BG62897B1 - конструкция на остъклена фасада - Google Patents

конструкция на остъклена фасада Download PDF

Info

Publication number
BG62897B1
BG62897B1 BG102482A BG10248298A BG62897B1 BG 62897 B1 BG62897 B1 BG 62897B1 BG 102482 A BG102482 A BG 102482A BG 10248298 A BG10248298 A BG 10248298A BG 62897 B1 BG62897 B1 BG 62897B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
supporting
carrier
shaped
elements
glass
Prior art date
Application number
BG102482A
Other languages
English (en)
Other versions
BG102482A (bg
Inventor
Михаил Бенчев
Original Assignee
Ет"Михаил Дизайн"-Дизайнерско Бюро Михаил Бенчев
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ет"Михаил Дизайн"-Дизайнерско Бюро Михаил Бенчев filed Critical Ет"Михаил Дизайн"-Дизайнерско Бюро Михаил Бенчев
Priority to BG102482A priority Critical patent/BG62897B1/bg
Publication of BG102482A publication Critical patent/BG102482A/bg
Publication of BG62897B1 publication Critical patent/BG62897B1/bg

Links

Landscapes

  • Load-Bearing And Curtain Walls (AREA)

Abstract

Конструкцията ще намери приложение при изгражданена самостоятелни сгради със специални декоративниелементи или на окачени фасади на сгради. Елементите й са унифицирани и всички алуминиеви части са тънкостенни и като цяло конструкцията има малко тегло. С нея се осигурява голямо архитектурно разнообразие и възможност за изработване на начупени илизакръглени форми. Избегнат е напълно термичният мост, независимо дали фасадата е от стъклопакети или от единични стъкла, като се използват едни и същи елементи и за осъществяване на връзките и за постигане на конструктивното решение. Конструкцията включва носещи комбинирани фасадни елементи, вертикални (1) и хоризонтални (2), към които са монтирани стъклени плоскости (3) чрез набор (4) от фиксиращи елементи, като са поставени и уплътнения. Носещите фасадни елементи (1, 2) включват основен носещелемент (5) и фиксиран към него носач (6) от алуминий с приблизително Н-образна форма на напречнотосечение. Към носача (6) е фиксирана декоративна капачка (7) от алуминий, като е оформена алуминиевачерупка (8). Стъклените плоскости (3) са фиксирани в рамка от носещи лайстни (24) от алуминий и са монтирани към елементите (1, 2) чрез носещите лайстни (24) и набора (4) от фиксиращи елементи.

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до конструкция на остъклена фасада, която ще намери приложение при изграждане на самостоятелни сгради със специални декоративни елементи или на окачени фасади на сгради, за да се постигне архитектурна индивидуалност и естетично оформяне на облика на населените места, както и да се постигнат високи топлотехнически характеристики на сградите.
Предшестващо състояние на техниката
Известна е конструкция на остъклена фасада, включваща носещи фасадни елементи, вертикални и хоризонтални. Носещите фасадни елементи включват основен носещ елемент и фиксирани към него двуделни рамена с приблизително S-образна форма на напречното сечение, към които са монтирани стъклени плоскости. Двата дяла на двуделните рамена представляват кухи профили, вътрешният от които има общо Lобразна форма с вътрешен жлеб в края на едната страница и с външен жлеб в края на другата страница. Вторият дял - външният, има правоъгълно кухо сечение с външен жлеб по една от страните и удължена стена напречно на жлеба. Двата дяла са свързани чрез изолираща вложка, монтирана във външните жлебове на всеки от тях. Основният носещ елемент има кухо паралелепипедно сечение, едната страна на което е оформена с външни симетрични жлебове, разположени в близост до ъглите и с централна, издадена пред сечението стена, завършваща с уширение с два жлеба. Двуделните рамена са притиснати към основния носещ елемент чрез изолиращи кухостеблени лайстни, разположени във външните симетрични жлебове на основния носещ елемент и опрени към вътрешната страна на вътрешния дял на двуделните стебла. Те са присъединени и към двата жлеба на уширението на издадената пред сечението стена, като са опрени към външния дял на двуделните рамена, непосредствено до външния му жлеб, и са успоредни на изолиращата вложка. Стъклените плоскости са фиксирани помежду си чрез залепващ материал към окантващи дистанционери с 5 външни жлебове и чрез тях са монтирани към удължената стена на външния дял на двуделните елементи, при което между него и външното стъкло има също залепващ материал /1/.
Недостатъците на известната конструкция се състоят в това, че наличието на двуделни рамена, носещи стъклените плоскости, усложняват монтажа и утежняват конструкцията като цяло. Допълнителните елементи, видими отвътре, откъм носещите вертикални фасадни елементи, изискват широко конструктивно пространство, като отнемат полезен обем, затрудняват монтажа и оскъпяват конструкцията. Самите носещи 20 фасадни елементи са от алуминий, тъй като на практика формата им не може да бъде постигната от друг метал и за постигането на висока коравина и носимоспособност е необходимо съответно увеличаване на раз25 мерите на напречното им сечение. Това от своя страна води до увеличаване на себестойността на конструкцията и поради увеличението на масата й - до увеличаване на линейните й разширения, за сметка на които е 30 небоходимо или да се намали модулът на използвания рестер, или да се увеличат използваните уплътнения, за да се поемат температурните изменения на размерите. Спецификата на свързване на стъклопакета 35 чрез притискане на вътрешното стъкло и разчитане изцяло на залепването на външното, както и полагането на уплътнението след монтажа, води до усложняване на детайлите за свързване на елементите по40 между им. Наличието на поне шест допълнителни еластични профила не осигурява достатъчна конструктивна сигурност, както и достатъчна изолираща способност. Всички тези елементи, изработени от изолационни материали, интензивно стареят в условията на експлоатация на конструкцията. Наличието на изолираща вложка, осъществяваща прекъсването на топлинния мост и едновременно конструктивното свързване на двура50 менните елементи, води, от една страна, до значително усложняване на технологията за производство, поради необходимостта тази вложка специално да се валцова, и от друга до несигурност по отношение на цялостната носимоспособност, тъй като за нея се разчита изцяло на вложката.
Техническа същност на изобретението
Задачата на изобретението е да се създаде конструкция на остъклена фасада, която да позволява поемане на високи експлоатационни товари при относително нисък разход на алуминий, която да дава възможност за постигане на архитектурно разнообразие и видима изцяло стъклена фасада при висок топлинен комфорт, като се избегнат различията в деформируемостта на стъклените плоскости и носещите ги елементи.
Задачата е решена с конструкция на остъклена фасада, включваща носещи фасадни елементи, вертикални и хоризонтални, към които са монтирани стъклени плоскости, като са поставени и уплътнения. Съгласно изобретението носещите фасадни елементи са комбинирани и включват основен носещ елемент и фиксиран към него носач с приблизително Н-образна форма на напречното сечение, едното рамо на който има перпендикулярно удължени краища с поне един ъглов захващащ външен жлеб, а другото му рамо има в краищата си фиксиращи уширения, както и централен прорез, свързан с кутиеобразна кухина, ограничена от две, успоредни на удължените краища, прегради. Носачът е фиксиран към основния носещ елемент чрез скрепителни елементи, като между носача и основния носещ елемент има разделителна подложка, покриваща изцяло допирните повърхности на носача и основния носещ елемент. Стъклените плоскости са фиксирани в рамка от носещи лайстни, които имат две взаимно перпендикулярни рамена, оформящи несиметрично Т-образно сечение, като едното рамо представлява опорна пета, единият край на която е равен, а другият е с фиксиращо уширение. Другото рамо на носещата лейстна е носещо стъклото и в средната си част има удебеление с П-образен жлеб за стъкло, успореден на опорната пета и ориентиран от страна на фиксиращото й уширение. Срещуположно на П-образния жлеб в удебелението е изработен улей с вътрешен цилиндричен край, при което рамото, носещо стъклото има в края си стъпалообразна опорна част за стъкло, изравнена по дължина с края на опорната пета, като носещите лайстни са монтирани към носач на носещите фасадни елементи чрез набор от фиксиращи елементи. Наборът включва най-малко основен Т-образен носач и фиксиран в него заключващ Т-образен носач. Основният Т-образен носач представлява надлъжен елемент с Т-образна форма на напречното сечение, централната част на което има жлеб с вътрешно наребрени страници и с външно стрелообразен край. Заключващият Т-образен носач представлява плътен надлъжен елемент, централната част на който има външно наребряване, съответстващо на вътрешно наребрените страници на жлеба на основният Т-образен носач, като двете рамена на заключващия Т-образен носач са плътни и са оформени по цилиндрична повърхнина с централен водещ канал. Монтирането е осъществено, като в централния прорез на носача е фиксирана централната част на основния Т-образен носач и към него са опрени опорните пети на носещите лайстни. Тези опорни пети са притиснати чрез двете рамена на заключващия Т-образен носач към основния Т-образен носач, при което централната му част е фиксирана чрез външното си наребряване в жлеба на основния Т-образен носач. Между носача и опорните пети на носещите лайстни е разположено уплътнението, което представлява хидроизолиращ залепващ материал.
Когато конструкцията е видима и достъпна отвътре, към носача е фиксирана декоративна капачка, като е оформена алуминиева черупка. Декоративната капачка има форма, съответстваща на формата и дължината на носача, като краищата на напречното й сечение имат по един вътрешен ъглов зъб, съответстващ на ъгловите захващащи външни жлебове на удължените краища на носача.
Подходящо е към набора от фиксиращи елементи да има и П-образни щипки, представляващи надлъжни елементи, чиито краища са несиметрични по дължина и са с вътрешни фиксиращи уширения, като средната част на сечението е удължена едностранно. Тези П-образни щипки са захванати към фиксиращите уширения на носача и на носещите лайстни.
Обикновено стъпалообразната опорна част на рамото, носещо стъклото на носещата лайстна, има ограничаващ борд.
За постигане на най-добри топлотехнически резултати и възможност за поемане на деформации основните носещи елементи са от стомана, носачът, декоративната капачка и носещите лайстни са от алуминий, а наборът от фиксиращи елементи е от PVC или подобен материал.
Предимствата на изобретението се състоят във възможността с конструкцията съгласно изобретението да се проектират и изработват фасади като самостоятелна конструкция или като облицовка. Възможно е създаването на голяма архитектурно разнообразие, включително и изпълнението на начупени или закръглени форми на стъклените фасади, което се дължи на набора от фиксиращи елементи и връзките им с основните носещи елементи. Избегнат е напълно термичният мост, независимо дали фасадата е от стъклопакети или единични стъкла. И в двата случая се използват едни и същи елементи за осъществяване на връзките и постигане на конструктивното решение. Постигнато е високо унифициране на елементите на конструкцията. Всички алуминиеви части са тънкостенни и като цяло конструкцията има малко тегло. Тъй като носещите елементи са изпълнени като комбинирани - от стомана и алуминий, получаването на висока носимоспособност на конструкцията е възможно само чрез вариране на размерите на вътрешния стоманен елемент, което се отразява незначително на производствените разходи. При това, тъй като носещите остъкляването елементи са тънкостенни и са от алуминий, техните линейни разширения и тези на уплътненията са съизмерими, в резултат на което е получена висока гъвкавост (деформируемост) на конструкцията. За нея допринася и връзката между носещите фасадни елементи и стъклените плоскости чрез набора от фиксиращи елементи и носача. Това, от своя страна, позволява поемането, както на изменения на геометрията при широки температурни диапазони, така и поемането на усилията, възникващи при специфични натоварвания, такива като земетръс, поддаване на основите и други подобни. Структурната стъклена фасада е на практика “меко” окачена върху носещата й конструкция, както поради спецификата на комплекта от фиксиращи елементи, така и поради качествата на хидроизолиращия залепващ материал, използван при фиксирането на носещите лайстни, към носещите фасадни елементи и на стъклата към носещите лайстни.
Пояснение на фигурите
Изобретението е пояснено с примерно изпълнение, пояснено с приложените фигури, от които:
фигура 1 представлява хоризонтален разрез през носещ фасаден елемент от конструкцията съгласно изобретението;
фигура 2 - хоризонтален разрез през носещ фасаден елемент от конструкцията съгласно изобретението в разглобено състояние;
фигура 3 - набор от фиксиращи елементи за осъществяване на конструкцията в разглобено състояние;
фигура 4 - частичен хоризонтален разрез през конструкцията;
фигура 5 - хоризонтален разрез през ъгъл на конструкцията;
фигура 6 - вертикален разрез през конструкцията в областта на преодоляване на подова конструкция;
фигура 7 - хоризонтален разрез през ъгъл на сграда, облицована с конструкцията;
фигура 8 - вертикален разрез през ъгъл с едностранно изолиращо покритие, като фасадата е остъклена съгласно изобретението.
Примери за изпълнение на изобретението
Конструкцията на остъклена фасада съгласно изобретението включва носещи фасадни елементи, вертикални 1 и хоризонтални 2, към които са монтирани стъклени плоскости 3 чрез набор 4 от фиксиращи елементи. Носещите фасадни елементи 1, 2 са комбинирани и включват основен носещ елемент 5 и фиксиран към него носач 6 с приблизително Н-образна форма на напречното сечение. Носачът 6 е от алуминий. Когато носещите елементи 1, 2 са видими и достъпни отвътре, към носача 6 е фиксирана декоративна капачка 7, също от алуминий, като е оформена алуминиева черупка 8. Напречното сечение на носача 6 с приблизително Н-образна форма има рамо 9 с перпендикулярно удължени краища 10 с поне един ъглов захващащ външен жлеб 11, а другото му рамо 12 има в краищата си фиксиращи уширения 13, както и централен прорез 14, свързан с кутиеобразна кухина 15, ограничена от две прегради 16, успоредни на удължените краища 10.
Основните носещи елементи 5 обикновено са изработени от стомана и могат да имат различно конструктивно решение, например да са оформени като кутиеобразно сечение, като показаното на фигурите или при необходимост от поемането на значителни товари да представляват плоскостни ферми (непоказани). Носачът 6 е монтиран към основния носещ елемент 5 чрез скрепителни елементи 17, като между носача 6 и основния носещ елемент 5 има разделителна подложка 18, покриваща изцяло допирните повърхности на носача 6 и основния носещ елемент 5. Разделителната подложка 18 осигурява прекъсване на топлопренасянето между носача 6 от алуминий и основния носещ елемент 5 от стомана. Скрепителните елементи 17 могат да бъдат например винтове или нитове, избирани в зависимост от конкретната конструктивна необходимост.
Декоративната капачка 7 има форма, съответстваща на формата и дължината на носача 6, като краищата 19 на напречното й сечение имат по един вътрешен ъглов зъб 20, съответстващ на ъгловите захващащи външни жлебове 11 на удължените краища 10 на носача 6. Едно предпочитано изпълнение на декоративната капачка 7 е да представлява част от цилиндър 21, като краищата й 19 са продължение на цилиндричната повърхност 21 и са успоредни един на друг и на удължените краища 10 на носача 6, както е показано на фиг. 1 до 5.
Стъклените плоскости 3 могат да бъдат от единични стъкла 22 или стъклопакети 23. Независимо от техния вид, стъклените плоскости 3 са фиксирани в рамка от носещи лайстни 24, изработени от алуминий, като монтажът на стъклените плоскости 3 към носещите фасадни елементи 1, 2 е осъществен чрез носещите лайстни 24. Те имат две взаимно перпендикулярни рамена 25, 26, оформящи несиметрично Т-образно сечение, като едното рамо представлява опорна пета 25, единият край 27 на която е равен, а другият е с фиксиращо уширение 28. Другото рамо 26 на носещата лайстна 24 е носещо стъклото и в средната си част има удебеление 29 с П-образен жлеб 30 за стъкло 22, успореден на опорната пета 25 и ориентиран от страна на фиксиращото й уширение 28, като срещуположно на П-образния жлеб 30 в удебелението 29 е изработен улей 31 с вътрешен цилиндричен край 32. Рамото 26, носещо стъклото, има в края си стьпалообразна опорна част 33, също за стъкло 22, изравнена по дължина с равния край 27 на опорната пета 25. Стъпалообразната опорна част 33 в зависимост от желаното архитектурно приложение може да бъде с ограничаващ борд 34 или без него. Стъклените плоскости 3 са фиксирани към носещите лайстни 24 чрез хидроизолиращ залепващ материал 35. С носещите лайстни се осъществява присъединяването на стъклените плоскости към носещите фасадни елементи, като се осигуряват пълното херметизиране на всеки стъклопакет и възможността да бъде улеснен транспортът и монтажът. Носещите лайстни 24 са обединени помежду си чрез ъглови винтови връзки.
Носещите лайстни 24 са монтирани към носача 6 на носещите фасадни елементи 1, 2 чрез набора 4 от фиксиращи елементи, който набор 4 включва най-малко основен Т-образен носач 36 и фиксиран в него заключващ Т-образен носач 37. В случаите, когато носещите елементи 1, 2 са достъпни отвътре, към набора 4 от фиксиращи елементи са включени и П-образни щипки 38, които представляват надлъжни елементи с несиметрични по дължина краища 39 с вътрешни фиксиращи уширения 40, като средната част 41 на сечението е удължена едностранно 42. Наборът 4 от фиксиращи елементи е изработен от твърдо PVC, полиамид, полиетилен или подобен материал.
Основният Т-образен носач 36 представлява надлъжен елемент с Т-образна форма на напречното сечение, централната част 43 на който има жлеб 44 с вътрешно наребрени страници 45 и с външно стрелообразен край 46. Заключващият Т-образен носач 37 представлява плътен надлъжен елемент, централната част 47 на който има външно наребряване 48, съответстващо на вътрешно наребрените страници 45 на жлеба 44 на основния Т-образен носач 36. Двете рамена 49 на заключващия Т-образен носач 37 са също плътни. Те са оформени по цилиндрична повърхнина 50 с централен водещ канал 51 (за инструмента за монтаж). Монтирането на носещите лайстни 24 е осъществено, като в централния прорез 14 на носача 6 е фиксирана централната част 43 на основния Т-образен носач 36. Към него са опрени опорните пети 25 на носещите лайстни 24, които опорни пети 25 са притиснати чрез двете рамена 49 на заключващия Т-образен носач 37 към основния Т-образен носач 36, като централната му част 47 е фиксирана чрез външното си наребряване 48 в жлеба 44 на основния Тобразен носач 36. На фигурите 1 и 3 наборът 4 от фиксиращи елементи включва и Побразните щипки 38, които са захванати към фиксиращите уширения 13 на носача 6 и на носещите лайстни 24. П-образните щипки 38 осигуряват допълнително връзката и към тях могат да бъдат монтирани допълнителни декоративни елементи 52 или прегради 53, Между носача 6 и опорните пети 25 на носещите лайстни 24 има хидроизолиращ залепващ материал 35, например от вида на силикон-неутрал или K&D (полиуретан-каучук, неопрен-каучук и др.).
Когато са използвани стъклопакети 23, те са оформени, като между стъклата 22 са разположени алуминиеви дистанционери 54, напълнени със силикагел или подобна химическа съставка. Двустранно на дистанционерите 54, към тях и към стъклата 22, са фиксирани микропорести двустранно лепящи лепенки 55 с лепилен слой от бутил или изцяло бутилови лепенки. Херметизацията на стъклопакета е осъществена чрез плътен слой 56 от “хотмелд” или неутрал-силикон. Фиксирането на носещите лайстни 24 и допълнителното осигуряване на херметизацията на стъклопакета е осъществено с осигуряващ слой 57, който, когато е необходим твърд монтаж, е неутрал-силикон, а при “мек” монтаж, т.е. позволяващ поемане на деформации - K&D.
В случаите, когато с конструкцията се преодолява хоризонтален 58 или вертикален елемент 59 на сградата, както е показано на фиг. 7, 8, се използват стъклени плоскости 3 с единично стъкло 22, обикновено непрозрачно, с положени зад него, на разстояние например около 20 mm, топлоизолиращи плоскости с дебелина 20 до 70 mm. Фиксирането на стъклото 22 в този случай става в стъпалообразната опорна част 33, като в получения вътрешен канал 60 се шприцова под налягане фиксиращ каучук, съответстващ на слоя; осъществяващ непрозрачност на стъклото.
При оформяне на ъгъл 61 на фасада, както е показано на фиг. 5, в който случай е използван стъклопакет 23, и на фиг. 7, където е използвано единично стъкло 22 за покриване на ъгъла 61, носещите лайстни 24 са без ограничаващ борд 34, като стъклото 22 е фиксирано върху стъпалообразната част 33 на носещата лайстна 24 по описания вече начин и е издадено извън носещата лайстна 24, като достига ъгъла 61 на фасадата. В ъгъла 61 е изпълнено съответно уплътнение.
Както е показано на фиг. 7, когато с конструкцията се покрива плътен ъглов елемент 59 на сградата, основните носещи елементи 5, са фиксирани към този плътен ъглов елемент 59 и към тях са монтирани само носачи 6. Зад единичните стъкла 22 са разположени топлоизолиращи плоскости 63, а ъгълът е запълнен с хидроизолиращ и запълващ материал 62.
Връзката на конструкцията съгласно изобретението с покривно или друго изолиращо покритие 64 е показана на фиг. 8, като е конструирана от същите елементи. В случая е оформено само допълнително ъглово покритие 65 на улея, образуван между фасадното стъкло 22 и носача 6. Предвидени са и съответни топлоизолиращи плоскости 63.
Приложение на изобретението
Изобретението се прилага при изработване на самостоятелни или окачени декоративни фасади.
Отначало се изработва носеща част на конструкцията, съставена от носещи вертикални 1 и хоризонтални 2 елементи. Подготвят се съответните стъклени плоскости 3 съгласно архитектурния проект, като те могат да бъдат всички от стъклопакети 23 или от единични стъкла 22, както и комбинация от двата вида, като се оформя рамката им от носещите алуминиеви лайстни 24. При това се поставя и осигуряващият слой 57, фиксиращ носещите лайстни 24 към стъклопакета 23 или стъклото 22, и се завиват ъгловите винтови връзки. След това към носещите 5 фасадни елементи 1, 2 се залепват разделителните подложки 18 и се монтират носачите 6 чрез скрепителните елементи 17. В централния прорез 14 на носача 6 се фиксира чрез набиване централната част 43 на основ- 10 ния Т-образен носач 36, който се задържа на мястото си в кутиеобразната кухина 15 чрез външно стрелообразния си край 46. Следва поставяне на опорните пети 25 на носещите лайстни 24 на прилежащите към съответния 15 носещ фасаден елемент 1, 2 стъклени плоскости 3, върху основния Т-образен носач 36, и притискането им на място чрез фиксирането на заключващия Т-образен носач 37 в жлеба 44 на основния Т-образен носач 36, 20 така че между рамената 49 на двата Т-образни носача 36, 37 остават равните краища 27 на опорните пети 25 на носещите лайстни 24.

Claims (5)

1. Конструкция на остъклена фасада, включваща носещи фасадни елементи, вертикални (1) и хоризонтални (2), към които са монтирани стъклени плоскости (3), като 30 са поставени и уплътнения, характеризираща се с това, че носещите фасадни елементи (1, 2) са комбинирани и включват основен носещ елемент (5) е фиксиран към него носач (6) с приблизително Н-образна форма 35 на напречното сечение, едното рамо (9) на който има перпендикулярно удължени краища (10) с поне един ъглов захващащ външен жлеб (11), а другото му рамо (12) има в краищата си фиксиращи уширения (13), 40 както и централен прорез (14), свързан с кутиеобразна кухина (15), ограничена от две прегради (16), успоредни на удължените краища (10), при което носачът (6) е фиксиран към основния носещ елемент (5) чрез 45 скрепителни елементи (17), като между носача (6) и основния носещ елемент (5) има разделителна подложка (18), покриваща изцяло допирните повърхности на носача (6) и основния носещ елемент (5), при което стък- 50 лените плоскости (3) са фиксирани в рамка от носещи лайстни (24), които имат две взаимно перпендикулярни рамена (25, 26), оформящи несиметрично Т-образно сечение, като едното рамо представлява опорна пета (25), единият край (27) на която е равен, а другият е с фиксиращо уширение (28), като другото рамо (26) на носещата лайстна (24) е носещо стъклото и в средната си част има удебеление (29) с П-образен жлеб (30) за стъкло (22), успореден на опорната пета (25) и ориентиран от страна на фиксиащото й уширение (28), а срещуположно на Побразния жлеб (30), в удебелението (29) е изработен улей (31) с вътрешен цилиндричен край (32), при което рамото, носещо стъклото (26), има в края си стъпалообразна опорна част (33) за стъкло (22), изравнена по дължина с края на опорната пета (25), като носещите лайстни (24) са монтирани към носача (6) на носещите фасадни елементи (1,2) чрез набор (4) от фиксиращи елементи, който набор (4) включва най-малко основен Т-образен носач (36) и фиксиран в него заключващ Т-образен носач (37), при което основният Т-образен носач (36) е надлъжен елемент с Т-образна форма на напречното сечение, централната част (43) на което има жлеб (44) с вътрешно наребрени страници (45) ис външно стрелообразен край (46), а заключващият Т-образен носач (37) е плътен надлъжен елемент, централната част (47) на който има външно наребряване (48), съответстващо на вътрешно наребрените страници (45) на жлеба (44) на основния Т-образен носач (36), като двете рамена (49) на заключващия Т-образен носач (37) са плътни и са оформени по цилиндрична повърхнина (50) с централен водещ канал (51), а монтирането е осъществено, като в централния прорез (14) на носача (6) е фиксирана централната част (43) на основния Т-образен носач (36) и към него са опрени опорните пети (25) на носещите лайстни (24), които опорни пети (25) са притиснати чрез двете рамена (49) на заключващия Т-образен носач (37) към основния Т-образен носач (36), при което централната му част (47) е фиксирана чрез външното си наребряване (48) в жлеба (44) на основния Т-образен носач (36), като между носача (6) и опорните пети (25) на носещите лайстни (24) е разположено уплътнението, което представлява хидроизолиращ залепващ материал (35).
2. Конструкция съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че към носача (6) е фиксирана декоративна капачка (7), като е оформена алуминиева черупка (8), а декоративната капачка (7) има форма, съот- 5 ветстваща на формата и дължината на носача (6), при това краищата (19) на напречното й сечение имат по един вътрешен ъглов зъб (20), съответстващ на ъгловите захващащи външни жлебове (11) на удължените краища 10 (10) на носача (6).
3. Конструкция съгласно претенция 1 или 2, характеризираща се с това, че към набора (4) от фиксиращи елементи има и Побразни щипки (38), представляващи надлъж- 15 ни елементи, чиито краища (39) са несиметрични по дължина и са с вътрешни фиксиращи уширения (40), като средната част (41) на сечението има едностранно удължение (42), при това П-образните щипки (38) са захванати към фиксиращите уширения (13) на носача (6) и на носещите лайстни (24).
4. Конструкция съгласно една от претенциите от 1 до 3, характеризираща се с това, че стъпалообразната опорна част (33) на рамото, носещо стъклото (26), на носещата лайстна (24) има ограничаващ борд (34).
5. Конструкция съгласно една от претенциите от 1 до 4, характеризираща се с това, че основните носещи елементи (5) са от стомана, носачът (6), декоративната капачка (7) и носещите лайстни (24) са от алуминий, а наборът (4) от фиксиращи елементи е от PVC или подобен материал.
BG102482A 1998-05-22 1998-05-22 конструкция на остъклена фасада BG62897B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG102482A BG62897B1 (bg) 1998-05-22 1998-05-22 конструкция на остъклена фасада

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG102482A BG62897B1 (bg) 1998-05-22 1998-05-22 конструкция на остъклена фасада

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG102482A BG102482A (bg) 1999-11-30
BG62897B1 true BG62897B1 (bg) 2000-10-31

Family

ID=3927455

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG102482A BG62897B1 (bg) 1998-05-22 1998-05-22 конструкция на остъклена фасада

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG62897B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG102482A (bg) 1999-11-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0050462B1 (en) Light transmitting wall panels
US4912898A (en) Glass butt joints for curtain wall construction
JP4518954B2 (ja) エネルギ効率の良い窓の密封システム
US4873806A (en) Flexible splice for metal frame members in a curtain wall
NZ507152A (en) Wall cladding assembly with cladding having recesses along opposite sides to engage with flanges of support members
US4631884A (en) Building system
FI121548B (fi) Rakennusten lasitusjärjestelmä
US8955270B2 (en) Window assemblies including bronze elements
GB2170255A (en) Insulated pillar
KR20120006963U (ko) 커튼월 시스템 창호
GB2137673A (en) Support structures for walls or roofs
US4141188A (en) Wall construction
US4611447A (en) Curtain wall and window frame construction
US4377926A (en) Framing member for curtain wall structures
KR102040634B1 (ko) 단열구조가 보강된 커튼월
US10640976B2 (en) Component made of hollow glass blocks
FR2455137A1 (fr) Ossature, notamment pour elements rideaux formant des chassis de fenetres ou de portes, des facades, des murs de piscines couvertes et equivalents
NO172002C (no) Festeanordning for isolerglassruter i et yttervegg- ellertakvindu
US3566499A (en) Method of mounting sheet material
GB2142357A (en) Curtain wall assembly
RU2658814C1 (ru) Система утепления стоечно-ригельного остекления балконов и способ ее установки
BG62897B1 (bg) конструкция на остъклена фасада
KR20170001383A (ko) 구조적 성능을 보강한 비노출형 단열 커튼월 시스템
WO2015082897A1 (en) Insulating glass units
KR102240604B1 (ko) 커튼월 프레임의 접합 시스템 및 방법