BG62502B1 - Сферично-бутален радиален двигател - Google Patents

Сферично-бутален радиален двигател Download PDF

Info

Publication number
BG62502B1
BG62502B1 BG100892A BG10089296A BG62502B1 BG 62502 B1 BG62502 B1 BG 62502B1 BG 100892 A BG100892 A BG 100892A BG 10089296 A BG10089296 A BG 10089296A BG 62502 B1 BG62502 B1 BG 62502B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
cylinders
stationary
pistons
internal combustion
combustion engine
Prior art date
Application number
BG100892A
Other languages
English (en)
Other versions
BG100892A (bg
Inventor
Thomas W. Dale
Original Assignee
Harlstone S.A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Harlstone S.A. filed Critical Harlstone S.A.
Publication of BG100892A publication Critical patent/BG100892A/bg
Publication of BG62502B1 publication Critical patent/BG62502B1/bg

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F02COMBUSTION ENGINES; HOT-GAS OR COMBUSTION-PRODUCT ENGINE PLANTS
    • F02BINTERNAL-COMBUSTION PISTON ENGINES; COMBUSTION ENGINES IN GENERAL
    • F02B57/00Internal-combustion aspects of rotary engines in which the combusted gases displace one or more reciprocating pistons
    • F02B57/04Control of cylinder-charge admission or exhaust

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Hydraulic Motors (AREA)
  • Pistons, Piston Rings, And Cylinders (AREA)
  • Pivots And Pivotal Connections (AREA)
  • Transmission Devices (AREA)
  • Supercharger (AREA)
  • Lubrication Of Internal Combustion Engines (AREA)
  • Compressors, Vaccum Pumps And Other Relevant Systems (AREA)
  • Joints Allowing Movement (AREA)
  • Toys (AREA)
  • Means For Warming Up And Starting Carburetors (AREA)
  • Valve Device For Special Equipments (AREA)
  • Valve-Gear Or Valve Arrangements (AREA)

Description

Изобретението се отнася до двигател с вътрешно горене, по-специално до ротационен двигател с вътрешно горене със сферични бутала, които с помощта на гърбична конфигурация осигуряват установяване на относително постоянна скорост на възвратно-постъпателното движение на буталата.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е “Радиално-бутален двигател с четиритактов непрекъснат цикъл” - US 5257599, който представлява радиален двигател с вътрешно горене със сферични бутала. Известният двигател включва стационарен корпус, в който е разположено ротиращо цилиндрично средство, в което са оформени два реда радиално разположени кръгови проходни канали, оформящи съответно нагнетателни или работни цилиндри, разположени на разстояние един от друг. Всеки от споменатите цилиндри съдържа сферично бутало, при което сферичните бутала се придвижват по една гърбична повърхнина, чийто център на ротация е изместен от центъра на ротация на цилиндрите. Сферичните бутала освен претьркалването по гьрбичната повърхнина в кръгово движение осъществяват и възвратно-постъпателно движение спрямо цилиндрите. През цикъла на ротация скоростта на движение на всяко от буталата както по неговата кръгова траектория, така и относително възвратно-постъпателното му движение, варира в значителни граници.
Неравномерната скорост на сферичните бутала по кръговата им траектория води до известно преплъзване и буксуване. Това причинява допълнително износване вследствие на триенето и до повишен шум. Неравномерното движение може да предизвика и “струпване” на буталата, което води до дебалансиране и повишена вибрация в двигателя.
Техническа същност на изобретението
Целта на изобретението е да се създаде сферично-бутален ротационен двигател с вът решно горене с подобрен контрол върху движението на сферичните бутала.
Съгласно изобретението е създаден сферично-бутален ротационен двигател с вътрешно горене, в който уникална гърбична конструкция възпроизвежда равномерно търкаляне на всяко бутало по кръгова траектория и постоянно относително възвратно-постъпателно движение във всеки цилиндър.
Ротационният двигател с вътрешно горене, използващ сферични бутала в съответствие с принципите на изобретението, не се нуждае от конвенционалните отворени бутала, мотовилки, колянов вал или друг осцилиращ механизъм. Той съдържа стационарен корпус, в който е разположено ротиращо цилиндрично средство, състоящо се от една околовръстна цилиндрична стена, в която са оформени поне два реда радиално разположени кръгови проходни канали, оформящи съответно нагнетателни или работни цилиндри, разположени на разстояние един от друг по дължината на оста на ротация. Всеки от споменатите цилиндри съдържа по едно свободно въртящо се и възвратно-постъпателно движещо се сферично бутало. В стационарния корпус е затворено от околовръстната цилиндрична стена на ротиращото цилиндрично средство стационарно вътрешно средство за захранване, пренасяне и отвеждане на работния флуид към цилиндрите. Вътрешната повърхност на външната стена на стационарния корпус е снабдена със стационарно гьрбично средство, съдържащо кръгов направляващ канал, оформен от двойка разположени на разстояние ръбове и обграждайки всеки от редовете цилиндри на двигателя. Всяко стационарно гьрбично средство включва и средство за контакт с всяко от сферичните бутала, осигуряващо тяхното възвратно-постъпателно движение в съответните им цилиндри, когато ротиращото цилиндрично средство се върти. Ротиращото цилиндрично средство е свързано с вал за предаване мощността на двигателя на изходящия вал.
Сферичните бутала в нагнетателните цилиндри изпълняват функцията на засмукващи и на нагнетяващи всмуквания въздух. За един оборот всички сферични бутала в нагнетателните цилиндри минават през смукателен такт, нагнетателен такт и тогава сгъстеният въздух се изпуска от външната страна на двигателя към междинен охладител.
Сгъстеният въздух с прибавено гориво се транспортира през транспортираща тръба към работните цилиндри. След приемане на зареденото количество въздух-гориво от транспортиращата тръба, цилиндрите и буталата на работните цилиндри преминават над пламъчна тръба за запалване на задържаното заредено количество.
Гърбицата на работните цилиндри е регулирана така, че при запалване буталата започват своето движение навън. След завършване на разширението на газа през работния такт, изпускателният отвор се открива и сферичните бутала се преместват навътре, изхвърляйки продуктите на горенето. Размерите на работния цилиндър и ходът на буталото са избрани така, че да се постигне пълно разширение на отработените продукти. В едно предпочитано изпълнение са използвани два реда от работните цилиндри с един ред нагнетателни цилиндри.
Описание на приложените фигури
Изобретението се илюстрира по-добре на приложените фигури, където:
фигура 1 представлява напречен схематичен разрез по 1-1 от фигура 7 на двигател с вътрешно горене в долна и горна мъртва точка (ДМТ и ГМТ);
фигура 1А - схематично изображение на траекторията на едно сферично бутало до 360° на завъртане;
фигура 2 - сечение по 2-2 от фигура 5; фигура 3 - сечение по 3-3 от фигура 5; фигура 4 - сечение по 4-4 от фигура 5; фигура 5 - изглед по 5-5 от фигура 1;
фигура 6 - сечение по 6-6 от фигура 1; фигура 7 - сечение по 7-7 от фигура 1; фигура 8 - сечение по 8-8 от фигура 1; фигура 9 - сечение по 9-9 от фигура 1; фигура 10 - сечение по 10-10 от фигура 1; фигура 11 - сечение по 11-11 от фигура 1. Стрелките, показани открай докрай на фигурите, илюстрират посоката на ротиращите елементи и посоката на протичане на различните надписани флуиди.
Примери за изпълнение на изобретението
На фигури 1,2и5до11е показан двигател с вътрешно горене, който включва ста ционарен цилиндричен корпус 12 с външна стена 14 и стена 16 и кръгъл отвор 18. Кръглият отвор 18 е покрит от затвор 22, съдържащ крайна плоча 24, закрепена чрез болтове 25 към корпуса 12, и цилиндрично оформен статор 26, разположен в корпуса 12.
В пръстеновидното пространство между статора 26 и външната стена 14 на корпуса 12 се намира ротор 28, имащ околовръстна цилиндрична стена 30, крайна стена 31 и изходящ вал 32, преминаващ навън през отвор в стената 16 на корпуса 12 за извеждане на вала 32 навън от двигателя 10.
В околовръстната цилиндрична стена 30 на ротора 28 са оформени три реда от цилиндри 34, 36 и 38, всеки от които има съответни сферични бутала 42, 44 и 46.
Съгласно фигура 7 всеки цилиндър, например цилиндър 34, се състои от радиално разположен кръгъл пробит отвор със сферичен опорен пръстен 34в, за да пасва на сферичното бутало 42 и стеснен отвор 34с, така че цилиндърът 34 изцяло преминава през стената 30 на ротора 28.
Цилиндрите 34 са описани като иагнетателни цилиндри, докато цилиндрите 36 и 38 са описани като работни цилиндри.
Вътрешната повърхност 48 на външната стена 14 на корпуса 12 е снабдена с уникална гьрбична конструкция, по която се придвижват сферичните бутала 42. Тази конструкция се състои от канал 52 (виж фиг.1) във вътрешната повърхност 48 за цел, която ще бъде описана по-долу. И двете повърхности, вътрешната 48 на стената 14 на корпуса 12 и външната повърхност на околовръстната цилиндрична стена 30 на ротора 28, са кръгови и имат една и съща ос X на ротация. Оста У, която е изместена спрямо оста X, както се вижда от фигура 7, е център за кръговата външна повърхност 14 на корпуса 12. Дълбочината на отвора в канала 52, както и разстоянието между външните ръбове А и В на канала 52, е конструирана да се изменя до периметъра на вътрешната повърхност 48 по такъв начин, че да позволява на буталата 42 явно да се движат с постоянна стойност на скоростта във всеки цилиндър 34, когато роторът 28 се върти.
Ако е необходимо, разстоянието между външните ръбове А и В може да варира до периметъра, за да се получат всички други желани относителни движения на буталата в тех ните съответстващи цилиндри.
Сферичните бутала не се движат действително възвратно-постъпателно. Те обикалят по траектория, близка до окръжност, но само вътре във всеки цилиндър, като изглежда, че се движат възвратно-постъпателно.
Дълбочината на канала 52 във външната стена 14 на корпуса 12 варира до периметъра, за да побере буталата, и тази конфигурация е вярна за бутала 44 и 46. Ръбовете А и В, оформящи траекторията, по която се търкалят сферичните бутала 44 и 46, са разположени на вътрешната повърхност 48 на стената 14 на корпуса 12.
Сферичните бутала 42 се придвижват и завъртат по ръбовете А и В, докато роторът 28 се завърта, както е показано схематично на фигура 1, така че когато междината се променя, сферичните бутала 42 се движат възвратнопостъпателно в цилиндрите 34.
Центробежна сила поддържа буталата 42 в контакт с ръбовете А и В. Буталата 42 никога не докосват някоя част от канала 52, освен до ръбовете А и В, както е показано на фигурите. Буталата 42, когато се завъртат спрямо ръбовете А и В, се движат в планетарна орбита.
От фигури 1, 2, 3, 4 и 7 е видно, че когато роторът 28 се завърта обратно от ГМТ в ДМТ, буталата 42 се преместват навън така, че в цилиндрите 34 постъпва въздух през впускателен отвор 54, разположен в статора 26 по време на част от този цикъл. Статорът 26 също така е снабден с всмукателен колектор за въздух 56, който приема свеж въздух от множество впускателни отвори 58 за въздух, показани на фигура 5.
От ДМТ до ГМТ буталата 42 се движат навътре, при което въздухът се сгъстява, сгъстеният въздух се изпуска през отвор 64 в статора 26 точно преди ГМТ. Сгъстеният въздух напуска статора 26 през изпускателния отвор 64 за сгъстен въздух, за преминаване през междинен охладител 66, показан схематично на фигура 1. Междинният охладител 66 е от конвенциален тип, използващ въздух от околната среда за охлаждане на сгъстения въздух.
Съгласно фигури 1 и 8 работните цилиндри 36 и 38 приемат сгъстения въздух от междинния охладител 66 чрез гориво-въздушен провод 68 в статора 26 и отвори 72 и 73 при ГМТ. Горивото се впръсква в сгъстения въздух от един или повече инжектори 74, раз положени в гориво-въздушния провод 68.
Както се вижда от фигура 3, запалването е осигурено от запалителна свещ 76, разположена в пламъчна тръба 78 в статора 26, отворена към цилиндрите 36 и 38 през отвори 72 и 73 при ГМТ.
В цилиндрите 36 и 38 сферичните бутала 44 и 46 са снабдени с подобни гьрбични ръбове С и D и Е и F, съответно на канали 82 и 84.
От ГМТ до ДМТ работният такт на разширение се съвместява с изпускането, осъществяващо се впоследствие, както е илюстрирано на фигура 8, през изпускателния отвор 86 малко преди ГМТ. Изходящите продукти се изпускат през изпускателен провод 88 и изпускателен отвор 92 на изпускателната система 94. Гайка 95, монтирана на изпускателния отвор 92, захваща плоча 95а, съдържаща впускателни отвори за въздух 58.
Както се вижда на фигура 6 газовете, изтичащи след буталата 42, 44 и 46, преминават в пръстеновидна камера 96 и през един отвор 98 във всмукателния колектор 56 за рециклиране. Сферичните бутала и цилиндрите са конструирани с такава радиална хлабина, че е осигурена неплътност, при което триенето се намалява до минимум.
Най-голямата част от площта на контакт е разположена между вътрешната повърхност на ротора 28 и външната повърхност на статора 26. Площта на напречното сечение на всеки цилиндър, например цилиндър 34 над сферичния опорен пръстен 34в, е двойна спрямо площта на напречното сечение на гърловина 34с. Това води до балансиране на силите между ротора 28 и статора 26 и последващо намаляване на триенето.
При работа на двигателя 10 силовите цилиндри 36 и 38, съдържащи сферичните бутала 44 и 46, съответно през време на техния разширителен такт, упражняват сила върху техните гьрбични ръбове С, D, Е, F, принуждавайки ротора 28 да се завърти и подаде мощността през вал 32, като осигури сгъстяване на въздуха в цилиндрите 34.
Тази уникална гьрбична конструкция позволява на сферичните бутала 44 и 46 да развият ротационна кинетична енергия през 180° от ГМТ до ДМТ, тъй като контактните точки се преместват на всяка сфера. Кинетичната енергия се използва, за да помогне бута лата 44 и 46 да се придвижат навътре срещу центробежните сили през следващите 180°. Чрез елиминиране на коляновия вал и мотовилките се елиминира главната вибрация, индуцирана от тяхното движение.
Използването на цилиндричен статор 26 с канали за зареждащо захранване и изпускателни колектори позволява двигателят да работи на четиритактов механичен цикъл, без употреба на всмукателни и изпускателни клапани. Уплътняването между ротора 28 и статора 26 е поддържано непрекъснато чрез регулиране на хлабината и избиране на ефективната площ на стеснения отвор на цилиндъра (т.е. гърловината 34с), равна на половината на площта на цилиндровия отвор. Ефектът от това е да се създаде равновесно състояние на граничната повърхност на ротора 28 и статора 26. Резултатът е, че при всички работни състояния, положително или отрицателно налягане на цилиндъра, усилието на ротора 28 върху статора 26 е съществено балансирано, с което се намалява износването на граничната повърхност между тях. Този признак е важен за контрола на дългосрочността на уплътняването.
Освен описаните предпочитани изпълнения на това изобретение, са възможни и други варианти в обхвата на претенциите.

Claims (10)

1. Ротационен двигател с вътрешно горене, включващ стационарен корпус, в който е разположено ротиращо цилиндрично средство, състоящо се от една околовръстна цилиндрична стена, в която са оформени поне два реда радиално разположени кръгови проходни канали, оформящи съответно нагнетателни или работни цилиндри на двигателя, разположени на разстояние един от друг по дължината на оста на ротация, като всеки от споменатите цилиндри преминава изцяло през околовръстната цилиндрична стена и съдържа едно свободно въртящо се и възвратно-постъпателно движещо се сферично бутало, като в стационарния корпус е затворено от околовръстната цилиндрична стена на ротиращото цилиндрично средство стационарно вътрешно средство за захранване, пренасяне и отвеждане на работния флуид към споменатите цилиндри, характеризиращ се с това, че вът- решната повърхност (48) на външната стена (14) на стационарния корпус (12) е снабдена със стационарно гърбично средство, съдържащо кръгов направляващ канал (52), оформен 5 от двойка разположени на разстояние ръбове (А и В), (С и D), (Е и F) и обграждайки всеки от редовете цилиндри (34, 36, 38) на двигателя (10), при което всяко стационарно гьрбично средство включва и средство за контакт с 10 всяко от сферичните бутала (42, 44, 46), осигуряващо тяхното възвратно-постъпателно движение в съответните им цилиндри (34, 36, 38), когато ротиращото цилиндрично средство (28) се върти, като ротиращото цилиндрично сред15 ство (28) е свързано с вал (32) за предаване мощността на двигателя (10) на изходящия вал.
2. Ротационен двигател с вътрешно горене, включващ стационарен корпус, в който е 20 разположено ротиращо цилиндрично средство, състоящо се от една околовръстна цилиндрична стена, в която са оформени поне два реда радиално разположени кръгови проходни канали, оформящи съответно нагнетателни или работни цилиндри на двигателя, разположени на разстояние един от друг по дължината на оста на ротация, като всеки от споменатите цилиндри преминава изцяло през околовръстната цилиндрична стена и съдържа едно свободно въртящо се и възвратно-постъпателно движещо се сферично бутало, като в стационарния корпус е затворено от околовръстната цилиндрична стена на ротиращото цилиндрично средство стационарно вътрешно средство за захранване, пренасяне и отвеждане на работния флуид към споменатите цилиндри, характеризиращ се с това, че вътрешната повърхност (48) на външната стена (14) на стационарния корпус (12) е снабдена със стационарно гърбично средство, съдържащо кръгов направляващ канал (52), оформен от двойка разположени на разстояние ръбове (А и В), (С и D), (Е и F) и обграждайки всеки от редовете цилиндри (34, 36, 38) на двигателя (10), при което кръговият направляващ канал (52) има ос, съвпадаща с оста на ротация на ротиращото цилиндрично средство (28), като всяка двойка ръбове е в контакт с всички сферични бутала (42, 44, 46) в съответния им ред, а разстоянието на споменатите редове, вариращо до 360° е такова, че дава възможност на сферичните бутала (42, 44, 46) да се движат възвратно-постъпателно в съответстващите им цилиндри (34, 36, 38), като ротиращото цилиндрично средство (28) е свързано с вал (32) за предаване мощността на двигателя (10) на изходящия вал.
3. Ротационен двигател с вътрешно горене съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че всеки от цилиндрите (34, 36, 38) на двигателя (10) е стеснен в долната си част, оформяйки кръгла гърловина (34с, 36с, 38с) с намален диаметър за взаимодействие със стационарното вътрешно средство (26).
4. Ротационен двигател с вътрешно горене съгласно претенция 3, характеризиращ се с това, че площта на напречното сечение на всеки цилиндър (34, 36, 38) на двигателя (10) е приблизително равна на два пъти площта на напречното сечение на неговата гърловина (34с, 36с, 38с).
5. Ротационен двигател с вътрешно горене съгласно претенция 2, характеризиращ се с това, че сферичните бутала (42, 44, 46) са калибровани в цилиндрите (34, 36, 38) така, че е осигурено изпускане на малко количество газове покрай буталата (42, 44, 46), както и средство за рециркулация на изпусканите газове във въздуха, влизащ в нагнетателните цилиндри (34).
6. Ротационен двигател с вътрешно горене съгласно претенция 4, характеризиращ се с това, че стационарното вътрешно средство (26) включва средство за подаване на въздух (56) към нагнетателните цилиндри (34) на двигателя (10), при което се осъществява сгъстяване на подавания въздух, когато гърбичното средство е в контакт със сферичните бутала (42), които са принуждавани да се движат навътре в съответните нагнетателни цилиндри (34) през част от цикъла на ротация, както и средство за впръскване на гориво (74) и пренасяне на сгъстения въздух в работните цилиндри (36, 38) на двигателя (10) през друга част от цикъла на ротация за изгаряне и разширение в работните цилиндри (36, 38) и средство за отвеждане на продуктите на разширение (88) от споменатите работни цилиндри (36, 38).
7. Ротационен двигател с вътрешно горене съгласно претенция 6, характеризиращ се с това, че стационарното вътрешно средство (26) включва средство за запалване на сгъсте ния въздух (76), съдържащ гориво, подаден в работните цилиндри (36, 38).
8. Ротационен двигател с вътрешно горене съгласно претенция 7, характеризиращ се с това, че стационарното вътрешно средство (26) има средство за охлаждане на сгъстения въздух (66), постъпващ в работните цилиндри (36, 38).
9. Ротационен двигател с вътрешно горене, включващ стационарен корпус, в който е разположено ротиращо цилиндрично средство, състоящо се от една околовръстна цилиндрична стена, съдържаща ред от радиално разположени работни цилиндри, като всеки един от работните цилиндри преминава изцяло през околовръстната цилиндрична стена и съдържа едно свободно въртящо се и възвратно-постъпателно движещо се сферично бутало, като в стационарния корпус е затворено от околовръстната цилиндрична стена на ротиращото цилиндрично средство стационарно вътрешно средство за захранване и отвеждане на работния флуид към и от работните цилиндри, характеризиращ се с това, че в стационарния корпус (12) е монтирано стационарно гьрбично средство, обхващащо споменатия ред от работни цилиндри (36, 38) за гьрбично задействане на всяко от сферичните бутала (44,46), при което стационарното гьрбично средство включва двойка от разположени на разстояние ръбове (С и D), (Е и F), следващи кръгова траектория, чиято ос съвпада с оста на ротация на ротиращото цилиндрично средство (28), като двойката ръбове е в контакт със сферичните бутала (44, 46), а разстоянието между тези ръбове е подбрано така, че буталата (44, 46) да се движат по предварително избран закон за движение, като ротиращото цилиндрично средство (28) е свързано с вал (32) за предаване мощността на двигателя (10) на изходящия вал.
10. Ротационен двигател с вътрешно горене съгласно претенция 9, характеризиращ се с това, че всеки от работните цилиндри (36, 38) е стеснен в долната си част, оформяйки кръгла гърловина (36с, 38с) с намален диаметър.
BG100892A 1994-03-15 1996-10-08 Сферично-бутален радиален двигател BG62502B1 (bg)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/213,040 US5419288A (en) 1994-03-15 1994-03-15 Spherical piston radial action engine
PCT/US1995/003342 WO1995025221A1 (en) 1994-03-15 1995-03-14 Spherical piston radial action engine

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG100892A BG100892A (bg) 1997-05-30
BG62502B1 true BG62502B1 (bg) 1999-12-30

Family

ID=22793501

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG100892A BG62502B1 (bg) 1994-03-15 1996-10-08 Сферично-бутален радиален двигател

Country Status (23)

Country Link
US (1) US5419288A (bg)
EP (1) EP0774057B1 (bg)
JP (1) JPH10500748A (bg)
CN (1) CN1043804C (bg)
AT (1) ATE191770T1 (bg)
AU (1) AU684008B2 (bg)
BG (1) BG62502B1 (bg)
BR (1) BR9507096A (bg)
CA (1) CA2185428A1 (bg)
CZ (1) CZ288431B6 (bg)
DE (1) DE69516283T2 (bg)
ES (1) ES2144607T3 (bg)
FI (1) FI963599A0 (bg)
GR (1) GR3033896T3 (bg)
HU (1) HU218693B (bg)
NO (1) NO307104B1 (bg)
NZ (1) NZ283069A (bg)
PL (1) PL175683B1 (bg)
PT (1) PT774057E (bg)
RO (1) RO118815B1 (bg)
RU (1) RU2135797C1 (bg)
SK (1) SK282248B6 (bg)
WO (1) WO1995025221A1 (bg)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6895923B1 (en) * 2004-01-16 2005-05-24 Craig Jones Rotary and centrifugal driven internal combustion engine
CN101966684B (zh) * 2010-08-31 2012-10-03 南京飞燕活塞环股份有限公司 一种活塞环偏桶面的加工方法
NO20210123A1 (no) * 2021-02-02 2022-08-03 Tvs As En damp- og eksplosjonstrykksdrevet rotormotor

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4336686A (en) * 1978-04-21 1982-06-29 Combustion Research & Technology, Inc. Constant volume, continuous external combustion rotary engine with piston compressor and expander
US5227599A (en) * 1990-01-12 1993-07-13 Kraft General Foods, Inc. Microwave cooking browning and crisping
US5080050A (en) * 1990-01-29 1992-01-14 Irving M. Smith Rotary engine
US5257599A (en) * 1992-05-28 1993-11-02 Dale Thomas W External-internal rotary combustion engine

Also Published As

Publication number Publication date
PL175683B1 (pl) 1999-01-29
AU684008B2 (en) 1997-11-27
CZ288431B6 (en) 2001-06-13
FI963599A (fi) 1996-09-12
DE69516283D1 (de) 2000-05-18
WO1995025221A1 (en) 1995-09-21
JPH10500748A (ja) 1998-01-20
CA2185428A1 (en) 1995-09-21
SK282248B6 (sk) 2001-12-03
NO963842L (no) 1996-09-13
DE69516283T2 (de) 2000-10-26
GR3033896T3 (en) 2000-11-30
US5419288A (en) 1995-05-30
BG100892A (bg) 1997-05-30
EP0774057B1 (en) 2000-04-12
HU218693B (hu) 2000-11-28
RU2135797C1 (ru) 1999-08-27
SK118096A3 (en) 1997-03-05
HUT76936A (hu) 1998-01-28
NO307104B1 (no) 2000-02-07
BR9507096A (pt) 1997-09-23
CZ267996A3 (en) 1997-02-12
FI963599A0 (fi) 1996-09-12
EP0774057A1 (en) 1997-05-21
PL316260A1 (en) 1997-01-06
EP0774057A4 (en) 1997-04-02
CN1043804C (zh) 1999-06-23
CN1143994A (zh) 1997-02-26
NO963842D0 (no) 1996-09-13
NZ283069A (en) 1998-03-25
ATE191770T1 (de) 2000-04-15
PT774057E (pt) 2000-09-29
RO118815B1 (ro) 2003-11-28
ES2144607T3 (es) 2000-06-16
HU9602036D0 (en) 1996-09-30
AU2101795A (en) 1995-10-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4494500A (en) Rotary valve assembly
CA1248028A (en) Reciprocating rotary piston thermal engine with a spherical chamber
US4236496A (en) Rotary engine
KR20000029881A (ko) 개선된축피스톤로터리엔진
US5074253A (en) Volumetric displacement machine with double-action oscillating pistons
US6615793B1 (en) Valveless revolving cylinder engine
US20090217903A1 (en) Rotary internal combustion engine
US4664078A (en) Continuously rotating internal combustion engine
US4138930A (en) Piston and cylinder machines
US4531481A (en) Rotary cylinder diesel engine
US3822681A (en) Rotary internal combustion engine
US5323738A (en) Two-cycle, rotary, reciprocating piston engine
US3857372A (en) Rotary internal combustion engine
BG62502B1 (bg) Сферично-бутален радиален двигател
KR100313162B1 (ko) 4사이클피스톤방식의내연기관
US6148775A (en) Orbital internal combustion engine
US5794573A (en) Internal combustion engine
US3451380A (en) Planetary engine
JPH08177511A (ja) カム式エンジン
CA2183306C (en) Internal combustion engine
KR100354694B1 (ko) 로터리 내연기관
KR950014403B1 (ko) 회전식 밸브의 내연기관
GB2103288A (en) Rotary positive-displacement fluid-machines
WO1991006752A1 (en) Internal combustion engine
JPS5920841B2 (ja) ピストン−シリンダ−機械