BG3539U1 - Нано-армиран с двумерни включвания бетон - Google Patents

Нано-армиран с двумерни включвания бетон Download PDF

Info

Publication number
BG3539U1
BG3539U1 BG4619U BG461919U BG3539U1 BG 3539 U1 BG3539 U1 BG 3539U1 BG 4619 U BG4619 U BG 4619U BG 461919 U BG461919 U BG 461919U BG 3539 U1 BG3539 U1 BG 3539U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
kaolin
nano
composition
lithium
concrete
Prior art date
Application number
BG4619U
Other languages
English (en)
Inventor
Кирил Вълков
Георгиев Ачовски Иван
Мартин Алексиев
Александров Алексиев Мартин
Любка Йорданова
Атанасов Атанасов Виктор
Виктор АТАНАСОВ
Иванова Йорданова Любка
Иван Ачовски
Валериев Вълков Кирил
Original Assignee
Атмикс Оод
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Атмикс Оод filed Critical Атмикс Оод
Priority to BG4619U priority Critical patent/BG3539U1/bg
Publication of BG3539U1 publication Critical patent/BG3539U1/bg

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P40/00Technologies relating to the processing of minerals
    • Y02P40/10Production of cement, e.g. improving or optimising the production methods; Cement grinding

Landscapes

  • Silicates, Zeolites, And Molecular Sieves (AREA)
  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)

Abstract

Полезният модел се отнася до бетон, съдържащ до 1/10 от свързващата си компонента (цимент) биндер, базиран на каолинова глина, който представлява минерален геополимер от семейство силико-алуминати със състав, изразен като оксиди, както следва: 1/3х Li2О 2/3х K2O: Аl2O3: у SiO2: z Н2O, където в напълно хидратирана форма "z" е стойност, по-голяма от 0 и най-много равна на 5, "у" е стойност в диапазона 3 до 4, и "х" е стойност в диапазона 1 до около 1.5. Тези минерални полимери задължително съдържат каолин, който е източник на Аl2O3 и SiO2, но съдържанието му в геополимерната нано-армировка не се ограничава с това. Съставът представлява смес от твърди разтвори, като едната фаза е калиево-литиев полисиликат с формула: (1/3х-1) Li2O: (2/3х-1) K2O: (у-2) SiO2: (z-1) Н2O и втора фаза на калиево-литиев полисилатен полимер. Източниците на елементите не е задължително да се ограничават до оксидни форми, като в случая на литий, за предпочитане е хидроксидната форма. В състава задължително присъства каолин (каолинит), който има двойна роля. Каолинът е 1:1 алумино-силикат, съставен от свързани равнини с гръбнаци от тетраедрални силициеви атоми и октаедрални алуминиеви атоми. Отделните слоеве (с нано-размерна дебелина) са свързани помежду си с водородни връзки. В алкална среда зета потенциалът (енергия на границата) спада и достига силно негативни стойности, които позволяват ексфолирането на каолиновия кристал до индивидуални слоеве с дебелина в нано-метровия диапазон. За целта, водородните връзки, държащи каолиновия кристал (вторична структура) трябва да се разхлабят и това става посредством присъствието на литиеви катиони, които имат малък диаметър и интеркалират между слоевете, с което ги отдалечават един от друг и водят до разпада на вторичната кристална структура. Така получените слоеве, освен че участват във формирането на минерален полимер, също така действат ката вътрешна нано-размерна армировка (огромна специфична повърхнина), увеличаваща якостта на натиск на готови бетонни изделия. Свързващото действие е продиктувано от образуването на минерални полимери при реакцията между силико-алуминати и алкали във водна среда, т.е. това е незаобиколим артефакт на средата, необходима за интеркалирането и ексфолирането на каолинова глина до нано-размерна армировка in situ в състава на бетон.

Description

Област на техниката
Настоящият полезен модел принадлежи към областта на бетоните и по-специално до бетоните с високи якостни показатели от армировка и още по-точно тези с полимерна армировка.
Предшестващо състояние на техниката
Състави за бетон са известни на човечеството от времето на Римската империя. Бетоните, по подобие на стоманата, търпят непрекъсната еволюция и фина настройка.
Техническа същност на полезния модел
Настоящият полезен модел се отнася до състав на бетон армиран с нано-размерни включвания произлизащи от разслояването на тримерни вторични кристали в състава на бетона, които действат като вътрешна армировка предотвратяваща появата и разпространението на пукнатини, водещи до разрушение на материала. Нано-армировката се получава in situ, т.е. в рамките на омрежваща реакция, което гарантира нейната дисперсност и възможност за хомогенизиране.
Нано-армировката на бетона се постига в рамките на процес по производство на геополимер, който след пълно омрежване попада в класификацията на зеолит. Множество патенти и други справки описват методи за получаване на зеолити и молекулни сита. Книгата на Д. В. Брек, озаглавена „Zeolite Molecular Sieves“, публикувана от Interscience през 1974 г, е христоматийна. По принцип, синтези на силикоалуминатни гелове в силни, или силно концентрирани водни алкали се провеждат по хидротермален път. Сместа от реагенти, съдържаща голям излишък от вода, се запечатва в контейнер при постоянно налягане и температура. За предпочитане налягането е атмосферно, а температурата е в границите от около 25°С до 125°С. Реакцията продължава повече от десет часа, докато се получи кристализация на продуктите. Тези продукти са много порести и имат лоши механични свойства, дори когато са агломерирани със свързващо вещество и съдържат агрегат, т.е. са включени в състава на бетон.
Полезният модел се отнася по същество до състав на бетон, който е нано-армиран с двумерни включвания бетон и съдържащ от 1/100 до 1/10 от свързващата си компонента силико-алуминатно минерално полимерно съединение, получено чрез поликондензация на реагентна смес, която има състав, изразен като оксиди, както следва: 1/3 х Li2O 2/3 х К2О : А12О3: у SiO2: z Н2О, където в напълно хидратирана форма ,,ζ“ е стойност по-голяма от 0 и най-много равна на 5, „у“ е стойност в диапазона 3 до 4, и „х“ е стойност в диапазона 1 до около 1.5. Този минерален полимер задължително съдържа каолин, който е източник на А12О3 и SiO2, но съдържанието му в геополимерната нано-армировка не се ограничава с това, а има за цел да бъде разлистен до двумерна нано-армировка in situ в състава на бетона съгласно полезния модел, към който е добавен в начален етап, т.е. тази част от свързващото вещество е разбъркана и приготвена преди добавянето на други компоненти като вода, агрегат, пясък и цимент. Съставът представлява смес от твърди разтвори, като едната фаза е калиево-литиев полисиликат с формула: (l/3x-l) Li2O : (2/Зх-1) К2О : (у-2) SiO2: (z-1) Н2О и втора фаза на калиево-литиев полисиалатен полимер.
По този начин съгласно полезния модел съставът представлява смес от твърди разтвори, като едната фаза е калиево-литиев полисиликат с формула: (l/3x-l) Li2O : (2/Зх-1) К2О : (у-2) SiO2: (z-1) Н2О и втора фаза на калиево-литиев полисиалатен полимер.
Количествата на реагентите за тази част на свързващото вещество, за предпочитане, следва съотношението (К2О + Li2O) / А12О3 в границите от около 1 до 1,5 и съотношението SiO2 / А12О3 е в обхвата от 3 до 4. По-високите съотношения предизвикват фаза на свободен калиев или литиев силикат във втвърден бетон и причиняват миграция на калиев или литиев силикат, което може да наруши физичните и механичните свойства на получените бетонни продукти. Задължително е източникът на SiO2 и А12О3 да представлява каолинова глина, като остатъчната част от SiO2 в пропорцията се доставя от други минерали като диатомична пръст. Задължително е съдържанието на литиево съединение с алкална реакция, като за предпочитане това е литиев хидроксид. Алкалната реакция на разтвора осигурява минимализиране на зета-потенциала на каолинита, а литиевите катиони интеркалират между слоевете на каолинита и водят до неговия разпад в двумерни нано-размерни кристалити, служещи за вътрешна
3148 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 04.2/30.04.2020 армировка. Геополимерната реакция е артефакт на състава и pH на средата, като корекцията на съдържанието на силика има за цел да предотврати нежелани физико-химични последствия от дефицит на SiO2 и разширяване на действието на сместа и като свързващо вещество, т.е. биндер в състава на бетона, където осигурява наличие на нано-размерни двумерни армиращи агенти - слоеве от химически ексфолиран in situ каолинит.
Последователността от действия по смесване за получаване на това минерално полимерно съединение и нано-армировка включва смесване на алумино-силикатен оксид (каолинит) и диатомна пръст в смесител. Смесването на калиевия и литиев хидроксид може да се извърши чрез смесване на алкалите във вода е полисиликат (диатомна пръст) и след това добавяне на този разтвор към алумино-силикатния оксид. За предпочитане, смесването на алумино-силикатния оксид е воден полисиликат предшества добавянето на алкали, които се въвеждат посредством воден разтвор. Така получената реагентна смес е стабилна и запазва своята реактивност дори след дълги периоди на съхранение. Освен това тази смес е лесна за работа и съхранение. Зреенето на сместа продължава от 1 до 4 h при стайна температура, за което време каолинитът ще претърпи химическо разслоение in situ до двумерна нано-размерна вискозна смес. След етапа на зреене, сместа се въвежда в състава на бетон, без да е необходимо да се модифицира състава му. Ефектът от включването на двумерни нано-размерни слоеве в състава на бетона е неговото уякчаване.
Пример
Следващият пример илюстрира начина за получаване на нано-армиран бетон, съдържащ наноразмерен армиращ агент, получен in situ, съгласно настоящия полезен модел.
Приготвя се 860 g реагентна смес, съдържаща 11.33 шо! вода, 1.1 шо1 калиев хидроксид, 0.5 шо1 литиев хидроксид, 4.46 шо1 силициев диоксид и 1.081 шо1 алуминиев триоксид. Източникът на алуминиев триоксид е изцяло каолинит (калкулиран като 1:1 силициев диоксид и алуминиев триоксид). Остатъкът от силициев диоксид е добавен като диатомна пръст. Хидроксидите, посочени по-горе, са разтворени и смесени във водата. Останалите компоненти са разбъркани до хомогенна суха смес в блендер. Към сместа е добавен алкалния разтвор и двете компоненти са смесени в блендер.
Разбърканата смес се изважда след това и се съхранява в ПЕ затворен съд по време на зреенето, проведено при стайна температура в продължение на 4 h. От така получения състав се взима 60 g аликвота за рентгеноструктурен анализ, който потвърждава наличието на нано-размерни двумерни слоеве от каолинит и идентифицира геополимерната двуфазна структура.
Остатъкът от сместа се добавя като пълнител на референтна бетонна смес без корекции към водо-циментното съотношение, т.е. механично добавен като фин агрегат и се разбърква е останалите компоненти на състав за бетон в блендер. Тегловното съотношение на армировката в бетонната смес е 1/10 от теглото на циментовата смес. Изработени и изпитани са множество тестови блокчета за проверка на якостните характеристики на получения бетон на 7-мия и 28-мия ден, както и сравнени е референтни стойности за неармиран бетон, т.е. еталон. Изненадващо беше установено статистически значимо увеличение на якостта на огъване (+7%) и натиск (+22%) на армирания бетон спрямо този на еталона, както и свиване на разброса от стойности, за якостите, т.е. тестовите образци на армирания бетон имат показатели в (44%) по-тесен диапазон около средната стойност.

Claims (2)

  1. Претенции
    1. Състав на нано-армиран бетон, съдържащ вода, агрегат, пясък и свързващо вещество, включващо цимент, характеризиращ се е това, че свързващото вещество освен това включва литиево съединение и каолинит и диатомна пръст, като 1/100 до 1/10 от общото тегло на свързващото вещество е формиран in situ минерален геополимер от групата на силико-алуминати със състав, изразен като оксиди, както следва: 1/3 х Li2O 2/3 х К^О: А12О3: у SiO2: z Н2О, при което „х“ е число от 1 до 1.5; „у“ е число между 3 и 4; и ,,ζ” е число, по-голямо от 0 и най-много равно на 5.
  2. 2. Състав съгласно претенция 1, характеризиращ се е това, че литиевото съединение е литиев хидроксид.
BG4619U 2019-11-28 2019-11-28 Нано-армиран с двумерни включвания бетон BG3539U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG4619U BG3539U1 (bg) 2019-11-28 2019-11-28 Нано-армиран с двумерни включвания бетон

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG4619U BG3539U1 (bg) 2019-11-28 2019-11-28 Нано-армиран с двумерни включвания бетон

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG3539U1 true BG3539U1 (bg) 2020-03-16

Family

ID=74855716

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG4619U BG3539U1 (bg) 2019-11-28 2019-11-28 Нано-армиран с двумерни включвания бетон

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG3539U1 (bg)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN112645647A (zh) * 2020-12-30 2021-04-13 同济大学 一种纳米二氧化硅改性地聚合物防腐砂浆及其制备方法

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN112645647A (zh) * 2020-12-30 2021-04-13 同济大学 一种纳米二氧化硅改性地聚合物防腐砂浆及其制备方法
CN112645647B (zh) * 2020-12-30 2022-08-26 同济大学 一种纳米二氧化硅改性地聚合物防腐砂浆及其制备方法

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Liew et al. Structure and properties of clay-based geopolymer cements: A review
RU2517729C2 (ru) Геополимерные композиционные связущие с заданными характеристиками для цемента и бетона
Bakharev Resistance of geopolymer materials to acid attack
US6964302B2 (en) Zeolite-containing cement composition
US7140440B2 (en) Fluid loss additives for cement slurries
CN112194426B (zh) 高防水耐腐蚀混凝土的制备方法
CN111499238A (zh) 一种沸石地聚物胶凝材料的制备方法
JPS59164659A (ja) コンクリ−ト混合物用液状硬化促進剤
US4129450A (en) Acetylene vessel filler composition
CN108455622A (zh) 一种适用于提高碱激发矿渣体系体积稳定性的cash矿物及其制备方法
BG3539U1 (bg) Нано-армиран с двумерни включвания бетон
Pangdaeng et al. Effect of sodium hydroxide concentration and sodium silicate to sodium hydroxide ratio on properties of calcined kaolin-white portland cement geopolymer
Fu et al. Zeolite-based additives for high alumina cement products
CN114685104B (zh) 一种深海浮岛建设用硅藻土碱激发多孔轻质混凝土及其制备方法和用途
RU2664083C1 (ru) Способ получения кислотоупорного вяжущего
CN112142437B (zh) 水泥基渗透结晶型防水材料及其制备方法
KR102139468B1 (ko) 메타카올린을 이용한 지오폴리머 제조 방법
RU2671018C1 (ru) Вяжущее вещество
Sagoe-Crentsil Role of oxide ratios on engineering performance of fly-ash geopolymer binder systems
KR20150114617A (ko) 소수성 폴리머로 개질된 지오폴리머 및 이를 이용한 고기능 하이브리드 건축용 마감재
CN114956712B (zh) 一种lc40全轻泵送陶粒混凝土及其制备方法
CN113185173B (zh) 一种新型混凝土缓凝剂及其制备方法
El-Hemaly et al. Influence of slag substitution on some properties of sand-lime aerated concrete
RU2759255C2 (ru) Состав и способ изготовления теплоизоляционного бетона
CN114890751A (zh) 一种掺加改性硅溶胶的高耐久性海工混凝土及其制备方法