BG3282U1 - Снемаем ортодонтски апарат - алайнер - Google Patents
Снемаем ортодонтски апарат - алайнер Download PDFInfo
- Publication number
- BG3282U1 BG3282U1 BG4208U BG420818U BG3282U1 BG 3282 U1 BG3282 U1 BG 3282U1 BG 4208 U BG4208 U BG 4208U BG 420818 U BG420818 U BG 420818U BG 3282 U1 BG3282 U1 BG 3282U1
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- teeth
- dental
- aligners
- treatment
- removable orthodontic
- Prior art date
Links
Landscapes
- Dental Tools And Instruments Or Auxiliary Dental Instruments (AREA)
Abstract
Полезният модел се отнася до снемаем ортодонтски апарат – алайнер, използван за лечение на зъбно-челюстни деформации. С помощта на алайнерите се осъществява правилно подреждане на зъбите в зъбните дъги на горна и/или долна челюст с приложение в областта на денталната медицина. Снемаемият ортодонтски апарат - алайнер представлява прозрачно ортодонтско термоформовано фолио на предварително симулирана бъдеща форма на съвкупността на зъбите в зъбната дъга, включващ апикално удължение в областта на прикрепена гингива. Апикалното му удължение е от 1 mm до 3 mm. Изработен е от безвреден прозрачен термопластичен материал и следва повърхностната форма на зъбите в горна и/или долна зъбна дъга. Може да е с различна дебелина, твърдост и височина в зависимост от лечебния план и стадия на лечение. Алайнерите се използват за лечение на зъбно-челюстни деформации със струпване на зъбите в зъбните дъги, при което те обхващат всички зъби в зъбните дъги. При зъбно-челюстни деформации с индикации за повдигане на оклузия, за лечението се използват алайнери, обхващащи всички налични зъби до последния наличен зъб двустранно. Прилагат се поредица алайнери, в които поетапно не са включени странични зъби до получаване на оклузални контакти. При зъбно-челюстни деформации в смесено съзъбие алайнерите обхващат всички налични зъби, включително и премоларите. Използват се за лечение на струпване във фронталния зъбен сегмент и насочване на дистален пробив на премолари в смесено съзъбие. Снемаемият ортодонтски апарат - алайнер е естетичен и удобен за приложение. Промените в зъбната дъга, заложени в конструкцията му, създават възможност за прилагане на слаби, биологично поносими, прекъснати сили върху подлежащите на преместване зъби, с което се постига корекция на позицията им в зъбната дъга до постигане на желан резултат.
Description
Област на техниката
Полезният модел се отнася до снемаем ортодонтски апарат - алайнер, индициран за лечение на зъбно-челюстни деформации. С помощта на алайнерите се осъществява правилно подреждане на зъбите в зъбните дъги на горна и/или долна челюст с приложение в областта на денталната медицина.
Предшестващо състояние на техниката
Известно е извършването на ортодонтски корекции на неправилно подредени зъби основана на преместването на зъбите с реорганизация на зъбодържащия апарат, включващ алвеоларна кост, периодонциум, гингива и коренова повърхност. За тази цел се използват различни приспособления, устройства и апарати, в т.ч. брекети, алайнери, лигвални пластини.
Брекетът [1-2] представлява пластина, която се фиксира върху вестибуларната или лингвалната повърхност на зъбите. Ортодонтският апарат включва система брекети, позиционирани по точно определен начин на всички зъби от зъбната дъга. Източник на сила за преместване на зъбите е метална дъга, преминаваща в шлицовете на всички брекети. Шпицовете на брекетите са ориентирани триизмерно, спрямо трите основни равнини, под определен ъгъл съобразно прескрипция, осигуряваща правилно подреждане на зъбите в зъбните дъги. В прескрипцията са заложени средни стойности за правилно триизмерно положение на всеки зъб от зъбната дъга. Брекетите се изработват по определени стандарти, съобразени със статистически проучвания. Изработват се от метал, смола или керамика. Фиксират се неподвижно към зъбите. Точното им позициониране по повърхността на зъбите при стартиране на лечението е важно за получаване на желан резултат.
Ползване на средни стойности за позицията на зъбите в зъбните дъги, заложени във всеки брекет, създава условия за компрометиране на прецизността В действието на апарата, особено по време на завършващата фаза. При лечение с брекети не се определя индивидуална рецептурна стойност за всеки пациент, респективно за веещ зъб от зъбната дъга. Недостатък на системите за лечение с брекети е и трудното контролиране на големината на прилаганите сили, използвани за преместване на зъбите, предозирането на които води до увреждане на твърди зъбни структури и пародонт.
Алайнерът [2-7] е ортодонтски апарат, представляващ прозрачно ортодонтско термоформовано фолио на предварително симулирана бъдеща форма на съвкупността на зъбите в зъбната дъга.
Изработва се от безвреден пластичен материал. Може да е с различна дебелина, твърдост и височина в зависимост от стадия на лечение. Той обхваща изцяло видимите повърхности на зъбите в зъбната дъга и се разполага плътно върху зъбите. Алайнерът е подвижен, което дава възможност за почистването му и поддържане на орална хигиена.
Техническа същност на полезния модел
Снемаемият ортодонтски апарат - алайнер представлява прозрачно ортодонтско термоформовано фолио на предварително симулирана бъдеща форма на съвкупността на зъбите в зъбната дъга, включващ апикално удължение в областта на прикрепена гингива. Апикалното му удължение е от 1 шш до 3 шш. Изработен е от безвреден прозрачен термопластичен материал и следва повърхностната форма на зъбите в горна и/или долна зъбна дъга. Може да е с различна дебелина, твърдост и височина в зависимост от лечебния план и стадия на лечение.
Алайнерите се използват за лечение на зъбно-челюстни деформации със струпване на зъбите в зъбните дъги, при което обхващат всички зъби в зъбните дъги.
При зъбно-челюстни деформации, включващи дълбока оклузия с индикации за повдигане на оклузията, се използват алайнери, обхващащи всички налични зъби до последния наличен зъб двустранно.
Прилагат се поредица алайнери, в които поетапно не са включени симетрично странични зъби до получаване на оклузални контакти при тях.
При зъбно-челюстни деформации в смесено съзъбие алайнерите обхващат всички налични зъби, включително и премоларите. Използват се за лечение на струпване във фронталния зъбен сегмент и насочване на дистален пробив на премоларите в смесено съзъбие.
6376 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 11.1/15.11.2019
Снемаемият ортодонтски апарат - алайнер е естетичен и удобен за приложение. Промените в зъбната дъга, заложени в конструкцията му, създават възможност за упражняване на слаби, биологично поносими, прекъснати сили върху подлежащите на преместване зъби, е което се постига корекция на позицията им в зъбната дъга до постигане на желан резултат.
Пояснение на приложените фигури
По-подробно полезният модел се пояснява е приложените фигури, където на: фигура 1 е представен общ вид на алайнер;
фигура 2 е представен общ вид на частичен алайнер за повдигане на оклузията в горна зъбна дъга.
Примери за изпълнение на полезния модел
Съгласно едно примерно изпълнение на снемаемия ортодонтски апарат - алайнер (фиг. 1) представлява прозрачно ортодонтско термоформовано фолио 1 на предварително симулирана бъдеща форма на съвкупността на зъбите в зъбната дъга, включващ апикално удължение 2 в областта на прикрепена гингива. Апикалното удължение 2 е от 1 mm до 3 mm. Изработен е от безвреден прозрачен термопластичен материал, като например от висококачествена пластмаса и следва повърхностната форма на зъбите в зъбната дъга на горна и/или долна челюст. Може да е е различна дебелина, твърдост и височина в зависимост от лечебния план и стадия на лечение.
Алайнерите (фиг. 1) се използват за лечение на зъбно-челюстни деформации със струпване на зъбите в зъбните дъги, при което обхващат всички зъби в зъбните дъги.
Съгласно друго примерно изпълнение на снемаемия ортодонтски апарат - алайнер, при индикации за повдигане на оклузията, се изработват алайнери (фиг. 2), обхващащи всички налични зъби до последния наличен зъб двустранно. Прилагат се поредица алайнери, в които поетапно не са включени симетрично странични зъби до получаване на оклузални контакти между тях.
Съгласно друго примерно изпълнение, снемаемият ортодонтски апарат - алайнер се използва за лечение на струпване във фронталния зъбен сегмент и насочване на дистален пробив на премолари в смесено съзъбие. Алайнерите обхващат всички налични зъби, включително и премоларите.
Използване на полезния модел
Снемаемият ортодонтски апарат алайнер се използва за корекция на неправилно подредени зъби, основана на преместване на зъбите. Изработва се след снемане на анамнеза, статус и предварителна диагноза. Прави се пълна санация на съзъбието, след което се снемат отпечатъци от горна и долна челюст, оклузия, ортопантомография и фотодокументация за изработването на виртуален сетъп, ортодонтски анализ и лечебен план. Виртуалният ортодонтски анализ позволява определяне на броя на етапите, необходими за провеждане на лечението. Анализът и лечебният план се потвърждават от денталния лекар и пациента. Снемаемият ортодонтски апарат - алайнер се изработва от висококачествена безвредна термопластична пластмаса в серия от индивидуални алайнери по брой съответстващ на предписаните, съобразно виртуалния анализ.
Клиничното време за приложение на всеки алайнер е една седмица. Времето на провеждане на лечението зависи от тежестта на зъбно-челюстната деформация.
Снемаемият ортодонтски апарат - алайнер се използва за лечение на леки и средно тежки случаи на зъбно-челюстни деформации. Алайнерът обхваща изцяло зъбите в зъбната дъга като границите му са удължени апикално 1 mm до 3 mm в областта на прикрепената гингива. Това позволява активните сили да се приложат апикално и по-близо до центъра на резистентност на зъбите, подлежащи на преместване, което дава възможност за контрол на кореновото преместване и корпусно движение на зъбите.
При зъбно-челюстни деформации - струпване на зъбите в зъбните дъги е използване на снемаемия ортодонтски апарат - алайнер (фиг. 1) за лечение, алайнерът 1 обхваща изцяло наличните зъби в зъбната дъга, а апикалното му удължение 2 покрива прикрепената гингива.
При зъбно-челюстни деформации е индикации за повдигане на оклузията, снемаемият ортодонтски апарат - алайнер се използва за повдигане на оклузията. Изработват се алайнери (фиг. 2) е конструкция, която обхваща всички налични зъби до последния наличен зъб двустранно.
6377 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 11.1/15.11.2019
При лечението се прилагат поетапно поредица от алайнери, в които не са включени симетрично разположени едноименни странични зъби. Това позволява прорастване на освободените от снемаемия ортодонтски апарат - алайнер зъби до появата на контакт между антагонистите, водещо до повдигане на оклузията.
При зъбно-челюстни деформации в смесено съзъбие за лечението им се използва снемаемия ортодонтски апарат - алайнер (фиг. 1).
Алайнерите (фиг. 1), се прилагат в смесено съзъбие за едновременно коригиране на струпването на фронталните зъби и насочване на правилния пробив на постоянните странични зъби. За осигуряване на достатъчно място за подреждане на зъбите в зъбната дъга при струпване на постоянните зъби във фронталния участък в смесено съзъбие, се изработват алайнери, които да насочват дистално пробива на първия премолар. Освободеното пространство от разликите в медиодисталните диаметри на временните молари и премоларите (lee way space) се насочва медиално, което дава възможност за подреждане на струпаните канили и резци. Това позволява подреждане на фронталните зъби и струпването едновременно с израстването на страничните зъби. Виртуалният сетъп позволява предварително подреждане на премоларите и нивелация на резци и канини, което се залага в конструкцията на алайнерите.
Промените на зъбите в зъбните дъги, заложени в конструкцията на снемаем ортодонтски апарат алайнер, създават възможност за упражняване на слаби, биологично поносими, прекъснати сили върху подлежащите на преместване зъби, с което се постига поетапна корекция на позицията им в зъбната дъга до постигане на желан резултат.
Claims (2)
1. Снемаем ортодонтски апарат - алайнер от ортодонтско термоформовано фолио, характеризиращ се с това, че алайнерът (1) включва апикално удължение (2).
2. Снемаем ортодонтски апарат - алайнер съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че апикалното удължение (2) е от 1 mm до 3 mm върху прикрепената гингива.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG4208U BG3282U1 (bg) | 2018-12-20 | 2018-12-20 | Снемаем ортодонтски апарат - алайнер |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG4208U BG3282U1 (bg) | 2018-12-20 | 2018-12-20 | Снемаем ортодонтски апарат - алайнер |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG3282U1 true BG3282U1 (bg) | 2019-10-15 |
Family
ID=74126348
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG4208U BG3282U1 (bg) | 2018-12-20 | 2018-12-20 | Снемаем ортодонтски апарат - алайнер |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
BG (1) | BG3282U1 (bg) |
-
2018
- 2018-12-20 BG BG4208U patent/BG3282U1/bg unknown
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
Bowman | Improving the predictability of clear aligners | |
JP3157341U (ja) | 歯科矯正用具 | |
EP3943040A3 (en) | Orthodontic appliance and its manufacturing method thereof | |
JP2018196535A (ja) | 基準義歯床、基準義歯、部分床義歯作製キット及び部分床義歯作製方法 | |
RU2309703C1 (ru) | Ортодонтическое устройство | |
RU2547794C1 (ru) | Аппарат для лечения гнатической формы мезиальной окклюзии у подростков | |
RU2363417C2 (ru) | Способ лечения глубокого прикуса | |
Maeda et al. | Interdisciplinary approach and orthodontic options for treatment of advanced periodontal disease and malocclusion: a case report. | |
BG3282U1 (bg) | Снемаем ортодонтски апарат - алайнер | |
RU153861U1 (ru) | Миорелаксирующая ортодонтическая каппа для детей с церебральным параличом | |
Sánchez-Monescillo et al. | PROA concept: Prosthetic restoration with orthodontic appliance | |
RU191533U1 (ru) | Ортодонтический аппарат | |
RU137739U1 (ru) | Ретенционный аппарат для верхней челюсти | |
Miller et al. | Three-dimensional technology improves the range of orthodontic treatment with esthetic and removable aligners. | |
RU217084U1 (ru) | Каппа для лечения пациентов с вертикальной резцовой дизокклюзией | |
RU2812389C1 (ru) | Способ ортодонтического лечения зубочелюстных аномалий и элайнер для реализации способа | |
RU193974U1 (ru) | Каппа для лечения пациентов с вертикальной дизокклюзией в боковых отделах | |
Anh et al. | Closure of first molar extraction spaces and correction of Class II malocclusion using anterior bite turbo and Class II elastics: A case report | |
RU2822329C1 (ru) | Способ коррекции прикуса | |
Theroux | A new vacuum-formed phase I retainer | |
RU187359U1 (ru) | Оттискная перфорированная ложка для верхней челюсти | |
RU2679591C1 (ru) | Способ горизонтального перемещения зубов при включенных дефектах зубных рядов | |
RU2017102107A (ru) | Способ определения позиции дентальных имплантатов на этапах реабилитации пациента с отсутствием зубов | |
RU2645641C1 (ru) | Способ ортодонтического лечения пациентов с дефектами твердых тканей зубов | |
Paul et al. | GREARTA: A posterior bite plane |