BG4810U1 - Гъвкава изолация - Google Patents

Гъвкава изолация Download PDF

Info

Publication number
BG4810U1
BG4810U1 BG6086 BG4810U1 BG 4810 U1 BG4810 U1 BG 4810U1 BG 6086 BG6086 BG 6086 BG 4810 U1 BG4810 U1 BG 4810U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
heat
modules
resistant
insulation
layer
Prior art date
Application number
BG6086
Other languages
English (en)
Inventor
Найденов Василев Радомир
Славчев СЛАВОВ Здравко
Original Assignee
"Елмонт 87" Оод
Filing date
Publication date
Application filed by "Елмонт 87" Оод filed Critical "Елмонт 87" Оод
Publication of BG4810U1 publication Critical patent/BG4810U1/bg

Links

Description

Полезният модел се отнася до гъвкава изолация за изолиране на агрегати и детайли в индустрията, по-специално в енергетиката, съоръжения за пренасяне на топлоенергия, газоснабдяване, металургичната и химическа промишленост, лека промишленост и по-специално хранително-вкусовата промишленост, без ограничение в размерите и конфигурацията на изолациите, работещи при температури от -60°С до +1260°С.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е гъвкав изолационен продукт, който се състои от четири слоя, обособени в основна или основна и екранираща изолация, като основната изолация се състои от три слоя и свързващ допълнително изолиращ елемент, при което първият и третият слой са от водоустойчиви синтетични материали или топлоустойчиви тъкани на керамична и/или базалтова основа с дебелина от 0,4 mm до 2,8 mm и плътност от 400 до 2200 g/m2, вторият слой е от топлоустойчиви материали от силикатна и/или минерална вата с дебелина от 12,5 до 600 mm и плътност от 80 до 130 kg/m3, едностранно и/или двустранно фолирана с алуминиево фолио, свързващ допълнително изолиращ елемент от термоустойчив материал и върху третия слой се формира четвърти слой от тъкани на синтетична основа, а екраниращата изолация се състои от три слоя - първият и третият слой са от топлоустойчиви тъкани на керамична и/или базалтова основа с дебелина от 0,4 до 2,8 mm и плътност от 400 до 2200 g/m2, вторият слой е от топлоустойчиви материали от силикатна и/или минерална вата с дебелина от 12,5 mm до 600 mm и плътност от 80 до 130 kg/m3, и едностранно и/или двустранно фолирана с алуминиево фолио и свързващ допълнително изолиращ елемент от термоустойчив материал. /BG 1289 U1/.
Недостатък на този гъвкав изолационен продукт е, че е сравнително тежък, поради устройството си и се събира в обемна форма чрез шиене на ръка с кантал. Това прави монтирането и демонтирането на гъвкавата изолация трудно, дори в някои случаи невъзможно, без да се наруши целостта и формата на изолацията. Отделно от това, в някои случаи, при изключително ниски температури, изолацията в пасивна позиция, (примерно тогава когато изолираният агрегат при определени причини не работи и е в резерв) е възможно да не осъществи нужната изолация и при наличието на течен флуид или конденз в агрегата, същият да замръзне.
Задачата на полезния модел е да се създаде гъвкава изолация, която да е по-лека при идентични размери, да използва по-голямо разнообразие от материали, които да дават по -ефективна защита, да има мобилност при събиране на модулите в една изолация за конкретен агрегат, при което да се създадат условия за лесен и многократен монтаж и демонтаж на изолацията върху изолирания агрегат и изолацията да е снабдена със саморегулираща се нагревателна способност, що се касае до изолации с пасивна позиция.
Техническа същност на полезния модел
Задачата на полезния модел е решена от гъвкава изолация, която се състои от модули, изработени чрез разкрой, съответстващ на геометрията на агрегата, подлежащ на изолиране, като всеки модул се състои от свързани помежду си съставни части. Модулите се закрепват помежду си в обща, цялостна гъвкава изолация, чрез гъвкави връзки - примерно велкро. Модулите са изработени от трислоен пакет, на който първият и третият слой са изградени от термоустойчив плат от влакна на силициева или стъклена основа, и който плат е едностранно или двустранно покрит със силиконов, или тефлонов (PTFE), или полиуретанов, или вермикулитен, или графитен слой, или с калциево силикатно покритие, като дебелината на плата е от 0.1 mm до 0.39 mm, или 2.9 до 3.5 mm, а плътността от 200 g/m2 до 2600 g/m2.
Вторият, междинният слой е съставен от керамичен термоустойчив материал тип вата от 10 mm до 600 mm или керамична хартия с дебелина от 2 до 10 mm и плътност от 50 до 200 kg/m3.
Частите на всеки от модулите на гъвкавата изолация, обект на полезния модел, за всеки конкретен агрегат за изолиране, са свързани помежду си чрез шев с термоустойчиви конци - арамидни или кевларени, или от същите конци, но които съдържат стоманени нишки в оплетката, с различен брой нишки.
Модулите се свързват помежду си с гъвкави връзки, примерно лепила на различна химична основа или велкро.
Във вътрешната страна на модулите е монтиран поне един нагревателен кабел, като той може да е и термично и по мощност саморегулиращ се. Нагревателен кабел е поместен между вътрешния - към изолирания агрегат текстилен слой от термоустойчивия плат и междинният, среден слой, с монтажен извод извън модула.
Предимството на гъвкавата изолация е олекотеното размери и тегло за идентични по размери изолации, спрямо произведени такива от известните материали. Поради вида на използваните термоизолационен текстил с намалена дебелина и с двустранно покритие със специфични материали, както и междинен пълнеж на керамична основа, е достигната по-ефективна защита, с по-малко тегло на обшивката, която поради намалените слоеве и добавеният вътрешен подгрев, е и с по-малки геометрични размери. Важно условие за недостъпни и/или ограничени места за изолация. Гъвкавата изолация, обект на полезния модел, има мобилност, благодарение на изграждането й от модули, свързани помежду си с гъвкави връзки (примерно велкро), вместо с твърди връзки (примерно тел и скоби), мобилност при събиране на модулите в една обща цялостна изолация за конкретен агрегат. При това се създават условия за лесен и многократен монтаж и демонтаж при нужда от ремонтни дейности на защитавания агрегат. Изолацията, обект на полезния модел, осигурява активно затопляне и защита за изолираните агрегати при температури под нулата, що се касае до изолации с пасивна позиция, такива поставени примерно в резерв, но с нужда от незабавно активиране при аварийни ситуации.
Примери за изпълнение на полезния модел
Снемат се действителните параметри на агрегата, който ще бъде изолиран - геометрични размери, присъединителни елементи към детайла, работна температура. В зависимост от геометрията и площта на детайла се моделират отделните модули на изолацията и частите на модулите, от които се изработва гъвкавата изолация и се определят местата за фиксиране на закрепващите елементи. Разкроява се за първия слой термоустойчивият плат от влакна на стъклена основа, с двустранно тефлоново (PTFE) покритие, с дебелина 0.3 mm и плътност от 350 g/m2. Разкроява се за третия слой термоустойчивият плат от влакна на силициева основа, с едностранно вермикулитно покритие и с покритие от калциево силикатно покритие от обратната страна на плата, който е с дебелина 0.65 mm и плътност от 650 g/m2. Между двата разкроени плата се поставя междинният слой, който е съставен от керамична хартия с дебелина 10 mm и плътност от 200 kg/m3. Събирането на пакета става чрез зашиване с шевни машини, тежък клас, с термоустойчиви кевларени конци, с различен брой стоманени нишки в оплетката. Частите на всеки модул се сглобяват също чрез зашиване с шевни машини, тежък клас, с термоустойчиви кевларени конци, с различен брой стоманени нишки в оплетката. Обикновено събраните модули, в първоначалния етап на изготвяне на гъвкавата изолация, образуват кутия.
За прикрепване на модулите един към друг, по страните на съединяване се монтират капаци с велкро, които придържат, стягат и осигуряват плътност, за по -добро изолиране.
Във вътрешната страна на изолацията се интегрира саморегулиращ се нагревателен кабел. Той се монтира в трислойния пакет на модула, между първият и вторият слой от керамична хартия. При сглобяване на модулите се монтира връзка за включване в ел. мрежата. Гъвкавата изолация с интегриран саморегулиращ се кабел се превръща в изолация с нагревател. Тя се монтира към повърхности, при които има опасност от замръзване. Гъвкавата изолация с интегриран саморегулиращ се нагревателен кабел, не позволява да възникнат предпоставки за замръзване, защото поддържа положителни температури на изолираната повърхност, на трислойния пакет и предпазва от влиянието на външната среда.
Приложение на полезния модел
Полезният модел - гъвкава изолация намира приложение в енергетиката, при съоръженията за пренасяне на топлоенергия, при газоснабдяването, както и при металургичната и химическа промишленост, в леката промишленост и по-специално хранително-вкусовата промишленост, без ограничение в размерите и конфигурацията на изолациите, работещи при температури от -60 до +1260°С.

Claims (1)

  1. Гъвкава изолация, която се състои от трислоен пакет, съставен от термоустойчив плат с плътност на плата от 200 g/m2 до 2600 g/m2 и термоустойчив материал тип вата между тях, с дебелина от 2 до 600 mm и плътност на ватата от 50 до 200 kg/m3, характеризиращ се с това, че гъвкавата изолация е съставена от обособени модули, захванати помежду си с гъвкави връзки и по-специално с велкро, които модули съответстват на индивидуален разкрой по геометрията на агрегата, подлежащ на изолиране, като всеки модул се състои от свързани помежду си части, които са изработени от трислойния пакет, като термоустойчивият плат, участващ в двата външни слоя на пакета е с дебелина на плата от 0.1 mm до 0.39 mm, или от 2.9 до 3.5 mm и е изтъкан от влакна на силициева или стъклена основа, и едновременно с това е едностранно или двустранно покрит със силиконов, или тефлонов (PTFE), или полиуретанов, или вермикулитен, или с графитен слой, или слой с калциево силикатно покритие, а междинният слой на пакета е съставен от керамичен термоустойчив материал или от керамична хартия, като частите на всеки от модулите, участващ в гъвкавата изолация, за всеки конкретен агрегат за изолиране, са свързани помежду си чрез шевове с термоустойчиви конци - арамидни или кевларени, както и с арамидни или кевларени конци, които съдържат различен брой стоманени нишки в оплетката си, а модулите един към друг в обща гъвкава изолация са свързани чрез гъвкави връзки, като във вътрешната страна на модулите, тази към изолирания агрегат, е монтиран поне един нагревателен кабел с монтажен извод извън модула, който кабел е поместен между вътрешният - този към изолирания агрегат текстилен слой от термоустойчивия плат, и междинният изолационен - среден слой
BG6086 2024-01-30 Гъвкава изолация BG4810U1 (bg)

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG4810U1 true BG4810U1 (bg) 2024-02-29

Family

ID=

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN105864581B (zh) 一种多功能性复合保温层
CN208881262U (zh) 隔热层及隔热套
RU192070U1 (ru) Быстросъемное теплоизоляционное изделие для теплоизоляции трубопроводной арматуры
CN105240653A (zh) 一种耐超高温可拆卸式保温套
CN202402120U (zh) 一种扣接式保温隔热套
BG4810U1 (bg) Гъвкава изолация
CN106195528B (zh) 一种复合保温层
CN111107989B (zh) 隔热板
KR100707336B1 (ko) 유리섬유금속사직조천을 이용한 단열보온재
RU90875U1 (ru) Защитный чехол
KR101949228B1 (ko) 덕트용 보온 단열재
CN209511424U (zh) 隔热套
NO324586B1 (no) Anordning ved isolasjonsplate for avgassror fra en forbrenningsmotor
CN219421077U (zh) 柔性防爆电加热套
RU2489636C1 (ru) Мобильный теплозвукоизоляционный модуль для объектов сложной геометрической формы
JP2000097389A (ja) 断熱材及びこれを装着した断熱排気筒又は断熱二重管
EP0832333B1 (en) High temperature resistant insulating element
JP3104257U (ja) 管路付属機器の保護カバー
WO2012148107A2 (ko) 전열관단열용 벨로우즈커버 및 이의 설치방법
KR200428934Y1 (ko) 유리섬유금속사직조천을 이용한 단열보온재
RU138635U1 (ru) Защитный чехол
RU2793033C1 (ru) Быстросъемная тепло-, вибро-, шумоизоляция
CN116170908A (zh) 柔性防爆电加热套
TWM563509U (zh) 立體保温布包
RU145885U1 (ru) Взрывозащищенный гибкий защитный модуль "арктех"