BG4214U1 - Автоматична система за охлаждане и пожарогасене - Google Patents

Автоматична система за охлаждане и пожарогасене Download PDF

Info

Publication number
BG4214U1
BG4214U1 BG5461U BG546122U BG4214U1 BG 4214 U1 BG4214 U1 BG 4214U1 BG 5461 U BG5461 U BG 5461U BG 546122 U BG546122 U BG 546122U BG 4214 U1 BG4214 U1 BG 4214U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
carrier
substance
fire
acfes
protected facility
Prior art date
Application number
BG5461U
Other languages
English (en)
Inventor
Tomáš Kantor
KANTOR Tomáš
Original Assignee
ASES GROUP s.r.o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by ASES GROUP s.r.o. filed Critical ASES GROUP s.r.o.
Publication of BG4214U1 publication Critical patent/BG4214U1/bg

Links

Landscapes

  • Fire-Extinguishing By Fire Departments, And Fire-Extinguishing Equipment And Control Thereof (AREA)
  • Investigating Or Analyzing Materials Using Thermal Means (AREA)

Abstract

Автоматичната система за охлаждане и пожарогасене е проектирана да бъде разположена в защитаваното съоръжение и се състои от носител на вещество, изработен от полимерен материал във формата на триизмерно тяло, където носителят включва затворено вещество под налягане и носителят е приспособен да образува спонтанно дюза, позволяваща освобождаването на веществото, при което веществото (2) е проектирано, като охлаждащо вещество с пожарогасителни ефекти, освен това системата е снабдена със сензор (и) (4) за наблюдение и оценка на термодинамичното състояние на веществото (2) вътре в носителя (1) или на повърхността му или за освобождаване на веществото (2) от носителя (1) с основна форма и за извършване на активна намеса срещу източника на нежелана промяна в температурата, възникваща в защитаваното съоръжение. В допълнение, системата е снабдена с детектор (и) (5) за наблюдение, оценка и управление на топлинните процеси в защитаваното съоръжение с възможност за корекции въз основа на обратна връзка, позволяващи защитаваното съоръжение да бъде изключено от захранващия блок, като по този начин минимизира всеки отрицателен топлинен ефект, който започва да се развива вътре в защитаваното съоръжение или възможността за вторично възпламеняване.

Description

(54) АВТОМАТИЧНА СИСТЕМА ЗА ОХЛАЖДАНЕ И ПОЖАРОГАСЕНЕ
Област на полезния модел
Полезният модел се отнася до система, която наблюдава и потиска нежеланите топлинни ефекти в инженерното и технологично съоръжение, наричано по-долу защитавано съоръжение, която е способна да потушава пожарите, които е възможно да възникват вътре в такива защитени съоръжения.
Предшестващо състояние на полезния модел
Нежелани топлинни ефекти могат да се появят в много елементи на защитаваното съоръжение. Негативното въздействие на такива ефекти може да доведе до прогресивна загуба на функционалност или до унищожаване на съответното съоръжение, а в екстремни случаи може да избухне пожар. Множество процеси, като нежелани химични реакции, електрически къси съединения, прегряване на системата, проявяване на електрическа дъга, самозапалване на работни течности и др. могат да стоят зад гореспоменатите последици.
Предшестващото състояние на техниката предлага, от една страна, разнообразни решения, които охлаждат защитаваното съоръжение, в зависимост от температурата му, с вентилационни системи (т. е. превенция) и от друга страна решения, които са предназначени изключително за потискане на пожар, който вече е избухнал (т. е. потушаване).
Сред известните решения са противопожарните елементи, принадлежащи към категорията на системите за самогасене, осигуряващи пожарозащита на пространствата, по -специално на задвижващи агрегати на моторни превозни средства, електрически табла за управление, кухненски уреди и др.
С известните самогасящи се системи с множество конструкции, в затворен съд, маркуч и други е ограничен пожарогасителен агент под налягане. Поради пожар или повишена температура, херметичността на такъв съд, маркуч и др. спада и пожарогасителният агент се освобождава за премахване на пожара. Алтернативно, пожарогасителният агент се разпределя в рисковата зона на защитаваното съоръжение чрез интегрирана система от дюзи.
Патентната публикация US 5040610 разкрива решение, което включва съд, изработен от полимерен материал със заключващ се отвор за зареждащ се пожарогасителен агент и клапан за налягане в съда. Ако съдът е изложен на въздействието на пламък или повишена температура, неговата цялост на предварително определено място се нарушава и освободеното вещество потиска огъня. В този случай противопожарният елемент е снабден с капак, който може да има различни форми и може да се използва в помещения на сгради.
Сред другите известни решения е това, състоящо се от затворен маркуч, поне частично гъвкав, изработен от полиамид, двата края на който са затворени чрез неподвижни притиснати тапи. Маркучът е напълнен с пожарогасителен агент под налягане. Маркучът може да бъде снабден с механичен манометър за пожарогасителния агент, за да се осигури визуална проверка за наличието му. В резултат на пожар, когато температурата около маркуча надвишава 120°С, херметичността на маркуча се нарушава, пожарогасителният агент се освобождава и огънят се потушава. Използваният пожарогасителен агент няма странични ефекти върху подложеното на гасене пространство или живите организми.
Известните самогасящи се системи, обаче, отчитат някои недостатъци и ограничения, свързани с тяхното използване за противопожарна защита.
При самогасящите се елементи във формата на маркуч с фиксирани натиснати тапи не може да се гарантира херметичността на маркуча, тъй като маркучът може да се изкриви по време на процеса на натискане на тапата с потенциално неконтролируемо освобождаване на пожарогасителния агент. В допълнение тези елементи стават ефективни само след, като температурата в мястото, където е разположен елементът за предотвратяване на пожар, надвишава 120°С, когато пожарът може да е причинил големи щети и да се е разпространил по неконтролируем начин.
Друго ограничение, налично в известните самогасящи се елементи под формата на маркуч, се основава на минималната дължина, възлизаща на 400 mm, като елементът с такава дължина не е в състояние да защити по-специално малки пространства в електрически табла за управление и технологично съоръжение, за които също така стойността на диаметъра на такива елементи, възлизаща на 18 mm, надвишава стойността на пространствените ограничения за защитаваното съоръжение.
Съставът на пожарогасителния агент, използван в елементите от предшестващото състояние на техниката с формата на маркуч, е предназначен за потушаване на пожар в затворени или полузатворени пространства, а в случай на иницииране чрез топлина, надвишаваща 120°С или от огън, пожарогасителният агент се освобождава от маркуча през дюза, образувана от взаимното термодинамично действие на маркуча и пожарогасителния агент. По време на този процес термичните свойства на маркуча се променят и налягането на пожарогасителния агент се увеличава, което води до изкривяване на маркуча на мястото на най-голямото му натоварване и до спонтанно образуване на дюза, от която пожарогасителният агент се освобождава в защитаваното пространство за много кратко време и пожарът е потушен. Този процес е необратим, тъй като след освобождаването на пожарогасителния агент, самогасящия елемент става нефункционален и трябва да бъде заменен. Докато елементът не бъде заменен, защитаваното съоръжение не е предпазено от тази система срещу повтарящо се самозапалване или друг пожар и дори операторът или системите за управление нямат информация относно инициирането или прекъсването на работата на системата поради повредата й.
Самогасящите системи от предшестващото състояние на техниката са проектирани изключително за потушаване на пожари с недостатъци, описани по-горе.
Освен това има решения с помощни елементи, като системи, които включват системи за разпределение на пожарогасителни агенти. Такива разпределителни системи включват предварително инсталирани дюзи и пожарогасителният агент се освобождава от резервоар, обикновено съд под налягане от клапан, който може да се управлява от електрически сигнал, изпратен от пожароизвестителен детектор. От друга страна, това означава, че такива системи трябва да бъдат постоянно свързани към електрическия захранващ блок и да се характеризират с различно време за реакция.
Техническа същност на полезния модел
Гореспоменатите недостатъци на предшестващото състояние на техниката се елиминират чрез автоматичната система за охлаждане и пожарогасене, наричана по-долу системата ACFES, която е проектирана да бъде разположена вътре в защитавано съоръжение и която се състои от триизмерен полимерен носител, който включва вещество под налягане.
Носителят на веществото е приспособен към необходимото разрушаване на херметичността при определени условия. Естеството на системата ACFES се основава на факта, че подходяща комбинация от триизмерен полимерен носител с основна форма и композиция от смес от вещество, е довело до изобретяването на система, използваща охлаждащия ефект на веществото, докато веществото запазва своите гасящи ефекти при термично изкривяване, което веднага прераства в огън. Използваното вещество се основава на химически пожарогасителни агенти, характеризиращи се с това, че тяхната температура при освобождаване от носителя е отрицателна, т. е. под 0°С, под контролната точка на замръзване.
Веществото с гореспоменатите свойства е наричано по-нататък вещество. Триизмерният полимерен носител с основна форма е наричан по-долу носител.
По-долу е дадено описание на принципа на системата ACFES за наблюдение, оценка и управление на топлинния процес в защитаваното съоръжение.
Системата ACFES включва сензор/сензори за наблюдение и оценка на термодинамичното състояние на веществото. В предпочитано изпълнение се използва сензор за налягане. Сензорът (ите) за налягане е (са) разположен (и) или директно във веществото (вътрешен сензор), или в директен контакт с носителя (външен сензор). Системата ACFES е свързана също към детектора (ите) за наблюдение, оценка и управление на топлинните процеси в защитаваното съоръжение.
Повишената температура в наблюдаваното пространство на защитаваното съоръжение ще предизвика повишено налягане на веществото, което се детектира. Изходът на сензора може да се използва за директно отстраняване на причините за повишаване на температурата. Алтернативно, той може да бъде обработен под формата на сигнал в електронните системи за пожароизвестяване и детектиране или блокове за управление.
Повишената температура предизвиква промяна във физическите параметри на носителя и веществото, когато в критичната фаза целостта на носителя се наруши на мястото с максимално топлинно натоварване и пространството на защитаваното съоръжение, изложено на риск, се охлажда или евентуално гаси от веществото, освободено от аварийната дюза, образувана спонтанно в носителя.
Насочването на интервенцията към мястото с максимално топлинно натоварване позволява да се постигне максимален ефект, като същевременно се минимизират последствията от негативния топлинен ефект, който е започнал да се развива.
Въз основа на предпочитания подбор на материали за носителя и веществото в комбинация с тяхното пространствено разположение и задаване на първоначалните термодинамични условия, се моделира иницииращата температура, при която процесът в защитаваното съоръжение, предмет на наблюдение, се счита за критичен и при който образуването на аварийната дюза за освобождаване на веществото е желателна. Благодарение на гореспоменатите предпоставки системата ACFES може да бъде ефективна от 30°С нагоре. Защитаваното съоръжение в различни приложения има различни критични температурни стойности, за които се моделират подходящи параметри на системата ACFES въз основа на комбинация от гореспоменатите параметри.
В рамките на наблюдението, оценката и управлението на термично чувствителните процеси вътре в съоръжението, защитавано от отрицателни топлинни ефекти, се използва вещество на базата на химически пожарогасителни агенти, характеризиращи се с това, че температурата им при освобождаване от носителя е отрицателна, т. е. под 0°С, под контролната точка на замръзване. Използването на този признак за охлаждане, като същевременно се запазва пожарогасителната способност на веществото, елиминира допълнително повишаване на температурата, като по този начин се осигурява време, необходимо за разрешаването на критичната ситуация. Освободеното вещество не е нито вредно за човешкото здраве, нито засяга функционалността на защитаваното съоръжение.
Възможно разполагане на няколко системи ACFES е различни иницииращи температури ще позволи многостепенна реакция, т. е. многократно охлаждане или многократна интервенция за пожарогасене. Възможното разполагане на множество системи ACFES консолидира ефекта и надеждността на предпазване на пространството на защитаваното съоръжение.
Следователно, споменатото по-горе приложение на системата ACFES може да сведе до минимум всякакви имуществени щети с далечни последици или увреждания на здравето или дори живота, които биха били установени по друг начин. Що се отнася до отделните функционалности на системата ACFES, могат да се посочат няколко нива в случай на комбинации и приложения, споменати по-горе - започвайки с най-малко сложната схема, осигуряваща просто еднократно действие за потушаване на пожара с придружаваща индикация или намеса в защитаваното съоръжение, до конструкцията, позволяваща многократно повтарящи се действия и активни интервенции. В специфични приложения на системата ACFES се използва управление, основано на обратна връзка на термодинамичните състояния на веществото чрез елемент за оптимизация на иницииране в зависимост от промените в параметрите на околната среда - управление на иницииращата температура.
Благодарение на променливостта на размерите си, системата ACFES, проектирана съгласно полезния модел, е широко приложима за предпазване на защитаваното съоръжение срещу термично разрушаване или пожар, а именно започвайки от по-обемисто съоръжение до много ограничени пространства, като електрически инсталационни кутии, съединители за кабелни снопове, електрически табла за управление, ограничени пространства на задвижващи блокове, системи за подаване на гориво и др. Системата ACFES е проектирана да елиминира всякакви нежелани течове на веществото, нейните ефекти са много надеждни и могат да се използват и за защитавано животоспасяващо съоръжение или за съоръжение, използвано в други опасни среди. Дори в случай на прекъсване на електрозахранването или отпадане на захранването за защитаваното съоръжение, системата ACFES остава функционираща поне, като аварийна пасивна пожарогасителна система. Системата може да се инициира при по-ниски температури в сравнение с известните пожарогасителни системи, което позволява по-ранна намеса и отстраняване на повреди в самото начало на термичното унищожаване на системата.
В случай на прости приложения, системата ACFES се дефинира в режим на пасивна система. С посложни механизми, като например внедряване на елементи за обратна връзка в зависимост от параметрите на околната среда и т. н., системата ACFES се дефинира в режим на активна система.
Пасивен режим на пожарогасене - в този случай системата ACFES е проектирана за потушаване на пожар, който е избухнал много бързо и термичното изкривяване на защитаваното съоръжение не може да бъде елиминирано само чрез охлаждащата функция на системата. В случая на варианта на пасивната система е препоръчително да се използва сензор за налягане проектиран, като превключвател за налягане, който позволява на оператора или изходната система да бъдат уведомени за инициирането или неработоспособността на системата ACFES и необходимата намеса, като допълнително пожарогасене, подмяна на изразходвания или повреден елемент на системата ACFES и др.
В допълнение, активният метод на решение включва също така наблюдение на състоянието на околната среда на защитаваното съоръжение, оценка на текущите й параметри, които могат да повлияят на ефективността на системата ACFES и когато е необходимо, той оптимизира хода на иницииране, например чрез по-ранно иницииране на системата ACFES в сравнение с настройките на термо динамичните параметри на системата ACFES, а именно използване на допълнителен елемент, влияещ върху термодинамичните условия в системата ACFES в полза на необходимото иницииране.
Активната система също така позволява по-ранно предупреждение за появата на нежелани топлинни ефекти, което помага да се предотврати прегряване на системата, разпространение на ефекти на изкривяване и разрушаване, да се премахне пожар чрез ранно предупреждение на оператора или чрез изключване на защитаваното съоръжение, обект на наблюдение, от блоковете за захранване или чрез предотвратяване на вторичен нежелан ефект.
В друго предпочитано изпълнение системата ACFES е интегрирана в системите, изключващи защитаваното съоръжение от захранващия блок или сензорите на системата ACFES са част от високоефективно полупроводниково устройство.
В още едно предпочитано изпълнение носителят е в механичен контакт с външния сензор служещ, като елемент разединяващ захранващия блок от защитаваното съоръжение в случай на термодинамични промени във веществото и носителя.
В друго предпочитано изпълнение системата ACFES е свързана в системи, предназначени за управление на защитаваното съоръжение.
В друго предпочитано изпълнение, системата ACFES е свързана към системите за пожароизвестяване и детектиране на защитаваното съоръжение.
В друго предпочитано изпълнение, предаването на сигнали между системата ACFES и системата за управление или системата за пожароизвестяване и детектиране на защитаваното съоръжение е безжично.
Системата ACFES също е проектирана без отвори и целостта на носителя се постига чрез уплътняване, заваряване или залепване, или евентуално с един или множество отвори, снабдени с тапи. В предпочитано изпълнение тапите, затварящи отворите, са направени от полимерен материал и са залепени на или заварени в носителя, като по този начин се елиминира течът в мястото на свързване. Една тапа на носителя е снабдена със сензор за термодинамичното състояние на системата ACFES, който по този начин е в пряк контакт с веществото - вътрешния сензор.
Не са посочени минимални пространствени размери за конструкцията на носителя, когато носителят има формата на маркуч, не са посочени нито диаметърът му, нито дължината му, където е необходимо, минималната дължина на маркуча започва от 10 mm, а вътрешният диаметър - от 3 mm.
В още едно предпочитано изпълнение системата ACFES с носителя във формата на маркуч или различна основна форма, изработена от прозрачен материал, включва елемент, позволяващ визуална индикация за наличие на вещество, който се намира във веществото и има специфична плътност по-ниска от специфичната плътност на веществото, например олекотено цветно топче вътре в носителя.
Пояснение на приложените фигури
Полезният модел е обяснен допълнително в приложените фигури, където:
- На фигура 1 е показана блок-схема на принципа на наблюдение и потискане на нежеланите топлинни ефекти в защитаваното съоръжение;
- На фигура 2 е показан схематичен чертеж на част от системата ACFES във форма на маркуч;
- На фигура 3а и 3b са показани схематични чертежи на системата ACFES, която се използва в електрически контролни табла;
- На фигура 4 е показан схематичен чертеж на част от системата ACFES за защита на прекъсвачи и контакти във формата на капсула;
- На фигура 5 е показан схематичен чертеж на част от системата ACFES за защита на съединители на кабелни снопове във формата на патрон;
- На фигура 6 е показан схематичен чертеж на участъка на заключващия елемент на системата ACFES за защита на акумулаторни системи.
Примери за изпълнение на полезния модел
Обяснение на принципа
Фигура 1 е схематичен чертеж на принципа на функционирането на системата ACFES за управление на топлинния процес в защитаваното съоръжение, подлежащо на наблюдение. Носителят 1 включва вещество 2 с охлаждащи и пожарогасителни ефекти. Веществото 2 е затворено в носителя 1 под налягане. В носителя 1 е показана дюза 3, създадена чрез термодинамичен ефект за освобождаване на веществото 2 в пространството на защитаваното съоръжение. Системата ACFES е снабдена с вътрешен (ни) сензор (и) 4а или външен (ни) сензор (и) 4b или и с двата - за наблюдение и оценка на термодинамичното състояние на веществото 2 с променяща се температура и с индикация за освобождаване на веществото 2. В предпочитано изпълнение тази система ACFES е свързана към детектор (и) 5 за наблюдение, оценка и контрол на топлинните процеси в пространството на защитаваното съоръжение. Изходът на сензорите се използва за директно премахване на причините за повишаване на температурата или се обработва допълнително под формата на сигнал в електронните системи за пожароизвестяване и детектиране или в блоковете за управление. В специфични приложения на системата ACFES се използва управление, основано на обратна връзка, на термодинамичните състояния на веществото 2, чрез обработка на сигнали от сензори 4 и детектори 5, както е предвидено в блок-схемата на фигура 1, в зависимост от промените на параметрите в околната среда - управление на иницииращата температура чрез допълнителен елемент 8, засягащ термодинамичните условия в системата ACFES в полза на необходимото иницииране. Носителят 1 може да бъде или от една част (монолитен), или с отвори снабдени с тапи 6. В предпочитано изпълнение системата ACFES включва елемента 7, позволяващ визуална индикация за присъствието на веществото 2, като топчето 7 с по-ниска стойност на специфична плътност в сравнение с тази на веществото 2 вътре в носителя 1.
Сред най-предпочитаните приложения на системата ACFES са тези, използващи сигнали на сензорите 4 и детекторите 5 за обработка в електронни системи за индикация или блокове. Системата ACFES работи също, като автономна система с независима функция без връзка към други системи за управление или регулиране, използва се за директно отстраняване на причините за повишаване на температурата или за по-нататъшна обработка в електронни системи за индикация или блокове за управление.
Системата ACFES позволява бърза индикация за нейната функционалност. Тя се характеризира с устойчивост на смущения, предизвикани от електрически полета, генерирани от инженерно и технологично съоръжение. Индуцираното автоматично изключване на захранващите блокове, като подаване на гориво, газ, електроенергия и т. н., ще бъде постоянно, повторното свързване, без отстраняване на причината за повредата на съоръжението, трябва да бъде премахнато. При иницииране системата ACFES изисква подмяна, за нуждите за предпазване на защитаваното съоръжение, тя е еднократна система и е необходима ръчна намеса на обучено лице за повторно свързване на захранващите блокове.
Пример 1
Фигура 2 показва системата ACFES, състояща се от носителя 1 във формата на маркуч, който е снабден на единия край с тапата 6а, а на другия край - е тапата 6b, които са направени от полимерен материал и които са или залепени или заварени върху носителя 1. Тапата 6а включва монтирания клапан за зареждане 11 за пълнене на носителя I с веществото под налягане 2. Освен това тапата 6а включва монтирания сензор 4а под формата на превключвател за налягане за директно отстраняване на причините за повишаване на температурата, алтернативно, неговият сигнал може да бъде допълнително обработен в електронните системи за пожароизвестяване и детектиране или блокове за управление. Системата ACFES може да включва индикаторния елемент 7 за визуална индикация за присъствието на веществото 2, той се отнася до елемент с по-ниска стойност на специфична плътност от специфичната плътност на веществото 2, той е монтиран в носителя 1.
Пример 2
Фигура 3а показва пример за изпълнение на системата ACFES за защита на електрически табла за управление в случай, че те са разположени на DIN кутия директно в електрическото табло за управление, при което тя се състои от носителя 1 във формата на прекъсвач, където веществото под налягане 2 е ограничено, вътре във веществото 2 е разположен сензорът за състояние на веществото 4а, чийто изходен сигнал се използва, в зависимост от решението за приложение за директно отстраняване на причините за повишаване на температурата или за допълнително обработване под формата на сигнал в електронни системи за индикация в блокове за управление. Носителят 1 се приспособява така, че да формира дюзата 3 за освобождаване на веществото 2.
Пример 3
Фигура 3b показва пример за използването на системата ACFES под формата на решетка за защита на електрически табла за управление в случай, че системата ACFES е разположена под капака на електрическото табло за управление.
Пример 4
Фигура 4 показва пример на системата ACFES за предпазване на прекъсвачите и гнездата срещу нежелани топлинни ефекти, състоящи се от носителя 1 във формата на капсула, вътре в носителя 1 е затворено веществото под налягане 2, в което е разположен вътрешният сензор 4а или външният сензор 4b. Изходите на сензорите могат да бъдат използвани за директно отстраняване на причините за повишаване на температурата или допълнително обработени под формата на сигнал в електронните системи за пожароизвестяване и детектиране или в блоковете за управление.
Пример 5
Фигура 5 показва системата ACFES за защита на съединителите на кабелни снопове във формата на патрон и се състои от носителя 1, в който е затворено веществото под налягане 2 и вътре във веществото 2 е разположен сензорът 4а, чийто изходен сигнал се използва допълнително в зависимост от решението за приложение, и освен това носителят 1 е снабден с тапа 12, която е приспособена за монтиране в съединител с кабели, и вътре в нея е разположен отвор с тапа 6а. Носителят 1 е приспособен така, че да формира дюза за освобождаване на веществото 2.
Пример 6
Фигура 6 показва пример за елемента на системния блок ACFES, предназначен за защита на акумулаторните системи. Състои се от носителя 1, в който е затворено веществото под налягане 2 и вътре във веществото 2 е разположен сензорът 4а, чийто изходен сигнал се използва допълнително в зависимост от решението за прилагане в системата за управление на защитаваното съоръжение. Носителят (ите) е приспособен (и) така, че да формира (т) дюза за освобождаване на веществото 2.
Броят на елементите, размерът и формата на системата се регулират според размера на защитаваната акумулаторна система, при което отделните елементи са свързани помежду си по технологичен начин или работят автономно.
Решението на системата ACFES съгласно, полезния модел, може да се използва за наблюдение и потискане на нежелани топлинни ефекти, възникващи в инженерно и технологично съоръжение, при което системата използва, от една страна, способността си да охлажда защитаваното съоръжение и от друга страна, способността си да потушава пожар, който може да възникне при превишаване на критичните граници на топлинно натоварване на защитаваното съоръжение или пожар с друга причина. Касае се до технологично/електронно съоръжение с по-малки, както и по-големи размери, като гнезда, прекъсвачи, кабели, електрически табла за управление, съединители и съединения на кабелни снопове, акумулаторни системи, двигатели на транспортни средства и други задвижващи блокове, независимо от вида на захранването, системи за управление, централни системи на информационните технологични системи и др.

Claims (1)

  1. Автоматична система за охлаждане и пожарогасене, предвидена за разполагане в защитавано съоръжение, състояща се от носител (1) на вещество (2), изработен от полимерен материал във формата на правилно триизмерно тяло, където веществото (2) е затворено в носителя (1) под налягане и носителят (1) е приспособен така, че да формира спонтанно отвор - дюза (3) - в носителя (1), за да освобождава веществото за пожарогасене (2), благодарение на иницииращата температура - температурата на защитаваното съоръжение - въздействаща на носителя (1) на веществото (2), характеризираща се с това, че веществото (2) е проектирано, като охлаждаща смес с пожарогасителни ефекти или само, като смес с пожарогасителни ефекти, при което системата е снабдена с пасивен вътрешен сензор (4а), разположен вътре в носителя (1) и/или външен сензор (4b), разположен извън носителя (1) в контакт с него, за наблюдение и оценка на термодинамичното състояние на веществото (2) вътре в носителя (1) или на изтичане на веществото (2) от носителя (1) и/или системата е снабдена с поне един сензор (5), разположен в зона на защитаваното съоръжение, извън веществото (2) на носителя (1) за оценка на термичните процеси във веществото на защитаваното съоръжение и/или системата е снабдена с допълнителен елемент (8), разположен извън защитаваното съоръжение, за детектиране на реалните температурни условия на околността на защитената зона, при което системата се активира веднага след като температурата на защитаваното съоръжение достигне 30°С
BG5461U 2018-08-29 2022-02-07 Автоматична система за охлаждане и пожарогасене BG4214U1 (bg)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201800438 2018-08-29

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG4214U1 true BG4214U1 (bg) 2022-03-31

Family

ID=77732893

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG5461U BG4214U1 (bg) 2018-08-29 2022-02-07 Автоматична система за охлаждане и пожарогасене

Country Status (2)

Country Link
BG (1) BG4214U1 (bg)
TR (1) TR202101511U5 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
TR202101511U5 (tr) 2021-06-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG113294A (bg) Автоматична система за охлаждане и пожарогасене
JP6961671B2 (ja) 二次電池の火災防止システム
KR102120381B1 (ko) 라인형 자동소화용구 및 소화절연테이프가 구비된 전력변환장치
JP3170412U (ja) 火災消火装置
US20220168603A1 (en) Compact cooling and extinguishing system
JP2009206220A (ja) 油入変電機器の消火装置
BG4214U1 (bg) Автоматична система за охлаждане и пожарогасене
BG67613B1 (bg) Компактна система за охлаждане и пожарогасене
TR2021014249T6 (tr) Kompakt soğutma ve söndürme si̇stemi̇
LU102727B1 (en) Automatic cooling and extinguishing system
KR102126070B1 (ko) 화재 감시 및 소화 시스템
KR20230044831A (ko) 에너지 저장 장치를 위한 소화 시스템
SI26208A (sl) Avtomatski komunikacijski sistem za lokalno zatiranje naraščajoče temperature ali gašenje požara v električni opremi, priključeni na napajanje
CN118281444A (zh) 一种防火防爆的电池储能柜