BG65460B1 - Ракета за въздействие върху атмосферните процеси - Google Patents

Ракета за въздействие върху атмосферните процеси Download PDF

Info

Publication number
BG65460B1
BG65460B1 BG107570A BG10757003A BG65460B1 BG 65460 B1 BG65460 B1 BG 65460B1 BG 107570 A BG107570 A BG 107570A BG 10757003 A BG10757003 A BG 10757003A BG 65460 B1 BG65460 B1 BG 65460B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
rocket
nozzle
self
unit
chamber
Prior art date
Application number
BG107570A
Other languages
English (en)
Other versions
BG107570A (bg
Inventor
Христо КРУШАРСКИ
Неделчо ЙОРДАНОВ
Георги АНДРАШЕВСКИ
Original Assignee
Христо КРУШАРСКИ
Неделчо ЙОРДАНОВ
Георги АНДРАШЕВСКИ
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Христо КРУШАРСКИ, Неделчо ЙОРДАНОВ, Георги АНДРАШЕВСКИ filed Critical Христо КРУШАРСКИ
Priority to BG107570A priority Critical patent/BG65460B1/bg
Publication of BG107570A publication Critical patent/BG107570A/bg
Publication of BG65460B1 publication Critical patent/BG65460B1/bg

Links

Landscapes

  • Toys (AREA)
  • Fire-Extinguishing By Fire Departments, And Fire-Extinguishing Equipment And Control Thereof (AREA)

Abstract

Изобретението се отнася до нова конструкция противоградова ракета за въздействие върху градоноснитеоблаци чрез разпръскване на химически реагент в тях с цел предпазване от градушки и модификация на времето. Ракетата се състои от стабилизиращ възел (1), соплов блок (2) със система за стартиране и самоликвидация, блок (3) с ракетно гориво, дъно на двигателя (4) със система за самоликвидация, противоградна глава (5) с химически реагент и контейнер(6). Последният служи за предпазване на ракетата при транспортиране и съхранение, за направляваща при старта на ракетата и за стартерен двигател и представлява стъклоровингова тръба, затворена от двата края с капак (7) и дъно (8). Стабилизаторите (16) и носачът (14) на стабилизиращия блок са конструирани така, че да стабилизират ракетата, като й придават въртеливо движение около надлъжната й ос съглова скорост около 20 s-1. Около носача (14) е поставен гумен маншет (15), който уплътнява пространството между ракетата и контейнера (6) и намалява загубата на начална скорост. В блока (2) са поместени системи за стартиране на ракетата и за самоликвидация. Стартовата система се състои от две електрозапалки (30), възпламенител на заряда на двигателя (32) и кабел на електрозапалките (21). Системата за самоликвидация има реле за време (27), два детонатора (19), проводници за релето за време (20) и детониращ шнур (25). Двигателният блок (3) на ракетата включва блок с ракетно гориво (34), изолационна камера (33) и камера н

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до ракета за въздействие върху атмосферните процеси, която намира приложение в селското стопанство за предотвратяване на неблагоприятните атмосферни процеси и защита на земеделските култури от потенциални поражения и щети.
Предшестващо състояние на техниката
Известна е ракета за въздействие върху атмосферните процеси, състояща се от контейнер в който са разположени последователно свързани стабилизиращ възел, соплови блок със система за стартиране и самоликвидация, двигателен блок с ракетно гориво, дъно и противоградна ракета с химически реагент. Стабилизиращият възел е изпълнен от стабилизатори монтирани в носач с гумен маншет, като стабилизиращият блок е свързан със сопловия блок, в който е разположено сопло, свързано към две електрозапалки и възпламенител. Към сопловия блок е предвидена система за стартиране на ракитата и първа система за самоликвидация, а към дъното - втора система за самоликвидация, а електрозапалките са свързани към възпламенител и кабел, който в другия си край е раздвоен и е монтиран към полюсите на жак-щекер, монтиран в контейнера. Първата система за самоликвидация се състои от реле за време, монтирано в соплото, като към носач на соплото са свързани два капсул-детонатора и са разположени проводници за релето и детониращ шнур, преминаващи през отрови в носача. В носача на соплото са изработени улеи, в които са поместени уплътнителни пръстени. В най-тясната част на соплото е монтиран стартов запушвач. Дъното и двигателния блок оформят херметизирана горивна камера, а към дъното са предвидени два капсул-детонатора и детониращ шнур. В канал на дъното е разположен уплътнителен пръстен, а в канали - закопчалка за главата на противоградната ракета, която е свързана към камера, оформена в дъното. Към дъното е монтиран огнепровод и реагентна пресовка, прикрепена неподвижно към камерата и към върха на главата на про тивоградната ракета /1 /.
Известната ракета е с голяма височина и изисква сравнително голямо количество взривно вещество за самоликвидация - около 0.5 kg, което прави ракетата опасна при експлоатация. Голямата маса на ракетата - около 10 kg я прави опасна, тъй като една голяма част от нея - около 6 kg пада на земята.
Техническа същност на изобретението
Задачата на изобретението е да се създаде ракета за въздействие върху атмосферните процеси, която е с ограничена максимална височина на полета и сравнително голям радиус на действие и се увеличи времето на хоризонталния полет на ракетата. Задачата е решена с ракета за въздействие върху Известна е ракета за въздействие върху атмосферните процеси, състояща се от контейнер, в който са разположени последователно свързани стабилизиращ възел, соплови блок със система за стартиране и самоликвидация, двигателен блок с ракетно гориво, дъно и противоградна ракета с химически реагент. Стабилизиращият възел е изпълнен от стабилизатори монтирани в носач с гумен маншет, като стабилизиращият блок е свързан със сопловия блок, в който е разположено сопло, свързано към две електрозапалки и възпламенител. Към сопловия блок е предвидена система за стартиране на ракитата и първа система за самоликвидация, а към дъното - втора система за самоликвидация, а електрозапалките са свързани към възпламенител и кабел, който в другия си край е раздвоен и е монтиран към полюсите на жак-щекер, монтиран в контейнера. Първата система за самоликвидация се състои от реле за време, монтирано в соплото, като към носач на соплото са свързани два капсул-детонатора и са разположени проводници за релето и детониращ шнур, преминаващи през отрови в носача. В носача на соплото са изработени улеи, в които са поместени уплътнителни пръстени. В най-тясната част на соплото е монтиран стартов запушвач. Дъното и двигателния блок оформят херметизирана горивна камера, а към дъното са предвидени два капсул-детонатора и детониращ шнур. В канал на дъното е разположен уплътнителен пръстен, а в канали - закопчалка за главата на противоградната ракета, която е свързана към
65460 Bl камера, оформена в дъното. Към дъното е монтиран огнепровод и реагентна пресовка, прикрепена неподвижно към камерата и към върха на главата на противоградната ракета. Съгласно изобретението жак-щекерът е защитен с тапа, а в контейнера под сопловия блок е разположен фиксатор. Към контейнера са предвидени и два буфера - дънен и челен, дънният буфер е захванат към фиксатора, а челният - към капак, разположен в долния край на контейнера. Между стабилизаторите са поместени от 4 до 8 стартови заряда, при което двигателният блок е изпълнен от изолационна камера, свързана неподвижно със соплото и от горивна камера, от страна на главата на противоградната ракета към двигателния блок е монтиран огнепровод. Към дъното е предвидена втора система за самоликвидация, изпълнена от три реагентни пресовки, монтирани в камерата на главата на противоградната ракета. В пресовките са изработени отвори за монтаж в тях на огнепровода с изолационни втулки. В камерата, в зоната между реагентните пресовки са изработени четири отвора, а между пресовките са изработени шест отвора.
Съгласно вариант на изпълнение соплото и дъното са изработени от фенолни смоли със стъклени влакна, а критичното сечение с наймалък вътрешен диаметър на соплото е изпълнено от въглеродно-фенолен материал.
Монтажната част на соплото е с диаметър d = 19 mm.
Изолационната камера на двигателния блок е с дължина 150 mm.
Четирите отвора са изработени с диаметър d = 12 mm, и са ориентирани един спрямо друг на 90°, а шестте отвора са изработени в камерата на главата с d = 12 mm и са ориентирани един спрямо друг на 60°.
Вътрешната цилиндрична част на изолационната камера към двигателния блок е изработена резбовидно.
Предимствата на тази конструкция са наличие на много малко взривно вещество за самоликвидация - около 10 g тротилов еквивалент, малката обща маса - около 3 kg, от които падат на земята 1,5 kg, наличието на две системи за самоликвидация осигурява раздробяването на парчетата и повишава надеждността на самоликвидацията. Всичко това прави ракетата много по-сигурна. Новата конструкция позво лява евтиното й производство.
Описание на приложените фигури
На фигура 1 е показана цялостно ракетата без контейнера, като в (а) е показана ракетата със затворени стабилизатори, а в (б) е показана ракетата с отворени стабилизатори.
На фигура 2 е показана ракетата в контейнер.
На фигура 3 е показан стабилизиращия възел.
На фигура 4 е показан сопловия блок.
На фигура 5 е показан двигателния блок на ракетата.
На фигура 6 е показано дъното на двигателния блок с част от главата на ракетата.
На фигура 7 е показана главата на ракетата.
Примери за изпълнение на изобретението
Една примерна ракета е показана на фигурите и се състои от стабилизиращ възел 1, соплови блок 2 със система за стартиране и самоликвидация, двигателен блок 3 с ракетно гориво, дъно 4 със система за самоликвидация, противоградна глава 5 с химически реагент и контейнер 6, Херметизиращият контейнер б служи за предпазване на ракетата при транспортиране и съхранение, за направляваща при старта на ракетата и за стартерен двигател. Той може да бъде изработен от импрегниран картон или от стьклопласт и представлява стъклоровингова тръба, затворена от двата края с капак Ί и дъно 8. На долното дъно за връзка с пусковата установка е монтиран жак-щекера 9, който служи за захранвана на релето за време 27 и за активиране на електрозапалките 30. Жак-щекерът 9 е защитен от външни въздействия с гумена транспортна тапа 10 с угасител. Между дъното 8 и ракетата в контейнера 6 е монтиран фиксатор 100, който центрира стабилизаторите на ракетата, осигурява ги да не се повредят при транспорт и при предстартов монтаж като същевременно поддържа ракетата към дъното на контейнера. За да се уплътни връзката между контейнера 6 и ракетата са монтирани два гумени буфери - дънен буфер 11 и челен буфер 13. Дънният буфер 11 е монтиран на фиксатора 10, а челния буфер е монтиран на капака 7, който служи за затваряне на контейнера. В долния край на контейнера 6, между стабили
65460 Bl заторите 16 са поместени от 4 до 8 броя стартови заряди 12. Стабилизаторите 16 и носача 14 на стабилизиращия блок 1 са изработени от AlMgSi сплав. Те са конструирани така, че да стабилизират ракетата като й придават въртеливо движение около надлъжната й ос с ъглова скорост около 20 s_l Така се осигурява стабилен полет на ракетата по траекторията. Около носача 14 е поставен гумен маншет 15, който уплътнява пространството между ракетата и контейнера 6 и намалява загубата на начална скорост. В носача 14 е изработен канал 17, в който се помества закопчалка, която осигурява връзката на стабилизиращия блок 1 със сопловия блок 2 и с горивната камера 35 на двигателя.
В сопловия блок 2 са поместени системата за стартиране на ракетата и система за самоликвидация. Соплото 18 е изработено от фенолни смоли със стъклени влакна AG4V. Поради ерозийното въздействие на двигателя при работа, критичното сечение на соплото 18 е изработено от въглеродно-фенолен материал. Стартовата система се състои от две електрозапалки 30, възпламенител 32 на заряда на двигателя и кабел 21 на електрозапалките. Последният в единия си край е захванат за електрозапалките 30, а в другия си край се раздвоява и се монтира към полюсите на жак-щекера 9. Електрозапалките 30 и възпламенителят 32 на заряда на двигателя се монтират в специално изработена кухина в соплото 18 и се затварят в тази кухина с капачка 3. Монтажната част на соплото е с намален диаметър и по-точно d = 19 mm за разлика от други изпълнения, където тази част е с d = 24 mm. Системата за самоликвидация се състои от монтирано в соплото и осигурено с пръстена 26 реле за време 27, два монтирани в носача на соплото капсул детонатори 19, проводници 20 за релето за време, минаваща през специално за целта изработени три отвори в носача 22 на соплото 18 и детониращ шнур 25. Проводниците 20 в единия си край са захванати за релето за време 21, а в другия си край се извеждат към жак-щекера 9. В носача на соплото са изработени улеи, където са поместени уплътнителни пръстени 23,24 и 28. За достигане на необходимото налягане в първия етап на старта, в най-тясната част 51 на соплото 18 е монтиран стартов запушван 29, през който преминава кабела 21. Соплото 18 в единия си край е изработено легло с по-малък диаметър, в което се помества изолационната камера 33, монтирана неподвижно към соплото 18.
Двигателния блок 3 на ракетата се състои от блок с ракетно гориво 34, изолационна камера 33 с дължина 150 mm, която е монтирана неподвижно към соплото 18 и горивната камера 35 на двигателя. От страната на главата 5 на ракетата, в блока с ракетно гориво 34 е монтиран преносител на пламъка във вид например на блокове. В същата част блока с ракетно гориво 34 е изработен във вид на опашка 36 с резбови канали за монтаж с дъното 4.
Дъното 4 е изработено от фенолни смоли със стъклени влакна. В него е поместена още една система за самоликвидация. Дъното 4 се монтира към двигателния блок 3 и херметизира горивната камера 33. Към него се монтира главата 5 на ракетата. В дъното 4 са монтирани два капсул детонатора 38 и детониращ шнур 37. В корпуса на дъното са изработени канали, в единия от които е поместен уплътнителен пръстен 39, канал 52 за закопчалка, която осигурява връзката с горивната камера 35 на двигателния блок 3 и канал 53, в който се помества закопчалката за връзка с главата 5 на ракетата. Вътрешната цилиндрична част на двигателния блок 3 е изработена резбовидно, така както е изработена и опашката на двигателния блок. По този начин дъното 4 е монтирано неподвижно към двигателния блок 3.
Главата 5 на ракетата се състои от връх на ракетата 45, неподвижно закрепен към камерата 44 на главата 5. Реагентният генератор се състои от три реагентни пресовки 42, 46 и 48, монтирани в камерата 44 на главата 5 така, че зоната на отворите 47 и 49 да е свободна. Пресовки 42 и 48 са изработени с отвори по средата така, че в тях да се монтират съответно огнепровод 50 с изолационна втулка 43 и с изолационна втулка 41. В зоната между реагентна пресовка 46 и реагентна пресовка48, в камерата 44 на главата 5 са изработени четири отвора с d = 12 mm, ориентирани един спрямо друг на 90°. В зоната между реагентна пресовка 42 и реагентна пресовка 48, в камерата 44 на главата 5 са изработени шест отвора с d - 12 mm, ориентирани един спрямо друг на 60°. Огнепроводьт 50 е монтиран свободно към дъното 4. Пресовката 42 е прикрепена неподвижно към камерата 44 на главата 5 и към дъното 4.
65460 Bl
Реагентната пресовка 46 е монтирана неподвижно към камерата 44 на главата 5 и към върха 45 на главата 5.
Приложение на изобретението
Ракетата работи по следния начин.
На долното дъно за връзка с пусковата установка е монтиран жак-щекера 9, който служи за захранване на електронния таймер и за активиране на електрозапалките. Жак-щекерът 9 е защитен от външни въздействия с гумена транспортна тапа 10 с укъсител, като тапата се изважда преди зареждане на ракетата в пусковото устройство. При излитане на ракетата капакът на контейнера изпада. В долния край на контейнера между стабилизаторите 16 е поместен стартов заряд 12. Той се активира от газовете на двигателя и служи за увеличаване на началната скорост, за да достигне стойност 60-65 m/s.
От външна страна контейнерът се маркира с означение за експлозивност /1.4 S/; знак за поставяне на контейнера при зареждане в пусковата установка /UP/; тип, сериен номер на ракетата в контейнер, партида и година на производство, знак за мястото на стиковане към пусковата установка.
Стабилизаторите 16 се отварят при излизането на ракетата от контейнера 6.
Релето за време 27 се активира от пулта за управление при старта на ракетата и служи за задържане на самоликвидацията за около 38 s (осигурява време за разпръскване на реагента). След изтичане на зададеното време релето за време 27 активира капсул-детонаторите 19. Те задействат детониращия шнур 25 и по този начин соплото 18, част от горивната камера на двигателния блок 3 и стабилизаторите 16 с носача 22 на соплото 18 се разбиват на парчета.
В дъното 4 монтираните два капсул-детонатори 38 се задействат при изгарянето на реагента и активират детониращия шнур 37. Така се разбиват на парчета дъното 4, част от горивната камера и главата 5 на ракетата.
При изгарянето на блока с ракетно гориво 34, чрез огнепровода 50 се активират трите реагентни пресовки 42, 46 и 48, запалват се и продуктите на изгаряне започват да изтичат през отворите 47 и 49 на камерата 44 на главата 5.
Времетраенето на разпръскването на ре агента е 30 s, като максималното време за разсейване може да се променя. При завършване на разпръскването на реагента се активира системата за самоликвидация на дъното 4 и главата 5.

Claims (6)

Патентни претенции
1. Ракета за въздействие върху атмосферните процеси, състояща се от контейнер (6), в който са разположени последователно свързани стабилизиращ възел (1), соплови блок (2) със система за стартиране и самоликвидация, двигателен блок (3) с ракетно гориво (34), дъно (4) и противоградна ракета (5) с химически реагент, като стабилизиращият възел (1) е изпълнен от стабилизатори (16), монтирани в носач (14) с гумен маншет (15), при което стабилизиращият възел (1) е свързан със сопловия блок (2), в който е разположено сопло (18), свързано към две електрозапалки (30) и възпламенител (32), при което към сопловия блок (2) е предвидена система за стартиране на ракетата и първа система за самоликвидация, а към дъното (4) - втора система за самоликвидация, като електрозапалките (30) са свързани към възпламенител (32) и кабел (21), който кабел (21) в другия си край е раздвоен и е монтиран към полюсите на жакщекер (9), монтиран в контейнера (6), при което първата система за самоликвидация се състои от реле (27) за време, осигурено с пръстен (26) и монтирано в соплото (18), като към носач (22) на соплото (18) са свързани два капсул-детонатора (19) и са разположени проводници (20) за релето (27) и детониращ шнур (25), преминаващи през отвори в носача (22), а в носача (22) на соплото (18) са изработени улеи, в които са поместени уплътнителни пръстени (23, 24 и 28), при което в най-тясната част (51) на соплото (18) е монтиран стартов запушвач (29), като дъното (4) и двигателният блок (3) с ракетното гориво (34) оформят херметизирана горивна камера (35) , а към дъното (4) са предвидени два капсул-детонатора (38) и детониращ шнур (37), при което в канал (40) на дъното (4) е разположен уплътнителен пръстен (39), а в канали (52 и 53) - закопчалка за главата на противоградната ракета (5), главата на която е свързана към камера (44), оформена в дъното (4), при което към дъното (4) е монтиран огнепровод (43) и реагентна
65460 Bl пресовка (42), прикрепена неподвижно към камерата (44) и към върха (45) на главата на противоградната ракета (5), характеризираща се с това, че жак-щекерът (9) е защитен с тапа (10), а в контейнера (6) под сопловия блок (2) е разположен фиксатор (100), като към контейнера (6) са предвидени и два буфера - дънен (11) и челен (13), дънният буфер (11) е захванат към фиксатора (100), а челният (13) - към капак (7), разположен в долния край на контейнера (6), а между стабилизаторите (16) са поместени от 4 до 8 стартови заряда (12), при което двигателният блок (3) е изпълнен от изолационна камера (33), свързана неподвижно със соплото (18) и от горивна камера (35), от страна на главата на противоградната ракета (5) към двигателния блок (3) е монтиран огнепровод (50), а към дъното (4) е предвидена втора система за самоликвидация, изпълнена от три реагентни пресовки (42,46 и 48), монтирани в камерата (44) на главата на противоградната ракета (5), като в пресовките (42 и 48) са изработени отвори за монтаж в тях на огнепровода (50) с изолационни втулки (43 и 41), а в камерата (44), в зоната между реагентните пресовки (46 и 48) са изработени четири отвора (47), а между пресовките (42 и 48) са изработени шест отвора (49).
2. Ракета съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че соплото (18) и дъното (4) са изработени от фенолни смоли със стъклени влакна, а критичното сечение с вътрешен наймалък диаметър (51) на соплото (18) е изработено от вьглеродно-фенолен материал.
3. Ракета съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че монтажната част на соплото (18) е с диаметър d = 19 mm.
4. Ракета съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че изолационна камера (33) на двигателния блок (3) на ракетата е с дължина 150 mm.
5. Ракета съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че четирите отвора (47) са изработени с d = 12 mm, ориентирани един спрямо друг на 90°, а шестте отвора (49) са изработени с d = 12 mm, ориентирани един спрямо друг на 60°.
6. Ракета съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че вътрешната цилиндрична част на изолационната камера (33) към двигателния блок (3) е изработена резбовидно.
Приложение: 7 фигури
BG107570A 2003-02-19 2003-02-19 Ракета за въздействие върху атмосферните процеси BG65460B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG107570A BG65460B1 (bg) 2003-02-19 2003-02-19 Ракета за въздействие върху атмосферните процеси

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG107570A BG65460B1 (bg) 2003-02-19 2003-02-19 Ракета за въздействие върху атмосферните процеси

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG107570A BG107570A (bg) 2004-08-31
BG65460B1 true BG65460B1 (bg) 2008-08-29

Family

ID=32996886

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG107570A BG65460B1 (bg) 2003-02-19 2003-02-19 Ракета за въздействие върху атмосферните процеси

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG65460B1 (bg)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN115563752B (zh) * 2022-09-23 2023-06-06 中国气象局人工影响天气中心 一种中尺度模式中实现人影火箭催化仿真模拟的方法

Also Published As

Publication number Publication date
BG107570A (bg) 2004-08-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4791870A (en) Pyrotechnic assembly
FI57741B (fi) Anordning foer initiering av spraengladdningar
GB1448931A (en) Warhead
US3771451A (en) Low pressure ballistic system
KR20100095314A (ko) 유탄의 자폭장치
CA1123662A (en) Connector device for use between detonating cord and icendiary fusecord
US3151447A (en) Igniter device
RU2291378C1 (ru) Реактивный снаряд
US4007688A (en) Timed missile flight termination system
CN101806563A (zh) 安全起爆装置
US2462305A (en) Explosive device
US3264985A (en) Anti-personnel bomb
KR20070101676A (ko) 중거리 화재 진화용 소화탄
USH699H (en) Submunition fuse with pyrotechnic ignition
RU2401980C1 (ru) Сигнальная мина нелетального действия
BG65460B1 (bg) Ракета за въздействие върху атмосферните процеси
GB2030684A (en) Bomb circuit disrupting device and method
US4132170A (en) Fuel-air type bomb
US2299464A (en) Power generating unit
BG4259U1 (bg) Противоградова ракета
BG113520A (bg) Противоградова ракета
BG4275U1 (bg) Противоградова ракета
KR20080055030A (ko) 화재진압용 탄두의 점화장치
RU2705677C2 (ru) Пиротехнический патрон для стимулирования осадков
US3306204A (en) Rocket projectile with supported propellant grain