BG62480B1 - Метод за получаване на минерални влакна - Google Patents

Метод за получаване на минерални влакна Download PDF

Info

Publication number
BG62480B1
BG62480B1 BG102527A BG10252798A BG62480B1 BG 62480 B1 BG62480 B1 BG 62480B1 BG 102527 A BG102527 A BG 102527A BG 10252798 A BG10252798 A BG 10252798A BG 62480 B1 BG62480 B1 BG 62480B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
sand
fibers
briquettes
melt
alumina
Prior art date
Application number
BG102527A
Other languages
English (en)
Other versions
BG102527A (bg
Inventor
Arne Kraglund
Torben Visler
Jens Ranlov
Vermund R. Christensen
Original Assignee
Rockwool International A/S
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=10785467&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=BG62480(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Rockwool International A/S filed Critical Rockwool International A/S
Publication of BG102527A publication Critical patent/BG102527A/bg
Publication of BG62480B1 publication Critical patent/BG62480B1/bg

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C13/00Fibre or filament compositions
    • C03C13/06Mineral fibres, e.g. slag wool, mineral wool, rock wool
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C1/00Ingredients generally applicable to manufacture of glasses, glazes, or vitreous enamels
    • C03C1/02Pretreated ingredients
    • C03C1/026Pelletisation or prereacting of powdered raw materials
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C13/00Fibre or filament compositions
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C2213/00Glass fibres or filaments
    • C03C2213/02Biodegradable glass fibres

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Inorganic Fibers (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Mold Materials And Core Materials (AREA)

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до метод за получаване на стъклени влакна, изработени ръчно (MMVF), които имат относително високо съдържание на алуминий. По-специално изобретението се отнася до получаване на биологично разтворими влакна, които имат приемлива скорост на биологично разграждане, когато се изпитват в подходяща течност.
Предшестващо състояние на техниката
Известно е получаването на минерална стопилка в пещи, като електропещ, ванна пещ, шахтова пещ или вагрянка, и използването на тази стопилка за различни промишлени цели. Минералната стопилка найобщо се образува от смес от минерали, избрани така, че да дават стопилка с желана температура на топене и други свойства, които имат отношение към крайното им приложение. Минералните материали са обикновено синтезирани или изкопани от мините материали като скална маса или шлака (често след раздробяване) и пясък.
В лит.източник ЕР-А-508589 се описва приготвянето на стопилка от множество твърди отпадъци, които се използват в такива съотношения, че стопилката да има съдържание в известни определени граници. Материалите, които се използват, са включени в отпадъчни потоци, съдържащи пепел от дъното на общински пещи за изгаряне на отпадъци, пепел, от дъното на пещи за изгаряне на опасни отпадъци, прах от ръкавни филтри или утаители, прах от стоманодобивни предприятия, утайки от галванични покрития, утайки от електрохимична механична обработка, отпадъчен пясък от леярни, заразени почви, сушени и заразени твърди вещества от отпадъчни води, втвърден цимент, летлива пепел от изгаряне на въглища, остатъци от неорганични багрилни пигменти и отработени (отпадъчни) огнеупорни материали. Пещта може да бъде загрявана с кокс вагрянка от типа, използван в промишлеността за леене на сив чугун. Стопилката изтича от пещта при условия, които позволяват отделянето на свободни метали от разтворите на оксиди, които могат да се изливат в леярски форми или да се закаляват.
В JP-A-55140725 руден шлам и/или отпадъчен емайл и/или отпадъчен леярски пясък се смесват и получената смес се стапя в електропещ и се произвеждат влакна.
По традиция MMV влакна се изработват от материали, които са икономически и географски удобни за използване. Установено е, че разтворимостта на MMV влакната и други свойства са твърде зависими от техния химичен състав и следователно от състава на стопилката, от която се изготвят влакната. В съответствие с това е необходимо да се подбира подходящ състав на стопилката в зависимост на специфичните свойства, които се изискват. Съобразно това е необходимо да се подбират подходящи материали, които имат отношение към състава и свойствата, изисквани за влакната.
Общо за някои от тези суровинни материали, които трябва да се включват в стопилката, е да се доставят под формата на брикети, по-специално фините материали като пясък.
Необходимостта да се използват суровини, избрани съобразно желания химичен състав, вместо съобразно икономическите удобства, определя тенденцията към увеличаване на разходите за суровини, които се използват за получаване на тези грижливо дефинирани MMV влакна. Разходите са специфичен проблем, когато желаната крайна смес има състав, който изисква много скъпи материали. Например в WO 95/34516 от заявителя е посочено, че влакна, които имат много ниско съдържание на алуминиев оксид, могат да се получат, като се използва пясък, съдържащ силициев двуокис, който може да се събере от леярски пясък. Проблем възниква, когато е желателно да се получат влакна с високо съдържание на алуминиев оксид, поспециално над около 14 тегл. % и често над 18 или 20 тегл. %.
В описанието всички анализи са изразени спрямо теглото на оксидите.
Установено е, че е икономично и удобно да се доставят посочените материали, напри2 мер като се използва шихта, която съдържа предварително определено количество суровина с високо съдържание на алуминиев оксид. Например включването на пясък алуминиев оксид от типа калциниран боксит е подходящо. За съжаление тези суровини с високо съдържание на алуминиев оксид понякога са недостъпни, при това са много скъпи, затова се поставят нежелани ограничения върху избора на материали, които могат да се използват за производство на MMV влакна с високо съдържание на алуминиев оксид.
Техническа същност на изобретението
Съгласно изобретението е създаден метод за производство на MMV влакна, който се състои в приготвяне на отлети брикети от раздробен минерален материал, приготвяне на стопилка чрез стапяне в пещ на минерална шихта, съставена от брикетите, и получаване на влакна от стопилката, при който метод стопилката и влакната имат съдържание, измерено като оксиди, което включва алуминиев оксид в количество над 14 тегл. %, а брикетите са приготвени от раздробен минерален материал, който включва използван пясък - алуминиев оксид, онечистен с остатъци от огнеупорни материали.
Стопилката и влакната най-общо съдържат А12О3 в количество най-малко 18 или 19 % и често най-малко 20 %. Така количеството може да бъде над 25 % и повисоко като 30 % или повече, например до 36 или 38 % и по-високо.
Изразът “пясък алуминиев оксид” се отнася до всеки фино раздробен неорганичен материал, който може да бъде стопен до стопилка, от която могат да се получат MMV влакна и който има относително високо съдържание на алуминиев оксид, например наймалко 20 % и обикновено най-малко 30 % или 40 % тегл. За предпочитане той съдържа наймалко 50 тегл. % алуминиев оксид и може да има съдържание на алуминиев оксид до 80 % или повече.
Съгласно изобретението е удовлетворително и наистина много желателно да се получат MMV влакна с високо съдържание на алуминиев оксид от шихта, съдържаща брикети, които се изготвят, като се използва пясък алуминиев оксид, който е онечистен с огнеупорни остатъци. В резултат е възможно да се използва шихта от пясък алуминиев оксид за два отделни процеса, като с това се печелят значителни икономически предимства, без да се срещат технически трудности в метода.
Пясъкът алуминиев оксид е много скъп, за да бъде използван в обикновените леярски процеси в конкуренция с обичайния пясък силициев диоксид. Обаче той има някои свойства, които го правят много привлекателен от техническа гледна точка за някои известни леярски процеси. Стойността на търговския пясък алуминиев оксид е висока, което е сериозна бариера за развитието на тези методи.
Съгласно изобретението се използва пясък алуминиев оксид от леярството и така използваният онечистен пясък - алуминиев оксид се прилага за изработване на MMV влакна.
Предимството съгласно изобретението е, че леярският процес е икономически изгоден и едновременно се осигурява икономически приемлив източник на алуминиев оксид за получаване на MMV влакна с високо съдържание на алуминиев оксид.
Остатъците от леярството са остатъци, които се натрупват в пясъка, когато се използва за леярски отливки. Така използваният пясък нормално се онечиства с остатъци от свързващото средство като фенолформалдехидна смола, фуран, бентонит или други свързващи средства при операциите на отливане. Той може също да съдържа фини частици от пясък с по-малък размер, отколкото пясъкът нормално има. Той може да съдържа фини металургични частици, метали или метални съединения от операциите на леене. Отливаният метал може да бъде желязо и остатъците са от желязо или железни оксиди. Когато отливаният метал е алуминий, остатъците могат да бъдат от алуминий или алуминиев оксид.
Поради присъствието на тези различни остатъци, използваният пясък се счита обикновено за неподходящ за който и да е полезен процес, освен ако първо не е подложен на термо/механичен процес на регенериране, обхващащ етапи на натрошаване, пресяване, промиване и изгаряне, за да се отстранят замърсителите и много фините частици. Обаче регенерирането води до големи разходи и регенератът не е икономичен. Такъв процес е описан в Mineral processing + 8, August 1987, рр 456 - 462 от Bauer, като важните етапи на процеса са магнитна сепарация, обработка в кипящ слой в противоток.
Съгласно изобретението онечистеният пясък се използва без значителен предварителен процес на регенериране. В действителност, ако се проведе някакъв процес на регенериране, той е обикновено сведен до пресяване на пясъка.
Изобретението едновременно решава два проблема, по-специално доставянето на икономически изгоден източник на алуминиев оксид за MMV влакна с високо съдържание на алуминиев оксид и оползотворяване на употребявания пясък, при което се реализират икономии в специализираните процеси на леене.
Предимството на изобретението е, че се премахва необходимостта да се отстраняват фините частици от онечистения пясък алуминиев оксид, преди да може да се използва. Както е обяснено по-горе, по-рано това се е считало винаги за необходимо, ако пясъкът алуминиев оксид трябва да бъде използван. Така специфичното икономично използване на онечистения пясък алуминиев оксидид е възможно чрез изобретението.
Действителното наличие на фини частици може да бъде благоприятно съгласно изобретението. Фините частици показват превъзходни свойства на стапяне и разтваряне при обичайно използваните процеси на стапяне. Това се дължи на необходимостта от кратко време на престой при всяка зададена температура на стапяне, отколкото на пясък алуминиев оксид с по-големи размери на частиците.
Тази характеристика означава, че е възможно да се използват по-големи количества от материали с висока точка на топене като онечистения пясък алуминиев оксид в шихтата, отколкото би било възможно иначе. Наличието на пясък алуминиев оксид с частици с фини размери също намалява до минимум или елиминира нуждата да се вкарват флюси и така да се избегнат ограниченията, които те поставят върху избора на химическите състави.
Количеството на онечистен пясък алуминиев оксид е за предпочитане най-малко 5 %, обикновено най-малко 10 % или 20 % на база обща минерална шихта е и често най-малко 30 %. Обикновено то не е повече от 60 % или понякога 70 - 75 % и най-общо е в границите от 20 до 40 или 45 тегл. % от общата минерална шихта.
Подходящ пясък алуминиев оксид е калцинираният боксит, шамот, андалузит, кианит, плагиоклаз, силиманит, мулит и каолин и стопен алуминиев оксид. Стопен шпинел е друг подходящ материал с високо съдържание на А12О3.
Използването на различни пясъци с високо съдържание на алуминиев оксид в леярските процеси е описано в литературата, например в Heat Transfer of Various Moulding Materials, Locke et al., Trans. Am. Foundrymans Soc., 1954, v. 62 p. 589 - 600.
Въпреки че е възможно брикетите, които съдържат използвания пясък алуминиев оксид, да се състоят (що се отнася до неорганичните съставки) само от този пясък, обикновено брикетите се приготвят от смес от най-малко 10 % тегл. от използвания пясък с най-малко 10 тегл. % други неорганични материали. Често количеството на използвания пясък алуминиев оксид е най-малко 30 % и често най-малко 50 % или 60 тегл. % от неорганичните съставки на брикетите. Сместа, от която са образувани брикетите, може да бъде смес от използвания пясък алуминиев оксид с неизползван неорганичен пясък или скала, но често брикетите се приготвят от смес от използван пясък алуминиев оксид с други неорганични материали, които включват материал от промишлени отпадъци. Подходящите промишлени отпадъци включват шлака от конвертори или друга шлака от стоманодобивни процеси, стъкло, цимент от минерални влакна, пепел от електроцентрали, дървена пепел и прах от стоманодобивни предприятия и продукти от MMV влакна например свързан MMV влакнест материал. Този влакнест материал може да се рециклира от процеса или може да бъде отпадъчен по-рано произведен материал.
Ако е желателно да се увеличи съдържанието на силициев диоксид, може да бъде удобно да се включи в брикетите използван леярски пясък със силициев диоксид, както е описано в РСТ /ЕР 95/02109. Ако е желателно да се увеличи съдържанието на MgO или FeO, може да се използва леярски пясък от оливин.
Минералната шихта за пещта може да се състои само от брикети, съдържащи онечистен пясък алуминиев оксид или по-често, смес от поне 30 %, често най-малко 50 % или 60 % и типично до 80 % или повече такива брикети с друг раздробен материал. Този друг материал може да се състои от брикети от материали, несъдържащи онечистен пясък алуминиев оксид и/или други минерални материали, подходящи за включване в стопилката. Този допълнителен минерален материал може да бъде промишлен отпадък, както е разгледано по-горе, или може да бъде чист минерален материат, който преди това не е използван.
Такъв минерален материал, който може да бъде използван като част от небрикетната шихта или като съставка в брикетите, може да включва материали като диабаз, базалт, дунит, перидот, пироксен, апатит, боксит, доломит, желязна руда, варовик, рутил, магнезит, магнетит, бруцит, печена вар, шлака или други материали, подходящи за образуване на влакнообразуваща стопилка. Сместа от онечистен пясък алуминиев оксид, други промишлени отпадъци и други минерални материали трябва да бъде такава, че стопилката и влакната да имат желания състав.
Предпочитаният състав на общата стопилка и за влакната, образувани от нея, включва следните оксиди в тегл. %:
S1O з: 1 до 48
Ч°3 1- 1 до 38
СаО 10 до 30
MgO 2 ДО 20
FeO 2 до 15
Na2O + К2О 0 до 12
TiO2 0 до 6
Други елементи 0 До 15
Други елементи, които могат Да при-
състват, включват Р2О5 и В2О 3'
За предпочитане количе ството от а12о3
е най-малко 16 %, за пред почита не най-
малко 17 %, по-специално най-малко 18 %. Обикновено то е повече от 19 %, напр. 20 до 30 %. Количеството на MgO е обикновено 2 до 15 % и количеството на Fe обикновено е 5 до 9 %. Количеството на 1Ча2О + К2О обикновено е от 0 до 6 % и количеството на ТЮ2 0 - 3 %. Общото количество на другите непосочени елементи е обикновено от 0 до 5 %.
Предпочитаните влакна имат скорост на разтваряне при pH 4,5 най-малко 20 ppm на ден и стопилката има за предпочитане вискозитет при 1400°С от 10 до 70 поаза.
Предпочитани влакна са тези, които са описани и дефинирани в WO 96/14454 или в WO 96/14274. Методът за определяне на скоростта на разтваряне е дефиниран в тези заявки. Влакната, имащи анализ, както в WO 96/14454 или 96/14274, но в които количеството на А12О3 е по-ниско от 30 %, напр. 31 до 38 %, за предпочитане имат свойства на разтворимост и стапяне, както е дефинирано в WO 96/14454 или 96/14274.
Брикетите могат да се направят по всеки подходящ метод. Най-общо те се правят чрез свързване на неорганичния материал, като се използва свързващо средство, често с пресоване на тези брикети. Свързващото средство може да бъде хидравлично свързващо средство като цимент или може да бъде шлака, активирана с алкално средство, както е описано в WO 92/04289. Свързващото средство може да съдържа негасена вар, която се хидратира при нагряване в присъствието на вода, например, както в известния варово/ пясъчен метод. Свързващото средство може да съдържа органично свързващо средство, за предпочитане меласа, в даден случай с негасена вар и обикновено също с влакна, както е описано в WO 95/34514. Свързващото средство може да съдържа глина.
Брикетите могат да имат обичайни размери, например минимален размер от наймалко 5 mm, често най-малко 20 mm и обикновено най-малко 40 mm и максимален размер от до 300 mm, но обикновено не повече от около 150 или 200 mm.
Пещта може да бъде нагрявана по обичаен начин, например като електрическа пещ или като ванна пещ или по-обичайно чрез изгаряне на горим материал в пещ вагрянка. Температурата на стапяне зависи от материалите, които се използват и от влакнообразуващата техника, но най-общо е в порядъка 1200 до 1600°С, често около 1400 до 1550°С.
Получаването на влакната може да стане по обичайна техника като техника на изтегляне (spinning cup), или за предпочитане чрез изливане върху изтеглящи филери, обхващаща най-малко два заедно действащи филера, например както е описано в WO 92/ 0647. Така влакната могат да се получат чрез изливане на стопилката върху първия ротор, от който стопилката се прехвърля в последователност върху един или повече следващи предачни ротори, на които се изтеглят влакната.
Продуктите съгласно изобретението могат да се използват за всяка обичайна употреба на MMV влакна, като топлинна изолация, намаляване и регулиране на шума, защита от огън, растежна среда, арматура и пълнители.
Примери за изпълнение на изобретението
Следващите примери поясняват изобретението.
Пример 1. Шихта със следния състав в тегл %: 50 диабаз + 45 циментови брикети.
Състав на циментовите брикети в тегл. %:
Цимент 13 Вълнени отпадъци 35 LD конверторна шлака 12 Бокситен леярски пясък 30 Леярски пясък от оливин 5
Дънна пепел от електроцентрали 5
Химичен състав на шихтата (тегл. %):
SiO2 Ч°з TiO2 FeO CaO
37,8 24,9 2,2 6,7 15,8
MgO Na2O κ2ο MnO ?A
9,2 1,7 1,1 0,2 0,1
Вискозитет на стопилката при 1400°С:
23,5 поаза.
Пример 2. Шихта: 60 % диабаз + 10 % LD конверторна шлака + 35 % брикети.
Състав на брикетите в тегл %:
Меласа7,5
Негасена вар2,5
Леярски пясък от оливин10
Вълнени отпадъци35
LD конверторна шлака5
Шамотен леярски пясък40
Химичен състав на шихтата (тегл. %):
ai2o3 TiO2 FeO CaO
16,4 2,5 8,3 14,8
Na2O K2O MnO PA
1,8 1,1 0,3 0,2
Вискозитет на стопилката при 1400°С:
18,6 поаза.
Пример 3. Шихта: 25 % диабаз, 5 % LD конверторна шлака + 70 % циментови брикети.
Състав на циментовите брикети в тегл %:
Цимент 13
Леярски пясък от мулит 37
Леярски пясък от оливин 18
Вълнени отпадъци 22
LD конверторна шлака 10
Химичен състав на шихтата, в тегл.
Ч°з TiO2 FeO CaO
28,8 1,0 5,7 17,5
Na2O κ2ο MnO PA
1,0 0,5 0,3 0,3
Вискозитет на стопилката при 1400°С:
17,2 поаза.
Пример 4. Шихта: 20 % диабаз + 20 % LD конверторна шлака + 60 % брикети.
Състав на брикетите в тегл. %:
Меласа 7,5 Негасена вар 2,5 Вълнени отпадъци 30 Леярски пясък от оливин 10
Каолинов леярски материал 50
Химичен състав на шихтата в тегл. %:
SiO2 А12О3 TiO2 FeO CaO
40,6 19,0 1,2 7,8 19,2
MgO Na2O K2O MnO P2O5
8,8 1,8 0,5 0,5 0,5
Вискозитет на стопилката при 1400°С:
16,3 поаза.
Пример 5. Шихта: 100 % брикети.
Състав на брикетите в тегл. %:
Бокситен леярски пясък29
Кварцов леярски пясък16
Железен оксид нагар10
Цимент9
Леярски пясък от оливин18
Химичен състав на шихтата (тегл. %):
SiO2 А12О3 TiO2 FeO CaO
30,5 33,3 1,2 9,3 13,7
MgO Na2O κ2ο MnO pA
10,3 ο,ι 0,3 0,6 0,8
Пример 6. Шихта: 100 % брикети.
Състав на брикетите в тегл. %:
Бокситен леярски пясък18
Кварцов леярски пясък12
Шлака от леярски кофи16
Вълнени отпадъци24
Железен оксид нагар2
Меласа + вар (8 + 4)12
Конверторна шлака16
Химичен състав на шихтата (тегл. %):
ai2o3 TiO2 FeO CaO
35,4 1,1 7,2 17,1
Na2O K2O MnO РЛ
0,7 0,9 0,7 0,4
Пример 7. Шихта: 92 % брикети + 8 % Karlshamn диабаз.
Състав на брикетите в тегл. %:
Бокситен леярски пясък10
Кварцов леярски пясък22
Вълнени отпадъци22
Железен оксид нагар2
Mg-шпинелова облицовка за пещи5
Цимент10
Оливинов леярски пясък23
Натрошени стъкла6
Химичен състав на шихтата в тегл. %:
SiO2 А12О3 TiO2 FeO CaO
48,5 14,2 0,7 6,3 10,3
MgO Na2O K2O MnO други
17,3 1,4 0,8 0,1 0,3

Claims (10)

1. Метод за получаване на стъклени влакна от отлети брикети от раздробен минерален материал, приготвяне на стопилка чрез стапяне в пещ на шихта, съдържаща брикетите и получаване на влакна от стопилката, характеризиращ се с това, че стопилката и влакната имат окисен състав, включващ А12О3 най-малко 14 тегл. % и брикетите се образуват от материал от частици, включващ употребяван пясък - алуминиев оксид, онечистен с остатъци от леярството.
2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че онечистеният пясък алуминиев оксид има съдържание на А12О3 най-малко 20 тегл. %.
3. Метод съгласно претенциите 1 или 2, характеризиращ се с това, че количеството на онечистения пясък - алуминиев оксид в брикетите е от 10 до 75 % тегл. % спрямо общата минерална шихта.
4. Метод съгласно някоя от предходните претенции, характеризиращ се с това, че влакната имат следния окисен състав в тегл. %:
SiO2 32 до 48 A12O3 14 до 38 CaO 10 до 30 MgO 2 до 20 FeO 2 до 15 Na2O + K2O 0 до 12 TiO2 0 до 6 Други елементи 0 до 15
5. Метод съгласно някоя от предходните претенции, характеризиращ се с това, че влакната имат разтворимост при pH 4,5 наймалко 20 nm на ден.
6. Метод съгласно някоя от предходните претенции, характеризиращ се с това, че количеството на А12О3 е най-малко 18 %.
7. Метод съгласно някоя от предходните претенции, характеризиращ се с това, че в предварителен етап се използва пясък алуминиев оксид, използван като формовъчен материал в леярството.
8. Метод съгласно някоя от предходните претенции, характеризиращ се с това, че брикетите се приготвят допълнително от други промишлени отпадъци, избрани от конверторна шлака или друга шлака от стоманодобивните процеси, стъкло, цимент от минерални влакна, пепел от електроцентрали, дървесна пепел, прах от стоманодобивни предприятия и продукти от стъклени влакна, при което общото количество на онечистения пясък - алуминиев оксид и другите промишлени отпадъци е най-малко 50 % на база общата минерална шихта.
9. Метод съгласно някоя от предходните претенции, характеризиращ се с това, че пещта е вагрянка.
10. Метод съгласно някоя от предходните претенции, характеризиращ се с това, че влакната се приготвят чрез изливане на стопилката върху първи предачен ротор, 5 от който стопилката се прехвърля в последователност от един или повече следващи предачни ротори, от които влакната се изтеглят.
BG102527A 1995-12-15 1998-06-09 Метод за получаване на минерални влакна BG62480B1 (bg)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB9525641.8A GB9525641D0 (en) 1995-12-15 1995-12-15 Production of mineral fibres
PCT/EP1996/005616 WO1997022563A1 (en) 1995-12-15 1996-12-13 Production of mineral fibres

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG102527A BG102527A (bg) 1999-01-29
BG62480B1 true BG62480B1 (bg) 1999-12-30

Family

ID=10785467

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG102527A BG62480B1 (bg) 1995-12-15 1998-06-09 Метод за получаване на минерални влакна

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP0866776B2 (bg)
AT (1) ATE190593T1 (bg)
AU (1) AU1372197A (bg)
BG (1) BG62480B1 (bg)
DE (1) DE69607206T3 (bg)
GB (1) GB9525641D0 (bg)
SI (1) SI0866776T2 (bg)
SK (1) SK282239B6 (bg)
WO (1) WO1997022563A1 (bg)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6346494B1 (en) 1995-11-08 2002-02-12 Rockwool International A/S Man-made vitreous fibres
DE59908791D1 (de) * 1998-05-16 2004-04-15 Heraklith Ag Ferndorf Mineralfasern
AU6149400A (en) * 1999-06-10 2001-01-02 Rockwool International A/S Briquettes, their use in mineral fibre production and their production
AU2001237407A1 (en) * 2000-02-15 2001-08-27 Rockwool International A/S Man-made vitreous fibres and products containing them
DE10352323B4 (de) * 2002-11-06 2011-09-15 Deutsche Rockwool Mineralwoll Gmbh + Co Ohg Verfahren zur Herstellung einer mineralischen Schmelze
EP1558532A1 (de) * 2002-11-06 2005-08-03 Rockwool International A/S Verfahren zur herstellung einer mineralischen schmelze
DE102008062810B3 (de) * 2008-12-23 2010-07-01 Saint-Gobain Isover G+H Ag Verwendung von Tonen und/oder Tonmineralen zur Schmelzbereichserniedrigung einer Mineralfaserschmelze
AT509991B1 (de) * 2010-12-22 2012-01-15 Asamer Basaltic Fibers Gmbh Rohmaterial zur herstellung von basaltfasern
AT510591B8 (de) * 2010-12-22 2012-10-15 Asamer Basaltic Fibers Gmbh Vorbehandlung von rohmaterial zur herstellung von basaltfasern
EP2909148B1 (en) 2012-10-18 2018-10-17 OCV Intellectual Capital, LLC Glass composition for the manufacture of fibers and process
KR102259345B1 (ko) * 2019-05-21 2021-06-02 주식회사 케이씨씨 미네랄울 뱃지 조성물 및 이로부터 제조된 미네랄울
AT524875B1 (de) 2021-08-16 2022-10-15 Ibe Anlagentechnik Gmbh Verfahren zur abfallfreien Herstellung von Dämmstoffprodukten aus Mineralwolle

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2020403A (en) 1933-06-19 1935-11-12 Isaiah B Engle Process for producing mineral fiber
US4560606A (en) 1981-11-16 1985-12-24 Owens-Corning Fiberglas Corporation Basalt compositions and their fibers
FI86541C (sv) 1990-08-29 1992-09-10 Partek Ab Råmaterialbrikett för mineralullstillverkning och förfarande för dess framställning
FI93346C (sv) 1990-11-23 1998-03-07 Partek Ab Mineralfibersammansättning
FR2690438A1 (fr) 1992-04-23 1993-10-29 Saint Gobain Isover Fibres minérales susceptibles de se dissoudre en milieu physiologique.
HU217662B (hu) * 1994-02-11 2000-03-28 Rockwool International A/S Üvegszerű műrost szálak és termékek
BE1009073A7 (nl) 1994-11-08 1996-11-05 Rockwool Int Kunstmatige glasvezels.

Also Published As

Publication number Publication date
SI0866776T1 (en) 2000-10-31
EP0866776B1 (en) 2000-03-15
EP0866776B2 (en) 2004-11-17
WO1997022563A1 (en) 1997-06-26
DE69607206D1 (de) 2000-04-20
SK79598A3 (en) 1999-06-11
SI0866776T2 (en) 2005-04-30
DE69607206T2 (de) 2000-07-13
DE69607206T3 (de) 2005-05-04
GB9525641D0 (en) 1996-02-14
EP0866776A1 (en) 1998-09-30
AU1372197A (en) 1997-07-14
BG102527A (bg) 1999-01-29
ATE190593T1 (de) 2000-04-15
SK282239B6 (sk) 2001-12-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2312838C (en) Briquettes for mineral fibre production and their use
BG62480B1 (bg) Метод за получаване на минерални влакна
KR101382377B1 (ko) 섬유 및 이의 제조 방법
EP1558533B1 (en) Processes of forming mineral fibres
EP0766653B1 (en) Production of mineral fibres
EP1036041B1 (en) Processes for the production of man-made vitreous fibres
EP1036042B1 (en) Production of man-made vitreous fibres
EP1192112A1 (en) Briquettes, their use in mineral fibre production and their production
CA1150323A (en) Fireproof material for steel-casting foundry equipment
EP1065176A1 (en) Production of man-made vitreous fibres
EA045803B1 (ru) Способ изготовления искусственных стекловидных волокон
Schmidt-Whitley et al. How dolomite refractories contribute to clean steelmaking