BG65338B1 - Учебно-боен реактивен снаряд и пусково устройствоза изстрелването му - Google Patents
Учебно-боен реактивен снаряд и пусково устройствоза изстрелването му Download PDFInfo
- Publication number
- BG65338B1 BG65338B1 BG106965A BG10696502A BG65338B1 BG 65338 B1 BG65338 B1 BG 65338B1 BG 106965 A BG106965 A BG 106965A BG 10696502 A BG10696502 A BG 10696502A BG 65338 B1 BG65338 B1 BG 65338B1
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- rocket
- standard
- training
- warhead
- projectile
- Prior art date
Links
Landscapes
- Aiming, Guidance, Guns With A Light Source, Armor, Camouflage, And Targets (AREA)
Abstract
Учебно-бойният неуправляем реактивен снаряд (РС) е предназначен за провеждане на учебно-тренировъчни процедури и имитационни, максимално доближени добойните по начина на провеждането си, пускове (стрелби). Той може да се използва при обучението и поддържането на беоспособността на съответния персонал във ВВС, в сухопътните войски и други подразделения на Въоръжените сили, чиято бойна техника и въоръжение включва пускови блокове и пускови установки за РС с калибър 57 mm и по-голям, като разходите за това рязко се намаляват, а складовите запаси от снети от въоръжение и подлежащи на унищожениеили утилизация РС могат да се оползотворят с минимални разходи и максимална изгода. За целта към ракетната част на стандартен РС (1), например 57 mm авиационен РС от типа С-5КО или С-5МО, се монтира нова, т.н. практическа БЧ (2), която в отличие от стандартната БЧ е изпълнена, като разривният зарядот бризантно взривно вещество (БВВ) е заменен от екологически безвредни инертни вещества-имитатори ив корпуса на БЧ са запресовани неголеми по маса димо-блясъко-образуващ пиротехнически състав и заряд от БВВ (12) с установен стандартен капсул-детонатор в него. Последният след задействане от стандартния или модифициран челен ударен взривател взривява БЧ с достатъчен за възприемане от стрелящите, страничните наблюдатели или регистриращата попаденията апаратура димен, светлинен, звуков или комбиниран ефект, без да оказва опасно въздействие на околната среда и на раз
Description
Изобретението се отнася до учебно-боен реактивен снаряд (РС) и пусково устройство за изстрелването му, предназначени за провеждане на учебно-тренировъчни процедури и имитационни, т.н. учебно-бойни пускове и стрелби, които по начина на провеждането си максимално се доближават до бойните пускове (стрелби).
Изобретението може да се използва при обучението и под държането на боеспособността на съответния персонал във ВВС, в сухопътните войски, ВМС и други подразделения на Въоръжените сили на държави, които притежават бойна техника и въоръжение, включващо авиационни пускови блокове, както и пускови установки за реактивни снаряди от типа на реактивните системи за залпов огън (РСЗО) с калибър 57 mm и по-голям.
Предшестващо състояние на техниката
Във ВВС и армиите на почти всички държави се намират на бойна служба самолетиизтребители и вертолети за огнево поддържане на сухопътните подразделения, които са въоръжени с многозарядни пускови блокове за неуправляеми авиационни реактивни снаряди (РС)-авиационни ракети с калибър 57 mm и по-голям [1,2].
В сухопътните войски на армиите, ВМС и други подразделения на Въоръжените сили се използват многозарядни пускови установки за различни по калибър РС на земната реактивна артилерия, типичен представител на които са бойната машина БМ-21 и 122 mm PC М-21ОФ към нея, намиращи се на въоръжение в различни държави [3].
РС към посочените оръжейни системи представляват неуправляеми ракети, устроени традиционно [1,2,3] и състоящи се от съединени помежду си задна ракетна част (РЧ) и предна бойна част (БЧ), снабдена с взривател и осъществяваща според устройството си осколочно-фугасно, кумулативно-осколочно или друг вид поразяващо действие, като радиусът на зоната на поразяващото осколочно действие по различни цели съставлява от 40 до 250 и повече метра, а взривната ударна вълна нанася непоправими поражения на околната среда и предмети в радиус, големината на който се определя от масата на бойното снаряжение на предната част.
РЧ се задействува електрически с помощта на възпламенител и традиционно е снабдена с перков стабилизатор с контактно дъно, като е в състояние да осигури максимални разстояния на стрелбата от 2 до 40 km според калибъра на РС, ракетния барутен заряд и условията на изстрелване.
Известен е учебно-боен реактивен снаряд (РС), включващ последователно разположени и монтирани една към друга бойна част, снабдена с обтекател, снаряжение и, ударен взривател, и следваща я ракетна част. Ракетната част съдържа метална горивна камера, електрически запалван заряд от ракетно гориво и перков стабилизатор с контактно дъно. Снаряжението на бойната част е изпълнено от корпус с монтирани в него най-малко две запресовки от бризантно взривно вещество (БВВ) във вид на разривен заряд и детонатор и от разположени около разривния заряд запресовки от индикиращо при изгаряне вещество [4].
По габарити, външни очертания, маса и аеродинамични характеристики, известното устройство възпроизвежда стандартните бойни снаряди, но без да съдържа присъщото им бойно снаряжение. Това е осъществено, като снарядът е устроен от три основни части
-отпред монолитен метален обтекател, съставляващ по-голямата част от масата на практическия снаряд;
- следваща зад него средна ефективна част, в обвивка на която е поместено практическо снаряжение от разположен в централна тръба разривен заряд, изпълнен от ТНТ, и странично на него секторно разположени оформени чрез пресоване под налягане призматични елементи, изпълнени от даващи димен и/или светлинен (бляскащ) ефект индикиращи вещества (пиротехнически състави), използвани в тази област на техниката;
- дънна задпоясна част, отвътре с кухина, съдържаща централен издатък, в който е по
65338 Bl местен ударен взривател с електрически генератор и възпламеняван от него детонатор.
Така устроеният практически снаряд след изстрелването му се задейства при удар в целта (в преграда), като от заредения при ускоряването му електрогенератор се възпламенява детонаторът в дънната част на снаряда, който от своя страна инициира разривния заряд от ТНТ. Продуктите на взрива на последния, раздробявайки и разхвърляйки странично индикиращото вещество, възпламеняват частичките му, които според вида на същото изгарят с дим и/или блясък (светлина), визуализиращи мястото на попадението на снаряда. Доколкото външната обвивка и централната тръба на средната ефективна част на практическия снаряд са изпълнени от лек материал, техните осколки имат ограничен неколкократно в сравнение с бойния снаряд радиус (опасна зона) на разлитане, което съответно намалява опасността за близко намиращи се предмети или персонал.
Известно е пусково устройство за изстрелването на учебно-бойния реактивен снаряд, включващо контейнер с метални направляващи, в което ракетата е поместена до упор назад и се удържа там с помощта на устройство (свързваща скоба), като ракетата, е подсъединена с връзка към контролното устройство за изстрелването [5].
Отпред и отзад към контейнера са монтирани външно две херметизиращи го капачки, изпълнени така, че осигуряват възможност за разкъсване и отделяне на капачките при изстрелване на ракетата, без да й пречат.
Контейнерът осигурява съхраняването, транспортирането и изстрелването на така поместените в него ракети. Представеното устройство е неизползваемо за ракети, изстрелвани от пускови устройства, чийто диаметър съответства на диаметъра (калибъра) на ракетите. За изстрелване на ракети с по-малък калибър от този на стандартните за него, устройството трябва съществено да се преработи с монтиране на нови направляващи релси (лайстни) и други елементи, присъщи за конструкцията му. За последващо използване на стандартни за него ракети трябва да се разходват време и средства за демонтаж и привеждане в първоначалния му вид.
Техническа същност на изобретението
Задачата на изобретението е да се създаде опростен и максимално унифициран по конструкция учебно-боен реактивен снаряд (PC) за целите на обучението и поддържането на бойните умения на персонала на съответните подразделения на Въоръжените сили чрез провеждане на учебно-бойни стрелби, с който практически да се възпроизвеждат всички манипулации по подготовката на бойната техника, и който след изстрелване да имитира в съответно намалени мащаби действието на стандартните PC от даден тип и калибър - действието на БЧ при попадане в цел, дистанциите на стрелба и други.
Задачата на изобретението се решава с учебно-боен реактивен снаряд (PC), включващ последователно разположени и монтирани една към друга бойна част, снабдена с обтекател, снаряжение и ударен взривател, и следваща я ракетна част. Ракетната част съдържа метална горивна камера, електрически запалван заряд от ракетно гориво и перков стабилизатор с контактно дъно. Снаряжението на бойната част е изпълнено от корпус с монтирани в него най-малко две запресовки от бризантно взривно вещество (БВВ) във вид на разривен заряд и детонатор и от разположени около разривния заряд запресовки от индикиращо при изгаряне вещество. Съгласно изобретението учебно-бойният реактивен снаряд съдържа бойна част, съставена от последователно разположени и съединени помежду си отпред обтекател, метален корпус и съединителна втулка с подложка. В металния корпус последователно една до друга отзад напред са разположени запресовка от вещество - имитатор на БВВ, метална цилиндрична тежест и следваща запресовка от веществото-имитатор на БВВ. Металната тежест е изолирана от запресовките с подложки. Отпред в корпуса върху запресовката са запресовани една до друга подбрани по маса порции от индикиращ пиротехнически състав и БВВ, в централно гнездо на което е поместен капсулдетонатор, фиксиран с помощта на подложка и метален диск, изпълнени с централен отвор и са притиснати към челото на БВВ от завит отвътре в резба на корпуса и обтекателя съ
65338 Bl единителен пръстен. Отпред в отвор на обтекателя е монтиран стандартен или модифициран челен взривател с насочен към капсул-детонатора собствен детонатор. Така сглобената бойна част е с маса равна или по-голяма от тази на стандартната и е съединена с помощта на съединителната втулка с ракетна част.
Практическата БЧ е изпълнена, като БВВ с гнездо за капсул-детонатора е запресовано непосредствено към веществото- имитатор на БВВ, оформено като запресовка.
Ракетната част е изпълнена с дебелостенна горивна камера с маса, по-голяма от тази на стандартната камера, и с ракетен заряд с намалени размери, маса и енергетика в сравнение с тези на стандартния заряд.
Практическата БЧ в мястото на пиротехническия състав и БВВ с капсул-детонатор е изпълнена от веществото - имитатор на БВВ, а челният взривател представлява габаритно-теглови макет.
Практическата БЧ веществото-имитатор на БВВ е приготвено като композиция от подходящи инертно и пластифициращо (свързващо) вещество (сяра/парафин, калиева селитра/парафин, дребнозърнест сух речен пясък/парафин и др. под.) или като композиция от гранулирани изкуствени препарати, представляващи водоразтворими и екологично безвредни вещества, и пластифициращо (свързващо) вещество (амониева селитра/парафин, калиев хлорид/парафин, калиев суперфосфат/ парафин и др. под.), а като пластифициращи (свързващи) вещества могат да бъдат използвани твърди очистени високотопими нефтопродукти или техни производни-парафин, оксизин и др под., съдържанието на които в композициите може да варира от 5 до 20%.
Задачата е решена и с пусково устройство за изстрелването на учебно-бойния реактивен снаряд, включващо контейнер с метални направляващи, в което ракетата е поместена до упор назад, задържана със свързваща скоба. Ракетата е подсъединена с връзка към контролното устройство за изстрелването й. Съгласно изобретението, пусковото устройство е поместено в стандартната пускова тръба на реактивна система с калибър, превишаващ калибъра на снаряда, и е съставено от допълнителна пускова тръба за изстрелването му с монтирани върху нея отпред конусно-цилиндрична втулка. По средата на втулката се монтират цилиндрични центроващи втулки. Отзад към допълнителната тръба е монтирано фиксиращо-комутиращо устройство (ФКУ), контактуващо със стандартен изолиран подвижен контакт и с металните части на реактивната система. Към задната цилиндрична втулка е монтиран водещ щифт, застопорен от стопора към стандартната пускова тръба, като вграден във ФКУ отместващ се при зареждане фиксатор застопорява снаряда в допълнителната пускова тръба.
Предимства на бойния заряд и пусковото устройство са следните.
Неколкократно се намалява размерът на необходимите финансови средства за осигуряване на необходимото количество боеприпаси за обучението и поддържането на бойната готовност на персонала, като стандартните PC се използват предимно за оценъчни стрелби периодически в неколкократно намалени количества. Рязко се намалява опасността от въздействие върху околната среда и предмети, върху персонала, участвуващ в подготовката и провеждането на учебно-бойните стрелби, както и опасността за населението в близост до учебно-изпитателните площадки и полигони. Значително се намаляват потребностите от технически средства, охранителни и други съоръжения и мерки за предпазването на персонала и лица от населението в близост до учебно-изпитателните площадки и полигони при условие, че те се намират извън зоната на преките попадения на учебно-бойните PC. Използването на учебно-бойния PC за обучение и под държане на бойната готовност на персонала към бойните машини на РСЗО може да се осъществява на неголеми по размери учебно-изпитателни площадки, включително в пределите на територията на съответните подразделения, което допълнително спестява разходи от организационно и материално-техническо естество за извеждане и придвижване на бойната техника и персонала на значителни разстояния. Учебно-бойният PC, предназначен за използване от бойните машини на РСЗО, може да бъде изпълнен по начин, позволяващ многократна употреба на някои от елементите му, например корпусите на РЧ.
65338 Bl
Изстрелването на учебно-бойния PC с помощта на установени в реактивните системи от поголям калибър допълнителни пускови устройства не води до техния естествен износ и изчерпване на техническия им ресурс при стрелба, което осигурява по-дълъг срок на служба и намалени разходи за тяхното техническо обслужване. При наличие на достатъчно складови запаси от стандартните авиационни снаряди от типа С-5, чието разходване в мирно време е изключително за провеждане на учебно-бойни стрелби в авиацията, същите могат да бъдат с минимални разходи преработени в PC съгласно изобретението и използвани по начините, посочени по-горе. Практическата БЧ в посочените варианти на изпълнение може да се използва след подходящо адаптиране и за устройване на учебно-бойни боеприпаси за гранатохвъргачното, минометното и артилерийското въоръжение.
Описание на приложените фигури
Примерни изпълнения на изобретението са показани на приложените фигури, където:
Фигура 1 представлява учебно-боен реактивен снаряд:
а) със стандартна ракетна част от авиационен реактивен снаряд и базово изпълнение на практическата бойна част;
б) с практическа бойна част с намален заряд от взривно вещество;
в) с практическа бойна част без пиротехнически състав;
г) с практическа бойна част изцяло в инертно снаряжение;
д) с ракетна част с намалена енергетика на ракетния заряд.
Фигура 2 - схема на допълнително пусково устройство към реактивни системи за залпов огън с калибър, по-голям от калибъра на учебно-бойния реактивен снаряд.
Примери за изпълнение на изобретението
Изобретението се пояснява с примерните изпълнения съгласно фиг. 1 и фиг. 2.
На фиг. 1 а) е представено устройството на учебно-боен реактивен снаряд (PC) 1, когато той е съставен от сглобени помежду си практическа бойна част (БЧ) 2 и ракетна част (РЧ)
3, например взаимствана от 57 mm стандартен авиационен снаряд от типа С-5КО или С5МО. В РЧ 3 се използват стандартните горивна камера 21 с дебелина на стената делта] електрически запалван цилиндричен ракетен заряд 22 с външен диаметър D] и диаметър на канала dkl и перков стабилизатор с контактно дъно 4, към което вътрешно са свързани проводниците на електрозапалването.
Практическата БЧ 2 на PC 1 е устроена (фиг.1 а), като в цилиндричната задна част на металния корпус 5 е изпълнено инертно снаряжение от последователно разположените отзад-напред запресовка 6 от вещество-имитатор на взривното вещество (ВВ), метална цилиндрична тежест 7 с размери и маса, които осигуряват зададената маса и център на тежестта на БЧ 2 и PC 1 като цяло, и следваща я запресовка 9 от веществото-имитатор на ВВ, заемащо този обем в стандартната бойна част. При това металната тежест 7 може да бъде изолирана от запресовките 6 и 9 с помощта на подложките 8. В предната част на корпуса 5 върху запресовката 9 от имитатора едновременно са запресовани последователно насипаните една върху друга неголеми по маса порция от пиротехнически състав 10, който може да съдържа като компоненти димо- и блясъкообразуващи вещества с различно оцветяване и сила на блясъка според условията на стрелбата - денем или нощем, като не проявява или притежава слаби взривни свойства, и порция от стандартно бризантно взривно вещество (БВВ) 12 с оформено в него централно гнездо, в което е поставен стандартен капсул-детонатор 11 от лъчев или друг подходящ тип. Устойчивото положение на капсул-детонатора 11 в гнездото се осигурява от подложка 13 и метален диск 14, имащи централен отвор, които са притиснати към челото на фланеца на капсул-детонатора 11 и БВВ 12 от съединителен пръстен 15, завит в резба на корпуса 5 отпред. До упор в челото на корпуса 5 върху съединителния пръстен 15 е завит обтекател 16 от стандартна БЧ, с монтиран отпред челен ударен взривател 17, чийто детонатор 18 е насочен към капсул-детонатора 11. Така устроената практическа БЧ 2 е монтирана отпред в съединителната втулка 19 на РЧ 3.
Възможно е изпълнение на БЧ 2, когато
65338 Bl вместо запресовките 6 и 9 се използват отделни пресовки от веществото-имитатор или една обща такава, които са поместени в корпуса 5 и закрепени там заедно с тежестта 7 с помощта на подходящ закрепител или механично чрез притискане с помощта на разположена между БЧ 2 и съединителната втулка 19 подложка 20. В този случай в корпуса 5 предварително са запресовани съставът 10 и БВВ 12.
На фиг. 16) е представен вариант на изпълнение на практическата БЧ 2, при който БВВ 12 е запресовано в централен цилиндричен отвор на предварително запресования в корпуса 5 пиротехнически състав 10. При това е възможно съставът 10 да се замени с веществото-имитатор, от което е изпълнена запресовката 9, с което взривният и светлинният ефекти при действието на БЧ 2 се намаляват до минимум.
На фиг. 1 в) е показан вариант на изпълнение на БЧ 2, при който съставът 10 е заменен от веществото-имитатор и е запресован като едно цяло със запресовката 9, а БВВ 12 е запресовано след това самостоятелно.
На фиг. 1 г) е представен фрагмент от БЧ 2 в изцяло инертно снаряжение, при което съставът 10 и БВВ 12 са заменени от една цялостна запресовка 9 от инертното веществоимитатор, като отпада използването на капсулдетонатора 11. При това изпълнение на БЧ 2 взривателят 17 е заменен от негов макет или инертен такъв.
На фиг. 1д) е показан като фрагмент от PC 1 вариант на РЧ 3, изпълнена от горивна камера 23 с увеличени дебелина на стената делта2 и маса и съответно ракетен заряд 24 с намалени външен диаметър D2, диаметър на канала dk2 и маса. Това изпълнение освен намалена енергетика на РЧ 3 осигурява и възможност за повторна употреба след рециклиране на някои от елементите й, например означените с позиции 19, 23 и 4.
На фиг. 2 е показано схематично дооборудването на една от пусковите тръби - направляващи - на реактивна система за залпов огън, например 122 mm РСЗО БМ-21 “ГРАД”, за стрелба с по-малокалибрения учебно-боен PC 1.
За целта в пусковата тръба 25 на РСЗО е установено допълнително пусковото устройс тво 26 за PC 1, съдържащо като основни елементи допълнителната направляваща тръба 27 с установени върху нея центриращи втулки отпред скосена втулка 28, а по средата и в задната й част цилиндрични втулки 29, като последната втулка 29 е снабдена с водещ щифт 31, съответстващ на водещия щифт на стандартния PC към реактивната система и позволяващ заключването и фиксирането срещу движение назад на пусковото устройство 26 от стопора 32 на системата. Отзад направляващата тръба 27 е снабдена с фиксиращо-комутиращо устройство (ФКУ) 30, осигуряващо фиксацията на пусковото устройство 26 срещу движение напред и застопоряването на PC 1 при зареждане с помощта на монтирания в устройството 30 отместващ се при зареждането фиксатор 33, а чрез вградени по подходящ начин във ФКУ 30 тоководещи части - електропуска на PC 1 за стрелба.
Устройството 30 по габарити и външен контур на задната си част имитира съответната част на стандартния PC към реактивната система и осигурява подаването на захранващо напрежение U за електропуск на PC 1 чрез стандартния изолиран подвижен контакт 34 и металните части на системата.
Приложение на изобретението
Изпълненият съгласно изобретението учебно-боен PC 1 функционира при изстрелването си след подаване на електрически импулс с напрежение U както и стандартния авиационен PC.
Различно е действието на БЧ 2 при попадане в цел или преграда, когато от удара се задейства челният взривател 17. Последният чрез детонатора си 18 от разстояние инициира капсул-детонатора 11, а той от своя страна взривява запресовката от БВВ 12, която разрушава с неголяма мощност корпуса 5 на БЧ, възпламенява и разпръсква пиротехническия състав 10 и запресовките 6 и 9 от веществотоимитатор на БВВ. Получаващите се при това звуков, светлинен и димен ефекти маркират точно мястото на попадение на PC 1 както за стрелящия, така и за страничните наблюдатели и регистриращата апаратура за фиксиране на попаденията.
65338 Bl
Малката мощност на взрива на БЧ 2 не води до образуването на опасни осколки и разрушително въздействие върху околната среда и предмети, включително при това не се нанасят механични повреди на металните елементи на РЧ, което позволява след демонтаж и рециклиране повторното използване на някои от тях.
Използваните вещества-имитатори и компоненти на пиротехническите състави след взривяването им не представляват екологическа опасност за почвата и водите, а разрушените в мястото на попадение метални и други части остават неразпръснати и позволяват тяхното безпроблемно събиране и оползотворяване.
По-различно е функционирането на PC 1, чиято РЧ 3 е изпълнена по един от начините за намаляване на енергетичните й възможности, например както е показано на фиг. 1д).
Увеличената маса на РЧ 3 за сметка на по-дебелостенната горивна камера 23 и намалената маса на заряда 24 от ракетно гориво по известните физически закони водят до съответно намалена стартова и максимална скорост на PC 1, а оттук до по-къси дистанции на стрелбата.
Това дава допълнителна възможност при дооборудването на пусковите установки на реактивните системи от по-голям калибър съгласно фиг.2 да се води стрелба с PC 1 на многократно по-къси дистанции в сравнение със стандартните PC.
Действието на допълнително монтираното съгласно фиг. 2 пусково устройство 26, чието детайлно изпълнение освен показаното принципно устройство следва да бъде съобразено и с по-ниските стартови скорости и съответно по-ниски ъглови скорости на PC 1, което се решава с общоизвестни технически средства, е както следва:
Предварително отделните елементи на пусковото устройство 26 се монтират към основната му част - направляващата PC 1 пускова тръба 27 - по общоизвестни от техниката и възприети при конкретното разработване на конструкцията начини на сглобяване до състоянието му, показано на фиг. 2. След това устройството 26 се поставя в стандартната пускова тръба на бойната система така, както това се извършва при зареждането на съответния за сис темата стандартен PC, като чрез стопора 32 и водещия щифт 31 устройството 26 надеждно се фиксира в стандартната пускова тръба 25 на реактивната бойна система. С отместване на стопора 32 пусковото устройство 26 се освобождава и може да бъде извадено от пусковата тръба 25, с което бойната система се привежда към своето първоначално състояние.
При зареждането на PC 1 в пусковото устройство 26 същият се застопорява от фиксатора 33 на фиксиращо-комутиращото устройство 30, след което се задава определено насочване - възвишение - на пусковата тръба 25 на системата според зададената с допълнителната условна (учебно-бойна) таблица за стрелба дистанция на полета на PC 1. Останалите операции на бойния разчет по изстрелването и оценката на попаденията не се отличават от тези при стрелба със стандартните PC.
Опростената конструкция на практическата БЧ и използването на стандартни РЧ или техни елементи за предлагания учебно-боен снаряд го правят достъпен за производство навсякъде, където има подходящи за това мощности и производствено-технически опит, включително чрез използване на елементи от стандартни PC, намиращи се в складови запаси и подлежащи на утилизация по една или друга причина.
Допълнително монтираното пусково устройство може да бъде изпълнено от традиционни и достъпни материали както в заводите на промишлеността, разполагащи с конвенционално оборудване, така и във военно-ремонтните бази, осъществяващи ремонт и възстановяване на съответните системи бойна техника и въоръжение.
Claims (6)
1. Учебно-боен реактивен снаряд (PC), включващ последователно разположени и монтирани една към друга бойна част, снабдена с обтекател, снаряжение и ударен взривател, и следваща я ракетна част, съдържаща метална горивна камера, електрически запалван заряд от ракетно гориво и перков стабилизатор с контактно дъно, като снаряжени
65338 Bl ето на бойната част е изпълнено от корпус с монтирани в него най-малко две запресовки от бризантно взривно вещество (БВВ) във вид на разривен заряд и детонатор и от разположени около разривния заряд запресовки от индикиращо при изгаряне вещество, характеризиращ се с това, че бойната част (2) е съставена от последователно разположени и съединени помежду си отпред обтекател (16), метален корпус (5) и съединителна втулка (19) с подложка (20), като в металния корпус (5) последователно една до друга отзад напред са разположени запресовка (6) от вещество - имитатор на БВВ, метална цилиндрична тежест (7) и следваща запресовка (9) от веществото-имитатор на БВВ, при това металната тежест (7) е изолирана от запресовките (6 и 9) с подложки (8), а отпред в корпуса (5) върху запресовката (9) са запресовани една до друга подбрани по маса порции от индикиращ пиротехнически състав (10) и БВВ (12), в централно гнездо на което е поместен капсул-детонатор (11), фиксиран с помощта на подложка (13) и метален диск (14), които са изпълнени с централен отвор и са притиснати към челото на БВВ (12) от завит отвътре в резба на корпуса (5) и обтекателя (16) съединителен пръстен (15), а отпред в отвор на обтекателя (16) е монтиран стандартен или модифициран челен взривател (17) с насочен към капсул-детонатора (11) собствен детонатор (18), като така сглобената бойна част (2) е с маса равна или по-голяма от тази на стандартната и е съединена с помощта на съединителната втулка (19) с ракетна част (3).
2. Снаряд, съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че практическата БЧ (2) е устроена, като БВВ (12) с гнездо за капсулдетонатора (11)е запресовано непосредствено към веществото-имитатор на БВВ, оформено като запресовка (9).
3. Снаряд, съгласно претенции 1 и 2, характеризиращ се с това, че ракетната част (3) е изпълнена с дебелостенна горивна камера (23) с маса, по-голяма от тази на стандартната камера (21), и с ракетен заряд (24) с намалени размери, маса и енергетика в сравнение с тези на стандартния заряд (22).
4. Снаряд, съгласно претенции от 1 до 3, характеризиращ се с това, че практическата БЧ (2) в мястото на пиротехническия със тав (10) и БВВ (12) с капсул-детонатора (11) е изпълнена от веществото-имитатор на БВВ, а челният взривател (17) представлява габаритно-теглови макет.
5. Снаряд, съгласно претенции 1, 2, 3 и 4, характеризиращ се с това, че в практическата БЧ (2) веществото-имитатор на БВВ е приготвено като композиция от подходящи инертно и пластифициращо (свързващо) вещество (сяра/парафин, калиева селитра/парафин, дребнозърнест сух речен пясък/парафин и др. под.) или като композиция от гранулирани изкуствени препарати, представляващи водоразтворими и екологично безвредни вещества, и пластифициращо (свързващо) вещество (амониева селитра/парафин, калиев хлорид/ парафин, калиев суперфосфат/парафин и др. под.), а като пластифициращи (свързващи) вещества могат да бъдат използвани твърди очистени високотопими нефтопродукти или техни производни-парафин, оксизин и др. под., съдържанието на които в композициите може да варира от 5 до 20 %.
6. Пусково устройство за изстрелването на учебно-бойния реактивен снаряд, включващо контейнер с метални направляващи, в което ракетата е поместена до упор назад, задържане със свързваща скоба , като ракетата е подсъединена с връзка към контролното устройство за изстрелването й, характеризиращо се с това, че пусковото устройство (26) е поместено в стандартната пускова тръба (25) на реактивна система с калибър, превишаващ калибъра на снаряда (1), и е съставено от допълнителна пускова тръба (27) за изстрелването му с монтирани върху нея отпред конусно-цилиндрична втулка (28), а по средата и в задната й част - цилиндрични центроващи втулки (29), като отзад към допълнителната тръба (27) е монтирано фиксиращо-комутиращо устройство (ФКУ) (30), контактуващо със стандартен изолиран подвижен контакт (34) и с металните части на реактивната система, а към задната цилиндрична втулка (29) е монтиран водещ щифт, застопорен от стопора (32) към стандартната пускова тръба (25), а във ФКУ (30) е вграден отместващ се при зареждане фиксатор (33) застопоряващ снаряда (1) в допълнителната пускова тръба (27).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG106965A BG65338B1 (bg) | 2002-07-31 | 2002-07-31 | Учебно-боен реактивен снаряд и пусково устройствоза изстрелването му |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG106965A BG65338B1 (bg) | 2002-07-31 | 2002-07-31 | Учебно-боен реактивен снаряд и пусково устройствоза изстрелването му |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG106965A BG106965A (bg) | 2004-01-30 |
BG65338B1 true BG65338B1 (bg) | 2008-02-29 |
Family
ID=31954413
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG106965A BG65338B1 (bg) | 2002-07-31 | 2002-07-31 | Учебно-боен реактивен снаряд и пусково устройствоза изстрелването му |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
BG (1) | BG65338B1 (bg) |
Citations (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US3789729A (en) * | 1971-02-24 | 1974-02-05 | Mini Defense | Apparatus and method for the storage and launching of a missile |
US4446794A (en) * | 1979-04-02 | 1984-05-08 | Aktiebolaget Bofors | Practice shell particularly useful for training purposes |
-
2002
- 2002-07-31 BG BG106965A patent/BG65338B1/bg unknown
Patent Citations (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US3789729A (en) * | 1971-02-24 | 1974-02-05 | Mini Defense | Apparatus and method for the storage and launching of a missile |
US4446794A (en) * | 1979-04-02 | 1984-05-08 | Aktiebolaget Bofors | Practice shell particularly useful for training purposes |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
BG106965A (bg) | 2004-01-30 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US3967553A (en) | Flammability promoting ammunition for use against airborne targets | |
US2884859A (en) | Rocket projectile | |
JPH06147797A (ja) | 演習用発射体 | |
CN106979726A (zh) | 一种侵彻型催泪弹 | |
NO171332B (no) | Roekfrembringende prosjektil og ammunisjon forsynt med et saadant | |
CA1204021A (en) | Multi source cartridge | |
JP2608952B2 (ja) | 爆弾弾丸 | |
US5228855A (en) | Mortar training ammunition device having independently rotatable vent closure rings | |
CN110044213A (zh) | 一种扫雷装置 | |
US4299170A (en) | Device for simulating hits on armored vehicles and similar targets | |
CN209027377U (zh) | 一种撞击击发式增程防暴枪榴弹 | |
RU2722193C1 (ru) | Отделяющаяся осколочно-фугасная головная часть снаряда | |
KR102041828B1 (ko) | 분산자탄과 고폭약을 구비한 발사체 | |
KR101381978B1 (ko) | 친환경 장단거리 박격포 연습탄 | |
BELLAMY et al. | THE WEAPONS OF | |
US4421033A (en) | Exercise projectile | |
CN109211030B (zh) | 一种撞击击发式增程防暴枪榴弹 | |
KR102106402B1 (ko) | 전차 사격 훈련용 연습탄 | |
BG65338B1 (bg) | Учебно-боен реактивен снаряд и пусково устройствоза изстрелването му | |
US2419854A (en) | Bomb | |
RU2740958C1 (ru) | Учебно-боевой снаряд | |
US2422920A (en) | Armor-piercing drop bomb | |
RU2147116C1 (ru) | Осколочный снаряд | |
SHEETS | ROCKET SYSTEMS ROCKET FUZES ROCKET MOTORS | |
RU2105947C1 (ru) | Пиротехнический патрон для стимулирования осадков |