BG3443U1 - Система за автоматизирано транскодиране на видео-аудио потоци - Google Patents
Система за автоматизирано транскодиране на видео-аудио потоци Download PDFInfo
- Publication number
- BG3443U1 BG3443U1 BG4593U BG459319U BG3443U1 BG 3443 U1 BG3443 U1 BG 3443U1 BG 4593 U BG4593 U BG 4593U BG 459319 U BG459319 U BG 459319U BG 3443 U1 BG3443 U1 BG 3443U1
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- video
- server
- multicast
- audio
- streams
- Prior art date
Links
Landscapes
- Two-Way Televisions, Distribution Of Moving Picture Or The Like (AREA)
Abstract
Настоящият полезен модел се отнася до система за автоматизирано транскодиране на видео-аудио потоци, който ще намери приложение в областта на мултимедийното производство и по-специално за обработка на видеопродукти с различни формати, включващи конвертиране от един в друг формат без загуба на качеството на видеоматериала. Създадената система за автоматизирано транскодиране на видео-аудио потоци включва източник на аудио видео потоци (1), свързан с модул за преобразуване в мултикастен формат (2), който е свързан с мултикаст рутер (3). Мултикаст рутерът (3) е свързан с комутатор (4), който от своя страна е свързан с кодиращ сървър (5). Кодиращият сървър (5) от една страна е свързан с транспортна шина (6), свързана с видео карта (7). Видео картата (7) е свързана с централен процесор (8), който е свързан и с кодиращия сървър (5). От друга страна кодиращият сървър (5) е свързан с мултифункционален рестриймър (9), свързан с мрежова инфраструктура (10). Системата включва и сървър с управляващ софтуер (11) свързан с модула за преобразуване в мултикастен формат (2), с мултикаст рутера (3), с комутатора (4) и с кодиращия сървър (5).
Description
Област на техниката
Настоящият полезен модел се отнася до система за автоматизирано транскодиране на видео-аудио потоци, който ще намери приложение в областта на производството на мултимедийно съдържание и предоставяне на услуги, и по-специално за софтуерна обработка на видеопродукти с различни формати, включващи конвертиране от един в друг формат без загуба на качеството на видеоматериала.
Предшестващо състояние на техниката
Видео файловете съхраняват визуална, звукова и друга информация. Видео файловете съдържат контейнер, видео и аудио сигнали и кодеци. Контейнер е компютърен файлов формат, който може да съдържа различни типове данни, компресирани със стандартизирани аудио/видсо кодеци. Контейнерният файл се използва за идентифициране и сливане на различни типове данни. Най-простите контейнерни формати могат да съдържат само определени типове аудио кодеци, докато по-съвременните могат да поддържат едновременно аудио и видео потоци, субтитри, информация за епизоди/глави и метаданни (тагове) - заедно със синхронизираща информация, необходима за възпроизвеждане на различните потоци едновременно.
Кодеците представляват софтуер, който се използва за кодиране и декодиране на видео сигнали. Видео програмите използват кодеци за да записват и четат файлове, като без подходящ кодек, видео файлът не може да бъде стартиран. Когато се говори за видео кодеци, се имат предвид различни методи на компресиране, като компресираните файлове могат да поддържат множество кодеци.
Разликата между файл формат контейнера и кодека е, че контейнерът е начин за съхраняване на данни, а кодекът е метод за кодиране и декодиране на видео и аудио сигнал в този контейнер.
Съществува огромно разнообразие от кодеци, което прави съвместимостта на видео файловете много сложна. Транскодирането (конвертирането) е директно преобразуване на цифрови данни от един кодек към друг. Това обикновено се прави, в случай, че устройството, на което ще се възпроизвежда файла (или поточното видео), не поддържа формата или има ограничена памет за съхраняване. По този начин се отговаря на изисквания за ограничаване на файловия размер или конвертиране на несъвместими или остарели данни, към по-добре поддържани или съвременни кодеци.
Към настоящия момент, най-популярни и широко разпространени са MPEG2 и MEPG4 (Н.264) кодеци, които са проектирани за максимални резолюции от 720x576 и съответно 1920x1080 пиксела. Нарастващата нужда от UHD (Ultra High Definition) 4К съдържание обаче коренно променя представата относно видео кодирането със съществуващите методи на кодиране поради по-голямата резолюция на видеоизображението, а именно - 3840x2160 пиксела. Което логично довежда до следващото най-съвременно стъпало при видео обработката - въвеждането на кодек от ново поколение, покриващ нуждите на UHD 4К стандарта - Н.265 или HEVC (High efficiency video codec). HEVC може да кодира видео файлове два пъти по-ефективно от предишните стандарти за кодиране на видео.
Техническа същност на полезния модел
Задача на полезния модел е да се създаде система за автоматизирано транскодиране на видео-аудио потоци, която да осигурява автоматична обработка на видеопродукти с различни формати, като кодира видео файловете в стандарт Н.265.
Задачата е решена като е създадена система за автоматизирано транскодиране на видео-аудио потоци, която включва източник на аудио видео потоци, свързан с модул за преобразуване в мултикастен формат, който е свързан с мултикаст рутер. Мултикаст рутерът е свързан с комутатор, който от своя страна е свързан с кодиращ сървър. Кодиращият сървър от една страна е свързан с транспортна шина, свързана с видео карта. Видео картата е свързана с централен процесор, който е свързан и с кодиращия сървър. От друга страна кодиращият сървър 5 е свързан с мултифункционален рестриймър, свързан с мрежова инфраструктура. Системата включва и сървър с управляващ софтуер, свързан с модула за преобразуване в мултикастен формат, с мултикаст рутера, с комутатора и с кодиращия сървър.
Предимство на създадената система е, че осигурява автоматизирано транскодиране на видео файлове в стандарт Н.265 чрез стандартни компютри, оборудвани със стандартни видеокарти, като се
3516 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 02.2/28.02.2020 спестява както обем мрежови трафик, така и обеми дисково пространство, при максимално качество и същевременно минимален размер на IP видео потока.
Пояснение на приложената фигура
Настоящият полезен модел е илюстриран на приложената фигура 1, която представлява принципна схема на система за автоматизирано транскодиране на видсо-аудио потоци, съгласно полезния модел.
Примери за изпълнение на полезния модел
Създадената система за автоматизирано транскодиране на видсо-аудио потоци, показана на фигура 1, включва източник на аудио видео потоци 1, свързан е модул за преобразуване в мултикастен формат 2, който е свързан е мултикаст рутер 3. Мултикаст рутерът 3 е свързан е комутатор 4, който от своя страна е свързан е кодиращ сървър 5. Кодиращият сървър 5 от една страна е свързан е транспортна шина 6, свързана е видео карта 7. Видео картата 7 е свързана е централен процесор 8, който е свързан и е кодиращия сървър 5. От друга страна кодиращият сървър 5 е свързан е мултифункционален рестриймър 9, свързан е мрежова инфраструктура 10. Системата включва и сървър е управляващ софтуер 11, свързан е модула за преобразуване в мултикастен формат 2, е мултикаст рутера 3, е комутатора 4 и е кодиращия сървър 5.
Създадената система се използва по следния начин.
Източникът на аудио видео потоци 1 съдържа аудио видеопотоци в цифров формат MPEG2/MEPG4, като например телевизионни програми в реално време. Тези аудио видео потоци постъпват в модула за преобразуване 2. Модулът за преобразуване в мултикастен формат 2 е междинен сървър със специализиран софтуер за преобразуване и унифициране на аудио видео потоците в мултикастен формат. Преобразуваните в мултикастен формат потоци се подават към мултикаст рутера 3, който е мрежови рутер, управляващ IP-пакетите на третия слой от OSI модела. Комутаторът 4, представляващ мрежови хардуер, доставящ IP-пакетите на втория слой от OSI модела, доставя преобразуваните мултикастни потоци до кодиращия сървър 5. В кодиращия сървър 5 потоците се преобразуват в мрежови мултикастни пакети и се подават на транспортната шина 6, която е 16хРС1е шина. От шината 6 мултикастните пакети се подават на видео картата 7, която е стандартна видео карта, представляваща графичен процесор GPU (Graphics Processing Unit) за обработка на графични изображения е поддръжка CUDA-технология.
Мулти-ядрената структура на видео картата 7 хардуерно транскодира мултикастните пакети в стандарта Н.265. В централния процесор 8 транскодираните мултикастни пакети се дообработват и капсулират в подходящ транспортен контейнер, след което се доставят обратно до мрежовата част на кодиращия сървър 5.
Така транскодирани и капсулирани, новополучените потоци се доставят до мултифункционалния рестриймър 9, който е междинен сървър със специализиран софтуер за доставяне на обработените потоци в изходящата мрежова среда. Обработените потоци се доставят в мрежовата инфраструктура 10, представляваща изходящата мрежова от типа LAN (local area network), MAN (metropolitan area network) или WAN (wide area network).
Цялата система се управлява от сървъра е управляващ софтуер 11, на който е инсталиран софтуерен бекенд, съставен от PHP, MySQL, JavaScript и FFMPEG.
Claims (1)
- Претенции1. Система за автоматизирано транскодиране на видсо-аудио потоци, характеризираща се е това, че включва източник на аудио видео потоци (1), свързан е модул за преобразуване в мултикастен формат (2), който е свързан е мултикаст рутер (3), свързан е комутатор (4), който от своя страна е свързан е кодиращ сървър (5), при което кодиращият сървър (5) от една страна е свързан е транспортна шина (6), свързана е видео карта (7), като видео картата (7) е свързана е централен процесор (8), който е свързан и е кодиращия сървър (5), а от друга страна кодиращият сървър (5) е свързан е мултифункционален рестриймър (9), свързан е мрежова инфраструктура (10), като системата включва и сървър е управляващ софтуер (11), свързан е модула за преобразуване в мултикастен формат (2), е мултикаст рутера (3), е комутатора (4) и е кодиращия сървър (5).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG4593U BG3443U1 (bg) | 2019-11-19 | 2019-11-19 | Система за автоматизирано транскодиране на видео-аудио потоци |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG4593U BG3443U1 (bg) | 2019-11-19 | 2019-11-19 | Система за автоматизирано транскодиране на видео-аудио потоци |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG3443U1 true BG3443U1 (bg) | 2020-01-31 |
Family
ID=74855530
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG4593U BG3443U1 (bg) | 2019-11-19 | 2019-11-19 | Система за автоматизирано транскодиране на видео-аудио потоци |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
BG (1) | BG3443U1 (bg) |
-
2019
- 2019-11-19 BG BG4593U patent/BG3443U1/bg unknown
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
JP6587025B2 (ja) | 情報処理装置および方法 | |
US9514783B2 (en) | Video editing with connected high-resolution video camera and video cloud server | |
US11438600B2 (en) | Immersive media metrics for virtual reality content with multiple viewpoints | |
WO2016138844A1 (zh) | 音视频文件直播方法和系统、服务器 | |
WO2019024919A1 (zh) | 视频转码方法及其装置、服务器、可读存储介质 | |
TW201818727A (zh) | 用於發送遺失或損壞視訊資料信號之系統及方法 | |
CN110708564B (zh) | 一种动态切换视频流的直播转码方法及系统 | |
US11477489B2 (en) | Apparatus, a method and a computer program for video coding and decoding | |
KR20130099723A (ko) | 초고화질 영상 컨텐츠 편집 및 재생을 위한 입출력 시스템 | |
US20220201308A1 (en) | Media file processing method and device therefor | |
WO2020068284A1 (en) | Virtual reality (vr) viewpoint grouping | |
US20240056618A1 (en) | Method and device for generating/receiving media file including nal unit array information, and method for transmitting media file | |
BG3443U1 (bg) | Система за автоматизирано транскодиране на видео-аудио потоци | |
CN112954396B (zh) | 视频的播放方法、装置、电子设备及计算机可读存储介质 | |
KR20150086749A (ko) | 클라우드 기반 미디어 제작 장치 및 방법 | |
US20230412846A1 (en) | Method and device for generating/receiving media file including nal unit information, and method for transmitting media file | |
US20240056578A1 (en) | Media file generation/reception method and apparatus supporting random access in units of samples, and method for transmitting media file | |
US20240205409A1 (en) | Method and device for generating/receiving media file on basis of eos sample group, and method for transmitting media file | |
US20240064323A1 (en) | Media file generation/reception method and device for signaling subpicture id information, and computer-readable recording medium in which media file is stored | |
US20230319374A1 (en) | Method and device for creating/receiving media file containing layer information, and media file transfer method | |
US20240163491A1 (en) | Information processing device and method thereof | |
US20240205283A1 (en) | Streaming media transmission method and apparatus, electronic device, and computer-readable storage medium | |
CN110198474B (zh) | 一种码流处理方法及装置 | |
US20130287092A1 (en) | Systems and Methods for Adaptive Streaming with Augmented Video Stream Transitions |