BG548Y1 - Хранителен продукт за ентерално хранене - Google Patents

Хранителен продукт за ентерално хранене Download PDF

Info

Publication number
BG548Y1
BG548Y1 BG101372U BG10137297U BG548Y1 BG 548 Y1 BG548 Y1 BG 548Y1 BG 101372 U BG101372 U BG 101372U BG 10137297 U BG10137297 U BG 10137297U BG 548 Y1 BG548 Y1 BG 548Y1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
ingredient
product
product according
flour
cereal
Prior art date
Application number
BG101372U
Other languages
English (en)
Other versions
BG101372U (en
Inventor
Тошка Й. Масларска
Красимира П. Кисьова
Original Assignee
Тошка Й. Масларска
Красимира П. Кисьова
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Тошка Й. Масларска, Красимира П. Кисьова filed Critical Тошка Й. Масларска
Priority to BG101372U priority Critical patent/BG548Y1/bg
Publication of BG101372U publication Critical patent/BG101372U/xx
Publication of BG548Y1 publication Critical patent/BG548Y1/bg

Links

Landscapes

  • Medicines Containing Plant Substances (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)

Description

(54) ХРАНИТЕЛЕН ПРОДУКТ ЗА ЕНТЕРАЛНО ХРАНЕНЕ
Област на техниката
Полезният модел се отнася до хранителен продукт, който се използва за ентерално хранене при различни заболявания.
Предшестващо състояние на техниката
Известни са продукти, които се използват в медицинската практика за ентерално хранене на болни в коматозни състояния, при инсулти, травми, изгаряния, при оперативна интервенция, в съчетание с парентерално хранене в течна форма.
Известен е прахообразен продукт, производство на фирма “Braun”, Германия, който преди употреба се смесва с течности. 100 g от продукта съдържат: белтък -22%, въглехидрати - 61%, соли и витамини - 3,9%, влага - 4,3%, 423 kcal (17771 kJ). Продуктът е предназначен за ентерално и орално хранене на болни от вирусен и инфекциозен хепатит. Той има конкретно действие, няма и гаранции по отношение разслояване на разтворите (В. Braun Melsungen AG, проспект, 1990 г.).
Известен е и хранителен продукт за ентерално хранене, който съдържа в мас.%: сухо обезмаслено мляко от 50 до 75, царевично нишесте от 15 до 40, слънчогледово масло от 3 до 20, кокосово масло от 0,1 до 15, хексоза (кристална глюкоза или фруктоза) от 0,1 до 10, минерални вещества от 0,1 до 3, витамини от 0,001 до 0,06 (BG 45065, публ. на 14.08.89 г.).
Известна е също така хранителна смес за ентерално хранене, която съдържа: 625 ml мляко, 100 g обезмаслено мляко на прах, едно яйце, смляно месо, 75 g черен дроб или жамбон, 150 g фино смлени зеленчуци, 80 g брашно, 120 g захар, 10 ml олио, малко бирена мая и сол. Тази смес съдържа 97 g белтъчини, 63 g мазнини, 274 g въглехидрати, 1750 ml вода и дава на организма 2058 калории (д-р Хелда Боева, д-р Домна Хубенова, д-р Любомир Петров, Ярмила Джамбазова, Сборник рецепти за диетични ястия за за ведения за обществено хранене и лечебнопрофилактични заведения, изд. Техника, София, 1984 г., стр. 197). Хранителната смес съдържа трудно усвоими компоненти, предизвикващи нежелани странични явления.
Техническа същност на полезния модел
Целта на полезния модел е да се създаде хранителен продукт за ентерално хранене, който при суспендиране в течности да осигурява получаването на стабилни, неразслояващи се суспензии, които изтичат през сонда равномерно, без прекъсване на потока, независимо от начина на подаване - гравитачно или с помпа. Освен това, продуктът да може да се използва и орално за осигуряване на целия цикъл на хранене на болния от клинични до домашни условия.
Хранителният продукт за ентерално хранене включва зърнена съставка, като съгласно полезния модел представлява екструдиран продукт със съдържание на зърнената съставка от 10 до 90 %, който съдържа и следните компоненти, участващи в продукта поотделно или в комбинация помежду си в %: зърнено-бобова съставка от 20 до 80, маслодайни култури и техните смеси от 2 до 70, млечна съставка от 2 до 70, зеленчукова съставка от 3 до 60, плодова съставка от 3 до 60, ядкова добавка от 5 до 40 и вкусови добавки, витамини и медикаменти от 0,001 до 12.
Зърнената съставка е пшеница, ръж, овес, ечемик, ориз, царевица, просо, тритикале, тапиока във вид на ядки, шрот, трици, зародиш, брашно, малцово брашно и техни смеси.
Зърнено-бобовата съставка е соя, грах, леща, боб, нахут и техни смеси в смлян вид.
Маслодайните култури включват слънчоглед, плодови ядки във вид на брашно, концентрати и изолати, масла и техните производни като лецитин, мастни киселини, токофероли.
Млечната съставка е сухо пълномаслено или обезмаслено мляко, казеин, казеинат, преципитати, сухи сирена.
Зеленчуковата съставка включва брашно, пюрета, гранулати като брашно от моркови и коприва, гранулат от картофи.
Плодовата съставка включва брашно, пюрета, гранулати, екстракти от плодове като брашно от ябълки, пюре от кайсии, пектин.
Ядковата добавка е сусам, лешници, фъстъци, какао, кокос във вид на брашно, масла и техните производни.
Вкусовите добавки са сол, захар или техни заместители, вкусови композиции на естествена, синтетична и смесена основа с вкус на пиле, шунка, стек, сирене, лук, ягоди, кайсии. Медикаментите могат да бъдат животоспасяващи лекарства, които не могат да се поемат по друг начин.
Методът за производство на хранителния продукт съгласно полезния модел е на база екструдиране и се състои в следното: дозиране на основните суровини и добавки, навлажняване, отлежаване на сместа за влагоразпределение в продължение на не помалко от 20 min, дозиране на вкусови добавки директно в екструдера, екструдиране, сушене или сушене-тостиране със следващо обработване на екструдата в три варианта: дражиране и пакетиране; смилане и пакетиране; смилане, хомогенизиране и пакетиране.
За екструдиране може да се използва всеки тип екструдер, който може да гарантира получаването на хомогенна, биокомплексна структура, изключваща възможността за ретроградация и синерезис на нишестето в продължение на не по-малко от 18 h.
За установяване на структурата продуктът се подлага на микроскопски анализ, като за целта се използва поляризационен микроскоп или електронен сканиращ микроскоп. Критерий за оценка е липсата на светещ поляризационен кръст на нишестените зърна или на каквито и да са светещи частици на тъмното поле в първия случай, и липсата на локализирани области от еднородно вещество във втория. В последния случай се наблюдава еднородна хомогенна маса от обезличени, взаимносвързани биополимерни вериги на различните ингредиенти.
Тази структура може да се оцени и чрез измерване на вискозитета на разтвора на продукта. Най-простият начин е визуалният контрол на разтвора след 18-часов престой. В случай, че се появи утайка, т.е. настъпила е ретроградация, се пристъпва към корекция на прилагания влаготермомеханичен режим на въздействие върху суровини те, главно в посока на механичното въздействие, като за целта се усилва интензитета на силовото поле в екструдера чрез нарастване на честотата на въртене на шнека. Това води до по-добро “срязване” на материала, респективно до по-дълбочинното му преструктуриране, в това число и на амилозната биополимерна верига на нишестето, чиято структура е естествено протектирана.
На фиг. 1 и фиг. 2 са показани микрографии, съответно на неекструдирано и екструдирано нишесте, наблюдавано с поляризационен микроскоп.
На фиг. 3 и фиг. 4 са показани микрографии, съответно на неекструдирано и екструдирано нишесте, наблюдавано със сканиращ микроскоп.
Предимствата на хранителния продукт съгласно полезния модел се изразяват в следното. Продуктът е с хомогенна, биокомплексна структура, в която присъстват взаимносвързани биополимерни вериги на ингредиентите. На тази структура се дължи разтворимостта му, стабилността на разтворите, отсъствието на ретроградация при разредените и синерезис при концентрираните разтвори. Това позволява използването на продукта в смлян вид за ентерално хранене. На структурата се дължи и хрупкавостта и крехкостта на продукта, което позволява използването му в цял формован (не смлян) вид за орално хранене, с което се разнообразява диетичното хранене на болния. Предимство на продукта за ентерално хранене е и неговата микробиологична чистота, дължаща се на денатурацията на белтъка, който е в основата на различните микроорганизми.
Примери за изпълнение на полезния модел
Пример 1. Хранителен продукт за ентерално и орално хранене на болни с глутенова ентеропатия, алергия към лактоза, предимно при деца, и при сърдечно-съдови смущения.
Изисквания към продукта: да не съдържа глутен и лактоза, да съдържа биологично пълноценен белтък - не по-малко от 8%, калий - над 2,5 g/kg и желязо над 14 mg/kg.
Хранителният продукт съдържа в %: зърнена съставка - 59%, зеленчукова съставка - 35% и млечна съставка - 6%, където ка - 35% и млечна съставка - 6%, където зърнената съставка е царевичен и оризов грис, зеленчуковата съставка е картофен гранулат и млечната съставка е казеин.
Рецептурният състав гарантира безглутенност и безлактозност на продукта и съдържание на протеин 12,6%, който е с висока биологична стойност, дължаща се на комплексирането на животински и растителен протеин. Продуктът съдържа калий - 8,5 g/kg и желязо - 18 mg/kg.
Методът за производство на продукта се състои в дозиране на всички суровини и добавки, навлажняване, отлежаване, екструдиране, сушене, смилане и пакетиране. Продуктът може да се използва за ентерално и орално хранене.
Режимът на екструдиране е следният: влага на сместа - 14%, температура на екструдиране - 120°С, налягане при екструдирането - 140-160 ата, температура на корпуса - 60°С, която се поддържа постоянна, честота на въртене на екструдиращия шнек 410 min1.
След сушене продуктът може да се дражира със смес от 15% мазнина и 6% ароматизант с вкус на пиле, след което да се пакетира. В този вид продуктът може да се ползва орално.
Пример 2. Хранителен продукт за ентерално и орално хранене при белодробни заболявания.
Изисквания: Продуктът да съдържа в %: белтъчини от 16 до 22, въглехидрати от 20 до 40 и мазнини от 30 до 50.
Хранителният продукт има следния състав в %: зърнена съставка - 36, зърнено-бобова съставка - 23, белтъчна съставка - 9, растителни мазнини - 32, където зърнената съставка е царевичен грис, зърнено-бобовата соево брашно, белтъчната - казеин, растителните мазнини - фракции от кокосово, царевично, слънчогледово масло, соев лецитин. Съставът гарантира: белтък - 20%, въглехидрати - 25%, мазнини - 36%, калоричност 554 kcal (2278 kJ). Продуктът се получава по метод, описан в пример 1, с тази разлика, че режимът на екструдиране е следният: влага на сместа - 16%, температура на I зона ЗОС, на II зона 12СРС и на III зона 15(РС, честота на въртене на екструдиращия шнек - 650 min1.
Полученото инстантно брашно се подлага на анализ за установяване на стабилността на разтвора. За целта се взема проба от 40 g продукт и се смила до едрина на частиците от 0,2 до 400 pm. Пробата се смесва с 240 g вода, темперира се до 25°С, разбърква се и се оставя в покой в продължение на 5 min, след което се поставя в апарата за измерване на вискозитета (“Реомат 108”). Измереният вискозитет е 0,056 Pa.s и е в границите на стабилност на разтвора.
В случай, че се поставя медикамент към смления продукт, сместа се хомогенизира в продължение на не по-малко от 7 min. Степента на хомогенизация се контролира по стандартизиран за целта метод.
Пример 3. Хранителен продукт за ентерално хранене при повишена токсикация на организма.
Хранителният продукт съдържа в %: зърнена съставка - 82, млечна добавка - 6, плодова съставка в качеството на вещество за детоксикация - 6, ядкова добавка като обогатител - 6, където зърнената съставка е пшеничен, царевичен и оризов грис, млечната добавка е казеин, веществото за детоксикация е пектин, а ядковата добавка какао.
Рецептурният състав на продукта гарантира: общ протеин - 14%, високо минерално съдържание - 1,3 пепел, в т.ч. Р - 1,8 g/kg, Са - 0,45 g/kg, Fe - 54 mg/kg, Zn - 18 mg/kg, Μη - 11 mg/kg, K - 1,4 g/kg. Продуктът e c добре балансиран аминокиселинен състав и има аминокиселинен скор в %, както следва: лизин АС - 87,3, тирозин АС - 75,2, треонин АС - 93,5, валан АС - 97,4, изолейцин АС - 98,8 и лейцин АС - 130. Съдържанието на някои витамини е както следва: витамин В, - 1,4 mg/kg, витамин В2 - 0,4 mg/kg, никотинова киселина - 15 mg/kg, витамин В60,7 mg/kg, алфатокофероли - 4 mg/kg и фолиева киселина - 0,12 mg/kg.
Методът за получаване на продукта е същият, както в пример 2.
След сушене продуктът може да се дражира със смес от 15% мазнини, 1% сол и 10% захар или захарозаместител с еквивалентна сила на сладост.
Основното приложение на продукта съгласно полезния модел е ентерално хранене на болни, като степента на разреждане на продукта и скоростта на подаване на раз- 5 твора зависят от състоянието и поносимостта на болния, при което се съблюдават точно лекарските указания. Обичайното разреждане е с вода в съотношение 1:12. При хранене със сонда се използва тръба ф 10 mm, 10 като разтворът е със стайна температура. Концентрацията на разтвора е по-голяма при пациенти с ограничено приемане на течности.
Продуктът може да се използва и за 15 орално хранене в смлян вид, като от него се приготвят различни ястия, кремсупи, десертни кремове, напитки, сосове, печива. Допълнителната кулинарна обработка на брашната е незначителна, тъй като те са инстан- 20 тни.
При приготвяне на разтвори на брашната за диетично хранене се спазват рецептите или указанията на съответното медицинско лице. При изискване за повишено 25 белтъчно съдържание разреждането на продукта може да стане с мляко, а при изискване за повишено съдържание на плодови киселини и захари - с плодови сокове.
Продуктът може да се използва за ма- 30 сова консумация и в цял формован вид.
Патентни претенции

Claims (9)

1. Хранителен продукт за ентерално 35 хранене, включващ зърнена съставка, характеризиращ се с това, че представлява екструдиран продукт със съдържание на зърнената съставка от 10 до 90%, който съдържа в %и следните компоненти, участващи в продук- 40 та поотделно или в комбинация помежду си: зърнено-бобова съставка от 20 до 80, маслодайни култури и техните смеси от 2 до 70, млечна съставка от 2 до 70, зеленчукова съставка от 3 до 60, плодова съставка от 3 до 45 60, ядкова добавка от 5 до 40 и вкусови добав ки, витамини и медикаменти от 0,001 до 12.
2. Продукт съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че зърнената съставка е пшеница, ръж, овес, ечемик, ориз, царевица, просо, тритикале, тапиока във вид на ядки, шротове, трици, зародиши, брашна, малцови брашна и техни смеси.
3. Продукт съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че зърнено-бобовата съставка е соя, грах, леща, боб, нахут и техни смеси в смлян вид.
4. Продукт съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че маслодайните култури включват слънчоглед, плодови ядки във вид на брашно, концентрати и изолати, масла и техните производни като лецитин, мастни киселини, токофероли.
5. Продукт съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че млечната съставка е сухо пълномаслено или обезмаслено мляко, казеин, казеинат, преципитати, сухо сирене.
6. Продукт съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че зеленчуковата съставка включва брашна, пюрета, гранулата като брашно от моркови и коприва, гранулат от картофи.
7. Продукт съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че плодовата съставка включва брашна, пюрета, гранулати, екстракти от плодове, като брашно от ябълки, пюре от кайсии, пектин.
8. Продукт съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че ядковата добавка е сусам, лешници, фъстъци, какао, кокос във вид на брашно, масла и техните производни.
9. Продукт съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че вкусовите добавки са сол, захар или техни заместители, вкусови композиции на естествена, синтетична и смесена основа с вкус на пиле, шунка, стек.
Приложение: 4 фигури
BG101372U 1997-03-31 1997-03-31 Хранителен продукт за ентерално хранене BG548Y1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG101372U BG548Y1 (bg) 1997-03-31 1997-03-31 Хранителен продукт за ентерално хранене

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG101372U BG548Y1 (bg) 1997-03-31 1997-03-31 Хранителен продукт за ентерално хранене

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG101372U BG101372U (en) 1997-08-29
BG548Y1 true BG548Y1 (bg) 2002-07-31

Family

ID=3926947

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG101372U BG548Y1 (bg) 1997-03-31 1997-03-31 Хранителен продукт за ентерално хранене

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG548Y1 (bg)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2012006074A1 (en) * 2010-06-28 2012-01-12 Nestec S.A. Hypocaloric, high protein nutritional compositions and methods of using same

Cited By (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2012006074A1 (en) * 2010-06-28 2012-01-12 Nestec S.A. Hypocaloric, high protein nutritional compositions and methods of using same
CN102958386A (zh) * 2010-06-28 2013-03-06 雀巢产品技术援助有限公司 低热量、高蛋白质营养组合物及其应用方法
CN105747218A (zh) * 2010-06-28 2016-07-13 雀巢产品技术援助有限公司 低热量、高蛋白质营养组合物及其应用方法
EP2584920B1 (en) 2010-06-28 2017-12-13 Nestec S.A. Hypocaloric, high protein nutritional compositions and methods of using same

Also Published As

Publication number Publication date
BG101372U (en) 1997-08-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20240138459A1 (en) Nutritional formulations comprising a pea protein isolate
Joanne Slavin PhD Nutritional benefits of soy protein and soy fiber
KR101662345B1 (ko) 식물성 우유 과립형 분말, 식물성 우유의 제조 방법 및 그의 용도
WO2020154634A1 (en) Methods for the production and use of myceliated amino acid-supplemented food compositions
JPH0617313B2 (ja) 経腸栄養製品
Dewi et al. Formulation of baby biscuits with substitution of wood grasshopper flour (Melanoplus cinereus) as an alternative complementary food for children
Edima-Nyah et al. Development and quality assessment of breakfast cereals from blends of whole yellow maize (Zea mays), soybean (Glycine max) and unripe Banana (Musa sapientum)
US9408409B2 (en) Early stimulation of taste and/or flavour acceptance
Srivastava et al. Nutritional composition of weaning food using malted cereal and pulses flour for infants
Qin et al. Pathways in formulating foods for the elderly
KR100955043B1 (ko) 체중조절용 케이크의 분말 조성물 및 이를 이용한 케이크의제조방법
CN1315413C (zh) 用于食欲控制的组合物和相关方法
Giri et al. Development and physico-chemical evaluation of protein rich cookies using underutilized Curcuma aungustifolia starch
Animashaun et al. Quality evaluation of pasta fortified with roasted sesame flour
RU2365290C1 (ru) Способ приготовления майонезного горчично-белкового соуса
BG548Y1 (bg) Хранителен продукт за ентерално хранене
Kalyna et al. Characteristics and composition of fractional products from pumpkin seeds
CN113142572A (zh) 果蔬型营养餐及其制备方法
Yadav et al. Nutritional and organoleptic properties of oat milk dessert enriched with paneer and standardized milk
US20240099350A1 (en) Nutritional formulations comprising a pea protein isolate
Nwadi et al. Production, evaluation of quality characteristics and storage stability of extruded snacks from blends of whole wheat flour and chicken egg
Vyawhare et al. FLAXSEED AS A NUTRACEUTICAL: A REVIEW
RU2236157C2 (ru) Консервы на мясной основе для детей раннего возраста
Alsuhaibani et al. Research Article Technological, Sensory, and Hypoglycemic Effects of Quinoa Flour Incorporation into Biscuits
DİLEK PROTEIN MALABSORPTION DISORDERS: THE DIETARY THERAPY AND THE STUDIES OF NEW PRODUCT DEVELOPMENT