BG63326B1 - Метод за трансдуоденална папилосфинктеротомия, папилосфинктеропластика и вътрешна холедоходуоденоанастомоза и устройство за осъществяването му - Google Patents

Метод за трансдуоденална папилосфинктеротомия, папилосфинктеропластика и вътрешна холедоходуоденоанастомоза и устройство за осъществяването му Download PDF

Info

Publication number
BG63326B1
BG63326B1 BG102832A BG10283298A BG63326B1 BG 63326 B1 BG63326 B1 BG 63326B1 BG 102832 A BG102832 A BG 102832A BG 10283298 A BG10283298 A BG 10283298A BG 63326 B1 BG63326 B1 BG 63326B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
arm
cut
papilla
cutting
internal
Prior art date
Application number
BG102832A
Other languages
English (en)
Other versions
BG102832A (bg
Inventor
Хайрабед ДЕРЕДЖЯН
Йордан ГЕОРГИЕВ
Емил КОЛАРОВ
Зоя ГЮРОВА
Original Assignee
Медицински Университет-Ректорат
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Медицински Университет-Ректорат filed Critical Медицински Университет-Ректорат
Priority to BG102832A priority Critical patent/BG63326B1/bg
Publication of BG102832A publication Critical patent/BG102832A/bg
Publication of BG63326B1 publication Critical patent/BG63326B1/bg

Links

Landscapes

  • Surgical Instruments (AREA)
  • Farming Of Fish And Shellfish (AREA)

Abstract

Методът включва лапаротомия и отваряне на предната стена на дуоденума, след което се прониква с устройство през отвора на папилата в дълбочина 20-25 mm. Последната се прищипва, като еновременно с това се извършва прерязването й. Методът се осъществява с устройство, представляващо Терие с монтирана неподвижна скоба към външната повърхност и по цялото протежение на едното рамо. По горните 2/3 от дължината на това рамо е направен продълговат отвор (прорез), съответстващ по местоположение и големина на режещ елемент, монтиран неподвижно върху вътрешната повърхност на другото рамо. Режещият елемент има продълговата форма тип "гилотина", така че при затворено положение на устройството режещият ръб достига външната повърхност на рамото със скобата, а всички странични стени на режещия елемент прилепват плътно до отвора.

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до метод за трансдуоденална папилосфинктеротомия, папилосфинктеропластика и вътрешна холедоходуоденоанастомоза и устройство за осъществяването му, приложими в абдоминалната хирургична практика при деца и възрастни.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е метод за трансдуоденална папилосфинктеротомия , папилосфинктеропластика и вътрешна холедоходуоденоанастомоза, при който след лапаротомия се отваря предната стена на дуоденума. Поставят се две държалки на папила Фатери и се прониква през отвора и със съответен инструмент и на 10 часа се прищипва с инструмента на дълбочина ΙΟΙ 5 mm в зависимост от големината на палилата. Прекарват се 3-4 атравматични конеца през отвора между долния ръб на инструмента и металната му скоба. Използват се нерезорбируеми конци или такива със срок на резорбция 20-60 дни. Инструментът се отваря и се изтегля папила Фатери заедно с прекараните през захващащата скоба конци. Палилата се срязва със скалпел, ножица или електрокаутер, като веднага се срязват конците и се връзват съответните им краища след пристягане, след което папилата се връща на мястото й.
За осъществяване на метода се използва инструмент, представляващ Терие с мон- 40 тирана неподвижна скоба на едно от рамената, като образуваният отвор между скобата и рамото служи за прекарване на хирургични конци. Скобата е монтирана от външната страна на едното рамо, като започва от върха му и 45 завършва по средата на рамото (Nouveau traiite de technique chirurgicale, Voies biliaires extrahepatiques, Pancreas; J.Patel, J.C.Patel, L.Leger, XII, 91-141, 1969).
При срязване на папилата по този ме- 50 тод и с това устройство операцията се извършва на няколко етапа и винаги има нежелано изтичане на голямо количество кръв, жлъчка и панкреатичен сок в коремната кухина, които, от една страна, затрудняват техническото изпълнение на операцията, а от друга - водят до контаминация и инфектиране. В случаите на използване на електрокаутер за срязване на папилата може да се получи некроза на папилата и дисталната част на холедоха с развитие на абсцес, флегмон и перитонит. При използване на скалпел или електрокаутер за изпълнение на метода е възможно да бъде засегната задната стена на холедоха, вследствие на което се получава ретроперитонеален абсцес, флегмон или генерализиран перитонит. Освен това възможната дълбочина на проникване е само 10-15 mm и полученият при срязването отвор не е с достатъчна големина за осъществяване на необходимия отток през папилата.
Устройството за осъществяване на метода създава възможност само за защипване на папилата и зашиването й след срязването й. Необходим е и втори, отделен режещ инструмент - скалпел, ножица или електрокаутер. Използването на някой от познатите режещи инструменти създава риск за възникване на усложнения за пациента, а именно от неправилно прерязване на папилата извън точно определената линия, при което може да се засегне стената на холедоха или панкреатичния канал. При използването на режещия инструмент не може да се прецизира дължината на необходимия срез на папилата. Освен това при по-голяма дълбочина на необходимия срез на същата не може да се използва електрокаутер или скалпел, а само ножица, и то със съответните трудности и рискове от невъзможността да се осигури прецизност на среза.
Известен е метод за трансдуоденална папилосфинктеротомия, папилосфинктеропластика и вътрешна холедоходуоденоанастомоза, при който след лапаротомия се отваря предната стена на доуденума, прониква се през отвора на папила Фатери в дълбочина 8-10 mm и се защипва папилата. Изчаква се около 3 min и инструментът се отваря, без да се изважда от холедоха. Срязва се папилата чрез електрокаутер. Новообразуваните два срезни ръба на папилата се залепват с тъканно лепило.
Методът се осъществява с устройство, представляващо Терие с частично изпилени зъбци и монтирана неподвижна скоба към вън2 шната повърхност да едно от рамената, за прокарване на конци през образувания отвор между скобата и рамото, като скобата е по протежение на рамото (рационализация МА, BG 378/ 84).
Използването на тьканно лепило понякога може да доведе до фиброзни процеси с възможност за развитие на стенотичен процес. Изчаквателното поведение след защипване на палилата макар и рядко може да доведе до частична тъканна некроза на същата и на терминалната част на холедоха. Дълбочината на проникване в палилата е само 8-10 mm. Цялостната операция е многоетапна.
Устройството за изпълнение на метода създава възможност само за защипване на палилата и за прокарване на конци, поради което е наложително използването и на втори режещ инструмент от хирурга, което утежнява работата му и увеличава риска за пациента.
Освен това методът и устройството не са приложими в случаите на уголемена палила.
Известен е конхотом, приложим в оториноларингологичната практика само за срязване на долната и средната носова раковина и в общата хирургия при резекция и извършване на ръчна анастомоза между стомах и черво. Устройството наподобява Терие с монтиран неподвижно нож върху зъбците по цялата дължина на вътрешната страна на едното рамо. Върху другото рамо е изпълнен процеп, предназначен за движение в него на ножа по време на работния ход (SU 1103858).
Конхотомът е предназначен само за прерязване на хрущялна или друга тъкан и е изпълнен само с изострено режещо тяло във вид на нож с ножово острие, което ограничава възможностите му на използване в коремната хирургия. При използването му като режещ инструмент не би могла да се прецизира и дължината на необходимия срез на палила Фатери, а получената големина на отвора от срязването на палилата не би бил достатъчно голям за осигуряване на оптимална пропускателна способност. От друга страна, големината на зъбците на рамената правят невъзможно използването на устройството за защипване на тъкани, вкл. и на папила Фатери, тъй като биха ги накъсали. Устройството не е приложимо при операции на папила Фатери и не създава възможност за прокарване на хирургични конци с него.
Задачата на изобретението е да се създаде метод за трансдуоденална папилосфин5 ктеротомия, папилосфинктеропластика и вътрешна холедоходуоденоанастомоза и устройство за осъществяването му, с който да се осигури получаване на оптимален отвор на палилата, извършване на операцията едномоментно, в дъл10 бочина до 20-25 mm, включително при уголемена папила, при намалено оперативно време, чисто оперативно поле, като се изключва рискът от изливане на кръв, жлъчка и панкреатичен сок в полето и коремната кухина; да се 15 намали рискът от образуване на интра- и следоперативни усложнения, да се изключат възможностите от срязване, некроза или други увреждания на задната стена на холедоха и панкреатичния канал, като се създаде удобство за работата на хирурга само с един инструмент.
Техническа същност на изобретението
Методът съгласно изобретението се състои в това, че след лапаротомия се отваря предната стена на дуоденума, прониква се през отвора на папила Фатери с устройство и се прищипва палилата на 10 часа с инструмента на дълбочина 20-25 mm, като едновременно я прерязва и откъсва парче от нея. С хирургическа игла се прекарват няколко атравматични синтетични конеца едновременно през срезните краища на палилата и скобата на устройството. Устройството се отваря и се изтегля от палилата заедно с конците. Последните се срязват и съответните им краища се връзват след пристягането им.
Съгласно изобретението устройството за осъществяване на метода представлява Терие с полуизпилени зъби 1, с монтирана неподвижно скоба 2 върху външната повърхност и по протежение на едно от рамената 3. По горните 2/3 от дължината на същото рамо 3 е направен продълговат отвор - прорез 4, така че да съответства по местоположение и големина на режещ елемент 5, монтиран неподвижно върху вътрешната страна на другото рамо 6. Режещият елемент 5 е изпълнен с продълговата четириъгълна форма, така че при затворено положение на устройството режещият ръб да достига външната повърхност на рамото със скобата 3, а страничните стени на режещия елемент 5 да прилепват плътно до отвора 4.
Предимства на изобретението
Методът на трансдуоденална папилосфинктеротомия, папилосфинктеропластика и вътрешна холедоходуоденоанастомоза и устройството за осъществяването му осигуряват извършването на операцията едномоментно, в дъл- 10 бочина 20-25 mm, при намалено оперативно време и чисто оперативно поле. Изключва се рискът от изливане на кръв, жлъчка и панкреатичен сок в оперативното поле и коремната кухина и се намалява рискът от образуване на 15 интра- и следоперативни усложнения. Изключва се възможността от срязване, некроза или други увреждания на задната стена на холедоха. Методът и устройството за неговото осъществяване създават удобство за работа на хи- 20 рурга, тъй като последният извършва същността на операцията само с едно устройство. Това от своя страна скъсява и оперативното време. Устройството създава възможност на хирурга да работи в дълбочина, вкл. и при у го- 25 лемена папила, без да се налага да я издърпва. С подобряването на конструкцията на устройството е възможно получаването на оптимален отвор в палилата за осигуряване на нормален проток през нея на жлъчка и панкреати- 30 чен сок към дуоденума.
Описание на приложените фигури
Примерно изпълнение на устройството е 35 пояснено на фиг.1, която представлява общ вид на устройството.
Фигурите 2а и 2б представляват съответно профил на режещото устройство и прореза, изпълнени върху рамената на устройство- 40 то.
Примери за изпълнение на изобретението
Пример 1. Методът за трансдуоденална 45 папилосфинктеротомия, папилосфинктеропластика и вътрешна холедоходуоденоанастомоза се състои в това, че след лапаротомия се отваря предната стена на дуоденума и се прониква през отвора на папила Фатери с устройство. 50 Прищипва се палилата на 10 часа с устройството, на дълбочина 22 mm, като едновремен но я прерязва, перфорира и откъсва парче от нея, без да я издърпва. С хирургична игла се прекарват 5 атравматични синтетични конеца със срок на резорбция 20-60 дни, едновременно през срезните краища на палилата и скобата на устройството. Устройството се отваря и се изтегля от палилата заедно с конците. Последните се срязват и съответните им краища се връзват след пристягането им.
Пример 2. Съгласно изобретението устройството за осъществяване на метода представлява Терие с полуизпилени зъби 1, с монтирана неподвижно скоба 2 върху външната повърхност и по протежение на едно от рамената 3. По горните 2/3 от дължината на същото рамо е направен продълговат отвор прорез 4, така че да съответства по местоположение и големина на режещ елемент 5, монтиран неподвижно върху вътрешната страна на другото рамо 6. Режещият елемент 5 е изпълнен с продълговата четириъгълна форма,така че при затворено положение на устройството режещият ръб да достига външната повърхност на рамото 3 със скобата 2, а стра-* ничните стени на режещия елемент 5 да прилепват плътно до отвора 4. W
Пример 3. Клинични наблюдения *
Методът и устройството са приложени-W' върху болни от холедохолитиаза, първичен вторичен оддит, инклавиран калкул в папила-·’ та. По време на операциите, както и в следоперативния период, болните не са получили усложнения като абсцеси, флегмон или перитонит. Не са констатирани усложнения като некроза на палилата или холедоха, или масивно кръвотечение, или изтичане на жлъчка и панкреатичен сок в оперативното поле. При ранното и късното проследяване на оперираните по метода чрез рентгеново изследване с контрастна материя и чрез ендоскопски методи се наблюдава добра проходимост през папила Фатери на жлъчка, липса на рефлукс към холедоха и нормални размери на отводящите жлъчни пътища и панкреатичния канал.
Използване на изобретението
Изобретението се използва при операции на болни с холедохолитиаза, холангит, хроничен панкреатит, инклавиран калкул в папилата, първичен или вторичен оддит, както и във всичко случаи при необходимост за осъщес4 твяване на дренаж през папила Фатери, при деца и възрастни.

Claims (2)

Патентни претенции
1. Метод за трансдуоденална папилосфинктеротомия, папилосфинктеропластика и вътрешна холедоходуоденоанастомоза, при който след лапаротомия се отваря предната стена на дуоденума и с устройство се прониква през отвора на папила Фатери, прищипва се палилата на 10 часа, прекарват се няколко атравматични синтетични конеца с хирургична игла, инструментът се отваря и се изтегля от палилата заедно с конците, след което последните се срязват и се връзват съответните им краища след пристягане, характеризиращ се с това, че през отвора на едновременно се прониква с устройството в дълбочина 20-25 mm и с него палилата палилата се прищипва, прерязва се и се откъсва парче от стената й, конците се прекарват едновременно през срезните краища на палилата и скобата на устройството, като всички действия се извършват, без да се издърпва палилата и чак след това устройството се отваря и изтегля с конците, които се срязват, пристягат и връзват.
2. Устройство за осъществяване на метод за трансдуоденална папилосфинктеротомия, папилосфинктеропластика и вътрешна хо5 ледоходуоденоанастомоза съгласно претенция 1, представляващо тип Терие с монтирана неподвижно скоба върху външната повърхност и по протежение на едно от рамената, характеризиращо се с това, че устройството е из10 пълнено с полуизпилени зъби (1), а неподвижната скоба (2) е монтирана по цялото протежение на съответното рамо (3), като на горните 2/3 от дължината на същото рамо (3) е направен продълговат отвор - прорез (4), съ15 ответстващ по местоположение и големина на режещ елемент (5), монтиран неподвижно върху вътрешната страна на другото рамо (6), а режещият елемент (5) е изпълнен с продълговата четириъгълна форма, така че при затворено положение на устройството режещият ръб достига външната повърхност на рамото (3) със скобата (2), а всички странични стени на режещия елемент (5) прилепват плътно до отвора (4).
BG102832A 1998-10-09 1998-10-09 Метод за трансдуоденална папилосфинктеротомия, папилосфинктеропластика и вътрешна холедоходуоденоанастомоза и устройство за осъществяването му BG63326B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG102832A BG63326B1 (bg) 1998-10-09 1998-10-09 Метод за трансдуоденална папилосфинктеротомия, папилосфинктеропластика и вътрешна холедоходуоденоанастомоза и устройство за осъществяването му

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG102832A BG63326B1 (bg) 1998-10-09 1998-10-09 Метод за трансдуоденална папилосфинктеротомия, папилосфинктеропластика и вътрешна холедоходуоденоанастомоза и устройство за осъществяването му

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG102832A BG102832A (bg) 2000-06-30
BG63326B1 true BG63326B1 (bg) 2001-10-31

Family

ID=3927573

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG102832A BG63326B1 (bg) 1998-10-09 1998-10-09 Метод за трансдуоденална папилосфинктеротомия, папилосфинктеропластика и вътрешна холедоходуоденоанастомоза и устройство за осъществяването му

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG63326B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG102832A (bg) 2000-06-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4392495A (en) Apparatus for and method of suturing tissue
US4799483A (en) Suturing needle with tail mounted cutting blade and method for using same
US5383877A (en) Instruments and method for suturing and ligation
US4781190A (en) Method of arthroscopic repair of a limb joint
US6679892B2 (en) Surgical device for ligating and severing vessels
US5318579A (en) Arthroscopic knot tying device
US20050234481A1 (en) Suture cutting device
US20060259048A1 (en) Blunt intercostal suture needle
US20140277020A1 (en) Quadriceps tendon stripper/cutter
KR200303833Y1 (ko) 깊이조절이가능한타원형의피부조직검사기
WO2003049621A1 (en) Surgical suture passer and trimmer
US6051004A (en) Combination needle holder and suture cutter medical instrument
US6551314B1 (en) Methods and systems for vein harvesting
JP6332889B2 (ja) アキレス腱用縫合器
US11246600B1 (en) Surgical ligation clip with advanced incising means and bifurcated guide track
CA3096063C (en) Graft preparation system
US7074220B2 (en) Methods and systems for vein harvesting and fistula creation
RU2452402C1 (ru) Способ лечения детей с паховыми грыжами методом видеоассистированного экстраперитонеального лигирования шейки грыжевого мешка
BG63326B1 (bg) Метод за трансдуоденална папилосфинктеротомия, папилосфинктеропластика и вътрешна холедоходуоденоанастомоза и устройство за осъществяването му
CN112888374A (zh) 肌腱收获系统
KR102320419B1 (ko) 다수의 루프를 구비한 엔도 루프
CN113712617A (zh) 一种多功能持针器械
CN219895833U (zh) 一种医用双夹型夹头
US9888935B2 (en) Medical cutting instrument for cutting muscles and tendons
RU2732207C1 (ru) Малоинвазивный способ аугментации губ