BG2914U1 - Апарат за естествено газирани напитки - Google Patents

Апарат за естествено газирани напитки Download PDF

Info

Publication number
BG2914U1
BG2914U1 BG3922U BG392217U BG2914U1 BG 2914 U1 BG2914 U1 BG 2914U1 BG 3922 U BG3922 U BG 3922U BG 392217 U BG392217 U BG 392217U BG 2914 U1 BG2914 U1 BG 2914U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
container
vessel
cylindrical body
carbonated beverages
opening
Prior art date
Application number
BG3922U
Other languages
English (en)
Inventor
Георги Жулев
Стоянов Жулев Георги
Original Assignee
Стоянов Жулев Георги
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Стоянов Жулев Георги filed Critical Стоянов Жулев Георги
Priority to BG3922U priority Critical patent/BG2914U1/bg
Publication of BG2914U1 publication Critical patent/BG2914U1/bg

Links

Landscapes

  • Devices For Dispensing Beverages (AREA)
  • Non-Alcoholic Beverages (AREA)

Abstract

Настоящият полезен модел се отнася до апарат за естествено газирани напитки, който ще намери приложение в хранително - вкусовата промишленост и по - специално при производство на бира, газирани вина и газирани плодови напитки, както и за домашна употреба. Създаденият апарат за естествено газирани напитки, включва съд (15), представляващ цилиндрично тяло с конусна част в единия си край. Съдът е снабден с датчици за температура и налягане. Съгласно полезният модел съдът (15) е поместен в хладилна камера (16), снабдена с двойно дъно (17), в което е разположен хладилен агрегат. Конусната част на съда (15) е оформена като пресечен конус, в чиято малка основа е изработен отвора на съда (15), който отвор е херметично затворен чрез капак (12). Температурният датчик (8) е разположен в долната част на цилиндричното тяло. Датчикът за налягане, представляващ манометър (9), както и работен клапан (10) са установени върху конусната част на съда (15), върху която са разположени и предпазен клапан (11) и щуцер за газ (18). В долната част на цилиндричното тяло на съда (15) са монтирани щуцер за течност (19) и кран за източване (7) на готовата напитка. Съотношението на диаметъра на съда (15) към височината му е от 1:0,3 до 1:1,99. Съдът (15) е произведен от киселинно и алкално устойчива стомана. 3 претенции, 1 фигура - за публикация

Description

Област на техниката
Настоящият полезен модел се отнася до апарат за естествено газирани напитки, който ще намери приложение в хранително-вкусовата промишленост и по-специално при производство на бира, газирани вина и газирани плодови напитки, както и за домашна употреба.
Предшестващо състояние на техниката
Бирата, наричана също пиво, е най-старата и най-консумираната алкохолна напитка в света и третата най-популярна напитка изобщо след водата и чая. Произвежда се чрез варене и ферментация на нишесте, получено главно от зърнени култури, като за ферментацията спомага ферментационна мая. Бирата се ароматизира с хмел, който придава горчивина и действа като природен консервант. Също така може да се добавят и други аромати посредством билки и плодове.
Основата на пивоварния процес е преобразуването на нишестето от изходния материал в захарен разтвор, наричан пивна мъст, който от своя страна се превръща в алкохолната напитка бира чрез ферментация, извършвана от пивните дрожди.
Пивната мъст се поставя във ферментационен апарат, където към нея се добавят пивните дрожди. В процеса на ферментация мъстта се превръща в бира, като това отнема от седмица до месеци, в зависимост от вида на дрождите и силата на бирата. След приключването на ферментацията дрождите се утаяват, оставяйки бирата бистра. Понякога ферментацията се извършва на два отделни етапа, първичен и вторичен. След като при първичната ферментация се образува по-голямата част от алкохола, бирата се премества в нов съд, където протича вторична ферментация. Това се прави, когато бирата трябва да се съхранява по-дълго или се търси по-голяма бистрота. Вторичната ферментация на пивото се извършва в други апарати под налягане с цел насищане на пивото с въглероден диоксид, те. неговата карбонизация, при определен температурен режим и налягане. Пивото се филтрира, след което се бутилира в стъклени или пластмасови бутилки, алуминиеви кенове и др.
Широко известни в практиката са цилиндрично-конични апарати за производство на пиво, които представляват цилиндрично тяло с конусна част в единия си край, които са произведени от киселинно и алкално устойчива стомана. Апаратът е снабден с изолационен кожух и температурно-поддържаща система, включваща охладителни ризи, разположени по повърхността на цилиндричната и конусна част на съда. Освен това, съдът е снабден и с датчици за температура, налягане и нивомер.
При известните апарати първичната и вторичната ферментация се извършва в различни съдове, а готовото пиво се съхранява в трети вид съдове.
Техническа същност на полезния модел
Задача на полезния модел е да се създаде апарат за естествено газирани напитки, който осигурява както извършване на всички етапи от производството на напитката, така и нейното съхранение до пълната й консумация.
Задачата е решена като е създаден апарат за естествено газирани напитки, включващ съд, представляващ цилиндрично тяло с конусна част в единия си край. Съдът е снабден с датчици за температура и налягане. Съгласно полезния модел, съдът е поместен в хладилна камера, снабдена с двойно дъно, в което е разположен хладилен агрегат. Конусната част на съда е оформена като пресечен конус, в чиято малка основа е изработен отвора на съда. Отворът на съда е херметично затворен чрез капак. Температурният датчик е разположен в долната част на цилиндричното тяло. Датчикът за налягане, представляващ манометър, както и работен клапан са установени върху конусната част на съда. Върху конусната част на съда са разположени също и предпазен клапан и щуцер за газ. В долната част на цилиндричното тяло на съда са монтирани щуцер за течност и кран за източване на готовата напитка.
При създадения апарат съотношението на диаметъра на съда към височината му е от 1:0,3 до 1:1,99, а съдът е произведен от киселинно и алкално устойчива стомана.
Предимства на създадения апарат са, че конструкцията му позволява първичната и вторичната ферментация, както и зреенето и съхранението на напитката до нейната консумация, да става в един и
860 същи съд. За създаване на качествена напитка, не е нужна допълнителна карбонизация, тъй като тя се получава по естествен път, като се запазват всички специфични вкусове и аромати.
Пояснение на приложената фигура
Настоящият полезен модел се илюстрира на приложената фигура 1, която представлява принципна схема на апарат за естествено газирани напитки.
Примери за изпълнение на полезния модел
На фигура 1 е показан създадения апарат за естествено газирани напитки, включващ съд 15, представляващ цилиндрично тяло с конусна част в единия си край. Съдът 15 е произведен от киселинно и алкално устойчива стомана. Конусната част на съда 15 е оформена като пресечен конус, като в малката основа на пресечения конус е изработен отвора на съда 15, който отвор е херметично затворен чрез капак 12. Съдът 15 е поместен в хладилна камера 16, снабдена с двойно дъно 17, в която е разположен хладилен агрегат. Съдът 15 е снабден с датчици за температура и налягане. Температурният датчик 8 е разположен в долната част на цилиндричното тяло на съда 15. Датчикът за налягане представлява манометър 9. Манометърът 9, както и работен клапан 10 са установени върху конусната част на съда 15, върху която са разположени и предпазен клапан 11 и щуцер за газ 18. В долната част на цилиндричното тяло са монтирани щуцер за течност 19 и кран за източване 7 на готовата напитка.
Съотношението на диаметъра на съда 15 към височината му е от 1:0,3 до 1:1,99.
Апаратът за естествено газирани напитки се използва по следния начин.
Съдът 15 се зарежда със субстрат за ферментация, който може да бъде в готов вид или концентриран. Когато се използва концентрат, се добавя необходимото количество вода или кондензат от изпаряването на същия субстрат. Добавят се и дрождите и в зависимост от използваните дрожди в хладилната камера 16 се задава оптимална температура за ферментация. Ако се използват дрожди за горна ферментация, оптималната температура е от 20°С до 23°С. При горната ферментация, след приключването й дрождите остават на повърхността като пяна. Ако се използват дрожди за долна ферментация, оптималната температура е от 8°С до 10°С. При тази ферментация в края на процеса дрождите се утаяват на дъното на съда. Налягането в съда се задава и поддържа от работния клапан 10 и е в границите на 1 bar ± 20%, като излишните газове се изпускат в атмосферата. Предпазният клапан 11 сработва при налягане 1,5 bar ± 10%. Аварийното изпускане на налягането се осъществява от предпазния клапан 11 при несработване на работния клапан 10.
Отделените при ферментацията газове газират по естествен път напитката, а излишъкът им изпълва свободния обем на съда.
Не е нужна карбонизация, тъй като тя се получава по естествен път. Не е нужно добавянето на въглероден двуокис за поддържане на надналягане. Зреенето и съхранението стават в същия съд 15, само със задаване на оптималната затова температура. Бурната ферментация, тихата ферментация и съхранението до консумацията става в един и същ съд 15. Директно от съда 15 напитката се разлива за консумация чрез крана за източване 7. Надналягането в свободната част на съда 15 компенсира източения обем, и така се поддържа необходимото надналягане, за да не се дегазира напитката. Налягането се следи чрез манометър 9.
В конструкцията на съда 15 се предвижда свободен обем, който да акумулира достатъчно от отделяния газ, така че при източване на цялото количество напитка от съда 15, надналягането да спадне само в приемливи, допустими граници.
Щуцерът за газ 18 се използва по желание за допълнително вкарване на въглероден двуокис от външен източник.
Създаденият апарат може да се използва както за производство на бира, така и за производство на газирано вино, газирани плодови напитки и други.

Claims (3)

  1. Претенции
    1. Апарат за естествено газирани напитки, включващ съд, представляващ цилиндрично тяло с конусна част в единия си край, като съдът е снабден с датчици за температура и налягане, характери
    861 зиращ се с това, че съдът (15) е поместен в хладилна камера (16), снабдена с двойно дъно (17), в която е разположен хладилен агрегат, при което конусната част на съда (15) е оформена като пресечен конус, в чиято малка основа е изработен отвора на съда (15), който отвор е херметично затворен чрез капак (12), като температурният датчик (8) е разположен в долната част на цилиндричното тяло, а датчикът за налягане, представляващ манометър (9), както и работен клапан (10) са установени върху конусната частна съда (15), върху която са разположени и предпазен клапан (11) и щуцер за газ (18), а в долната част на цилиндричното тяло на съда (15) са монтирани щуцер за течност (19) и кран за източване (7) на готовата напитка.
  2. 2. Апарат съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че съотношението на диаметъра на съда (15) към височината му е от 1:0,3 до 1:1,99.
  3. 3. Апарат съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че съдът (15) е произведен от киселинно и алкално устойчива стомана.
BG3922U 2017-12-08 2017-12-08 Апарат за естествено газирани напитки BG2914U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG3922U BG2914U1 (bg) 2017-12-08 2017-12-08 Апарат за естествено газирани напитки

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG3922U BG2914U1 (bg) 2017-12-08 2017-12-08 Апарат за естествено газирани напитки

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG2914U1 true BG2914U1 (bg) 2018-04-16

Family

ID=70223139

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG3922U BG2914U1 (bg) 2017-12-08 2017-12-08 Апарат за естествено газирани напитки

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG2914U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11377629B2 (en) Arrangement for making homemade beer per serving and a brewer apparatus
US4708938A (en) Alcoholic fermentation
EP3990607B1 (en) Arrangement for making homemade beer per serving, brewer apparatus and method for application of the arrangement
BG2914U1 (bg) Апарат за естествено газирани напитки
BG2578U1 (bg) Универсален съд за естествено газирани напитки
UA77050C2 (en) Method and device of industrial production of bubbly alcohol-containing beverages (variants)
KR102131979B1 (ko) 가정용 수제맥주 제조장치
US11624045B2 (en) Method, apparatus and universal container for natural carbonation of beverages
BG67118B1 (bg) Универсален съд за естествено газирани напитки
JP7250046B2 (ja) 飲料の脱アルコールのための方法
JP3124635B2 (ja) ワインの製造方法
EP3478814B1 (en) Draught beer with a high c02 content
KR20220011837A (ko) 순동을 이용한 증류기의 냉각장치
Girardon Gases in Enology
BG67227B1 (bg) Метод за естествено газиране на напитки
CA1113413A (en) Fermentation apparatus
JP2014132865A (ja) 発酵容器を兼ねたバッグインボックス型液体容器および酒類の製造法
JP7428495B2 (ja) 容器詰めノンアルコール飲料
JP5955741B2 (ja) 樽詰め発泡性果実酒の注出方法
WO2023145381A1 (ja) 木製容器由来成分を含有する飲料
NO342919B1 (no) Sider og vinproduksjon i flytende foliebag
EP0921730A1 (en) Process and system of carbonation of liquids
WO2020074473A1 (en) A method of producing beer or a beer-like beverage and a beer concentrate
JP2024128123A (ja) 炭酸含有アルコール飲料、炭酸含有アルコール飲料の噴出を抑制する方法
BR102015010037A2 (pt) Development of a multifunction fermenter in stainless steel with temperature and pressure control and coupled system of gasification, microfiltration, bottling of carbonated beverages and sanitation (CIP)