BG61891B1 - индикатор за заета телефонна линия - Google Patents

индикатор за заета телефонна линия Download PDF

Info

Publication number
BG61891B1
BG61891B1 BG99712A BG9971295A BG61891B1 BG 61891 B1 BG61891 B1 BG 61891B1 BG 99712 A BG99712 A BG 99712A BG 9971295 A BG9971295 A BG 9971295A BG 61891 B1 BG61891 B1 BG 61891B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
indicator
switch
terminal
auxiliary
main
Prior art date
Application number
BG99712A
Other languages
English (en)
Other versions
BG99712A (bg
Inventor
Васил Коларов
Original Assignee
Васил Коларов
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Васил Коларов filed Critical Васил Коларов
Priority to BG99712A priority Critical patent/BG61891B1/bg
Publication of BG99712A publication Critical patent/BG99712A/bg
Publication of BG61891B1 publication Critical patent/BG61891B1/bg

Links

Landscapes

  • Telephonic Communication Services (AREA)
  • Telephone Function (AREA)

Abstract

Индикаторът е приложим при трипроводно свързани помежду си основен и допълнителен телефонен апарат,свързани към обща телефонна линия. Той е опростени указва на основния апарат състоянието на допълнителния апарат. Индикаторът е изграден от паралелно свързани помежду си резистор (1), светлинен източник (2) и кондензатор (3), монтиран е на основнияапарат и използва захранване от телефонната централа. Той е свързан последователно през превключвател в основния апарат и през превключвател в допълнителния апарат към повиквателните или разговорни елементи на допълнителния и на основния апарат, които след заемане на линията от допълнителния апаратсе указват в паралелна връзка с индикатора за заета телефонна линия. Между единия извод на индикатора и превключвателя на допълнителния апарат е включен ключ (4) за задържане на линията, монтиран на основния апарат, а паралелно на индикатора е свързан авариен ключ (5).

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до индикатор за заета телефонна линия, приложим при трипроводно свързани помежду си основен и допълнителен телефонен апарат, свързани към обща телефонна линия.
Предшестващо състояние на техниката
Известно е трипроводно свързване между два апарата, включени към една обща телефонна линия от принципната схема на телефонен апарат ТА 600 и др. (ТА 500, ТА 900, ТА 4100), производство на телефонен завод в гр. Белоградчик.
Недостатък на посоченото трипроводно свързване е, че когато се ползва допълнителният апарат, неговото състояние не се указва на основния апарат. Освен това, при използването на основния апарат, разговорът не може да се прехвърли на допълнителния апарат, без предварително да се вдигне слушалката му, което създава неудобство при ползването на общата телефонна линия.
Известен е от патент DE 2542409 индикатор за заета телефонна линия, който е включен при свързани помежду си основен и допълнителен телефонен апарат, свързани към една обща телефонна линия. Индикаторът е монтиран на основния апарат и използва захранване от телефонната централа. Идващият по линията за връзка сигнал до основния и допълнителния апарат се указва чрез първо индикаторно средство. След приемането на разговора от основния апарат, връзката с допълнителния апарат се прекъсва. Приемането на разговора от допълнителния апарат се указва на основния апарат с второ индикаторно средство. Двете индикаторни средства са изградени от течнокристални елементи.
Недостатък на този индикатор е, че използването на течнокристални елементи за сигнализация на повиквателен сигнал, поради това, че не дразни слуха, изисква непрекъснато наблюдение на индикатора, което създава неудобства. Друг недостатък е, че използването на течнокристални елементи като индикаторни средства изисква силна светлина, за да бъ дат наблюдавани, което е свързано с разход на енергия. Освен това течнокристалните елементи имат относително висока стойност, с което се оскъпява допълнително телефонния апарат.
Техническа същност на изобретението
Задача на изобретението е да се създаде индикатор за заета телефонна линия с възможно най-опростени и евтини средства, който да указва на основния апарат състоянието на допълнителния апарат, без да е необходимо непрекъснатото му наблюдение. Друга задача е да се създаде възможност за прехвърляне на водения от основния апарат разговор към допълнителния апарат, без да е необходимо предварително да се вдига слушалката му.
Задачата се решава с индикатор за заета телефонна линия, който е включен при трипроводно свързани помежду си основен и допълнителен телефонен апарат, свързани към обща телефонна линия. Индикаторът се монтира на основния апарат и използва захранване от телефонната централа. Съгласно изобретението, индикаторът е изграден от резистор, светлинен източник и кондензатор, свързани паралелно помежду си и последователно през превключвателя в основния апарат и през превключвателя в допълнителния апарат към повиквателните или разговорни елементи на допълнителния апарат и повиквателните елементи на основния апарат, които след заемане на линията от допълнителния апарат се оказват в паралелна връзка с индикатора за заета телефонна линия.
Между единия извод на индикатора и изхода на превключвателя РП: на допълнителния апарат е включен ключ за задържане на линията, който е монтиран на основния апарат.
Светлинният източник може да бъде лампа с нажежаема жичка или светодиоди, свързани паралелно и противопосочно помежду си.
Предимствата на индикатора са, че с възможно най-прости и евтини средства указва на основния апарат състоянието на допълнителния апарат, без да е необходимо непрекъснато наблюдение на индикатора.
Освен това, съгласно изобретението се създава възможност за прехвърляне на водения от основния апарат разговор към допълнителния апарат, без да е необходимо предва2 рително вдигане на слушалката му. В този случай сигналното устройство на основния апарат се оказва включено паралелно на индикатора, с което се намалява импедансът на индикатора. Сигналното устройство на основния апарат се оказва включено паралелно на индикатора и след вдигане на слушалката на допълнителния апарат.
В един вариант на изпълнение с лампа с нажежаема жичка индикаторът поема функцията и на амплитуден изравнител, с което се повишава разбираемостта на разговора и се намаляват амплитудните изкривявания на разговорния сигнал.
Пояснения на приложените фигури
Изобретението се пояснява по-подробно с помощта на примерното изпълнение на индикатора за заета телефонна линия, показано на приложената фигура 1.
Примерно изпълнение на изобретението
Както е показано на фигурата, индикаторът за заета телефонна линия е включен при трипроводно свързани помежду си основен и допълнителен телефонен апарат, които са свързани към една обща телефонна линия. Индикаторът е монтиран на основния апарат и използва захранване от телефонната централа. Той е изграден от паралелно свързани помежду си резистор 1, светлинен източник 2 и кондензатор 3. Индикаторът е свързан последователно през превключвателя РП] в основния апарат към сигналното устройство в допълнителния апарат, или през превключвател РП] в допълнителния апарат към неговите разговорни елементи, като в този случай сигналното устройство на основния апарат се оказва в паралелна връзка с индикатора за заета телефонна линия. На основния апарат е монтиран и ключ за задържане на линията 4, който е свързан между индикатора и изхода на превключвател РП] в допълнителния апарат.
Индикаторът е така конструиран, че елементите му взаимно да се предпазват от претоварване. Кондензаторът 3 намалява импеданса на индикатора и може да поема токовия удар от превключването, като по този начин предпазва светлинния източник 2 от повреда, а той след затваряне на слушалката с малкото си вътрешно съпротивление разрежда кон дензатора 3, с което индикаторът е готов за следващо включване. Резисторът 1 намалява постояннотоковото съпротивление на индикатора, регулира яркостта на светене на светлинния източник и обуславя по-ниско от нормалното работно напрежение на светлинния източник 2, в резултат на което се увеличава продължителността на експлоатацията на индикатора.
При описването на действието на устройството са разгледани само тези токови кръгове, в които участва индикаторът за заета телефонна линия. Токовите кръгове на основния апарат не се изменят, поради което не са описани.
Приложение на изобретението
При заемане на телефонната линия от допълнителния апарат през индикатора и неговите елементи 1 и 2 протича постоянен ток, необходим за захранване на микрофона на допълнителния апарат. Постоянният ток, протичащ през светлинния източник 2, го задейства и той светва, с което показва, че линията е заета от допълнителния апарат. При задържане на линията от основния апарат (слушалките на двата апарата са затворени) индикаторът за заета телефонна линия се включва през задействания ключ 4 през превключвателя на допълнителния апарат паралелно на телефонната линия. През светлинния източник 2 минава по-силен ток, в резултат на което той свети по-силно и показва, че линията е задържана. Кондензаторът 3 осигурява плавно нарастване на напрежението върху индикатора при включване и намалява импеданса на индикатора. Светлинният източник 2 след освобождаването на телефонната линия с малкото си вътрешно съпротивление разрежда кондензатора 3, като така подготвя индикатора за следващо включване. Резисторът 1 намалява постояннотоковото съпротивление на индикатора, регулира яркостта на светене на светлинния източник 2 и обезпечава по-ниско от работното напрежение на източника 2, като така се увеличава продължителността на експлоатация на устройството.
Импедансът на индикатора при входящо повикване е по-малък от 50 Ω и не променя работата на високоомното сигнално устройство на допълнителния апарат. При заемане на телефонната линия от допълнителния апарат, постояннотоковото съпротивление на индика тора е около 100 Ω. При задържане на линията от основния апарат постояннотоковото съпротивление на индикатора за заета телефонна линия не превишава 175Ω и е съизмеримо със съпротивлението на стандартен микрофон. Подборът на елементите обезпечава ниска собствена консумация на индикатора и малки загуби за микрофона на допълнителния апарат.
Входящото повикване на допълнителния апарат се осъществява по токов кръг. Съоръжения на телефонната централа, проводник L , съединителен проводник, клема 2 в допълнителния апарат, клема 2 на номеронабирателния механизъм в допълнителния апарат, кондензатор С^ в допълнителния апарат, сигнално устройство в допълнителния апарат, клема 3 на линейния шнур на допълнителния апарат, захранващ мост с клема 1 в допълнителния апарат, съединителен проводник с клема 4 в основния апарат, клема Б в основния апарат, през градивните елементи резистор 1, светлинен източник 2 и кондензатор 3 на индикатора за заета телефонна линия, клеми Б и 5 в основния апарат, превключвател РП, в основния апарат превключен към клема 2 на номеронабирателния механизъм на основния апарат, клема 2 на линейния шнур на основния апарат, проводник L2, съоръжения на телефонната централа.
Захранването на микрофона на допълнителния апарат се осъществява по токов кръг: Съоръжения на телефонната централа, проводник Lp съединителен проводник с клема 2 на линейния шнур в допълнителния апарат, клема 2 на номеронабирателния механизъм, през неговите импулсен и мостов контакт, микрофон на допълнителния апарат, свързан с намотки на телефонния трансформатор и балансния кръг RjC2, превключвател РП,, превключен към клема 1 на линейния шнур, съединителен проводник с клема 4 в основния апарат, клема Б в основния апарат, резистор 1 и светлинен източник 2, клема Б и 5 в основния апарат, превключвател РПр превключен към клема 2 на номеронабирателния механизъм, клема 2 на линейния шнур в основния апарат, проводник L2, съоръжения на телефонната централа.
Изходящият разговор на допълнителния апарат се осъществява по токов кръг: Микрофон в допълнителния апарат, намотка I на телефонния трансформатор, превключвател РПр превключен към клема 1 на линейния шнур на допълнителния апарат, съединителен проводник с основния апарат, клема 4 в основния апарат, клема Б, индикатор за заета телефонна линия с неговите елементи резистор 1, светлинен източник 2 и кондензатор 3 и паралелно включено на индикатора през превключвателя РП, в основния апарат сигнално устройство, клема 2 на номеронабирателния механизъм на основния апарат, клема 2 на линейния шнур, проводник L2, през съоръжения на телефонната централа, проводник L , клема 1 в основния апарат, съединителен проводник с допълнителния апарат, клема 2 на линейния шнур на допълнителния апарат, клема 2 и клема 3 на номеронабирателния механизъм в допълнителния апарат, микрофон. При издаване на звук пред микрофона, се променя неговото съпротивление, т.е. то се повишава, което води до намаляване на тока през светлинния източник 2. С намаляването на тока във веригата във варианта с лампа с нажежаема жичка съпротивлението на лампата се намалява, което предизвиква усилване на микрофонния ток, като по този начин изменението на съпротивлението на светлинния източник 2 е в противотакт с изменението на съпротивлението на микрофона, като се намаляват сигналите с много голяма амплитуда и амплитудните изкривявания и се повишава разбираемостта на разговора.
Входящият разговор на допълнителния апарат се осъществява по токов кръг: Съоръжения на телефонната централа, проводник Lp клема 1 в основния апарат, съединителен проводник с допълнителния апарат, клема 2 на линейния шнур в допълнителния апарат, клема 2 на номеронабирателния механизъм, през импулсен и мостов контакт (клеми 2 и 3), през разговорните елементи на допълнителния апарат, превключвател РП], превключен към клема 1 на линейния шнур в допълнителния апарат, съединителен проводник с основния апарат, клеми 4 и Б в основния апарат (едновременно с това клема 5 в допълнителния апарат, през съединителен проводник с клема 3 в основния апарат, сигнално устройство, клема 2 на номеронабирателния механизъм до клема 2 на линейния шнур в основния апарат), индикатор, с неговите елементи резистор 1, светлинен източник 2 и кондензатор 3, през превключвател РП], превключен към клема 2 на номеронабирателния механизъм в основния апарат, клема 2 на линейния шнур, проводник L,, съоръжения на телефонната централа.
За изходящо повикване са необходими съоръжения на телефонната централа, проводник Lp съединител проводник с клема 2 на линейния шнур в допълнителния апарат, импулсен, мостов и шунтов контакт контактуват през клеми 2, 3 и 1 на номеронабирателния механизъм, превключвател РП], превключен към клема 1 на линейния шнур в допълнителния апарат, съединителен проводник с основния апарат, клеми 4 и Б в основния апарат, индикатор за заета линия, клема Б и 5 в основния апарат, превключвател РП] контактува с клема 2 на номеронабирателния механизъм, клема 2 на линейния шнур в основния апарат, проводник Ц, съоръжения на телефонната централа. При отпускане на номеронабирателя импулсният и мостовият контакт в допълнителния апарат пулсират и предизвикват пулсиране на светлинния източник 2 на индикатора.
Задържането на линията се осигурява от монтирания на основния апарат ключ 4 по токов кръг: Съоръжения на телефонна централа, проводник L], съединителен проводник с допълнителния апарат, клема 2 на номеронабирателния механизъм, превключвател РП], клема 5 в допълнителния апарат, съединителен проводник с клема 3 в основния апарат, ключ за задържане на линията 4 включен, клема Б, резистор 1 и светлинен източник 2, клеми Б и 5 в основния апарат, превключвател РП], превключен към клема 2 на номеронабирателния механизъм на основния апарат, клема 2 на линейния шнур, проводник L , съоръжения на телефонната централа.
Ключът 5 е авариен, свързан е паралелно на индикатора и е монтиран на основния апарат. Ако по някаква причина индикаторът за заета телефонна линия спре да функционира, с превключването на ключ 5 се осигурява нормалната работа на допълнителния апарат по известното трипроводно свързване до възстановяването на индикатора.

Claims (4)

  1. 5 Патентни претенции
    1. Индикатор за заета телефонна линия, включен при трипроводно свързани помежду си основен и допълнителен телефонен апарат,
    10 свързани към една обща телефонна линия, монтиран на основния апарат и използващ захранването от телефонната централа, характеризиращ се с това, че е съставен от резистор 1, светлинен източник 2 и кондензатор 3, свър15 зани паралелно помежду си и последователно през превключвател РП] в основния апарат и през превключвател РП, в допълнителния апарат към повиквателните или разговорните елементи на допълнителния апарат; и повиква20 телните елементи на основния апарат, които, след заемане на линията от допълнителния апарат, се оказват в паралелна връзка с индикатора за заета телефонна линия.
  2. 2. Индикатор за заета телефонна линия
    25 съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че светлинният източник 2 е лампа с нажежаема жичка.
  3. 3. Индикатор за заета телефонна линия съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че светлинният източник 2 е изграден от светодиоди, свързани паралелно и противопосочно помежду си.
  4. 4. Индикатор за заета телефонна линия съгласно претенции 1 и 2, характеризиращ се с това, че има ключ за задържане на линията 4, който е включен последователно на единия край на индикатора за заета телефонна линия към изхода на превключвател РП] в допълнителния апарат и е монтиран на основния апарат.
BG99712A 1995-06-08 1995-06-08 индикатор за заета телефонна линия BG61891B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG99712A BG61891B1 (bg) 1995-06-08 1995-06-08 индикатор за заета телефонна линия

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG99712A BG61891B1 (bg) 1995-06-08 1995-06-08 индикатор за заета телефонна линия

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG99712A BG99712A (bg) 1997-01-31
BG61891B1 true BG61891B1 (bg) 1998-08-31

Family

ID=3926173

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG99712A BG61891B1 (bg) 1995-06-08 1995-06-08 индикатор за заета телефонна линия

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG61891B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG99712A (bg) 1997-01-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5509068A (en) Electronic ring monitoring device for telecommunications line
WO2006066482A1 (en) Apparatus and method of realizing user switching between ip network and pstn network
MY125266A (en) Mobile terminal interface
US4001520A (en) Hold circuit for telephones
US3629514A (en) Subscriber{40 s holding circuit
US4899381A (en) Single-line telephone hold circuit
US3840710A (en) Key telephone line circuit
BG61891B1 (bg) индикатор за заета телефонна линия
JPH01276988A (ja) 構内電話交換機
US4214127A (en) Intrinsically safe telephone network
JPH0238039B2 (bg)
KR0143371B1 (ko) 교환시스템의 가입자 정합회로
US5040207A (en) Two-telephone intercom
KR100233097B1 (ko) 전화라인 인터페이스 회로의 링신호 및 훅크스위치의 상태 검출회로
US4819262A (en) Electronic gating control for manual telephone switchboard
SU1429334A1 (ru) Телефонный аппарат с электромеханическим звонком
US5940500A (en) Series equipment with DC line hold transfer
AU630900B2 (en) A telephone subset arrangement
JPS60260289A (ja) 電話回線表示装置及びそれを有する電話機
GB2266430A (en) Call connection priority designator
KR900010133Y1 (ko) 전화기용 무단통화 방지장치
KR890002561Y1 (ko) 헨드세트를 내려놓아도 전화가 오는 회로
SU1732488A1 (ru) Концентратор телефонной линии
RU2007888C1 (ru) Устройство для подключения телефонных абонентов к одной абонентской линии
KR100446245B1 (ko) 일반 전화기 접속 보드의 발신자 정보 표시 신호와 메시지대기 신호 제공 장치