BG3866U1 - Система за бързосменяемо закрепване на инструменти - Google Patents

Система за бързосменяемо закрепване на инструменти Download PDF

Info

Publication number
BG3866U1
BG3866U1 BG4995U BG499520U BG3866U1 BG 3866 U1 BG3866 U1 BG 3866U1 BG 4995 U BG4995 U BG 4995U BG 499520 U BG499520 U BG 499520U BG 3866 U1 BG3866 U1 BG 3866U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
holder
modular head
profile
section
shape
Prior art date
Application number
BG4995U
Other languages
English (en)
Inventor
Грета Андреева
Атанасова Андреева Грета
Тинко Андреев
Илиев Андреев Тинко
Original Assignee
"Евроекспорт Гб" Еоод
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Евроекспорт Гб" Еоод filed Critical "Евроекспорт Гб" Еоод
Priority to BG4995U priority Critical patent/BG3866U1/bg
Publication of BG3866U1 publication Critical patent/BG3866U1/bg

Links

Landscapes

  • Jigs For Machine Tools (AREA)

Abstract

(57) Полезният модел се отнася до система за бързосменяемо закрепване на инструменти, която ще намери приложение в областта на промишлеността и по-специално при захващането на металообработващи инструменти. Системата за бързосменяемо закрепване на инструменти включва държач (1) и модулна глава (3). В държача (1) е оформен стъпаловиден отвор (2) с цилиндричен участък (2.1) и профилен участък (2.2). От друга страна на модулната глава (3) е оформен стъпаловиден присъединителен елемент (4) с цилиндричен участък (4.1) и профилен участък (4.2). Модулната глава (3) е присъединена към държача (1), като стъпаловидният присъединителен елемент (4) на модулната глава (3) е монтиран с хлабина в стъпаловидния отвор (2) на държача (1). Профилният участък (2.2) на държача (1) има форма на вдлъбнат епитрохоидален конус, а профилният участък (4.2) на модулната глава (3) има форма на изпъкнал епитрохоидален конус. Формата на напречното сечение на всеки от профилните участъци (2.2, 4.2), съответно на държача (1) и модулната глава (3) е тип детелина. Профилните участъци (2.2, 4.2) от своя страна имат конусни повърхнини с три външни радиуса (Ra) и три вътрешни радиуса (Ri), като самите конусни повърхнини са три изпъкнали и три вдлъбнати. Външните радиуси (Ra) са по-големи от вътрешните радиуси (Ri) и вътрешните радиуси (Ri) имат по-малък централен ъгъл (?i) спрямо централния ъгъл (?а) на външните радиуси (Ra). В държача (1) е оформен проходен резбови отвор (5.1) за поставяне на стопорен винт (5) с конусен връх, който има възможност за пристягане в допълнителен конусен отвор (5.2), оформен в цилиндричния участък (4.1) на стъпаловидния присъединителен елемент (4).

Description

Област на техниката
Полезният модел се отнася до система за бързосменяемо закрепване на инструменти, която ще намери приложение в областта на промишлеността и по-специално при захващането на металообработващи инструменти.
Предшестващо състояние на техниката
От ЕР 0294348 е известна система за бързосменяемо закрепване на инструменти, включваща държач, който има околна повърхнина и базово чело, в което е оформен стъпаловиден отвор с цилиндричен участък и профилен участък и модулна глава, която има околна повърхнина, работна повърхнина и базово чело, на което е оформен стъпаловиден присъединителен елемент с цилиндричен участък и профилен участък. Модулната глава е присъединена към държача, като стъпаловидният присъединителен елемент на модулната глава е монтиран с хлабина в стъпаловидния отвор на държача, така че цилиндричният участък на стъпаловидния присъединителен елемент е разположен в цилиндричния участък на стъпаловидния отвор, а профилният участък на стъпаловидния присъединителен елемент е разположен в профилния участък на стъпаловидния отвор. Формата на профилния участък на държача съответства на формата на профилния участък на модулната глава. Всеки от профилните участъци има конусни повърхнини с три външни радиуса и три вътрешни радиуса. В околната повърхнина на държача е оформен проходен резбови отвор за поставяне на стопорен винт с конусен връх, който има възможност за пристягане в допълнителен конусен отвор, оформен в цилиндричния участък на стъпаловидния присъединителен елемент.
В ЕР 0294348 е разкрито едно вариантно изпълнение (фигура 1а), при което профилният участък на държача има форма на вдлъбнат полигонален конус, а профилният участък на модулната глава има форма на изпъкнал полигонален конус. Формата на профилния участък на държача съответства на формата на профилния участък на модулната глава. Профилните участъци имат шест изпъкнали конусни повърхнини с три външни радиуса Ra (допирателни към Da) и три вътрешни радиуса Ri (допирателни към Di), като външните радиуси Ra са по-малки от вътрешните радиуси Ri. Напречното сечение на всеки от профилните участъци съответно на държача и модулната глава има полигонален профил тип „Capto“ по ISO 26623:2014, като проектната основа на полигоналния профил е заимствана от DIN 32711. В известното вариантно изпълнение от ЕР 0294348 контактната повърхнина, която понася натоварването от въртящия момент осигурява устойчивост на смачкване, но рамото на прилагане на равнодействащата сила на въртящия момент е по-късо, което води до увеличено напрежение на усукване.
Техническа същност на полезния модел
Задачата на полезния модел е да се създаде система за бързосменяемо закрепване на инструменти, която да има повишена товароносимост при въздействието на въртящ момент, вследствие силите на рязане при обработката от металообработващите машини.
Задачата на полезния модел е решена посредством система за бързосменяемо закрепване на инструменти, която включва държач, който има околна повърхнина и базово чело, в което е оформен стъпаловиден отвор с цилиндричен участък и профилен участък и модулна глава, която има околна повърхнина, работна повърхнина и базово чело, на което е оформен стъпаловиден присъединителен елемент с цилиндричен участък и профилен участък. Модулната глава е присъединена към държача. Стъпаловидният присъединителен елемент на модулната глава е монтиран с хлабина в стъпаловидния отвор на държача, така че цилиндричният участък на стъпаловидния присъединителен елемент е разположен в цилиндричния участък на стъпаловидния отвор, а профилният участък на стъпаловидния присъединителен елемент е разположен в профилния участък на стъпаловидния отвор. Формата на профилния участък на държача съответства на формата на профилния участък на модулната глава. Всеки от профилните участъци има конусни повърхнини с три външни радиуса и три вътрешни радиуса. В околната повърхнина на държача е оформен проходен резбови отвор за поставяне на стопорен винт с конусен връх, който има възможност за пристягане в допълнителен конусен отвор, оформен в
2170 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 10.1/15.10.2020 цилиндричния участък на стъпаловидния присъединителен елемент.
Съгласно полезния модел, профилният участък на държача има форма на вдлъбнат епитрохоидален конус, а профилният участък на модулната глава има форма на изпъкнал епитрохоидален конус. Формата на напречното сечение на всеки от профилните участъци, съответно на държача и модулната глава е тип детелина. Конусните повърхнини са три изпъкнали и три вдлъбнати, като външните радиуси са по-големи от вътрешните радиуси и вътрешните радиуси имат по-малък централен ъгъл спрямо централния ъгъл на външните радиуси.
В едно вариантно изпълнение на системата за бързосменяемо закрепване на инструменти, съгласно полезния модел, държачът и модулната глава имат цилиндрична форма. В работната повърхнина на модулната глава е оформен конусен отвор, който има възможност за присъединяване на цанга. По околната повърхнина на модулната глава, откъм работната повърхнина, е оформена цилиндрична метрична резба, която има възможност за затягане на гайка.
В друго вариантно изпълнение на системата за бързосменяемо закрепване на инструменти, съгласно полезния модел, държачът и модулната глава имат призматична форма. Работната повърхнина на модулната глава е оформена така, че има възможност за закрепване на средство за струговане.
Системата за бързосменяемо закрепване на инструменти има епитрохоидален профил на закрепване, при който контактната повърхнина е по-малка, което намалява натоварването от въртящия момент на усукване. Отсъствието на изпъкнали свързващи конуси при епитрохоидален профил е технологично преимущество, тъй като системата не изисква прецизен контакт между модулната глава и държача, а това дава по-голяма свобода при точността на изпълнение и дава възможност да бъде осигурено добро контактно петно и при сглобка с по-голяма хлабина. Взаимното разположение на конусните повърхнини се прецизира само между три осесиметрични конуса.
Пояснение на приложените фигури
По-подробно системата за бързосменяемо закрепване на инструменти, съгласно полезния модел, е описана на приложените фигури, от които:
Фигура 1а представя формата на напречното сечение при полигонален профил тип „Capto“ по ISO 26623:2014, известен и от ЕР0294348, докато фигура 1b представя формата на напречното сечение при епитрохоидален профил тип детелина;
Фигура 2 показва аксиометричен изглед на един вариант на изпълнение;
Фигури За и ЗЬ представят един вариант на изпълнение на системата за бързосменяемо закрепване на инструменти с цилиндрична опашна част;
Фигури 4а и 4Ь представят друг вариант на изпълнение на системата за бързосменяемо закрепване на струговащи инструменти.
Примери за изпълнение на полезния модел
На приложените фигури (2, За, ЗЬ, 4а и 4Ь) е показано едно примерно изпълнение, съгласно полезния модел, на система за бързосменяемо закрепване на инструменти, която включва държач 1 и модулна глава 3. От една страна държачът 1 има околна повърхнина 1.1 и базово чело 1.2, като в базовото чело 1.2 е оформен стъпаловиден отвор 2 с цилиндричен участък 2.1 и профилен участък 2.2. От друга страна модулната глава 3 има околна повърхнина 3.1, работна повърхнина 3.2 и базово чело 3.3, при което на базовото чело 3.3 е оформен стъпаловиден присъединителен елемент 4 с цилиндричен участък 4.1 и профилен участък 4.2. Модулната глава 3 е присъединена към държача 1, като стъпаловидният присъединителен елемент 4 на модулната глава 3 е монтиран с хлабина в стъпаловидния отвор 2 на държача 1. По-специално цилиндричният участък 4.1 на стъпаловидния присъединителен елемент 4 е разположен в цилиндричния участък 2.1 на стъпаловидния отвор 2, а профилният участък 4.2 на стъпаловидния присъединителен елемент 4 е разположен в профилния участък 2.2 на стъпаловидния отвор 2.
Профилният участък 2.2 на държача 1 има форма на вдлъбнат епитрохоидален конус, а профилният участък 4.2 на модулната глава 3 има форма на изпъкнал епитрохоидален конус. Формата на профилния участък 2.2 на държача 1 съответства на формата на профилния участък 4.2 на модулната глава 3. Формата на напречното сечение на всеки от профилните участъци 2.2, 4.2 съответно на дър2171 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 10.1/15.10.2020 жача 1 и модулната глава 3 е тип детелина (фигура 1b). Профилните участъци 2.2, 4.2 от своя страна имат конусни повърхнини с три външни радиуса Ra и три вътрешни радиуса Ri, като самите конусни повърхнини са три изпъкнали и три вдлъбнати. Външните радиуси Ra са по-големи от вътрешните радиуси Ri и вътрешните радиуси Ri имат по-малък централен ъгъл φί спрямо централния ъгъл сра на външните радиуси Ra.
В околната повърхнина 1.1 на държача 1 е оформен проходен резбови отвор 5.1 за поставяне на стопорен винт 5 с конусен връх, който има възможност за пристягане в допълнителен конусен отвор 5.2, оформен в цилиндричния участък 4.1 на стъпаловидния присъединителен елемент 4.
В едно вариантно изпълнение на системата за бързосменяемо закрепване на инструменти (фигури За и ЗЬ), съгласно полезния модел, държачът 1 и модулната глава 3 имат цилиндрична форма. В работната повърхнина 3.2 на модулната глава 3 е оформен конусен отвор, който има възможност за присъединяване на цанга 6. По околната повърхнина 3.1 на модулната глава 3, откъм работната повърхнина 3.2, е оформена цилиндрична метрична резба, която има възможност за затягане на гайка 7.
В друго вариантно изпълнение на системата за бързосменяемо закрепване на инструменти (фигури 4а и 4Ь), съгласно полезния модел, държачът 1 и модулната глава 3 имат призматична форма. Работната повърхнина 3.2 на модулната глава 3 е оформена така, че има възможност за закрепване на средство за струговане.
Приложение на полезния модел
При механична обработка на метална заготовка системата за бързосменяемо закрепване на инструменти е подложена на различни по направление и величина сили, произтичащи от процеса на формиране и отделяне на стружката. Под действие на приложената външна сила, при струговане или пробиване, режещият ръб на инструмента създава натискови напрежения, които след превишаване якостта на срязване на обработваемия метал предизвикват разрушаването на метала в мястото на натиска. Силите и моментите на рязане на обработваемия метал предизвикват реакции, които се пренасят в закрепванията на инструментите, а именно:
• Основна сила на рязане на радиално приложен инструмент (при струговане);
• Сила на рязане върху аксиално приложен инструмент (при пробиване);
• Захващаща сила върху аксиално приложен инструмент;
• Необходима обща сила на захващане (без да се отчитат ефектите на ъгловата скорост);
• Центробежна сила на челюстите - загуба на сила на захващане;
• Начална сила на захващане със стационарен патронник.
Тези сили и моменти се пренасят в закрепванията на инструментите. Необходимата сила на захващане по време на обработка, може да бъде определена сравнително точно по параметрите на обработваемия материал, подаването на инструмента и дълбочината на рязане. Основната сила на рязане Fs се изчислява по формулата:
F = s*t*k
S с където:
s = подаване;
= дълбочина на рязане;
кс = специфична сила на рязане.
Общото между техническото решение, разкрито в настоящия полезен модел и стандартните системи с полигонален профил, каквато е и цитираната от ЕР 0294348, е това, че:
• се изработват от метал с едни и същи якостни свойства и твърдост на термообработката;
• имат съизмерими габаритни размери, което определя и еднаквостта на закрепваните чрез тях металокерамични пластини, а това води до една и съща гама на ъгли на рязане, подавания и дълбочина на рязане;
• устойчивостта под въздействие на въртящия момент се понася от три радиуса на профила, като образуващата по тези радиуси е с един и същ наклон, което прави конусните им повърхнини сходни.
Техническото решение от настоящия полезен модел има и съществени разлики от стандартните
2172 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 10.1/15.10.2020 системи с полигонален профил, каквато е и цитираната от ЕР 0294348, които произтичат предимно от начина по който е присъединена модулната глава 3 към държача 1, а именно:
• При полигоналния профил контактната повърхнина, която понася натоварването от въртящия момент е по-голяма, което осигурява по-голяма устойчивост на смачкване, но рамото на прилагане на равнодействащата на въртящия момент сила е по-късо. Това води до по-големи напрежения на усукване;
• При епитрохоидалния профил контактната повърхнина е по-малка. Това води до по-ниска устойчивост на смачкване, но натоварването от въртящия момент на усукване е по-слабо, тъй като рамото на прилагане на равнодействащата на въртящия момент сила е по-голямо;
• Величината на контактното петно между инструменталния модул и държача 1 до голяма степен зависи от хлабината между конусните повърхнини на модулната глава 3 и конусните повърхнини на държача 1. Тази хлабина е задължителна, за да бъде съединението бързосменяемо, при осигуряване на самоцентриране. За да бъде прецизирана, сглобката на полигоналния профил налага по-висока точност на изпълнението (g6/H6). Това от своя страна води до високи изисквания на взаимното разположение на конусните повърхнини за всеки елемент от системата на закрепване. Отсъствието на изпъкнали свързващи конуси при епитрохоидалния профил е технологично преимущество. От вдлъбнатите конусни повърхнини не се изисква прецизен контакт между модулната глава 3 и държача 1, т. е. това дава по-голяма свобода при точността на изпълнение и дава възможност да бъде осигурено добро контактно петно дори и при сглобка с хлабина (g6/H7);
• Най-голямото технологично преимущество на епитрохоидалния профил се състои в това, че взаимното разположение на конусните повърхнини се прецизира само между три осесиметрични конуса, а не между шест, както е при полигоналния профил.
За по-ясно разбиране на приложението на полезния модел на фигурите са описани две от найшироко разпространените употреби на системата за бързосменяемо закрепване на инструменти. В единия примерен вариант е представено закрепване на инструменти с цилиндрична опашна част. При този вариант цилиндричният участък 4.1 на модулната глава 3 влиза в цилиндричния участък 2.1 със съответен диаметър в държача 1. С това се постига съвместяване на главните оси на модулната глава 3 и държача 1. Изпъкналият епитрохоидален конус на модулната глава 3 се ориентира във вдлъбнатия епитрохоидален конус на държача 1 така, че проходният резбови отвор 5.1 да е съосен на допълнителния конусен отвор 5.2, при което се създава възможност за затягане със стопорен винт 5 с конусен връх. Затягането на конусния стопорен винт 5 води до притегляне на базовото чело 3.3 на модулната глава 3 към базовото чело 1.2 на държача 1. С това се осигурява челното базиране на модулната глава 3 към държача 1. В модулната глава 3 предварително е закрепен режещ инструмент с цилиндрична опашка, който е захванат към нея посредством цангата 6 и гайката 7. Това се осъществява като вътрешни зъбчета на гайката 7 чрез пружинните свойства на цангата 6 се вкарват във външен канал на цангата 6. Това може да се извърши извън работната зона на машината. Цангата 6 заедно с гайката 7 се вмества в конусния отвор на работната повърхнина 3.2 на модулната глава 3. Модулната глава 3 има външна цилиндрична метрична резба (не се вижда на фигурата), върху която се навива гайката 7. Така, когато в отвора на цангата 6 се постави свредло, зенкер, фрезов или друг инструмент с цилиндрична опашка със съответстващ на цангата 6 диаметър, чрез затягане на гайката 7, той се фиксира устойчиво към модулната глава 3. Според диаметъра на цилиндричните опашки на инструментите се подбира съответната цанга 6. Конусните размери на цангата 6 са еднакви за един типоразмер модулна глава 3.
Модулната глава 3, цангата 6, гайката 7 и обработващият инструмент образуват т. н. инструментален модул. Инструменталният модул се закрепва в работната зона на машината чрез бързосменяемо закрепване към държача 1. Държачът 1 е устойчиво и неподвижно закрепен към типов носач за дадената машина. Инструменталният модул влиза със стъпаловидния присъединителен елемент 4 в стъпаловидния отвор 2 на държача 1 така, че епитрохоидалният конусен профилен участък 4.2 на модулната глава 3 базира в епитрохоидалния конусен профилен участък на държача 1. По този начин натоварващият въртящ момент се поема от външните радиуси Ra на епитрохоидалния профил. Конусният връх на стопорния винт 5, когато влезе в допълнителния конусен отвор 5.2 на модулната глава 3, осигурява притискане на базовото чело 3.3 на модулната глава 3 към базовото чело 1.2 на държача 1. Това озна
2173 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 10.1/15.10.2020 чава, че сглобката на двата конусни епитрохоидални профила е с хлабина, което изключва заклинване.
В другия примерен вариант е представено закрепване на струговащи инструменти, които за предпочитане са металокерамична пластина с ромбична или друга известна форма. Струговащият инструмент е закрепен по стандартен начин чрез легло към работната повърхнина 3.2 на модулната глава 3. За да се осъществи правилното ориентиране на модулната глава 3 към държача 1 е необходимо цилиндричният участък 4.1 на модулната глава 3 да влезе в цилиндричния участък 2.1 със съответен диаметър в държача 1. Съвместяването на цилиндричния участък 4.1 на модулната глава 3 и цилиндричния участък 2.1 със съответен диаметър в държача 1 осигурява съвпадане на главните оси при сглобката. Епитрохоидалният изпъкнал конус на профилния участък 4.2 от стъпаловидния присъединителен елемент 4 на модулната глава 3 се ориентира в епитрохоидалния вдлъбнат конус на профилния участък 2.2 от стъпаловидния отвор 2 на държача 1 така, че да е възможно затягане със сто порен винт 5. Затягането чрез стопорния винт 5 води до притегляне на базовото чело 3.3 на модулната глава 3 към базовото чело 1.2 на държача 1. С това се осигурява челното базиране на модулната глава 3 към държача 1.
Според формата и режещите ъгли на струговащите инструменти са конструирани различни по конфигурация модулни глави 3. Закрепването на модулната глава 3 върху призматичен, неподвижен спрямо машината, държач 1 се осъществява по следния начин:
• Призматичният държач 1 или група подобни държачи 1 се закрепват неподвижно върху носач, закрепен към базовите повърхнини на супорта в зоната на обработка на машината;
• Базовото чело 1.2 на държача 1 е строго перпендикулярно на стените от околната повърхнина 1 на призмата на тялото му. Тъй като между изпъкналия епитрохоидален конусен профил и базовото чело 1.2 има технологичен радиус, то в базовото чело 1.2 на държача 1 се изработва цилиндрично освобождение. В резултат на това се осигурява плътно прилепване на двете чела. Профилният участък 2.2 с епитрохоидален профил от стъпаловидния отвор 2 на държача 1 и центриращият отвор в държача са строго съосни, като приоритетни са по-големите външни радиуси Ra. Същото изискване се спазва и за изпъкналия епитрохоидален конусен профил на профилния участък 4.2 от стъпаловидния присъединителен елемент 4 на модулната глава 3, където също приоритетни са по-големите външни радиуси Ra;
• Модулната глава 3 осигурява точно ориентиране на режещия ръб на струговащия инструмент (най-често металокерамична пластина) спрямо призматичния държач 1, а следователно и спрямо базовите повърхнини на супорта на машината;
• Прилепването на базовите чела 1.2, 3.3 осигурява положението на върха на режещия ръб спрямо координатната система на машината;
• Епитрохоидалният профил на системата за бързосменяемо закрепване на инструменти осигурява еднозначно ориентиране на различни модулни глави 3 към съответните призматични държачи 1.
2174 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 10.1/15.10.2020

Claims (3)

  1. Претенции
    1. Система за бързосменяемо закрепване на инструменти, включваща държач (1), който има околна повърхнина (1.1) и базово чело (1.2), в което е оформен стъпаловиден отвор (2) с цилиндричен участък (2.1) и профилен участък (2.2) и модулна глава (3), която има околна повърхнина (3.1), работна повърхнина (3.2) и базово чело (3.3), на което е оформен стъпаловиден присъединителен елемент (4) с цилиндричен участък (4.1) и профилен участък (4.2), при което модулната глава (3) е присъединена към държача (1), като стъпаловидният присъединителен елемент (4) на модулната глава (3) е монтиран с хлабина в стъпаловидния отвор (2) на държача (1), така че цилиндричният участък (4.1) на стъпаловидния присъединителен елемент (4) е разположен в цилиндричния участък (2.1) на стъпаловидния отвор (2), а профилният участък (4.2) на стъпаловидния присъединителен елемент (4) е разположен в профилния участък (2.2) на стъпаловидния отвор (2), като формата на профилния участък (2.2) на държача (1) съответства на формата на профилния участък (4.2) на модулната глава (3) и всеки от профилните участъци (2.2, 4.2) има конусни повърхнини с три външни радиуса (Ra) и три вътрешни радиуса (Ri), а в околната повърхнина (1.1) на държача (1) е оформен проходен резбови отвор (5.1) за поставяне на стопорен винт (5) с конусен връх, който има възможност за пристягане в допълнителен конусен отвор (5.2), оформен в цилиндричния участък (4.1) на стъпаловидния присъединителен елемент (4), характеризираща се с това, че профилният участък (2.2) на държача (1) има форма на вдлъбнат епитрохоидален конус, а профилният участък (4.2) на модулната глава (3) има форма на изпъкнал епитрохоидален конус, а формата на напречното сечение на всеки от профилните участъци (2.2, 4.2) съответно на държача (1) и модулната глава (3) е тип детелина, при което конусните повърхнини са три изпъкнали и три вдлъбнати, като външните радиуси (Ra) са по-големи от вътрешните радиуси (Ri) и вътрешните радиуси (Ri) имат по-малък централен ъгъл (φί) спрямо централния ъгъл (сра) на външните радиуси (Ra).
  2. 2. Система за бързосменяемо закрепване на инструменти съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че държачът (1) и модулната глава (3) имат цилиндрична форма, при което в работната повърхнина (3.2) на модулната глава (3) е оформен конусен отвор, който има възможност за присъединяване на цанга (6), а по околната повърхнина (3.1) на модулната глава (3), откъм работната повърхнина (3.2), е оформена цилиндрична метрична резба, която има възможност за затягане на гайка (7).
  3. 3. Система за бързосменяемо закрепване на инструменти съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че държачът (1) и модулната глава (3) имат призматична форма, а работната повърхнина (3.2) на модулната глава (3) е оформена така, че има възможност за закрепване на средство за струговане.
BG4995U 2020-06-09 2020-06-09 Система за бързосменяемо закрепване на инструменти BG3866U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG4995U BG3866U1 (bg) 2020-06-09 2020-06-09 Система за бързосменяемо закрепване на инструменти

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG4995U BG3866U1 (bg) 2020-06-09 2020-06-09 Система за бързосменяемо закрепване на инструменти

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG3866U1 true BG3866U1 (bg) 2020-09-15

Family

ID=75537210

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG4995U BG3866U1 (bg) 2020-06-09 2020-06-09 Система за бързосменяемо закрепване на инструменти

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG3866U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4647052A (en) Tool-holding device and tool support
RU2521541C2 (ru) Инструментодержатель и инструментальная оправка для него
CA2526357C (en) Cutting tool configured for improved engagement with a tool holder
US8656573B2 (en) Shrink-fit tool with mechanical retention member, and method of mounting a tool to a toolholder
IL151366A (en) Machine reamer and reaming head for a machine reamer
MXPA02003258A (es) Fresa e inserto de corte para la misma.
RU2697677C1 (ru) Режущий инструмент
US9387542B2 (en) Integrated clamping system for machine tools
US11548075B2 (en) Tool holder assembly and method of manufacturing a tool holder
US20140083264A1 (en) Deep Throat Chuck Jaw
CA2142447A1 (en) Clamping device for connecting machine spindles with tool holders
BG3866U1 (bg) Система за бързосменяемо закрепване на инструменти
CN218611748U (zh) 一种张紧装置
EP3922382A1 (en) System for quick change attachment of tools
CN211614355U (zh) 辅助夹具及具有其的车床
CN114211016A (zh) 一种航空航天级大直径钛合金薄壁管用圆弧组合夹具
US11065730B2 (en) Work piece mounting system
JP3160232B2 (ja) 複合穴加工工具
US7444757B2 (en) System and method for aligning a machine-tool with a spindle
GB2110965A (en) Jaws for use in clamping devices
JP2001025902A (ja) 旋盤加工用汎用治具及びこれを用いた加工方法
CN216801738U (zh) 航空航天级大直径钛合金薄壁管用圆弧组合夹具
KR20190056746A (ko) 스핀들 유닛
US20230364687A1 (en) Tool holder having a cylindrical fixation bore extending rearwardly from a front fixation surface and a fastening bore intersecting the front fixation surface
US20240082926A1 (en) Tool holder for a machine tool