции, както следва:
Клетките от постоянната клетъчна линия НБПМКК № 8574/20.03.2007, след предварително култивиране в свободна на серум и протеини хранителна среда, се съхраняват в течен азот при -196°С. За целите на метода, размразяването се извършва посредством бързо затопляне на криоепруветката чрез поставянето й в съд с вода на 37°С.
За доказване на антинуклеарните антитела (АНА) и антимитохондриалните антитела (АМА) в серум на човек, след размразяване и разреждане в обем 8 ml с Dulbecco’s Minimum Essential Medium/Ham’s F-12 (DMEM/HAM F-12), клетъчната линия се залага в съд за клетъчно култивиране и след 5-6 дни клетъчният монослой се дезагрегира с трипсин. За изготвяне на предметните стъкла с клетъчен субстрат, във всяка ямка от предметно стъкло с 5 или 10 ямки се поставят от 40 до 50 microl суспензия на клетки от щама. Предметните стъкла се инкубират във влажна камера в продължение на 48 h при 37°С и 5% ниво на СО2 във въздушната фаза. Следва промиване с топъл (37°С) фосфатно-буфериран солев разтвор (PBS) и фиксиране с леденостуден химически чист ацетон за 10 min.
Характерно за метода, съгласно изобретението е, че както за определяне на АНА, така и за определяне на АМА, клетките се подлагат на фиксиране, което позволява запазване на молекулите в ядрото или митохондриите, свързващи автоантителата.
Предметните стъкла, съдържащи клетъчен субстрат от постоянната клетъчна линия НБПМКК № 8574/ 20.03.2007, се темперират на стайна температура във влажна камера от 20 до 40 min, след което в ямките се накапват по 20 microl от изследвания серум на човек и се инкубират от 20 до 40 min на стайна температура с оглед свързване на антитялото с антигена. Тестваните серуми са предварително разредени с изотоничен солев разтвор, по-специално PBS - за скриниращ тест -1:40, а за разгънат - 1:40,1:80,1:160, 1:320,1:640,1:1280 или още повече понижаващи разреждания в зависимост от интензитета на флуоресценцията в скриниращия тест. Целта е да се получи информация за титъра на тези автоантитела в серума на пациента, което подпомага прецизирането на съответното предполагаемо заболяване. Следва трикратно промиване с PBS и прибавяне на флуоресцентно-маркирано антитяло, насочено срещу присъстващото в серума антитяло - АНА или АМА. Инкубира се за 30 min в тъмна влажна камера, отново се промива с PBS и се покрива с включваща среда от PBS и глицерол.
Микроскопската оценка на така подготвения препарат се осъществява по начин, известен на специалистите в имунофлуоресцентната микроскопия /5/. Използва се флуоресцентен микроскоп Nicon Optiphot 2 (Nicon Corp., Japan), a микроскопските изображения са заснети с фотографска камера Nicon FX-35DX (Nicon Corp., Japan). При наличие на АНА микроскопската картина се демонстрира с характерно светене в ядрото на клетките (фиг. 1), а при наличието на АМА - с характерно светене в цитоплазмата (фиг. 2), служещи като диагностичен маркер за наличие на автоимунно заболяване.
Предимствата на метода, съгласно изобретението се състоят в това, че предлага много по-добре дефинирана културална система, която е по-надеждна, осигурява по-лесно интерпретиране на резултатите, както и ниска себестойност на клетъчния субстрат спрямо известните досега НЕр-2 клетки, фетални телешки тимоцити и хипернефромни клетки в култура. Съответно, клетъчната линия НБПМКК № 8574/20.03.2007 е особено подходяща за in vitro диагностика на автоимунни заболявания чрез определяне на АНА и АМА.
Пояснение на приложените фигури
Фигура 1 представлява микроскопско изображение за антинуклеарни антитела от серум на болен със системен лупус еритематозус, получено чрез метода, съгласно изобретението;
фигура 2 - микроскопско изображение за антимитохондриални антитела от серум на болен с първична билиарна цироза, получено чрез метода, съгласно изобретението.
Примери за изпълнение на изобретението
Изобретението се илюстрира със следните примерни изпълнения, без да ограничават неговия обхват.
Пример 1. In vitro определяне на антинуклеарни антитела в серум на болни със системен
65951 Bl лупус еритематозус
За in vitro определяне на антинуклеарни антитела в серум на болни със системен лупус еритематозус, в качеството на антигенен субстрат се използва щам постоянна клетъчна линия НБПМКК № 8574/20.03.2007. Клетъчната линия е миша по произход, съдържа фибробластоподобни клетки и е специално адаптирана за култивиране в свободна от протеин и серум среда. Клетъчната линия е предварително култивирана в модифицирана хранителна среда, позната в литературата с името Dulbecco’s Modified Eagle’s Medium (DMEM)/Hams’s Nutrient Mixture F-12 with 15 mM HEPES and L-glutamine /6/, и съхранявана в течен азот при -196°С. За целите на метода, размразяването се извършва посредством бързо затопляне на криоепруветката чрез поставянето й в съд с вода с температура 37°С. Следва разреждане в обем 8 ml с Dulbecco’s Minimum Essential Medium/Ham’s F-12 (DMEM/ HAM F-12), след което клетъчната линия се залага в съд за клетъчно култивиране и след 5-6 дни клетъчният монослой се дезагрегира с трипсин в крайна концентрация 0.005%.
Всяко кладенче от предметните стъкла, съдържащи 8 ямки, се покрива с 50 microl клетъчна суспенсия, съдържаща 2х105 клетки/ml и предметните стъкла се инкубират в продължение на 48 h в камера с висока влажност (над 98%) при 37°С и ниво на СО2 във въздушната фаза 5%. След инкубацията предметните стъкла се промиват с топъл (37°С) фосфатно-буфериран разтвор на сол (PBS) KCL 0,2 g/1; NaCl 8,0 gd; Na2HPO4 x H2O 2,16 g/1; pH 7,4-7,6) и се фиксират с леденостуден химически чист ацетон за 10 min.
Предметните стъкла, съдържащи клетъчен субстрат от постоянната клетъчна линия НБПМКК № 8574/20.03.2007, се темперират на стайна температура във влажна камера за 30 min, изплакват се с PBS, промиват се в кювета с PBS чрез внимателно разклащане за 10 min, след което в ямките се накапват по 20 microl от изследвания серум на болен и се инкубират 30 min на стайна температура с оглед свързване на антитялото с антигена.
Серумът е предварително разреден с PBS до 1:40, тъй като предварителните изследвания показват висока чувствителност на метода за пациенти със системен лупус еритематозус при титър 1:40. Следва трикратно промиване с PBS и прибавяне на 20 microl флуоресцентно-маркирано антитяло, по-специално FITC-конюгат, инкубиране за 30 min в тъмна влажна камера, отново се промива с PBS чрез внимателно разклащане за 10 min и се покрива с включваща среда, съдържаща PBS и глицерол. Предметните стъкла се оценяват на флуоресцентен микроскоп Nicon Optiphot 2 (Nicon Corp., Japan) при увеличение x 400. Микроскопските изображения са заснети с Nicon FX-35DX фотографска камера (Nicon Corp., Japan) върху цветен филм Fuji Supera ISO 400.
Наличието на антинуклеарни антитела в из»следвания серум, което е показател за заболяване на индивида, се демонстрира с характерно светене в ядрото на клетките, показано на приложената фигура 1.
Методът осигурява високо качество на наблюдавания образ в ядрото на клетките.
Пример 2. In vitro определяне на антимитохондриални антитела в серум на болни с първична билиарна цироза
За in vitro определяне на антимитохондриални антитела в серуми на болни с първична билиарна цироза чрез индиректна имунофлуоресценция се следва последователността от операции, изложена в пример 1. При наличие на антимитохондриални антитела в серума на пациента, се наблюдава характерно флуоресцентно светене в цитоплазмата на клетките, показано на приложената фигура 2.
Методът осигурява високо качество на наблюдавания образ в цитоплазмата, съдържаща митохондриите на клетките.

Claims (1)

  1. Патентни претенции
    1. Метод за in vitro определяне на автоантитела в серум на човек, по-специално на антинуклеарни и антимитохондриални антитела, посредством поставяне на изследвания серум с търсеното антитяло върху антигенен субстрат, инкубиране и промиване на клетките с последващо прибавяне на флуоресцентно маркирано антитяло, характеризиращ се с това, че в качеството на антигенен субстрат се използва щам постоянна клетъчна линия, депозирана в НБПМКК под № 8574.
BG109907A 2007-07-09 2007-07-09 Метод за in vitro определяне на автоантитела в серум на човек BG65951B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG109907A BG65951B1 (bg) 2007-07-09 2007-07-09 Метод за in vitro определяне на автоантитела в серум на човек

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG109907A BG65951B1 (bg) 2007-07-09 2007-07-09 Метод за in vitro определяне на автоантитела в серум на човек

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG109907A BG109907A (bg) 2009-01-30
BG65951B1 true BG65951B1 (bg) 2010-06-30

Family

ID=40427553

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG109907A BG65951B1 (bg) 2007-07-09 2007-07-09 Метод за in vitro определяне на автоантитела в серум на човек

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG65951B1 (bg)

Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1457331A (en) * 1973-10-15 1976-12-01 American Cyanamid Co Diagnostic reagent
US4296201A (en) * 1978-08-19 1981-10-20 Behringwerke Aktiengesellschaft Methods for the detection of antimitochondrial and antinuclear antibodies

Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1457331A (en) * 1973-10-15 1976-12-01 American Cyanamid Co Diagnostic reagent
US4296201A (en) * 1978-08-19 1981-10-20 Behringwerke Aktiengesellschaft Methods for the detection of antimitochondrial and antinuclear antibodies

Also Published As

Publication number Publication date
BG109907A (bg) 2009-01-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Landry et al. Systemic lupus erythematosus. Studies of the antibodies bound to skin
Germain et al. Differential cytokeratin and α-fetoprotein expression in morphologically distinct epithelial cells emerging at the early stage of rat hepatocarcinogenesis
US6630314B2 (en) Noninvasive detection of colorectal cancer and other gastrointestinal pathology
Osborne et al. Immunofluorescent monoclonal antibody detection of breast cancer in bone marrow: sensitivity in a model system
CN106959367B (zh) 用于测定样本中的待测定成分的方法和试剂盒
Billing et al. Nuclear localization of the antigen detected by ulcerative colitis-associated perinuclear antineutrophil cytoplasmic antibodies.
Boldrin et al. Human satellite cells: identification on human muscle fibres
CN105368853A (zh) 一种与非小细胞肺癌辅助诊断相关的标志物及其应用
US20230095395A1 (en) Multiplex immunofluorescence detection of target antigens
Grassi et al. Detection of the M30 neoepitope as a new tool to quantify liver apoptosis: timing and patterns of positivity on frozen and paraffin-embedded sections
CN107923911A (zh) 使用聚乙二醇化分析物特异性结合剂的基于颗粒的免疫测定法
CN104345154B (zh) 一种检测多肿瘤相关“多肽-蛋白组合式标志物”的双抗体夹心试剂盒
CN102725416A (zh) 新抗体及它们在治疗和诊断方法中的应用
Terada et al. Immunolocalization of β-catenin, E-cadherin and N-cadherin in neonate and adult rat kidney
CN110108889B (zh) 一种用于诊断IgA肾病的试剂盒及其应用
CA1149280A (en) Cells of malignant renal tumors (hypernephroma) as diagnostic agent
CN102313813B (zh) 从生物体液样本中富集与检测稀有细胞的整合方法
CN106537147A (zh) 通过测定ast的含量诊断、预后或监测肝脏疾病的试剂盒和方法
BG65951B1 (bg) Метод за in vitro определяне на автоантитела в серум на човек
Audhya et al. Bursin localization in mammalian bone marrow and epithelial cells of intrahepatic bile ducts
CN103293316B (zh) 诊断和治疗的方法
Domire et al. Markers for neuronal cilia
CN111141904B (zh) 一种鉴定、分选、清除衰老细胞的方法和应用
Jeurissen et al. Immunocytochemical techniques to investigate the pathogenesis of infectious micro-organisms and the concurrent immune response of the host
RU2695330C1 (ru) Способ диагностики цирковирусной инфекции свиней второго типа прямым иммуногистохимическим анализом на основании моноклональных антител