BG543Y1 - Междинен детонаторен заряд - Google Patents

Междинен детонаторен заряд Download PDF

Info

Publication number
BG543Y1
BG543Y1 BG104294U BG10429400U BG543Y1 BG 543 Y1 BG543 Y1 BG 543Y1 BG 104294 U BG104294 U BG 104294U BG 10429400 U BG10429400 U BG 10429400U BG 543 Y1 BG543 Y1 BG 543Y1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
cartridge
central
holes
hole
diameter
Prior art date
Application number
BG104294U
Other languages
English (en)
Other versions
BG104294U (bg
Inventor
Николай К. Георгиев
Димитър Й. Иванов
Original Assignee
Николай К. Георгиев
Димитър Й. Иванов
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Николай К. Георгиев, Димитър Й. Иванов filed Critical Николай К. Георгиев
Priority to BG104294U priority Critical patent/BG543Y1/bg
Publication of BG104294U publication Critical patent/BG104294U/bg
Publication of BG543Y1 publication Critical patent/BG543Y1/bg

Links

Landscapes

  • Drilling And Exploitation, And Mining Machines And Methods (AREA)

Description

Област на техниката
Полезният модел се отнася до междинен детонаторен заряд, който се използва при открито разработване на рудни и нерудни полезни изкопаеми, а също така и в строителството.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е междинен детонаторен заряд, който представлява патрон-детонатор, състоящ се от цилиндричен картонен хидроизолационен корпус, в който е поместен патрон с взривно вещество с оформен в него осев (централен) проходен отвор, простиращ се под детониращия шнур. Проходният отвор в горната и средната си част е цилиндричен, а в долния си край завършва с разширение, оформено във вид на пресечен конус с конусност от 15°. Паралелно на проходния осев отвор е оформен глух страничен отвор, чийто диаметър е помалък от диаметъра на осевия отвор, като в долния си край завършва също с разширение с конусност от 15°, а противоположният му край е разположен след установения в него детонатор. Между двата отвора в патрона е оформен свързващ канал.
Иницииращото (възпламеняващото) средство, обхванато от отворите, е изпълнено като детониращ шнур или детонатор (капсулдетонатор или електродетонатор) /1/.
Техническа същност
Междинният детонаторен заряд включва носещ корпус, в който е установен взривен патрон с пресовано взривно вещество, съдържащ централен проходен отвор и страничен отвор, като в тях е поместено иницииращо (възпламеняващо) средство. Съгласно полезния модел, централният проходен отвор е изцяло цилиндричен, а страничният отвор е цилиндричен и проходен, като в долната част на носещия корпус са оформени един или два дънни проходни отвора, съосни на централния и страничния проходен отвор. Върху взривния патрон съосно е разположен най-малко още един патрон. Върху горната повърхност на последния патрон, който е с проходен или глух страничен отвор, е установена подвижно предпаз на капачка, съдържаща един или два проходни отвора, концентрично обхващащи иницииращото средство и разположени срещуположно и съосно на централния и страничния проходен отвор на взривния патрон. Диаметърът на централния проходен отвор е най-много равен на диаметъра на страничния проходен отвор, а разстоянието между вертикалните оси на двата отвора се изразява със следния математически израз:
D 1 2 £--[d + ( —) d ]; mm
2 3
D - диаметър на взривния патрон; mm d - диаметър на централния проходен отвор; mm dj - диаметър на страничния проходен отвор; mm
Техническата същност се изяснява и с друг вариант, при който в двата края на страничния проходен отвор на всеки взривен патрон са оформени цилиндрично-конусни вдъбнатини и издатини, опиращи плътно една в друга.
Техническата същност се изяснява и с друг вариант, при който иницииращото средство е изпълнено като детониращ шнур, който се обхваща от двата проходни отвора на всеки патрон, дънните отвори на корпуса и проходните отвори на подвижната предпазна капачка, над която двата края на детониращия шнур се свързват в един свободен край.
При един следващ вариант иницииращото средство е изпълнено като капсул-детонатор с огнепроводен шнур или капсул нонел с вълновод.
При друг вариант във взривните патрони е оформен само централен проходен отвор, като иницииращото средство е изпълнено като детониращ шнур, който преди двата му края да се свържат над подвижната предпазна капачка, концентрично обхваща външната повърхност на носещия корпус.
При един вариант носещият корпус е изпълнен от пластмаса, а взривното вещество, поместено в патрона, е съставено от тринитротолуол, флегмазиран хексоген и нитропентан.
Предимствата на полезния модел се изразяват в това, че конструкцията на междинния детонаторен заряд е по-технологична, поради по-опростената форма на проходните от вори на взривните патрони. Запазва се целостта на патроните, тъй като подвижната капачка ги предпазва от нараняване при пускането им в забоя; скалните късове, получени при взривяване, са с оптимални размери, поради увеличената контактна площ, както между иницииращото средство и взривните патрони, така и между тях и основното взривно вещество и тяхното фиксиране помежду си чрез вдлъбнатините и издатините, което позволява да се увеличи отделящата се взривна енергия. За това спомага и оптималната геометрия на проходните отвори и тяхното разположение във взривните патрони.
Освен това взривните патрони, изграждащи междинния детонаторен заряд, имат удължен гаранционен срок за съхраняване.
Описание на приложените фигури
Фигура 1 представлява надлъжен разрез на междинен детонаторен заряд, съставен от три взривни патрона.
Примери за изпълнение
Междинният детонаторен заряд се състои от цилиндричен пластмасов носещ корпус 1 с два дънни отвора 2, в който са поместени три взривни патрона 3 с пресовано взривно вещество 4, разположени един върху друг. Във всеки патрон 3 е оформен проходен централен отвор 5, концентрично обхващащ по цялата си дължина детониращ шнур 6, който чрез плавен дъгообразен преход 7 е поместен в страничен проходен отвор 8, разположен паралелно на централния отвор 5, като детониращият шнур 6 се обхваща и от двата дънни отвора 2.
Върху горната повърхност 9 на третия патрон 3 е разположена подвижна предпазна капачка 10, която е установена под горния край на носещия корпус 1, като в нея са оформени среден отвор 11, обхващащ задния край 12 на детониращия шнур 6, който е съосен на централния проходен отвор 5 и междинен отвор 13, обхващащ предния край 14 на детониращия шнур 6, съосен на страничния проходен отвор 8 на взривния патрон 3. Предният 14 и задният край 12 на детониращия шнур 6 се свързват, като единият от двата края остава свободен с необходимата дължина за пускане в сондажа.
Диаметърът d на централно-проходния отвор 5 е равен на диаметъра d, на страничния проходен отвор 8, а разстоянието 1 между вертикалните оси на двата отвора 5 и 8 се изразява със следния математически израз:
D
---(d + 0,65 d.), където
D е диаметърът на взривния патрон, mm. Междинният детонаторен заряд се изяснява и с друг пример, при който в двата края на страничния проходен отвор 8 на всеки взривен патрон 3 са оформени цилиндрично-конусни вдлъбнатини 15 и издатини 16.
Използване на полезния модел
При използване на електрически начин на запалване в централния проходен отвор 5 на патрона 3 се вкарва детониращ шнур 6. Когато патроните 3 са повече от един, детониращият шнур 6 преминава през централните отвори на взривните патрони 3, след това те се поставят в носещия корпус 1 и детониращият шнур 6 се прокарва през дънните отвори 2 на корпуса 1 и влиза в страничните отвори 8 на патроните 3. След излизане на предния край 14 на детониращия шнур 6 от последния страничен отвор 8, той се свързва със задния му край 12, който е поместен в централния отвор, след което междинният заряд се пуска в забоя на предварително прокаран сондаж и след това върху него в сондажа се насипва взривно вещество. Възпламеняването на междинния детонаторен заряд се осъществява чрез детониращия шнур 6, а той от своя страна възпламенява взривното вещество, насипано в сондажа. При използване на неелектрически начин на взривяване, капсул-детонаторът, комплектован с огнепроводен шнур, се вкарва в централния отвор 5 на патрона 3, или патроните, ако са повече от един, след това влиза през дънните отвори 2 в страничните отвори 8 и се установява в последния патрон 3. Така подготвеният междинен детониращ заряд се пуска в забоя на сондажа, насипва се взривното вещество в него и се запалва огнепроводимият шнур, като капсулдетонаторът запалва междинния заряд, а той възпламенява взривното вещество.

Claims (6)

1. Междинен детонаторен заряд, включващ носещ корпус, в който е установен взривен патрон с пресовано взривно вещество, съ- 5 държащ централен проходен отвор и страничен отвор, като в тях е поместено иницииращо средство, характеризиращ се с това, че централният проходен отвор (5) е цилиндричен, а страничният отвор (8) е цилиндричен и проходен, като в долната част на носещия корпус (1) са оформени един или два дънни проходни отвора (2), съосни на централния (5) и страничния проходен отвор (8), а върху взривния патрон (3) съосно е разположен най-малко един идентичен патрон (3), като върху челната горна повърхност на последния патрон (3) е установена подвижна предпазна капачка (10), съдържаща един или два проходни отвора (11, 13), концентрично обхващащи иницииращото средство, разположени срещуположно и съосно на централния (5) и страничния проходен отвор (8) на взривния патрон (3), като диаметърът на централния проходен отвор d е най-малко равен на диаметъра на страничния проходен отвор dr а разстоянието 1 между вертикалните оси на двата отвора (5, 8) се изразява със следния математически израз:
D 1 2 — -[d + ( у т у) d,J; mm
D е диаметърът на взривния патрон, mm.
2. Заряд съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че в двата края на цен- тралния (5) и страничния отвор (8) на всеки взривен патрон (3) са оформени цилиндричноконусовидни вдлъбнатини (15) и издатини (16), опиращи плътно една в друга.
3. Заряд съгласно претенции 1 и 2, характеризиращ се с това, че иницииращото средство е изпълнено като детониращ шнур (6) и се обхваща от двата проходни отвора (5, 8) на всеки патрон (3), дънните отвори (2) на носещия корпус (1) и проходните отвори (11, 13) на подвижната предпазна капачка (10), над която двата края (12, 14) на детониращия шнур (6) са свързани.
4. Заряд съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че иницииращото средство е изпълнено като капсул-детонатор с огнепроводен шнур или капсул Нонел с вълново д.
5. Заряд съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че във взривните патрони (3) е оформен само централен проходен отвор (5), като иницииращото средство е изпълнено като детониращ шнур (6), който преди двата му края (12, 14) да оформят възел над подвижната предпазна капачка (10), концентрично обхваща външната повърхност на носещия корпус (1).
6. Заряд съгласно претенции от 1 до 5, характеризиращ се с това, че носещият корпус (1) е изпълнен от пластмаса.
BG104294U 2000-04-03 2000-04-03 Междинен детонаторен заряд BG543Y1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG104294U BG543Y1 (bg) 2000-04-03 2000-04-03 Междинен детонаторен заряд

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG104294U BG543Y1 (bg) 2000-04-03 2000-04-03 Междинен детонаторен заряд

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG104294U BG104294U (bg) 2001-09-28
BG543Y1 true BG543Y1 (bg) 2002-06-28

Family

ID=3928040

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG104294U BG543Y1 (bg) 2000-04-03 2000-04-03 Междинен детонаторен заряд

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG543Y1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG104294U (bg) 2001-09-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4727808A (en) Non-primary explosive detonator
EP2531808B1 (en) Rock cracker cartridge and ignition capsule
EP2255153B1 (en) Powder charged rock cracker cartridge
US4060034A (en) Delay booster assembly
EP1725827B1 (en) Explosive cartridge
JPS6235039B2 (bg)
CN104897011B (zh) 一种无起爆药逐孔起爆地表雷管及其安装和使用方法
CA2044682C (en) Delay initiator for blasting
BG543Y1 (bg) Междинен детонаторен заряд
CA3031356A1 (en) A method of and a cartridge for disarming an unexploded blasting charge in a drill hole
FI69703B (fi) Taendanordning
CA1331935C (en) Multi-directional initiator for explosives
KR880700242A (ko) 폭발탄체를 갖춘 산탄총 카트리지
CA2252353C (en) Non-primary detonator
US4646641A (en) Explosive device and method of use therefor
BG544Y1 (bg) Съставен междинен детонаторен заряд
CA1295185C (en) Non-primary explosive detonator
RU2089827C1 (ru) Шашка-детонатор
RU2060449C1 (ru) Колонковое взрывное устройство
RU2074386C1 (ru) Устройство для ударного инициирования
GB2169690A (en) Explosive device and method of use therefor
GB1587355A (en) Explosive charge or blasting agent fuse