BG64466B1 - Метод и инсталация за получаване на битуми - Google Patents

Метод и инсталация за получаване на битуми Download PDF

Info

Publication number
BG64466B1
BG64466B1 BG107429A BG10742903A BG64466B1 BG 64466 B1 BG64466 B1 BG 64466B1 BG 107429 A BG107429 A BG 107429A BG 10742903 A BG10742903 A BG 10742903A BG 64466 B1 BG64466 B1 BG 64466B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
zone
zones
oxidation
nozzles
column apparatus
Prior art date
Application number
BG107429A
Other languages
English (en)
Other versions
BG107429A (bg
Inventor
Сергей СКРЯБИН
Игорь КУЗЬМИН
Виктор ЛОБАНОВ
Original Assignee
"Ресурс Плюс" Еоод
Сергей СКРЯБИН
КУЗМИН Игор
Виктор ЛОБАНОВ
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Ресурс Плюс" Еоод, Сергей СКРЯБИН, КУЗМИН Игор, Виктор ЛОБАНОВ filed Critical "Ресурс Плюс" Еоод
Priority to BG107429A priority Critical patent/BG64466B1/bg
Publication of BG107429A publication Critical patent/BG107429A/bg
Priority to PCT/BG2003/000040 priority patent/WO2004061053A1/en
Priority to AU2003303567A priority patent/AU2003303567A1/en
Publication of BG64466B1 publication Critical patent/BG64466B1/bg

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C10PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
    • C10CWORKING-UP PITCH, ASPHALT, BITUMEN, TAR; PYROLIGNEOUS ACID
    • C10C3/00Working-up pitch, asphalt, bitumen
    • C10C3/02Working-up pitch, asphalt, bitumen by chemical means reaction
    • C10C3/04Working-up pitch, asphalt, bitumen by chemical means reaction by blowing or oxidising, e.g. air, ozone

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Working-Up Tar And Pitch (AREA)
  • Production Of Liquid Hydrocarbon Mixture For Refining Petroleum (AREA)

Abstract

Методът се осъществява чрез окисление на нефтена суровина чрез окисляващ флуид, подаван в долната част на реактор. Суровината преминава през няколко зони, оформени във вътрешността на реактора. Част от междинните продукти преминават през вътрешността на колонния апарат, разделена на две зони, и се смесва с нефтената суровина преди подаването й към колонния апарат. Инсталацията за получаване на битуми включва резервоар (1) за суровина и реактор (2), по височината на който са разположени устройства за окисляване в слой и конусна тарелка. В най-горната част на реактора (2) е разположен разпръсквател, свързан с помпа. В долната част на реактора (2) е поместено устройство за подаване на окисляващ флуид. Реакторът (2) е разделен на две зони на окисление, към които чрез щуцери (4) са свързани входовете на помпи (3), изходите на които са включени към резервоара (1) за суровина. а

Description

Област на техниката
Настоящото изобретение се отнася до метод и инсталация за получаване на битуми с приложение в областта на нефтопреработката и нефтохимическата промишленост.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е метод за производство на битуми (RU 2 182 922), при който нефтената суровина се продухва с въздух в колонен апарат, разделен натри зони - зона за смесване, разположена в средната част на апарата и образувана в пространството между разпръснатите по височина на апарата устройства за окисляване в слой, зона за рециркулация, разположена над зоната за смесване, и зона за доокисляване, разположена под зоната за смесване.
От същия документ е известна и инсталация за производство на битуми, включваща помпа и колонен апарат, в долната част на който е монтиран тръбопровод за отвеждане на готовия битум, а в горната част -тръбопровод за отвеждане на въздуха и на газовете от окислението. Инсталацията включва и най-малко две устройства за окисление в слой, разположени на разстояние едно от друго по височина на колонния апарат. Колонният апарат по височина е разделен на три зони - средна зона за смесване, над която е оформена зона за рециркулация, а под нея е разположена зона за доокисляване. В горната част на зоната за рециркулация е разположен разпръсквателят, който осигурява разпръскване на смес от битум и нефтена суровина от средната зона в слой. В долната част на зоната за доокисляване е разположено устройство за подаване на въздух, а входът на зоната за смесване е свързан с източник на нефтена суровина. Изходът на зоната за смесване е свързан с входа на помпа, чийто изход е свързан с разпръсквателя.
Недостатъците на известните метод и инсталация се заключават в невъзможността за регулиране скоростта на реакциите в зоните и на химическия състав както на суровината, така и на самия краен продукт. Липсва ясно разделяне на колонния апарат по височина, което повишава риска от срив на технологичния режим в апарата. Недостатъчно е диспергирането на въздуха по целия обем на апарата, вследствие на което се повишава скоростта на газовете в горната част на апарата и съответно се пови шава времето за окисление и консумацията на въздух. Друг недостатък е високата турболентност на потоците, която не позволява ефективно регулиране скоростта на реакциите, протичащи в реактора като цяло или в отделните негови зони, а също така и регулиране на химическия състав на междинните продукти.
Техническа същност на изобретението
Цел на настоящото изобретение е създаването на метод и инсталация за получаване на битуми, позволяващи регулиране скоростта на реакциите в зоните и на химическия състав на суровината, и на междинните продукти, и на крайния продукт. Цел на изобретението е и постигането на стабилен технологичен режим в колонния апарат, намаляване на времето за окисление и на консумацията на въздух.
Целта е постигната, като е създаден метод за получаване на битуми, при който нефтена суровина се въвежда в колонен апарат и се окислява посредством окисляващ флуид, подаван в долната част на колонния апарат. За метода е характерно, че вътрешността на колонния апарат по височина е разделена на две зони посредством разполагане на система от пълнежи и тарелки, като в зависимост от физико-химичния състав на нефтената суровина една част от междинните продукти от тези зони и/или от крайния продукт се смесва с нефтената суровина преди подаването й към колонния апарат.
В един вариант на изпълнение на метода част от междинните продукти в отделните зони се охлажда, така че температурата в зоните се под държа в предварително зададени граници.
В друг вариант на изпълнение на метода част от междинния продукт в дадена зона се прехвърля към другата зона, така че да се постигне зададеният състав на междинния продукт в другата зона.
При едно изпълнение на метода окисляващият флуид се подава и в долната част на горната зона на колонния апарат.
Целта е постигната и с инсталация за получаване на битуми, включваща резервоар за суровина, свързан към средната част на колонен апарат, по височината на който са разположени устройства за окисляване в слой и конусна тарелка. В долната част на колонния апарат е поместено устройство за подаване на окисляващ флуид. За инсталацията е характерно, че колонният апарат е разделен на две зони на окисление, обособени от система от пълнежи и тарелки, разположени по височината на колонния апарат. Към двете зони посредством щуцери, поместени съответно в горната зона и под окислителното устройство в долната зона, са свързани входовете на две помпи, изходите на които са включени към резервоара за суровина.
В един вариант на изпълнение е целесъобразно пълнежите да са групирани по два, разположени на разстояние един от друг, като над горния пълнеж от всяка група се разполага най-малко една ситорешетъчна тарелка.
В друг вариант на изпълнение на инсталацията в горната и долна зона на окисление са поместени щуцери за извеждане на част от междинния продукт в зоната, като щуцерите са свързани с входовете на помпи, чиито изходи са свързани чрез охладители с щуцери за подаване на междинен продукт в съответната зона.
В друг вариант на изпълнение инсталацията включва и оросителен контур, изграден от щуцер, разположен в междината между горната група пълнежи, и щуцер, разположен в долната част на горната окислителна зона, като щуцерите са свързани през охладител с входовете на помпи, чиито изходи са свързани с щуцер, разположен над разпръсквател, поместен в най-горната част на колонния апарат.
Целесъобразно е под конусната тарелка, в междината между пълнежите от горната група и под най-долния пълнеж, да се поместят щуцери за извеждане на част от междинния продукт, свързани през помпи с щуцери за подаване на междинен продукт в съответната зона.
Подходящо е също така в долната част на горната окислителна зона да бъде поместено второ устройство за подаване на окислителен флуид.
В друг вариант на изпълнение над второто устройство за подаване на окислителен флуид е разположено разделително устройство.
Предимствата на метода и инсталацията за получаване на битуми съгласно изобретението се заключават във възможността за регулиране скоростта на реакциите в отделните зони на колонния апарат; както и за регулиране на химическия състав на суровината и на междинните и крайния продукт. Всичко това позволява използването на отпадъчни нефтени продукти и нефтен шпам като изходна суровина за получаване на битуми. Освен това се постига стабилен технологичен режим в колонния апарат, намалява се времето за окисление на суровината до получаване на готовия битум. Благодарение на специфичното разположение на пълнежите и тарелките се постига също така и намалена консума ция на окисляващия флуид. Това разположение позволява да се намали турболенцията на потоците, при което става възможно споменатото по-горе регулиране на химическия състав на междинните продукти и готовия битум, както и стабилизирането на режимите в колонния апарат.
Описание на приложената фигура
Фигура 1 представлява технологична схема на инсталацията за получаване на битуми съгласно изобретението.
Примери за изпълнение на изобретението
Инсталацията за получаване на битуми включва резервоар 1 за изходната суровина, чийто изход е свързан посредством помпа 2 и щуцер 3 с долната част на горната зона за окисление на колонен апарат 4. В апарата 4 са обособени две зони за окисление - горна и долна. Инсталацията включва и контур за регулиране на химическия състав на суровината, състоящ се от помпите 5, резервоара 1 и щуцерите 6, разположени съответно в междинния участък между пълнежите 7 от горната зона и под окислителното устройство 8 в долната зона.
В долната част на долната окислителна зона е разположено и устройството 8 за подаване на окислителен флуид. С оглед постигане на по-бързо окисление на нефтената суровина е възможно аналогично устройство за подаване на окислителен флуид 9 да бъде разположено в долната част на горната окислителна зона, под мястото където се въвежда изходната суровина. По височина на колонния апарат 4 са разположени две групи от пълнежи 7 и тарелки 10. Всяка от тези групи включва най-малко два пълнежа 7, разположени на разстояние един от друг, и най-малко една ситорешетъчна тарелка 10, разположена над горния пълнеж. Конусната тарелка 11 е разположена в най-горната част на колонния апарат 4.
В долната част на горната зона, над мястото на подаване на изходната суровина, е разположено разделително устройство 12.
Инсталацията може да включва и контур за оросяване, състоящ се от топлообменник 13, разпръсквателно устройство 14 и помпи 15. Входът на топлообменника 13 е свързан с окислителните зони чрез щуцери 16 и 17, разположени съответно в междината между пълнежите от горната група 7 и в горната част на долната окислителна зона над допълнителното окислително устройство 9, а изходите на пом пите 15 са свързани с разпръсквателното устройство 14 чрез щуцер 18, разположен в най-горната част на колонния апарат 4.
Инсталацията освен това може да включва и контур за фина регулировка на химическия състав на битума, изграден от помпи 19 и щуцери 20 и 21, разположени по височината на колонния апарат 4.
Регулирането на скоростта на окисляване се осъществява от охладителен контур на горната и долна зона, състоящ се от помпите 22, топлообменниците 23 и щуцерите 24 и 25, разположени в междините между пълнежите 7.
Работата на инсталацията, илюстрираща един пример за осъществяване на метода, е както следва:
До началото на работа от резервоара 1 в колонния апарат 4 се подава изходната нефтена суровина, нагрята до температура 170-220°С, крайният химически състав на която се определя чрез контура за регулиране на химическия състав, състоящ се от помпите 5, резервоара 1 и щуцерите 6. Например, ако в изходната суровина има недостатъчно количество смоли или асфалтени, тогава от горната или долна зона на колонния апарат 4 се отделя необходимото количество междинен продукт, който се връща в резервоара 1 чрез помпата 5. Чрез устройствата 8 и 9 се подава окислителен флуид (например въздух), който, минавайки през системата от пълнежи 7 и тарелки 10, осъществява пенно-лентьчно окисляване на суровината до получаването на битум. При това изходната суровина, придвижвайки се постепенно надолу, минава през пълнежа 7, намиращ се в долната част на колонния апарат 4, и излиза от този пълнеж във вид на лента. В същото време от разделителното устройство 12 от горната част на колонния апарат 4 се подава в долната част определено количество преокислен битум, окислен по същия начин, както описания по-горе, като въздухът минава през системата от пълнежи 7 и тарелки 10. Количеството на подавания през разделителното устройство 12 преокислен битум се определя от груповия химически състав и физико-механичните свойства на получавания битум, който се регулира чрез контура за оросяване, състоящ се от топлообменника 13, разпръсквателното устройство 14 и помпите 15, които засмукват междинния продукт през щуцерите 16 и 17, разположени по височината на колонния апарат 4, и го подават към разпръсквателното устройство 14 чрез щуцер 18. Чрез помпите 19 и щуцерите 20 и 21 се извършва фина регулировка на груповия химически състав, като се прехвърля междинен продукт от една към друга зона. Интензивността на химическата реакция се определя от охладителната система на горния и долния контур, състояща се от помпите 22, топлообменниците 23 и щуцерите 24 и 25. Когато е необходимо скоростта на реакцията да се повиши, се понижава температурата на част от междинния продукт. Това се постига, като чрез щуцерите 24 се изважда съответното количество междинен продукт, той се подава към топлообменниците 23 посредством помпите 22, където се охлажда до зададена температура, след което се връща в съответната окислителна зона през щуцерите 25. Вследствие на намалената температура на тази част от междинния продукт се повишава и скоростта на окисление. Тъй като процесът на окисление на суровината е екзотермичен, най-голямо ускоряване на реакцията би се получило при изключване на охладителния контур. Ако е необходимо забавяне на скоростта на окисление, се постъпва по аналогичен начин, но частта от междинния продукт, подавана в топлообменниците 23, се охлажда до зададена по-ниска температура и така охладена се връща в окислителната зона. При това се намалява общата температура на междинния продукт в съответната окислителна зона, благодарение на което се намалява скоростта на окисляване.
През щуцер 26 газовете от окислението се отвеждат за кондензация.
Готовият продукт от дъното на колонния апарат 4 чрез помпите 27 се подава в резервоар за съхранение 28.
Методът и инсталацията съгласно изобретението осигуряват възможност за преминаване от една марка битум към друг за не повече от 5-6 h. Практическите изпитания на инсталацията показват производителност на колоната, не по-малка от 45 t/h при разход на окислителен агент (въздух) 2800 m3/h. Инсталацията може да работи без прекъсване на производството в продължение на 24 месеца. Тя позволява получаване на битумен маджун с широк диапазон на приложение, температура на размекване, не по-малко от 115°С и пенетрация повече от 50 единици. Работните параметри на инсталацията не изискват налягане, по-голямо от 0.2 атм., а температурите в двете окислителни зони са в интервала от 270 до 370°С. Възможно е да се използват изходни суровини със следния състав в %: ароматни въглеводороди от 17 до 49, бензолен спирт и бензолни смоли от 5 до 26 и асфалтени от 3 до 21. Основните характеристики на битумите, получавани по метода и с инсталацията съгласно настоящето изобретение при използване на тези изходни суровини са: температура по кръг и сфера 43-57°С, пенетрация от 80 до 140 единици, температура на трошливост от
-26 до 45°С, а останалите параметри на битумите са в съответствие с европейските стандарти.

Claims (11)

Патентни претенции
1. Метод за получаване на битуми, при който нефтена суровина се подава в средната част на колонен апарат, където се окислява посредством окисляващ флуид, подаван в долната част на апарата, характеризиращ се с това, че вътрешността на колонния апарат е разделена на две зони посредством система от пълнежи и тарелки, разположени по височина на колонния апарат, като в зависимост от физико-химичния състав на нефтената суровина се извежда част от междинните продукти от тези зони и/или от крайния продукт, която част се смесва с нефтената суровина преди подаването й към колонния апарат.
2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че част от междинните продукти в отделните зони се охлажда, така че температурата в зоните се поддържа в предварително зададени граници.
3. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че част от междинния продукт в дадена зона се прехвърля към другата зона, така че се постига зададеният състав на междинния продукт в другата зона.
4. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че окисляващият флуид се подава и в долната част на горната зона на реактора.
5. Инсталация за получаване на битуми, включваща резервоар за суровина, свързан с междинния участък на колонен апарац в горната част на който е разположена конусна тарелка, а в долната част на апарата е поместено устройство за подаване на окисляващ флуид, характеризираща се с това, че колонният апарат (4) е разделен на две зони на окисление посредством система от пълнежи (7) и тарелки (10), разположени по височината на колонния апарат (4), като към зоните чрез щуцери (6) са свързани входовете на помпи (5), изходите на които са свързани към резервоара за суровина (1).
6. Инсталация съгласно претенция 5, характеризираща се с това, че пълнежите (7) са групирани най-малко по два, разположени на разстояние един от друг, като над горния пълнеж (7) от всяка група се разполага най-малко една ситорешетъчна тарелка(Ю).
7. Инсталация съгласно претенция 5, характеризираща се с това, че в горната и долна зона на окисление са поместени щуцери (24) за извеждане на част от междинния продукт в зоната, като щуцерите (24) са свързани с входовете на помпи (22), чиито изходи са свързани посредством топлообменници (23) с щуцери (25) за подаване на междинен продукт в съответната зона.
8. Инсталация съгласно претенция 5, характеризираща се с това, че включва и оросителен контур, изграден от щуцери (16 и 17), разположени в междината между горната група пълнежи (7) и в долната част на горната окислителна зона, като щуцерите (16 и 17) са свързани през топлообменник (13) с входовете на помпи (15), чиито изходи са свързани с щуцер (18), разположен над разпръсквателното устройство (14).
9. Инсталация съгласно претенция 5, характеризираща се с това, че под конусната тарелка (11), в междината между пълнежите (7) от горната група и под най-долния пълнеж (7) са поместени щуцери (20) за извеждане на част от междинния продукт, свързани през помпи (19) с щуцери (21) за подаване на междинен продукт в съответната зона.
10. Инсталация съгласно една от претенциите от 5 до 9, характеризираща се с това, че в долната част на горната окислителна зона е поместено второ устройство за подаване на окислителен флуид (9).
11. Инсталация съглсно една от претенциите от5 до 10, характеризираща се с това, че над второто устройство за подаване на окислителен флуид (9) е разположено разделително устройство (12).
Приложение: 1 фигура
BG107429A 2003-01-03 2003-01-03 Метод и инсталация за получаване на битуми BG64466B1 (bg)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG107429A BG64466B1 (bg) 2003-01-03 2003-01-03 Метод и инсталация за получаване на битуми
PCT/BG2003/000040 WO2004061053A1 (en) 2003-01-03 2003-11-13 Method and installation for obtaining of bitumen
AU2003303567A AU2003303567A1 (en) 2003-01-03 2003-11-13 Method and installation for obtaining of bitumen

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG107429A BG64466B1 (bg) 2003-01-03 2003-01-03 Метод и инсталация за получаване на битуми

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG107429A BG107429A (bg) 2003-08-29
BG64466B1 true BG64466B1 (bg) 2005-03-31

Family

ID=28679650

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG107429A BG64466B1 (bg) 2003-01-03 2003-01-03 Метод и инсталация за получаване на битуми

Country Status (3)

Country Link
AU (1) AU2003303567A1 (bg)
BG (1) BG64466B1 (bg)
WO (1) WO2004061053A1 (bg)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BG64466B1 (bg) * 2003-01-03 2005-03-31 "Ресурс Плюс" Еоод Метод и инсталация за получаване на битуми
NZ534302A (en) 2004-07-23 2007-10-26 John Brodie Matthews Process and apparatus for oxidising bitumen to modify its properties
RU2509797C1 (ru) * 2013-06-06 2014-03-20 Виктор Владимирович Лобанов Установка для получения олигомерного наноструктурированного битума
WO2014193271A1 (ru) * 2013-05-31 2014-12-04 Lobanov Viktor Vladimirovich Получение олигомерного наноструктурированного битума
RU2605256C1 (ru) * 2015-07-23 2016-12-20 Открытое акционерное общество "Газпромнефть-Московский НПЗ" Битумная композиция
RU2641761C1 (ru) * 2017-02-09 2018-01-22 Виктор Владимирович Лобанов Способ получения битума и установка для его осуществления
RU183674U1 (ru) * 2018-06-13 2018-10-01 Общество с ограниченной ответственностью "РАБИКА-энергосбережение" Установка для переработки битума

Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2182922C1 (ru) * 2001-07-03 2002-05-27 Лобанов Виктор Владимирович Способ получения нефтяного битума и установка для его осуществления

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1889697A (en) * 1929-06-10 1932-11-29 Harold B Pullar Process for producing asphalt
IT966472B (it) * 1972-10-23 1974-02-11 Exxon Research Engineering Co Procedimento per la produzione di leganti da sottoprdotti della lavorazione del petrolio per reazione con anidride solforosa e prodotti ottenuti
SU929692A1 (ru) * 1980-09-08 1982-05-23 Одесский Филиал Украинского Научно-Производственного Проектно-Технологического И Конструкторского Объединения "Укрнистромпроект" Способ охлаждени битума
PL144120B2 (en) * 1985-12-10 1988-04-30 Naftoprojekt Method of and apparatus for obtaining asphalt
BG64466B1 (bg) * 2003-01-03 2005-03-31 "Ресурс Плюс" Еоод Метод и инсталация за получаване на битуми

Patent Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2182922C1 (ru) * 2001-07-03 2002-05-27 Лобанов Виктор Владимирович Способ получения нефтяного битума и установка для его осуществления

Also Published As

Publication number Publication date
BG107429A (bg) 2003-08-29
AU2003303567A1 (en) 2004-07-29
WO2004061053A1 (en) 2004-07-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4126539A (en) Method and arrangement of apparatus for hydrogenating hydrocarbons
CA2691642C (en) Reactor for carrying out a three-phase reaction of a liquid phase and a gaseous phase over a fixed catalyst bed
CN1200914C (zh) 采用反应区错列旁路以提高生产能力的方法
RU2188070C2 (ru) Противоточный реактор
US3378349A (en) Apparatus for treating mixed-phase fluid reactants
JP2009505819A (ja) ガスおよび液体の並流下降流の固定床反応器用のろ過トレイ
EP1482023A1 (en) Method of retrofitting existing hydroprocessing reactors
CN101918100B (zh) 用于以气液下降并流方式操作的固定床反应器的具有溢流管的预分布过滤板
BG64466B1 (bg) Метод и инсталация за получаване на битуми
CA1209943A (en) Procedure for thermal cracking of hydrocarbon oils
JPS5892A (ja) 熱式水素添加装置の流出ガスからの熱回収の方法及び装置
BG108357A (bg) Метод и инсталация за получаване на битуми
CN102115679A (zh) 一种生产低硫柴油的方法及装置
CN105408455B (zh) 用于控制加氢裂化器和精馏塔的方法和系统
CN101250435B (zh) 一种烃类加氢转化方法
JP2023508609A (ja) ニードルコークスを製造するためのシステムおよび方法
CN115785993B (zh) 一种柴油加氢方法及装置
EP2072602B1 (en) Method of thermal cracking for petroleum-derived heavy oil
CN115466628A (zh) 一种液相加氢反应装置、系统和烃油液相加氢方法
CN114806637B (zh) 一种加氢脱硫脱色过程强化反应系统及反应方法和应用
RU2509797C1 (ru) Установка для получения олигомерного наноструктурированного битума
SU1248530A3 (ru) Многостадийный способ каталитического превращени углеводородов
CN108114667A (zh) 一种折边式喷射盘
RU2795763C1 (ru) Установка атмосферной перегонки нефти с повышенной выработкой зимнего дизельного топлива (варианты)
RU2819607C1 (ru) Установка гидроочистки (варианты)