BG217Y1 - Автоматизирана въртяща се врата - Google Patents

Автоматизирана въртяща се врата Download PDF

Info

Publication number
BG217Y1
BG217Y1 BG99646U BG9964695U BG217Y1 BG 217 Y1 BG217 Y1 BG 217Y1 BG 99646 U BG99646 U BG 99646U BG 9964695 U BG9964695 U BG 9964695U BG 217 Y1 BG217 Y1 BG 217Y1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
door
rotor
axis
ceiling structure
locking mechanism
Prior art date
Application number
BG99646U
Other languages
English (en)
Other versions
BG99646U (bg
Inventor
Иван С. Христов
Original Assignee
Иван С. Христов
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Иван С. Христов filed Critical Иван С. Христов
Priority to BG99646U priority Critical patent/BG217Y1/bg
Publication of BG99646U publication Critical patent/BG99646U/bg
Publication of BG217Y1 publication Critical patent/BG217Y1/bg

Links

Description

Полезният модел се отнася до автоматизирана въртяща се врата са, предназначена за изграждане на системи за контрол на достъпа на лица в охраняеми обекти, където изискванията за секретност или безопасност на технологичните процеси налагат ограничаване на достъпа и контрол върху движението на персонала и посетителите. Чрез тях се осъществява автономно селективно пропускане на лица, чието право за преминаване през дадени контролно-пропускателни пунктове е предварително зададено.
Предшестващо състояние на техниката
Известна е автоматизираната въртяща се врата с четящи устройства за “вход” и “изход” от системи за контрол на достъп, изградена от неподвижно закрепени за пода вертикални колони, свързани отгоре с таванна конструкция от хоризонтални греди и обединяваща ги централна плоча. Към вертикалните колони от двете страни на вратата са захванати дъгови ограничителни сектори, между които на лагери, установени на пода и на таванната конструкция, е монтиран свободно въртящ се ротор. Роторът е изграден от две тройки носещи рамене, закрепени на централна ос, една под друга, близо до пода и таванната конструкция, на чиито краища са лагеровани вертикални външни оси, успоредни на централната ос. Върху външните оси са закрепени рамките на три подвижни вратички. Трите сектора на ротора са стеснени с допълнителни вътрешни и външни дъгови ограничителни елементи, свързани помежду си с вертикални пръти. Върху горното рамо на рамките на вратичките, близо до външните оси, са закрепени опорни ролки, разположени непосредствено под обшивката на таванната конструкция. Към същата, по дъгови сектори от двете страни на надлъжната ос на вратата, са закрепени по един радиално ориентиран електромагнитен затвор и по два инудуктивни датчика на движение пред и след тях. По такъв начин се оформят два коридора за придвижване, обезпечени от два комплекта контролиращи устройства, като дългото рамо на електромагнитния затвор стои над прорез в обшивката на таванната конструкция. От долната страна на последната са закрепени неподвижно и две странични дъгообразни релси за направляване на опорните ролки /1/.
Принципът на действие на известната въртяща се врата, заложен в конструкцията и управлението й, е безпрепятствено пропускане на имащите право на достъп лица и стопиране на опитите за преминаване на останалите. Правилната посока на въртене на ротора е срещу движението на часовниковата стрелка. Когато няма навлязло лице в сектор за преминаване, вратичките са затворени и при въртене на ротора опорните им ролки се движат по външна окръжност, извън обсега на контролиращите устройства. При навлизане на лице в сектор, вратичката се отваря навътре, при което опорната ролка променя траекторията на движението си на вътрешна окръжност, под обсега на действие на индуктивните датчици на движение и електромагнитния затвор. В зависимост от това, дали лицето няма или има право на достъп, заявен предварително пред четящите устройства за вход или изход, сигналите от тях и датчиците задействат или не електромагнитния затвор.
Опорните ролки в случая имат тройно предназначение: веднъж за установяване наличието на навлязло и придвижващо се лице в сектор и посоката на въртене на ротора; втори път - като елемент от спирачния механизъм за прекъсване по-нататъшното движение на вратичката и ротора, и трети - за отваряне на вратичката в завършващата фаза на преминаването на лицата чрез монтираните релси на таванната конструкция.
Описаната автоматизирана въртяща се врата има следните недостатъци:
Незадоволителна е нейната ергономичност в резултат на стесненото пространство в секторите за преминаване от допълнителните ограничителни елементи, освен това се налага завъртането на ротора за намиране на вратичка преди навлизане в сектор и придвижването на вратичката напред до упор с последващо въртене на ротора и накрая - съобразяване с принудителното отваряне на вратичката чрез направляващите релси на тавана и опорните ролки.
Потенциална е опасността от наранявания на преминаващите лица при невимание от по-голямата маса и съответно инерционен момент на въртящия се ротор. Други недостатъци са понижената сигурност от наличието на постоянно отключен ротор и открит достъп до електромагнитния затвор и индуктивните датчици, както и от това, че при отпадане на захранващото напрежение роторът остава деблокиран, което създава възможност за неразрешени преминавания.
Съществуват също предпоставки за побързо разбиване на електромагнитния затвор вследствие напречното му разполагане, неблагоприятно за поемане на усилията при стопиране.
Техническа същност
Съгласно полезния модел автоматизираната въртяща се врата е с четящи устройства за “вход” и “изход” от системи за контрол на достъп включва носеща конструкция от неподвижно закрепени на пода вертикални колони, свързани отгоре с таванна конструкция, съставена от хоризонтални греди и обединяваща ги централна плоча. Към вертикалните колони от двете страни на вратата са захванати дъгови ограничителни сектори. Между тях, на долни лагери, разположени на пода и горни лагери, свързани с таванната конструкция, е установен на оста си свободно въртящ се ротор, съставен от четири крила, разположени на 90° едно спрямо друго. Крилата са изградени от горни и долни рамене и преградни профили между тях, възпрепятстващи преминаването на лица. Роторът се отключва или заключва от четири опорни ролки, монтирани върху горните му рамене и един тангенциално разположен, двустранно действащ стопорен механизъм, закрепен на таванната конструкция на вратата. За същата цел, или само за позициониране, служи стандартна електромагнитна спирачка, нормално включена или нормално изключена, закрепена от долната страна на централно разположена плоча към таванната конструкция. Спирачните й дискове от своя страна са свързани чрез подвижна разглобяема връзка с оста на ротора, при което опорните ролки, стопорният механизъм и електромагнитната спирачка са изне сени в защитено пространство на таванната конструкция. В съставните елементи на вратата е включена разположена на пода платформа с вградени тензометрични датчици за тегло. Управлението на стопорния механизъм и/или на електромагнитната спирачка се осъществява по сигнали, подадени към тях чрез управляващ блок от инфрачервени датчици на движение, разположени на таванната конструкция в началото и края на входно-изходните рамки на коридорите, от тензометрични датчици за тегло в разположената на пода платформа и от монтирани около горната шийка на оста контактни датчици на движение, които се задействат от четиригърбична глава в горния край на оста на ротора.
Така описаната четирисекторна автоматизирана въртяща се врата има редица предимства пред известната въртяща се врата. При запазена висока пропускателна способност с възможности за едновременни, независими насрещни преминавания, в настоящото решение те се осъществяват при значително по-опростени и ергономични ротиращи елементи. Роторът е с намален инерционен момент и позициониран така, че преминаването се извършва с лекота, без каквото и да е концентриране на вниманието и по възможно най-късия път за придвижване. За разлика от известния модел, тук сигурността срещу едновременно преминаване с навлизане на двама души в сектор е изключена от наличието на инфрачервените датчици на входно-изходните пространства и на система, отчитаща теглото на лицата с право на достъп. Сигурността срещу насилствено неразрешено преминаване е гарантирана от здравината на страничните ограничителни елементи и крилата на ротора, както и от конструкцията и закрепването на стопорния механизъм и опорните ролки, изнесени в защитено пространство срещу неправомерни въздействия. При отпадане на напрежението роторът остава блокиран от нормално спуснатите рамене на стопорния механизъм. Последният изпълнява възложените му функции благодарение на оригиналната си конструкция и местоположение, с благоприятни натоварвания при стопиране в резултат на тангенциалното му разполагане. Подвижните вратички към секторите за навлизане от известния модел стават излишни от наличието на инфрачервени датчици, създаващи невидими вълнови завеси на входно-изходните рамки. Това решение допринася в най-голяма степен за опростяване конструкцията на въртящата се врата и за гарантиране на удобство, комфорт и безопасност при осъществяване на преминаванията. Инфрачервените датчици, освен че реагират при разрешени и неразрешени навлизания на лица във въртящата се врата, отчитат и преминаванията. Освен това, конструкцията изпълнява функциите си при наличие само на един стопорен механизъм, задвижван от един електромагнит, което не е постигано при известните въртящи се врати. Най-същественото предимство се изразява в комбинацията между удобствата, които създава свободно въртящият се ротор и нормално заключеното му състояние, удовлетворяващи приетите на запад стандарти.
Автоматизираната въртяща се врата като вариант на разгледаната по-горе конструкция със запазени функционални възможности е врата, при която инфрачервените датчици са заменени с дистанционни индуктивни датчици на движение, реагиращи при преминаването на метал в близост до активната им част, или с обтронни двойки, които сработват при пресичане на светлинен лъч между тях. В защитеното пространство на таванната конструкция на вратата, по даден радиус от окръжност, в един от четирите щ сектора са разположени на определено разтояние един от друг два датчика на движение. Тяхната ос на симетрия е изместена ъглово на 45° от главните оси на вратата, като на същия радиус, върху четирите горни рамене на ротора, са закрепени четири управляващи планки, изнесени в защитеното пространство в обсега на задействането на датчиците на движение. Други два датчика на движение са разположени на радиуса на закрепване на опорните ролки върху горните рамене, непосредствено над тях, но изместени в хоризонтална равнина навътре от главните оси на вратата в един от четирите й сектора. Четирите датчици на движение могат да бъдат разположени и в близост до горния край на оста, свързани с централната плоча, в обсега на задействането им от управляващ диск с четири групи изрези, разположени симетрично по периферията му. Дискът е закрепен в хоризонтална равнина в горния край на оста. При това разполагане се запазват съотношенията на ъгловите градуси на датчиците и инициращите превключванията им детайли в защитеното пространство на вратата.
Предимствата на въртящата се врата с посочения начин на управление се изразяват в опростяването на конструкцията, като коридорите за движение и страничните ограничителни елементи се скъсяват. Като недостатък може да се отбележи обстоятелството, че нерегламентирани насрещни едновременни преминавания на лица, ползващи чуждо предимство, могат да бъдат елиминирани напълно при задължително наличие на платформа на пода с вградени в нея тензометрични датчици за тегло.
Четирисекторната автоматизирана въртяща се врата е подобна на разгледаните погоре врати, но за последователно преминаване на лица в посока “вход” и в посока “изход”. Тя е съставена от един коридор за преминаване с две входно-изходни рамки. В горния край на рамките, на таванната конструкция, са разположени по един инфрачервен датчик на движение. Съседният, успореден на надлъжната ос на вратата коридор, е преграден от гребен, съставен от хоризонтално разположени преградни профили по височина до таванната конструкция. Четирите крила на ротора също така са изградени от хоризонтално разположени преградни профили, неподвижно свързани с оста и свободно стоящи в отдалечения си от оста край. Хоризонталните преградни профили на гребена и на крилата на ротора имат еднакви стъпки, но изместени на единия спрямо другия на разстояние половин стъпка, считано от нивото на пода.
Трисекторната автоматизирана въртяща се врата също с един коридор за последователно преминаване на лица в посока “вход” и в посока “изход”, е друг възможен вариант на настоящия полезен модел. При нея роторът е съставен от три крила, изградени от преградни профили, закрепени неподвижно към оста на 120 едно спрямо друго. Върху раменете им, непосредствено под таванната конструкция, са закрепени три опорни ролки и три управляващи планки, изнесени в защитено пространство. Страничните ограничителни сектори са дъги с център оста на ротора, а стопорният механизъм е закрепен симетрично на надлъжната ос на вратата и изнесен към нейния вътрешен изход. Горният край на оста на ротора завършва с тригърбична глава или със закрепен на нея управляващ диск с три групи изрези, разположени симетрично по периферията на същия.
Последните две модификации автоматизирани въртящи се врати позволяват преминаванията да се извършват последователно, в едната или другата посока. Неразрешените преминавания или такива с ползване на чуждо предимство са невъзможни за осъществяване, благодарение на конструкцията и управлението на вратите. Те са са с по-опростена конструкция и управление от базовия модел вследствие намаления брой входно-изходни пространства и датчици на движение. Трисекторните врати, при запазен диаметър на ротора с четирисекторните, предлагат по-голям комфорт и свобода на преминаванията. При тях обаче е възможно да навлезат двама души в един сектор, ако на пода не е монтирана платформа с датчици за тегло. И двете модифицирани врати задоволяват напълно потребностите от внедряване на системи за контрол на достъп в обекти, за които не се изисква повишена пропускателна способност едновременно в двете посоки, а те са преобладаващи.
Четирисекторните или трисекторните автоматизираните въртящи се врати могат да бъдат сдвоени и обединени в обща конструкция. Роторите при тях се застъпват взаимно в общи вътрешни сектори от траекторията на въртенето им, при което се пести място в ширина от рационалното им разполагане. При тях хоризонтално разположените елементи на крилата на роторите са изместени на половин стъпка за разминаването им. Страничните дъгови ограничителни сектори са закрепени само към външните вертикални колони на вратите, а по средата те са заменени от разместени между елементите на крилата на роторите хоризонтални ограничителни гребени. Електрозахранването на вратите е обезпечено от едно токоизправително устройство, разчетено за консуматорите на сдвоените врати, а управлението на всяка от тях се осъществява от самостоятелни управляващи блока. Трисекторните и четирисекторните сдвоени въртящи се врати са без конкуренция при изграждане на контролно-пропускателни пунктове, където мястото за монтиране на самостоятелни врати е лимитирано. Освен това, тяхното използване в системи за контрол на достъп при наличие на по-голям поток от хора за единица време е икономически изгодно и прак тически по- приемливо.
Обединяващото звено на предлаганите автоматизирани въртящи се врати е въведеният нов тип стопорен механизъм с оригинална конструкция и разположение, както и използването на инфрачервени датчици на движение за създаване на вълнови инфрачервени завеси на входно-изходните пространства, реагиращи при пресичането им от преминаващите през вратите лица.
В предлаганите конструкции и начините за управление на гамата автоматизирани въртящи се врати са премахнати посочените по-горе недостатъци на известния модел врата със свободно въртящ се ротор. Наред с това те са по-ергономични при взаимодействието им с хората, със запазена висока степен на сигурност.
Описание на приложените фигури
Полезният модел се илюстрира по-добре с приложените фигури, от които:
Фигура 1 представлява изглед отпред на четирисекторна въртяща се врата съгласно полезния модел;
Фигура 2 представлява поглед отгоре на вратата от фиг. 1, при свалени таванна конструкция и преграден щит на нейната дясна половина;
Фигура 3 - вертикален разрез през електромагнитната спирачка;
Фигура 4 - изглед отпред и разрез на стопорния механизъм;
Фигура 5 - поглед отгоре на стопорния механизъм;
Фигура 6 - един от възможните варианти на трисекторна въртяща се врата и принципна схема на управлението щ
Фигура 7 - представлява общото разположение на сдвоени трисекторни въртящи се врати.
Примери за изпълнение
Четирисекторната автоматизирана въртяща се врата е показана на фиг. 1 и фиг. 2. Изградена е от закрепени на пода вертикални колони 1, свързани отгоре с таванна конструкция 4, съставена от хоризонтални греди 2, към които е захваната неподвижно или с разглобяема връзка централна плоча 3. Към вер тикалните колони 1 от двете страни на вратата са закрепени неподвижно горни и долни дъгови ограничителни сектори 13, свързани помежду си с решетка от преградни пръти 14. Между тях, в геометричния център на вратата, на долен лагер 9, разположен на пода и горен лагер 40, свързан с таванната конструкция, е установен на оста 8 свободно въртящ се ротор 6. Роторът 6 е изграден от четири крила, разположени на 90 едно спрямо друго, съставени от свързани към оста 8 горни и долни рамене 5 и вертикални преградни профили Ί помежду им. На четирите горни рамене 5, над закрепен към тях преграден щит 19, цял или съставен от отделни сектори, на определен радиус са монтирани опорни ролки 20, изнесени в защитено пространство 21. В същото пространство, в един от четирите сектора на вратата, към таванната конструкция 4 е закрепен стопорен механизъм 28. Последният е монтиран в средата на тангенциално разположена спрямо главните оси на вратата диагонална греда 26 от П-образен профил с обърнати надолу страници, или на свързани с нея и спуснати надолу вертикални уши 27 така, че упорите 49 на спуснатите рамене на стопорния механизъм 28 срещат опорните ролки 20 по траекторията на движението им. В защитеното пространство 21 е поместена и/ или заместваща функциите на стопорния механизъм 28/ централно разположена електромагнитна спирачка 25 от известен тип. Тя е закрепена от долната страна на централната плоча 3, като спирачните щ дискове 35 са свързани чрез подвижна разглобяема връзка с оста 8 на ротора 6. В съставните елементи на вратата е включена и централно разположена на пода платформа с поместени между горния й плот 10 и долния й плот 11 тензометрични датчици за тегло 12. На таванната конструкция 4 на вратата, от долната страна на всяка от оформените четири входно-изходни рамки на два коридора за преминаване, са монтирани безконтактни инфрачервени датчици на движение 22, създаващи инфрачервени завеси 23. Около горната шийка на оста 8, върху регулируема лагерна капачка 42 на лагерна кутия 39 с монтиран в нея горен лагер 40 е закрепен контактен датчик на движение 43. Последният се задейства от четиригърбична глава 45 в горния край на оста 8 посредством палец 44. Датчиците на движение 22 и 43, датчиците за тегло 12 и четящите устройства 16 са свърза ни с управляващ блок 63 члез електрически проводници, разположени във вътрешните отвори на профилите, от които е изградена вратата. Електрозахранването е обезпечено от токоизправително устройство 17. Четящите устройства 16 за “вход” и “изход”, управляващият блок 63 и токоизправителното устройство 17 са поместени в странични шкафове за управление 15, стоящи на пода и свързани със страничните ограничителни сектори 13 и вертикални колони 1 на вратата. Като самостоятелен възел към вратата е включен стопорният механизъм 28. Той е съставен от тяло 46 с П-образен профил, в което са поместени нормално спуснати или нормално прибрани спрямо долния край на тялото 46 срещуположно насочени дясно 47 и ляво 48 рамо. Техните дълги външни страни завършват с упори 49, а късите вътрешни страни - съответно с опорни ребра 50 и втори опорни ребра 51. Дясното рамо 47 и лявото рамо 48 са лагеровани чрез неподвижно захванати на тях главини 52 с набити втулки 53, през които преминават оси 54, установени в тялото 46. През бъбрековидни отвори на опорните ребра 50 и 51, перпендикулярно на тях преминава малка ос 56. Тя свързва котвата 58 на електромагнита 59, закрепен върху тялото 46, с дясното 47 и лявото 48 рамо на стопорния механизъм 28 чрез централно разположено вертикално стебло 57. За балансиране на механизма върху малкатата ос 56 са закрепени противотежести 62.
Стопорният механизъм 28 има две положения: затворено (заключено) и отворено (отключено), в зависимост от състоянието на електромагнита 59. Неговото нормално положение е показаното на фиг. 4 - обезточена бобина, с прибрана котва 58 и повдигнато в горно положение стебло 57. При това раеменете 47 и 48 са спуснати в долно крайно положение, като опорните ребра 50 и 51 са опрели в горната част на тялото 46, готови да поемат усилията от допира на ролките 20 в упорите 49 при опит за неразрешено преминаване. По такъв начин роторът 6 на въртящата се врата е винаги заключен, включително при отпадане на електрозахранването. Като алтернативно решение роторът 6 може да бъде нормално отключен, при което стопорният механизъм 28 спуска раменете си 47 и 48 само при опити за неразрешено преминаване.
При подаден импулс от управляващия блок 63 бобината на електромагнита 59 се включва и изтласква котвата 58 заедно със стеблото 57 в долно крайно положение, преодолявайки разликата в теглото на балансирания механизъм. Раменете 47 и 48 се прибират в горно крайно положение, при което долната им повърхност се изравнява в една линия с долния край на тялото 46 на стопорния механизъм 28 и опорните ролки 20 преминават безпрепятствено под тях. Изключването на електромагнита 59 става при подаден сигнал от управляващия блок 63 от пресичането на изходяща инфрачервена завеса 23 при излизане на лице от въртящата се врата, (или при неразрешено навлизане на друго лице) и от датчиците за тегло 12. При това стопорният механизъм 28 заема първоначалното си положение - спуснати рамене 47 и 48 и прибрана котва 58 и стебло 57 в горно крайно положение. Когато не се осъществява преминаване през въртящата се врата роторът 6 е заключен в двете посоки на въртене. За удобство крилата на ротора 6 са позиционирани по осите на симетрия на въртящата се врата посредством електромагнитната спирачка 25. При преминаване на дадено лице през въртящата се врата по посока обратна на часовниковата стрелка, сигналите от четящите устройства 16, от инфрачервените датчици на движение 22 и от тензометричните датчици за тегло 12 се подават към управляващия блок 63. Съчетани в управляващия блок 63, сигнали от трите независимите устройства формират разрешителния сигнал за отключване на стопорния механизъм 28 и/или на електромагнитната спирачка 25. Пресичайки инфрачирвената завеса 23 на изхода, лицето напуска вратата при ъглово завъртане на ротора от 90°, представляващо един работен такт на въртящата се врата. Едновременно с това инфрачервеният датчик на движение 22 на изхода на коридора и датчиците за тегло 12 на пода подават сигнал за затваряне на стопорния механизъм, а към системата за контрол на достъп - за отчитане на преминаването. Гърбичната глава 45 в горния край на оста 8 повдига палеца 44 и при отделяне на чукчето от наковалнята контактнният датчик на движение 43 подава сигнал на електромагнитната спирачка 25 за изключване, ако тя е от нормално включен тип, или за включване, ако е нормално изключена. По такъв на чин крилата на ротора 6 се позиционират ориентирани по надлъжната и напречната ос на вратата, независимо от момента, в който преминаващото лице напуска вратата.
При опит за неразрешено преминаване (без идентификация пред четящо устройство 16), пресичането на която и да е инфрачервена завеса 23 не води до деблокиране на ротора 6 от стопорния механизъм 28 и/или от електромагнитната спирачка 25, тъй като постъпилите в управляващия блок 63 сигнали от датчиците не се предхождат от сигнал на съответното четящо устройство 16. В този случай навлязлото лице в сектор на въртящата се врата не може да премине, защото при завъртане на ротора в едната или другата посока опорните ролки 20 ще срещнат упорите 49 на рамената на стопорния механизъм 28, преди да се е открила възможност за нарушителя да извърши неразерешено преминаване.
Осъществяване на неразрешено преминаване с ползване на чуждо предимство също е невъзможно. Ако срещу правомерно навлязло лице във въртящата се врата от отсрещната страна навлезе лице без да се е идентифицирало пред четящо устройство 16, стопорният механизъм 28 и/или електроматнитната спирачка 25 сработват по сигнал от датчиците и въртенето на ротора 6 се преустановява. В случай, че преминаващото с разрешение лице не е успяло да осъществи прехода, то следва да се изтегли обратно на изходна позиция, наред с лицето, направило неправомерния опит. Привеждането на въртящата се врата в готовност за работа става едва след второто пресичане на инфрачервена завеса 23 и след отчитане липсата на тегло върху платформата на пода от датчиците за тегло 12.
Четирисекторната автоматизирана въртяща се врата има всички качества, които щ придават отделните устройства. Тя е с повишена сигурност, ергономичност и пропускателна способност. От нея, чрез изключване на едно или друго изграждащо я устройство и комбиниране, могат да се получат производни модели-образци на въртящи се врати, всеки от който намира своето място, като удовлетворява определени изисквания на потребителите за условията на конкретни обекти. Такива могат да бъдат автоматизирани въртящи се врати с:
- достатъчна сигурност без система за отчитане теглото на преминаващите лица, с обезпечена сигурност от стопорния механизъм 28;
- намалена сигурност, която няма датчици за тегло 12 и стопорен механизъм 28, като ролята на последния се поема от електромагнитна спирачка 25 с повишен спирачен момент;
- понижена ергономичност без вградена електромагнитна спирачка 25, при която крилата на ротора 6 заемат ограничено произволно положение.
Четирисекторната втоматизирана въртяща се врата като вариант на полезния модел се отличава от него с променено управление. В защитеното пространство 21 на таванната конструкция 4, в един от четирите сектора на вратата по дадена окръжност, на определено разстояние един от друг са закрепени два индуктивни датчика на движение 22. Тяхната ос на симетрия е изместена ъглово на 45 от главните оси на вратата. На същата окръжност, върху четирите горни рамене 5 на ротора 6 са закрепени четири управляващи планки 24, чиято половин дължина превишава разстоянието между двата датчика на движение 22. Други два индуктивни датчика на движение 22 са разположени на радиуса на закрепване на опорните ролки 20 върху горните рамене 5, непосредствено над тях, но изместени в хоризонтална равнина навътре от главните оси на вратата в един от четирите й сектора. Четирите датчика на движение 22 могат да бъдат вариантно разположени в близост до горния край на оста 8, свързани с централната плоча 3, в обсега на задействането им от управляващ диск 18. Последният е закрепен в хоризонтална равнина в горния край на оста 8, като по периферията му са разположени симетрично четири групи изрези. При това са запазени съотношенията на ъгловите градуси на разполагане на управляващите планки 24 с изрезите върху диска 18 и тези на четирите датчици на движение 22. При последния вариант с наличие на управляващ диск 18 за датчици на движение 22 могат да бъдат използвани и двойки обтрони, реагиращи при пресичане на светлинен лъч между тях.
При замяната на инфрачервените датчици на движение 22 с индуктивни датчици или обтрони за управление на вратата се запазват функциите на базовия полезен модел четирисекторната врата. Конструкцията на вариантната врата се опростява от това, че отпада необходимоста от входно-изходни рамки на двата коридора за преминаване, а страничните ограничителни сектори 13 се скъсяват. За да се изключи възможността за осъществяване на нерегламентирани насрещни преминавания на лица с използване на чуждо предимство при налични два коридора, се налага тези врати задължително да имат платформа на пода с вградени тензометрични датчици за тегло 12.
Автоматизираната въртяща се врата, производна на описаните по-горе, е характерна с това, че има един коридор за последователно преминаване на лица в посока “вход” и в посока “изход’’.Единият от коридорите завършва с по една входно-изходна рамка, в чийто горен край на таванната конструкция 4 са разположени по един инфрачервен датчик на движение 22. При описания вариант с използването на четири индуктивни датчика на движение 22 или на обтрони и управляващ диск 18 управлението на вратата се запазва непроменено. Другият, успореден на надлъжната ос на вратата коридор е преграден с гребен 65, свързан с вертикалните колони 1 на вратата. Гребенът 65 може да има различни от показаната на фиг. 7 форма и разположение. Той е съставен от хоризонтално разположени преградни профили 7 по височина до таванната конструкция 4 на вратата. Четирите крила на ротора 6 също така са изградени от хоризонтално разположени преградни профили 7, неподвижно свързани с оста 8 и свободно стоящи в отдалечения си от оста 8 край. При това хоризонталните преградни профили 7 на ротора 6 и тези на гребена 65 са разположени на еднакво растояние помежду им, изместени на половин стъпка на единия спрямо другия , считано от нивото на пода на вратата.
Преминаването през тези врати става по един коридор на движение, последователно в двете посоки, с изчакване до пълно завършване на работния такт от 90° въртене на ротора 6. Преграждането на единия от двата коридора повишава сигурността, като насрещните преминавания са изключени без задължителна необходимост от платформа на пода с вградени тензометрични датчици за тегло 12.
Трисекторната автоматизирана въртяща се врата е показана на фиг. 6. Нейният ротор 6 е съставен от три крила, изградени от тройки горни и долни рамене 5 и/или преградни профили 7, закрепени неподвижно към оста 8 на 120 едно спрямо друго. Върху раменете 5, над преградния щит 19, са закрепени 5 три опорни ролки 20 и три управляващи планки 24, изнесени в защитеното пространство 21. Страничните ограничителни сектори 13 са дъги с център оста 8 на ротора 6. Стопорният механизъм 28 е закрепен симетрично на надлъжната ос на вратата и изнесен към нейния вътрешен изход, като горният край на оста 8 на ротора 6 завършва с тригърбична глава или със закрепен управляващ диск 18 с три групи изрези, разположени симетрично по периферията му.
На фиг. 6 са показани схематично и логическите връзки между отделните устройства и времената на преминаванията. Моментите на сработвания (включване-изключване или затваряне-отваряне) на стопорния механизъм 28 и електромагнитната спирачка 25 по сигнали от четящите устройства 16, инфрачерве10 ните датчици на движение 22, тензометричните датчици за тегло 12 и контактния датчик на движение 43 се определят от следните равенства (неравенства) :
/ - t Ьх.разр -t&*. 3 сек.
. . ИЧД-2. , ичд-1
ΔΙζ = Ъ цз*. Ра3Р — t 6χ. разр. — О сек.
i СМ о 4 ^4^-2 4- тНЧД-2. J. ИЧД-j ±ДТ Л7* и Зато. « Ъ U3K.. разр. s L ох. неразр. = ь ох. неразр.
Предимствата на трисекторната автоматизирана въртяща се врата по отношение на базовия полезен модел се състои в това, че конструкцията щ е опростена от наличието на един коридор за движение, завършващ с по една рамка за вход-изход а управлението е облекчено от намаления брой инфрачервени датчици на движение 22, което повишава нейната сигурност. Роторът 6 е олекотен, а поголямата площ на секторите предоставя достатъчна свобода на преминаващите лица. По тези причини трисекторната въртяща се врата намира по-голямо практическо приложение поради това, че обектите с не особено интензивно движение едновременно в двете посоки са преобладаващи.
Сдвоените четирисекторни и трисекторни автоматизирани въртящи се врати се отли чават с това, че пестят място при разполагането им на даден контролно-пропускателен пункт. Състоят се от две или повече сдвоени врати, обединени в обща конструкция, като роторите им 6 се застъпват взаимно в общи вътрешни сектори от тяхната траектория на движение. При това хоризонтално разположените преградни профили 7 на крилата им са изместени на половин стъпка по височина на единия ротор спрямо другия. При тях дъговите ограничителни сектори 13 са закрепени само към външните вертикални колони 1, а по средата на вратите те са заменени от разместени между елементите на крилата на роторите 6 хоризонтални ограничителни гребени 65. Електрозахранването на вратите е обезпечено от едно токоизправително устройство 17, разчетено за консуматорите на сдвоените врати.
Управлението на всяка от тях се осъществява от отделни четящи устройства 16 и самостоятелни управляващи блокове 63.
Четирисекторните и трисекторните сдвоени въртящи се врати са без конкуренция при изграждане на контролно-пропускателни пунктове, където мястото за монтиране на самостоятелни врати е недостатъчно. Тяхното използване за организиране на контрол на достъп при наличие на по-голям поток от хора за определено време е икономически по-изгодно от използването на съответния брой самостоятелни въртящи се врати. При по-големи портали със значителни човешки потоци предимствата от монтиране на няколко чифта сдвоени врати се мултиплицират.
Патентни претенции

Claims (5)

1. Автоматизирана въртяща се врата с четящи устройства (16) за “вход” и “изход” от система за контрол на достъп, включваща носеща конструкция от неподвижно закрепени на пода вертикални колони (1), свързани отгоре с таванна конструкция (4), съставена от хоризонтални греди (2) и обединяваща ги централна плоча (3), като към вертикалните колони (1) от двете страни на вратата са захванати дъгови ограничителни сектори (13), между които на долни лагери (9), разположени на пода и горни лагери (40), свързани с таванната конструкция, е установен на ос (8) свободно въртящ се ротор (6), съставен от три крила, върху горните рамене (5) на които са закрепени опорни ролки (20), а по дъгови сектори над тях, от двете страни на надлъжната ос на вратата, като към таванната конструкция (4) са закрепени по един радиално ориентиран електромагнитен затвор и по два датчика на движение (22) пред и след електромагнитните затвори, като по такъв начин се оформят и контролират два коридора за преминаване на лица в срещуположни посоки, при което сигналите от четящите устройства (16) и от датчиците на движение (22) се подават към управляващ блок (63) с обезпечено електрозахранване от токоизправително устройство (17), поместени в странични шкафове (15), обединени с ограничителните сектори (13) и вертикалните колони (1) на вратата, характеризираща се с това, че свободно въртящият се ротор (6) е изграден от разположени на 90° едно спрямо друго четири крила, съставени от долни и горни рамене (5), захванати неподвижно за оста (8) и свързващи ги вертикални преградни профили (7) срещу преминаване на лица, като роторът (6) е отключен или заключен от един двустранно действащ стопорен механизъм (28), който стопорен механизъм (28) е разположен тангенциално на траекторията на въртене на четири опорни ролки (20), закрепени на един и същи радиус върху горните рамене (5) над преграден щит (19), като роторът (6) се позиционира в изходно положение чрез свързана от долната страна на централна плоча (3) стандартна електромагнитна спирачка от известен тип, нормално включена или нормално изключена, чиито спирачни дискове (35) от своя страна са свързани чрез подвижна разглобяема връзка с оста (8) на ротора (6), при което опорните ролки (20), стопорният механизъм (28) и електромагнитната спирачка (25) са поместени в защитено пространство (21) над преградния щит (19), като в съставните елементи на вратата е включена разположена на пода платформа с поместени между горния и плот (10) и долния и плот (11) тензометрични датчици за тегло (12), при което управлението на стопорния механизъм (28) и/ или на електромагнитната спирачка (25) се осъществява по сигнали, подадени към тях чрез управляващия блок (63) от четири инфрачервени безконтактни датчици на движение (22), разположени на таванната конструкция (4) в началото и в края на входно-изходните рамки на двата коридора на вратата, от тензометричните датчици за тегло (12) в разположената на пода платформа и от монтирани около горната шийка на оста (8) контактни датчици на движение (43), които се задействат от четиригърбична глава (45) в горния край на оста (8), а като самостоятелен възел към вратата е включен стопорния механизъм (28), съставен от тяло (46) с П-образен профил, обърнат със страниците си надолу, между които са поместени нормално спуснати или нормално прибрани спрямо долния край на тялото (46) срещуположно насочени дясно (47) и ляво (48) рамо, на които дългите външни страни завършват с упори (49), а късите им вътрешни страни - съответно с опорни ребра (50) и (51), между които страни на раменете през неподвижно свързани с тях главини (52) лагероват оси (54), установени перпендикуляр но в страниците на тялото (46), като през опорните ребра (50 и 51) и бъбрековидни отвори в тях преминава малка ос (56), разположена успоредно на осите (54), която свързва чрез вертикално стебло (57) придърпваща или изтласкваща се котва (58) на електромагнита (59) с дясното (47) и лявото (48) рамо на стопорния механизъм (28), като за балансиране на подвижните му детайли, върху краищата на малката ос (56) са закрепени противотежести (62).
2. Автоматизирана въртяща се врата съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че четирите инфрачервени датчика на движение (22) са заменени с два индуктивни датчика на движение (22), разположени на определено разстояние един от друг по даден радиус от окръжност в защитеното пространство (21) на таванната конструкция (4) в един от четирите сектора на вратата, чиято ос на симетрия е изместена ъглово на 45 от главните оси на вратата, а по окръжност със същия радиус върху четирите горни рамене (5) на ротора (6) са закрепени четири управляващи планки (24), изнесени в защитеното пространство (21) в обсега на задействането на индуктивните датчици на движение (22), на която врата контактните датчици на движение (43) също са заменени с два индуктивни датчика на движение (22), разположени навътре от главните оси на вратата в един от четирите и сектора и закрепени към таванната конструкция (4) по окръжност с радиуса на закрепване на опорните ролки (20), непосредствено над тяхната хоризонтална равнина на разполагане, при което опорните ролки (20) в случая поемат функциите и на четиригърбичната глава (45), като при това управление на вратата четирите индуктивни датчика на движение (22) могат да бъдат вариантно разположени в близост до горния край на оста (8), свързани с таванната конструкция (4) в обсега на задействането им от управляващ диск (18) с четири групи изрези, разположени симетрично по периферията му, който управляващ диск (18) е закрепен в хоризонтална равнина към горния край на оста (8), като при алтернативния вариант на управление на вратата се запазват съотношенията на ъгловите градуси на разполагане на датчиците и инициращите превключванията им детайли.
3. Автоматизирана въртяща се врата съгласно претенции 1 и 2, характеризираща се с това, че има един коридор за последователно преминаване на лица в посока “вход” и в посока “изход” от вратата, завършващ в двата си края с по една входно-изходна рамка, в горния край на които на таванната конструкция (4) са разположени по един инфрачервен датчик на движение (22), като вторият, успореден на надлъжната ос на вратата, коридор е преграден от гребен (65), съставен от хоризонтално разположени преградни профили (7) по височина до таванната конструкция (4), на която врата четирите крила на ротора (6) са изградени от хоризонтално разположени преградни профили (7), неподвижно свързани с оста (8) и свободно стоящи в отдалечения си от оста (8) край, като хоризонталните преградни профили (7) на гребена (65) и ротора (6) са разположени по височина на еднакво растояние помежду им, изместено с половин стъпка на единия спрямо другия, считано от нивото на пода на вратата.
4. Автоматизирана въртяща се врата съгласно претенция 3, характеризираща се с това, че роторът (6) е съставен от три крила, изградени от преградни профили (7), закрепени неподвижно към оста (8) на 120° едно спрямо друго, като върху последната тройка горни преградни профили (7), непосредствено под таванната конструкция (4), са закрепени три опорни ролки (20) и/или три управляващи планки (24), изнесени в защитеното пространство (21), като страничните ограничителни сектори (13) са дъги с център оста (8) на ротора (6), а стопорният механизъм (28) е закрепен симетрично на надлъжната ос на вратата и изнесен към нейния вътрешен изход, при която горният край на оста (8) на ротора (6) завършва с тригърбична глава или със закрепен към нея управляващ диск (18) с три групи изрези, разположени симетрично по периферията му.
5. Автоматизирани въртящи се врати съгласно претенции 3 и 4, характеризиращи се с това, че се състоят от две или повече сдвоени врати, обединени в обща конструкция, роторите (8) на които се застъпват взаимно в общи вътрешни сектори от тяхната траектория на движение, а хоризонтално разположените преградни профили (7) са изместени на половин стъпка по височина на единия ротор спрямо другия, като дъговите ограничителни сектори (13) са закрепени само към външните вертикални колони (1), а по средата на вра тате те са заменени от разместени между елементите на крилата на роторите (6) хоризонтални ограничителни гребени (65), при което електрозахранването на вратите е обезпечено от едно токоизправител но устройство (17), раз- 5 четено за консуматорите на сдвоените врати, а управлението на всяка от тях се осъществява от самостоятелни управляващи блокове (63) и отделни четящи устройства (16) за “вход” и “изход”.
BG99646U 1995-05-18 1995-05-18 Автоматизирана въртяща се врата BG217Y1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG99646U BG217Y1 (bg) 1995-05-18 1995-05-18 Автоматизирана въртяща се врата

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG99646U BG217Y1 (bg) 1995-05-18 1995-05-18 Автоматизирана въртяща се врата

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG99646U BG99646U (bg) 1996-11-29
BG217Y1 true BG217Y1 (bg) 1998-04-30

Family

ID=3926136

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG99646U BG217Y1 (bg) 1995-05-18 1995-05-18 Автоматизирана въртяща се врата

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG217Y1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG99646U (bg) 1996-11-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2539525T3 (es) Sistema de control de acceso a un ascensor
US4627193A (en) Revolving door control system
EP2033926B1 (de) Aufzugsanlage zur Beförderung von Aufzugsbenutzern in einem Gebäudeareal
US7703241B2 (en) Security gate
US5076013A (en) Security revolving door assembly for persons
US20190145169A1 (en) Passage control device for persons
CA2270632A1 (en) Rapid access portal
EP3519660B1 (en) Access barrier, related devices and related methods
US3169329A (en) Turnstile
US3386202A (en) Automatic passageway
CN113464043A (zh) 一种旋转闸门
US6543185B1 (en) Revolving door
US20220267972A1 (en) Passage control device
USRE33407E (en) Revolving door control system
BG217Y1 (bg) Автоматизирана въртяща се врата
EP1477938A1 (en) Security door
NL1016700C2 (nl) Draaideur voor plaatsing in een faþade van een gebouw.
WO2006097446A1 (en) Turnstiles with mutually movable barriers
KR101474213B1 (ko) 출입 게이트 개폐장치
EP1416116A1 (de) Drehsperre
CN218332675U (zh) 一种防尾随闸机装置
KR19990008165A (ko) 접근 제어 장치
EP4170612A1 (de) Zutrittskontroll- und/oder hygienesystem
CN113989972A (zh) 一种学校进出口门禁开关系统
JP2011117181A (ja) 回転ドア