BG3289U1 - Сензорна схема с компенсация на офсета - Google Patents

Сензорна схема с компенсация на офсета Download PDF

Info

Publication number
BG3289U1
BG3289U1 BG4396U BG439619U BG3289U1 BG 3289 U1 BG3289 U1 BG 3289U1 BG 4396 U BG4396 U BG 4396U BG 439619 U BG439619 U BG 439619U BG 3289 U1 BG3289 U1 BG 3289U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
sensor
sensor circuit
offset
circuit
hall
Prior art date
Application number
BG4396U
Other languages
English (en)
Inventor
Румен Пеев
Маринов Пеев Румен
Стоян Гайдов
Георгиев Гайдов Стоян
Original Assignee
„Мелексис България“ Еоод
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by „Мелексис България“ Еоод filed Critical „Мелексис България“ Еоод
Priority to BG4396U priority Critical patent/BG3289U1/bg
Publication of BG3289U1 publication Critical patent/BG3289U1/bg

Links

Landscapes

  • Measuring Magnetic Variables (AREA)
  • Transmission And Conversion Of Sensor Element Output (AREA)

Abstract

Настоящият полезен модел се отнася до сензорна схема с компенсация на офсета, който ще намери приложение в областта на електрониката и по-специално при създаване на сензори за измерване на физични величини. Създадената сензорна схема с компенсация на офсета включва сензор (2) за измерване на физични величини, еднопосочно свързан със суматор (3), който е еднопосочно свързан с блок за последваща обработка на сигнала (4), еднопосочно свързан с блок за коригиране на офсета (5). Блокът за коригиране на офсета (5) е свързан и със суматора (3), и с извод (6) за подаване на захранващо напрежение на сензорната схема (1). Сензорът (2) за измерване на физични величини е мостов сензор или магнитен сензор или сензор на Хол. Сензорът на Хол включва интегриран магнитен концентратор. Сензорът на Хол е с приложен метод на въртене на диагоналите. Сензорът (2) е за измерване на магнитно поле, на налягане или на температура. Сензорната схема (1) с компенсация на офсета е двупроводна или трипроводна схема.

Description

Област на техниката
Настоящият полезен модел се отнася до сензорна схема с компенсация на офсета, който ще намери приложение в областта на електрониката и по-специално при създаване на сензори за измерване на физични величини.
Предшестващо състояние на техниката
Сензорите могат да бъдат засегнати от много различни вътрешни и външни фактори, които намаляват точността на изходните им сигнали. В различни сензори за измерване на физични величини се наблюдава отместване на напрежението - офсет, зависимо от температурния градиент. Такива сензори се интегрират често в интегрални схеми. Този офсет може да бъде значителен особено при съществено разсейване на мощност в чипа, например при двупроводна схема, и/или в магнитни сензори с интегриран магнитен концентратор, като по този начин се влошава точността на сензора и се ограничава областта му на приложение.
Термичната електродвижеща сила (ТЕДС) е една от възможните причини за офсета, зависим от температурния градиент. ТЕДС се отнася до въздействията, които температурата може да има върху движението на електрически заряди в материала. Например температурен градиент в материала може да засегне потока от заряди в него по начин, подобен на приложено електрическо поле, отблъсквайки зарядите в определена посока. Този ефект може да се усили при наличието на електрически или магнитни полета или градиенти на концентрация. Също така ТЕДС може да доведе до заряди, свързани с температурата, в две основни ситуации: първо, при температурен градиент в хомогенен материал или обратното - при хомогенна температура в нехомогенен материал. Второто може да се случи в областта на контактите на устройството като възниква напрежение, наречено термично контактно напрежение. И двете ситуации са нежелателни по отношение на работата на сензора и точността на изходния сигнал.
Друга възможна причина за офсет, зависим от температурния градиент, е ефектът на Зеебек. Ефектът на Зеебек е превръщането на топлина директно в електричество при свързваме на различни видове проводници.
Компенсация на офсета, зависим от температурния градиент, е описвана подробно, както в научната, така и в патентната литература. В патентен документUS 2014/369380 е описана компенсация на офсет, причинен от ТЕДС. Това е осъществено като е използван допълнителен сензорен елемент, разположен термично непосредствено до основния сензорен елемент върху подложката, и конфигуриран да измерва пространствения градиент на температурата. Сигналът от този допълнителен сензор може да бъде усилен и използван, за да се компенсира офсета, зависим от температурния градиент на основния сензор. В цитирания патент са описани някои конструктивни изпълнения, в които е осигурен поне един температурен сензор в сензорната система, разположен непосредствено до основния сензорен елемент, например датчик на Хол, в случай че сензорната система включва система за отчитане на магнитното поле, базирана на ефекта на Хол. В други конструктивни изпълнения могат да се използват множество температурни сензори, като всеки е разположен непосредствено до различна контактна точка или елемент. Ако с датчика на Хол се работи по метода на въртене на диагоналите (периодична смяна на захранващите и измервателните диагонали), поне един температурен сензор може да се конфигурира да отчита температурата във всяка фаза на въртене. Отделно отчетените температури могат да се комбинират и използват за предоставяне на сигнал за компенсиране, зависим от температурата.
Не е известна сензорна схема с компенсация на офсета, в която не се използват допълнителни сензори.
Техническа същност на полезния модел
Задача на настоящия полезен модел е да се създаде сензорна схема, която може да компенсира офсета, зависим от температурния градиент, без използването на допълнителни сензори.
Задачата е решена като е създадена сензорна схема с компенсация на офсета, която включва сензор за измерване на физични величини, еднопосочно свързан със суматор, който е еднопосочно свързан с блок за последваща обработка на сигнала, еднопосочно свързан с блок за коригиране на офсета. Блокът
2509 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 11.2/29.11.2019 за коригиране на офсета е свързан и със суматора и с извод за подаване на захранващо напрежение на сензорната схема.
В предпочитани вариантни изпълнения сензорът за измерване на физични величини е мостов сензор или магнитен сензор или сензор на Хол.
Възможно е и вариантно изпълнение, при което сензорът на Хол да включва интегриран магнитен концентратор.
В друго предпочитано изпълнение сензорът на Хол е с приложен метод на въртене на диагоналите.
В предпочитани вариантни изпълнения сензорът е за измерване на магнитно поле, на налягане или на температура.
Сензорната схема с компенсация на офсета е двупроводна или трипроводна схема.
Предимство на създадената сензорна схема е, че осигурява компенсиране на офсета, зависим от температурния градиент, без използването на допълнителни сензори. Освен това, коригираният сигнал може да се използва вътре в чипа за основни функции като управление на изходното стъпало, генериране на сигнал и др. или за второстепенни функции като осигуряване на функционална безопасност, проверки на пътя на сигнала.
Пояснение на приложената фигура
Настоящият полезен модел е илюстриран на приложената фигура 1, която представлява електрическа схема на сензорната схема с компенсация на офсета, съгласно полезния модел.
Примери за изпълнение на полезния модел
Създадената сензорна схема 1 с компенсация на офсета, показана на фигура 1, включва сензор 2 за измерване на физични величини, еднопосочно свързан със суматор 3, който е еднопосочно свързан с блок за последваща обработка на сигнала 4, еднопосочно свързан с блок за коригиране на офсета 5. Блокът за коригиране на офсета 5 е свързан и със суматора 3, и с извод 6 за подаване на захранващо напрежение на сензорната схема 1.
В предпочитани вариантни изпълнения сензорът 2 за измерване на физични величини е мостов сензор или магнитен сензор или сензор на Хол.
Възможно е и вариантно изпълнение, при което сензорът на Хол да включва интегриран магнитен концентратор.
В друго предпочитано изпълнение сензорът на Хол е с приложен метод на въртене на диагоналите.
В предпочитани вариантни изпълнения сензорът 2 е за измерване на магнитно поле, налягане или температура.
Сензорната схема 1 с компенсация на офсета може да бъде двупроводна или трипроводна схема.
Важен компонент на сензорната схема 1, съгласно полезния модел, е блокът за коригиране на офсета 5, който има поне два входа и генерира на изхода си сигнал за компенсиране. За да компенсира офсета, зависим от температурния градиент, обикновено е необходимо да се изчисли величина, свързана с разсейваната мощност в интегралната схема, част от която е сензорната схема 1. За да се постигне това, има няколко варианта. Директният начин е да се определи разсейваната мощност, като се измерят захранващото напрежение и захранващия ток. Но могат да бъдат предвидени и много еквивалентни подходи. Например, при трипроводна сензорна схема захранващия ток се приема за константа, която е независима от изходния сигнал на сензора 2. Следователно разсейваната мощност може да се определи от захранващото напрежение, като се умножи по константа за захранващия ток.
При двупроводна сензорна схема изходният ток има две компоненти, а именно ток, необходим за работа на интегралната схема (около 2-3 mA), и ток, зависим от състоянието, за който се генерира сигнал, зависим от състоянието на сензорната схема 1 в блока за последваща обработка на сигнала
4. Следователно захранващият ток е функция на състоянието на сензорната схема 1. В такъв случай разсейваната мощност може да бъде изчислена, чрез определяне на захранващото напрежение и показанието за състоянието на сензорната схема 1. Блокът за коригиране на офсета 5 може да изчисли сигнал за компенсиране, като раздели захранващото напрежение VDD на фиксиран коефициент за всяко състояние на сензорната схема К ON и К орр например VDD/K ON и VDD/K орр където коефициентите К ON
2510 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 11.2/29.11.2019 и К OFF се определят по време на калибриране. В някои случаи функцията може да се изчисли и по формулата VDD/k+b, където „Ь“ е константа, независеща от захранващото напрежение VDD, но може да е функция на температурата. Коефициентите К ON и К OFF може да не са константи, а да са функция на температурата и/или функция на захранващото напрежение на сензорната схема 1.
Суматорът 3 е сумиращ блок, който сумира изходния сигнал на сензора 2 и сигнала за компенсиране, получен от блока за коригиране на офсета 5. При използване на метод с въртене на диагоналите на сензора 2 двете или четирите фази се осредняват (стандартен метод на въртене на диагоналите на сензора на Хол), а изходът от въртенето на тези две или четири фази впоследствие се подава на входа на суматора 3, за да се компенсира остатъчният офсет. Такъв остатъчен офсет произтича от несиметрията на сензора на Хол. Изходният сигнал на сензора 2 може да бъде подаден към суматора 3 и през сигнален усилвател, който в различни конструктивни изпълнения може да бъде усилвател с накъсване на сигнала, диференциален усилвател и/или инструментален усилвател.
Състоянието на сензорната схема 1 в някои конструктивни изпълнения на полезния модел се определя от сигнала, получен след компенсиране. При трипроводна сензорна схема, където за захранващия ток се приема, че не зависи от състоянието на сензорната схема, входът към блока за коригиране на офсета 5 например е константа, а в някои случаи нелинейна функция, зависеща от изходното състояние, пада на изходното напрежение и други. Може да бъде полиномна (например квадратична), експоненциална или друга нелинейна функция. Като алтернатива, информацията за състоянието може да се получи, като се сравни изхода на суматора 3 с една или множество референтни стойности. В други конструктивни изпълнения изходът на суматора 3 се цифровизира и се сравнява с референтната стойност или стойности в цифровата част.
В създадената сензорна схема 1 не се изисква сензор за температурата, поради което офсетът, дължащ се на градиента, се определя от консумираната мощност за разлика от решенията в предшестващото състояние на техниката, където тя се измерва технически близо до основните сензори. При високи температурни градиенти, например по време на работа, самите градиенти могат да бъдат до 1.0 градус/mm или поне 0.5 градус/mm. За тези градиенти остатъчните офсети обикновено са от порядъка на 1 pV или 10-50 pV. Остатъчният офсет не зависи от измереното поле.
При изчисление на разсейваната мощност в интегралната схема, компенсацията очевидно е линейна спрямо входното напрежение. За съжаление, остатъчният офсет не се причинява пряко от разсейваната мощност, а от температурния градиент. Температурният градиент има нелинейни ефекти, произтичащи от конструкцията на чипа, топлинното разсейване от пластмасата и други неуправляеми ефекти. В някои конструктивни изпълнения на полезния модел може да се приложи нелинейна компенсация поради наблюдаваните нелинейни ефекти.
Измерванията по време на финалния тест преди инсталиране на устройството, т.е. в края на фазата на калибриране, се извършват за всяко състояние (при трипроводно конструктивно изпълнение за поне едно състояние) чрез измерване и коригиране на остатъчния офсет. Тези стойности се съхраняват в регистри (аналогови или цифрови) или в таблици за търсене. В случай, че е необходима корекция с по-голяма степен на детайлност, например като функция на входното напрежение, може да се направи екстраполация от измерения остатъчен офсет, въз основа на предварително определена стойност или няколко точки на остатъчния офсет за различни входни напрежения, например при максимални и минимални стойности на входното напрежение (от 3V до 24V). Сигналът с вече компенсиран офсет се използва по-нататък в интегралната схема за различни цели, които може да включват допълнителна обработка на този сигнал. Коригираният сигнал може да се използва и вътре в чипа за основни функции като управление на изходното стъпало, генериране на сигнал и други, или за второстепенни функции като осигуряване на функционална безопасност, проверки на пътя на сигнала.
Това не се отнася само до сензорите на Хол, а за всеки сензор с офсет, зависим от температурните градиенти. Най-общо сигналът за компенсиране може да е напрежение, ток или цифров сигнал. Възможно е да се приложи директно върху сензора, например, сензора на Хол, върху сигналния усилвател (ако има такъв), върху компаратора на сигнали (ако има такъв компаратор) или да се компенсира цифрово (ако има аналогово-цифров преобразувател).
2511 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 11.2/29.11.2019

Claims (6)

  1. Претенции
    1. Сензорна схема е компенсация на офсета, характеризираща се е това, че включва сензор (2) за измерване на физични величини, еднопосочно свързан със суматор (3), който е еднопосочно свързан е блок за последваща обработка на сигнала (4), еднопосочно свързан е блок за коригиране на офсета (5), при което блокът за коригиране на офсета (5) е свързан и със суматора (3), и е извод (6) за подаване на захранващо напрежение на сензорната схема (1).
  2. 2. Сензорна схема съгласно претенция 1, характеризираща се е това, че сензорът (2) е мостов сензор, магнитен сензор или сензор на Хол.
  3. 3. Сензорна схема съгласно претенция 2, характеризираща се е това, че сензорът на Хол включва интегриран магнитен концентратор.
  4. 4. Сензорна схема съгласно претенция 2 или 3, характеризираща се е това, че сензорът на Хол е е приложен метод на въртене на диагоналите.
  5. 5. Сензорна схема съгласно претенция 1, характеризираща се е това, че сензорът (2) е за измерване на магнитно поле, на налягане или на температура.
  6. 6. Сензорна схема съгласно претенция 1, характеризираща се е това, че сензорната схема (1) е двупроводна или трипроводна схема.
BG4396U 2019-07-17 2019-07-17 Сензорна схема с компенсация на офсета BG3289U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG4396U BG3289U1 (bg) 2019-07-17 2019-07-17 Сензорна схема с компенсация на офсета

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG4396U BG3289U1 (bg) 2019-07-17 2019-07-17 Сензорна схема с компенсация на офсета

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG3289U1 true BG3289U1 (bg) 2019-10-31

Family

ID=74126364

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG4396U BG3289U1 (bg) 2019-07-17 2019-07-17 Сензорна схема с компенсация на офсета

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG3289U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Duff et al. Two ways to measure temperature using thermocouples feature simplicity, accuracy, and flexibility
US11846687B2 (en) Devices and methods for measuring a magnetic field gradient
ES2705433T3 (es) Método para la compensación de deriva de temperatura de dispositivo de medición de temperatura que usa termopar
US11204374B2 (en) Current sensor, and manufacturing method for current sensor
US9410820B2 (en) Stress compensation systems and methods in differential sensors
WO2008086271A1 (en) Temperature sensor bow compensation
JP2010032299A (ja) 流量計における温度計測回路
JP2007078374A (ja) 直流電流計測装置および計測方法
US11422016B2 (en) Thermal flow rate meter
US10481032B2 (en) Stress compensation systems and methods in sensors
Liu et al. Offset error reduction in Open Loop Hall Effect current sensors powered with single voltage source
BG3289U1 (bg) Сензорна схема с компенсация на офсета
JP7169294B2 (ja) 目標物の電力値を測定するための装置および方法
US11163020B2 (en) Sensor circuit with offset compensation
KR20080090005A (ko) 열전대를 이용하는 온도측정 장치 및 그 방법
JP6291224B2 (ja) 磁気センサ
CN207992859U (zh) 一种温度补偿基准电压生成电路
TW201708794A (zh) 編碼器
US7443161B2 (en) Method of determining angles
JP2001183106A (ja) 温度補償付きギャップ検出装置
KR102668952B1 (ko) 대상(Target)의 전력값을 판단하는 장치 및 방법
US20230236267A1 (en) Sensor calibration circuit
KR20230079974A (ko) 박막 자기저항 센서의 구동 방법
RU2342642C1 (ru) Датчик давления
RU2311655C1 (ru) Способ уменьшения погрешностей холловского магнитометра