BG60806B1 - превързочен материал и метод за изработването му - Google Patents

превързочен материал и метод за изработването му Download PDF

Info

Publication number
BG60806B1
BG60806B1 BG97829A BG9782993A BG60806B1 BG 60806 B1 BG60806 B1 BG 60806B1 BG 97829 A BG97829 A BG 97829A BG 9782993 A BG9782993 A BG 9782993A BG 60806 B1 BG60806 B1 BG 60806B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
fabric
layer
dressing
wound
woven
Prior art date
Legal status (The legal status is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the status listed.)
Expired - Lifetime
Application number
BG97829A
Other languages
English (en)
Other versions
BG97829A (bg
Inventor
Светлана Караиванова
Цветан ЦВЕТКОВ
Current Assignee (The listed assignees may be inaccurate. Google has not performed a legal analysis and makes no representation or warranty as to the accuracy of the list.)
TSVETKOV
Original Assignee
TSVETKOV
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by TSVETKOV filed Critical TSVETKOV
Priority to BG97829A priority Critical patent/BG60806B1/bg
Publication of BG97829A publication Critical patent/BG97829A/bg
Publication of BG60806B1 publication Critical patent/BG60806B1/bg
Anticipated expiration legal-status Critical
Expired - Lifetime legal-status Critical Current

Links

Landscapes

  • Materials For Medical Uses (AREA)

Abstract

Превързочният материал е широко приложим в хирургията. Той има многослойна конструкция и се състои от среден влакнест слой, дублиран двустранно с леки плетени, нетъкани или тъкани платове. Контактуващата с раната повърхност на материала има плътна, равномерна и добра връзка със сорбиращия слой и висока пропускаща способност. Връзката на външния слой с влакната е също равномерна. Превръзки, изработени от материала, не залепват за повърхността на раната и се подменят бързо и при необходимост могат да инхибират развитието на патогенната микрофлора. Методът се състои в изработване на сорбиращ влакнест слой от текстилни влакна и следващо дублиране с леки платове чрез иглонабиване при определени работни параметри.

Description

Изобретението се отнася до превързочен материал с широко приложение в хирургията и до метод за изработването му.
Познати са различни превръзки за рани, които се използват в медицинската практика вместо марлени компреси и тампони. Предназначението им е да покрият и защитят раната от директни въздействия на околната среда, да поемат и задържат ексудат и кръв или да включват лечебни вещества.
Съществуват еднослойни, двуслойни и многослойни влакнести и влакнесто-полимерни изделия, които могат да заменят класическите марлени превръзки. Необходимо е само да отговарят на изискванията да не замърсяват механично и да не залепват за раневата повърхност, да позволяват атравматична бърза подмяна, да прилягат добре към всяка анатомична област и да изпълняват посочените функции.
Този тип превързочни материали имат обособени конструктивни елементи с определени функции. Основните от тях са сорбиращият слой и контактуващият с раната повърхностен слой.
Известни са превръзки с марлен контактен слой и сорбиращ целулозен слой /1/. Двата слоя могат да бъдат съединенц посредством странични шевове или залепени с медицинско лепило /1,2/.
Превръзките Padding са изработени от флис и линтер с удебелен външен слой.
Трислойните превръзки Melolin имат сорбиращ слой от памучни и синтетични влакна. Контактната им повърхност е от перфорирано фолио, което с точково термозалепване е съединено с влакната. Външният слой е от флисоподобен материал. Аналогична е и конструкцията на превръзките Sk-intakt. Те са с външни слоеве от фолио.
Превръзките Врупон са изработени от два външни слоя тънки плетива от полиамидна коприна и вътрешен от синтетични влакна, свързани помежду си чрез стопяване при перфорация.
Настоящото изобретение представлява нова стъпка при създаването на трислоен обемен сандвичов материал на текстилна основа и метод за производството му.
Многослойният материал е изработен от два външни слоя с различна пропускаща способност и междинен сорбиращ слой от влакна, съединени плътно в компактно и еластично изделие.
Контактният слой може да бъде флис, изработен от минимум 50 % синтетични влакна или лек плат или плетиво. Последните е необходимо да са изработени от синтетични прежди, евентуално комбинирани със синтетични коприни. Площната маса на флиса е от 14 до 60 g/m2, а на платовете - възможно минимална - 25-65 g/m2.
На контактния слой предварително може да се нанесе с познати техники широкоспектърен антисептик, химиотерапевтик или антибиотик, които да инхибират развитието на представителни или определени микроорганизми-причинители на раневи инфекции. Могат да се приложат хлорхексидин, триметоприм, гентамицин и др.
Средният сорбиращ слой, който играе ролята на депо за ранев ексудат или лекарствени разтвори, може да бъде изработен от текстилни влакна и смесите им, позволяващи максимално поемане на течност спрямо масата си. Той трябва да има известна въздухопропускливост и еластичност. Логично е да се предпочитат хидрофилни влакна, респективно целулозни-памучни, или вискозни.
Изследванията ни по този проблем обаче доказват наличието на неочакван ефект. Интимното смесване на вискозни с полиестерни влакна повишава течностния им капацитет до нивото на хидрофилните, поради което техните смеси са предпочитан вариант за изработване на превързочния материал.
Сорбиращият слой се изработва предварително на дарачни устройства с площна маса от 50 до 800 g/m2.
Външният тънък слой механически заздравява изделието и в определена степен ограничава преминаването на раневия ексудат извън пределите на превръзката. Той е също лек и с понижена пропускливост. Изработва се обикновено от флис.
Изделието се изработва чрез дублиране на слоевете с помощта на иглонабивни устройства, без използване на лепила, повишено налягане и високи температури, характерни за известните превързочни материали.
Иглонабивната техника на свързване на слоевете на изделието дава възможност за създаване на достатъчно често разположени и здрави връзки, които придават компактност на изделието и елиминират опасността от механично разместване с образуване на т.н. “джобове” към раневата повърхност. Тяхната поява рязко влошава оздравителния процес и е крайно нежелана.
Проведени са технологични експерименти с цел: постигане на здрава връзка на контактния слой със сорбиращия, избягване образуването на стърчащи влакна над контактния слой и постигане на висока пропускаща способност на раневия слой, като всичко това се съчетава с нискотрудоемка технология и възможност за леко разкрояване и конфекциониране на изделията.
В резултат на комплексните ни изследвания и данни от апробация на раневите превръзки в редица клинични звена е разработена технология, която да задоволи посочените основни изисквания.
Многослойните изделия, произведени съгласно изобретението, са с незалепваща към раната контактна повърхност, свързана достатъчно здраво със сорбиращия слой и имаща висока пропускаща способност спрямо раневи ексудати с различна консистенция. В същото време външният слой има задоволителна степен на свързване със средния и ограничаващ ефект по отношение на раневия ексудат.
За постигането на тези практически резултати предварително изработена ватка (сорбиращ слой) се дублира с избраните външни слоеве, като се регулира двустранно иглонабиване с различна гъстота на бодовете на иглите на 1 cm2 и различна дълбочина на бода в следните интервали: 70-180 и/cm2 за едната страна и 20-60 и/cm2 за другата страна и 2-3 до 5-6 mm на бодовете.
Изработените по тази технология многослойни материали имат обемна и компактна структура в резултат на механичното сцепление между влакнестите компоненти на трите слоя. Това се потвърждава при влагане на тъкани и плетива за контактен слой. Тази технология е подходяща за платове, които са изработени с участието на над 50% прежди от синтетични влакна.
От произведените трислойни платове се разкрояват индивидуални раневи превръзки с различни размери, например 6 cm х 12 cm; 10 cm χ 20 cm и др. Те се пакетират индивидуално или по 2 до 10 броя в полиетиленови опаковки, подлагат се на стерилизация с етиленов окис или гамалъчи и са готови за директно приложение в клинични и извънклинични условия върху рани от всякакво естество вместо марли.
Превръзките добре прилягат върху раните и могат да престоят от няколко минути до няколко дни без опасност от залепяне или инфектиране на раната.
За универсализиране на превръзките и подобряване ефективността им при приложение същите могат да се произвеждат с различна площна маса на сорбиращия слой, съобразена със степента на ексудация на раната.
Предимствата на изобретението се изразяват в следното:
- създадена е високопроизводителна технология, която може да се осъществи на съществуващите машини за иглонабиване;
- технологията изключва влагането на допълнителни вещества - термопластични прахове, лепила и полимеризиращи състави, поради което е напълно екологична;
- компактността на сандвичовото изделие и желаната степен на свързване се базират на проявяването на повърхностни физикомеханични и механични връзки;
- технологията позволява производството на много варианта превръзки, както по трите пространствени измерения, така с възможност да се използват като поливни компреси, което за описаните в началото известни превръзки е невъзможно.
Изобретението се илюстрира със следващите примерни изпълнения.
Пример 1. Изработва се предварително ватка за сорбиращ слой с площна маса 80 g/m2 от вискозни влакна с линейна плътност 1,73 detex, след което на иглонабивна инсталация се дублира с два слоя флис, съдържащ смес от синтетични влакна при иглонабиване 100 и 25 и/ cm2 и дълбочина на проникване 2 и 4 mm съответно.
От изработения сандвичов плат се изрязват раневи превръзки с размери 6 cm х 15 cm и 10 cm х 20 cm. Пакетират се индивидуално в полиетиленови пликове и след стерилиза-. ция с етиленов окис или гамалъчи са годни за директно приложение в клинични и извънклинични условия.
Пример 2. По същия начин се изработва друг сандвичов материал със слой от ПЕ-влакна памучен тип и площна маса от 250 g/m2. От него се изрязват раневи превръзки 7 cm х 21 cm и се опаковат и стерилизират.
Пример 3. Произвежда се сорбиращ слой 5 от интимна смес на вискозни и полиестерни влакна памучен тип, взети в съотношение 1:1. Слоят се дублира с два флиса с площна маса 18 g/m2, изработени от 65% полипропиленови и 35% вискозни влакна при режим 150 и 50 и/cm2 и дълбо- 10 чина на бода 3 и 5-6 тт съответно. Сандвичовият материал е с маса 350 g/m2. От него се изработват превръзки с размер 7 cm х 21 cm и 10 cm х 25 cm, които се опаковат и стерилизират.
Пример 4. Изработва се сорбиращ слой 15 от интимна смес на вискозни и полиестерни влакна, взети в съотношение 3:7. Същият се дублира с плетен плат, изработен от полиестерни прежди и ПАК с площна маса 45 g/m2, предварително обработен с хлорхексидин, а от 20 другата страна с флис от 70% текстилни влакна - ВИ:ПЕ, взети 3:7, и 30% полиакрилатни смоли. Произведеният сандвичов плат е с маса 600 g/m2. От него се изработват превръзки с размери 15 cm х 35 cm и рула, широки 25 cm. 25 Индивидуалните превръзки могат да се стерилизират в опаковки. Рулата се разкрояват на място и могат да се стерилизират изрязваните превръзки автоклавно преди употреба.
Пример 5. Изработва се изделие, анало- 30 гично на пример 2, но със сорбиращ слой от ВИ/ПЕ влакна 1:1. Контактният флис е обработен предварително с хлорхексидин, дозиран 0,05% спрямо масата му. Сандвичовият плат е с площна маса 220 g/m2. От него се изработват 35 превръзки с размери 6 cm х 15 cm, които се опаковат и стерилизират.
Пример 6. Изрязват се кръгчета с диаметър 10 mm от превръзките, изработени съгласно примери 1, 4 и 5, които се тестуват за 40 наличие на зони на инхибиране, съгласно БДС 10667-81 спрямо Е.с. и St. aur. Експерименталните данни са представени ка то индекси, както следва:
Вид превръзка зони на инхибиране: 45
St. aur. Е.с.
- съгласно пример 10
- съгласно пример 44
- съгласно пример 53
Пример 7. Изследва се водопоемането на 50 превръзка с пл. маса 220, изработена съгласно пр. 5 и холандска сандвичова, с площна маса
216,9 g/m2, изработена от линтер, фолио и флис. Еднакви по обем и предварително претеглени късчета от двата образеца се обработват 30 min при модул 1:50 с дестилирана вода при стайна температура, след което се оставят върху сито да се отцедят в продължение на 10 min. Претеглят се наново и се установява, че вносната превръзка е поела 10-кратно количество вода спрямо масата си, а нашата - 13,8-кратно.
Пример 8. По шведска методика за воден капацитет на цефадекси, адаптирана към текстилни материали, се определя “течностен капацитет” на няколко превръзки с различен състав на сорбиращия слой по отношение на физиологичен разтвор, след третирането им с него няколко часа при 37°С и следващо освобождаване от разтвора чрез центрофугиране. Резултатите са представени в следващата таблица.
Течностен капацитет спрямо физиологичен разтвор
Влакнест състав на сор- Течн. кап. W
биращия слой g/g
1. Линтер - 100% 19,4
2. Полиестерни влакна - 100% 14,5
3. Линтер 90% + ПАН 10% 25,5
4. Вискозни влакна 50% +
полиестерни влакна 50 %* 28,2
♦ образецът е изготвен съгласно пример 5.
Табличните данни показват високия течностен коефициент, достигнат с изобретението в сравнение с известните материали, произвеждани по известни методи (№ 1, 2 и 3 от таблицата).

Claims (8)

1. Превързочен материал с многослойна конструкция, включващ един влакнест сорбиращ слой и два външни слоя от лека тъкан, нетъкан или плетен плат, характеризиращ се с това, че сорбиращият слой се състои от един или повече влакнести компоненти, които са свързани равномерно и плътно с контактуват щия с раната слой, имащ индеферентност към раната, а от другата страна са свързани с втория плат също равномерно и по механичен път.
2. Превързочен материал съгласно пре тенция 1, характеризиращ се с това, че площната маса на сорбиращия слой е от 20 до 800 g/m2.
3. Превързочен материал съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че нетъканите^ тъкани и плетени външни слоеве са с 5 площна маса от 10 до 60 g/m2.
4. Превързочен материал съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че платът на контактната повърхност на превръзката е предварително обработен с антимикробен агент,
5. Превързочен материал съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че в състава на плетените и тъкани платове участват над 50% прежди от синтетични влакна.
6. Метод за изработване на превързочен материал съгласно претенция 1 с многослойна конструкция, включваща природни и химични текстилни влакна чрез иглонабиване, характеризиращ се с това, че предварително се изра ботва сорбиращ слой във вид на ватка, която се дублира от двете страни с плетен, тъкан или нетъкан плат при гъстота на бодове от 20 до 200 и/cm2 и дълбочина на бода от 2 до 10 mm.
7. Метод за изработване на превързочен материал съгласно претенция 6, характеризиращ се с това, че дублирането на плата откъм контактуващата с раневата повърхност страна става при гъстота и дълбочина на бодовете 60-200 и/cm2 и 3-10 mm съответно.
8. Метод за изработване на превързочен материал съгласно претенция 6, характеризиращ се с това, че дублирането на плата от външната страна на превръзката става при гъстота на иглонабиване 15-60 и/cm2 и дълбочина на бода 2-3 тт.
BG97829A 1993-05-31 1993-05-31 превързочен материал и метод за изработването му Expired - Lifetime BG60806B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG97829A BG60806B1 (bg) 1993-05-31 1993-05-31 превързочен материал и метод за изработването му

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG97829A BG60806B1 (bg) 1993-05-31 1993-05-31 превързочен материал и метод за изработването му

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG97829A BG97829A (bg) 1995-06-30
BG60806B1 true BG60806B1 (bg) 1996-04-30

Family

ID=3925229

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG97829A Expired - Lifetime BG60806B1 (bg) 1993-05-31 1993-05-31 превързочен материал и метод за изработването му

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG60806B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG97829A (bg) 1995-06-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2006336843B2 (en) A wound dressing
US20130096524A1 (en) Wound treatment article, containing a portion of modified natural fibers or synthetic fibers
EP3087960B1 (en) Wound dressing containing three-layer fabric and wound dressing manufacturing method
US10543133B2 (en) Component for a wound dressing
CN104027832B (zh) 吸收材料
GB2568101A (en) Antimicrobial dressing
CA2921174A1 (en) Wound care article having superabsorbent fibers and superabsorbent particles
EP3206725B1 (en) "device for wound dressing"
CS283891A3 (en) Alginate-fiber cloth with improved absorption power, its use as a cover material for treating injuries and burns and process for preparing thereof
RU2554805C2 (ru) Раневая накладка
GB2435425A (en) Wound healing system and dressing containing sodium alginate and/or calcium alginate powder
CN106178069A (zh) 一种急救止血敷料及其制备方法
EP1435247B1 (en) Wound dressings comprising an alginate fabric and a superabsorbent
RU2014113441A (ru) Медицинская многослойная повязка с многофункциональными наномембранами и изделия на ее основе
AU761861B2 (en) A wound dressing
CN106999305A (zh) 用于在潮湿或湿润环境中处理创伤的创伤敷料
KR101974873B1 (ko) 카르복시메틸 셀룰로오스 복합 부직포
BG60806B1 (bg) превързочен материал и метод за изработването му
CN107669405A (zh) 用于在潮湿或湿润环境中处理创伤的创伤敷料
RU90328U1 (ru) Полотно нетканое атравматическое
KR101256824B1 (ko) 1회용 밴드형상의 환부용 흡수시트 및 그 제조방법
RU98685U1 (ru) Полотно нетканое атравматичное (варианты)
RU2169013C1 (ru) Перевязочный материал с пролонгированным лечебным действием
RU2502524C1 (ru) Многослойный антимикробный нетканый материал
Gupta et al. 1Textile Engineering, Chemistry and Science, North Carolina State University, Raleigh, NC, United States; 2United States Department of Agriculture–Agricultural Research Service, New Orleans, LA, United States