BG544Y1 - Съставен междинен детонаторен заряд - Google Patents

Съставен междинен детонаторен заряд Download PDF

Info

Publication number
BG544Y1
BG544Y1 BG104295U BG10429500U BG544Y1 BG 544 Y1 BG544 Y1 BG 544Y1 BG 104295 U BG104295 U BG 104295U BG 10429500 U BG10429500 U BG 10429500U BG 544 Y1 BG544 Y1 BG 544Y1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
cartridges
peripheral
main
bases
circle
Prior art date
Application number
BG104295U
Other languages
English (en)
Other versions
BG104295U (bg
Inventor
Николай К. Георгиев
Димитър Й. Иванов
Original Assignee
Николай К. Георгиев
Димитър Й. Иванов
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Николай К. Георгиев, Димитър Й. Иванов filed Critical Николай К. Георгиев
Priority to BG104295U priority Critical patent/BG544Y1/bg
Publication of BG104295U publication Critical patent/BG104295U/bg
Publication of BG544Y1 publication Critical patent/BG544Y1/bg

Links

Landscapes

  • Drilling And Exploitation, And Mining Machines And Methods (AREA)

Description

Полезният модел се отнася до съставен (многопатронен) междинен детонаторен заряд, намиращ приложение при открито разработване на рудни и нерудни полезни изкопаеми, а също така и в строителството.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е пиротехнически патрон (взривен заряд), който е оформен като многопатронен (съставен) и се състои от носещ корпус, по чиято надлъжна ос са установени една над друга модулни касети, разположени в секции. Всяка касета е изпълнена от тънкостенна цилиндрична обвивка, в която са установени пироелементи (взривни патрони) върху перфорирана основа, оформена като тапа. Между пироелементите са установени възпламенителни заряди, като между част от външната повърхност на цилиндричната обвивка и част от вътрешната повърхност на носещия корпус са оформени три периферни въздушни камери (вдлъбнатини), в една от които е поместен проводникът за електровъзпламенителното средство, свързано с контактна накладка. Между всеки две периферни камери, част от външните повърхности на два пироелемента и част от вътрешната повърхност на цилиндричната обвивка, са оформени още три периферни въздушни камери, а между закъснителния заряд, установен в средната част на носещия корпус и пироелементите във всяка секция, са оформени междинни въздушни камери (1).
Техническа същност на полезния модел
Съставният междинен детонаторен заряд включва носещ корпус, по чиято вертикална ос в секции са разположени взривни патрони и иницииращо (възпламеняващо) средство, като между външните им повърхности и вътрешната повърхност на носещия корпус са оформени междинни и периферни въздушни камери. Съгласно полезния модел взривните патрони са разположени най-малко в една секция, а във всяка от тях се съдържат три патрона, като геометричните центрове на основи те им лежат в една централна окръжност К с диаметър D, а между тях е установено иницииращото средство, като между неговата външна повърхност и част от външните повърхности на взривните патрони е оформена отворена централна въздушна камера, простираща се до междинната въздушна камера. В долната част на носещия корпус е оформен поне един дънен отвор, като в горната му част е установена предпазна капачка, съдържаща най-малко един горен отвор.
Съгласно друг вариант между основните взривни патрони във всяка от секциите са установени периферни взривни патрони, като геометричните центрове на основите им лежат в една междинна окръжност К1 с диаметър D,, която е концентрично разположена спрямо централната окръжност К, а всяка периферна въздушна камера е оформена между част от външните повърхности на един основен патрон, два периферни патрона и част от вътрешната повърхност на носещия корпус.
Съгласно следващ вариант между основните патрони е поместен централен взривен патрон, съдържащ осов проходен отвор, концентрично обхващащ иницииращото средство, изпълнено като детониращ шнур.
Възможен е и вариант, при който до основните патрони и централния патрон са разположени един или два основни патрона, като центровете на основите на всички взривни патрони лежат в една окръжност.
Между външните повърхности на основните патрони са разположени периферни взривни патрони.
Около централния патрон геометричните центрове на основите на основните и периферните патрони са разположени в една крайна окръжност К2 с диаметър D2, като диаметрите D, D, и D2 съответно на окръжностите К, К, и К2, в които лежат центровете на основите на патроните, се изразяват със следната математическа зависимост
D, > D2 > D
Между взривните патрони, чиито цент-рове на основите им лежат в една крайна окръжност К2, са разположени шест броя патрони.
Във взривните патрони са оформени проходни отвори, чийто брой е два пъти по-малък от броя на патроните, в които е установено иницииращо средство, изпълнено като детони ращ шнур.
Иницииращото средство е установено и в периферните камери, разположено през една в тях.
Иницииращото средство е изпълнено като детониращ шнур и обхваща концентрично основните патрони.
Предимствата на полезния модел се състоят в това, че съставният междинен детонаторен заряд има по-опростена и по-технологична конструкция, тъй като тя е образувана (съставена) от по-малко детайли с опростена форма. Получава се по-голямо количество взривна енергия поради голямата контактна площ между иницииращото средство и взривните патрони, както и между тях и насипното (основното) взривно вещество. Освен това може да се регулира големината на контактната площ чрез увеличаване броя на взривните патрони, като зарядът успешно се използва в сондажи с различни диаметри и дълбочини поради възможността да се използват оптимален брой патрони; по-лесно и безотказно възпламеняване на патроните поради прекия им контакт с иницииращото средство; раздробените скални късове са с оптимални регулируеми размери, тъй като отделящата се взривна енергия може да се променя (регулира).
Описание на приложените фигури
Фигура 1 представлява напречен разрез на съставния междинен двусекционен детонаторен заряд с три патрона в една секция;
фигура 2 - разрез по А-А;
фигура 3 - напречен разрез на двусекционен заряд с шест патрона в една секция;
фигура 4 - напречен разрез на двусекционен заряд със седем патрона в една секция.
Примери за изпълнение на полезния модел
Съставният (многопатронен) междинен детонаторен заряд се състои от носещ корпус 1 с цилиндрична форма, изпълнен от пластмаса, по чиято вертикална ос 2 са разположени последователно основни взривни патрони 3, установени един върху друг в долна 4 и горна секция 5 по три броя във всяка от секциите 4 и 5. Геометричните центрове на основите на патроните 3, разположени в една от секциите, лежат в една централна окръжност К с диаме тър D.
Между част от външните повърхности 6 на основните патрони 3 е разположено възпламенително средство, изпълнено като детониращ шнур, който се опира до външните повърхности 6, оформящи отворена централна камера 8. В част от вътрешната повърхност 9 на носещия корпус 1 и част от външните повърхности 6 на основните патрони 3, в зоната около корпуса 1, се оформят три междинни камери 10, съединяващи се с централната камера 8, срещу която в носещия корпус 1 е оформен среден дънен отвор 11.
Върху основните патрони 3, разположени във втората секция 5, е установена предпазна капачка 12, съдържаща осов отвор 13, оформен срещуположно на дънния отвор 11.
Полезният модел се пояснява и с друг пример, при който носещият корпус 1 е с форма на равностранна триъгълна призма със силно заоблени странични ръбове, като във всяка от секциите 4 и 5 в областта на междинните въздушни камери 10 са установени по три периферни патрона 14 с проходни отвори 15, опиращи в основните патрони 3, като центровете на основите им, представляващи окръжности, лежат в една междинна окръжност К, с диаметър D,, концентрично разположена спрямо централната окръжност К. Между част от външната повърхност на периферните патрони 14 и част от вътрешната повърхност 9 на носещия корпус 1 са оформени периферни въздушни камери 16.
Съставният междинен детонаторен заряд се пояснява и със следващ пример, при който в зоната на отворената централна камера 8 във всяка от секциите (долна 4 и горна 5) е поместен централен взривен патрон 17 с оформен в него осов проходен отвор 18, в който е установено иницииращото (възпламенителното) средство 7, а около централния патрон 17 са разположени три основни 3 и три периферни патрона 14, съдържащи през един проходни отвори 15, като центровете на основите им лежат в една крайна окръжност К2 с диаметър D2, а диаметрите D, Dt и D2 на окръжностите К, К, и К2, в които лежат центровете съответно на основите 3, периферните 14 и едновременно на основните и периферните взривни патрони са свързани със следното неравенство
D, > D2 > D
Използване на полезния модел
С полезния модел се работи по следния начин. При използване на електрически начин на запалване, след поставяне на основните взривни патрони 3, между тях в централната камера 8 се установява иницииращото средство, изпълнено като детониращ шнур 7, който излиза през дънния отвор 11 на носещия корпус 1 и се закрепва към него чрез възел или го обхваща концентрично няколко пъти.
След това се поставя предпазната капачка 12, като свободният край на детониращия шнур 7 преминава през осовия й отвор 13, ако детониращият шнур 7 се обвива около корпуса 1, тогава двата края се свързват над капачката 12, след което съставният междинен детонаторен заряд се пуска в предварително прокаран сондаж, насипва се взривното вещество и междинният заряд се възпламенява чрез детониращия шнур 7, а той от своя страна възпламенява взривното вещество.
Когато в носещия корпус 1 са поместени и периферни патрони 14, детониращият шнур 7 се прокарва и през проходните отвори на патроните 14 или през въздушните камери 10, 16.
Патентни претенции

Claims (9)

1. Съставен междинен детонаторен заряд, включващ носещ корпус, по чиято вертикална ос в секции са разположени взривни патрони и иницииращо средство, като между външните им повърхности и вътрешната повърхност на носещия корпус са оформени междинни и периферни въздушни камери, характеризиращ се с това, че взривните патрони (3) са разположени най-малко в една секция (4), а във всяка от тях се съдържат три патрона (3), като геометричните центрове на основите им лежат в една централна окръжност К с диаметър D, а между тях е установено иницииращото средство (7), като между неговата външна повърхност и част от външните повърхности (6) на патроните (3) е оформена отворена централна въздушна камера (8), простираща се до междинната въздушна камера (10), а в долната част на носещия корпус (1) е оформен поне един дънен отвор (11), като в горната му част е установена предпазна капачка (12), съдържаща най-малко един горен отвор (13).
2. Заряд съгласно претенция 1, характе ризиращ се с това, че между основните взривни патрони (3) във всяка от секциите (4, 5) са установени периферни взривни патрони (14), като геометричните центрове на основите им лежат в една междинна окръжност К, с диаметър Dp която е концентрично разположена спрямо централната окръжност К, а всяка периферна въздушна камера (16) е оформена между част от външните повърхности (6) на един основен патрон (3), два периферни патрона (14) и част от вътрешната повърхност (9) на носещия корпус (1).
3. Заряд съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че между основните патрони (3) е поместен централен взривен патрон (17), съдържащ осов проходен отвор (18), концентрично обхващащ иницииращото средство, изпълнено като детониращ шнур.
4. Заряд съгласно претенция 3, характеризиращ се с това, че до основните патрони (3) и до централния патрон (18) са разположени един или два основни патрона (3), като центровете на основите на всички патрони лежат в една окръжност.
5. Заряд съгласно претенция 3, характеризиращ се с това, че между външните повърхности (6) на основните патрони (3) са разположени периферни взривни патрони (14).
6. Заряд съгласно претенция 5, характеризиращ се с това, че около централния патрон (17) геометричните центрове на основите на основните (3) и периферните патрони (14) са разположени в една крайна окръжност К2 с диаметър D2, като диаметрите D, D) и D2 съответно на окръжностите К, К, и К2, в които режат основите на патроните (3, 14 и 17) са свързани със следната математическа зависимост
D, > D2 > D
7.3аряд съгласно претенция 6, характеризиращ се с това, че между взривните патрони (3, 14), чиито центрове на основите лежат в една крайна окръжност К2, са разположени 6 броя взривни патрона (3, 14).
8. Заряд съгласно претенции 2, 5 и 6, характеризиращ се с това, че във взривните патрони (3, 14) са оформени проходни отвори, чийто брой е два пъти по-малък от броя на патроните (3, 14), в които е установено иницииращо средство, изпълнено като детониращ шнур (7).
9. Заряд съгласно претенции 5 и 6, харак теризиращ се с това, че иницииращото средство е установено и в периферните камери (16), разположено през една в тях.
BG104295U 2000-04-03 2000-04-03 Съставен междинен детонаторен заряд BG544Y1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG104295U BG544Y1 (bg) 2000-04-03 2000-04-03 Съставен междинен детонаторен заряд

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG104295U BG544Y1 (bg) 2000-04-03 2000-04-03 Съставен междинен детонаторен заряд

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG104295U BG104295U (bg) 2001-09-28
BG544Y1 true BG544Y1 (bg) 2002-06-28

Family

ID=3928041

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG104295U BG544Y1 (bg) 2000-04-03 2000-04-03 Съставен междинен детонаторен заряд

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG544Y1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG104295U (bg) 2001-09-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4060033A (en) Delay booster assembly
JPS5851118B2 (ja) 導管切断方法及び装置
US4295424A (en) Explosive container for cast primer
EP1725827B1 (en) Explosive cartridge
US3762326A (en) Controlled directional charges
CA1331935C (en) Multi-directional initiator for explosives
RU2706994C1 (ru) Промежуточный детонатор
BG544Y1 (bg) Съставен междинен детонаторен заряд
FI69703C (fi) Taendanordning
CN110207548B (zh) 硬岩一次爆破成型及抛碴的多向聚能爆破装置及方法
RU2072091C1 (ru) Удлиненный заряд для разрушения горных пород взрывом
CN103175450B (zh) 深孔爆破法
US4646641A (en) Explosive device and method of use therefor
US3640222A (en) Booster-cap assembly
RU2107255C1 (ru) Шланговый заряд с регулируемым энерговыделением для отделения блочного камня
BG543Y1 (bg) Междинен детонаторен заряд
RU2089827C1 (ru) Шашка-детонатор
CN208012471U (zh) 一种矿山多级定向爆破装置
RU2138759C1 (ru) Шашка-детонатор
RU2106472C1 (ru) Прострелочно-взрывное устройство
RU29996U1 (ru) Шашка-детонатор
RU2060449C1 (ru) Колонковое взрывное устройство
RU2140054C1 (ru) Кумулятивный заряд
SU1670643A1 (ru) Способ возбуждени сейсмических волн
RU2234052C1 (ru) Способ взрывания скважинных зарядов