BG64334B1 - Метод за производство на тънкостенен черупков модул и носещ елемент, произведен по този метод - Google Patents

Метод за производство на тънкостенен черупков модул и носещ елемент, произведен по този метод Download PDF

Info

Publication number
BG64334B1
BG64334B1 BG105827A BG10582701A BG64334B1 BG 64334 B1 BG64334 B1 BG 64334B1 BG 105827 A BG105827 A BG 105827A BG 10582701 A BG10582701 A BG 10582701A BG 64334 B1 BG64334 B1 BG 64334B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
thin
module
sheets
section
layer
Prior art date
Application number
BG105827A
Other languages
English (en)
Other versions
BG105827A (bg
Inventor
Пеньо СТОЛАРОВ
Original Assignee
Пеньо СТОЛАРОВ
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Пеньо СТОЛАРОВ filed Critical Пеньо СТОЛАРОВ
Priority to BG105827A priority Critical patent/BG64334B1/bg
Publication of BG105827A publication Critical patent/BG105827A/bg
Publication of BG64334B1 publication Critical patent/BG64334B1/bg

Links

Landscapes

  • Laminated Bodies (AREA)

Abstract

Изобретението ще намери приложение в производството на мебели. Чрез метода се постига съответствие между експлоатационното натоварване и инерционните характеристики на модула, с което се икономисват материали при запазена механична якост. С носещия елемент се произвеждат мебели с олекотена конструкция и висока степен на еластичност. Възможни са различни дизайнерски разработки на носещи елементи сразлична конфигурация, съобразно функциите, които изпълняват. Методът включва изработване на листов пакет (1) чрез наслояване и слепване един върху друг на листове дървесен материал (2). Пакетът има различна дебелина на сечението, която се получава чрез напластяване на допълнителни листове фурнир (5). Полученият слоест дървесен пласт (6) се поставя между два листа алуминий (7), съответно обработени с лепилен състав. След това целият пакет се поставя в матрица-преса (8) до свързването на лепилото и получаването на композитен модул с различна дебелина на сечението. Пакетът се изважда и се обработва до получаване на крайно изделие. Удебеленията (4) са в местата, където са предвидени огъвки (12, 14). Носещият елемент представлява цялостен черупков модул, включващ равнинна част (10) и поне една част (11), огъната по плавна извивка (12) под ъгъл (13) спрямо равнинната част (10). Модулът е тънкостенен и включва горен и долен алуминиев слой (7), между които е разположен среден слоест дървесенпласт (6) с променливо сечение, чиито удебеления (4) са оформени от доп

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до метод за производство на тънкостенен черупков модул и до носещ елемент, произведен по този метод, които ще намерят приложение предимно в производството на мебели.
Предшестващо състояние на техниката
От практиката е известен метод за производство на тънкостенен черупков модул, който се състои в наслояване един върху друг чрез слепване на листов дървесен материал, като се редуват лист фурнир, пласт лепило и отново лист фурнир до получаване на необходимата дебелина. Листовете фурнир се разполагат така, че нишките на дървесината да са кръстосани. Полученият наслоен пакет се поставя в преси за осигуряване на слепването. Когато е необходимо модулът да има огьвка, се използват матрици - преси, където се осъществява слепването. По този начин се получава тънкостенен черупков модул от слоеста лепена дървесина с еднаква дебелина по цялото сечение.
От US 4 858 291 е известен метод, при който формата се изменя в предварително зададени параметри, но при него огъващият се елемент на седалката няма носещи функции и еластичност.
Известен е и носещ елемент, използван предимно за седалки на мебели, който представлява цялостен черупков модул, включващ равнинна част и поне една част, огъната по плавна извивка под ъгъл спрямо равнинната, изпълнен от слоест материал с еднаква дебелина по цялото сечение.
При този известен метод за производство и произведения по него носещ елемент е налице преразход на материали, с оглед носимоспособността на получената черупка. Тя е подложена на различно натоварване в отделните части, като в местата на по-малки усилия не се използва цялата носимоспособност на материала. Еластичните деформации, които мо гат да бъдат поети, са в рамките на еластичните свойства на напластения материал и се определят от неговата еднаква коравина по цялото сечение, което в редица случаи води до дискомфорт при експлоатацията.
Техническа същност на изобретението
Задачата на изобретението е да се създаде метод за производство на тънкостенен черупков модул, който да позволява намаляване на разхода на материали, при запазена механична якост. Задачата на изобретението е да се създаде и носещ елемент, който да има механични характеристики, отговарящи на поеманите усилия и едновременно да има висока еластичност и здравина.
Задачата е решена чрез метод за производство на тънкостенен черупков модул, който включва изработване на листов пакет чрез наслояване и слепване един върху друг на листове дървесен материал, като се редуват лист фурнир, пласт лепило и отново лист фурнир до получаване на необходимата дебелина. Листовете фурнир се разполагат така, че нишките на дървесината да са кръстосани. Извършва се слепване при използване на матрица преса. Съгласно изобретението листовият пакет се изработва с различна дебелина на сечението, като се оформят удебеления чрез напластяване на допълнителни листове фурнир, след което полученият слоест дървесен пласт се поставя между два листа алуминий, съответно обработени с лепилен състав и целият пакет се поставя в матрицата преса до свързване на лепилото и получаване на композитен модул с различна дебелина на сечението, след което пакетът се изважда оттам.
Удебеленията се оформят в местата на тънкостенния черупков модул, където са предвидени огъвки.
След изваждане на тънкостенния черупков модул от матрицата преса се извършва орязване, шлайфане и лакиране до получаване на предварително проектираната форма съгласно съответен дизайн.
Задачата е решена и с носещ елемент, получен по метода съгласно изобретението, който представлява цялостен черупков модул, включващ равнинна част и поне една част, огъната по плавна извивка под ъгъл спрямо равнинната. Съгласно изобретението цялостният черупков модул е тънкостенен и включва горен и долен алуминиеви слоеве, между които е разположен среден слоест дървесен пласт с променливо сечение.
Средният слоест дървесен пласт с променливо сечение има удебеления, формиращи променливото сечение, оформени от допълнително наслоени дървесни листове в мястото на плавните извивки.
Удебеленията имат размер, съответстващ на експлоатационното натоварване.
Обичайно горният и долният алуминиеви слоеве са с еднаква дебелина на сечението.
Предимствата на метода за производство на тънкостенен черупков модул и на носещия елемент, произведен по този метод, се състоят във възможността да се получи съответствие между експлоатационното натоварване и инерционните характеристики на модула, с което се реализира икономия на материали при запазена механична якост. Методът е подходящ за производство на мебели с олекотена конструкция и висока степен на еластичност при постигане на необходимата механична якост. Самият носещ елемент има механични характеристики, отговарящи на поеманите усилия и едновременно има висока еластичност и здравина. Когато се използва в мебелното производство, предимно за оформяне на седалищни елементи, е налице възможност да се постигнат различни дизайнерски разработки, като конструкцията на мебелите е олекотена и с минимален разход на материал, висока еластичност и оптимална механична здравина. Формите на огъване на носещия елемент могат да имат различна конфигурация съобразно функциите, които изпълняват.
Пояснение на приложените фигури
Фигура 1 представлява разрез през стол с носещ елемент - седалка, изпълнен съгласно изобретението;
фигура 2 - аксонометрия на стол със седалищен елемент съгласно изобретението;
фигура 3 - детайл “А” от фиг. 1 на мястото на извивката на носещия елемент;
фигура 4 - схематичен разрез през матрица преса за осъществяване на метода съгласно изобретението, където е показан седа лищният елемент, изработван по метода и показан на фиг. 1.
Примерно изпълнение на изобретението
Методът за производство на тънкостенен черупков модул включва изработване на листов пакет 1 чрез наслояване и слепване един върху друг на листове дървесен материал, като се редуват лист фурнир 2, пласт лепило 3 и отново лист фурнир 2 до получаване на необходимата дебелина, както това е показано на фиг. 3. Листовете фурнир 2 се разполагат така, че нишките на дървесината да са кръстосани. Листовият пакет 1 се изработва с различна дебелина на сечението, като се оформят удебеления 4 чрез напластяване на допълнителни листове фурнир 5, след което полученият слоест дървесен пласт 6 се поставя между два листа алуминий 7, съответно обработени с лепилен състав и целият пакет се поставя в матрица преса 8, където се извършва слепване до свързване на лепилото и получаване на композитен модул с различна дебелина на сечението, след което пакетът се изважда оттам. Получава се огъната тънкостенна, еластична черупка от композитен материал с различна дебелина на сечението, според профила на изделието, съобразено с различното действие на силите на опън, натиск и усукване в съответните точки на натоварване при експлоатация. Удебеленията 4 се оформят в местата на тънкостенния черупков модул, където са предвидени огъвки, както е показано на фиг.1 и 2, тъй като там са съсредоточени усилията при експлоатация. След изваждане на тънкостенния черупков модул от матрицата преса се извършва орязване, шлайфане и лакиране до получаване на предварително проектираната форма съгласно съответния дизайн.
При прилагане на метода за производство на тънкостенен черупков модул съгласно изобретението се получава трипластов листов материал, който съчетава качествата на алуминия 7 с еластичността на дървесния многослоен пласт 6. Така полученият композитен материал е с висока еластичност и носимоспособност.
Носещият елемент, получен по метода, съгласно изобретението, е илюстриран на приложените фигури като седалищен елемент 9.
Носещият елемент, в случая седалка и облегална част, представлява цялостен черупков модул, включващ равнинна част 10 - седалката, и поне една част 11, огъната по плавна извивка 12 под ъгъл 13 спрямо равнинната част 10. В случая са предвидени четири огъвки 12, 14, 15, 16, по дължина на модула, сключващи различни ъгли с равнинната част 10, която е основа за сядане. Цялостният черупков модул е тънкостенен и включва горен и долен алуминиеви слоеве 7, между които е разположен среден слоест дървесен пласт 6 с променливо сечение. В случая носещият елемент е монтиран върху опорна конструкция 17, представляваща краката на стола, и изпълнена от тръбни елементи.
Средният слоест дървесен пласт 6 с променливо сечение има удебеления 4, формиращи променливото сечение, оформени от допълнително наслоени дървесни листове 5 в мястото на плавните извивки 12.
Удебеленията 4 имат размери, съответстващи на експлоатационното натоварване при огъване и/или усукване, в зависимост от конкретното предназначение на носещия елемент. В местата, където носимоспособността е достатъчна, въпреки наличието на огьвки, е възможно да не се предвижда удебеляване. Както се вижда на фиг. 1, в огъвките, означени с позиция 15 и 16, в областта на облегалката на стола, не е изпълнено удебеление. Така седалищният елемент или какъвто и да е друг вид носещ елемент, изпълнен съгласно изобретението, може да има форма, определена от дизайнерското виждане, съобразно функциите, които изпълнява и да се постигне оптимизиране на неговата носимоспособност и еластичност при максимално олекотяване на конструкцията.
Обичайно горният и долният алуминиеви слоеве 7 са с еднаква дебелина на сечението, както е показано на фиг. 3.
Както е показано на приложените фигури, по-специално фиг. 1 и 2, с носещия елемент съгласно изобретението може да бъде изработен стол фиг. 1 и 2, при който седалката има четири линии на огъване и е поставена върху носеща конструкция от метални тръби 16. На практика са получени три пружиниращи огьвки, посочени с позиции 12, 14 и 15, със степен на свобода, аналогична на ставна връзка, но ограничена в рамките на еластичност на огъвките 12, 14, 15 на тънкостенния черупков модул, което води до висок комфорт на сядане.
По метода могат да се произвеждат и други елементи и мебелни модули, чиято форма на огъване зависи от тяхната функция. Двата външни алуминиеви листа 7 затварят неравномерните напластявания на слоестата дървесина 6 и осигуряват завършения вид на продукта. След огъването и изваждането на получения модул от матрицата, той само се орязва по контура и се обработва видимият ръб на средния дървесен пласт 6.

Claims (7)

  1. Патентни претенции
    1. Метод за производство на тънкостенен черупков модул, който включва изработване на листов пакет чрез наслояване и слепване един върху друг на листове дървесен материал, като се редуват лист фурнир, пласт лепило и отново лист фурнир до получаване на необходимата дебелина, при което листовете фурнир се разполагат така, че нишките на дървесината да са кръстосани и се извършва слепване при използване на матрица преса, характеризиращ се с това, че листовият пакет (1) се изработва с различна дебелина на сечението, като се оформят удебеления (4) чрез напластяване на допълнителни листове фурнир (5), след което полученият слоест дървесен пласт (6) се поставя между два листа алуминий (7), съответно обработени с лепилен състав и целият пакет се поставя в матрицата преса (8) до свързване на лепилото и получаване на композитен модул с различна дебелина на сечението, след което пакетът се изважда оттам.
  2. 2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че удебеленията (4) се оформят в местата на тънкостенния черупков модул, където са предвидени огьвки (12, 14).
  3. 3. Метод съгласно претенция 1 или 2, характеризиращ се с това, че след изваждане на тънкостенния черупков модул от матрицата преса (8) се извършва орязване, шлайфане и лакиране до получаване на предварително проектираната форма съгласно съответен дизайн.
  4. 4. Носещ елемент, произведен по метода, съгласно изобретението, който представля5 ва цялостен черупков модул, включващ равнинна част (10) и поне една част (11), огъната по плавна извивка (12) под ъгъл (13) спрямо равнинната (10), характеризиращ се с това, че цялостният черупков модул е тънкостенен и включва горен и долен алуминиеви слоеве (7), между които е разположен среден слоест дървесен пласт (6) с променливо сечение.
  5. 5. Носещ елемент съгласно претенция 4, характеризиращ се с това, че средният слоест дървесен пласт (6) с променливо сечение има удебеления, формиращи променливото сечение, оформени от допълнително наслоени дървесни листове (5) в мястото на плавните извивки (12, 14).
  6. 6. Носещ елемент съгласно претенция 5, характеризиращ се с това, че удебеленията (4)
    5 имат размер, съответстващ на експлоатационното натоварване.
  7. 7. Носещ елемент съгласно всяка една от претенциите от 4 до 6, характеризиращ се с това, че горният и долният алуминиеви слоеве (7) са с еднаква дебелина на сечението.
BG105827A 2001-08-16 2001-08-16 Метод за производство на тънкостенен черупков модул и носещ елемент, произведен по този метод BG64334B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG105827A BG64334B1 (bg) 2001-08-16 2001-08-16 Метод за производство на тънкостенен черупков модул и носещ елемент, произведен по този метод

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG105827A BG64334B1 (bg) 2001-08-16 2001-08-16 Метод за производство на тънкостенен черупков модул и носещ елемент, произведен по този метод

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG105827A BG105827A (bg) 2003-02-28
BG64334B1 true BG64334B1 (bg) 2004-10-29

Family

ID=3928499

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG105827A BG64334B1 (bg) 2001-08-16 2001-08-16 Метод за производство на тънкостенен черупков модул и носещ елемент, произведен по този метод

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG64334B1 (bg)

Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4858291A (en) * 1986-08-29 1989-08-22 Gerard Preti Method of making a piece of furniture

Patent Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4858291A (en) * 1986-08-29 1989-08-22 Gerard Preti Method of making a piece of furniture

Also Published As

Publication number Publication date
BG105827A (bg) 2003-02-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8808829B2 (en) Assembly including a compression-molded, composite panel locally reinforced adjacent a living hinge of the assembly
CA2326520C (en) Method of manufacturing a profile member of a hybrid composite material
US5901428A (en) Method for manufacturing a heat shield
CA2210217C (en) Composite panel
US20050084703A1 (en) Structural component
RU2366579C2 (ru) Способ формирования слоистого материала с соединением в шпунт
JP2838966B2 (ja) 金属−ポリプロピレン−金属積層品及びこのような積層品の形のあるシート物品を作る方法
US9296181B2 (en) Multi-layer material and relative method of production
CN106470830A (zh) 由层压件制成的面板及其制造方法
JP2005521566A5 (bg)
US9457535B2 (en) Structural element comprising cardboard
BG64334B1 (bg) Метод за производство на тънкостенен черупков модул и носещ елемент, произведен по този метод
CN217197232U (zh) 一种内外饰件热压凝胶收边与插接结构
CN101054005B (zh) 一种新结构的蜂窝板
KR100519943B1 (ko) 하니컴 코아, 하니컴 코아용 금형 및 하니콤 코아 제조방법
TWI290883B (en) Plywood with carbon fabric and manufacturing method of plywood with carbon fabric
RU2762029C1 (ru) Способ изготовления многослойной несущей поверхности с дискретным заполнителем
JP7208626B2 (ja) 化粧複合板及び絞り加工された化粧複合板の製造方法
CN201568716U (zh) 中空孔壁蜂巢芯孔结构复合用芯层
JPH03230904A (ja) 集成材の製造方法
JPS58136564A (ja) 三層ブランク