BG3793U1 - Универсални защитни очила с гъвкава рамка за околоочната зона на лицето - Google Patents

Универсални защитни очила с гъвкава рамка за околоочната зона на лицето Download PDF

Info

Publication number
BG3793U1
BG3793U1 BG4930U BG493020U BG3793U1 BG 3793 U1 BG3793 U1 BG 3793U1 BG 4930 U BG4930 U BG 4930U BG 493020 U BG493020 U BG 493020U BG 3793 U1 BG3793 U1 BG 3793U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
elastic
elastic body
universal safety
safety goggles
contact surface
Prior art date
Application number
BG4930U
Other languages
English (en)
Inventor
Тодор Гаврилов
Димитров Тодоров Георги
Георги ТОДОРОВ
Георгиев Романов Борислав
Борислав РОМАНОВ
Петров Софронов Явор
Анастас Кирянов
Цветиев Гаврилов Тодор
Явор СОФРОНОВ
Цветанов Трифонов Красимир
Красимир ТРИФОНОВ
Василев Кирянов Анастас
Original Assignee
Василев Кирянов Анастас
Цветанов Трифонов Красимир
Цветиев Гаврилов Тодор
Петров Софронов Явор
Георгиев Романов Борислав
Димитров Тодоров Георги
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Василев Кирянов Анастас, Цветанов Трифонов Красимир, Цветиев Гаврилов Тодор, Петров Софронов Явор, Георгиев Романов Борислав, Димитров Тодоров Георги filed Critical Василев Кирянов Анастас
Priority to BG4930U priority Critical patent/BG3793U1/bg
Publication of BG3793U1 publication Critical patent/BG3793U1/bg

Links

Landscapes

  • Respiratory Apparatuses And Protective Means (AREA)

Abstract

Универсалните защитни очила с еластична рамка за околоочната зона на лице, съгласно полезния модел, се използват за предпазване на очите от механични, биологични и химически замърсявания. Те включват ергономично еластично тяло (4) с прикрепен плосък фронтален прозрачен елемент (11), оформен като прозорец. Еластичното тяло (4) е с обърната навън околовръстна еластична лицева контактна повърхност (5), следваща заден ръб на еластичното тяло (4), при което еластичната лицева контактна повърхност (5) образува ъгъл между 90 градуса и 160 градуса с външната повърхност на еластичното тяло (4) и е с форма, следваща унифицираната топология на човешко лице. Еластичната лицева контактна повърхност (5) е прекъсната в областите на захващане (6) на еластична лента от поне две вентилационни зони. Еластичното тяло (4) има и изтънена, подходяща за перфорация зона (7), разположена в близост до предния ръб на еластичното тяло (4).

Description

Област на техниката
Полезният модел се отнася до универсални защитни очила за предпазване на очите от механични, биологични и химически замърсявания, които могат да се използват в бактериално или вирусно заразени пространства, по-специално в областта на персоналната защита в медицината, диагностиката, в различни промишлени области и на други места.
Предшестващо състояние на техниката
Съществуват голям брой технически решения за защитни очила от такъв тип, като например описаните очила в US 20040078875 А1, като в тези решения тялото на предпазните очила е проектирано така, че да съответства на топографията на лицето на потребителя. Разположението на еластичната зона, контактуваща с лицето на потребителя е така оформена, че в близост до моста на носа, преминава към носната седловина с промяна на посоката на обхващане от външна към вътрешна спрямо защитената от очилата зона и при този преход се получава остра контактна с лицето повърхност. Тази смяна на посоката на еластичната зона, околовръстно преминаваща по контактния контур с лицето на потребителя, води до недобро прилепване и уплътняване поради стесняването й, което води и до повишен натиск в тази зона и опасност от нараняване на кожата при по-продължително използване.
В патент US 7527373 В2 е описана конструкция на защитни очила, при които замъгляването се минимизира чрез зони за вентилация, разположени симетрично отдолу и отгоре спрямо вертикала на челния прозрачен зрителен панел. Те са снабдени с подвижни шибърни механизми, под и над очите, от това произтича възможност потребителят да избира дали да има, и каква вентилация при работа, но конструкцията е сложна, и при силно замърсяване може да доведе до невъзможност за затваряне/ отваряне на прорезите.
Техническа същност на полезния модел
Задача на полезния модел е да осигури иновативна конструкция и форма на универсални защитни очила за използване в областта на медицината и промишлените процеси, които отчитат максимално индивидуалните анатомични особености на лицевата топология на конкретния потребител и същевременно преодоляват недостатъците на известните технически решения. Универсалните защитни очила трябва да помагат за предпазване и защита от проникване на прах, течни аерозоли, механични частици или газове. Допълнителни задачи на полезния модел са универсалните защитни очила да предоставят максимален комфорт при носене, да имат ергономична и удобна конструкция, да допринасят за максимизиране на зрителното поле, минимизиране на оптичното изкривяване чрез плоска зрителна част, и минимизиране на замъгляването чрез зони за вентилация в областта на закрепването на еластичния придържащ елемент, и допълнителна възможност за вентилация с обособени зони за перфорация при зрителната част под и над очите.
Тези задачи на полезния модел се решават, като се създават универсални защитни очила с еластична рамка за около очната зона на лице, включващи еластично тяло на рамката, към чийто преден ръб е херметически прикрепен плосък фронтален прозрачен елемент, оформен като прозорец, и имащо поне две области на захващане на прикрепяща лента, разположени симетрично от двете страни на еластичното тяло, което е съставено от два огледално симетрични зрителни панела за очи, съединени в долната си част с мост за нос, и разположени симетрично спрямо него. В горната част на еластичното тяло двата зрителни панела за очи са съединени от горна повърхност. Съгласно полезния модел, еластичното тяло има и обърната навън околовръстна еластична лицева контактна повърхност, следваща заден ръб на еластичното тяло, при което еластичната челна контактна повърхност образува ъгъл между 90° и 160° с външната повърхност на еластичното тяло и е с форма, следваща унифицираната топология на човешко лице.
Полезният модел се основава на идеята за значително подобряване на точността на водене към лицевата форма и топология на потребителя съгласно ISO/TC 159 Ergonomics, по целия ръб на очилата, като той осезаемо подобрява комфорта при носене в сравнение с много дизайни от известните решения.
3749 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 08.1/17.08.2020
По-конкретно, по околовръстната непрекъсната дъгообразната горна повърхност и наклонената долна повърхност на тялото на очилата, и лицето на потребителя е разработена триизмерна форма на контура с еластична зона за постигане на висока степен на прилепване и осигуряване на плътен контакт, както и за позициониране и ориентиране на очилата по назалната седловина, скулите и челото при ниско налягане на притискане и произтичащо от това удобство при работа.
Това е постигнато чрез използване на специфична еластична контактна повърхност, преминаваща околовръстно по контактния контур с лицето на потребителя специално оформена навън, с повърхнина на симетрия (лява/дясна част на главата) и преминаваща през носната седловина на нивото на очната линия без промяна на посоката на обхващане, която остава по целият си контур навън спрямо защитената зона на очилата.
За предпочитане плоският фронтален прозрачен елемент е направен от поликарбонат, а еластичното тяло е направено от PVC.
В един вариант на изпълнение в еластичното тяло има поне една изтънена, подходяща за перфорация зона, разположена в близост до предния ръб на еластичното тяло. За предпочитане изтънените зони са четири и са разположени симетрично спрямо моста за нос, съответно по две в долната и горната повърхност на еластичното тяло.
Дебелината на материала на еластичното тяло в областта на поне едната изтънена зона може да е от 10% до 30% от дебелината на материала в останалата част на еластичното тяло.
За предпочитане еластичната лицева контактна повърхност е прекъсната в областите на захващане на еластична лента от поне две вентилационни зони. Това носи допълнително предимство като минимизира замъгляването на очилата.
В един вариант на изпълнение на полезния модел в областите на захващане на еластична лента в еластична рамка са оформени вдлъбнатини за преминаване на рамена на диоптрични очила.
Също така позволяват използване на голямо разнообразие от диоптрични очила под защитните, с централно разположен носов мост и ляв и десен зрителен панел, разположени симетрично на носа.
Очилата на настоящия полезен модел могат да са мащабируеми и може да се произвеждат в различни размери, като основната цел е те да са с универсални размери. Радиусът на дъгообразна челна повърхност може да се регулира по време на производството за създаване на еднакви очила за деца и възрастни чрез промяна на радиусния размер, свързан с дъгата на горната повърхност и други определящи топологията размери.
Основните предимства на полезния модел са:
• Добър контакт и уплътняване към кожата на лицето.
• Гъвкава рамка, която лесно и плътно приляга на всички контури на лицето на потребителя, съответстващи на ергономията на ISO/TC 159 без прекалено голям натиск, водещ до нараняване на кожата на потребителя.
• Покрива очите и околните зони и ги предпазва много надеждно от течности, аерозоли, прах, твърди частици и други замърсявания.
• Включва регулируема лента, която може да бъде здраво закрепена и да не се разхлабва по време на дейностите на потребителя.
• Косвено или директно при нужда (чрез допълнително перфориране на специално оформени зони) вентилиране за намаляване на замъгляването.
• Може да се използват многократно при условие, че са налице подходящи условия за стерилизиране или за еднократна употреба.
Пояснение на приложените фигури
Полезният модел е пояснен по-подробно с помощта на неограничаващ обхвата на полезния модел пример за изпълнение, показан на приложените фигури, където:
Фигура 1 показва разположението на универсалните защитни очила, съгласно полезния модел върху главата на потребител.
Фигура 2 показва аксонометричен изглед на универсалните защитни очила, съгласно полезния модел отпред.
3750 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 08.1/17.08.2020
Фигура 3 показва аксонометричен изглед на универсалните защитни очила, съгласно полезния модел отзад.
Пример за изпълнение на полезния модел
В предпочитаният вариант на изпълнение, показан на фигурите, универсалните защитни очила, съгласно полезния модел имат прозрачно или полупрозрачно еластично тяло 4, което е съставено от два огледално симетрични зрителни панела за очи 8, съединени в долната си част с мост за нос 9, и разположени симетрично спрямо него. В горната част на еластичното тяло двата зрителни панела за очи са съединени от горна повърхност 10. От двете страни на еластичното тяло симетрично има две области на захващане 6 на регулируема по дължина прикрепяща лента 3 към главата на потребител. Областите на захващане може да са оформени по стандартен начин, позволяващ регулируемо захващане на прикрепващата лента. Еластичното тяло има преден ръб, който за предпочитане е разположен в една равнина и към който херметично е прикрепен плосък фронтален прозрачен елемент 11, оформен като прозорец. Така оформената плоска зрителна част осигурява липсата на оптични изкривявания. Задният ръб на еластичното тяло на рамката има сложна дъгообразна форма, която съответства на топологията на типизирана форма на лицето на потребителя. Към задният ръб на еластичното тяло има специално обърната навън околовръстна и без промяна на посоката си спрямо тялото на очилата еластична лицева контактна повърхност, която сключва с външната повърхност на еластичното тяло ъгъл между 90° и 160°. Еластичната контактна повърхност е непрекъсната, с изключение на областите на захващане 6 на прикрепяща лента 3, където прекъсванията на еластичната контактна повърхност оформят две зони на вентилация. За предпочитане прикрепващата лента е еластична, преминава към тила над ушите на потребителя и придържа устойчиво очилата към главата 1 на потребителя, като осигурява удобно, близко и плътно прилягане на еластичната лицева контактна повърхност 5 към лицето на потребителя. По цялото си протежение еластичната лицева контактна повърхност 5 не променя положението си спрямо еластичното тяло и винаги е обърната навън, включително и в областта на моста за нос 9. Еластичното тяло е изработено от еластичен прозрачен или полупрозрачен полимер, който е подходящ за контакт с човешката кожа, за предпочитане от PVC. Плоският фронтален прозрачен елемент lie направен от прозрачен полимер, например полистирен, полиетилентерефталат или поликарбонат, за предпочитане поликарбонат.
За осигуряване на висока степен на защита, в тялото на очилата 2 липсват директни вентилационни отвори в зоната около предната прозрачна плоска зона 10. За общо осигуряване на вентилация са предвидени горепосочените две прекъсвания на околовръстната еластична контактна повърхност 5, по-специално в областта 6 на захващане на еластичната лента към тялото на очилата. При опасност от изпотяване е предвидена допълнителна възможност за създаване на директна вентилация, като за тази цел са оформени специални предварително подготвени изтънени, подходящи за перфорация зони 7, за предпочитане разположени симетрично спрямо моста на носа 8 и оформени отдолу и отгоре по вертикала на челната прозрачна плоска зона 11, като при нужда тези могат да се перфорират от потребителя с подходящ остър инструмент.
Дебелината на материала на еластичното тяло е от 1 до 2,5 mm. Дебелината на материала в областта на изтънените зони е от 10% до 3 0% от дебелината на материала в останалата част на еластичното тяло, например от 0,15 до 0,6 mm. Еластичната контактна повърхност е от същия материал и е едно цяло с еластичното тяло. В областта на задния ръб на еластичното тяло еластичната контактна повърхност има същата дебелина и изтънява прогресивно навън, като най-малката дебелина е около 0,5 mm.
Също така, в областите 6 на захващане на еластична лента в еластична рамка е препоръчително да са оформени вдлъбнатини, през които да преминават и рамената на диоптрични очила ако потребителят носи такива под защитните очила.
Производството на универсалните защитни очила може да се осъществи по следния начин. Първо се произвежда плоският фронтален прозрачен елемент 11 със съответна форма в първа шприц форма. След това готовият фронтален прозрачен елемент 11 се поставя в друга шприц форма и около него се шприцва еластичното тяло 4 на рамката, при което едновременно се оформят изтънените зони 7 и лицевата контактна повърхност 5, като едно цяло с еластичното тяло. Готовите защитни очила се
3751 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 08.1/17.08.2020 изваждат от шприц формата и към тях се слага еластичната прикрепяща лента 3.
Очилата имат ергономичен и функционален дизайн, със специфична триизмерна форма, следваща максимално унифицирана топология на лицето на потребителя и осигуряваща постигане на висока степен на прилепване и плътен контакт между тялото 4 на очилата в зоната на еластичната контактна повърхност 5, очертани да съответстват най-добре на унифицирана лицева форма на главата 1 на потребител за осигуряване на минимално, равномерно напрежение в контактната повърхност по контура на еластичната контактна повърхност 5, породено от силата на притискане от еластичната лента 3. Дизайнът е много гъвкав, като позволява съществени общи деформации, следващи необходимата форма на топологията на лицевата специфика на потребителя 1 и разпределя силата на придържане от еластичния елемент 3, като ги задържа в точна позиция на главата без опасност от разместване при движенията.
За общо осигуряване на вентилация се осигурява преминаване на въздух през две прекъсвания на околовръстната еластична контактна повърхност 5, по-специално в областта 6 на захващане на еластичната лента към тялото на очилата. Така се осигурява изравняване на налягането спрямо атмосферното и се отвеждат парите при повишаване на влажността. Тази зона 6 е разположена под качулката от защитно облекло на главата на потребителя (не показано на фигурата) и не позволява през тези вентилационни зони 6 да попадат директно прах, аерозоли, течности, твърди частици и други вещества във вътрешността на тялото на очилата и да са в контакт с очите и защитената лицева част.
При използване на защитните очила във влажна среда, големи температурни разлики или при обилно потене на потребителя е предвидена допълнителна възможност за създаване на директна вентилация, като за тази цел са оформени специални предварително подготвени изтънени, подходящи за перфорация зони 7, като те само при нужда са предвидени да се перфорират от потребителя.
Също така в специално оформени вдлъбнатини в зоната на закрепване 6 е предвидено да преминават и рамената на диоптрични очила, ако потребителят ползва такива под защитните очила. Поради ергономичния дизайн, очилата са способни да поберат голям набор от типограми на лица, съответстващи на ергономията на ISO/TC 159 Ergonomics, а също така може да поберат голямо разнообразие от диоптрични очила, без предпазните очила да са прекалено тежки или да създават усещане, че очилата се опитват да паднат от лицето на потребителя.
За специалистите в областта ще бъде ясно, чеса възможни различни модификации на универсалните защитни очила, които също попадат в обхвата на полезния модел, дефиниран в приложените претенции. Всички части на устройството могат да бъдат заменени с технически еквивалентни елементи. Референтните номера на техническите признаци са включени в претенциите единствено с цел да се увеличи разбираемостта на претенциите и, следователно, тези референтни номера нямат никакъв ограничаващ ефект по отношение на интерпретацията на елементите, означени с тези референтни номера.

Claims (7)

  1. Претенции
    1. Универсални защитни очила с еластична рамка за околоочната зона на лице, включващи еластично тяло (4) на рамката, към чийто преден ръб херметически е прикрепен плосък фронтален прозрачен елемент (11), оформен като прозорец, и имащи поне две области на захващане (6) на прикрепяща лента (3), разположени симетрично от двете страни на еластичното тяло (4), което е съставено от два огледално симетрични зрителни панела за очи (8), разположени симетрично спрямо и съединени в долната си част с мост за нос (9), а в горната част на еластичното тяло двата зрителни панела за очи са съединени от горна повърхност (10), характеризиращи се с това, че еластичното тяло (4) има и обърната навън околовръстна еластична лицева контактна повърхност (5), следваща заден ръб на еластичното тяло (4), при което еластичната лицева контактна повърхност (5) образува ъгъл между 90° и 160° с външната повърхност на еластичното тяло (4) и е с форма, следваща унифицираната топология на човешко лице.
  2. 2. Универсални защитни очила съгласно претенция 1, характеризиращи се с това, че плоският фронтален прозрачен елемент (11) е направен от поликарбонат, а еластичното тяло (4) е направено от PVC.
  3. 3. Универсални защитни очила съгласно претенция 1 или 2, характеризиращи се с това, че в еластичното тяло (4) има поне една изтънена, подходяща за перфорация зона (7), разположена в близост до предния ръб на еластичното тяло (4).
    3752 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 08.1/17.08.2020
  4. 4. Универсални защитни очила съгласно претенция 3, характеризиращи се с това, че дебелината на материала на еластичното тяло в областта на поне едната изтънена зона е от 10% до 30% от дебелината на материала в останалата част на еластичното тяло.
  5. 5. Универсални защитни очила съгласно претенции 3 и 4, характеризиращи се с това, че изтънените зони (7) са четири и са разположени симетрично спрямо моста за нос (9), съответно по две в долната и горната повърхност на еластичното тяло (4).
  6. 6. Универсални защитни очила съгласно всяка от предходните претенции, характеризиращи се с това, че еластичната лицева контактна повърхност (5) е прекъсната в областите на захващане (6) на еластична лента от поне две вентилационни зони.
  7. 7. Универсални защитни очила съгласно всяка от предходните претенции, характеризиращи се с това, че в областите на захващане на еластична лента (6) в еластична рамка (4) са оформени вдлъбнатини за преминаване на рамена на диоптрични очила.
BG4930U 2020-04-28 2020-04-28 Универсални защитни очила с гъвкава рамка за околоочната зона на лицето BG3793U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG4930U BG3793U1 (bg) 2020-04-28 2020-04-28 Универсални защитни очила с гъвкава рамка за околоочната зона на лицето

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG4930U BG3793U1 (bg) 2020-04-28 2020-04-28 Универсални защитни очила с гъвкава рамка за околоочната зона на лицето

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG3793U1 true BG3793U1 (bg) 2020-07-15

Family

ID=75537083

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG4930U BG3793U1 (bg) 2020-04-28 2020-04-28 Универсални защитни очила с гъвкава рамка за околоочната зона на лицето

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG3793U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4796621A (en) Protective surgical face mask
US4240718A (en) Sports spectacle structure
US6996846B1 (en) Visor-type face shield for dentist
EP2191736B1 (en) Wearable protective device
JP5970145B1 (ja) アイシールド及び装着器
US20180125715A1 (en) Protective mask
NZ244741A (en) Safety goggles: ribbed edge of lens locks into support frame groove
US11903431B2 (en) Loupe-face shield protector
US20200391057A1 (en) Respirator Mask with Eyewear Interface
TW201517955A (zh) 頭部保護罩
JP2019211614A (ja) 眼鏡
JP6826357B1 (ja) フェイスガード
US20210282477A1 (en) Face Shield For Protecting Face of Wearer
BG3793U1 (bg) Универсални защитни очила с гъвкава рамка за околоочната зона на лицето
BG113339A (bg) Универсални защитни очила с гъвкава рамка за околоочната зона на лицето
TW200422037A (en) Improved protective goggles
US11871803B2 (en) Wearable physical shield
US2589575A (en) Protective eyeshield
CN211861879U (zh) 医疗防护面具及防护套装
US20220225704A1 (en) Face mask shield for prolonged use
KR20210109117A (ko) 마스크에 부착가능 한 일회용 보안경
CN215651977U (zh) 一种超广视角防护目镜
CN212940168U (zh) 医用防护眼罩
JPH0315527Y2 (bg)
EP3885820A1 (en) Device for limiting visual impressions